Palestina in de branding WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER le JAARGANG Nr 26 PRIJS 2 Fr. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar 100 fr. Het voorspel Burgeroorlog Geen woorden maar daden ZATERDAG 5 JUNI 1948 HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE 34, BOTEKSTRAAT. YPER Te, 500 Postcheckrck.461.73 (L. DUMORTIER) Jocien komen terug 1 Het ligt niet in onze gedragslijn een probleem te behandelen dat voor sommigen een steen des aanstoots zou kunnen blijken, maar in de laat ste tijden werd er zoveel geschreven en gewreven over het Beloofde Land dat we niet kunnen nalaten er ook eens ons woordje over te rep pen. Wanneer men vroeger gewag maak te van Palestina, dan was het meest al om de lezers op de grote moei lijkheden die de Engelsen er toen maals ontmoetten, opmerkzaam te maken, en toen zou het bij niemand opgekomen zijn dat het beloofde land, het heilig land, eens het toneel zou worden van een hevige rassenstrijd Want dan was het vooral een kwes tie van strijd tegen een overheer sing en daarom had niemand er gra ten in gevonden, wat wie met mod der gooit, wordt er vaak zelf door besmeurd. En vrijheidszin kan men nooit iemand kwalijk nemen Na de laatste wereldbrand ont stond er echter een stroming onder de Joden, die nu reeds eeuwen en eeuwen over al de landen van de wereld verspreid leven, maar die toch altijd hun eigen levensaard bewaard hebben misschien wel ten gevolge van de vele slagen die ze op hun zwerftochten moesten in ontvangst nemen om terug het gebied in te nemen dat ze eeuwen geleden had den moeten verlaten. Wel leefden er nog Joden in Pales tina, maar dan was dit een onbedui dende minderheid, daar de Arabieren er het hoge woord voerden. Uit alle landen stroomden dus de Joden toe vooral verplaatste personen en op korte tijd kende de Joodse minder heid een grote opbloei, zodat de Ara bieren met stijgende onrust deze aan groei aanschouwden, wel voornemens hunland met hand en tand te verdedigen. Toen Engeland zijn voornemen te kennen'gaf om zijn toezicht over het Heilig Land weg te trekken, was het voor eenieder klaar dat daaruit een strijd zou voortvloeien, waarvan het einde en de gevolgen niet te over zien waren. Als voorspel werden langs weers zijden weerstandsorganisaties ge vormd, waarvan de Joodse er het best voorkwamen, daar de leden van net voormalige Joodse legioen, dat zich bijzonder onderscheiden had in de oorlog, het op de beste manier hadden ingericht en met de meest moderne wapens uitgerust. Vooral de Aghana wat in het Hebreeuws weerstand betekent stond er het best voor. Zo kwam het regelmatig tot lichte botsingen, waar men de krachten toetste, en waarbij de En gelsen ook regelmatig Ln de gebro ken potten mochten delen, daar ze 'tussen, twee vuren geplaatst, het uiterst lastig hadden om de orde te handhaven, waarvoor ze immers ver antwoordelijk waren. En stilaan is het land. dat eens de bakermat was van waaruit de verdraagzaamheid werd gepredikt en de liefde voor de evennaaste, het toneel geworden van een verbitterde strijd, waar jong en oud, zowel man nen als vrouwen, aan deelnemen en waarvoor geen oplossing op een vre Gelievende wijze kan gevonden wor den. In plaats van de neerlijke zui dervruchten verkoopt men er wapens en munitie in de straten en zelfs de jeugd schijnt er oud. want het oor logsspook grijnst hen als een vraat zuchtig monster toe en de harde wer kelijkheid heeft hen het spelen ver leerd. In plaats van knikkers te rui len, zijn het nu kogels, want ze heb b^n de waarde ervan leren kennen En uit elke hoek kan de dood hen en hun familie beloeren en dan moeten ze paraat staan. In de laatste tijd heeft dit alles nu zijn hoogtepunt bereikt. Veel er ger dan een regelmatige oorlog, is een burgeroorlog, waar mensen van