Zwarte toekomst voor blanke Mensen ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. lc JAARCANC Nr 28 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 19 JUNI 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Blanke Groeikracht. Een Onderzoek. De Toekomst. Een indrukwekkende plechtigheid te leper. DE POLITIEKE GEVANGENEN EN RECHTHEBBENDEN ONTVINGEN HUN VAANDEL De kerkelijke plechtigheid. De optocht. Op het Stadhuis. 200 gr. ingevoerde boter voor zegel nr 4 Het vaandel wordt overhandigd. HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT, YPER Tel joe Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. Het meest opvallende feit in de ontwikkelingsgang van de blanke be volking in de wereld was in het ver leden. dat deze groeide van circa 155 millioen mensen in 1770 tot circa 730 millioen aan de vooravond van deze tweede wereldoorlog. Deze wonderbaarlijke stijging van het aantal blanken was niet aan ver hoogde vruchtbaarheid toe te schrij ven. doch wel aan vermindering van het sterftecijfer. In 1770 was de ge middelde levensduur van de blanke circa 30 jaar. Nu is het ongeveer 60 jaar. Alvorens deze vermindering in het sterftecijfer begon, nam het aan tal blanken in de wereld niet toe. Het aantal geboorten was maar juist toereikend om de door sterven ge slagen gaten te vullen. Sindsdien is het aantal geboorten het sterftecijfer gaan overtreffen, en de blanke be volking nam aanzienlijk toe er zijn 5 keren zoveel blanken als in 1770, dit is anderhalve eeuw geleden. De stijging was echter niet in ge lijkmatig tempo in alle landen. Het scherpste contrast wordt geleverd door de vergelijking van Groot-Brit- tanje en Frankrijk. Irf 1770 waren er 8.000.000 personen van Britse af komst in de wereld. Nu zijn er circa 80.000.000. Franse afstammelingen za gen gedurende diezelfde periode hun totaal groeien van 25.000.000 tot 50.000.000. Bij de Britten werd het aantal vertiendubbeld sinds 1770 bij de Fransen werd het alleen maar ver dubbeld. Nu is ook in Groot-Brittanje ge boorten-beperking gekomen, met het gevolg, dat het overschot van geboor ten kleiner wordt, en de stijging van het totale aantal Britten vertraagt. Hetzelfde gebeurt, op grotere schaal, in Frankrijk, en de beweging van de geboorte-beperking zette daar veel vroeger in. Reeds in 1778 schreef de Fransman Moheau, dat de geboorte beperking in het huwelijk een open baar gevaar betekende. Sindsdien werd meer dan eens op dit gevaar gewezen, zonder gevolg, en nu kan men zien, hoe Frankrijk voor rampzalige toestanden wordt gesteld. Noch in eigen land. noch in de overzeese bezettingen slaagt men er in, orde op de zaken te stellen. Overal is handenarbeid te kort en het zonnige Frankrijk kan zelfs niet meer zorgen voor eigen bevoorrading. Maar .de kanker woedt niet enkel in Frankrijk. In nagenoeg alle blan ke naties is de daling van het aan tal geboorten een 'gesel geworden. Aan de vooravond van deze oorlog was het gemiddelde aantal kinderen 5 of 6 voor Sovjet-Rusland, 3 of 4 voor Polen en Bulgarije. In West- en Noord-Europa is het van 5 op 2 ge vallen. Hetzelfde gebeurt in de Ver enigde Staten. Australië. Nieuw Zee land, Zuid-Amerika. In feite maakt alleen Sovjet-Rusland een uitzonde ring. In Sovjet-Rusland ontmoet men nu dezelfde toestand als op het einde van vorige eeuw in West-Europa. Toen begon de kanker van het geboorte cijfer in Frankrijk. In sommige lan den werden de huwelijken pas on vruchtbaar na de eerste wereldoor log. maar daar waar het aantal ge boorten het laatst verminderde, ging de beweging ook het vlugst. Frankrijk had 70 jaar nodig om het geboortecijfer met één derde omlaag 'C drukken, hetzij van 30 tot 20 per 1000. Hetzelfde gebeurde in Zweden en Zwitserland over een tijdspanne van 40 jaar. In Groot-Brittannië en Denemarken was er slechts 30 jaar v°or nodig. In Bulgarije. Polen en Tsjechoslovakije bereikte men de zelfde resultaten alreeds binnen de 10 of 12 jaar. Een ander vraagstuk is. na te gaan, welke gevolgen deze haast algemeen verspreide neiging tot beperking van de geboorten hebben zal voor de ver schillende naties. Wanneer men een balans opstelt van geboorten en sterften, moet men rekening houden met het netto-overschot. Hierbij moet men nagaan, welk het gemiddelde cijfer is van de aanstaande moeders, die door een huidige moeder in de wereld worden gezet. Als dit cijfer beneden 1 blijft, moet de bevolking verminderen blijft het ver bene den 1. dan sterft zij uit. 200 jaar geleden bedroeg het cijfer voor Europa 1. Toen het sterftecijfer aanzienlijk verminderde, steeg het boven 1 netto. 