NAAR DE KEMMELBERG... 1885 Vervoer - Verhuizingen HENRI VU YLSTEKE Albert SLOSSE-DIERYCK ALFRED DEKEYSÉ* SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGGegarneerde Eieren Kip penbouillon Kip met Tomatensaus Gekookte Aardappelen Vanille pudding met Rode-Bessensap MAANDAG Varkenscoteletten Erwtjes en Worteltjes Gekookte Aardappe len Rabarbercompote. DINSDAG: Gebakken Makreel Kom kommersla Gebakken Aardappelen Fruit. WOENSDAGBiefstuk Princesseboon- tjes Gekookte Aardappelen Pan nekoekjes. DONDERDAG: Kalfsvlees Bloemkool met melksaus Gekookte Aardap pelen Schuimomelet. VRIJDAG: Gekookte Paling Botersaus Aardappelpuree Fruit. ZATERDAG: Verse Worst Snijbonen met Witte Boontjes Gekookte Aard appelen Griesmeelpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Gegarneerde Eieren Neem acht mooie tomaten, waarvan U het bovenste kopje afsnijdt en uitholt, strooi er zout en peper in. Maak 4 hard- gekoote eieren fijn, snijd acht. van graat jes ontdane ansjovissen aan kleine stukjes en vermeng dit alles met een gesmolten stuk boter ter grootte van een dik ei, doe er peper, zout en gehakte peterselie bij. Vul de tomaten met dit mengsel en leg ze op een met kropsla bedekte schotel Besprenkel de sla met wat gekruide azijn en gamier met augurkjes en mayonnaise. Kip met Tomatensaus. Benodigd 1 kip, 60 gr. boter, zout, pe per, 1/2 eilepel gehakte peterselie, 2 peen tjes, 1 sjalotje, 15 gr. bloem, 2 dl. bouil lon, 1 flesje tomatenpuree, of puree van 4 verse tomaten. BereidingDe kip trancheren, zouten en met peper inwrijven, dan ze met de boter, peentjes en het sjalotje fruiten. Na 10 minuten de bouillon toevoegen, dan de aangemengde bloem, peentjes en uitje uit het vet verwijderen. Alles een half uur zacht stoven, onder nu èn dan roeren. Even voor het opdoen de tomatenpuree toevoegen en de gehakte peterselie. Schik de stukjes kip op een schotel en giet de saus er overheen. Schuimomelet. 4 eierdooiers kloppen met 2 lepels sui ker en 1/2 lepel maïzena, een paar lepels melk, een weinig geraspte citroenschil, of vanillesuikerer dan het stijfgeklopte eiwit door roeren en ze met 40 a 50 gr boter op een zacht vuur bakken of ze in een beboterd schoteltje even in een matig warme oven plaatsen ze dubbelslaan, met suiker bestrooien, al of niet met rum be druppelen en ze, toegediend met een ver warmd deksel, vlak voor het gebruik op brengen. HET INMAAKALPHABET VOOR DE VLIJTIGE HUISVROUW Afkoelen na het steriliseren mag niet in water gebeuren, ook niet in tocht maar bij gewone kamertemperatuur. Het steriliseren gebeurt in glazen. Dij het steriliseren van appelen en peren moet men er aan denken, dat ze een langere steriliseertijd nodig hebben (30- 45 minuten), omdat ze tot de zogenaam de harde vruchten behoren, en een hogere temperatuur (80-90 graden), /""elsius is de temperatuur-eenheid, die men bij het inmaken gebruikt. Ook dan wanneer het er niet bepaald bij staat. r~\enk er aan, zoveel mogelijk Belgisch fabrikaat te gebruiken voor alles, wat ge bij het inmaken nodig hebt. Dat de groenten en het fruit van Belgische bodem moeten zijn, behoef ik er na tuurlijk niet bij te zeggenDat spreekt vanzelf. pén der eerste voorwaarden is. dat we zeer zorgvuldig de temperatuur van het water controleren. Dat gaat vooral goed bij het gebruiken van glazen in- maakpotten. pruit mag bij het inmaken