Zeven diepe Gedachten AIME CRUWEZ Zoon Albert SLOSSE-DIERYCK Voor Uw textielwaren... één huis. IN DE PUFPEN Boterstraat 2 en 4 Y P E R Op alle artikelen vanaf 1 Juni 5 KORTING PLEIDOSH VOOR WATERSPORT H. BOETPROCESSIE TE VEURNE i HET YFE2SCII MTCWSt Biz. 11 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGItaliaanse Sla Tomaten soep Jonge Haantjes Appelcom pote Gekookte Aardappelen Bessen schuim MAANDAG Gekookte Hesp Tuinbo nen (Lapbonen) Gebakken Aard appelen Beschuit met Yoghourt. DINSDAG: Gefruite Pladijs Schijfjes Citroen Aardappelcroquetten Fruit. WOENSDAG: Varkensrollade Gestoof de Komkommers met Tomaten Gekookte Aardappelen Flensjes. DONDERDAG: Koud Vlees Gestoof de Sla Gekookte Aardappelen Vanille vla. VRIJDAGGestoofde Kabeljauwstaart Botersaus Gekookte Aardappe len Fruit. ZATERDAGAmerikaanse biefstuk Frites Maïzenapudding met ge stoofde Krieken. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Italiaanse Sla. Voor deze salade ge bruikt men een blik gemengde groenten of kookt gelijke hoeveelheden verse groenten van verschillende kleuren (wor teltjes. slabonen, bloemkool, doperwten). Worteltjes, slabonen en bloemkool wor den in kleine stukjes verdeeld. De koude groenten worden vermengd met één. in dobbelsteentjes gesneden appel. 100 gr gehakte ham (hesp). 30 gr. fijn gehakte augurkjes en 50 gr. in blokjes gesne den oude kaas. Alle ingrediënten worden met mayonnaise vermengd. De salade wordt bedekt met mayonnaise en gegar neerd met sla, reepjes ham (hesp), augurkjes, schijfjes ei en tomaat en peterselie. Bessenschuim. Ris een pond rode bessen, was ze en laat ze met het aan hangende water gaar koken. Wrijf ze door een paarderiharen zeef en vermeng het sap met de suiker en de eiwitten (250 gr. suiker en 2 eiwitten). Doe het mengsel in een diepe emaillen pan en klop het tot een schuimige massa op een heel zacht vuurtje. Doe het schuim daar na over in een glazen schaal en presen teer er droge biscuits bij. Gestoofde Komkommers met Tomaten. Schil per persoon 1/2 komkommer, halveer deze, verwijder het zaad en snijd ze in stukken van ongeveer 5 cm. Schil eveneens 1 grote tomaat per per soon. halveer deze overdwars en knijp de pitten er uit. Fruit in een stoofpan een fijn gesnipperde ui in boter licht geel, voeg de komkommers en tomaten toe met flink zout. wat peper, een sprietje tijm. rozemarijn en een paar blaadjes salie. Stoof ze met het deksel op de pan zachtjes gaar. Serveer ze bij varkens vlees. Desgewenst kunnen de kruiden vervangen worden door kerrie. MODE-TIPS. Het is niet voldoende een mooi jurkje te hebben, ook de bijkomstige kleinig heden moeten in stijl zijn. Dat zijn in de eerste plaats de hand schoenen lang en met wijde kappen zijn ze van glacé, wildleer of "hetzelfde materiaal. Shawlsvan «effen of gebloemde zijde, voile of marocain Bij sportkleding van wollen geruite of gestreepte stof. Tassende wandeltas, die in dezelfde of contrasterende kleur van het toilet wordt gedragen. Het avondtasje van zij de. fluweel, kralen of hetzelfde materiaal heeft soms een franje-versiering en een metalen handvat, hetzij een zilveren of een verchroomde ketting. Corsages zijn weer modern geworden. Men draagt zowel levende bloemen, als corsages van leer. metaal, glas, enz... HET INMAAKALPHABET VOOR DE