SPROKKELINGEN Vroedvrouw Sociale Kroniek VANLOOT-GASTEL HUMOR HET BINNENLAND UIT UIT HET BUITENLAND LENA GEVAERT VAN 10 jUNI 1937 de niet-loontrekkende arbeide Aan de Landbouwers VERGEET NIET DAT GIJ IN HET WELBEKENDE Rodenbachstraat, V I. A M IX I I GK VAN NU AF KUNT VERKRIJGEN DE MAAIMACHIENEN HUIS WELBEKENDE PIKBINDERS en O OGSTM ACH IE N EN voor paarden en tractoren en in alle grootten. Alsook alle andere L ANDBOU WMAGHIENEN. WISSELSTUKKEN hoedanigheid van 400 m. en 500 m. per kgr BINDGAREN van 1' enz. HfcT rPEKSCH NIEUWS - bil I De opzoekingen naar vermiste Beigen. Een overeenkomst schijnt op handen waarbij aan de Vereniging van Families van Vermistentoelating zou verleend worden ter plaatse opzoekingen te verrich ten naar Belgen die tot op heden niet terugkeerden Zoals men weet heeft de vereniging de bevoegde instanties gewezen 4 op ernstige gevallen van nalatigheid van- t] wege de betrokken diensten. 7 De taks op de radio's- k Houders van radio's worden verzocht 1 de taks van 144 fr onmiddellijk te stor- F ten op postcheckrekening nr 290 van Ra- 1 dio-Omroep-Taksenvoor het dienstjaar F 1948 1 Betrekkingen in Staatsdienst. d In Juli worden verscheidene examens ingericht, met het oog op de aanduiding c van betrekkingen in Staatsdienst Geïnte- 2 resseerden kunnen de gewenste inlichtin- 8 gen bekomen bij «Het Vast Wervings- 6 secretariaat 29. Middaglijnstraat, te Brus- k sel 8 Aangifte van vuurwapens en munitie. Alle wapens en munitie moeten uiterlijk voor 1 Juli 1948 aangegeven worden Het niet naleven van deze laatste verwitti ging zal strenge straffen voor gevolg heb ben Koloniale Loterij. In de zaal Feestpaleis te Ronse. zal op Dinsdag 15 Juni. om 19 30 u. de trekking van de achtste schijf van de koloniale loterij plaats hebben Overdrachttaks bij de invoer. Het bestuur der Registratie en Domei nen heeft onder vorm van een brochure een tabel bekend gemaakt tot aanwijzing voor iedere rubriek van het tarief van invoerrechten behorende bij de Belgisch- Luxemburgs-Nederlandse toiovereenkomst, van het bedrag der overdrachtstaks of der weeldetaks. toepasselijk bij de invoer der producten die er gerangschikt zijn. Deze tabel, uitgegeven in het Neder lands en in het Frans, is te verkrijgen mits storting van 50 fr. op postcheckre- kening nr 355 21 van het Centraal Bureau voor Drukwerk van het bestuur der Re gistratie en Domeinen. 13. Masuiplaats. Brussel. De Koloniale Jaarbeurs te Brussel. De Koloniale Jaarbeurs te Brussel, zal van 3 18 Joü. in een van de grote Eeuwfeestpaleizen ingericht worden. De inrichters streven in de eerste plaats op voedingsdoeleinden na. Zeewijding. Op Zondag 4 Juli a. s., zal te Oost ende de traditionele zeewijding plaats hebben. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. i Goudpond 750.00 753,00 1 Gouddollar 146.25 147,50 1 Napoleon 560.00 562.50 4 A Zwitsers Goudstuk 552,50 557,50 «k Dollar 50.25 51.00 j Franse frank 14.62 14.75 1 Zwitserse frank 12.40 12.62 Fkind 138.00 138.00 Gulden 8.90 9,30 Nieuwe verplichting voor de werkgevers. Een ministerieel besluit, waarbij de werkgever er toe gehouden is. elk kwar taal een voorschot van de bijdragen voor maatschappelijke zekerheid te storten, ver scheen in het Staatsblad van 5 Juni. Het voorschot bedraagt 25 van de bijdragen van vorig kwartaal en zal voor de eerste maal moeten aan de Rijksdienst gestort worden in de loop van het derde kwar taal van 1948. De voorschotten zijn bestemd voor het Rijksfonds tegen Ziekte en Invaliditeit