niet overrijp zijn, daar de vruchten dan gemakkelijk kapot zouden kunnen gaan bij het ko ken. /~ummiringen blijven zeer lang goed en kunnen bij meer dan één inmaak ge bruikt worden, als men er maar goed mee omspringt. Ze mogen nooit in de zon liggen of in droge lucht. I et is verkeerd om gekleurde vruchten zoals aardbeien, enz... bloot te stellen aan zonlicht. Daar verbleken ze van en witte aardbeien zijn nu niet bepaald van appetijtelijk geacht. Inmaken betekent de grootste zindelijk- heid in acht nemen, zowel bij het was sen der groenten, als bij het schoon maken der glazen inmaakpotten, enz Niet zelden is een bedorven smaak- inmaak het gevolg van onzindelijkheid bij het bereiden, lammer is, dat de meeste huisvrouwen J vergeten, dat aalbessen slechts 15 mi nuten steriliseertijd nodig hebben en een temperatuur van 75 graden, iemvrijheid is een eerste vereiste voor het slagen van de inmaak. Daarom moet men voortdurend controleren I uchtdichte afsluiting is dus noodzakelijk (Volgende week vervolg en slot)" AANPASSINGSVERMOGEN Het is een onloochenbaar voordeel in het leven als iemand door Moeder Natuur aanpassingsvermogen gegeven is. En om dat dit nu eenmaal zo'n zeldzame gave is, moet men er mee woekeren, zoals slechts weinige mensen dat kunnen. Hoe benijden we niet die mensen die zich overal onder alle omstandigheden aan kunnen passen, die altijd en op het juiste moment weten, wanneer ze moe ten spreken en zwijgen. Hun blijft iedere onaangenaamheid bespaard, die wij ge wone stervelingen, door ons gebrek aan aanpassingsvermogen juist te voorschijn roepen. Diegenen met aanpassingsvermo gen gaan gemakkelijker door het leven, als de anderen die niet deze gave bezitten Toch kunnen we deze kunst leren, als we maar genoeg goede wil hebben. Voor opgezet dient echter, dat we een grote dosis mensenkennis moeten hebben. We moeten onze medemensen kennen of leren kennen, ons kunnen verdiepen in hun wezen dan kunnen we rekening met hun aard houden. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Schoonheid die niets kost. Toen ik nog een heel jong meisje was, hoorde ik voor de eerste maal in Strind- berg's Droomspel van deze schoonheid, die niets kost. Wij kennen Strindberg al lemaal als de onbeminnelijke tekenaar van de beminnelijkste instelling dezer we reld het huwelijk. Er zijn mensen, wier innerlijke gesteld heid men kort en bondig met een Strind- bergstemmingtekenen en veroordelen kan. Men vindt deze stemming vooral bij twee mensen, wier zielsgesteldheid abso luut botsen. In het Droomspel verlangt de vrouw ook naar warmte, licht en schoonheid... De man valt haar woedend in de redeZet de stoelen maar liever recht; dat is schoonheid, die niets kost... Ik heb de gedachte nooit meer kwijt kunnen geraken. In de grofheid van dit antwoord ligt een grote wijsheid besloten, dat men er niet zonder meer aan voorbij kan gaan. Verlangen wij niet allemaal naar schoonheid, die ergens moet zijn en die onbereikbaar is Hoe vaak vergeten wij daarbij niet, juist dat, wat fout bij ons is en zodoende niet in staat de schoon heid te ontvangen, te verbeteren. Schoon heid, die niets kost... Laten we een voorbeeld uit 't dagelijks leven nemen. Het is helaas maar al te waar, dat bijna alle vrouwen de neiging hebben zich in hun huwelijk te laten gaan. Dit is de gevaarlijkste toestand