Initiatief is Vooruitgang DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEEEURE ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar 100 fr. Ie JAARGANG Nr 40 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34. BOTERSTKAAT, YPER TeJ 5#0 Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) L. Simons, oud-directeur van de uitgeversfirma Wereldbibliotheek te Amsterdam vertelde eens de ge schiedenis van een eenvoudig politie agent te Veere op het eiland Wal cheren. De man had geen scholing gehad in oudheidkunde en archief- kunde. Maar hij had belangstelling voor de geschiedenis van zijn oud stedeke, dat eeuwen geleden een plaats was van betekenis die belang stelling werd gesteund door zijn blijkbare intelligentie. En zo is die man een navorser geworden in de archieven van de stad, een kenner van haar geschiedenis, een voorlich ter voor alle studerenden. Uit die man was gegroeid wat hij in zich had. Door zijn wil en zijn 'initiatief had hij zijn weg gevonden. Die weg staat open voor iedereen, voor de eenvoudigste, voor de minst geschoolde. Maar de wil, de sterke wil moet er zijn. Initiatief hebben betekent voor het eerst nieuw leven geven aan een ge dachte of een zaak. Het is niet om dat gedurende jaren of zelfs eeu wen een werk op een bepaalde, dikwijls verouderde manier werd uit gevoerd, dat men in dergelijke op vatting moet berusten. Want dan verraden zij de kuddegeest. Al te dikwijls zien we in het leven de be vestiging van het spreekwoord Als er één schaap over de dam is, volgen de andere licht.Laten we ons nooit door zo'n geest beheersen. Integen deel, wij moeten zelfstandig denken en handelen wij moeten wars zijn van elke routine, van elke sleur. Dg geschiedenis staat vol van voor beelden van mensen, uitvinders en ontdekkers, die in hun leven blijk hebben gegeven van initiatief, om dat zij zich niet konden onderwer pen aan sleurzij beproefden iets nieuws, en zij slaagden dikwijls, om dat zij niet de begane wegen bewan delden. Zij gaven aan een bestaan de zaak een nieuwe richting, zij ga ven de eerste stoot, die soms het uit gangspunt was van een of andere merkwaardige ontwikkeling. Maar niet alleen' geleerden, ook gewone ar beiders bezaten de gave van initia tief zij opperden wel eens de me ning om het werk op een andere en zoals later bleek betere ma nier uit te voeren, zij herstelden soms een oude gewoonte, die beter was dan een nieuwe. Allen stelden zij aldus lofwaardige daden. Henry Cobbs, een Amerikaan uit Brooklyn, moest voor zijn gezond heid naar Florida. Hij vindt er werk sinaasappelen plukkenDe te rijpe vruchten mag hij hebben. Hij maakt er gelei van en verkoopt zé in de hal van een hotel. De klanten vinden zijn waar zo goed dat ze hem ver zoeken er hun van op te sturen. Wel dra begint Cobbs ook vruchten te verzenden, rechtstreeks van de voort brenger naar de verbruiker. De grote huizen hadden zulks reeds beproefd, zonder er hun rekening bij te vin den. Het fruit bedierf, de verpakking was onvoldoende en de vervoerders weigerden elke vergoeding te betalen. Cobbs gaf echter blijk van initiatief hij kocht het schoonste fruit op van Florida, verzond het in stevige kar tonnen dozen, zorgvuldig ingepakt en fijn gepresenteerd. Kwamen de pakketten niet in goede staat aan, dan gaf hij gevolg aan de klachten. Thans is Cobbs de koning van de rechtstreekse verkoop van fruit. Zijn jaarlijks zakencijfer overtreft drie millioen dollar. Zijn fabriek te Mia mi werkt op een cadans van 10.000 kisten per dag. Zo vertelt ons Lawrence Galton in Reader's Digest Ook initiatief voor het goede, in het belang van de evenmens, van de gemeenschap moeten wij hebben, omdat de gevolgen van het initiatief iedereen ten goede komen. Een goede daad die uitblijft, doodt ér dui zend andereheeft een wijsgeer gezegd. Daarom is het hoogst prij zenswaardig initiatief te hebben. La ten wij echter niet uit het oog ver liezen dat wij ook nog de volhar ding en het geduld moeten hebben om een tastbaar resultaat te berei ken. Wij moeten de wil hebben om het einde van ons werk voor ogen te zien en dan daadwerkelijk het doel te bereiken dat wij ons gesteld hadden bij het aanwenden van enig initiatief. Zonder initiatief is er geen voor uitgang mogelijk en elke vooruitgang komt ten slotte de gehele mensheid ten goedeREBA. Woensdag, 8 September 1948 PRINS BOUDEWIJN WERD 18 JAAR! Gisteren. 