TAXI Denk-Sport VULPENNEN Zeven diepe Gedachten Ij TOEN VICTOR HUGO BELGIE EN OOK IEPER BEZOCHT In 1837 deed Victor Hugo zijn eerste naar België Hij was- toen 35 jaar d en in volle letterkundige glorie die dat ogenblik die van al zijn tijdge- rj-en overtrof Hij was de onbetwiste 'eider der Romantiek ifa Frankrijk. Die eerste reis heeft hij volledig be schreven niet in een doorlopend reisver- r4ai maar in 23 brieven die hij bijna e se dag. aan zijn vrouw te Parijs streef. Die brieven werden pas na zijn 'jod (1) uitgegeven en daaruit leren wij ne: ganse verloop van die reis kennen. Zi;' vangt aan op 11 Augustus 1837 te Parijs geschiedt meestal per postkoets en loop: over Creil. Amiens. Abbéville. Doul- iens Arras. Douai. Cambrai, Valencien nes Op 15 Augustus overschrijdt hij de F rans-Belgische grens en nu begint de eigenlijke reis in België De tocht gaat over Mons. Brussel. Leuven, Mechelen L'ier Turnhout. Antwerpen. Gent. Ou denaarde. Doornik. Kortrijk, Meenen leper alwaar hij op 26 Augustus aan komt Wie die reis in zijn brieven meevolgt. t jeert niet alleen de eigenaardige aspec- ten van de steden van België vóór hon derd jaar kennen, maar kan er ook som mige karaktertrekken van de grote dich ter uit afleiden. Victor Hugo heeft vooral oog op de architectuurhij gaat geen enkele kerk (vooral geen gotische I voorbij zonder ze te bezoeken. Hij is de vereerder van al wat oud is en vooral gotiek Partout oü il y a une cathé- drale. un hötel de ville ou un Rubens j'accours(2). En. naar hij zegt. is er elke zes mijl zulk een stad. terwijl men er in Frankrijk slechts alle zestig mijl r zo een ontmoet Voor het landschap heeft Hugo wel eens aandacht, niet doorlopend echter, maar waar hij een tableautje van het landschap schildert is het dan ook ver rukkelijk lief. c Le trajet de Menin a Ypres est fort agréable. Ce sont partout de ces gracieux petits enclos verts que les peintres flamands aiment tant. Et puis le chemin traverse un bois, et il est bordé ga et la. de longues colonnades de ces beaux peupliers d'Italie dont l'é- corce vous regarde passer avec de grands yeux. J'ai refait ce trajet au retour avec grand plaisir. Une route revue 5 l'envers. e est presque une nouvelle route leper moet hem werkelijk bekoord hebben, om die uitroep te wettigen i Ypres est une ville que j'aimerais ha- biterDe redenen kunnen we wel gis sen leper in 1837. dat is het oude stadje met de roemrijke Halle als middenstuk, dat is de 13e eeuwse St Martinuskathe- draal. dat zijn de smalle Middeleeuwse straatjes met de oude. bontversierde hou ten geveltjes. leper dat is gotieke archi tectuur L'hötel de ville leesde Halle est une merveilleVeel détails geeft hij er niet over. Hqgo is eerder door de geweldige massa geimpressionneerd un edifice gigantesque qui tiendrait tout un cöté de la place RoyaleHij bezoekt waarschijnlijk niet het gebouw. Het Nieuwerck vindt hij een charmant pe tit hótel de la Renaissance». De St Maar- tenskathedraal is zeer mooihet beeld houwwerk trekt hem aan. maar in een kopij van Van Dijk's St Martinusuit de kerk te Zaventem. ziet hij een Rubensj'y ai vu un St Martin de Ru bens qui est une chose prodigieuse De houten geveltjes hebben zijn lief de cent maisons exquisesen meer dan 25 jaar later zal hij rouwen om hun langzame verdwijningdie gevel tjes herinneren hem aan Normandie, dat hij ook voortreffelijk kent. Hugo logeert