waarin vrouwen zich kunnen bevinden. Ze makep zich niet meer mooiwant ze hebben immers een manze geven zich geen moeite meer het huis voor hem met duizenden kleine attenties gezellig te ma ken, maar ze laten hun gemakzucht over de hele linie zegevieren. Waarom zullen ze eigenlijk zoveel drukte maken en in de huiskamer eten OnzinIn de keuken is alles dichterbij, gemakkelijker, dekken en afruimen vervalt dus we eten in de keuken. Etenslucht is een bijzonder par fum, dat mannen zowel in vertrekken als in het haar van een vrouw buitengewoon kunnen appreciëren en dat zij meer als aantrekkelijk vinden... Het verwondert mij dan ook niets, als een man, die niet door schoonheid ver wend is en die dan nog tegenover een onverzorgde vrouw' moet zitten, absoluut geen eetlust meer heeft. Het is toch eigenlijk geen moeite een aardig huisjaponnetje aan te trekken, de laatste sporen van het huishoudelijk werk te verwijderen met water en zeep en een fris ruikend parfumeven flink kam en borstel te gebruiken. Dat is werkelijk schoonheid die niets kostdie echter in dubbele mate geluk en vrolijkheid in het huis terugbrengt. Weet U ook, wat hier nog bij hoort Orde, reinheid in huis en... persoonlijk ge drag. Het kost namelijk absoluut niets meer. als U de regels der schoonheid volgt... hoogstens een beetje opmerkzaam heid en veel goede wil... Denk toch eens aan Uw houding hoe vaak zien wij niet dingen, die we het liefst zo gauw moge lijk weer vergetenDaar zitten knappe vrouwen en slaan hun benen zo ver over elkaar, dat het een onverkwikkelijk schouwspel wordt. Anderen zitten met een kromme rug en laten de schouders naar voren hangen. Nog anderen vinden het schijnbaar mooi. zich met overelkaar ge slagen armen aan het publiek voor te stellen, zoals de beroemde Romeinse wor stelaars dat gedaan zouden hebben. Dit soort van dingen behoort werkelijk tot die schoonheid, die niets kost, en iedere vrouw moet leren zich er van te bedie nen want deze schoonheid is veel we zenlijker, dan de nieuwe hoed of het beel dige costuumpje, die ip de etalage lokken en die voor haar onbereikbaar zijn. En nu nog iets en zeker niet het min ste een beetje vriendelijkheid en bemin nelijkheid. Hoeveel vrolijker en pretti ger wordt de dag niet door een vrien delijk gezicht, een liefdevol gebaar en een hartelijk woord. Vaak zijn we zelf voor de helft aansprakelijk voor de levenslast die we moeten torsen, maar we weten het niet. Dan geven we het noodlot de schuld van wat eigenlijk op onze credietzijde thuishoortwant met een beetje meer be minnelijkheid zouden we onszelf en an deren veel onaangename en pijnlijke din gen besparen en op die manier bewust profiteren van de schoonheid, die niets kost. (Nadruk verboden) WEEK VAX 18 TOT 24 JULI 1W8 NAAMDAGEN. Zondag 18 JuliFrederik. Kamiel- Maandag 19 JuliVincentius. Dinsdag 20 JuliMargareta. Elias. Woensdag 21 Juli: Daniel, Praxedis. Donderdag 22 JuliMaria-Magdalena. Vrijdag 23 JuliLiborius. Romula. Zaterdag 24 JuliChristina, Nicetas. - BIZONDERE DAGEN. 20 Juli: Heilige Margareta. patrones der spinners. 21 JuliNationale Feestdag van België. 22 Juli: Heilige Magdalena. patrones der reukwerkmakers en -verkopers. MAANSTANDEN. 21 JuliVolle Maan te 3 u 31 m. 29 Juli: Laatste Kwartier te 7 u. 11 m. IN DE NATUUR. 19 JuliDatum waarop te Brussel de maximum temperatuur werd vastgesteld 35» in 1887 Bloeitijd van de heemst. 