40 jaar geleden was het ongeveer 1 en circa de helft meer dan 1 in de meeste landen van West en Noord-Europa, terwijl het voor sommige landen in Oost-Europa, bij voorbeeld in Bulgarije en Ukrajina bijna 2 was. Aan de vooravond van deze tweede wereldoorlog was het op één geval len in Frankrijk, doch alle andere landen van West-Europa en het Noorden volgden het tempo, Neder land en Vrij Ierland uitgezonderd. Ook in tal van landen van Centraal- Europa. daaronder Tsjechoslovakije, Hongarije en Oostenrijk is de daling een feit. Finland zit met dezelfde ziekte. Zelfs jonge landen als Austra lië en Nieuw-Zeeland zijn besmet, want, ook daar is het netto-overschot beneden 1 moeder. De enige Europese landen die zich boven het vereiste cijfer wisten te handhaven, waren Portugal, de Balkanstaten en Sovjet- Rusland. Men zou geneigd zijn, de redenen te aanvaarden die bij wijze van ver klaring voor dit verschijnsel worden aangehaald, maar zij houden geen steek. Voor Frankrijk de revolutie, het Napoleontische tijdperk van jacht op kanonnenvlees, een slechte erfeniswet. Maar wat dan voor de andere landen De beide wereld oorlogen Neen, ook dat is geen af doende verklaring. Zie Sovjet-Rus land. Sovjet-Rusland is het enige door blanken bewoonde land, waar het netto-overschot niet lager is dan bij voorbeeld in het Groot-Brittanje van 40 jaar geleden. In West- en Noord- Europa is, in het geheel genomen, het coëfficiënt van het netto-overschot teruggelopen van 1.3 in de jaren 1880 tot 0.8 in 1935. Deze schrikwekken de daling toont aan dat, ofschoon het sterftecijfer verminderde, het geboor tecijfer in veel vlugger tempo was gedaald. 45 jaar geleden bedroeg het totaal der bevolking in Europa 150.000.000. Aan de vooravond van deze wereldoor log, was het tot 195.000.000 gestegen. Als de baleins tussen vruchtbaarheid en sterfte blijft, wat zij vóór de oor log was, moet de totale bevolking in net jaar 2000 op 150 millioen terug vallen. 45 jaar geleden bedroeg de totale bevolking voor geheel Sovjet- Rusland 110.000.000. Aan de voor avond van deze oorlog was dat tot 175.000.000 gestegen. Als de balans tussen geboorten en sterfte blijft wat zij toen in Rusland was. moet dit land in het jaar 2000 in totaal 600.000.000 inwoners hebben Ongelukkig kan men niet helemaal vertrouwen op de cijfers voor de landen in het nabije en verre Oosten. Vast staat dat de vruchtbaarheid daar groter is dan in het Westen. Dit is zeker het geval voor Indië en China. Daar zijn de geboorten talrijk, maar in beide landen is ook het sterfte cijfer hoog. Hieruit volg, dat het net to-overschot waarschijnlijk niet ho ger ligt dan in het Westen van Europa. Een stralende snikhete zonnedag, bevlagde huizen en opwekkende marsmuziek in de straten de poli tieke gevangenen en rechthebbenden hebben hun vaandel ontvangen. Ver leden Zondag heeft de stad een eens gezinde en treffende hulde gebracht aan het offer dat onze politieke ge vangenen brachten, opdat België leve. Deze indrukwekkende plechtigheid werd ingezet te 10 uur met een plech tige Hoogmis in St Maartenskathe- draal. opgedragen ter nagedachtenis van de gesneuvelde martelaren, die in de nazikampen omkwamen. Benevens de politieke gevangenen, de familieleden van de dierbare af gestorvenen en de overheidspersonen van de stad, had een talrijke menigte er aan gehouden haar erkentelijkheid te betuigen voor alles wat de poli tieke gevangenen deden. Van op de kansel vroeg Z. E. H. Verhaeghe, pastoor-deken, een gebed voor de overleden politieke gevan genen, waarna hij overging tot de afroeping der namen, nam. 8 gestor ven politieke gevangenen Deccrte Gilbert, De Fleur Maurice, Dauchy Henri, Lemahieu Albert, Mahieu Re- mi, Van