V 2 SPROKKELINGEN Het Ypersch Nieuws Onze kosteloze Pronostiekwedstrijd REGLEMENT UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND TECHNISCHE SCHOOL (Avondleergangen KOSTELOZE PRONOSTIEKWEDSTRIJD VAN ZONDAG 12 SEPTEMBER Naam en voornaam Straat en Nr Gemeente h memcjWu/tf UITSLAGEN EN BESCHOUWINGEN HET YPERSCH NIEUWS BU. 4 11-9-1948 Autojaarbeurs te Brussel. In de Eeuwfeestwijk te Brussel wordt tot en met 13 September een markt van tweedehands auto's gehouden De bonificatie der grensarbeiders- De Franse regering wil haar verplich tingen tegenover de grensarbeiders nako men en zal van 15 September af. de com pensatiekassen in werking doen treden en de geblokkeerde bonificaties zullen wor den uitbetaald Een wedstrijd voor koks te Brussel. Het Commissariaat-generaal der Rege ring (Wedstrijd koks 58 Belliardstraat te Brussel) richt met de medewerking van alle beroepsverenigingen van België een nationale wedstrijd in voor koks (van 4 tot 17 Oktober) met het oog op de toeken ning van de titel en het erekenteken van Belgische Laureaat van de Arbeid. Nationaal kongres der grensarbeiders. Op Zondag 19 September, zal te Moes- kroen een nationaal congres der grens arbeiders gehouden worden. De dagorde vermeldt o. m. een bespreking over het statuut van de grensarbeider. De bouwvergunningen en het bouwbedrijf. In het begin van >1948 werd een verho ging vastgesteld van het aantal afgele verde bouwvergunningen. In Juni 1948 werden 5 800 bouwvergunningen uitge reikt. doch in Juli slonk dit aantal tot 4 000. De verlofdagen van het Rijkspersoneel. De kabinetsraad heeft een regeling aan genomen. die voorziet, dat wanneer een wettelijke feestdag op een Zondag valt, de voorgaande Zaterdag een verlofdag zal zijn. Verder worden de volgende da gen met de wettelijke feestdagen gelijk gesteld de namiddag van 22 Juli. 2 No vember. 15 November en 26 December. De stand der werkloosheid. Gedurende de week van 22 tot 28 Au gustus 1948 waren er gemiddeld per dag 75.172 geheel werklozen alsmede 45.509 gedeeltelijke of toevallige werklozenwe- ze een vermeerdering van 16.081 en 4.676. Mond- en klauwzeer. Verschijnselen van mond- en klauwzeer werden opgemerkt in talrijke Westvlaaift- se gemeenten, o. m. te Lissewege, Houtave, St Kruis bij Brugge. Beerst. Ruddervoor- de, Damme. Vladsloo en Stavele. Ander deels hebben zich gevallen van besmet ting voorgedaan te Deinze. Rummen. Gemmenich. Sprimont en St Truiden. Het mond- en klauwzeer in Wèstvlaan- deren. In verband met het heersende mond en klauwzeer in Westvlaanderen wordt een schutkring opgericht. Hij omvat heel het grondgebied van Westvlaanderen ge legen langs de linkeroever van de Leie, alsook het grondgebied van Oostvlaande- ren gelegen ten Westen van de Leie en het afleidingskanaal van de Leie. Geen enkel tweehoevig dier mag de schutkring verlaten. Het verkeer of ver voer van herkauwers en varkens naar het binnenland over de bruggen van de waterlopen, die de afbakening van de kring uitmaken, is streng verboden. De aanpassing der staatspensioenen. Daar het wetsontwerp, waarbij pen sioenverhoging werd toegestaan, door de Senaat slechts op 29 Juli 1948 werd goed gekeurd. was het onmogelijk de pensioe nen van 1 Augustus af op de nieuwe grondslagen uit te keren. De vereffening zal in de maand September geschieden. Gevallen van darmontsteking. Sedert een drietal weken heerst een grote ongerustheid in het Payottenland. waar talrijke gevallen van een soort darmontsteking werden vastgesteld. Men vreesde er