De minister van Arbeid en Sociale Voor zorg kan aan de werkgevers vrijstellin gen verlenen. De koopkracht van de loontrekkenden. Enige dagen geleden heeft de commis sie. belast met het onderzoek inzake de koopkracht van de loontrekkenden haar verslag ingediend. Er werd vastgesteld dat het indexcijfer voor de kleinhandel de beste index is voor de vaststelling van de levensduurte. Ook vindt de commissie het onontbeerlijk onmiddellijk het vraag stuk van de lonen te onderzoeken. Na kennis te hebben genomen van dit ver slag en na de afgevaardigden der werk gevers en de vakverenigingen te hebben gehoord, heeft eerste minister Spaak be sloten de gegevens van de gedachtenwis- seling te verzamelen in de vorm van epn besluit, waarvan de tekst zal overgemaakt worden aan beide partijen. Daarna zal de uiteindelijke beslissing bekend gemaakt worden. Aanvragen voor studieleningen. Aanvragen voor studieleningen moeten toegezonden worden voor 20 Juli, aan het secretariaat van de Gemengde Commissie voor Beurzen en studieleningen. Egmont- straat 11. te Brussel. Onregelmatige betalingen van kinderbij slag. Krachtens de nieuwe bepalingen, die met 1 Juli toegepast worden, zijn door de stortingsplichtigen, die niet tijdig betaald hebben, bij wijze van sanctie, onafgezien van de onbetaalde bijdragen nog ver schuldigd Een vaste vergoeding van honderd fr.. een bijslag van 10 op de onbetaalde bijdragen, indien het verzuim van beta ling voortduurt een bijkomende bijslag van 20 per jaar achterstand. De ingebreke gebleven stortingsplichti gen hebben er alle belang bij zich voor 1 Juli 1948 in orde ;te stellen. Vietnam tot republiek uitgeroepen. Op 5 Juni 1948 heeft Frankrijk officieel de onafhankelijkheid erkend van de re publiek Vietnam, in het verband van de Franse Unie. De taak van Vietnam zal er in bestaan zijn eigen eenheid te verwezen lijken Het verdrag werd echter nog niet goed gekeurd door de revolutionnaire regering van Vietnam en de communistische pre sident Ho Chin Minh Typhnsepidemie in Noord-Frankrijk. Sedert een paar weken werden in het departement Nord Frankrijk voorna melijk in de streek van Kamerijk. een vijftig gevallen van typhus vastgesteld Men dient uiterst voorzichtig te zijn met het gebruik van schelpdieren melk. rau we groenten en vruchten De troonafstand van Koningin Wilhelmina. De Nederlandse Koningin Wilhelmina. zal op 4 September 1948.. ten voordele van haar dochter Prinses Juliana, af stand doen van de troon De prinses zdl op die dag de regering aanvaarden en twee dagen later, op 6 September, plechtig beëdigd en ingehuldigd worden als nieu we koningin. Een machine om muziek te schrijven. Eer. Australisch toondichter. Murray Parker, heeft een schrijfmachine uitgevon den van 1 meter lengte met 42 toetsen en 27 hefbomen. Deze machine dient voor het schrijven van partituren. Blijde gebeurtenis aan het Britse Hof. De Engelse Prinses Elizabeth zal na eind Juni geen openbare plichten meer vervullen, daar zij waarschijnlijk in Ok tober een baby verwacht. Gewezen Koningin Marie-José naar Zwit serland. De gewezen koningin van Italië. Marie- José. heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat zij naar Zwitserland gekomen is om er haar broer. Koning Leopold III. te bezoeken. De nieuwe President van Cuba. De liberale senator Carlos Prio Socar- ras werd op 3 Juni 1948 tot president van de Cubaanbe republiek verkozen. Doofstomme vrouw scheidt omdat haar doofstomme man te veel gebaren maakte bij de ruzies. Een 25 