Ad. CLAEYSSENS-TITECA Albert SLOSSE-DIERTCK Vervoer Verhuizingen 120, Oikkebuschsteenweg IEPER - Tel. 189 LANGS DE JEUGDHERBERGEN DOOR ONS SCHONE LAND t «HET YFERSCH ME EMSBiz. 5 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGGarnalen-croquetjes Toma- tenroomsoep Gebraden Kip Tuinkers Gebakken Aardappelen Chocoladepudding met Slagroom \ANDAG Kalfslapjes Postelein Gekookte Aardappelen Kersencom pote met Macorons DINSDAGEieren Princessenboontjes Zure Saus Gekookte Aardappe len Vruchtensla WOENSDAGBiefstuk Andijvie Gekookte Aardappelen Pannekoek jes met Gelei. DONDERDAGAardappelsalade Ge kookte Ham Karnemelkpap. VRIJDAG Gekookte Stokvis Peterselie- boter Frites Fruit. ZATERDAG Gehakt Erwtjes en Wor teltjes Gekookte Aardappelen Rabarbercompote. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Garnalen-croquetjes. Was 200. gr garnalen, kijk ze goed na. droog ze in een chone doek. Bereid van 30 gr. boter. 30 gr bloem. 2 dl. melk een saus (boter smel ten de bloem er door roeren en bij kleine scheutjes de melk). Vermeng de saus. wanneer ze nog even heeft doorgekookt, met de garnalen, wat peper en zout eri een eierdooier. Laat het mengsel, uitge spreid op een schotel of op een plat bord. bekoelen. Verdeel het in 8 gelijke porties. Geef er dan. met behulp van 2 lepels, de vorm van een croquet aan en wentel deze door gezeefd paneermeel Vorm dan de croquetten met de hand bij. Klop losjes het wit van een ei. doch niet te schuimig, met bijvoeging van een halve lepel water. Haal de croquetten zeer goed door het eiwit, zodat nergens een plekje droog blijft en dan weer door het paneermeel. Men paneert ze dus dubbel. -Maak nu frituurvet zo heet. dat er blau we damp afkomt. Dompel de croquetten met behulp van een schuimspaan of cro- quetschep, enkele ogenblikken in het hete vet totdat zich een bruin korstje gevormd aeeft. Laat de croquetten eerst boven de pan en later op bruin papier uitlekken. Leg ze op een verwarmde schotel, waar op een gevouwen vingerdoekje is gelegd Garneer met frisse of met gebakken peter selie. Chocoladepudding met Slagroom. 125 gr. chocolade in 2 dl. water laten smel ten. laten afkoelen, er 50 gr. maïzena on dermengen. Een halve liter melk met 100 gr. suiker en een half stokje vanille laten Koken, al roerende bij de chocolade voe gen en 2 3. minuten laten koken. De pudding in een met water omgespoelde vorm gieten. Laten koud worden. Ont vormen. Opdienen met geslagen room. Kersencompote met Macaroontjes. Ontpit een half pond kersen en kook ze gedurende 5 minuten met een weinig water tot compote Voeg er dan naar smaak wat -uiker bij en week in het kersensap de oitterkoekjes. die er echter weer vlug ..orden uitgenomen, daar ze anders te slap worden. Nu de bodem van een glazen schaaltje net een laagje macoroontjes bedekken en hierop de nog warme kersen leggen, weer een laagje macoroontjes. enz.. Wanneer alles geheel koud geworden is, spuit men er wat slagroom op. Het kersensap wordt met' wat sago (palmmerg-meel) gebonden en koud bij de compote gegeven. Aardappelsalade. Snijd ongeveer 500 gr. gekookte aardappelen in plakjes, maak een hard gekookt ei fijn, hak 1 uitje, wat peterselie en andere tuinkruiden (pimper nel. bieslook, dragon) fijn. Maak een sla- -ausje van 3 lepels slaolie, anderhalve epel azijn, wat peper, zout en mosterd, i ermeng de aardappelen, ei en kruiden oorzichtig met het sausje, zodat de plak- es zoveel mogelijk heel blijven. Leg ge nassen salade op een platte schotel, gar- :-eer met een rand van frisse