VLIJTIGE HUISVROUW (vervolg en slot) etalen beugels zijn daarom wel aan te bevelen. Ze laten onder geen om standigheden lucht toetreden in de glazen. [sJooit mogen de glazen tot aan de rand gevuld zijn. Beter is het een ruimte van 2-3 cm. tussen groenten en dek sel te laten. Qoft wordt rauw gebruikt bij het ste riliseren in tegenstelling met groen ten. die eventjes opgekookt mogen zijn. maar nooit gaar gekookt, paddenstoelen hebben een hoge tempe ratuur nodig (100 graden) en een lan ge steriliseertijd (60 minuten). Qualiteit van al het in te maken goed moet eerste klas zijn. Beter is het iets duurder te betalen dan later tot de ontdekking te komen .dat alle moeite van het inmaken te vergeefs is ge weest. omdat de inhoud der glazen toch oneetbaar is. Deinheid, bijna overdreven reinheid, moet bij het inmaken in acht geno men worden, wil men tot een goed resultaat komen. Cteeds is het beter voor het bijvoegen van zout een hete zoutoplossing te gebruiken10 gr. zout op een liter heet water. "Tot het conserveren van vlees is het niet nodig, dat dit geheel met de jus (het vPeesnat) is bedekt. Dit is in te genstelling met vruchten, die wel he lemaal onder *het sap moeten staan. I litersten. zowel te lage temperaturen als te hoge, zijn geen van beide goed voor de in te maken levensmiddelen. Werkleuren van fruit vermijdt men als men voor het schillen roestvrije mes sen gebruikt en bij het uitscheppen stenen of houten lepels. Stenen lepels zijn echter te verkiezen, daar hout gauw een smaakje afgeeft. \X/ater moet rijkelijk gebruikt worden bij het schoonmaken van glazen, groenten, fruit, enz... Toch mag men de voedingsmiddelen nooit lang in water laten liggen, omdat ze dan aan voedingswaarde verliezen. V is ook bij het inmaak-alphabet de onbekende. ~7 org er tenslotte voor bij de ingemaak- te vruchten een weinig citroensap te voegen. Dan houden de vruchten hun natuurlijke kleuren. WEET U DAT sla- en bakoliën nooit bewaard mogen worden in flessen, die met een kurk ge sloten zijn, maar altijd met 'n schoon dun lapje zodat de lucht kan toetreden An ders worden ze ranzig. Olijfolie moet daarentegen bewaard worden in flessen, die met een stevige kurk gesloten zijn. Alle oliën moeten in donker bewaard worden. gekleurde tafelkleedjes, die niet ge heel kleurecht zijn. en daardoor bij het wassen een weinig doorlopen, in enige liters koud water gelegd moeten worden, waarin een of twee eetlepels soda en een scheut azijn gedaan zijnDaarna laat men alles koken en in hetzelfde vocht weer afkoelen. teervlekken uit kledingstukken verwij derd worden, door ze in te smeren met onverdunde zeepspiritus of met verse ongezouten boterDe daardoor ont stane vlek wordt dan met benzine verwij derd. om het uitkoken van eieren te ver hinderen. het raadzaam is een of twee fijne naaldeprikjes in de schaal te ge ven Een ander, niet zo goed middel, is het ei in dubbel zijpapier te wikkelen- ONS WEKELUKS PRAATJE. De Grote Jongen Er is veel gesproken over de liefde van een man voor de vrouw. Er werden tel kens weer nieuwe theorieën opgebouwd en honderd wegen zouden naar het ge luk leiden. Maar ik geloof, dat iedere vrouw, die niet genoeg mannenkennis heeft, toch het voornaamste vergeten zal. Want in het hart van iedere man leeft het verlangen in de geliefde