jarige doofstomme, uit New-York, heeft de echtscheiding aangevraagd te gen haar 30-jarige man. die eveneens doofstom is, onder voorwendsel dat hun zes jaar huwelijksleven voortdurend door ruzies vergiftigd werd. Haar man. zo be weerde zij. gebruikte een woeste en harts tochtelijke gebarentaal waartegen zij niet langer meer bestand is. Als een circusdochter trouwt... Een circusdochter kan het jawoord, bij haar huwelijk, toch niet in een doodge woon stadhuiszaaltje gevenzij wenst dit te doen in een leeuwenkooi, ten aanschou- we van de nodige Afrikaanse leeuwen, die als gezelschapsdames moeten fungeren. En het feest 's Morgens zal een vlieg tuig in rookletters de naam van de jonge bruid in de lucht schrijven, terwijl een acrobaat aan het vliegtuig hangt. De bruid stoet zal ongeveer alle levende wezens van het circus telleneerst het bruidspaar te paard, daarna acht plechtstatige oli fanten. gevolgd door de collectie van 90 prachtige, opgetuigde en mogelijk opge togen paarden, met de nodige pluimen en rinkelende belletjes Dan zullen een beetje schoonmoederachtig acht kamelen volgen, en hierachter eerst de hele provisie fa milieleden van het huwelijkspaar. Ten slotte volgen de artistenacrobaten, die rentemmers, diverse virtuosen in het be drijf en de genodigden. Natuurlijk marcheert het circus-muziek korps eveneens vrblijk spelende mee. Nee. dit gebeurde niet in Amerika, maar wel te Bordeaux 100 dollars voor 1 millioen mieren. Dit nu is een echt Amerikaanse geschie denis Een firma voor bouwmaterialen zocht door een advertentie een millioen mieren om een nieuwe kleur te proberen, die te gen mieren bestand zou zijn. Een zekere Mevrouw deelde aan de firma mede, dat zij eeti millioen mieren in een fles had verzameld. De firma beloofde voor deze mieren 100 dollars. Op het ogenblik van de levering eiste de firma evenwel dat de mevrouw deze mieren zou tellen, maar deze weigerde daarop in te gaan. Haar antwoord was U moet ze tellen Na een lange en hevige discutie bood de firma ten slotte tien dollars (440 fr.) voor de ongetelde collectie aan. Maar de mevrouw weigerde daarop in te gaan. en verliet het kantoor zonder echter te zeg gen wat ze nu met die fles mieren zou aanvangen. Ik wou dat ik rijk was... Rijk zijn Hoeveel moet men bezitten om rijk te zijn In een persbericht lazen we dat de nü nog jonge ex-koning Michael Elverdingfstr. 10. IEPER Tel. <38 IX.DE WET toch van Roemenië wel rijk was. maar afstand heeft moeten doen van het vol gende dat als geconfisceerd eigendom van de koninklijke familie wordt beschouwd 15.190 hectare akkerland en 136 990 hec tare woud. 29 grote kastelen met 1080 ka mers, 114 kleine kastelen met 1979 kamers. 16 jachtkastelen en jachthutten met 88 kamers. 3 991 502 aandelen in de belang rijkste bank- en industrieondernemingen in Roemenië Tenslotte nog juwelen, schil derijen. yachten en andere voorwerpen wetten \oor een waarde van verscheidene hon- De Gezinsvergoedingen aan „oo.dsluk I - OVER DE PERSONEN DIE AAN DE WET ONDERWORPEN ZUN (Vervolg). (100) De personen die gelijkgesteld zijn met de onafhankelijke arbeiders <verTt>^)' Worden eveneens aangezien, voor de toe passing van dit besluit, als een vereniging uit te maken, de vissersbaz en de vissers, die met deelneming in de winst op een schip werken waarvan de vissersbaas eigenaar is of reder. Hetzelfde geldt wanneer het schip aan de weduwe van een visserbaas toebehoort Het is klaar dat deze veronderstellin gen slechts van kracht zijn voor de