voor een typhusepidemie. De zieken, die aanstonds hoge koorts had den. kloegen over hoofdpijn en pijnen in de rug. Ze waren verder onderhevig aan een grote afmatting. Sommige zieken zijn op een week tijd van 10 tot 20 kilo vermagerd. Bij de ontleding van het bloed van een zeker aantal zieken, werd de paratyphusbacil B ontdekt. Deze darm ontstekingen zouden waarschijnlijk ver oorzaakt zijn door voedselvergiftiging. Werktuigkundigen voor Kongo gevraagd. De kandidaten, bekwaam om diesel- en benzinemotoren, met een kracht gaande van 100 pk te besturen en te onderhou den kunnen hun .aanvraag richten tot het ministerie van Koloniën. Koninklijke Plaats 7 te Brussel. Maximum leeftijd 30 jaar. Strijd tegen de kinderverlamming te Luik Uit het jongste Verslag blijkt dat de kwaal praktisch overmeesterd is. In 1947 deden er zich 172 gevallen voor in de provincie en 30 in de stad. In 1948 telde men slechts 9 zieken in de provincie en geen enkel in Luik zelf. Literaire dag te Hasselt. Door toedoen van de Nieuwe Gemeen schap wordt Zondag 12 September een literaire dag gehouden in de ontvangst zaal van het Begijnhof te Hasselt. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 765 767.50 Gouddollar 143 144 Zwitsers goudstuk 580 581,25 Dollar 49.75 50 Franse frank 12,50 12.75 Zwitserse frank 12,40 12,50 Pond Sterling 135.50 136 Gulden 9.60 9,75 Onze uitvoer in Augustus. Het totaal van de Belgische uitvoer voor Augustus (27 werkdagen) bedraagt 1.144.977 ton ter waarde van 5 265.984.000 frank. Die cijfers zijn iets hoger dan die van Juli. Werkkrachten voor België. 835 Italiaanse arbeiders, vergezeld van hun gezinnen, zijn in België aangekomen en zullen in ons land worden tewerk gesteld. Opleiding van valschermspringer. De dienstplichtigen van de jaarklasse 1949, die wensen hun dienst te doen bi; I het Valschermspringersregiment, dienen I voor 20 September 1948 een aanvraag in te dienen bij De Officier gelast met de Werving Valschermspringersregiment te Tervuren Zij zullen in de loop van 1949 ingelijfd worden Vergunningen voor brood- en banketbak kers. Een besluit van de minister van Eco nomische Zaken en Middenstand, betref fende het verlenen van vergunningen voor het uitbaten van een brood- of banket bakkerszaak. verscheen in het Staatsblad van Woensdag 9 September. Personen, die reeds een voorlopige toe lating hebben, moeten' binnen de acht maanden een nieuwe vergunning aanvra gen De vergunningen zullen in het vervolg om de vijf jaar moeten hernieuwd wor den Zij moeten in geval van overlijden van de houder of bij overdracht van de zaak. .binnen de twee maanden aan het ministerie van Economische Zaken terug gestuurd worden. De heer Gutt ongesteld. De heer Camille Gutt werd te Washing ton naar het ziekenhuis overgebracht in gevolge een darmontsteking. Het Belgisch konsulaat te Hamburg. Te Hamburg werd een Belgisch konsu laat geopend, onder de leiding van dhr De Vleeschouwer. Het is gevestigdEs planade 44 te Hamburg en het heeft als telefoonnummer 34.72.74. Kolen van Duitsland naar België. Voor het vervoer van de kolen uit het Ruhrgebied. waren op 30 Augustus 306 Belgische binnenschepen beschikbaar. Weerbericht in Engeland 100 jaar oud. Einde Augustus 1848 kwamen uit 29 steden van Engeland en Schotland te Lon den berichten aan. waarin de luchtver schijnselen waren opgetekend. Het was het begin van de weersverwachting, die gesteund is op gegevens, die op hetzelfde uur en over een uitgestrekt gebied zijn opgetekend. Thans. 