AIME CRUWEZ Zoon Sociale Kroniek Albert SLOSSE-DIERYCK ZOMERTIJD... RIJWIELTIJD Voor Uw textielwaren... één huis... IN DE PUPPEN Boterstraat 2 en 4 Y P E R HIT YPEBSCH MEl'WSBiz. 5 ..plJSKAART VOOK DE GANSE WEEK ZONDAGTomatensoep Kalfslapjes Gestoofde komkommers Aardappe len Aardbeientaart. MAANDAGHaché Rabarber Aard appelen Fruit. DINSDAG: Aardappelkoekjes met Vlees Spinazie Karnemelkpap met Pruimen. WOENSDAG: Harde eieren Sla Aardappelen Zure botersaus Maï zena pudding DONDERDAGRunderlapjes Bloem kool Aardappelen Fruit. VRIJDAG Bonengehakt Komkommer- sla Aardappelen Havermoutpap ZATERDAGSlaatje van koude Aard appelen. Garnalen, hard gekookte Eie ren en Mayonnaise Pannekoek. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Een Troegzomer-gerecht. Met de war me Zomerdagen die we nu reeds een tijdje nebben staat de huisvrouw, bij het berei den van het middagmaal, voor een moei lijke taak. Enerzijds zijn er nog betrek kelijk weinig Zomerproducten. en de oude oogst van aardappelen begint erg te ver minderen. Anderzijds neemt bij de meeste mensen de eetlust af gedurende de eerste warme weken Wil er geen tekort in het lichaam ontstaan, dan moet men het menu zodanig opstellen, dat én door variatie én door een bepaalde gerechtenkeus een tegenwicht wordt gevonden tegen de ver minderende eetlust. Dit probleem is niet zo eenvoudig, maar er zijn gelukkig ge rechten welke in de huidige warme perio de aan te prijzen zijn, én om hun fris heid én om hun variatie én om hun voe dingskracht men denke in dit verband aan de verschillende karnertielkgerechten. zowel in de vorm van pap als vla's of puddingen. Heel smakelijk is ook karnemelkpap met rijst en pruimen. Men heeft er voor nodig1 liter karnemelk, een klein kopje rijst en tweehonderd gram gedroog de pruimen Zet de pruimen een dag te voren in ruim water te weken. Breng de karnemelkpap onder voortdurend roeren aan de kook. Strooi er de gewassen rijst in en laat alles een half uur op een zacht vuur koken. Voeg dan de geweekte prui men toe en laat deze nog even meekoken Aardappelkoekjes met vlees. Maak 350 gr. gekookte aardappelen fijn. ver meng ze met 150 gr. restjes vlees, ander halve eetlepel tomatenpuree en voldoende melk tot een samenhangende massa ver kregen is. Voeg er wat zout. nootmuskaat en gehakte peterselie naar smaak bij en vorm van de massa platte, ova'.e koek jes Wentel deze door paneermeel en bak de koekjes, in het heet gemaakte vet of neet gemaakte boter, aan weerszijden bruin. De koekjes worden opgediend bij andijvie, spinazie postelein of bloem kool. Aardbeientaart. De eerste aardbeien werden reeds op de markt gebracht. Nog enkele dagen en we zullen er volop van kunnen smullen. Voor huisvrouwen, die in zich het verlangen hebben ook eens een aardbeientaart te maken, geven we hier het recept van een harde Wenertaart; gevuld met aardbeien en slagroom. Het gebak kan zonder bezwaar een dag te voren worden gemaakt. Benodigheden100 gr. suiker. 150 gr. boter. 200 gr. bloem, één ei en wat zout. WerkwijzeWe kneden alle ingrediën ten vlug door elkaar. We rollen het deeg uit tot een lap van 1 cm. dikte. We be dekken hiermede een ondiepe beboterde springvorm. We leggen op het deeg een velletje papier en bedekken dit met rau we bonen, zodat de taart tijdens het bak ken in het midden niet kan rijzen. We bakken de taart in een matig war me oven gaar (ongeveer 30 minuten bij 150 gr. C.). We laten ze in de oven af- kolen en nemen het vulsel er uit. We vul len daarna de taart even