de moeder te vinden. Vraagt het aan welke man U wilt, als het op het juiste ogenblik gebeurt, zul len zij allen spreken over die oude droom van verlangen, die in de vrouw het al les vergoeilijkende en vergetende zoekt het begrijpende en helpende. Hij heeft iemand nodig om bij uit te rustenie mand die hem steunteen basis voor zijn werken en zwoegen. Misschien heeft hij veel fouten, als we daar tenminste voor uit willen komen, en zeker maakt hij er ook veel meer. dan wij vrouwen het zullen doen. want ons tactgevoel helpt ons over veel moeilijk heden heen. Maar gelukkig is diegene van ons, die ontdekt heeftde man blijft zijn hele leven lang een groot kind. En juist de mannelijkste onder hen blijven het langste en het ergste. Nietzsche wist het al. c Zoek in de man het kind riep hij de vrouwen toe. En hij had gelijk. De verstandigste en beste vrouwen on der ons kennen al lang deze grote en eeuwige waarheid en met deze kennis leiden ze de man aan een vrouwen haar Pirma Ligy Degels gesticht in 1782 Opvolger Bijhuizen POPERINGE Gasthuisstraat 39 MEENEN Grote Markt 27 voor Kroostrijke gezinnen voorzien van officiële erken- ningskaart. (96) Moeder zijn dat betekent: oneindig veel liefde en begrijpen, inzicht en goed heid hebben. Deze vrouw zoekt de man zijn hele leven lang. al boeien dan ook misschien een andere soort, lichtzinnige vrouwen een tijdlang zijn aandacht Maar dit is van korte duur. Vindt hij niet, die gelovende en overwinnende liefde, dan zal zijn liefde spoedig bekoelen en ver slappen. Hij bemint de moederlijke vrouw... Maar nu moeten we ook op een grote fout wijzen, waarin juist de moederlijke vrouw het snelst vervalt. Zolang er geen kinderen zijn. treft al haar liefde en op merkzaamheid de manzij zal atle<; voor hem doenal haar gevoelens zijn voor hem. Maar dan meldt zich een kleine gast aan een kindje wordt verwacht en eindelijk is het er ook werkelijk. En nu spreidt zich de overvloed<-yan het liefhebbende hart over dit kleine we zentje uit. Iedere glimlach is een gebeurtenis, ie dere smart schijnt de wereld te verduis teren. Alle liefde en zorg zijn voor dit hulpeloze schepseltje. Het oerinstinct spreekt. Het eeuwige moedergevoel wendt zich in zijn bereidschap tot liefde tot de zwakke. Mijn hemel, die grote sterke man speelt het wel alleen klaar met het le ven Die heeft mij toch niet meer no dig!...* Zo spreken en denken vele. Dit is de eerste grote fout. Jawel, hij heeft liefde nodighij verlangt ook dat altijd wakkere bereid zijn. En geen mens. en de eigen vrouw het minst van al. begrijpt hoe nodig voor de strijd om het bestaan een hoeveelheid liefde is. Fijngevoelend en jaloers als een kind staat hij er naast, en in zijn ziel komen gedachten op, die vaak veel later kwade vruchten zullen dragen. Een man is zo gauw geneigd de nodige hoeveelheid liefde en tederheid te zoe ken op plaatsen, die zijn vrouw niet goed zou keuren. De man mag nooit het gevoel hebbend dat het kind hem de liefde van de moe der ontfutseltanders ontstaan ernstige conflicten. Stilletjes moet hij altijd het idee hebben de grote jongente zijn. die altijd Moeders lieveling blijft, al zijn er nog zoveel kleinere broertjes en zusjes. Als we dit lezen lijkt dat alles zo heel moeilijkmaar de echte vrouw doet en voelt alles bij intuïtie. Dat