7 September, werd Prins Bou- dewijn achttien jaar oud. Deze dag is zonder merkwaardige gebeurtenissen ver lopen. alhoewel hij reeds een paar jaar geleden in de branding van veler be langstelling stond. Inderdaad de Konings- gezinden meenden dat de Koningskwestie uiterlijk tegen deze dag moest geregeld worden, een groot aantal der Konings tegenstanders hoopten dat aldus Prins Boudewijn als Koning zou uitgeroepen en gekroond worden en de gestrafte inci vieken rekenden op gedeeltelijke amnes tie. Van al deze lang gekoesterde ver wachtingen is niets in huis gekomen. Al les bleef zoals het was. De heer Spaak, eerste-minister, heeft namens de regering, het volgende tele gram aan Koning Leopold III gezonden Aan Zijne Majesteit, de Koning der Belgen. Le Reposoirte Pregny. Aan Uwe Majesteit de wensen rich- tend welke het Belgische volk aan Z •IC. H. Prins Boudewijn, ter gelegenheid \an diens 18e verjaardag vormt, maakt ne regering zich tot tolk van de natie. die bewust is van al wat het voortbe- staan van de dynastie en haar geschie- den is voor. haar toekomst betekent». (get.) Spaak. DOERING BIJ DE "LGERINGSPARTUEN Het verlof van Kamer en Senaat loopt stürt e'n<*e- Aldus wordt er andermaal van gedachten gewisseld over de politieke °d=tar.d In een gedeelte van de Katho- *e Pers laat men heel wat grieven te- huidige regering horen en wordt (e "tdruk gewekt- dat het eerlang tot een 7 PBcatietussen de regeringspartijen rJtUnnen komen soaalisösdic pers zag zich dan ook döi°n aitt er z^n aandacht aan te wij- da-bl Volksgazethet socialistische -ad van Antwerpen schreef gisteren 21)n hoofdartikel o. m.In plaats van deze rust. dreigen wij weldra voor een beroering te staan, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn. Men houdt er rekening mee dat in Oktober het Leopol- distisch wetsvoorstel over de volksraad pleging in de Senaat zal worden behan deld Het staat niet vast of er een libe raal zal te vinden zijn om aan de C. V. P. de éne stem te schenken die zij nodig heeft om in de Hoge Vergadering een meerderheid te vormen. Integendeel méér en méér neigt men onder de liberale senatoren naar de onthouding. Doch het zou best kunnen dat er enkelen op reis gaan of ziekworden, zodat zij zich niet zouderv hoeven uit te spreken. Zulks zou dan de klerlkalen tijdelijk aan een overwinning helpen, die echter niet van lange duur zou zijn. want in de Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft het voorstel geen kans om te worden gestemd. Ofwel stemmen de liberalen tegen en dan wordt het verworpen, ofwel zal er geen regering méér zijn. want de socialisten zullen in geen geval hun medewerking verlenen aan een kabinet dat de ongrond wettelijke volksraadpleging zou moeten doorvoeren Wat komt er dan Beroering, ontbin ding. verkiezingen. In verband met de uitlatingen, die in de socialistische pers over de mogelijke volksraadpleging verschenen, schrijft Het Laatste Nieuws o. m. Er wordt eveneens beweerd, dat de socialistische partij zich eenparig tegen een raadpleging van het land over dit vraagstuk heeft uitgesproken. Dit is mis schien het geval voor het partijbureel, maar het is niet zeker, dat alle manda tarissen zich zo beslist hebben uitgelaten Wat een democratisch van een dictato riaal regiem onderscheidt is trouwens het feit. dat alle schakeringen tot uiting kun nen komen. Dc christelijke volkspartij heeft reeds een eerste toegeving gedaan doordat aan vaard werd. dat in September eerst de Senaatscommissie van Binnenlandse Za- Bijkomend Rantsoen van 300 gr. ingevoerde Boter voor Zegel nr 3 Zegel nr 3 met datum 1-9-1948 werd geldig gemaakt voor een bij komend rantsoen ingevoerde boter van 300 gr. Dit rantsoen zal kunnen verkre gen worden van 15 September af ken zou bijeenkomen alvorens de com missie van Justitie zal beraadslagen over