slabladen, leg ier en daar een plakje tomaat en geef er gekookte ham bij. ENKELE WENKEN VOOR GERECHTEN VOOR ZIEKEN. Spijtig genoeg zijn erin ieder huisge zin wel eens zieken. Vaak gebeurt het an dat de dokter een dieet voorschrijft -uiker-arm. zout-arm. of vet-arm. De ■uisvrouw zit dan met de handen in het ■aar en vraagt zich af welke gerechten -'J wel mag bereiden. Bij oen suiker-arm dieet moeten al de erechten die rijk zijn aan koolhydraten zetmeel en suiker), zoveel mogelijk ver eden worden. Het zetmeel wordt ver engen door eiwit of vet. - Bij dit dieet -.unnen volgende spijzen met goed gevolg Pgediend worden vlees, gevogelte, eie ren. kaas en groenten. Vooral bladgroenten ais spinazie, postelein, selderij, sla zijn Oizonder goed. Bij het zout-arm dieet is het vooqal het keukenzout dat we moeten uitsluiten. De •■uisvrouw- doet hier het best voor haar -'eKe spijzen te bereiden door het ge- ^ruik van melk. boter, room. meelspijzen bn af35 0015 van vlees mag gebruik ge- ik gemaakt worden, maa^ zonder zout. tifl dan opgediend worden met een versmakende saus, bijvoorbeeld vinai- Srettesaus. zi.^e!,Tet~arm dieet kan zeer uiteenlopend met faar ilet vooral iu verhouding staat LL reserve vet waarover de zieke te al' Over het algemeen is hier aan melk gehrutk te maken van karne- rund a'6erootnde melk, eieren, mager of kalfsvlees, haantjes, magere vis- blad e" °Ude kaas en brood Fruit en be--p?r0er'"CR zijn liier ten zeerste aan te ve, 'en terwijl het gebruik van suiker, mèe' fer a^obolii°udende dranken en jen 001 'en zeker dient vermeden te wor- HEISHOEDELUKE WENKEN. Men kan de zak van een stofzuiger weer stofdicht maken door het goed aan de binnenkant ih te wrijven met parafine Wanneer men de meubels steeds goed me' was onderhoudt dan bestaat er niet veel kans dat ze door de houtworm wor den aangetast. Linnen cretonne van stoelen kan men afborstelen met een lauw sop van een goede zeepsoort. Daarna borstelt men met water en een scheut azijn na om alle zeepresten te verwijderen Men mag ecfyter niet te vochtig werken om te voorkómen, dat het binnenwerk van de stoelen, nat wordt. Het vaste vloerkleed kan men eveneens afborstelen met een lauw sop en daarna met water en azijn naborstelen. Men moet echter het kleed geheel laten dro gen alvorens er weer over te lopen. Het is aan te raden zijden kousen en ondergoed niet te lang te laten liggen het gaat dan in kwaliteit achteruit. Men kan daarom het goed en de kousen het beste af en toe dragen, wassen en daarna weer in een goed gesloten kostvrije kast bewaren. Aluminium pannen kan men weer schoon krijgen door ze te schuren met alumi- niumzeep en fijne staalwol. Daarna spoelt men met schoon water schoon en wrijft de pannen met een doek op. Een regenvlek in een velours-chifïon jurk stoomt men weg boven de damp van kokend waterdaarna borstelt men het goed met een stevige borstel op. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Vacantievoorzorgen. Het is niet alleen de vacantie-garderobe. die deze weken het zorgenkind van veel huisvrouwen is. maar ook de beslomme- ringeh voor het inpakken en deze voor haar huis. dat 'weldra enige weken onbe woond moet achterblijven, zijn voor haar rekening. Zij heeft aan veel dingen te denken, niets mag vergeten worden, opdat ook zij van een rustige vacantie kunne genieten. Immers, is er iets onaangenamer dan té laat te moeten vaststellen, dat U vergeten is de hoofdkraan van de gasleiding af te sluiten, of dat U nog een restje eten in uw voorraadkast hebt laten staan. Eerst