is het geheim van een grote liefde, die zo veel te meer liceft naarmate ze meer geeftdat is het grote en veel omvattende wonder, dat wij slechts verbaasd kunnen aanschouwen. Hier liggen de grote geheimen van het leven, die ons verstand nooit ontraadse len kan. Ons gevoel slechts kan ze om spannen, bij het noemen van twee woor den Moeder en Liefde TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) STOORS GORDIJNEN MATTEN TAPIJTEN Van de Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Kouwversieringen. - Markiezen. (40) ZONDAG Naar gelang we de lichamelijke begeerten en hartstochten in samen klank weten te brengen met de stemmen onzer ziel. zullen de ho gere vormen van geluk en vrede in ons leven komen. MAANDAG Er zijn mensen, die zich verbeel den er goede principes op na te houden, omdat ze alles in anderen afkeuren. DINSDAG U Het oude spreekwoord Alle be- gin is moeilijk geldt slechts voor vaardigheid. In de kunst is niets moeilijker dan eindigen, en dit be tekent tever^s tot volmaaktheid brengen. WOENSDAG Abraham Lincoln, de vroegere president der Verenigde Staten, de grote befaamde tegenstander van de slavenhandel sprak Men kan zekere landgenoten voor altijd be goochelen men kan alle landgeno ten voor zekere tijd begoochelen maar men kan niet een gehecr volk voor altijd begoochelen. DONDERDAG Vaak beweert men sommige din gen te begrijpen, meer om zijn ver stand dan om de waarheid te eren. VRIJDAG De kunst van behagen bestaat hierin, behagen in anderen te scheppen- Wat u in anderen be haagt. zal hen in 't algemeen in u behagen. Doch hij. die niet vraagt of hij de mensen bevalt, kan het ver in de wereld brengen. ZATERDAG De grote filosoof Pascal zei het reedsMen behandelt ons gelijk wij behandeld willen wordenwij haten de waarheid en men verbergt haar onswij willen gevleid zijn en men vleit ons wij worden gaar ne bedrogen en men bedriegt ons. 't FILOSQOFKE ÏOffilSTISKMIB Wij hebben in het Ieperse twee prach tige vijvers, te Dikkebusch en te Zille- bekewij hebben te leper de vaart naar de IJzer. ongeveer 5 km. zonder sas, en eens de sassen voorbij, de vrije vaart tot in Nieuwpoort. Maar we hebben geen watersport, om dat er geen liefhebbers zijn, of misschien ook omdat de eventuele liefhebbers van malkaar niets afweten en malkaar niet kennen. En toch moet er mogelijkheid zijn op dat gebied iets tot stand te brengen. Nog een vereniging bij. hoor ik al zeggen. Helemaal nietNiet om de vereniging gaat het hier. wel om de zaak van het watertoerisme. Inderdaad, er kan geroeid worden op de vaart, met kano's en kajaks, en even eens met skiffs en gieken. Deze beide laatste lichte boten om er competities mee te houden, de beide eerste alleen maar om er tochtjes mee te ondernemen. Er bestaat te Gent. evenals in andere plaat sen, eon bloeiende roeiclub, die elk jaar deelneemt aan de Internationale Roel- wedstrijden te Terdonk, aan de vaart Gent-Terneuzen. En het clublocaal van deze vereniging ligt aan de Leie. en het is toch ook maar op die rivier dat men zich oefent. Waarom zou dat niet moge lijk zijn op de vaart tot Boezinge Kan men zich een prachtiger waterstrook voor de oefening inbeelden-? Wij weten wel dat deze liefhebberijen en sporten geld kosten, maar ook andere sporten zijn duurWe zullen b.v. maar