eenzelfde streek elkaar naar het le zen staan, waar de hartstochten hoog oplaaien en waar de wraak voor elk ander gevoel de plaats moet ruimen. Maar wanneer deze hartstochten, van buitenhuis uit. nog aangevuurd wor den, dan overschrijdt het alle men selijke grenzen. De Arabieren, al hoewel sterk door het getal, voel den zich technisch veruit de min deren, en daarom snelden de naburen, de landen van de Arabische Liga, ter hulp om hun lotsgenoten in de hei lige oorlog te steunen. En nu komen er vliegtuigen bij te pas en kent men er ook al de weeën en de droefheid van een luchtaanval /ai' coet de O. V. V. v Daarom kan het er bij ons maar niet in dat er nog een organisatie van verenigde natiesbestaat, die klakkeloos naar die moordpartij staat te kijken, een O. V. V. die lijdzaam toeziet, hoe officieren" van die naties hun beste krachten aanwenden om de partijen te bekwamen in 'hun vak En dit alleen omdat deze strijd geen bedreiging is voor de vrede Zij hebben misschien daarmee be doeld dat Palestina toch zo ver lag en dat hun eigen vrede en rust niet werd verstoord. Want zolang hun eigen vel er niet mee is gemoeid, dan kan men lustig doden en vermoor den Dan kunnen wij ook niet begrijpen, hoe een UNAC iedere dag een hart roerende oproep doet om een dag loon af te staan voor de kinderen van de wereld die honger lijdenterwijl er daar kinderen zijn waar men het mooiste bezit aan het vernietigen is, kinderen die niet meer weten wat kind zijn is. Deze kinderen lijden wellicht geen honger, maar hun hon ger is groter, want het is een ziele- honger. Of beoogt men slechts uit de zwakke kinderen toch nog krach tige mensen te doen groeien, om ze dan later met meer plezier te zien afmaken Dat ze dan nu ten onder gaan, dan zal hen later nog groter leed bespaard worden Mooie woorden kregen we nu genoeg, voortaan willen we daden zien, voor taan willen we zien dat er iets ge daan wordt, dat aan alle geschil een einde wordt gesteld, want anders is alles niets dan comedie en praat voor de wind. Het komt er niet zoveel op aan grote bijeenkomsten te houden, schit terende recepties te geven, prachtige speeches af te steken, maar het past in de eerste plaats een daad te stel len, waardig van mensen, van te to nen dat het offer dat zovelen brach ten, opdat er eindelijk eens zou mo gen vrede zijn, niet tevergeefs is geweest. De strijd in Palestina zal mis schien de vrede niet bedreigen, maar al wat oorlog is, is reeds een inbreuk op de vrede en zal aan geen enkel rechtschapen mens enig voordeel brengen. En wanneer de O. V. V. zich tot taak heeft gesteld de algemene vi ede te vestigen, dan heeft ze een enige gelegenheid om dit nu in een minimum van tijd te bewijzen en dan zal iedereen met vertrouwen naar de toekomst mogen zien STORT 57 fr. op posteheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt Het Ypersch Nieuws elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Doe. 1948. y Woensdag 2 Juni 1948. HOE LANG KUNNEN WE LEVEN? Kimt er oorlog Wordt het uiteindelijk dan toen ein rustige voorspoedige vrede Ziedaar de twee vragen, die telkens op- iueuw. in iedere van onze Wereldge beuren rubrieken gesteld werden en dan aan de jongste gebeurtenissen werden ge toetst. Immers, deze vragen dienen ons net antiwoord te geven, dat ons melden zal hoe onze naaste toekomst kan wor den. We menen echter dat we nu ook wel eens de vréag mogen stellen Hoe 'lang kunnen we leven Immers ook deze vraag is van overwegend belang. In de New York Heraldschrijft V Bu.ega. daar zeer interessante gege vens over. en o. m. het volgendeDat de mens thans langer leeft dan een eeuw of wat geleden, moet ieder aandachtig bezoeker van oude kerkhoven onmiddel lijk opvallen. Ma"&r weinigen zullen we ten dat de gemiddelde leeftijd thans 2 1/2 m-.al die van de Romeinen