voor het opdoen, met een kwart kilo aardbeien en we bedek ken deze met een 1/8 liter-slagroom, wel ke met 1 lepel suiker en een pakje vanille suiker is stijfgeklopt. HOEDE DRANKEN VOOR WARME DAGEN. Citroenlimonade. - We kunnen zelf ci troenlimonade maken. We nemen hiervoor 3 grote citroenen, anderhalve kilo witte suiker, 30 gr. citroenzuur en anderhalve liter water. We schillen de citroenen zeer dun, zo dun. dat het witte huidje niet aan de schil te zien is. en we koken ze met een halve liter water gedurende een kwar tier We zeven de vloeistof door een doekje, ■eegen er nog een halve liter water bij. aisook de suiker en het citroenzuur en koker, dit alles nog vijf minuten We laten bet afkoelen en bewaren de iimonade- siroop in goed gekurkte flessen. We pre senteren dit met water of spuitwater Rabarberlimonade. Ook van rabarber kan lekkere limonade worden gemaakt We nemen twee kilo rabarberstelen een «wart a een halve liter water. 15 gr. ci- •.roenzuur en een kilo suiker per liter vocht snijden de rabarbersteleh in blokjes verwijderen alleen lelijke plekken in de 501 doch schillen de stelen niet om de *nooit rode kleur ook aan de limonade e geven We wassen de stukjes en we tten ze op met het water. We koken gedurende ongeveer een half uur en a en dan het vocht goed uitlekken door er doek. die op het vergiet of de zeef gelegd Meet de vloeistof en neem per r vocht één kilo suiker. Breng het P aan de kook. los er het citroenzuur °P en de suiker -Kook alles zolang de vloeistof stroopdikte heeft gekre gen dit duurt ongeveer drie kwartier. Dit kan men nagaan door bijvoorbeeld een druppel op een bord snel te laten afkoelen, deze druppel moet dan strope rig zijn. Doe de limonade in uitgekookte flessen Sluit deze met uitgekookte kurken en lak de flessen dicht. De overgebleven moes kan met rijst of vanillevla worden ver- werkt- PROFITEER VAN HET MOOIE WEER- De echt mooie dagen, zoals we ze nu hebben, zijn in ons land niet talrijk. Daar om moeten we er nu dubbel gebruik van makenwe moeten nu zoveel mogelijk buiten gaan zitten of wandelen. Vooral voor de kinderen die de ganse dag op school zitten, is het heel gezond om in de buitenlucht te spelen. In dat opzicht moesten we een beetje meer de gewoonten van Engeland navol gen. Daar neemt iedereen, zodra het mooi weer is, zijn pakje of trommeltje met brood mee naar een van de dichtbijge legen parken en gebruikt zijn twaalfuur tje daar. heerlijk in de zon of in een lom merrijk plaatsje gezeten Niemand vindt dat daar gek, men is het gewend. Waar om zouden schoolgaande kinderen en werk lui. die geen voldoende tijd hebben om huiswaarts te keren, dat ook niet doen Alleen op die manier kunnen diegenen die overdag hun werk hebben, of de kin deren die naar school gaan. meer van de buitenlucht genieten en wel op het hoogst van de dag. wanneer de zon de hoogste kracht heeft. Het is in elk geval beter dan in een misschien niet al te goed ge ventileerd school- of kantoorlokaal te blijven. De eetlust zal bovendien groter zijn. en als moeder er voor zorgt dat de boter hammetjes lekker bereid zijn. wordt het buiteneten een feest. DE SOEP NIET AFSCHAFFEN. In sommige huisgezinnen wordt de soep niet altoos geëten. omdat men soms tegen de last opziet en dat het maar een soort drank is. en ook omdat het nu te warm wordt... Die mensen hebben ongelijk, want soep is een zeer goed voedsel. Wan neer de soep -dun en licht is. dan is het eten van die soep het beste middel om honger te krijgen, daar ze de maag op