het wetsvoorstel inzake het inrichten van een volksraadpleging. Men moet thans afwachten hoe het daarmee zal verlopen. DE HOUDING DER LIBERALEN. In zake politiek weet men soms niet waaraan de partijen zich houden en het is steeds gevaarlijk en meestal verkeerd een tc groot geloof te hechten aan het geen politieke mandatarissen of organen over andere partijen zeggen of schrijven. Aldus de- socialistische hoger aangehaal de bewering, dat men bij de liberale se natoren meer en m'eer naar de onthouding inzake de Koningskwestie neigt. Ons komt het integendeel voor. dat de liberalen meer en meer partij-vrijheid krijgen Im mers onder voorzitterschap van de heer V. Sabbe heeft het hoofdbestuur van het Liberaal Vlaams Verbondeen paar dagen geleder, nog een motie aangeno men. wa^arin o. m. verzekerd wordt Dat de koningskwestie in de liberale partij een vrije kwestie moet zijn. die in het teken van de rechtvaardigheid en naar de grondwettelijke vereisten dient opgelost, opdat onze democratische instel lingen opnieuw zouden kunnen werken zoals het behoort verklaart, dat de liberale partij tegen over de regering afzijdig moet blijven en dat het kiezerskorps zo spoedig mogelijk uitspraak moet kunnen doen over het hui dige regeringsbeleid. Dit is heel wat anders dan wat de so cialistische leiders over de inzichten der liberalen verklaren. We meenden dat we, als onpartijdige reporter, de aandacht onzer lezers daarop dienen te vestigen. N1EU WE BEGROTINGSCIJFERS WELDRA BEKEND. In de Volksgazetworden nu reeds enkele zeer interessante gegevens ver strekt over de nieuwe begroting. In dit blad lezen we o. a. «Van bevoegde zijde worden wij er nog van ingelicht dat de voorstelling van de begroting nagenoeg op deze zal neerko men van het vorige jaar. Het plan van een eenheidsbegroting werd voorlopig prijsgegeven: Vorig jaar had het bevoegde ministerie er in de eerste plaats naar ge streefd. vereenvoudiging in de voorstel ling van de cijfers te brengen, doch daar het parlement zich in meerderheid tegen dit plan uitsprak moest er een andere oplossing gevonden worden. Indien de vooruitzichten van minister Merlot verwezenlijkt worden laat het geen twijfel dat de begroting tijdig zal kunnen ingediend worden, wat aan Kamer en Senaat zal toelaten binnen de gestelde termijnen het onderzoek van de begrotin gen af te handelen. Het is immers genoeg zaam bekend dat deze besprekingen steeds heel wat beslommerend werk me debrengen. waardoor de parlementaire werkzaamheden dikwijls vertraging op lopen Dit jaar zal er een bijzondere aandacht besteed worden aan de gezon|imaJti»ig van de gemeentefinanciën Voor deze post alleen zal een crediet voorzien worden van nagenoeg 6 milliard. BELGISCHE HULP AAN HET EUROPEES HERSTEL. De Belgische regering heeft te Parijs een officiële verklaring bekend gemaakt, waarin o. m. het volgende wordt gezegd Dé Belgische regering, bewust van de bestaande moeilijkheden en van de on vermijdelijke offers om gemeenschappe lijk het economisch herstel van Europa te verzekeren, is bereid een bedrag van 2C0 millioen dollar te besteden voor het in werking stellen van het intra-Euro- pees betalingsstelsel zoals dit ter goed keuring aan de raad voorgelegd werd. Deze beslissing om vier vijfden van de aan België voorgestelde hulp ter be schikking te stellen van de economie van de andere Europese landen brengt ern stige bezwaren mede voor de economische politiek van België en zou het nalnelijk kunnen verplichten in het domein van de openbare investering onontbeerlijke uit rustingsplannen te doen uitstellen indien deze niet op een andere wijze zouden kunnen verzekerd worden. Dientengevolge wil de Belgische rege ring duidelijk naar voor brengen, dat de ze in zichzelf aanzienlijke inspanning slechts kan gerechtvaardigd worden als deel uitmakend van een geheel van maat regelen genomen door de Europese orga nisatie voor economische samenwerking om de economische gezondmaking van Europa te verzekeren. Daaruit blijkt zeer duidelijk dat onze huidige regering open oog heeft voor de ekonomische nood in de Europese landen en niet