Renterghem Jéröme, Van Becelaere Henri, Vierstraete Jéróme en 2 vermisten Renet Maurice, Stae- len Michel. Tijdens de Consecratie werd door de klaroenen het Te Velde gebla zen. Na de mis werd het vaandel ge wijd door de aalmoezenier, E. H. Boedts, onderpastoor op St Pieters- parochie. Na de H. Mis werden de overheids personen per auto naar het stadhuis geleid en op de Vandenpeereboom- plaats werd de stoet gevormd. Onder de geleide van onze prach tige Ypriana die zich nooit laat pramen, begaf de stoet, waaraan alle scholen van stad deelnamen, de vlag gen en afgevaardigden van de vader landse groeperingen en de politieke gevangenen van het gewest, bene vens de afgevaardigden met vlaggen van de secties Izegem, Kortri.jk, Avelgem, Komen. Poperinge, Wervik, het Geheim Leger van Meenen, zich langs de J. Coomansstraat, de Neer- markt en de Grote Markt naar het Stadhuis. Voor het stadhuis werden alle deel nemende groepen in keurige orde op gesteld en voor de poort namen de vaandels der verschillende afvaardi gingen plaats. Daarna had in de schepenzaal van het stadhuis de ontvangst plaats. Aan de tafel had de Heer burgemeester Ingevolge het feit dat de prij zen van de inlandse boter de laatste tijd belangrijk stegen en teneinde een evenwicht in deze marktprijzen te herstellen, heeft het ministerieel comité besloten 200 gr. ingevoerde bo ter toe te kennen per zegel nr 4, voor de huidige rantsoe neringsperiode. Tijdens de uitvoering van de Braban<;onne na de overhandiging van het vaandel. Op de foto bemerkt men Kolonel Timperman met de Heer Bossue, voorzitter van de Politieke Gevangenen en Rechthebbenden van het gewest leper. Daartegenover het nieuwe vaandel, gehouden door de Heer Emiel Daele, omringd door de Heren P. Coutelle en adjudant Coffyn. J. Vanderghote plaats genomen met Kolonel Timperman, omringd door de schepenen en de leden van de raad. Onder de aanwezigen bemerk ten we nog de Heren Beyaert, voor zitter der sectie Izegem en nationale afgevaardigde van de nationale con federatie van politieke gevangenen en rechthebbenden Senator de Groo- te Volksvertegenwoordiger Stubbe arrondissementscommissaris Tom- beur het volledig bestuur van het gewest leper, o. a. R. Bossue, voor zitter. C. Lahousse, secretaris, Rey- naert. schatbewaarderE. Laheye, rustend majoorVan Lathem, luite nant der Gendarmerie Maerten, po litiecommissaris Huyghebaert en Goemaere, adjunctenen tal van bestuursleden van de plaatselijke va derlandse verenigingen. Vervolgens nam de Heer J. Van derghote het woord MM Het is mij zeer aangenaam vandaag ten Stadhuize het Comité van de Plaatselijke Sectie van de Nationale Confederatie der Politieke Gevangenen te mogen ontvan gen en Welkom heten. Vandaag is. MM voor uw Sectie hoog dag. dag van herdenking van uw gesneu velde strijdmakkers alsook van de plech tige overhandiging en inhuldiging van het vaandel van uw Sectie, die officieel uw ontstaan en uw werking inluidt. Ik houd eraan in naam van het Stads bestuur mij aan te sluiten bij de Hulde en de Betoging van sympathie die te dezer gelegenheid aan uw sectie door de bevolking wordt gebracht. Dit heerlijk feest bewijst ontegenspre kelijk de hoge waardering die al ,-lr in woners der stad hebben voof de offers en De ontwikkeling van het aantal inwoners in het Oosten zal dus in de toekomst hoofdzakelijk afhangen van de manier waarop men kan optre den tegen de sterfte. In Japan was de toestand voor deze oorlog geheel verschillend van die der andere oos terse landen. In de laatste jaren was de spreekwoordelijke vruchtbaarheid zeer afgenomen, maar ook het sterf tecijfer was aanzienlijk gedaald. Al daar was de toestand te vergelijken bij wat hij was in Groot Brittanje. 