CHEVROLET SPROKKELINGEN C s a r MOTTRI E IJSKASTEN «FRIGIDAIRE» STEVENS Gebroeders LÏLLE 'Le Continental' ^vJkJle. statistische, qe^eAfetvs., die, de. wnMtle. deMvaa cU de kocgAte clegioetéte ÏÏEEFTSM i/JAAR deluding, I— de kcogAte - deguwtète VtaJct-eM 6e4te/uxzg£Jtd Vri^aipb] 'ceneral motors' rm. ruimer UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND NAAR HET H BLOED TE VOORMEZELE Aankoop van kolen. Er wordt officieel aangeraden van nu af de voorraad brandstof voor de Win ter aan te leggen, zowel wat betreft de gecontingeerde en geclasseerde kolen als de brandstoffen die op de vrije markt verkocht worden Het is een feit. dat de kolenhandelaars misschien niet in staat zullen zi;n de verlangde kwaliteiten in voldoende hoe veelheid te leveren, vooral waar het gaat om magere kolen. Voor de dienstplichtigen- De dienstplichtigen, die hun oproepings- bevei hebben ontvangen en nog uitstel wensen, dienen zich te wenden tot het ministerie van Landsverdediging te Brus sel (Kazerne Daillyplaats) De derde Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen. Voor de derde maal zal te Gent. van 26 Augustus tot 6 September de Inter nationale Jaarbeurs der Vlaanderen plaats hebben. De aandacht gaat vooral naar de textielnijverheid en de landbouw. Nu zich een scherpe mededinging doet voe len voor de textielnijverheid, komt Ret er op aan Gent als textielcentrum te doen kennen Reeds verscheidene vreem de landen hebben hun toetreding tot deze jaarbeurs toegezegd. Verdubbeling van het verlofgeld- De Kamer heeft de artikelen van het wetsontwerp, dat de verdubbeling van het verlofgeld voorziet, aangenomen Tijdschrift van het Ministerie van Land bouw. Het ministerie van Landbouw gaf een eerste nummer uit van het c Landbouw- tijdschriftdat voortaan ieder maand zal verschijnen en inlichtingen zal verschaffen in verband met de landbouw. Het pu bliek kan op deze uitgave intekenen 'Queteletplaats 7. te Brussel). Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 77,50 80.00 Gouddollar 147.00 148,75 Napoleon 572.50 577.50 Zwitsers goudstuk 572.00 580.50 Dollar 50.00 51.00 Franse frank 14.75 14.78 Zwitserse frank 12.75 13.12 Pond 136.00 137.50 Gulden 9.35 9.80 Geen devaluatie van de Belgische munt- Minister Eyskens verzekerde dat er geen sprake is van een aanpassing van de Bel gische frank. Hij voegde er aan toe, dat de goudvoorraad sedert September is ge stegen, dat het Belgische krediet in het buitenland voor een bedrag van 10 mil liard is verzekerd en dat de 2 andere milliarden goed verdeeld zijn. De Belgische zulveleconomie. De Nationale Zuiveldienst (Wetstraat. 116. Brussel) heeft met propagandadoel einden voor het buitenland een propagan- dabrochure uitgegevenDe Belgische Zuiveleconomie Deze wijst er op. dat er 865 000 ha. van de bebouwde 1.800.000 ha. in 1947 be steed werden aan de winning van groen- voeder voor vee. Van die 865.000 ha. be stonden er 777.716 ha. uit weiland. Op 15 Mei 1947 bezat België een vee stapel van 1.729 453 eenheden waarvan 762 154 melkkoeien De totale jaarlijkse voortbrengst aan melk. bedraagt 2 500 millioen liter, hetzij 3.200 liter per koe Aan de huidige prijs van 4 fr. per liter bereikt de jaarlijkse melkproductie dus een waarde van 10 milliard frank. Controle - commissie voor Weggevoerde Arbeiders. Bij besluit van de minister van Weder opbouw zal een controle-commissie voor weggevoerde arbeiders opgericht worden te Brugge, te Hasselt en te