in de oude Kasselrij (3) toen hotel, maar na de eerste wereld oorlog stadhuis geworden en ziet in de medaillons van dat gebouw de men selijke voorstelling van de zeven plane ten thans zijn ze de voorstelling van de zeven hoofdzonden. Wat hem opvalt is dat de oude huizen in Vlaanderen een jaaftal dragen. Hij wijst op zo'n jaar tal. nl. dat van het Belle Godshuis uit de Rijselstraat1616. het jaar dat de gevel werd gerestaureerd. Hij tekent het jaar tal af. want V. Hugo xis niet alleen dich- ter. romanschrijver, maar ook een fijn tekenaar. Dit is alles over leper. Geen woord over de Ieperlingen Trouwens, over de mensen, het levende bestanddeel van onze steden, wordt bijna nooit gerept. Hugo heeft geen contact met de bevolking slechts af en toe een gesprek aan tafel Je ne te parle que d'architecture. chère amie schrijft hij naar zijn vrouw. car vraiment mes aventures sont nulles, et les conversations de table d'höte sont toujours. les mêmes Geen woord over de wallen en de L poortenhij vermeldt ze niet eens Alle vestingswerken zijn voor V. Hugo vijand nr 1. «Dans mon voyage» schrijft hij op 4 September, na een bezoek aan Calais, «je n'ai visité aucune citadelle, quoique la route en fut infestée... j'aime I 'e roe. je hais le murj'aime le ravin, j Je hais le fosséj'aime l'escarpement. je hais le talusEn elders noteert hij auban dans le paysage est fort béte. Je ne tolère les triangles et les carrés des forteresses modernes que dans Vander- "leulen.(4) Geen wonder dus dat hij niet over de wallen van Vauban spreekt 1 Zo loopt zijn bezoek aan leper ten finde Hij trekt over Kortrijk naar Gent. bezoekt Brugge. Oostende en Veurne. «aarna hij te voet naar Duinkerke wan- '5?' komt er aan op 1 September *831. Zijn pelgrimagie door België heeft - dagen geduurdtoch zal hij nog een 'Wintigtal plaatsen in Noord- en West- rankrijk bezoeken. Na 34 dagen reizen bereikt hij Parijs op 14 September 1837. m Jn 1848 was door de Februari-omwen- de 'wee^e Franse Republiek tot -•«and gekomen. Lodewijk-Napoleon werd ia_i President verkozen Maar reeds in 1 door de staatsgreep van 2 Decern- j zet de President de eerste stap naar j herstelling van het keizerrijk, dat in laad juist een jaar nadien volgt. 'ctor Hugo. de republikein, vlucht "Middellijk na de Staatsgreep uit Frank rijk naar België en verblijft tot einde Juli 1852 te Brussel. Op 1 Augustus scheept hij te Antwerpen in. op weg naar zijn ballingsoord, het Engelse eiland Jersey (dat behoort tot de Anglo-Nor- mandische eilanden in het Kanaaii. waar hij drie jaar verblijft om ten slotte zijn tenten op te slaan op het nabijge legen eiland Guernesey. Bijna 10 jaar blijft de banneling op het eiland, zonder het te verlaten Op 18 Maart 1861 schrijft hij naar een van zijn Parijse vrienden Les médecins veulent que je voyage. Neuf ans d'exil et de ro- chers exigent un peu de promenade. Je vais done aller dehors, un mois ou deux. peut-être en Belgique Maar noch de reis van dat jaar naar Holland en België noch de tweede van 1862 naar het Groot-Hertogdom, noch de derde van 1863 (een Rijnreis) voert hem naar Westvlaanderen Het is slechts bij de reis van 1864 dat wij hem aldaar terugzien. Over deze tocht schreef Hugo slechts bondige aantekeningen, die ons echter het verloop der reis met al haar omstandigheden leert kennen Zijn eer ste doelpunt is Bouillon en Orval. dan reist hij over Luik. Tienen. St