toe passing van deze wetdit vermoeden be- treft op geen manier de andere socia schikking behelst nameUjk het onde-- pen zijn aan de wet van de geesteii,it°r' zowel mannelijke als vrouirelijke, die taak vervullen van algemene aard de oversten, de secretarissen de ekono de portiers en andere. cucn De vissersbazen en de vissers die. on- derd millioen lei. Oorlogsverliezen. Er werden thans enkele interessante cij fers bekend gemaakt over de verliezen van de jongste wereldoorlog. Volgens deze statistieken verloren 32 millioen soldaten het leven26 millioen gevangenen kwamen om in concentratie kampen en 30 millioen personen zijn in valide De woning van 150 millioen personen werd vernield. Werden verder verwoest 1 millioen km. wegen 8.700 km. bevaar bare kanalen9.500 km. bruggen, spoor bruggen en tunnels 16 000 locomotieven 650.000 wagons en 30'millioen ton scheeps- ruimte. De totale onkosten van deze oorlog, zonder rekening te houden met de onkos ten van wederopbouw, belopen 28 mil liard goud-dollar. Japans eiland voor sigaretten te koop. Het Japanse kleine eiland Todo, van waar men op een heldere dag. recht in Rusland kan kijkenwerd door zijn ei genaar te koop aangeboden voor een prijs welke gelijk staat met 6000 pakjes Ame rikaanse sigaretten. Zij slaapt reeds twee Jaar Een man verklaarde voor. een Ameri kaanse rechtbankIk eis van de chi rurg. die mijn vrouw op 29 Mei 1946 ope reerde, dus meer dan twee jaar geleden. 50.000 dollars schadevergoeding. Immers hij heeft van mijn vrouw een Doornroosje gemaaktsedert haar operatie blijft zij nog steeds verdoofd en is nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Mijn vrouw heeft ruim twee jaar geleden de dokter bezocht, omdat zij niet in staat was kin deren te krijgen. De dokter verklaarde dat hij een kleine operatie zou verrichten, waarbij hij alleen maar plaatselijke ver doving zou toepassen. Door een verkeerde toepassing van het verdovingsmiddel, ont stond er een luchtbel in de bloedsomloop, die het centraal zenuwstelsel beschadigde en een degeneratie in de hersenen tot ge volg had. Mijn vrouw zal nooit meer tot het bewustzijn komenvijftien dokters hebben het geval bestudeerd, aan medi sche centra, over de gehele wereld heeft men hulp gevraagd, doch tot dusver is geen resultaat bereikt of zelfs maar een lichte verbeterirlg ingetreden. Naar ondergrondse gasproductie. Nabij Luik grepen proefnemingen in za ke ondergrondse gasproductie in de mijn schacht van Bois-les-Dames plaats. Deze proefnemingen, de eerste in hun soort in het westelijk gedeelte van het Europees vasteland, hebben bevredigende uitslagen opgeleverd. Over een poosje zal wellicht elke huismoeder en ieder jonggezel het nodige gas uit de aarde krijgen voor het kopje koffie op te warmen Om aan zijn straf te ontsnappen. In Frankrijk werd onlangs een man van gewapende overvallen beschuldigd. Hij werd gearresteerd en opgesloten en... vond onmiddellijk een eigenaardige ma nier om aan zijn straf te ontsnappen. In de gevangenis heeft hij met afkeer alle voedsel geweigerd, verklarende dat hij zich uitsluitend voedde met hagedissen en spinnekoppen. Deze beweringen hadden als gevolg dat men hem als gek en on verantwoordelijk beschouwde. De kerel in kwestie had geluk dat hij niet in een Chinese gevangenis zat. want daar zou men hem de beestjes, waarop hij zo belust scheen, met plezier te eten gegeven hebben. der het werkstelsel met deelneming in de winst, de garnalenvangst beoefenen, wor den in elk geval aangezien