PLANTEN VANLOOT - CASTEL M A AIIVI ACH I E N EN PIKBINDER Sen OOCSTIVIACHIENEN DIEREN TAXI SPROKKELINGEN e n UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND J±an de Landbouwers VERGEET NIET DAT GIJ IN HET WELBEKENDE HUIS Itodenliach^traalW V I. V M E It T I X G E VAN NU AF KUNT VERKRIJGEN DE WELBEKENDE voor paarden en tractoren en in alle grootten. Alsook alle andere LANDBOUWMACHIENEN. WISSELSTUKKEN, enz. BINDGAREN van 1" hoedanigheid van 400 m. en 500 m. per kgr. voor ALLE Plechtigheden MICHEL SEDEYN Statiestr. 50, YPER tlET Vt'KRSCH MllHS Bli Maart April 77.0 Tl 2 75.3 75.0 72.5 74.8 75.1 73.5 62.6 65.3 62.9 64.7 69.4 72 2 69.1 70.6 Tram larie ven worden niet verhoogd. Het cabinet van de minister van ver keerswezen deelde mede dat de tramta rieven niet verhoogd zullen worden Goede vooruitzichten voor de oogst. Volgens een onderzoek, ingesteld door het Nationaal Instituut voor Statistiek, worden bevredigende verwachtingen ge koesterd. wat betreft de opbrengst van de oogst 1948 De uitslagen van het onderzoek gaven volgende coëfficiënten Tarwe Rogge Spelt Win tergerst Klaver Inca rnaatkla ver Luzerne Weiden Een coëfficiënt 90 vertegenwoordigt een zeer goede oogst70 een goede oogst 60 een degelijke50 een middelmatige en 40 een slechte. Postcheckoverschrijvingen met Nederland hervat- Uit Den Haag (Holland) wordt bericht dat voortaan het internationale girover- keer weer hervat werd op 1 Juni. zodat rekeninghouders met inachtneming van de deviezenbelastingen gelden kunnen doen overschrijven op rekeningen bij het Bel gisch postcheckambt. Ook in omgekeerde richting wordt het verkeer hervat. Mei-indexcijfer der kleinhandelsprijzen steeg met 2 punten. Het gemiddeld indexcijfer van het land. aan de hand van de officiële methode be rekend. steeg van 396,3 in April tot 398.2 in Mei Meer dan 410.000 aangeslotenen bij Bel gisch telefoonnet- In de loop van de maand April telde het Belgisch telefoonnet 410.476 abon- nenten die over 556 894 posten beschikten Rondritten per autocar. Van 1 Juni af hervatte de dienst voor toerisme van de Spoorwegmaatschappij de inrichting van 12 rondritten per toerauto. Wekelijks is ook een rit uit leper naar de Kemmelberg. Voor alle nadere inlichtin gen over de verscheidene ritten wende men zich tot de stations van het land. De boekhouding in de ondernemingen. De regering acht het nodig een wijzi ging te brengen in de wettelijke boek houding. die door de ondernemingen moet gehouden worden. Het wetsontwerp werd reeds uitgedeeld en zal eerstdaags ter stemming worden voorgelegd Terugbetaling van oude Franse bankbil jetten aan grensarbeiders. De biljetten, welke de grensarbeiders in Juni 1945 hebben neergelegd, zijn on derworpen aan de bepalingen van de Franse muntbesluiten. In de mate waar betrokkenen in staat zijn het bewijs te leveren van de goede herkomst er van. zal hun in een Franse bank. voor het bedrag van de door de Franse overheid aangenomen biljetten een rekening wor den geopend, waarover zij voor. de regeling van verblijfskosten in Frankrijk zullen mogen beschikken Reizen van zakenlieden naar Duitsland- De zakenlieden, die zich naarDuits land wensen te begeven, kunnen zich alle werkdagen wenden, van 10 tot 12 u., tot het Algemeen Bestuur van de Buiten landse Handel. Sectie Duitsland. 5. Leu vense Weg. BrusselZij moeten in het bezit zijn van hun paspoort, alsmede van de documenten waaruit de noodzakelijk heid van hun reis blijkt. Het aantal verkeersongelukken. Volgens de statistieken over 1947 wer den er è28 personen bij verkeersongeluk ken gedood en 2316 ernstig gekwetst. Een onderverdeling laat toe uit te maken, dat 310 slachtoffers gedood werden tengevolge van de schuld van de bestuurders en dat 50 dezer dodelijke ongevallen aan de drank te wijten waren. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Frans-Belgische feesten te Knokke Ter gelegenheid van de Frans-Belgische feesten zullen op 16. 