Truiden. Zoutleeuw. Leuven. Mechelen. Antwerpen. Dendermonde. Kortrijk naar leper. Na 27 jaar bezoekt hij dus de stad voor de tweede maal. Zijn naam is nu de we reld door bekend. De notabelen' van de stad zijn ditmaal op de hoogte van zijn komst. Wij hebben die gelegenheid te baat genomen om voor de eerste maal en misschien de laatste maal onzes le vens. deze grote man te aanschouwen. Het is een man. van rond de 58 jaren (5). middelbaar van gestalte, hij ziet er zeer struis en levendig uit(6) V. Hugo reist in gezelschap van zijn twee zoons Charles en Francois Vic tor en van Juliette Drouot. zijn secre taresse. Op Zondag 9 October te 5 uur 's avonds, komt hij te leper met de post koets aan en he.t gezelschap stapt weer af in het hotel De Kasselrij Er is se dert zijn vorig bezoek aan het gebouw gerestaureerdil ne reste que les sept médaillons en ronde-bosse. La facade est refaite et détruiteZoals hieruit blijkt is dadelijk de archeoloog aan het woord. Nog dezelfde dag krijgt hij in het hotel het bezoek van de Heer Lamure. substi tuut van de Procureur des Konings en van de Heer H. Bossaert. advocaat, die beiden de cicerones van V. Hugo zullen zijn en aldus ont eu le rare bonheur et l'honneur. non moins enviable, de passer quelques jours presque dans l'intimité de l'illustre poète et de sa digne familie. II paralt en effet, que M Hugo a été on ne peut plus affable et plus gracieux pour ces messieurs qu'il a recus a sa table et auxquels il a laissé son autographe en souvenir (7) Zij kunnen V. Hugo bewegen ook Veurne en Diksmuide te gaan bezoeken. 's Anderendaags. 10 October, bezoekt hij grondig de stad. Eerst de Halle. Hij wordt op het Stadhuis dat toen in het Nieuwerck was ingericht door de toen malige burgemeester Pieter Beke ontvan gen Het Intérieur van het Nieuwerck heet Hugo délabré et défiguréDat was inderdaad zo vóór de restauratie er van. die pas begon in 1868 en in 1869 haar bekroning vond in het aanbrengen van de muurschilderingen van Guffens en Swerts in de Schepenzaal. Die zaal be schrijft Hugo trouwens in zijn nota's als trés belle salie gothique avec restes de peintures murales Die overblijfselen van wandschildering bestonden in de prach tige Middeleeuwse fries met de 12 por tretten van graven en gravinnen van Vlaanderen, welke in 1841 (of 1844 door de Ieperse kunstschilder Francois Böhm (1801-1873) werden ontdekt, onder een laag kalkwit. Maar de beide grote zalen der Halle zijn voor V. Hugo een openbaringle bourgmestre me conduit sous le toit, (d.i. onder het gebinte dat in die zalen bloot ligt) immense salie, ancien lieu d'expo- sition des drapiers. Trés belle charpente du comble en essence de ehataignier Daarna komt het archief aan de beurt. De bekende archivaris I. Diegerick laat de hoge bezoeker de schatten van het Ieperse archief helaas totaal verbrand in 1914zien Victor Hugo tekent aantrés curieux coffre trés pré- cieux manuserjts trés rare Van de St Maartenskathedraal noteert de dichter alleen maar dat zij een prach tige beuk heeft, dat hij er een portret van Jansenius alsmede het graf van de grote Bisschop zag in het koor. En ten slotte eindigt die dag met een bezoek aan het museum. Toen Hugo de eerste maal leper bezocht, bestond het Museum nog niet. Het werd pas in 1841 ingericht in een van de zalen van de Halle. van waar het verhuisde naar het Vleeshuis en ingehuldigd werd op 14 Ja