bedraagt. On langs bracht ik een bezoek aan het stads museum te Rome en stelde vast dat de oudste romein aldaar door zijn grafzerk vertegerwoordigd. slechts 46 jaar gewor den was. De gemiddelde leeftijd, volgens Ï00 zerken, was in de eerste eeuw voor Christus 27 jaar. Volgens F. Boverat, ondervoorzitter van de Franse liga tegen de ontvolking, was de gemiddelde leeftijd tot in de 18e eeuw 26 jaar en bij het begin der 19e over schreed hij pas de 30. Ingevolge de ontwikkeling der genees kunde, van de hygiëne en vooral van de zuigelingenzorg is de gemiddelde leef- tjdsgrens in de beschaafde landen thans 60 jaar, namelijk 62 voor de vrouwen en 58 voor de mannen, die zoals bekend ge makkelijker bezwijken. In de U. S A. zijn deze cijfers evenwel reeds gestegen tot ïespectievelijk 62.7 en 66,3. Deze lioge gemiddelten worden natuur- 'echts bereikt omdat een steeds toe- -j.ïu.nd aantal mensen 70 en 80 jaar wor den. Boverat heeft statistieken opgemaakt waaruit blijkt dat tussen 1851 en 1948 het aantal Fransen tussen de 50 en 60 slechts met 8 a- toenam, terwijl dat tussen 70 en 80 steeg met 90 De Amerikaanse cij fers wijzen in dezelfde richting. Volgens Metchnikoff begint de afbraak van het menselijk lichaam, wanneer de giftstoffen niet meer regelmatig door het organisme geëlimineerd worden Metchni koff en zijn school zijn van mening dat de leeftijdsgrens wel tot 150 jaar kan wordt ii opgeschoven. HET KAN VERKEREN Nu we ons vandaag toch op een ander terrein dan gewoonlijk bewogen hebben, is het ook wel interessant even. op vol gende wereldwijziging te wijzen De Encyclopaedia Brittannica bracht in haar uitgave van 1786 vier regels over het woord Atoom. In het jaar 1810 werd er aan het woord Liefde nog 5 bladzijden gewijd. Jn de jongste uitgave nu wordt er ove- de liefde niet meer gerept, terwijl atoorn met vijf volle bladzijden bedach wordt. Aldus staan we momenteel voor het Deblokkering met 20 van de tijdelijk onbeschikbare 40 Naar een mededeling van het Ministerie van Financiën zal een schijf van 20 van het be drag der tijdelijk onbeschikba re rekeningen (40 vrijge geven worden vanaf 7 Juni, en dit met een minimum van 10.000 fr. Aldus zullen alle rekeningen van de 40 waarvan het be drag minder was dan 10.000 fr. volledig vrijgegeven worden. Blijft na deze terugbetaling een saldo over dat minder is dan 1.000 fr., dan zal ook dit saldo uitbetaald worden. De juiste uitvoeringsmodali teiten zullen eerstdaags bekend gemaakt worden, doch er wordt nu op gewezen dat deze terug betaling van geen enkele voor waarde afhankelijk zal zijn. Deze maatregel zal toelaten een groot aantal kleine reke ningen volledig te likwideren. Naar het blijkt zouden van de 40 nog ongeveer 8 milliard geblokkeerd zijn. Tengevolge van de aangekondigde terugbe taling zou van dit bedrag on geveer 3 milliard gedeblokkeerd worden. grote nieuwe wereldgebeurenenerzijds wordt het mensenleven dank aan de we tenschap aanzienlijk verlengd, maar an- derzijas dreigt de wetenschap met haar atoombommen datzelfde leven in groten getalle ineens uit te schakelen. EN DE INTERNATIONALE TOESTAND We zien er nog steeds geen verbetering aanVooraanstaande internationale figu ren beweren nü zelfs dat het onmogelijk is dat er nog degeii.ke besprekingen tus sen Rusland en Amerika zouden kunnen, gevoerd worden. Aldus heeft de voormalige Amerikaanse Staatssekretaris. James Byrnes, verleden Zondag in een toespraak voor de universi teit te Winthrop. in Zuid-Carolina ver klaard. dat de Verenigde Staten zich niet zouden mogen verzetten 'tegen onderhan delingen met de Russen, zolang de be sproken kwesties de geallieerde landen niet aanbelangen. Hij voegde er evenwel aar. toe, dat de Verenigde Staten moeten voortmaken met hun verdedigingsprogram ma. Ik ben steeds van oordeel