Onze kosteloze Pronostiekwedstrijd SPROKKELINGEN De Wonderdoktoor KOSTELOZE PRONOSTIEKWEDSTRIJD VAN ZONDAG 26 SEPTEMBER Naam en voornaam Straat en Nr Gemeente UIT HET BINNENLAND Uitslagen en Beschouwingen van de Pronostiekwedstrijd V 3 UIT HET BUITENLAND Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS» Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS HET YPERSCH NIEUWS BH. 4 25-9-lMS V. G. Oostende C. S. Y pro is D. Blankenberge F. C. Knokke S. V. Wevelgem A. A. Moeskroen Zwevegem Sport F. C. Poperinge W. S. leper W. S. Houthulst W. S. Oudenburg B. S. Avelgem E. Wervik S. V. O. Ingelmunster F. C. Roeselare Deerlijk Sp (1) Plaats in deze kolom: Het nummer 1 als U de thuisploeg gewonnen geeft. Het nummer 2 als U de bezoekende ploeg gewonnen geeft. Het teken X als U een drawn voorspelt. (1) Hoeveel deelnemers zullen deze week het hoogste aantal punten behalen (of deknaam) (in blokletters) V 4 HET YPERSCH NIEUWS (Door deelnemer te bewaren) V. G. Oostende C. Yprois D. Blankenberge F. C. Knokke S. V. Wevelgem A. A. Moeskroen Zwevegem Sport F. C. Poperinge W. S. leper W. S. Houthulst W. S. Oudenburg B. S. Avelgem E. Wervik S. V. O. Ingelmunster F. C. Roeselare Deerlijk Sp Verkoop van vlees op Dinsdagen en Vrij dagen. De politieoverheid heeft opdracht ge kregen er over te waken, dat niet alleen de vleeshouwers, spekslagers en restaura tiehouders op de Dinsdagen en Vrijdagen geen vlees zouden verkopen, doch even eens de kleinhandelaars in algemene voe dingsmiddelen en vleesproducten. Instelling van de Raad van State. De instelling van de Raad van State is verdaagd tot Zaterdag 9 October. De werkloosheid stijgt- In de week van 5 tot 11 September 1948 werden er 78 980 volledig en 43.117 ge deeltelijk en toevallig werklozen gecon troleerd. De uitvoer van aardappelen. Thans worden de vergunningen uitge reikt aan alle uitvoerders, die in het be zit zijn van kontrakten voor het buiten land. Wedde verhoging met 5 De minister heeft bevestigd, dat de ver hoging van 5 toegekend aan de staats bedienden. ook van kracht zal zijn voor de bedienden van de parastatale instel lingen. De opsporing van vermiste Belgen. De officieren, die deel uitmaken van de Wanneer we voor deze week verwacht ten. dat we ongeveer ons hoogtepunt be reikt hadden voor het aantal deelnemers, zijn we bedrogen uitgekomen, want nog maals waren 27 nieuwe concurrenten aan de start. Enkele eerste opgaven hebben na het koude stortbad van verleden week. waar de punten zó karig toebedeeld wer den. met kloeke moed de strijd hervat, vastbesloten hun puntenoogst alras aan te vullen en daar er slechts enkele .nieuwe opgaven te noteren vielen, mogen we ons dus weer verheugen in een flinke aan winst. Deze week waren de uitslagen eerder normaal, alhoewel de twee voorkomende drawns aan sommigen lelijke parten zijn komen spelen. 10 punten waren te verdienen met volgend resultaat 2 1 X 2 2 1 1 X Twee deelnemers gelukten erin een vol ledig juists uitslag in te sturen, waarvan de ene de bal raak sloeg met 2 op te ge ven voor de bijvraag. terwijl de andere 5 opgaf. Te noteren valt dat de winnaar pas verleden week de strijd aanbond en dus reeds van een prachtig resultaat mag ge wagen. Het is BUKGGRAEVE Hubert, Goudepoortstr. 10, die de 100 fr. zal opstrijken en die we hiervoor van harte gelukwensen. Tweede, met hetzelfde prachtige resul taat, werd Saesen Albert, de coiffeur uit de Stuers- straat. "Eveneens hartelijk gelukgewenst, want het is werkelijk een resultaat dat wellicht weinigen dit seizoen zullen kunnen na doen. Verder volgen 4 deelnemers met 9 punten Coppin Jo seph. Decheiver Fernand, Keignaert Syl- vère. Tancré Maurice 8 deelnemers met 8 puntenDebergh Hilaire, Dehaene Noël, Desmet Gerard, Develter Roger. Goerlant André, Mey- froodt Ulysse. Souvage Ghislain. Ver- meersch Julien 36 deelnemers met 7 puntenBa rat to Gaston. Beddeleem Joseph. Big-Boy. Coe- ne A.. Da-Rui. Debergh Willy, Desmit Henri, Dumortier André. Gauquie Mau rice. Ghesquière Marcel, Hollebeke Etien ne, Knockaert Albert. Lobelle Jos, Lou- lou, Mickey. Muylle