nuari 1858 Hugo moet buitengewoon veel belang gesteld hebben in dit museum en vooral in de oude foltertuigen die er be waard werden. Hij noteert al de interes santste stukken, keert zelfs twee dagen nadien terug en schrijft in zijn reiscarnet nog allerlei bijzonderheden hierover neer. Graag slentert de dichter door de stra ten van het oude stadjerevu la place au clair de l'unerödé dans les ruesHij is verrukt over de nog over gebleven houten geveltjes, waarvan er sedert zijn vorig bezoek in 1837 al heel wat verdwenen zijn. Vaardigde het ma gistraat van leper in het jaar 1823 geen reglement uit waarbij premies werden toegekend aan wie zijn oud huis wilde afbreken en vervangen door een modern Gelukkig werd die vernielingszucht in getoomd en un dessinateur prend so in de dessiner toutes les vieilles maisons d~Ypres avant qu'on les démolisse Het geldt hier de prachtige reeks te keningen van August Böhm (1819-1891). zoon van de voornoemde Francois Böhm. en evenals zijn vader een gewaardeerd kunstschilder. Deze kreeg van het Ieperse stadsbestuur opdracht 40 tekeningen te maken van de oude gevels, werk dat hij in 1849 voleindigde. De Commissie van Schone Kunsten liet ze inlijsten en ex poseerde ze in het Museum. Hugo brengt zelfs een bezoek aan Fr. Böhm zijn zoon verbleef op dat ogenblik te Parijs en wel op Woensdag 12 October, vóór zijn vertrek naar Doornikvisite chez un vieux peintre trés intéressant qui a beaucoup de bahuts trés beauxUit De Toekomststippen wij nog aan: 's Namiddags omtrent 3 uur is hij het kabinet van de heer Böhm gaan be zichtigen Zijn bezoek heeft meer ddn twee uur geduurd Hij heeft onder ander veel lof gesproken over de tekeningen, die hij in het stadsmuseum gevonden had. Deze tekeningen zijn van de heer A. Böhm. zoon. en verbeelden een groot ge tal houten huizen, die eertijds het ware oudheidswezen aan leper gaven- Die ver maarde man heeft meer dan eens zijn betreuren uitgedrukt omdat men niet enige dier voorgevels als aandenken heeft doen restaureren en behoudt. Hij heeft er bijgevoegd dat. in zulk geval, deze tekeningen een ware schat voor onze stad zijn en dat het hem verwondert dat men ze niet laat nadrukken tot nut en onder wijs van het nakomelingschap». Zoals we zien blijkt hier weeral Hugo's grote belangstelling voor oude architec tuur. Ook uit het reeds geciteerde ver slag uit L'Opinionblijkt zulks ten overvloedeTout le monde sait. que l'immortel auteur de Notre-Dame de Pa ris et des Misérables n'est pas seulement un grand littérateur et un grand poète. mais aussi un archéologue très-distingué et un profond connaisseur en tous les arts. II parait qu'il a été vivement satis- fait de tout ce qu'on lui a fait voir et particulièrement des restaurations faites a nos anciens monuments, ou. pour mieux dire, de la facon intelligente dont elles ont été faites car M. Victor Hugo n'ai- me pas beaucoup les restaurations il ne les admet qu'ó la dernière extrémité. et encore craint-il toujours qu'on ne gate l'oeuvre du passé Rien ne lui plait et ne charme sa vue comme l'aspect fruste, sombre et noir des vieux monuments du moyen-age On dit aussi qu'il a vivement regretté la disparition dg ces facades en bois sculpté jadis si nombreuses en notre ville. et dont il a admiré les derniers spécimens avec un véritable attendrisse- ment Hugo ontving te Guernesey 11 schet sen van Böhm en in een brief van 6 