40 jaar geleden. Voor al die landen in het Oosten zal de ontwikkelingsgang afhangen van het aantal geboorten, maar nu de tweede wereldoorlog achter de rug is en terwijl de .naweeën zich doen gelden, blijkt het alreeds, dat de toekomst van de blanke bevol king in de wereld eerder somber is, ten ware nieuwe factoren een rol moesten spelen. de beproevingen welke de leden van uw sectie Voor de Onafhankelijkheid van het Vaderland, in het teken van een onver biddelijk verzet tegen de vijand en een vastberaden vrijheidsgezindheid, hebben gebracht en geleden. Het is prijzenswaardig, goed en nuttig dat al degenep die voor een en dezelfde zaak dezelfde strijd hebben gestreden, die voor een en hetzelfde ideaal hetzelfde of fer hebben gebracht, dezelfde beproeving hebben geleden, zich rond een en hetzelf de vaandel scharen, niet alleen om dezdïT- de princiepen die hun destijds bezielden hoog en levendig te houden, niet alleen om hun rechten tegenover de gemeen schap met meer kracht te laten gelden maar ook om, in het teken van het soli dariteitsgevoelen, op eigen initiatief en met eigen middelen de leemten aan te vullen en goed te maken die iedere wet geving voor vergoeding noodzakelijk in zich draagt. Ik druk dan ook de wens uit, MM., dat uw Sectie onder de plooien van de vlag die U straks zal overhandigd worden haar zending zal weten te vervullen en dank aan haar werking en het verspreiden van de gevoelens die U onder de bezetting bezielden zal medewerken om in ons Land meer vrede en Eendracht te stichten, ten bate van onze Gemeenschap Deze toespraak werd op handge klap onthaald en daarna werd er een heildronk gebracht door alle aan wezigen. De overheidspersonen namen ver volgens voor het stadhuis plaats en de Heer Roland Bossue, voorzitter der politieke gevangenen van het ge west leper, nam daarop het woord M'n Kolonel, Hooggeachte Heren overheden, Mevrouwen, Mijnheren, Waarde Makkers, Ik ben buitengewoon gelukkig en fier vandaag te mogen ontvangen in naam van mijn kameraden Politieke Gevangenen en de Rechthebbenden, het Vaandel onzer Sectie. De Gewestelijke Sectie der Nationale Confederatie der Politieke Gevangenen en Rechthebbenden is vandaag in feest want de lokale Sectie leper, Arrondisse mentszetel, is ter ere. Bij enkele stonden bekomt zij uit de handen van Kolonel Timperman dit zinnebeeld door allen zo lang verwacht. Wij verontschuldigen zijn Excellentie, Mijnheer Robert Deman, Minister van Wederopbouw, hier vandaag niet te kun nen tegenwoordig zijn bij ons, Politieke Gevangenen Hij is op het laatste ogen blik weerhouden bij de Heer Gouverneur der Provincie Doch uit zijn aanvaarding hadden wij besloten dat de Belgische re gering de diensten waardeert die wij ge durende de laatste oorlog hebben bewe zen. Zoals onze ouderen, zijn ook wij. waardig gebleven aan de tradities van t Land. Wij hebben, in de mate onzer middelen, en zonder achteruitdeinzen, ons Vaderland gediend. Wij bedanken de Heer Kolonel Timper man, die, hij ook, het harde gevangenis leven kende, hier speciaal gekomen te zijn om ons het Vaandel te overhandigen. Dit Vaandel, dit zinnebeeld, dat van nu a' voor alle ITolitieke Gevangenen, in 't bijzonder, en voor alle goede Belgen, in t algemeen, het herzamelingsteken zal wezen. Want het vertegenwoordigt een zware tol van leed en bloed. Het bloed van zo veel helden, de besten onder ons, die hun leven gaven voor het Vaderland. Het her innert ons dezen die verdwenen zijn. hier. voor het Duits executiepeloton, of ginder, in de nazigaleien, van een ellendige, maar glorierijke dood. In zijn plooien mogen worden geschre ven, in gouden letters, namen, zo zwaar ais veldslagenBelgische gevangenissen. Duitse Gevangenissen en GaleienBu- chenwald, Auchwitz, Dachau, Mauthau sen. Gross-Rosen. Neuengamme, en zoveel andere, die in uw gedachten, mijn beste Politieke Gevangenen, voorkomen als een heis visioen. Ziet U nog die lange rijen uitgemer gelde gedaanten, van lompen gekleed, die. elke dag wat minder in getalle, zich naar de dwangarbeid sleepten Ziet gij nog die helden, die, kop om hoog en het Vaderlandslied op de lippen, het Duits executiepeloton trotseerden Gij ziet ze allen, mannen, vrouwen en kinderen, ja, zelfs kinderen, welke dit gespuis ter dood hebben gebracht Maar wij. wij houden fris in ons ge heugen de namen van al dezen die om kwamen door uitputting en marteling. Het leven en de kracht die ons gelaten werden na deze verschrikkelijke jaren, zullen wij besteden om de nagedachtenis TZie vervolg blz. 2)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1