21 JuliNormale datum van het einde der zeer grote warmten (30° ten minste). 22 Julide ortolaan verdwijnt. 24 JuliDe oogst van de rogge. $5 JuliDatum waarop in Juli de ge weldigste windstoot werd vastgesteld. (81 kilo per vierkante meter). VOLKSE WEERKUNDE. 20 JuliSt Margareta. Margareta's regen Brengt ons gene zegen. 21 Juli St Victor. Als het ooit op St Victor regent. Verdient de landman niet veel geld. S'il pleut jamais le jour de la St-Victor. Le laboureur ne gagnera pas de l'or. 22 Juli: St Maria-Magdalena. Regent Sinte Magdaleen 't Regent dagen achtereen. HERDENKDAGEN. 18 Juli 1374Dood van Petrarca. vriend van Dante. Geboren in 1304 Hij is de eerste humanist. Op 23 jarige leef tijd ontmoette hij Laura, 19 jaar oud, getrouwd sedert twee jaar, en vatte voor haar bijna dezelfde lief de op als Dante voor Beatrice. Laura wordt het beeld van zijn ideaal, en tot zijn dood toe bezong hij haar in onsterfelijke canzoni. en hare schoonheid eri hare deugd. Petrar ca werd geestelijke toen hij 34 jaar oud was en trok zich in de een zaamheid terug te Vaucluse. Petrarca is de eerste inleider der renaissance, dit is poëzie, die zich de ouden als model steltde in spiratie komt uit de oudheid, maar men gebruikt de volkstaal. Petrarca is ook de eerste dichter, die welbewust naar artistieke schoonheid streefde, met bewuste middels die aan het vers eigen zijn. iets dat organisch in de poëzie ligt. Petrarca was tenslotte de eer ste moderne dichter en heeft als uitgangspunt, zeer veel invloed op alle eeuwen uitgeoefend. Schoonheid is eeuwig. Wat schoon was voor duizend jaar en niet vergaan is. blijft ook nu nog schoon Ook de natuur in haar duizendvoudige aspecten. Dat kunnen we vandaag weer eens bewijzen met een ontdekking die we gedaan hebben. In het jaar 1885. dus meer dan 60 jaar geleden, toen er al wel spoorwegen be stonden. maar nog slechts in gering aan tal. toen er nog geen spraak was van trams of van autocars moest het wel een hele zaak zijn voor de mensen van de stad om naar de verafgelegen dorpen te gaanomgekeerd, gingen de mensen van het platteland niet zo dikwijls naar de stad. 't Is nog niet zo lang geleden dat ik op de Clytte, op amper 8 km. van leper een oud vrouwtje ontmoette, dat in haar hele leven nog niet te leper ge weest was Dat er in dergelijke omstandigheden van reizen voor zijn plezier, van eigen-' lijk toerisme nog bijna geen spraak was, valt licht te begrijpen. En toch werden er plezierreisjes ondernomen. In het jaar 1885 dus, deed de Société de Géographie de Lille op Pasen een uit stap naar de Kemmelberg. Het bonte gezelschap er waren leraars, militai ren. letterkundigen en... ook dames bij was te Belle aangekomen, waarschijn lijk met de trein en vertrok van daar uit dans de grandes guimbardes in slechte, zware wagens naar de Kem melberg. Over Loker trekken ze er heen en de eerste indruk wordt als volgt uit gedrukt Deze laatste verschijnt in al zijn majesteithij rijst plotseling op. bedekt met bos, boven de nederige hel lingen. Een met bomen omzoomde weg leidt ons in weinig tijd tot aan de voet van de berg. En dan volgt de beklimming Langs een stille weg gaat de tocht naar boven, de reizigers hebben een open oog voor bloemen en planten, voor de roestige zandweg. En dan bereiken ze de top van de