100 jaar later, stellen ongeveer 500 weerkundige instituten in Europa een weerbericht op. terwijl som mige onder hen elk half uur een bericht bekend maken. Ontheemden naar Amerika. Het Amerikaanse staatsdepartement deelt mede, dat krachtens de door het Kongres goedgekeurde wet. waarschijnlijk in Oktober, de eerste verplaatste personen in Europa zullen scheep gaan met be stemming naar de Verenigde Staten. Men denkt dat zij ten getale van 3.000 zullen zijn. Het aantal inwijkelingen zal echter toenemen en 10 000 per maand bereiken. In de komende 24 maanden zullen 200.000 ontheemden in de Verenigde Staten toe gelaten worden. De oudste reisduif. Kaisereen 31 jarige reisduif, wordt te Fort Monmouth. New Jersey (Verenig de Staten) verzorgd. Kaiserwerd in 1918 in Duitsland gevangen en wordt als de oudste reisduif ter wereld beschouwd. Een nieuw duikrekord. Een officier van de Britse marine. Wil fred Bollard, heeft een nieuw rekord ge vestigd door 163 meter in zee te dalen. Het vroeger rekord stond op naam van een Amerikaan met 134 meter. Het 75 jarig bestaan van de schrijf machines. Op 9 September werd het 75-jarig be staan van de eerste schrijfmachine, als ook het 40 jarig bestaan van het stempel en doorslagtoestel voor rekenmachines ge vierd. In 1873 brachten twee Amerikanen, Christopher Sholes en Eliphalet Reming- ton de eerste schrijfmachine tot stand. Op 8 April 1908 zette de Amerikaan Ja mes Power een automatische doorslag machine voor doorboorde steekkaarten ter beschikking van het tellingsbureau van de bevolking der Verenigde Staten. Het filmfestival te Venetië. Hamletvan Laurence Olivier be haalde de grote internationale prijs op het filmfestival te Venetië. (In de lokalen van het Kon. Atheneum) DEMONTSTRAAT 11 IE PEK en F. C. Poperinge W. S. Houthulst Dar. Blankenberge S. V. O. Ingelmunster S. V. Wevelgem Deerlijk Sport Zwevegem Sport F. C. Knokke W. S. leper B. S. Avelgem W. S. Oudenburg C. S. Yprois Eendracht Wervik A. A. Moeskroen F. C. Roeselare V. G. Oostende (1) Plaats in deze kolom Het nummer 1 als U de thuisploeg gewonnen geeft. Het nummer 2 als U de bezoekende ploeg gewonnen geeft. Het teken X als U een drawn voorspelt. Hoeveel deelnemers zullen deze week het hoogste aantal punten behalen (of deknaam) (in blokletters) 1) Ieder lezer mag kosteloos aan onze pronostiekwedstrijd deelnemen. Alleen de bulletijns uit ons blad geknipt zijn geldig. Zij dienen, behoorlijk ingevuld afgegeven te worden op de Drukkerij Dumortier, 34. Boterstraat. leper, of op dit adres per post toekomen de Zondag waarop de matchen doorgaan vóór 12 uur middag. Op de linker bovenhoek van de omslag dient de melding «Pronostiekwedstrijd» geschre ven te worden. Verschillende bulletijns mogen onder dezelfde omslag verzon den worden. (Opgeletfrankeren aan 135 fr., juist als een brief). 2) Op éénzelfde naam mag slechts één pronostiek uitgebracht worden. Het ge bruik van een deknaam is toegelaten, mits opgave van het juiste adres (straat en nummer, gemeente) van de afzen der. In dit geval wordt bij de uitsla gen alleen de deknaam vermeld. 3) De pronostiek zal elke week plaats hebben op de matchen van lie afdeling provinciaal. In de daartoe voorbehou den kolom plaatst U naast elke match het nummer 1 wanneer U de thuisploeg gewonnen geefthet nummer 2 wan neer U de bezoekende ploeg gewon nen geefthet teken X wanneer U een drawn voorspelt. 