gunstige wijze prikkelt. Wanneer de soep dik is dan is ze zeer voedzaam. Men mag daarbij niet vergeten, dat in de soep de groenten gekookt zijn en dat het water niet weggegoten werd. zodus dat het meest voedende bestanddeel er nog in is. De soep is het best wanneer ze op een matig vuur langzaam gekookt werd. De kas trol moet niet te groot zijn, want dan blijft er te veel ruimte tussen de soep en het scheel. Het is beter er water bij te voegen naarmate ze uitkookt. ZURE MELK ALS REINIGHEIDSMIDDEL. Hoe vaak komt het niet voor. dat rest jes melk zuur worden. Men moet deze nimmer weggooien, doch als reinigheids- middel gebruiken. Met doet een weinig op een schoteltje, doopt hierin een lapje en reinigt hiermede de witgelakte meu bels en voorwerpen. Vliegenvlekken ver wijdert men er 'eveneens mede. Daarna de voorwerpen met een zachte doek na- wrijven. Ook linoleum wordt na een behande ling met zuurgeworden melk prachtig van kleur en glimmend, vooral indien het door veelvuldig afnemen met water stroef is geworden. Men kan het ook eventueel met karnemelk afnemen en deze behan deling achter elkaar enige weken her halen. STRIJD TEGEN HET BEDERF. Het snijvlak van vers vlees moet men tot aan het ogenblik dat men het gaat braden, met enige druppels citroensap bevochtigen. Wanneer van de koffietafel gesneden vlees overblijft, leg het dan op vetvrij papier, sla een kant van het pa pier over het vlees en leg daarop een verse snede brood. Pak het nu verder in en leg het in de broodtrommel. Het vocht uit het brood maakt dat het vlees niet uitdroogt Het bovenste plakje van fook- vlees wil wel eens iets te vochtig wor den. maar dit is in ieder geval beter dan te droog. Het snijvlak van worst moet men met een stukje spek afsluiten. Verwelkte groenten, sla. soepgroenten, enz... legt men een kwartier in lauw wa ter en vervolgens in koud water Het overkoken van melk voorkomt men indien men de rand van de koker met boter besmeert. Aanzetten wordt voor komen door de pan eerst met koud water om te spoelen. OM ER EENS OVER NA TE DENKEN- Te Londen alleen hebben zich ieder jaar ongeveer 40.000 minderjarigen voor de rechters te verantwoorden, wegens een of ander vergrijp. Dertig procent hiervan zijn jonge meisjes Dit is een ontstellend aantal en het valt niet te verwonderen, dat mensen op sociaal terrein werkzaam, getracht hebben de oorzaken van dit kwaad op te sporen Zij kwamen tot een drietal hoofdmo tieven 1) IJdelheid leidt de meesten dezer meis jes op een verkeerde weg. 2Tallozen hebben het te hoogin het hoofd- 3) Het ouderlijk toezicht ontbreekt te vaak. Wat waar is voor" de jeugd van Londen is ook waar voor onze jeugdook hier komen vele jongens en meisjes op het slechte pad door verwaandheid en een ge mis aan degelijk toezicht. Tante DINA Nadruk, ook gedeeltelijk verboden ^IPSTISCMn® WEEK VAN 6 TOT 12 JUNI 1948 NAAMDAGEN. Zondag 6 JuniNorbertus Paulina Maandag 7 JuniRobrecht. Landolphus. Dinsdag 8 JuniMedardus. Wiihelmina Woensdag 9 JuniPrimus. Pelagia. Donderdag 10 JuniMargareta, Mau- rinus. Vrijdag 11 Juni: Barnabas. Roselina. Zaterdag 12 JuniBasilides. Nazarir.us. BIZONDERE DAGEN. 8 JuniSt Medard. patroon der regen schermverkopers. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan 7 Juni te 13 u. 55 m. Eerste Kwartier14 Juni te 6 u. 40 m. IN DE NATUUR. 6 JuniBloei van de haagwinde en het vingerhoedskruid. 7 JuniBloei van het keelkruid. 8 JuniBloei van de maluwe. 