als uitmaken de een feitelijke vereniging, zelfs indien de vissersbaas geen eigenaar of reder is van het schip. Art 29 neemt nu een ander deel van gelijk gestelden aan de onafhankelijke ar beiders onder ogenschouw. De leden van de geestelijke stand wor den. voor de toepassing van deze wet, ge lijkgesteld met de onafhankelijke arbeiders die een vrij beroep uitoefenen. De geestelijkheid, bestaat, buiten de ei genlijke leden van de geestelijke stand, uit volgende categorieën 1) De bestuurders en aalmoezeniers van kloostergemeenten. 2) De militaire aalmoezeniers en de aal moezeniers in de gevangenissen. 3) De geestelijken aan een onderwijs inrichting verbonden. 4) Al de andere geestelijken die een be zoldigde functie uitoefenen. "Worden eveneens gelijkgesteld met de onafhankelijk arbeidersde leden van de kloostergemeenten die een winstgevende bedrijvigheid uitoefenen hetzij door het onderwijs, hetzij door de zorgen aan zie ken verschaft, hetzij door om 't even welke andere activiteit. De gelijkstelling geldt uitsluitend voor de leden, wier persoonlijkheid wordt be zoldigd of die op welke wijze ook deel nemen in de bezoldigde bedrijvigheid, door de gemeenschap uitgeoefend. Deze De woorden bezoldigde bedrijvigs- moeten hier begrepen worden lrj breedst mogeüjke zin zij betreffen hJT re winstgevende bedrijvigheid; zoals s" voorbeeld, het bezoldigde beheer van school, van een kliniek, de uitbating een landbouw- of nijverheldsondernemh?* In dit geval nochtans is er slechts sd ke van onderworpen zijn aan de wet dien de produkten der uitbating, vooral helft ten minste, in de handel word gebracht. De bezoldiging kan geschieden. hetz' door particulieren, hetzij door de one'' bare machten. Zij bestaat in het feit??" te ontvangeneen minerval. een beztf diging. een toelage, de kostprijs van wa ren of de betaling van een bewezen dienst in een woord, om 't even welke winst I? dien het gaat over een bezoldiging 0f een andere winstgevende activiteit, over eer indemniteit of een toelage dan mogeii deze worden toegeschreven hetzij aan de communauteit op zichzelf, hetzij aan de leden van deze communauteit, afzonder, lijk genomen. Worden buiten ogenschouw gelaten de honoraria voor de missen, de honoraria voor het prediken van sermoenen, gees, telijke afzonderingen (retret) of confe renties. De wet is van toepassing voor om het even welke geestelijke kloostergemeente welke ook haar juridische vorm weze Zij is niet toepasselijk voor de gees telijken, hetzij mannelijke, hetzij vrouwe, lijke 1) die zich bezig houden met het on der dak brengen van behoeftigen, op voor- waarde dat de onder dak gebrachte per sonen aan wie zij normaal hun zorgen verlenen, in meerderheid bestaan uit noodlijdenden. 2) die de wezen opvoeden welke door de commissies van Openbare Onderstand aan hun kloostergemeente worden toever trouwd op voorwaarde dat de meerderheid van die wezen ten laste zijn van de Com missie van Openbare Onderstand. PIANO. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). Lening tot Wederopbouw 27e TREKKING VAN 5 JUNI 1948 Het lot van 5 millioen is toegewezen aanReeks 1782 nr 983. Het lot van 2 millioen is toegewezen aan Reeks 1588 nr 363. Het lot van 1 millioen is toegewezen aan Reeks 1953 nr 527- De overige obligaties dezer reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. Binnenlandse Premielening 1938 TREKKING VAN 5 JUNI 1 Lot van 250-000 fr. De -uitslag van de 116e trekking van de Binnenlandse Premielening 1938 luidt 250.000 fr.139.244. 