4) Voor elke juiste uitslag met 1 of 2 aan geduid wordt één punt toegekend voor elke juiste uitslag met het teken X aangeduid (drawn) worden twee punten toegekend. Er zijn dus elke Zondag 8 punten te verdienen wan neer er onder de uitslagen geen drawns zijn 9 punten als er één drawn is, 10 als er twee' drawns zijn, enz. 5) De deelnemer die het hoogste aantal punten van de week behaalt, wint de wekelijkse prijs van 100 fr. Hebben verschillende deelnemers het hoogste aantal punten van de week behaald, dan is onder hen de deelnemer die het juiste antwoord heeft gegeven op de bijkomende vraag, of dit getal het dichtst benadert (boven of onder) de winnaar van de wekelijkse prijs. VoorbeeldEr waren twee drawns, dus 10 punten te winnen. Niemand had 10 punten, maar twintig deelnemers hebben 9 punten. Degene die op de bijkomende vraag 20 heeft geantwoord, wint de wekelijkse prijs. Heeft nie mand 20 geantwoord, dan is degene die 21 of 19 op deze vraag geantwoord heeft, de winnaar van de week. Staan na deze schifting twee of meer dere deelnemers nog op dezelfde hoogte, dan wordt de wekelijkse prijs onder hen verdeeld. Vergeet een deelnemer de bijkomende vraag te beantwoorden, dan kan hij. in geval verschillende deelnemers het hoogste aantal punten bekomen heb ben, niet mededingen voor de weke lijkse prijszijn punten tellen even wel voor de eindrangschikking. 6) Na afloop van de kampioenschappen worden de behaalde punten, wekelijks op éénzelfde naam van deelnemer uit gebracht, samengeteld en aldus wordt de eindrangschikking opgemaakt. Aan deze eindrangschikking zijn minstens 2.000 fr. prijzen verbonden. De eerste prijs zal 500 fr. bedragen en er zul len minstens 15 prijzen toegekend wor den. De juiste verdeling der prijzen van de eindrangschikking zal later be kendgemaakt worden. 7) Het adres der deelnemers, de cijfers en tekens, moeten duidelijk ingevuld worden, het liefst in inkt. Bulletijns met doorgehaalde of twijfelachtige cij fers worden nietig verklaard. 8) Elke" week zullen de «namen gepubli ceerd worden van de deelnemers die het hoogste aantal punten van de week behaalden, evenals van de 20 eersten der rangschikking. De wekelijkse prijs wordt uitbetaald ter Drukkerij Dumortier, 34, Boter straat, leper, na publicatie van de uit slag in ons blad. Het bedrag kan per postmandaat aan de winnaar uitbe taald worden, indien hij het aanvraagt. 9) Alle onvoorziene gevallen worden door onze sportredactie onwederroepelijk beslecht. Er zal nopens deze pronos tiekwedstrijd in geen briefwisseling getreden worden. Door het feit aan onze prijskamp deel te nemen, bewijst de deelnemer kennis genomen te heb ben van het reglement en ermede ak koord te gaan. (Dit reglement verschijnt niet meer in volgende nummers. Knip het dus uit). Leer techniek zonder moeite Houtbewerking. Metselwerk. Blektriciteit. Mechanica. Vaktekenen. Bekom een goede betrekking dank zij Boekhouden. Handelscorrespondent. Steno en Dactylo. (praktische oefeningen). Leer moderne talen Frans. Engels. Gij slaagt in het leven dank zij de MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Voorbereidende Afdeling- STAATSDIPLOMA'S. Let op het adres DEMONTSTRAAT 11 IEPER Treinen na 8 u. 