liefst van de onderhoudskosten van ten nisclubs zwijgen, en die blijven toch ook bestaan Of er genoeg liefhebbers zijn, is eea andere zaak. Maar dat neemt niet weg dat de zaak kan onderzocht worden. Ook te Dikkebusch en te Zillebeke is het mogelijk de watersport te beoefenen. Voor deze beide vijvers denk ik in het bijzonder aan de zeilsport. Wat is ej mooier op een schone brede plas dan een zeilboot die met open zeilen het water doorklieft. Dat moeten dan daarom geen struise driemasters zijn, zoals in de tijd toen er nog geen stoomschepen beston den bootjes als notedoppen kunnen even goed met een flink zeil worden geëkipeerd en het genot dat een flinke zeiler beleeft is niet te schatten. Af en toe komen er wel eens liefheb bers met hun boot voor enkele dagen naar een van onze vijvers, maar dat zijn dan enkelingen. Er moet stellig een mo gelijkheid zijn om deze zo schone sport van roeien en zeilen bij ons ingang te doen vinden. Dat de liefhebbers maar eens de koppen bij elkaar steken en in formeren bij gelijkaardige verenigingen te Gent, te Brugge of te Antwerpen. Ik ben er van overtuigd dat ze in hun po gingen zullen slagen. Het ware voor hen een grote vreugde, en voor het Ieperse gewest een nieuwe vorm van toerisme. Watersport op Dik- kebuschvijver en op Zillebekevijver Waarom zou het niet de inzet zijn van een jaarlijkse zeilwedstrijd Wordt het eens werkelijkheid of is het alleen maar om wat over te dromen VIATOR. SPECIALE TRAMS OP ZONDAG 25 JULI 1948 Veurne 6.15 8.45 10.10 12.14 12.15 12.20 15.25 18 05 18 10 18.18 18.20 20.05 20.10 2020 Loo 13.05 Oostvlet. 7.05 9.40 10 58 13 05 13.10 16.20 18.55 19.00 19.05 19.07 21.10 21.15 21.20 leper 740 10.20 11.30 13.45 17.00 19.40 19.45 22.00 leper 6.30 8 15 9.05 10.30 12.40 15.45 18.25 2045 Oostvlet. 7.05 8.45 9.40 9.40 11.00 13.10 13.10 16.20 19.05 19 06 19.07 21.20 21.20 13.20 8.00 9 30 10.38 10 40 11.45 14.00 14.03 14.05 17.06 19.50 19.55 20 00 22.15 22 20 Loo Veurne Stilstand aan de tussenstations. WEEK VAN 25 TOT 31 JULI 1948 NAAMDAGEN. Zondag 25 JuliChristoffel, Glossinda, Jacobus. Maandag 26 JuliAnna, Exuperia. Dinsdag 27 JuliBerthold, Pantaleon, Hermolaus. Woensdag 28 JuliSamson, Victor. Donderdag 29 Juli: Martha, Urbanus. Vrijdag 30 JuliAbdon en Sennen. Zaterdag 31 JuliGermain, Ignatius. BIZONDERE DAGEN. Zondag 25 Juli: Kristoffel te Asse- broek Boetprocessie te Veurne Feest voor de automobilisten. Maandag 26 JuliAnna, moeder van de onbevlekte Maagd Maria, patrones van touwslagers, bezemmakers, van naai-, brei- en spellewerk, van kleermakers en lijndraaiers. Donderdag 29 JuliMartha, patrones der dienstmaagden en herbergiers. Zaterdag 31 JuliIgnatius, patroon der krijgsknechten. MAANSTANDEN. Volle Maan21 Juli te 3 u. 31 min. Laatste Kwartier29 Juli té 7 u. 11 m. Nieuwe Maan 5 Aug. te 5 u. 13 min. IN DE NATUUR. 25 JuliDatum waarop de grootste windstoot in Juli- werd vastgesteld. (81 kilo per vierkante meter). 27 JuliDe rietlijster vertrekt. 29 JuliDe gierzwaluw vertrekt. 30 JuliDe watersnip vertrekt. VOLKSE WEERKUNDE. 25 Juli: Op Sint Jacob warme dagen. Doen van kou en armoe klagen. 26 Juli: Bouwt Sint Anna mierenbergen.' Dan zal ons de winter tergen. GELUKSDRUPPEL. Arbeid of sterf van hongeris de zinspreuk der natuur. en dat motto staat geschreven zowel aan de sterren hemel als op de graszoden, sterf gees telijk. zedelijk en lichamelijk. Niets voor nietsis haar zinspreuk. HERDENKDAGEN. 