Namen. Levensduurte-index tot 347 gestegen. Het verslag der drieledige commissie patroons-arbeiders-regering a deelt mede dat het levensduurte-index gestegen is van 330 in 1947 tot 347 op dit ogenblik De prijzen van de boter. Te Hasselt werd de boter 77,90 fr. ge noteerd maximum en minimum 73 fr en te Brussel 76 en 73.40 fr. De kleinhandelsverkoop tijdens de maand April 1948. De kleinhandelsverkoop is tijdens de maand April 1948 ongeveer op hetzelfde peil gebleven als tijdens de maand Maart Deze uitslag wordt als gunstig beschouwd, daar de bizondere aankopen voor het Paasfeest de cijfers van de maand Maart wat boven het normale peil hadden ge dreven. In het algemeen is de verkoop van verbruiksgoederen iets gestegen, deze van weeldeartikelen gedaald. In de wijn handel is een crisis ontstaan, de likeur- handel lijdt eveneens erg. De reglementering van het bezit van vuurwapens- Eenieder. die een vuurwapen voor zelf verweer bezit, is er toe gehouden het voor 1 Juli 1948 te doen immatriculeren. bij de politiecommissaris of bij de Rijks wacht. Alwie oorlogswapens, oorlogsmunitie of enigerlei oorlogsmateriaal bezit is er toe gehouden deze eveneens voor 1 Juli 1948 in te leveren in de dichtstbij gelegen ka zerne der rijkswacht. Uitgifte van schatkistcertificaten 4 In het Staatsblad van 20 Mei verscheen een besluit van de Prins-Regent betreffen de de uitgifte van 4 schatkistcertifica ten van 1948 met vijf of met tien jaar .ooptijd. met ingang van 1 Juni 1948 en terugbetaalbaar naar keuze van de toon der op 1 Juni 1953 met een premie van 2 van het nominaal kapitaal op 1 Juni 1953 of met een premie van 8,5 van het nominaal kapitaal op 1 Juni 1958. De inschrijving wordt opengesteld op 31 Mei 1948 en gesloten op 15 Juni 1948. De prijs van uitgifte is op 97.5 gesteld. De eer tificaten worden uitgegeven in coupures van 1.000. 5 000. 10 000, 50.000 en 100.000 fr. Zij zijn voorzien van 10 jaarrentecoupons betaalbaar op 1 Juni van 1949 tot 1958. Werving van Rijkspersoneel. Alle inlichtingen worden kosteloos ver strekt door Het Vast Secretariaat voor Werving van het Rijkspersoneel Mid daglijn 29. te Brussel». Het kiesrecht voor de vrouwen- In het Staatsblad is een besluit van de Regent verschenen tot regeling van de THUCK EEN PRODUCT VAN GENERAL MOTORS. DAT OP DE WERELDMARKT INNEEMT MET productie In 1947 verkoop In 1947 productie verkoop. GENERAL MOTORS CONTINENTAL S.A.- Antwerpen. Officiële Verdeler voor de districten YPER - VEURNE - DIKSMUIDE Maloulaan 28 - 30 YPER Tel. 149 (627) i HET YPERSCH NIEUWS - Blx 4 eerste herziening der kiezerslijsten, waar op de vrouwen als stemgerechtigden voor het parlement zijn opgenomen Dit be sluit is gevolgd "door de onderrichtingen van het departement van Binnenlandse Zaken in verband met deze herziening. De vleesproductie. In totaal werden in 1947. 1.399.691 die ren gesiacht tegenover 1.335 732 in 1946- Het# aantal leghennen wordt over het algemeen geraamd op 8 000 000 in 1946 en 10.000 000 in 1947 De ontwikkeling van de landbouwproduc tie. De productie van Zomertarwe steeg van 16.986 tori in 1946 tot 51 378 ton in 1947 deze van Zomergerst steeg van 78600 ton tot 167.500 ton deze van haver van 496 350 ton tot 509 260 ton. De productie van sui kerbieten daalde van 1 486 000 ton tot op 1.106 400 ton. terwijl deze van aardap pelen steeg van 1.479.000 ton tot 1.600.000 ton Ook de productie van Winter- en Zomerkoolzaad steeg merkelijk. De fiscale ontvangsten