's avonds in de volgende richtingenRoeselare, Poperinge, Komen Onze eerste voetbalpronostiek, waarmee wy Henri. Hollebeke Etienne, Hollebeke e verleden week van wal staken, is I Gilbert. Keignaert Sylvère, Labaere Hen- we verleden week van werkelijk tot een succes uitgegroeid. De deelname overtreft alle verwachtingen en van de eerste week reeds, belooft het tot een spannende strijd te zullen uitgroeien voor de eindrangschikking. Om maar dadelijk met de deur in huis te vallen3 deelnemers zonden ons een volledig juiste uitslag en. bekomen dus 8 punten, daar we voor éénmaal van drawns gespeend bleven. Het vrouwelijke element er was een juffrouw bij toonde zich echter behen diger in het raden, want ze gaf 13 op voor het aantal deelnemers, die het hoog ste aantal punten zouden behalen, ter wijl haar mannelijke tegenstrevers res pectievelijk 45 en 113 opgaven. Deze deelneemster is Juffrouw MUYLLE Maria, Oude Hout marktstraat 21, leper, die we langs deze weg gelukwensen voor haar prachtig resultaat. Zij kan dus de uitgeloofde prijs van 100 fr. ter Drukke rij Dumortier komen afhalen. De twee overige deelnemers met 8 pun ten zijn Pickel Lucien, Rijselstraat 117, leper, die 45 als getal opgaf, en Stamper Marcel, St Janstraat 12, leper, die 113 opgaf. Eveneens hartelijk proficiat Deze drie deelnemers komen dus aan kop van de rangschikking te staan. Dan volgen 8 deelnemers met 7 punten en 35 met 6 punten, die we hier in alpha- betische qrde vermelden Met 7 punten (ex-aequo) Annie. Beddeleem Jacques, Gouwy Gil bert. Indervuyst Georges. Lewyllie Mau rice. Notebaert Leon, Pickel Henri. Van- dermeeren Germaine. Met 6 punten (ex-aequo) Beddeleem Joseph. Big Boy. Blomme Albert. Bonneel S.. Catteeuw Roger. De- leersni.der Michel, Demarez Maurice, De- prez Maria. Dequecker Emiel, Dethoor F., (186)Ghesquière Marcel, Gisquière Roger, Gou- ri. Lelong# Eddy. Lowagie Willem. Mas- schelein Jules. Maton Daniel, Morlion Da niel. Neyrinck Edgard, Noppe Maurice. Sampers' Julien, Simmar. Staelen Maria. Staessen Willy, Titeka Julien, Vandaele C., Vandenberghe Cyriel, Vandevoorde Charles. Vanlimburg Elza. Van Nieuwen- huyze Kamiel, Victoor Michel. Het gros van het peloton volgt dan met punten, op de hielen gevolgd door een bijna even sterke groep met 4 punten. Vervolgens een groep met 3 punten en eindelijk 7 deelnemers, die slechts 2 pun ten bekwamen. ENKELE BESCHOUWINGEN We zullen er tevens gébruik van maken om enkele punten van het reglement nog eens nader toe te lichten. Alhoewel er onder punt 2 vermeld staat, dat er op éénzelfde naam. slechts één enkele pronostiek kan uitgebracht worden, hebben we toch twee overtreders deze week. Het zijn Vanlimbusg Elza, die 2 bulletijnen inzond, waarmee ze respectie velijk 5 er. 6 punten behaalde, en Bloot- acker Urbain, die eveneens 2 bulletijnen inzond, waarmee hij telkens 5 punten be haalde. Voor éénmaal hebben we het reglement in al zijn strengheid niet willen toepas sen, en hebben we de voordeligste uit slag behouden op de werkelijke naam. ter- wijl de tweede uitslag op de namen ELZA en LRBAIN, ingeboekt werd. Op deze namen kan dus verder afzonderlijk ee pronostikeerd worden. Zo blijven de kansen verdeeld en wordt het onmogelijk door b. v. op tien inzen dingen. telkens de beste te nemen, zijn kansen op de eindzege te verdubbelen In het vervolg zullen we dus alleen nog on een naam. een inzending kunnen aan- PPnrtelLJ^et bllJft evenwel ^gelaten op een tweede naam. maar dan los van de eerste, zijn kans te wagen Tot daar voor wat het aantal inzen dingen betreft. Jf, Een tweede opmerking betref bijkomende vraag. Sommige ip, vergeten ze in te vullen, 0f heb blijkbaar niet goed begrepen Ter hunner intentie drukken we dat de bijkomende vraag slecht. steld werd. ten einde de wekeli met meer gemak te kunnen toeke^ Pr:-i Het dient dus verstaan dat men hL tal opgeeft van de deelnemers q 5' hoogste aantal punten behalen in de "i"' Wie tot deze reeks van gelukkigen o