17 en 18 Juli te Knokke talrijke plechtigheden plaats grijpen. De 7e groep van de Algeriaanse Marokkaanse Spahi's. uit Senlis. rullen o m op 16 Juli een nachtfeest opluisteren Trekking van de koloniale loterij. De trekking van de koloniale loterij zal plaats hebben te Ronse op 15 Juli om 19.30 uur in het Feestpaleis Te dier gelegen heid zal een variétéavond plaats hebben met kosteloze toegang. Beneluxbeurs te Boom- Van 31 Juli tot 5 Augustus zal te Boom een Beneluxbeurs plaats hebben. Zij wordt ingericht onder de bescherming van baron van der Straten-Waillet. minister van Bui: tenlandse Handel. De toeristenchecks voor Frankrijk. De Franse regering heeft besloten in de stations te Parijs en de grote grenssteden de wisselburelen weer te openen De Bel gen. die na de openingsuren der banken in Frankrijk toekomen, kunnen dus hun Toeristenchecks daar omzetten Goudpond 732.— 740.— Gouddollar 141 143.75 Napoleon 542.50 552.50 Zwitsers goudstuk 536.25 545.— Dollar 50.— 51.— Franse frank 14.40 14.65 Zwitserse frank 12.45 12.62 Pond 136 138.— Gulden 8.95 9.20 Levensbeschrijving van Stalin verschijnt in 54 talen. De politieke edities van Moskou heb ben een levensbeschrijving van Stalin uitgegeven, die in 54 talen zal vertaald worden. Televisie in de practijk gebracht in Parijs. Dinsdag is te Parijs aan pers- en radio- vertegenwoordigers een televisievoorstel ling gegeven. Het is de eerste maal dat in de Franse hoofdstad een vast televisie station in een openbare instelling is inge richt. Een programma met actualiteiten en een smalfilm werden voorgesteld pp een normaal scherm van 30 op 40 cm. van een gewoon televisieontvangst toestel. Een zes tigtal personen hebben deze eerste voor stelling bijgewoond. Verkiezingen voor de Kamers in Neder land. De verkiezingen in Nederland, voor de Tweede Kamer zullen op Woensdag 7 Juli worden gehouden. De verkiezingen voor de nieuwe Eerste Kamer zullen op Don derdag 8 Juli. worden gehouden. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal plaats hebben op Dinsdag. 27 Juli 1948 Internationale Jaarbeurs te Barcelona. Te Barcelona zal op 10 Juni de 17e in ternationale jaarbeurs worden geopend. De volgende landen zullerf er aan deelnemen Canada. België, Chili. Denemarken, de Verenigde Staten. Frankrijk, Nederland. Engeland, Italië, Zwitserland. Zweden, het Groot Hertogdom Luxemburg en Spanje. Typhusepidemie nabij Münchén. Een typhusepidemie is uitgebroken in de steden Alt-Oetting en Neu-Oetting. op 96 km. ten Oosten van München. Tot nog toe zijn er vijfhonderd personen aangetast en reeds negen overleden. Nederland verkrijgt 300 millioen Belgische franks van het internationaal valutafonds. Het Nederlandse Ministerie van Finan ciën deelt mede. dat Nederland in overleg met de Belgische regering bij het inter nationaal valutafonds een aanvraag heeft ingediend ter verkrijging van 300 mil lioen Belgische franks. Die aanvraag is in op 25 Mei gehouden vergadering van het internationaal valutafonds eenparig goed gekeurd. Esperanto in het onderwijs. Er wordt een grote nieuwe aktie op touw gezet om de esperantotaal tot de hulp wereld taal te doen aanvaarden. Aldus ziet men daarvan in verscheidene landen verschijnselen. Nederland.'In het maandblad e Ver nieuwing van Opvoeding en Onderwijs houdt Dr. Manders een warm pleidooi voor Esperanto bij het Middelbaar On derwijs. Japan. Op de Handelsuniversiteit te Osaka wordt onderwijs in het Esperanto gegeven. Hongarije. De Minister van Onder wijs heeft een cursus doen inrichten en kel toegankelijk voor leraars en ander onderwijzend personeel. Duitsland. Aan de Universiteit te Munchen is het aantal lesuren voor Es peranto verdubbeld wegens de belang stelling. Zweden. De Regering stelt aan het parlement voor, het onderwijs van Es peranto te subsidiëren. IN* DE BLOEMENTUIN is er deze maand nog heel wat te doen. niet alleen alles van onkruid zuiveren maar nog steeds nieuwe plantingen en zaaiïngen