aarzelt haar steentje bij te dra gen tot het Europees herstel, door bevor dering van de Europese handel. TIJL Woensdag, 8 September 1948. WEINIG KANS OP EEN OVEREENKOMST TUSSEN DE RUSSEN EN DE GEALLIEERDEN. Gisteren werd het einde der blokkade van Berlijn, voor Maandag a. s aange kondigd. Volgens het Berlijnse dagblad o Nationaal Zeitungdat met Sovjet- vergunning verschijnt, zijn de vier mili taire bevelhebbers het eens geworden over het herstel der verkeersverbindingen tus sen West- en Oost-Duitsland, en het "in ternationaal spoorwegverkeer zou ten laatste Maandag weer hervat worden. Dat. was het hoopvol bericht van gisteren. Doch vandaag luidt het weer anders Nü wordt meegedeeld: «Algemeen wordt aangenomen, dat er weinig kans bestaat op een overeenkomst tussen de militaire gouverneurs van Duitsland, die te Ber lijn de hangende vraagstukken bespre ken. Het houden van verdere besprekin gen zal afhangen van de onderrichtingen, die zij van hun regeringen zullen ont vangen Uit Berlijn worden intussen nieuwe in cidenten gemeld en de Russische verte genwoordiger in het geallieerde centrum voor luchtveiligheid heeft verklaard, dat de Russische luchtmacht de eerstkomende dagen manoeuvers zal houden en daarbij de luchtbruggen zal overvliegen. Dit was aanleiding om uit Washington nieuwe on gerustheid. met betrekking tot de toe stand te Berlijn in 't bizonder en de we reldvrede in 't algemeen, de wereld in te sturen. Kortom 't gaat nog steeds niet naar algemene wens te Berlijn en aldus blijft de internationale, politieke toestand nog alrnaardoor gespannen. FRANKRIJK MAAKT EEN KRISISTUD DOOR. In de jongste week gebeurde er heel wat in Frankrijk. De regering nam ont slag. Schuman gelukte er na ontzag gelijke moeilijkheden in een jiieuwe regering samen te stellen, die het echter slechts 63 uur kon halen, daar ze dan weer viel en meteen sedert de oorlog alle records van een kort regeringsbestaan neerhaalde. Aldus heerst nü, op 't moment dat we deze rubriek schrijven, de vierde rege ringscrisis in zes weken in Frankrijk. Het oordeel wordt voorop gesteld, dat de heer AuTiol zal aandringen op een regering van nationale unie. waarin zowel uiterst rechts als uiterst links zou opgenomen worden, met uitzondering nochtans van de communisten. De communisten willen echter mede- zeggingsschap. De Franse communistische partij bevestigde eens te meer dat zij bereid is de verantwoordelijkheid op te nemen in de regering van democratische unie om de politiek te voeren, die onont beerlijk is voor het ekonomisch en finan cieel herstel. United Press meent dat Frankrijk nu dichter dan ooit een botsing tussen de Gaulle en de communisten genaderd is. Merkwaardig is het feit dat het commu nistisch vakverbond een algemene sta king bij sommige overheidsdiensten heeft aangekondigd en dat de stakingsbewe ging zich snel in de provincie uitbreidt. Het is eveneens betekenisvol dat Edouard Herriot, de leider van de Franse radikaal- socialisten en voorzitter van de vergade ring. ontslag heeft genomen als voorzit ter van de radicaal-socialistische partij. VOOR EEN EUROPESE UNIE. Te Interlaken werd het tweede Euro pese parlementaire kongres geopend. In zijn cpeningstoespraak heeft de onder voorzitter van de Europese parlementaire unie op de moeilijkheden gewezen, die dienden overwonnen te worden en die als volgt kunnen samengevat worden 1) De strijd in Griekenland 2) De onenjgheid te Berlijn 3) De speciale betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Dominions, die de Britse regering schijnen aan te zetten met een zekere terughoudendheid al te nauwe of strakke bande.n waardoor En geland aan Europa zou worden gebonden, onder ogen te zien 4) De bedreiging, voor de kleine vol keren van het vrije Europa, te worden verpletterd 5) De noodzakelijkheid van de verzoe ning van Europa met Duitsland. Na uitvoerig deze moeilijkheden toe gelicht te hebben, werd door het bestuur van de Europese Parlementaire Unie het opgemaakte aktieplan van Interlaken voor de Verenigde Staten van Europa be kend gemaakt. Het plan wijst er op. dat het doel van