Nov. 1864 drukt hij nogmaals zijn bewonde ring uit én voor de schone geveltjes, én voor de mooie tekeningen én voor de artistils (de schetseh) me rappellent votre intéressante ville et le beau talent de M votre fils. Ces charmantes vieilles maisons ne sont pas mortes. elles vivenï dans ces dessins excellents De Ieperlingen laten V. Hugo niet ge makkelijk losDe Museumcommissie wacht hem 's avonds, na zijn bezoek aan Veurne en Diksmuide afEen af vaardiging der Schone Kunsten onzer stad. bestaande uit de heren Boedt. Be- cuwe. D Vandermeersch en Navez. is bij de grote man geweest en zij hebben hem de boek des genootschaps aangeboden, waarop hij zijn handtekening gesteld heeft Hugo zelf tekent aan La Com mission du Musée se présente et m'ap- portp le registre avec prière de le signer. Je le signe Mes fils signent. Petites ha rangues On me remet une médaille en commémoration de mon passage. Je re- visiterai le Musée Dat tweede bezoek, zagen wij hoger, had de laatste dag plaats. Op Woensdag 12 October, te 4 30 uur 's namiddags, reist het gezelschap naar Doornik af en trekt van daar Henegou wen en Namen door. V Hugo kwam nog elk jaar naar Brus sel. waar zijn echtgenote en zijn beide zoons verbleven deze laatsten waren in 1864 het jaar der reis naar Westvlaan deren Guernesey ontvlucht.. Mevrouw Hugo overleed vier jaar nadien te Brus sel en Hugo zelf kon eindelijk in 1870. na de val van Napoleon III. naar Parijs terugkeren. R. VAN LOEY (1) En voyage France et Belgique Paris. J. Hetzel et Cie. (2) Brief van 27 Augustus 1837. (Ook volgende aanhalingen betreffende de stad leper). (3) De Kasselrij was vóór de Franse Revolutie de zetel van het bestuur der Kasselrij van leper. (4) F. Vandermeulen (1632- 1690). Vlaams schilder in dienst van Lode- wijk XIV. (5) In werkelijkheid 62 jaar. (6) «De Toekomst» lepers weekblad, van 16 Oct. 1864. (7) «L'Opinion» lepers weekblad, van 16 October 1864 Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid AANGIFTE TWEEDE KWARTAAL 1948 De werkgevers worden dringend ver zocht op de reeds in hun bezit zijnde aangifteformuliéren in verband met het TWEEDE kwartaal 1948 geen enkele bij komende vermelding te schrijven inzake provisit van een vïferde of bijkomende storting van 2 Eerlang zal hun een speciaal formu lier voor die beide bedragen gezonden worden Het bijzonder formulier en de gewone aangifte moeten gelijktijdig ge zonden worden aan de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid, en tevens dient het bedrag gestort, dat overeen komt met het totaal der beide aangiften. aMfeJWt.vx voor ALLE Plechtigheden (huwelijken, dopen, begravingen) REIZEN IN BINNEN- EN BUITENLAND Wendt U tot MICHEL SEDEYN Statiestr. 50, YPER Café Nieuwe SportwereldTel. 294 die zijn comfortabele TAXI Chevrolet (7 plaatsen) ter uwer beschikking stelt- Dag- en nachtdienst- (381) LETTERPUZZLE. Ieder cijfer is een bepaalde letter 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8 is een soort hert, dat in Afrika voorkomt. 3. 1. 2. 3. 8. familielid. 7. 6. 3 voorwerp om in te koken. 7. 1 vader VERBORGEN VIS NAMEN. a) Zal Mientje dan nu haar mondje dicht houden vroeg de juf frouw aan het huilende meisje. b) Onoplosbaar scheen het raadsel. c) Anna al de melk is overgekookt. KRUIS JESLUNE.V klinker, grootmoeder, trekdier XXX grote rivier in Zuid-Amerika. dun touw. einde, klinker. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. HET SAMENGESTELDE WOORD-RAADSEL. Mijn eerste gedeelte is een smalle wegmijn tweede een boom en mijn derde daar zit ik op. Mijn geheel groeit in het bos. Wat is het? Oplossingen in ons volgend nummer. (Nadruk verboden) VRAAGSTAARTJE. OPLOSSINGEN LetterpuzzleAntilope Tante Pot Pa. Verborgen Visnamena) ZAL Mientje... (ZALM). b) OnoplosBAAR Scheen... (BAARS) a) AnnA. AL de... (AAL). Kruisjeslijnen XXX X X X X X X X A O M A p A A R D A M A Z O N K O O R D E N E D Het samengesteld woordraadselPad, den. stoel PADDENSTOEL. WIIMWHWMWWMHIIIiMWHHMIIHHIIHHIIIIIIIIKMIIHII De tweede uitbetaling van het vakantiegeld Mededeling van het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg Het blijkt, dat verschillende werkge vers en werknemers er over verwonderd zijn. dat het bedrag der tweede betaling van het vacantiegeld (de bijpassing dus voor de verdubbeling) niet hetzelfde, is als het bedrag van de eerste betaling. Om klachten te voorkomen, wenst de Rijkskas in 't bijzonder uw aandacht te vestigen op de tekst van het Regents- besluit van 14 Juni 1948. tot vaststelling van het bedrag der op het beloop van het met het diensjaar 1947 in betrekking staand vacantiegeld te verrichten afhou ding in uitvoering van art 4 der wét van 14 Juni 1948. houdende verdubbeling van het vacantiegeld. bepaald bij de besluitwet van 3 Januari 1946 gewijzigd bij de wet van 16 Juni 1947, betreffende de jaarlijkse vacantie der loontrekkende arbeiders. Inderdaad in artikel 2 wordt bepaald De met de uitkering van het vacantie geld belaste kassen zullen op het bedrag van* het vacantiegeld der vorenbedoelde arbeiders, een afhouding van 6 moe ten verrichten. Deze afhouding gebeurt dus op het to taal bedrag van het vacantiegeld (ter verduidelijkingop het le en het 2e samen). Hierbij dient echter aangestipt te wor den. dat het vacantiegeld thans berekend wordt volgens het gemiddeld dagloon, dat een arbeider werkelijk verdiend heeft. d. w. z. dat de loongrens hierbij niet meer in aanmerking genomen wordt der beste merken, ter DRUKKERIJ DUMORTIER 34, Boterstraat YPER De oogst in gevaar door het slechte weder Het voortdurende slechte weder dreigt de oogst in gevaar te brengen Op vele velden ligt de oogst plat en zo het blijft regenen, bestaat er gevaar dat het graan zal kiemen. Sommige graansoorten zijn daaraan zeer onderhevig o. m. haver. Zo het oogsten in slechte weersomstandighe den moet geschieden, dan is het te vre zen dat de haver, voordat zij kan ge bruikt worden, kiemt. Ingevolge de vochtigheid worden de gra nen door talrijke zwemziekten en roest aangetast. Bevoegde kringen zijn van oordeel dat he; verlies van diverse graansoorten (tar we, haver en gerst) thans op ongeveer 150.000 ton kan worden geschat. De regen berokkent bovendien veel na deel aan de aardappelen. Het zetmeelge- halte wordt veel kleiner en zo het slechte weder voortduurt, zullen de aardappelen waterachtig zijn. De koude is anders gunstig in die zin dat de coloradokever zich niet zo snel ont wikkelt. Een periode van mooi weder zou, naar men beweert, volstaan om de schade aan de aardappelteelt te herstellen. Bevoegde kringen zijn dezelfde mening toegedaan wat de bieten betreft. De bie ten groeien traag, maar al schaadt het siechte weder de suikervorming, toch kan een warme periode dit onheil nog her stellen. Gok hebben de voortdurende regens een zeer