doen van bloemen welke het volgend jaar zullen bloeien. Men zorgt er nu voor een parkje gereed te leggen voor het planten van begonias, liefst daar waar de tulpen gestaan hebben, die zijn nu weg en zo kan men de ledige plaatsen invullen. Daarvoor neemt men liefst zaai lingen. zij bloeien overvloedig en blijven langer dicht bij de grond Dc rozenparken zal men goed nazien en nagaan of de jonge bloembotten niet door de bladluis worden aangetast. Men zal dan ook de bladluis zo spoedig moge lijk trachten te verdelgen om te voorko men dat de aangerichte schade de bloe men zou misvormen. Wilde scheuten wel ke onder aan de rozelaars komen worden weggenomen zo dicht bij de stam als mo gelijk. Anders schieten ze seffens weer uit en roven het meeste voedsel dat voor de bloemen bestemd was. Uitgebloeide rozen neemt men ook vlug weg om het vormen van vruchten tegen te werken. IN DE HUISKAMER In onze huiskamer gaan wij nu zorgen dat wij op een of andere manier gedu rende gans de zomer bloemen of mooie sierplanten zullen hebben. Allerlei plan ten worden nu op de markt gebracht, en het zijn vooral de verschillende soorten geraniums die het meest liefhebbers vin den. omdat zij zo gemakkelijk te kwe ken zijn en in het bereik vallep van ieders beurs. Wie maar een klein koertje heeft kan daar met potplanten iets heel liefs maken, zonder dat het heel veel kosten vraagt Met enige plankjes, welke men trapsge wijze schikt, maakt men de stelling waarop de bloempotten of bakjes zuilen komen. Onderaan in kleine potten dicht bijeen geplaatst zet men Grasili. kleine begonias, zoals velen zeggen, die kosten niet zo heel duur. hebben een mooi bleek groen of donkerbruin blad en de rode en roze bloemen maken door hun groot aan-; tal een sierlijke band. Op de tweede rij zet men dan witte of blauwe lobelias wel ke daar heel mooi tegen af steken. Hoger op nog enkele geraniums, verbenas, pe tunias of salvias. Men mag deze laatste rij ook gemengd nemen of als men de stel ling zo groot kan maken, kan men ook van elks een rij nemen. Helemaal boven aan zet men dan een kamerplant van grotere afmeting. Wie over oude klompen beschikt, kan deze met lakverf nfooi schilderen, ze met bladgrond vulTen en er rankgeranium. petunias, gemengd met lobelias of ook nog andere hangers ih planten. Zij ma ken aan de muur een mooi effect en kun nen zelfs op de lommerrijkste plaatsen gehangen worden. Natuurlijk moet men er altijd voor zorgen dat de planten op tijd begoten worden De kamerplanten zal men voldoende van water voorzien en de meesten niet vlak in de zon voor het venster zetfen. Nu reeds kan men allerlei snijbloemen uit eigen tuin krijgen en maakt het een aller beste indruk wanneer er een paar bloe men vazen de huis- of zitkamer versieren. IN DE MOESTUIN staat alles nu opperbest dank zij de war me dagen welke wij hebben gehad. De struikboontjes beginnen flink te groeien en men zal zorgen ze wat aan te aarden om meer stevigheid aan de planten te geven en de zonnestralen beter in de aarde te laten dringen. Men zal echter niet uit het oog verliezen dat men niet te diep en te dicht bij de plant mag hak ken omdat de fijne wortelvezeis zeer dicht bij de oppervlakte der aarde liggen. Op het einde dezer maand zullen er reeds erwten .afgedragen zijn. men moet dan zo vlug mogelijk omspitten en zorgen voor een planting of zaaiïng van andere groen ten welke men daar nog goed kan win nen. Staakbonen welke zich moeilijk rond de staken winden, zal men helpen en aanbinden met rafia, er zorg voor dra- LANDBOUIV M 4CHIKNEW fl DEERING (653) fruitbomen zeer veel vruchten dragen za; men er voor zorgen uit te dunnen daar waar het nodig is. Op die wijze zal de bomen sparen en veel schoner fruit bekomen. Men mag er echter niet te roeg mee beginnen, want het is maar nadat vruchten van ruim een knikker zijn afgevallen dat men er mag mee be ginnen. Men ziet nu de vruchten regel matig dikker worden. Wie zijn