de Europese bond o. m. is mede te wer ken aan de verwezenlijking van een op de grondbeginselen van het recht ge steunde internationale gemeenschap, aan de officiële erkenning in Europa van de bij de Handvest der UNO afgekondigde grondbeginselen en doeleinden, aan de uitwerking van een gemeenschappelijke politiek voor de verdediging van de Unie tegen iedere aanval van buiten uit, en aan het inrichten van een zo groot moge lijke economische- samenwerking onder de staten der Unie. De Verenigde Staten van Europa zul len samengesteld zijn uit de volgende ze ventien landen, die de principes van de door de UNO opgestelde verklaring over de rechten van de mens hebben aan vaard Oostenrijk. België. Denemarken. Ierland. Frankrijk, West-Duitsland. Groot- Brittannië. Noord-lerland. Griekenland, IJsland. Italië. Luxemburg, Nederland. Noorwegen. Portugal. Zweden, Zwitser land en Turkije. Het zal iedere staat in Europa steeds vrijstaan zich bij de Statenbond aan te sluiten na dezes grondwet te hebben aan vaard. De wetgevende njacht van de Staten bond zal berusten bij een parlement, dat uit twee Kamers bestaateen Senaat en een Kamer van Volksvertegenwoordigers. De Senaat zal samengesteld zijn uit een gelijk aantal senatoren per lidstaat. De leden van de Kamer van Volksvertegen woordigers zullen voorlopig gekozen wor den door de wetgevende vergaderingen der lidstaten, in verhouding tot de vertegen woordiging der partijen in deze vergade ringen. De uitvoerende macht van de Staten bond zal worden waargenomen door een bondsraad, gfekozen door de beide Kamers. De raad zal zijn voorzitter kiezen. De rechterlijke macht zal worden uit geoefend door een opperste gerechtshof, det recht zal spreken in eerste aanleg en in hoger beroep. Iedere lidstaat zal zijn grondwet be houden. onder voorbehoud van wijzigin gen aanvaard ingevolge de goedkeuring van de grondwet van het Europees par lement. Hij mag echter geen lucht-, ma rine- of landstrijdkrachten onder de wa pens roepen of handhaven, belastingen hef fen op bezittingen van de Statenbond of munt slaan. De burgers van elke staat zullen de zelfde rechten en privilegiën hebben in de gebieden van de andere lidstaten. Alle staten zullen gelijke rechten en gemeen schappelijke verplichtingen hebben. De bondsvergadering zal een commis sie aanwijzen voor het onderzoek der bij zondere problemen in verband met de toetreding van sommige overzeese ge biedsdelen bij de Europese Unie. EEN MOED GEVENDE STEM. President Truman heeft een paar da gen geleden op een persconferentie ver klaard, dat hij goede redenen heeft om aan la nemen, dat men binnen zeer kort een ware «n goed gefundeerde vrede zal hebben. Hij kan weliswaar nog niet zeg gen waarop die mening steunde, maar hij verzekerde dat de hele wereld bin nen kort zijn optimistische verwachtingen zal delen Alhoewel wij zeer sceptisch tegenover deze Verzekeringstaan, houden wij er bizonder aan ze hier toch als slot van dit Wereldgebeuren - Overzichtmee te aelen. Immers president Truman is bizon der goed geplaatst om er het fijne van te weten en alhoewel we hoger noteer den dat de internationale toestand er alles behalve rooskleurig uitziet, blijft het toch een feit. dat ook op politiek terrein het spreekwoordAls de nood het grootst is. is veelal de redding nabij waarheid kan bevatten. Wij willen het graag hopen. SPECTATOR. Suiker vrij a. s. maand, doch duurder Men verwacht dat de verkoop van suiker aanstaande maand vrij zal zijn. De regering zal de toelage ten voordele van de huishoudsui- ker, die de prijs op ongeveer 10 fr. per kilo handhaafde, afschaffen. Normaal zou de prijs onmiddel lijk tot 14 a 15 fr. het kilo stijgen. Doch door een technische overeen komst met de suikernijverheid zal de nieuwe prijs maximum 13 fr. be dragen. Brood nog gerantsoeneerd In tegenstelling met wat vroeger herhaaldelijk werd verklaard, zal het brood ook nog in October ge rantsoeneerd blijven. De reden hiertoe zou te zoeken zijn in een beslissing van de inter nationale organisatie voor graan- distributie.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1