9 JuniDe groene erwtjes worden rijp. 11 i 13 Juni: Gewoonlijk stormachtige periode VOLKSE WEERKUNDE 8 JuniSt Medardus is de meest be kende regen-heilige. Regen op Sinte Medard Zes weken te voor of zes weken er [naar. St Medardus. de regen-heilige Laat de arme drinken, alsof hij rijk [was. Saint-Médard. grand pissard. Fait boire le pauvre homme comme [le plus richard. Als het met Sint Medardus regent. InderdaadZolang het koud en windig blijft, denkt men er niet aan de fiets uit de stal te halen, tenzij men wielrenner is en men zich voor het aanstaande sei zoen moet oefenen. Ook wel gebeurde dit tijdens de oorlog, toen men de fiets ge bruikte om te gaan... blauwen. Maar nu is die tijd gelukkig voorbij Nu is het weer bijna zomer en binnen enkele weken zijn we volop in de vacan- tie. Dan is het weer rijwieltijd. Bij het reizen blijven bijna al de voor delen aan de kant die de fiets gebruikt. Het rijwiel heeft bijna geen nadelen. Daarom beleefde het rijwieltoerisme een grote herleving, die we vooral hebben kunnen vaststellen in de periode tussen 1930 en 1940. niet alleen in ons eigen land maar ook in Frankrijk, in Engeland en zelfs in Amerika, het klassieke land van de auto. Van waar die herleving Omdat wiel, rijden een der beste lichaamsoefeningen is. omdat de fiets in iedereens bereik ligt, omdat men fietst op om het even welke leeftijd. Wielrijden is een stille sport, wier deugddoende practijk aan het lichaam van de mens en aan zijn levensverrichtin gen meer evenwicht, meer stabiliteit ver schaft Wielrijden op zichzelf is een vreugde. Wielrijden is het aangenaamste Firma Llgy Degels gesticht ln 1782 Opvolger Bij huizen POPERINGE Gasthuisstraat 39 MEENEN Grote Markt 27 Op alle artikelen vanaf 1 juni 5 KORTING voor Kroostrijke gezinnen voorzien van officiële erken- ningskaart. (96) het gezondste, het goedkoopste. Mag ik u lastig vallen met u een uit treksel voor te dissen van Pater TJn»e- bank. een grote vriend van wijlen Cesar Gezelle. die jaren te leper woonde Fietsen is fijnJe bent 'n hoger we zen geworden je bent groter op de fiets je bent van de platte grond opgeheven je zit als 'n kleine jongen op je vaders rugen je kunt veel verder kijken Je bent tot een voornamer wapen overge gaan van de infanterie tot de kavalerie Je beweegt je vluggerwaar vroeger 'n halve middag van je mee gemoeid was. dat wordt nou gelapt in 'n verloren half uurtje. Je reist goedkoper, hetgeen in deze tijd aan iedereen uitstekend te pas komt. En de vrijheid van gaan-en-staanje ver trekt. stapt af en komt één. zo vroeg eo zo laat je 't verkiest. Je zwelgt van lucht, wind en zon. En spieren, pezen en huid. verlenigen door de prachtige trapkuur. Eer andere factor van de steeds groeien de belangstelling voor het rijwieltoerisme is de gevorderde techniek van het rij wiel en het wielrijden. Het gewicht van het rijwiel bedraagt niet eens meer de helft van wat het voor 30 40 jaar was de veiligheid en het comfort zijn verhoogd, dank zij de prima-kwaliteit der banden het rendement werd zo hoog mogelijk op gevoerd dank zij allerlei technische vol maaktheden als de versnellingsapparaten. Zo heeft de fiets er in zeer grote mate toe bijgedragen de aard van het toerisme te wijzigen. Vooral democratischer is het geworden. Sedert de opkomst van het rij wiel is het aan iedereen gegeven aan toe risme te doen. En toch is het rijwieltoeris me pas sedert enkele jaren werkelijk volks- toerisme geworden. Ook de uitgebreidheid van ons toeristisch wegennet is aan deze grote vlucht niet vreemd. In ons land is er practisch geen enkele plaats die