en dit getal raadt of het dichtst ben-"'-^ bekomt de wekelijkse prijs. A Een derde opmerking geldt voor inbrengen der bulletijnen. Het re-;e voorziet dat de bulletijnen. die per106* verzonden worden, onder gefrank omslag (1-35 fr.), met de vermelding nostiekwedstrijdin de linkerbovenh1^ dienen ingestuurd te worden, doe;0** overige deelnemers mogen hun bulLr* zonder omslag ter drukkerij afgeven Tot slot zeggen we aan allen - zo voortDe achterblijvers moeten n? echter niet laten afschrikken door 2 kleine achterstand, die ze door hun n deelname opgelopen hebben, want he seizoen is lang er ten andere blijft m- altijd de kans om de wekelijkse nn* weg te kapen Tot ..volgende week. REDACTIE WEEK VAN 12 TOT 18 SEPTEMBER NAAMDAGEN. Zondag 12 Sept.Guicfo. Maandag 13 Sept. Maria, Amatus, U gorius. Dinsdag 14 Sept. Cornelus, Cyprianui Maternus. Woensdag 15 Sept. Nicodemus. Achar; Emiel. Donderdag 16 Sept. Edith. Lucia Ge. mianus. Vrijdag 17 Sept. Lambertus. Latr, brecht. Zaterdag 18 Sept.Sophia. Irène. BIZONDERE DAGEN. Zondag 12 Sept.: Guido, patroon van het vee. wordt gediend tegen de rooleop Woensdag, Vrijdag en Zaterdag: Qua tertemper. Maandag 13 Sept. Zoete naam van Maria dit feest werd ingesteld door Paus Innocentius de' Xle, ter nagedachtenis van de vermaarde zegepraal over de Tur keu te Wenen. Dinsdag 14 Sept. Kruisverheffing. MAANSTANDEN. Volle Maan18 Sept. te 10 u. 43 min VOLKSE WEERKUNDE. 17 Sept St. Lambertus. Droog zal het voorjaar zijn, Is 't met St Lambert zonneschijn. Als het op St Lambertus regent. Is het slecht voor de volgende HERDENKDAGEN. 12 September 1012 Overlijden te Anderlecht van Sin: Guido, koster te Laken. 1015 Slag van, Florennes. 1660Overlijden van Jacob Cats, gebo ren in 1577. 13 September 1523Overlijden van Paus Adriaan VI zoon van een Vlaamse schoenmaker en leermeester van Keizer Karei 1598 Dood van Filips de lie, op 70-jan- ge ouderdom. 1647 De Italiaanse natuurkundige Torri- celli bouwt te Florentië de eerste barometer. 14 September 1792 Overlijden te Dadizele van Vander Mersch, een der leiders van de op stand tegen het Oostenrijks Be wind. 1812Intrede van Napoleon te Moskou, dat verlaten was door de ganse be volking. 1863 Onthulling te Gent van het stand beeld van Jacob van Artevelde, die in de 14e eeuw Vlaanderen van de hongerdood redde, door een ver bond met Engeland tegen Frank rijk te sluiten. 1937Overlijden van Masaryk, oud-pre sident van Tsjechó-SlowakijehO werd de bevrijder van de republie genoemd. 15 September 1555 Keizer Karei doet afstand van zi)B troon, ten voordele van zijn zoon Filips II. 1830In Engeland wordt de eerste spo°^ lijn tussen Liverpool en Manches ter geopend. 16 September 1568 Antoon Van Straelen. burgemeest^ van Antwerpen wordt door SpaaC-^ beulen onthoofd, terwijl hij in zétel zat. Hij was hoofdman »e- Violieren 1804 Opstijging in een ballon van G Lusac (7016 m.) om de luchttem peratuur te bestuderen. 1830De oorlog tussen Holland 6° 210 VPrklaa rH 1936 De expeditie stoomboot Pourqj^ Pas beroemd om zijn onderz kingen in de Poolstreken, word zijn terugreis, door een storm IJsland te pletter geslagen 17 September 707Dood van St Lambertus. bbsc- van Maastricht. ,.a0 1658 Meenen wordt door het leger Turenne ingenomen. 18 September 1426 Hubert Van Eyck sterft 3 1719 Het doodvonnis wordt voorge- j aan Anneessens, die daarop aan familieleden verbiedt genade hem te vragen. 1735 Overlijden van de bekende - landse schrijver Justus Van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4