stijgen. Tijdens de voorbije maand April be droegen de fiscale ontvangsten 4.957 786 551 fr-, d i. een verhoging van 1 293 millioen tegenover de maand April 1947. Hiervan brachten de directe belastingen 2.076 mil lioen op. de douanen en accijnzen 1.026 millioen en de registratie 1855 millioen. Actie voor 20 loonsverhoging in Frank rijk. Tijdens een vergadering heeft het C. G. T-bestuur zijn steun toegezegd aan iedere actie tot verhoging der lonen met 20 Een zelfde houding is aangenomen door het 16e nationaal congres der Franse metaalbewerkers. Italiaanse arbeiders naar België. Een contingent Italiaanse mijnwerkers en landbouwarbeiders zal begin Juni naar België vertrekken. De betrekkingen met Duitsland. De Amerikaanse bezettingsoverheid in Duitsland heeff toelating verleend voor de oprichting van zes nieuwe consulaten te Frankfort, waaronder één van België. De post van consul zal aldaar bekleed worden door dhr. M. F. Cogels. Anderdeels is het reizen naar Duits land niet meer beperkt. Het geallieerd bureel voor reispassen naar Duitsland en Oostenrijk werd overgebracht van de Hoornstraat 166. naar het adresDeniot- iaan 4. te Brussel Telefoon 47.21.82. Regeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina. Op 31 Augustus 1948 viert de lands vrouwe haar 68e verjaardag en haar 50e regeringsjaar. Dit zal in Nederland groots gevierd worden. Men weet dat de Konin gin. na de feesten, troonsafstand zal doen. ten voordele van haar dochter, prinses Juliana. Op welke dag prinses Juliana als Koningin van Nederland zal worden in gehuldigd. is officieel flog niet bekend. Naar afschaffing van paspoorten. De heer Bevin zei tijdens een debat Indien alles goed gaat. hopen we dit jaar tussen de vijf landen, die het Westers Pact te Brussel ondertekend hebben, de paspoorten te kunnen afschaffen Hij kon digde eveneens aan, dat eerlang een bij eenkomst zal worden belegd voor de vijf ministers van Opvoeding en Onderwijs. Munthervorming in Duitsland. De laatste schikkingen zijn getroffen met het oog op de munthervorming in de drie westelijke gebieden van Duitsland. Zij zou in de maand Augustus doorge voerd worden. Ook de Russische zone zou een afzon derlijke munthervorming doorvoeren. Frans broodrantsoen in Juni met 50 gr. verhoogd. Met ingang van 1 Juni wordt in Frank rijk het broodrantsoen met 50 gr. ver hoogd. Gevallen van typhus in Noord-Frankrijk. Zes gevallen van typhus werden vast gesteld te Wasquehal. in Noord-Frankrijk. Volwassenen en kinderen werden getrof fen. Eerste zeeschepen te Dusseldorf. In April liepen twee zeeschepen res pectievelijk uit Londen en Hamburg te Dusseldorf binnen. Het waren de eerste sedert het einde van de oorlog. De broodrantsoenen in Nederland. Met ingang van 1 Juni. zal in Neder land. voor personen van twee jaar en ouder, het broodrantsoen met 100 gr. per week worden verhoogd. De leeftijdsgroep van personen van 15 tot en met 20 jaar krijgt bovendien 'nog 400 gr. per week extra. Behalve het brood wordt voor de personen van 5 tot en met 20 jaar het rantsoen voedingsvetten. met ingang van dezelfde datum van 250 op 375 gr. per week gebracht. De Europese handel. "Averell Harriman. de reizende ambas sadeur voor het Marshall-plan. heeft ver klaard dat de organisatie voor het plan zo spoedig mogelijk zal trachten de inter- Europese handel te ontwikkelen. Hij zei ook, dat de Amerikaanse politiek zou zijn om de Europese raad het maximum aan verantwoordelijkheid op dit en op