25 loten van 25.000 fr. 111.098 135.514 198.054 223.523 246.704 261.174 292 338. 119.693 168.737 213.109 227.231 252.061 275.928 120.109 169.736 219766 229 849 258.151 283.701 123646 179.837 221.397 238.020 258.442 290.737 gemeentekrediet van België PREMIELENING 1938 Betaalbaar 179.330. Betaalbaar met gende reeksen met 1 millioen fr.reeks 10.000 fr.de 20 vol- 111.468 148.417 193.036 264.635 320.656 Iedere 127.195 162.696 195.728 286.146 321.247 aflasb.are 140.017 174.050 204.629 305.499 333.090 obligatie geeft 142.467 179.390 230.911 308.123 337.652 recht op een vijfde van het lot toegekend aan de reeks waartoe de obligatie behoort. Al leen het globale stuk dat een reeks ver tegenwoordigt van vijf obligaties geeft recht op het totale lot. LANDBOUWMACHIëNEIV a DURING (653) De verhoging der aanvullende ouderdomspensioenen De vervallen achterstallen zullen weldra worden uitgekeerd. De jaarlijkse bijdrage van het aanvul- lend ouderdomspensioen wordt van 1 Ja- nuari 1948 af, gebracht van 13.300 op 14.800 fr als het een gehuwd man betreft, van 8.780 op 9.900 fr. als het betreft een be gunstigde die ongehuwd, weduwnaar, uil de echt of van tafel en bed gescheiden is of wanneer het betreft een gehuwde vrouw wier man met het aanvullend ouderdoms pensioen niet is begunstigd. Bij de eerstkomende uitkering van de pensioentermijnen zullen de gewezen loon arbeiders. die op 1 Januari 1948 met het aanvullend ouderdomspensioen waren be gunstigd, een postassignatie ontvangen, die de oj) de nieuwe basis berekende ter- mijnen betreffende drie maanden zal be- I heizen, zomede de sinds 1 Januari 1948 vervallen achterstallen. Het jaarlijks bedrag van het aanvullend overlevingspensioen wordt eveneens van 1 Januari 1948 af van 6.400 fr. op 8.700 1 fr. gebracht, wat betreft de weduwen van loonarbeiders die 60 jaar oud zijn en die voldoen aan de bij artikelen 4 en 5 van het besluit van de Regent dd. 10 Mei 1948 vastgestelde voorwaarden en de verbin tenis ondertekenen alle beroepswerkzaam heid stop te, zetten. 'De toestand van bedoelde weduwen, die thans met een aanvullend overlevingspen sioen van een jaarlijks bedrag van 6.400 fr zijn begunstigd, zal ambtshalve door de dienst voor ouderdomspensioenen worden herzien. WAT IS EEN FENOMEEN? JanEwel, Piet, kunt ge me zeggen wat een fenomeen is Piet: Heb ik nog nooit geweten- Jan Jan: Wel luister: Een koe is geen »e" nomeen, een vink ook niet, en een disto ook niet. Maar een koe die op een diste zit te schuifelen als een vink. dat is eer> fenomeen ZIJ WIST HET! Marie, het leuke melkmeisje, zei tegen een kleine snuiter, die haar stond af kijken en dacht het beter te kunnen kunt nog geen emmer water naar de dragen- De kleine antwoordde: «Wat heb daar juist dan gedaan Marie (kwaadweg) Ja, halve mers HET KAN VERKEREN Een boef (vroeger herenknecht) tot s vangenisbewaker( toevallig zijn vri heer) die juist met het ontbijt in oegei* de de binnenkomtHerinnert u da( niet aan goede oude tijd. Parkinson, toen gu baas waart en ik 's morgens uw on bracht tweevoeters, viervoeters Onderwijzer Men zegt tweevoeters. dat ze op twee voeten loepenvier-oe omdat ze op vier voeten lopen. Charlowieke En die welke op het lopen, meester Onderwijzer: Maar die bestaan er ,er: Charlowieke En de luizen dan- meesI niet BU DE SCHILDER JHÜ* Dorpsslachter Ge schildert dus naam daarop «Jacob Spek» en jr, vet zwijn daarnaast, opdat de tn kunnen zien wat ik ben.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4