en vooraf een paar woorden over het inpakken van onze reiskoffer. Als U met een gezin op reis gaat. kiest dan niet één grote koffer, maar verschillende klei nere, opdat- iedereen wat kan dragen. Le deren koffers zijn de sterkste, maar ook de duurste. Zij hebben echter ook het nadeel van zwaar te zijn Fibre koffers zijn veel lichter van gewicht, ze vlekken ook niet zo gauw als lederen en zijn wer kelijk goedkoper. Een koffer inpakken is een werkje dat veel overleg vraagt. Be ginnen we daarom met eerst alles gereed te léggen wat dient meegenomen, zodat we een overzicht krijgen van hetgeen in gepakt moet worden. Zware kledingstuk ken, zoals herenpantalons, wollen rokken, jassen leggen we onderin de koffer. Ook de schoenen krijgen daar een plaats, na dat we deze eerst in een katoenen zakje (wat we gemakkelijk zelf maken) pak ken. om het vuil worden van de kleding te beletten. Doosjes, waarin kleine beno- digheden zijn verpakt, en toiletzakjes leg gen we eveneens onderin. De kleine ope- ingen, die nu ontstaan vullen we op met gebreid goed. kousen en zakdoeken. Hier op komt de lingerie en het nachtgoed en eventueel de gesteven overhemden van mijnheer of zoon. Helemaal bovenop komen de kleedjes, weer naargelang de zwaarte, dus eerst de dikste en 't laatste de fijne, die gemakke lijk kreuken. Om dit te voorkomen kun nen we dunne kleedjes en bloesjes opvul len met vloeipapier, en er vloeipapier tus- senschuiven bij het opvouwen. Als we dan bij onze aankomst de jurkjes dadelijk uit pakken en ophangen zullen ze nog mooi glad zijn en is strijken niet nodig. Nu nog een woordje over de voorzor gen, die-in huis moeten genomen worden, alvorens op reis te gaan. Uw tapijten en zetels met wollen bekleding bespuit U flink met een motwerend middel. Ook kan U de mooie zetels afdekken met oude lakens tegen stof Schone vazen en kostbare stuk jes bergt U zorgvuldig op. Metalen voor werpen. die gemakkelijk roesten, worden met vaseline "ingesmeerd en in papier ge wikkeld. Geen enkele, aan bederf onder hevige eetwaar, mag achterblijven. Zij zouden niet alleen bederven, maar ook rat ten en muizen lokken. Nergens in uw huis mag een bouquetje bloemen blijven staan. Vertrouw uw ka merplanten en huisdieren aan een familie lid of vriendin toe. Juist voor uw vertrek sluit U de hoofd schakelaar van de electrische leiding af, alsook de kranen der gas- en waterleiding Controleer of alle vensters goed dicht zijn e sluit de gordijnen. Doe het deurtje van de brievenbus open en zet er een mandje onder, opdat de correspondentie die tij dens uw afwezigheid kan toekomen, er in zou vallen. Denk nu aan niets meer dan aan uw vacantie en geniet er van met volle teugen. TANTE DIN.A. (Nadruk Terboden) Verzorgd werk Matige prijzen (38) WEEK VAN 4 TOT 10 JULI 1948 NAAMDAGEN. Zondag 4 JuliPetrus en Paulus. Maandag 5 JuliSlarinus Zenalda. Dinsdag 6 JuliGodeiieve Isalas. Woensdag 7 JuliWillebaldus Ilidius Donderdag 8 JuliEugenius Landrada Vrijdag 9 Juli Martelaren v. Gore. Zaterdag 10 JuliAmelberga Rufina BIZONDERE DAGEN. 7 Juli: Willebaldus patroon der tralie- wArkmakers. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan6 Juli te 22 u- 9 m. Eerste Kwartier13 Juli te 12 u- 30 m. IN DE NATUUR. 8 JuliBloei van de trompetboom 9 JuliBloei van de melisse 10 JuliRijpheid der kersen Van 6 tot 20 Juli is het gewoonlijk de zonnigste tijd van het jaar. VOLKSE WEERKUNDE. 4 JuliWarme MertenRegent het op Warme Merten dan regent het veer tig dagen achtereen 6 JuliGodeiieveAls het op Sint Godeiieve regent, zal het zes weken lang regenen. HERDENKDAGEN. 