niet met de fiets te bereiken is. En zo dat hier of daar wel eens moeilijk is. dan kunnen wij nog altijd wandelen en zelfs klauteren Om dat èlles is het rijwiel het meest geschikte middel om de rol te vervullen die men van goedbegrepen toerisme kan en mag verwachten en eisen. En laat u niet afschrikken door de prijs. Er is thans middel om aan genadige prijs een flink rijwiel te kopen, dat u naast hej nuttige ook zoveel aangenaams zal bezorgen in de komende verlof- of weekeinddagen. En doelpunten voor uit stappen met de fiets zijn er in de leperse omgeving in onze provincie en in het naburige Frankrijk bij de vleet. VIATOR Vermindert de oogst met een kwart, S'il pleut a Saint-Médard La récolte diminue d'un quart. Sint Barnabas (11 Juni) is een andere regen-heilige Als het regent, met Barnabas. Zwemt de oogst in een waterplas. HERDENKDAGEN. 6 Juni 1606Geboorte te Rouaan. van Pierre Corneille, Frans dramatisch dichter. 1651Ontdekking van de Venus van Arles 1695In Den Haag overlijdt Christiaan Huygens. Nederlands wis-, ster- en natuurkundige. 1869Geboorte van Siegfried Wagner, Duits toondichter. 1927 Chamberlain vliegt over de oceaan, 7 Juni 1626Dood. te Antwerpen, van Anne de Saint Barthélémi, inrichtster van de Carmelieten in Frankrijk en in Bel gië. 1799 Geboorte te Moskou van Alexander Pouchkine. Russisch lyrisch dichter. 1938Te Luik begint het proces tegen de beruchte weduwe Becker. 8 Juni 1781Stephenson geborende uitvinder van de stoommachine, dienende als lokomotief. Engels werktuigkundige. 1810Geboorte van de komponist Schu mann. leider der romantische schoolcomponeerde tal van piano stukken, liederen, ouvertures en koorwerken. 9 Juni 1870: Overlijden van Charles Dickens. En gels romanschrijver. 10 Juni 1580Dood. te Lissabonne. van Luiz de Camoëns. beroemd Portugees dich ter. Hij maakte Lusiades 1836Dood te Parijs, van André Henri Ampère Frans wis- en natuurkun dige 1923: Dood. te, Hendaye. van de Franse romanschrijver Pierre Loti. 1937De Belgische Senaat stemt de am nestie. 11 Juni 1828Dood. te Edinburg. van Dugald Ste wart. Schots wijsgeer 1839Geboorte te Parijs, van Eugène Pion, Frans kunstschrijver en ver maard uitgever. 1859Dood te Weenen. van prins Metter- nich. beroemd Oostenrijks minister. 1864 Geboorte te München van de Duit se toondichter Richard Strauss. 1938: De aarde beeft in vele landen van Europa en laat zich vooral in ons land voelen. 12 Juni 1819H Beech er Stowe geboren. 1848Opstand te Praag. 1852Dood te St Petersburg. van Xavier de Maistre. Romanschrijver en ge neraal in Russische dienst (O. - P.) VIII. DE WET VAN 10 JUNI 1937 De Gezinsvergoedingen aan de nief-loontrekkende arbeiders Hoofdstuk I. OVER DE PERSONEN geëxploiteerd. De uitdrukking «ouders» bedoelt hier: hetzij de vader of de moeder, of de va der en de moeder te zamen, hetzij de schoonvader of de schoonmoeder, of de schoonvader en de schoonmoeder te zamen. 2- De bloedverwanten of aanverwan ten tot de 3e graad inbegrepen, die ar beiden in gemeenschap in de uitbating van een onderneming die hun toebehoort in onverdeeldheid. Men moet nochtans hier opmerken dat de wet slechts een veronderstelling vast legt die mogelijks kan omvergeworpen worden wanneer de belangstellenden het bewijs leveren dat zij werkelijk geen fei telijke vereniging vormen. Als bewijs hiervoor zal men aanvaar den een attestatie of verklaring van de controleur der belastingen die bevestigt dat er geen feitelijke vereniging bestaat voor wat de betaling betreft der belastin gen