geweest, zo zeide hij. dat de Sovjets hun expansie politiek zover zouden doordrijven als de democratieën hen zouden laten gaan. Wan neer zij zullen beseffen, dat zij niet ver der kunnen, zonder dat er oorlog van somt, zullen zij de zenuwoorlog opgeven en een overeenkomst nastreven. Op dat ogenblik zullen wij inzien, dat wij over stall t zenuwen beschikken, dat wij mach tig zijn en dat wij onze kracht wensen te gebruiken, voor het behoud van onze vrijheid en door bemiddeling van de UNO van die der overige vrije volkeren, die de moed hebben zich tegen de aanran- d ..g te verzetten. WAT DE HEER SPAAK ER OVER DENKT. De heer Spaak heeft te Luik. enkele j ec.en van de internationale toestand toegelicht. Hij betoogde dat er drie grote vergissingen werden begaan. De eerste vergissing, zo zeide hij. vindt men in- de tekst der inleiding van het handvest der Verenigde Naties, waar de 5-. landen, die deze tekst hebben onder tekend. gedaan hebben alsof zij geloofden dat de wereld één was. Nooit echter; zo zeide Spaak, is zij meer verdeeld geweest als thans. In werkelijkheid bestaan er twee wereldendeze die leeft volgens de principes van het communisme en de an dere. die de hoge idealeq van de demo cratie trouw blijft. Volgens de eerste minister is de twee de vergissing het vetorecht, dat steeds de normale werking van de UNO zal beletten. De derde vergissing schuilt in de open bare diplomatie die ons er toe gebracht heelt niet meer aan diplomatie, maar aan propaganda te doen. Na te hebben gewezen op de vergissin gen in het verleden, had de heer Spaak het over de deugden, die wij in de toe komst zullen moeten beoefenen, nl. be grip van solidariteit. In verband met eerstgenoemde weidde hij uit over het wantrouwen dat bestaat tussen Rusland enerzijds, en Amerika en West-Europa anderzijds. Hij voegde er aan toe dat, bij een diepere overweging varf de Russische mentaliteit, er ten opzichte van dit land maar één politiek mogelijk isde politiek der vastberadenheid, want aldus Spaak, de Russen begrijpen niets van verzoening of vergelijk. Do.tweede deugd, de solidariteit onder de volken, kan slechts bereikt worden, wanneer de volkeren zich offers willen getroosten. In dit verband had de eerste minister het over Behelux en het plan Marshall, bakens van een ruime inter nationale solidariteit. EN DE GEVECHTEN?... Ir, Palestina, Griekenland. Indonesië en verscheidene andere plaatsen blijft de guerrilla-oorlog woeden, schijnt er nog in dc eerste tijd geen einde te zullen komen aan het oorlogsgeweld. SPECTATOR. 111 |lht.»a Woensdag-, 2 Juni 1948. EE KONINGSKWESTIE. De eerste-minister, de heer Spaak, is voor een tweede maal naar Pregny ge weest- waar hij thans andermaal een on derhoud met koning Leopold III heeft gehad. Eerst overmorgen zal de heer Spaak, in de ministerraad gegevens ver- strekken over het resultaat dezer onder handeling met de Belgische vorst. We schrijven «onderhandeling», omdat het velleden ons leerde dat men deze ganse jewestie werkelijk op een koopje wil gooien. Inderdaad de katholieken willen abzoluu: de terugkeer van de vorst als vorst, en de socialisten eisen zijn troons afstand In verband met deze tweede reis doen thans in Brussel allerhande geruchten de ,nde. Zo wordt beweerd, dat Koning Leo pold eerlang naar België zou terugkeren :m afstand te doen van de troon teil voordele van tl n zoon. de troonprins Boudewijn. Anderzijds zcu een zegsman uit de onmiddellijke oipgeving van de Koning aan een vooraanstaand persagent schap verklaard hebben dat in een na bije toekomst nog geen beslissing kan verwacht worden. Volgens andere geruch ten liepen de besprekingen tussen.de ko ning en de eerste-minister voornamelijk over de mogelijkheid om een volksraad pleging over de koningskwestie in te rich ten. teneinde zich