berg. Daar staan ze in bewonde ring voor het panorama Rien ne sau- rait rendre la grandeur et la beauté du panoramaNiets zou het grootse en het schone van het panorama kunnen weergevenroept een schrijver in ver rukking uit. En dan gaat hij aan 't be schrijven wat er van op het hoogste punt zo al te bewonderen valt. Eigenaardig, de verslaggever spreekt van geen uit kijktoren, van geen café waar de groep zou gerust hebben. Hoogst waarschijn lijk zal er in deze tijd nog geen toren bestaan hebben in elk geval, wij konden IN BINNEN- EN BUITENLAND met gecapitonneerde verhuiswagens. Wahisstraat 184 MEENEN - Tel. 324 Verzorgd werk (179) Prijzen buiten concurrentie STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peereboom plaats 27, I EP EK De Grootste Keus Meubeipapiec. DE LAAGSTE F RUS Rouwversieringen. - Markiezen. (4S) 19 Juli 1793 Te Parijs wordt door verscheidene Europese landen, de wet van de Conventie op het auteursrecht onder tekend, waardoor de kunstenaars eigenaar worden. Later traden nog verscheidene landen toe. Enkele weken geleden werd een nieuwe internationale a'uteursrechtbijeen- komst te Brussel gehouden, om de vroegere wetten te herzien. 20 Juli 1819Geboorte te Keulen van Jacques Offenbach. Overleden te Parijs in 1880. Zijn operettes, door de Fran sen musiquettes genoemd, heb ben een zeer eigen karakterzij geven een min of meer caricaturale afspiegeling van het Parijse leven tijdens het tweede keizerrijkde muziek is populair-melodieus, gees tig en pikant. Hij werd wereldbe roemd door zijn Les Contes d'Hoffmann 21 Juli 1831Inhuldiging van Leopold I, eerste Koning van België. Sedert Natio nale Feestdag van België. 1845: Conscience, de grote Vlaamse let terkundige, wordt tot Nederlandse leraar bij de Koninklijke Prinsen benoemd. Maar minister Rogier belet hem les te geven en Hendrik Conscience weigert de 4.000 fr. ere loon te aanvaarden. 22 Juli 1889De Provincieraad van Oostvlaande ren neemt een besluit waardoor het Vlaams ook als officiële taal wordt aangenomen. 23 Juli 1914 Oostenrijk verklaart de oorlog aan Servië. 24 Juli 1783Geboorte van Bolivar te Caracus Overleden in 1838 Nationale Feest dag van Zuid-Amerika. (O-P) de datum van de oprichting van de voo- oorlogse toren niet achterhalen. Wij kunnen niet weerstaan aan de ïus. om enkele regels te vertalen van de kf' schrijving van het zicht dat onze reii gers genoten hebben «De Vlaamse vlakte strekt zich onein. dig, zonder grenzen, naar alle punten var de horizont tegelijkertijd uit. als 2? eindeloze zee van groen, bestippeld witte punten, de steden, en bezaaid in?" eilandjes, de heuvelrij aan de grens Na^ het Noorden toe begrenst een witte or! welling de horizont: het zijn de duinen waartegen de monumenten van Veun> en Nieuwpoort afstekenin het weste tekenen de heuvels zich afaan orm voeten, bijna op het voorste plan. c- eenzame kegel van de Scherpeberg xai- een windmolen dan de Rodeberg en de Vidaignebergvaag, tussen de bergen in rijst de Kasselberg opdan komt et Katsberg, die men herkent aan het roet dak van zijn kloosteren aan het ui;! einde schijnt de Zwaïteberg een voorge bergte te zijn dat zich tot op de eenvor mige effenheid der vlakten uitstrekt, i Ziehier hoe de vijver van Dikkebu.