ander gebied te laten nemen, terwijl Amerika nauwlettend de ontwikkeling zal gade slaan. Duitsers dringen België binnen. Sedert enkele dagen zouden talrijke Duitsers op sluikse wijze de Belgische grens overschrijden Op enkele dagen werden er alleen in het kanton Eupen reeds 300 aangehouden. In de streek van St Vith is de toestand dezelfde De uit gestrekte bossen langsheen de Duits-Bel gische grens bieden een goede gelegen heid voor de inwijkelingen. Het recht op privaat bezit. Paus Pius XII. heeft voor een groep internationale rechtsgeleerden verklaard, dat het recht op privaat bezit staat eh valt met de erkenning van de werkelijke waarde van de mens. Krijgsgevangen Duitse Generaals. De 76 Duitse generaals en admiralen die uit krijgsgevangenschap uit Groot-Brit- tannië zijn teruggekeerd, zijn in het kamp te Munster aangekomen in het huishouden... Op de hoeve... Voor de boterwinkels... is een FRIGIDAIRE IJSKAST onmisbaar WAAROM een FRIGIDAIRE IJSKAST verkiezen FRIGIDAIRE verbruikt het minst. FRIGIDAIRE geeft grootste de waarborg. FRIGIDAIRE heeft een eigen ver tegenwoordiging in België. FRIGIDAIRE kan U ten allen tijde de nodige wissel stukken verschaffen. FRIGIDAIRE is vertegenwoordigd door de meest be voegde firma der streek. Officiële Verdelers IEPER POPERINGE Va nden peereboom plaats 7 leperstraat 5 Tel. 249 MMWIHMMW Tel. 94 (577) upiPi»ipi>niiPinnnnl>K nsnsuonKK Maandag 7 Juni eindigt te Voormezele de plechtige novene welke ieder jaar be gint op de Zondag na H. Sacramentsdag. Deze novene heeft plaats ter ere van het H. Bloed, dat sedert eeuwen te Voorme zele bewaard wordt. Vooraleer wij in het bijzonder over de verering van de relikwie van het H. Bloed te Voormezele wat meer uitweiden, geven wij enkele bijzonderheden over Voorme zele zelf. Voormezele, waarvan de naam vroeger op verscheidene manieren werd geschre ven (Voormiselle. Fourmenzieles. Formi- selles) was eertijds een leen van de zale van leper en had een uitgestrekt- neid van 62 Ha. met een belangrijke en clave te Dikkebusch. De heerlijkheid van Voormezele bezat de hoge. lage en mid- dele justitie, had een schepenbank met zeven schepenen. Verder bezat zij vele achterlenen in de kasselrij van leper en andere tot ver buiten de kasselrij van leper. Een der heren van Voormezele. een ze kere Isaac, stichtte in 1068 (of 1069). sa men met zijn schoonmoeder Ermengardis. een college van wereldlijke kanunniken. Tot hun onderhoud begiftigde hij deze vergadering met twee hofsteden, de ene gelegen te Aardenburg. de andere te Jab- beke daarbij voegde hij nog 6 gemeten lands te Voormezele. 32 op Wijtschate en 24 op Waasten. Door toedoen van de H. Joannes van Waasten. Augustijner monnik en later Bisschop van Terwanen. waartoe Voor mezele geestelijk behoorde, werd de ge meente vén wereldlijke kanunniken om gevormd tot een kloostergemeente van reguliere monniken, volgens de regel van de H. Augustinus. Ook Karei de Goede, graaf van Vlaanderen, begiftigde de nieu we abdij in 1119. Hij schonk haar na melijk een uitgestrekt gebied dat toen Sadalt heette. De monniken van Voor mezele ontgonnen dit gebied, richtten er een kapel op ter ere van St Elooi en zo kreeg die vlek de naam van St Elooi- ten-Zadelt. naam die het nu nog dikwijls draagt. Een der volgende proosten van de abdij, nl. Isaac, ondernam verscheidene reizen naar Rome, en van een dezer reizen bracht hij in 1152 een relikwie van het H. Bloed mee. welke op 29 Juni van dat