verscheiden invloed volgens de aard van de bodem. Voor de Vlaamse zand streek zijn zij weldoende. Terwijl in een normale Zomer de weiden verdrogen en aet vee geen voedsel bieden, heeft men thans gras in overvloed. In de Ardennen zijn de quasi-ondoordringbare gronden met overstroming bedreigd. Dit gevaar is het grootst juist jaar. waar de grond het vruchtbaarst is. dit is in de dalen. Nieuwigheden uit Amerika ALLERLEI NIEUW EETGERIEF Amerika is steeds het land der onbe grensde mogelijkheden en ook... der vin dingrijkheid. Op de laatste handelsfoor te New-York stelde de uitvinder, M. Barr. zijn laatste nieuwe vondsten ten toon. Eerst en voor al werd de aandacht getrokken door zijn super-moderne soeplepeldit onmisbaar eetgerief was voorzien van een soort schroef, die, op de tijd die er nodig is om de lepel van aan het bord naar de mond te brengen, de soep verkoeltHet onbe leefde in de soep blazenof het ver velende wachten tot zij koud is wordt dus uit de weg geruimd Barr stelde nog andere originele dingen ten toon. Zo zag men op de Handelsfoor oa een vork met een «zwengel» om «mani- velle». speciaal ontworpen om er spaghet ti mede te eten. Een ander model van vork was die mgt een speciaal reservoir, waarin bicarbonate de soude moet op geborgen worden. Iedereen weet hoe lastig het is erwtjes te eten. Zij ontsnappen telkens aan de vork, wanneer men ze er op wil prikken. Barr heeft er echter iets op gevonden. Hij vervaardigde een soort van «automatisch pistool», dat alle waarborgen biedt om op ee.n veilige wijze de erwtjes vast te krijgen. Het gekste dat men echter te zien kreeg, was de bril met de gootDeze bril. waaraan, zoals aan een dak. een goot bevestigd is, dient om opgezet te worden als men appelsienen, citroenen en der gelijke vruchten eet. Het sap. dat anders in de ogen spuit, komt nu op de bril te recht en van op het glas in de goot en... wordt aldus tot verder, verbruik gerecu pereerd ZONDAG WerkAlleen in zijn werken voelt de mens dat hij iets is. Arbeid is de enige verlossing in deze we reld. Arbeid is vrijheid. Geen dag is lang voor iemand die werkt. On verdroten arbeid overwint alles. Weinig arbeid geeft iemand veel eigenliefde, veel arbeid een zeer grote bescheidenheid. Arbeid is bal sem voor het bloed, arbeid is de bron der deugd. MAANDAG De arbeid bevrijdt ons van drie grote rampende verveling, de on deugd en de armoede. DINSDAG Napoleon verzekerde Bij de volkeren en in de revoluties bestaat de aristocratie altijd. Vernietigd in de adel. neemt ze terstond haar in trek in de rijke en machtige huizen der begoede burgerij ook daar ver nietigd. komt ze wederom boven en neemt haar toevlucht bij de leiders der werkplaatsen en van het volk. WOENSDAG Armoede is geen schande is een spreekwoord, dat ieder in de mond heeft, doch niemand in het hart. Dcch door rond voor zijn armoede uit te komen, berooft men haar van haar scherpste angel. DONDERDAG Wie gezag wil hebben, moet voor alles kunnen zwijgen. VRIJDAG Het bed is een verzameling van tegenstrijdighedenwij gaan er in met tegenzin, met spijt gaan we er uit. en elke avond nemen we ons voor het vroeg te verlaten, maar elke morgen richten we het zo in. dat we er zo lang mogelijk in kun nen blijven. ZATERDAG Het is gemakkelijker de eerste begeerte te onderdrukken, dan alle volgende te bevredigen. 't FILOSOOFKE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 5