perelaars eens goed bekijkt zal hier en daar droge bladeren zien. Men mag zeker zijn dat er bijna overal een rups in zit welke nu heel gauw gaat ver poppen en het is raadzaam ze zoveel mö- elijk te verwijderen en te verbranden. Bij jonge perzikbomen die nog in Vor ming zijn. bindt men de verlengenissen aan. Op deze ontwikkelen zich meestal te vroegtijdige scheutjes, deze nijpt men in op 12 tot vijftien cm., vooral niet te kort opdat de onderste ogen. waarop men toekomende winter zal snoeien niet in te vroegtijdige scheuten zouden overgaan. Bij zonnig weer bespuit men des avonds de perzikbomen met water, dit heeft een grote invloed op de gezondheid der bo men. en het dikken der vruchten. Trosbeziestruiken. die in opgeleide vor men of wel op stam aangekweekt zijn. werden reeds een eerste maal ingenepen. Tengevolge van die eerste innijping ont wikkelt zich gewoonlijk een nieuw scheut, je. Dat nijpt men nu in op twee blaad jes zijn er twee ontstaan, dan neemt men iet bovenste weg. N DE PLAS In beken, rivieren en visputten is de paartijd waarschijnlijk afgelopen en ziet nen reeds hele zwermen van jonge bra sems en voorntjes. Om flinke palingen te vangen gaat men nu met de poer 's avonds en dan liefst op een plaats, indien men er zo een weet. waar brasem kuit heeft geschoten. Het is daar dat de palingen zich te goed hebben gedaan aan het kuit en op deze wijze het grootste gedeelte van het jonge broed hebben vernield. IE BLADLUIZEN De koolbladluis is groen blauwachtig van kleur. Men bemerkt ze op de kabuis- kolen en op de bloemenstengels der bloem- tolen. bij droge en warme zomers. De kropvorming kan er door benadeligd zijn als de middenste bladeren bij de kabui- zen aangetast worden. Bij de zaaddragers der bloemkolen bemerkt men ze meest lan de uiteinden der bloemstengels. Men bestrijdt ze door besproei ing van 3/4 gr. nicotine per liter water of op 15 delen water een deel ta- baksap (20 gr.). De sterk aangetaste bladeren wor den afgetrokken en ver nietigd. Andere groene bladlui zen vallen ook erwtjes aardbeziën en zuring aan an worden op uezelfde ma nier bestreden. De zwarte bladluis, tast de lapbonen, de meloenen en soms de gewone bonen aan. Men bestrijdt ze door Labakbesproeiïngen. 10 gr. nicotine op 10 liter water af 500 gr. zwarte zeep op 10 liter water. De wortel- .uis, wollig, met een licht grijze kleur is een gevaar- -ijke vijand voor de la- iuw, andijvie en artisjok. Zij leeft op de kraag van de wortels van de andij vie en de latuw, vooral bij droog weer. Bij de artisjokken veroorzaakt zij net ontstaan van knobbel tjes op de wortels, waar door de planten verzwak ken. Men bestrijdt ze met »en oplossing van nicotine De bladluis van het melkkruid leeft op de wor- Fen ntooie roos! De vreugde in onze hu:skamer. telhals van schorseneren men bestrijdt ze met ni- den om ze niet te veel door de aardvlooi otine besproeiingen. gend de natuurlijke winding der bonen te volgen. Alle seldersoorten worden nu uitgeplant. Ziehier hoe men te werk gaat Voor groene selder met holle steel graaft men een kuil van 50 cm. breedte op 10 cm diepte uit en plaatst de grond aan weers zijden 10 cm. hoog. zodat men een barm van 20 cm. hoogte bekomt. Hierin giet men nu. liefst wanneer het flink regent, enkele emmers vloeimest en laat alles en kele dagen rusten. Nadien spreidt men daarin een flinke laag goed geteerde stal mest en spit dit ondiép om juist voor men gaat planten. Men legt de grond effen met de voeten zonder hem echter te hard aan te trappen en men kan nu de planting beginnen Met de spade steekt men gleu ven in de breedte en plaatst daarin vijf a zes kloeke selderplanten. Men moet er zorg voor "dragen dat de wortels niet ge plooid zijn De gleuven maakt men nu twaalf a vijftien cm. van elkaar. Voor witte stoofselder gaat men anders te werk. Men geeft een flinke bemesting aan de grond zonder uit te graven In de rijen zet men ze op 15 cm. en de rijen op 25 Op die