4 Juli 1776In 1775 gingen 13 Engelse kolonies in Noord-Amerika de oorlog aan te gen Engeland (George III) dat hun belastingen wilde opleggen, en voch ten ter verovering hunner onafhan kelijkheid. Na de eerste gevechten bij Lexingtin. in 1775. namen de 13 kolonies, op een kongres te Phi ladelphia de naam van Verenigde Staten aan. onder het Opperbevel van Washington. Op een nieuw kon- gres te Philadelphia, waarbij Frank- liq en S. Adams de voorname lei ders waren, verklaarden zij op 4 Juli 1776 de onafhankelijkheid der Verenigde Staten. De overwinning, door de Amerikanen op de Engel sen in 1777 bij Saratoga behaald, besliste de ondertekening van het verbond tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten (1778). In 1779 ver klaarde ook Spanje (Karei III) de oorlog aan Engeland. In 1781 moest de Engelse generaal Cornwallis zich bij Yorktown overgeven. Eindelijk in 1783 werd de vrede te Versailles ge sloten Engeland erkende de onaf hankelijkheid van de Verenigde Sta ten en stond het gebied ten Oosten van de Mississipi af. 5 Juli 1601 Beleg van Oostende. Hetzelfde jaar van de veldslag bij Nieuwpoort ging Albrecht van Oostenrijk Oosten de belegeren, bepaaldelijk op 5 Juli 1601. De Oostendenaars hadden het protestantisme aangekleefd en wil den van de Spaanse heerschappij niet meer weten. Het was enkel na drie jaar hopeloos strijden, dat de inwoners Zich aan de Spaanse Spi- nola overgaven- Toen de Spanjaards de stad binnentrokken vonden zij er de woningen en openbare gebouwen in- puin liggen Ook omtrent al de ingezetenen volgden de Hollanders, bij zover dat Albrecht en Isabella gedwongen waren een bevel uit te Vaardigen, over het behoud der voor rechten teneinde de bevolking te behouden Al de goederen welke men na de drie maand niet terug eiste. werden bij openbare veiling verkocht. De aartshertogen ontsloe gen alwie zich op het boek der be volking liet inschrijven van alle las- tenbetalïng. hetzij voor verblijf of handelsbetrekkingen. Dit niettegen staande kwamen de inwoners niet terug en het duurde lange jaren vooraleer de stad traagzaam uit haar puinen oprees. 6 Juli 1663 De Antwerpse Academie van Fraaie Kunsten wordt door David Teniers met Octrooi van de Spaanse Koning Filips IV. gesticht. 7 Juli 1893Overlijden te Parijs van de Franse schrijver Guy de Maupassant. .Tij dens de strenge leertijd, die hij bij Flaubert, zijn peetvader, doormaak te. kwam deze allengs tot de erken ning van zijn talent. Hij is een van de beste en meest consequente ver tegenwoordigers van het naturalis me. ongeëvenaard als geestig vertel ler en scherp waarnemer, die zich door geen enkele bijoverweging lief beïnvloeden. Volgens zijn eigen ge tuigenis berust al wat hij geschre ven heeft op werkelijkheid, niets werd gefantaseerd Hij overleed in volkomen krankzinnigheid. Zijn meest levensgetrouwe werk. dat ech ter zelfs een tijdlang in de stations bibliotheken verboden werd. is c Une Viehet is een zeer realistisch werk. 8 Juli 1185: Dood van Pieter de Kluizenaar. Hij was een priester uit het Bisdom van Amiens. Hij deed de bedevaart naar Palestina en was geweldig ontroerd door de ontering der Hei lige Plaatsen, waar Christus leed en stierf, en het smadelijk ongelijk dat de Christenen van het Oosten door de ongelovigen aangedaan werden- Paus Urbanus II. aan wie hij daar over verslag uitbracht, nam met hem het besluit daaraan een einde te maken. Hij beriep een kerkverga dering te Clermont in Auvergne en hij