op het beroepsinkomen. We hebben gezegd dat deze veronder stelling mogelijks kan worden omverge worpen tevens laten we opmerken dat zij niet moet omvergeworpen worden, zelfs indien er geen feitelijke vereniging is voor het betalen der belastingen op het inko men. Inderdaad, indien de niet-Iandbouwers er STEEDS voordeel bij hebben een be wijs te leveren dat er geen feitelijke ver eniging bestaat, dan is dit zeker niet zo voor de landbouwers. Daar de bijzondere gevallen in het land bouwbedrijf al te talrijk en al te inge- w ikkeld zijn. zo kunnen wij geen enkel voorbeeld aanhalen die enigszins van al gemeen belang zou zijn. Aan te stippen valt dat, hoe meer per sonen er zijn die een feitelijke vereniging vormen, dat zij er des te meer belang bij hebben te bewijzen dat er geen feitelijke vereniging bestaat voor het betalen der belastingen. PIANO. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). DIE AAN DE WET ONDERWORPEN ZIJN (Vervolg). De personen die gelijkgesteld zijn met de onafhankelijke arbeiders. (Vervolg). Over de feitelijke verenigingen. Alvorens aan te vangen met het onder zoek over de verschillende categorieën van personen die onderworpen zijn aan de wet in de hoedanigheid van leden van een feitelijke vereniging, moeten we aan stippen dat ieder lid van een zulkdanige vereniging onder de toepassing valt van die wet en nog wel ten persoonlijken titel; tevens dus is hij verschuldigd bij dragen te storten op voorwaarde nochtans dat zijn tussenkomst in de zaak zich niet beperke tot een geldelijke deelname. De feitelijke vennoot die de vereniging bij staat al weze het slechts gedurende 18 da gen in het jaar. zal dus in ieder geval onderworpen zijn aan de wet en tevens b;jdrage-plichtige zijn. Nemen wij als voorbeeld het geval dat volgtdrie broeders en een zuster baten in gemeenschap een klein landbouwbe drijf uit of een onderneming, onverschil lig van welke aard. de broer nr 1 besteedt hpel zijn be drijvigheid aan de ondenjeming. de broer nr 2 is loontrekkende ar beider, maar tevens-helpt hij in het be drijf gedurende zijn vrije uren en rust dagen dus alles te zamen meer dan 18 da- gen in het jaar. de broer nr 3 is eveneens loontrek kende arbeider, maar hij helpt nooit in net bedrijf; hij vergenoegt zich het aan deel te ontvangen in de winsten van de onderneming. de zuster houdt, zich enkel en alleen bezig met het huishouden en bevindt zich dus in dezelfde voorwaarden als haar broer nr 3. Praktisch pude broers nr 1 en nr 2 vallen onder de toepassing der wet, ter wijl de andere broer en de zuster niet onderworpen zijn aan de wet We moeten er nog op wijzen dat in het landbouwbedrijf de bijdragen der venno- ten-m-feite verminderd worden met on geveer 35 terwijl dat ieder der ven noten van de andere ondernemingen een volle bijdrage moet betalen; wij komen verder nog op deze punten terug. Worden aangezien een feitelijke ver eniging te vormen voor de toepassing van de wet van 10-6-1937 1- - De broeders, zusters, schoonbroe ders. schoonzusters, die. bij gebreke aan een regelmatig tot stand gebrachte ven- nootschap hun bedrijvigheid aanwenden m de uitbating van een handels- nijver- neids- landbouwonderneming of andere vroeger door hun ouders of schoonouders STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Pee re boomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Menbelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouwversieringen. - Markiezen. (40)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5