-e beschreven wordt Onder ons schittert een wijde water vlakte met elegante omtrekken K een stalen plaat in een omlijsting van c; sombere massa van hoge olmen he is de vijver van Dikkebuschaan iedere zijde van het meertje ziet men een stad. links Poperinge met zijn grijze daker rechts leper met een bos van torer..- spitsen, belfortjes, waarboven de zwart bedaking van de Halle drukt. En dan vertelt de schrijver over wa: aan de andere zijden te zien is, steed met hetzelfde enthousiasme de schoor- heden van het landschap roemend. A Fransman looft hij de uitgestrekte van het panorama op de Kasselber: maar hij zegt van Kemmel dat het zier. er meer afgewisseld is en dat het met; bevalt. En hij besluit: Het, panoram dat men er ontdekt is stellig een de schoonste die men dromen kan. De schrijver tekent A. M. en het stui je verscheen in de Indépendance Be ge» van 11 April 1885, onder de tite Les Alpes flamandes. Voor onze tijd zou hij wel wat grootsprakerig klinke Toch leek het ons wel de moeite waar: om het artikel aan onze lezers beken: te maken en hieruit te besluiten dat om schone Westvlaamse Bergstreek steen zijn bezoekers en geestdriftige bewonc- raars heeft gehad. VIATO: NIEUWSGIERIGHEID GESTRAFT Het dienstmeisje Mevrouw, ik zou een. oogarts moeten raadplegenm'n rechteroog is zo gezwollen. Mevrouw Ja. dat komt ervan door een sleutelgat te kijken. BEKENTENIS Zij Piet, nu we getrouwd zijn kun je me wel zeggen wat je zou gedaan heb ben als ik je had afgewezen Hij Wel, ik zou het land verlaten hebben. Zij Uit wanhoop Hij Neen, uit oorzaak van failliet. BEPROEF HET EENS Hij Uw hart is als glas niets maakt er indruk op. Zij Toch welbeproef het eens met een diamant. EEN DOORSLAAND BEWIJS Mijnheer, zei een klient tot de apo theker, kunt U mij verzekeren dat dit slaapmiddel doeltreffend is Doeltreffend, antwoordde de apothe ker, ik geloof je: we geven bij elke fles een wekker cadeau. HAAR FLIRTS Hij (erg ontstemd) Ik word het moe altijd mannen rond U te zien rondflad deren, ik koop een revolver. Zij Om u te zelfmoorden Hij Neen om die mannen neer te schieten. Zij Aan een revolver hebt U dan niet genoeg, koop dan een mitrailleuse. NIETS IS BESTENDIG Daisy Och ja, alles is onbestenc- in de liefde. Vroeger was ik verloofd ff een jongen die ik mijn énige, énige 0- car noemde. Na een tijdje werd het do« gewoon Oscar en later was het ff slechts Os TIJDENS HET BAL Hij Doet deze dans U naar geen s- dere verlangen Zij (hem verkeerd begrijpend' wel, doch tot mijn grote spijt kon hu het bal niet komen. IN DE FRUITWINKEL De kliente Mevrouw, gisteren ne mij twee pond appelen verkocht lagen drie slechte tussen. Ik zal laten zien. De verkoopster Niet nodig Mevn uw woord is zo goed als de appe OVERTUIGENDE BEWIJZE* Een politieagent leidde twee op, die hij smoordronken had aan^r;i fen. Hij bracht ze bij de Smoordronken, zei de contour zijn er overtuigende bewijzen Wil ik geloven, wedervoer e de ene gooide met bankbriefje-^ andere raapte ze op en... gaf ze he HET ANTWOORD SCHULD#. Jongen, zei oom tot zijn geef u twee frank als ge rail doet waarop ik geen antwoord f. Goed oompje, hapte nee ge mij zeggen waar de muzte zij uitgespeeld is jjachiDff Voor uw schrijf.- en rekenm wendt U tot het huis Werktuigkundig-technieker TeL riJrf* 62, Waterkasteelstr. YPER Herstellingen - Onderhoud - V erhu' In uw voordeelkoept op nw streek en aan een

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 10