zelfde jaar plechtig van leper naar Voor mezele werd overgebracht Tijdens de 16e eeuw, toen het gods dienstig leven in Vlaanderen erg te lij den had door de godsdienstige beroerten, werd de abdij in 1566 gedeeltelijk ver woest door de Geuzen. De monniken had den echter hun bezit en ook hun kost bare relikwie in veiligheid gebracht naar leper, waar ze binnen de stad een refuge bezaten. Het zou echter bijna honderd jaar du ren alvorens het klooster weer herop gebouwd was en dat de H. Relikwieën te rug naar Voormezele kwamen. Er was inderdaad een betwisting ontstaan over de echtheid ervan en verschillende on derzoeken moesten worden ingesteld al vorens toelating werd verleend, ze terug naar Voormezele te laten overbrengen Dit geschiedde op 20 Maart 1664. Ruim honderd jaar nadien zou opnieuw eeq gesel over Voormezele neerkomen. Pas was de Franse Revolutie uitgebro ken. of ook Voormezele werd er het slachtoffer vande 10 Mei 1789 werd het klooster en ook de kerk door de Revo- lutionnairs in brand gestoken. Het zou weeral duren tot in 1807 een paar jaar na het Concordaat door Napoleon met de Paus gesloten vooraleer er aan kon gedacht worden, niet meer van de roemrijke abdij herin te richten, maar van de parochiekerk te herbouwen. Dat geschiedde door de zorgen van een oud monnik van de abdij, Dominicus Calve. die tot Pastoor van Voormezele was aan gesteld. De laatstê monnik van de abdij was Petrus, Joannes, Franciscus Caestryck Hij was een Poperingenaar (geboren in 1761) en priester gewijd in 1787, dus een paar jaar vóór de Franse Revolutie. Hij overleed te leper de 30 Mei 1844. De vooroorlogse kerk van Voormezele was totaal zonder bouwkundige waarde Zij werd opnieuw tijdens de jaren 1914 en 1915 tot gruis geschoten. Na de oor log kreeg architect J. Coomans de op dracht te Voormezele een nieuwe kerk te bouwen. Hij maakte er een zeer schoon geheel van in neo-romaanse stijl. Zij biedt een mooi effect, maar het is dood jammer dat er in de omgeving van dit rustige dorpje niet wat meer bomen staan dat zou de schilderachtigheid er van heel wat verhogen. Eigenaardig is b.v. ook. dat in de vel den, die op de plaats liggen van de vroe gere abdij, de topografie nog zeer duide lijk toelaat de grenzen van de abdij vast te stellen. Hier en daar vindt men b.v. in de landerijen nog stukken van muur- fonderingen terug. Zp is dan sedert bijna 150 jaar de roem rijke abdij van Voormezele verdwenen, maar het stille kerkje heeft de kostbare relikwie van het H. Bloed nog behouden Daarheen zullen weer op deze schone Junidag duizenden bedevaarders zich be geven. Maandag 7 Juni wordt voor het rui- t tige. landelijke Voormezele. weer een grote hoogdag. VIATOR bloedprocessie te Voormezele BIJZONDERE TRAMS Ter gelegenheid der H. Bloedprocessie in Voormezele op Maandag 7 Juni 1948 zullen volgende wijzigingen aangebracht worden aan de bestaande uurtabel Tram nr 7 leper St. V. 14.05 Voormezele 14.18 Kemmel 14.25 Nieuwkerke A. 14.40 Tram nr 7bis leper St. V. 15.25 Voormezele A. 15.40 Tram nr 8 Nieuwkerke V. 14-45 Kemmel ló°® Voormezele 15-07 leper St. A. 15 20 Tram nr 8bis Voormezele V. 15 45 leper St. A-160° -.U.V4C1C n.. io.su ïeper 01. De andere trams blijven ongewijzil# Stilstand aan al de tussenstations PLACE DE LA GARE a LILLE - Restaurant et - Gafé recommandés Cuisine fine Sous Ia direction de Monsiear RE' NATTD de l'Hötel du Sauvace de Cassd (609)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4