manier hebben ze licht en lucht genoeg en wanneer ze goed opgegroeid zijn bleken ze nog doordat ze zo dicht staan Groene volle selder kan men op de twee wijzen planten. Indien men hem boven de grond zet moet men. om hem te doen bleken, bruin papier rond de selders bin den. Voor alles tracht men een vochtige grond te kiezen en als het kan aangevulde grond, omdat men daar verre weg de beste uit slagen heeft. Vroeg gezaaide jonge preiplanten mag men nu uitplanten. Men zal de bladeren tot op 15 20 cm inkorten om de ver damping zoveel mogelijk tegen te wer ken. De planten van late savooi en bloem kolen zal men zo vochtig mogelijk hou- te laten vernielen Op het einde van de maand kan men nog oplegajuintjes zaaien, zomer- en win- terradijzen, pastenaak. en halflange wor telen. Men kan nu ook reeds vroege soor ten hofrapen zaaien op rijen van twintig cm. afstand. Het graspleintje zal men ook regel matig kort houden en gedurende de droog te op tijd begieten. De liefhebbers, welke zelf een asperge bed hebben liggen, zullen er nu gaan aan denken de barmen op te graven. Men laat nu de stengels vrij ontwikkelen, want zij moeten nu de nodige reserven opdoen qm de volgende oogst te verzekeren. Men dient nu ook de helft van de jaarlijkse bemesting toe. De tomaten worden re gelmatig aangebonden en van de zij- scheuten ontdaan. De eerste bloem die zich vormt is gewoonlijk mismaakt en men zal die ook zo spoedig mogelijk ver wijderen. Op tijd tussen de tomaten hak ken om de grond luchtig te houden. Van de zomerkropsalaad. welke men in Maart heeft gekweekt, laat men er nu een paar opschieten voor zaad. indien de variëteit goed genoeg is. IN DE BOOMGAARD gaat men voort men het innijpen. men moet hier niet zozeer letten om de mooie vorm maar veeleer op het vormen van vruchthout voor het komende jaar. Vele twijgen zullen gans of gedeeltelijk moe ten worden weggenomen. Weinige liefhebbers maken er gebruik van om hun fruit in zakjes te laten groeien. Door het inzakken der vruchten beschermt men ze tegen wormstekigheid, schurft, hagelslag, zonneslag en de kleine zwarte slakjes welke vooral onze laag- stammige peren aanvallen. Ook de kleur v an het ingezakte fruit is veel mooier als men de zAjes enkele dagen voor het plukken wegneemt. Voor het inzakken ge bruikt men zakjes van licht doorschij nend glanzend papier dat tamelijk goed tegen de regen bestend is aan de onder- Kant maakt men er enige kleine gaatjes Ook in de boomgaard zal men jacht maken op de bladluizen die de jonge scheuten der peren aanvallen. Indien de De bladluizen welke op de verschil- ende fruitbomen komen verschillen al evenveel in kleur en soort. Op de appel peer-, pruim- en perzikboom alsook op de stekelbes zijn ze groen. Op kersen en sommige perzikbomen en krieken zijn ze -.wart en op de trosbesseri zijn ze geel Vlen treft deze schadelijke insecten meest lan. aan de onderkant der bladeren: de oiaderen schrompelen dan ineen en wan neer men er té iaat bij is gaat de be- trijding heel moeilijk. Zo gauw men biad- .uizen op de fruithpmen bemerkt zal men ze besproeien met een oplossing van 200 gr. bruine zeep op 10 liter water. Wan; teer sommig# twijgtoppen te zeer aange tast zijn en dat besproeiing niet meer kan helpen, zal men heel eenvoudig die twij gen afknippen om ze zo spoedig mogelijk te verbranden. De meest gevaarlijke van alle luizen is de witte bloedluis die veora de appelbomen aantast, deze dient dus nog hardnekkiger bestreden te worden OP HET VELD hebben de landbouwers nu hun handen vol met het aanaarden der aardappel" het dunnen en zetten der beten en he regelmatig hakken om onkruid te verde.- gen en om de grond luchtig te houden BOER JA* (huwelijken, dopen, begravingen l REIZEN IN BINNEN- EN BUITENLAND Wendt U tot Tel. f** Café Nieuwe Sportwereld1 die zijn comfortabele TAXI Che-- <7 plaatsen) ter uwer beschikking Dag- en nachtdienst.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4