25 Juli 1683Geboorte van Pieter Langendijk. Figuur uit de achttiende eeuw on zer Nederlandse Letterkunde. Hij blijft bekend als blijspelschrijver. Hij beschouwde (naar Boileau) als taak van het toneel, de mensen te verbeteren door hun allerlei gebre ken op belachelijke wijze voor ogen te stellen. Hij verzette zich tegen d.e grov€ en Platte stukken, die in zijn tijd ook op het repertoire ston den. Hoewel ook hij gebruik maak te van de gewone trucsverwar ring over het onderwerp van ge sprek. verdraaiing van de taal e.d., hebben zijn blijspelen toch ook een aardige intrigue en is de dialoog soms verrassend. Zijn thans best gekend werk is: «Het Wederzijds Huwelijksbedrog» (1712). Hij over leed in 1756. 26 Jali 1856Geboorte van Bernard Shaw. Hij is hoofdzakelijk van Engelse af komst, maar poseert als Ier. Hij was algauw overtuigd socialist, ve getariër en geheelonthouder en is dat gebleven, maar Marxist is hij nooit geweest. Zijn zelfbewustheid is zeer groot. Zijn standpunt in zijn talrijke filosofische comedies en artikels is zeer vaak gewild origi neel. Engeland wordt door hem al tijd in het ongelijk gesteld en hij prijst altijd wat de publieke opinie tegen zich heeft. Hij heeft een bi zonder talent voor rake dialoog. 27 Juli 1844Overlijden van de Engelse natuur- en scheikundige John Dalton, de grondlegger der moderne atoom theorie. Hij is de ontdekker der wet van de veelvuldige verhou dingen Ook heeft hij zich be kend gemaakt door zijn atoomge- wichtsbepalingen en door zijn on derzoekingen over gassen en gas mengsels. Hij bestudeerde ook de kleurenblindheid, die men naar hem Daltonismenoemt. Hij heeft zich eveneens op het gebied der metereologie bewogen. Werd geboren op 6 September 1766 28 Juli 1821De onafhankelijkheid van Peru wordt uitgeroepen en San Martin wordt tot protector van de nieuwe republiek benoemd, met een uit Chilenen en Argentijnen bestaand bestuur. 29 Juli 1890Overlijden van Vincent Van Gogb, groot Nederlands schilder, tekenaar lithograaf en etser. Hij ontwikkel de zich eigenlijk geheel zelfstan dig. De betekenis van zijn figuur is nog moeilijk te schatten Som migen zien hem als een soort Pro feet of Martelaar van een ideaa- van zuivere menselijkheid bijna buiten zijn productie als kunstenaar om. 30 Juli 1898Dood van Bismarck, stichter vaB het Duitse Rijk. Voor hem beston er maar één legitimiteit, die van de Pruisische koning. Deze opvat ting is altijd de grondslag van zü politiek credo gebleven, maar di betekende allerminst, dat hij 8 priori de politiek der conservatie^ ve regeringen steunde. Nog bij Z')B leven was Bismarck voor het joB gere geslacht in Duitsland een le gendarische figuur geworden- 31 Jali 1914 Jaurès te Parijs vermoord. Hij de markantste figuur van het Europese socialisme van het ej? der XlXe en het begin der eeuw. Hij is een der zeer gen in de moderne geschied - geweest, die de politiek weer <>P ethiek en wijsgerige geschiede beschouwing hebben trachten grondvesten en haar in overU0. stemming hebben trachten te gen met een ongetwijfeld relig' se. ofschoon niet-christelijke reldbeschouwing.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 10