sprak er op zulkdanige treffen de wijze, dat de omstaanders uit riepen God wil heten zich meestal verbonden om het Heilig (Zie vervolg onderaan volg. kolom) KRISTISMKROni» -W Wanneer, deze regelen verschijnen is voor' dé meeste jongeren de vacantie be gonnen en is het ogenblik aangebroken om er op uit'fe. trekken. zo zij reeds plan nen hebben, of om er op te maken zo deze nog niet klaar zijn. De goedkoopste manier' van reizen voor de jeugd is het trekken. Trekken betekent van plaats tot plaats gaan en overal ver blijven. waar men het mooi of interessant vindt. Dat trekken geschiedt ofwel te voet ofwel met de fiets. Daarbij zal men dan Vo in vele gevallen geëkipeerd zijn met een tent. die u toelaat 'goedkoop te overnach ten. Hoe men er ook moge over denken, wij beweren dat het logeren in een tent voor sommige gestellen niet aan te raden is, en vele ouders zullen stellig om de gezondheid van hun kin deren bekommerd zijn. Een uit stekend middel om aan dat euvel te verhelpen is het gebruik van de jeugdherbergen. Toen in het jaar 1931 de eerste jeugdherber gen in ons land werden inge richt. werden deze niet met veel geestdrift begroethet is een harde en een lange strijd ge weest. vooraleer ouders en offi ciële instanties hun goedkeuring hebben gehecht aan de jeugd herbergen. Het was dit en het was dat... men wist er alles over te zeggen, behalve veel goeds. Nu is die tijd gelukkig voorbij, en genieten de jeugdherbergen niet alleen steun van de meeste genoemde' V. J- H. C wie in Wallonië woont, sluit aan. bij de C W. A J. ter wijl de bewoners van de Brusselse agglo meratie de keuze hebben tussen de twee centrales Iedere jongen of meisje kan aansluiten zodra zij in het lopende jaar 15 jaar oud zijn geworden of zullen worden. Er is een ouderdomsgrens van 30 jaar hepaald. On der sommige voorwaarden mogen de aan geslotenen ouder zijn dan 30 of jonger dan 15 jaar. Ook groepen kunnen aansluiten. Voor de jeugdige individuele trekkers (j I. T. 15 tot 21 jaar) bedraagt de bijdrage 30 fr. per jaar. voor de indivi duele trekkers (I. T. 21 tot 30 jaar) 50 fr éénmaal 10 fr. als inschrijvingsgeld. Wat kost een overnachting Voor de J I. T.-ten 8 fr.voor de I- T.-ten 12 fr. Dat zijn zoal de voornaamste punten welke een kandidaat-trekker moet weten, vooraleer hij zinnens is gebruik te maken van de jeugdherbergen. Er is echter nog veel meer te vertellen. Wij sommen sléchts op dat men in een jeugdherberg eetmalen kan verkrijgen tegen billijke prijzen, dat men in de meeste eveneens zelf zijn potje kan kokenverder dat er een streng jeugdherberg-reglement is- Zo is iedereen b v. verplicht de slaapplaats, de eetzaal, enz- terug in dezelfde toestand te bren gen. waarin men ze "gevonden heeft. In de J. H. wordt niet gerookt, moet gemeentebesturen maar zelfs van de re gering en het departement van Open baar Onderwijs. Wat is een jeugdherberg Geen goed koop hotelMaar wel een veilig, aange- Ander zicht om een Jeugdherberg (Westerloo). Zicht om een Jeugdherberg (Westerloo). naam eenvoudig tehuis voor de trekkende f Gent jeugd Een inrichting waar de jeugd, jon- gens en meisjes, onder de ernstige leiding van de jeugdherbergoudersonderdak vindt, waar zij kennis maakt met andere jongeren, waar iedereen wordt toegelaten, zonder onderscheid van philosophische of godsdienstige overtuiging, waar alle stan den van de maatschappij zich kunnen thuis gevoelen. De leidende inrichting var. het jeugd- ierbergwerk in het Vlaamse land is de «Vlaamse Jeugdherbergcentrale». Zij vormt samen