rekenschap te kunnen geven van de toestand daar de huidige regering geen oplossing kan doorvoeren. Al deze geruchten berusten echter op veronderstellingen Eerst over een paar dagen zal hierover meer definitiefs gewe ten zijn. HET SOCIALISTISCH STANDPUNT. Toch is het werkelijk merkwaardig dat heden namiddag reeds de Volksgazet een hoofdartikel aan Spaak bij de Ko ning ii wijdt «De positie, die de socialis ten te dien opzichte innemenschrijft het socialistisch dagblad, «is duidelijk genoeg In beginsel republikeinen, aan vaarden zij om allerlei redenen van prac- tische aard. de monarchie. Wij weten zeer goed' dat onsstelsel van parlementair grondwettelijke" monarchie geen hinder- pa?". is op de weg van de sociale hervor mingen die we nastreven De Koning is voor ons geen vorst bij Gods genade, maar een grondwettelijk orgaan van het staats beste!. Zelfs niet het laatste residu van de staa..-macht, waarbij hij nog een soort eigengerechtigde bevoegdheid zou overhou den bij ontstentenis vah de volksvertegen woordiging zoals sommige conservatieve juristen qps dat tijdens de oorlog wilden Wijsmaken, komt hem toe. Ui. dit hoofdartikel pikken we nog het voigende en heeft bij het overlijden van de Koning, de aan het bewind zijnde regering de volle staatsmacht. Het is de volksvertegenwoordiging die de vorst «ïr.troniseert Dat alles toont aan dat tot staatshoofd wordt verheven, pas doo- de erkenning van het Parlement «elke de wettige uiting is van de wil van de natie. ENKELE VEELBETEKENENDE RESOLUTIES VAN DE CENTRALE I'RUSREGELENDE COMMISSIE. De Centrale Prijsregelende Commissie heeft verleden week op het Ministerie van Ekonomische Zaken en Middenstand in voltallige vergadering, met algemene stem men enkele resoluties aangenomen, waar van we citeren Zij Vraagt nadrukkelijk, dat niet al leen de prijzen der industrie-producten nlaar alle prijzen en tarieven dus met in begrip van de voedings- en landbouwprij zen en vooral van de producten en dien sten die rechtstreeks van invloed zijn op de kosten van levensonderhoud, aan het advies van de commissie voorgelegd wor den Zij vestigt anderzijds de aandacht op het feit, dat voor bepaalde producten de prijzen der producenten met een nor maal coëfficiënt en de prijzen aan de verbruikers klaarblijkelijk met een over dreven coëfficiënt berekend werden Zij vraagt dat zodanige gevallen door de bevoegde diensten onmiddelli;k zouden worden onderzocht en aan het ad vies van de commissie voorgelegd Zij dringt er op aan, dat de regering rekening houdt met haar adviezen en niet langer verwaarloost te gepasten tijde haar de dossiers over te maken, die be trekking hebben op de aanvragen tot prijsverhoging Zij hernieuwt haar verzoek tot on verwijlde overmaking van dossiers ten einde de mogelijkheden tot prijsdaling, die zeker voorhanden zijn nader te onder zoeken Zij is van oordeel dat, om haar in staat te stellen haar belangrijke taak te vervullen, het volstrekt nodig is. dat de regering, in tegenstelling met wat in het verleden is geschied, volstrekt rekening houdt mpt onderhavige resolutie en zulks duidelijk door haar daden bewijst. NAAR SOCIALE CONFLICTEN?... In een hoofdartikel schrijft het Ant werpse socialistische dagblad o. m. Men is zich in de politieke middens rekenschap (Zie vervolg blz. 2) nminKi Prijsverlaging van hef Brood VAN JULI AF Vijftig centiem per kg. Tijdens een spreekbeurt van de h. Spaak, eerste-minister te Se- raing. 'heeft deze o. m. verklaard dat de broodprijs met 50 centiem het kg. zal verminderd worden van Juli af. Op het einde van het jaar zou nog een nieuwe prijsverlaging toe gepast worden. De prijs van de broden zou al dus gebracht worden op: 4 15 fr voor 300 gr. 6.25 fr voor 600 gr en 8.35 fr. voor 1200 gr

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1