met de «Centrale Wallonne des Auberges de Jeunessede Belgische Fe deratie der Jeugdherbergen. Wie in Vlaan deren woont moet aansluiten bij de eerst- men 's avonds uiterlijk 20 uur aangekomen zijn. moet men te 22.30 uur te bed zijn. worden auto's en moto's niet tóegélaten, wordt niet gekampeerd, moet iedere trekker bij aankomst zijn trekkers- kaart inleveren bij de jeugdher bergouders, moet iedere trekker voorzien zijn van een slaapzak, moet iedereen verdraagzaam zijn °n zich kameraadschappelijk ge dragen. Aan dit alles wordt met de no dige strengheid de hand gehou den omdat de goede orde en de goede naam van de J. H. er van afhangen. Wie over dit alles nog meer in lichtingen wenst, vrage die aan bij de V. J. H. C. Oudaen. 32, Ant werpen. waar hij kan inschrijven ■>n eveneens de nieuwe gids voor 1948 kan bekomen. Op dit ogen blik zijn er J. H. geopend te Ant werpen Brugge, Brussel, Diest. Heist-aan-Zee, Helkijn. Huizingen Koersel. Rijkel. Westerloo. 3 en slotte zijn er nog een hele groep verlofjeugdherbergen geopend in Rijks middelbare scholen, zo b. v. te leper, Kortrijk. Ninove, Ronse, Turnhout. West- ende. Zottegem. En als we. dan daarbij nog vernoemen de bijna 25 J. H. in Wallonië en de 7 J H van het Groot-Hertogdom Luxemburg, dan kunnen onze jongeren begrijpen, dat zij op een zeer interessante wijze hun ver- lot' kunnen doorbrengen, met gebruik te maken van de jeugdherbergen. Dat ze vooral tijdig hun komst melden, want anders blijft de deur gesloten VIATOR. Land ter hulp te snellen. Zij na men tot teken van hun verbintenis een kruis van rode stof. hetwelk hun de naam van kruisvaarders deed geven. 10 Juli 1440 Dood van de Vlaamse schilder Jan Van Eyck. Hij wordt met zijn broeder Huibreéht beschouwd als de eerste grote meester in de geschie denis van de Oudnederlandse schil derkunst. Van hen gaat de Vlaamse schilderschool van de XVe eeuw uit. Hij werd vermoedelijk omstreeks 1390 te Brugge geboren. Hij was met zijn broeder Huibrecht de uit vinder van de olieverf. Omtrent 30 schilderwerken zijn gekend als zijn de door de gebroeders Van Eyck vervaardigd Hun bizonderste werk is de wereldberoemde polyptiek de aanbidding van het Lam, volgens Sint Jans' veropenbaring. Dit be stond uit 20 taferelen met 250 per sonen Over het aandeel van elk der gebroeders in dat grote werk. waar van het vaste middenstuk uit vier panelen en de zijluiken uit acht. aan weerskanten beschilderde pa nelen bestaat, zijn de geleerden ver deeld. te meer daar het waarschijn lijk is, dat Jan het werk van Hui brecht overschilderd heeft. Een laat ste schilderij van Van'Eyck. weiké hij begonnen had, juist voor hij door de dood verrast werd. is niet voleindigd geweestzij verbeeldt de Proost van St Maartens, te leper. knielend voor de Madona. Het is een triptiek, waarvan de figuren op de luiken enkel begonnen waren. 10 Juli 1509: Geboorte, te Noyon in Frankrijk, van de Zwitserse kerkhervormer Jan Calvijn. Hij moest in 1533 als aanhanger der Hervorming, uit Pa rijs naar Bazel vluchten. Was in 1536 leraar in de Godgeleerdheid en predikant te Genève, waar hij als geloofsdwingeland (15 Jan. 1560) 58 terdoodveroordelingen en 76 ver banningen uitsprak. Hij 'overleed in 1564. Zijn hoofdwerk is t Institutio religionis christianaeZijn voor naamste leerling was Beza- (O. - P.) STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peere boom plaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouwversieringen. - Markiezen. (40)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5