Maria. Mylle Eudoxie, Mylle Robert. Nomtje. Noppe Maurice. •Notebaert André, Notebaert Leon. Par- mentier Jacques. Pauwels Achiel. Petrus. Rick. Santy Camille, -Simmar, Slosse Phi lippe, Staelen Maria, Sys Lucien, Van Biervliet Joseph. Vandamme Daniel, Van limburg Elza. Verhack André, Verkouter Victor. Bovendien wordt er nog een vinnige strijd geleverd tussen 6, 5 en 4 punten, waarin 5 slechts heel nipt de bovenhand haalt met 55. Het'laagste getal van deze week is 2 punten. (Zie vervolg onderaan volg. kolom) ENKELE OPMERKINGEN Jf, Van Da-Rui ontvingen we 2 bulle- tijnen. met daarnevens de werkelijke naam vermeld. Daar er 2 vroegere pro- nostieken bestonden, met tot nogtoe bei den hetzelfde aantal punten, hebben we bij elk een uitslag van deze week ge voegd. Da-Rui komt nu met 13 p. te staan, ter wijl de andere naam 11 p. heeft. In het vervolg zouden we vprzoeken goed het on derscheid te willen maken. Jf, Een tweede opmerkingSlechts de bulletijns uit ons blad geknipt zijn geldig. HET HUIDIG KLASSEMENT Op verzoek van verscheidene lezers, hebben we ons deze week niet bepaald tot de 20 eerste, doch wij hebben de vier eerste puntenreeksen genomen. Zo zal men zich ongeveer een beeld kunnen vormen van zijn eigen plaats. De leider van verleden week, die met 14 punten op kop stond, heeft zich nog weten te handhaven, doch hij heeft het gezelschap gekregen van 3 nieuwe con currenten, die nu samen met 19 punten aan de leiding staan. 1) ex-aequo met 19 p Big-Boy. Coppin Joseph. Pickcl Henri. Vanlimburg Elza. 5) ex-aequo met 18 p. Ghesquière Mar cel. Lewyllie Maurice. Morlion Daniel, Muylle Maria. Mylle Eudoxie. Saesen Al- bert. Simmar. Tancré Maurice. 13) ex-aequo met 17 p.Beddeleem Jacques. Beddeleem Joseph, Burggraeve Gerard. Deprez Maria, Goerlant André Gouwy Henri, Hollebeke Marie-M., Inder- vuyst Georges, Noppe Maurice, Notebaert Leon, Staelen Maria. Staessen Willy, Stamper Marcel, Vandamme Daniel, Van- dermeeren Germaine, Van Nieuwenhuyze Kamiel, Vermeersch Julien. 30) ex-aequo met 16 p.Annie, Basket, Blomme Albert. Deleersnijder Michel Gallin Bertha, Hollebeke Etienne, Keig naert Sylvère, Ketels Robert, Pyck Lu cien, Rick, Sampers Julien, Vandaele C., Verhaeghe Roger. Het valt eveneens te vermelden dat ver scheidene deelnemers die slechts bij de tweede wedstrijd insprongen, nu reeds met 13 en 14 punten prijken. REDACTIE. Poolse zending, werden door de minister van Wederopbouw aangeduid onder de leden van de Vereniging van Families van Vermisten en van de Nationale Confede ratie dqr Politieke Gevangenen. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond '®-25 Gouddollar _146 Zwitsers Goudstuk 596 75 Dollar 49 Franse frank 11 30 Zwitserse frank 12.62 Pond 13® Gulden 965 De plechtige overdracht van het Fort van Breendonk- De plechtigheid van de overdracht van het Fort van Breendonk aan het natio naal gedenkteken zal eerst op 28 Sep tember. te 15.30 u.. plaats hebben. Nieuw weekblad. Door het Belgisch Nationaal Werk tot Bestrijding der Tuberculose zal een nieuw weekblad «JUVa» worden uitgegeven. Ieder nummer zal twaalf gekleurde pren ten bevatten over dierkunde, land- en vol kenbeschrijving. plantenkunde, delfstof- kunde en geschiedenis. Verhoging van rentevoet- De rentevoet van de 3.5 schatkist- certificaten van 1943 met een looptijd van 5. 10 of 20 jaar wordt van 15 October af op 4 gebracht. Maatschappelijke Zekerheid- Sommige werkgevers hebben de provi sionele bijdrage van 25 waarvoor hun einde Juli een bizonder formulier toege zonden werd. nog niet gestort aan de Rijksdienst voor Maatschapjielijke Zeker heid Zij worden aangemaand die stor ting onmiddellijk te verrichten. De werk gevers, die door het ministerieel besluit van 8 Juli 1948 van de storting vrijge steld werden, mogen echter niet uit het oog verliezen dat zij alleszins de op het zelfde formulier voorkomende bijzondere bijdrage van 2 verschuldigd zijn. De begroting- De heer Merlot, minister van Begroting, hoopt dat de begrotingsbescheiden zullen kunnen worden uitgedeeld op het einde van September of in de eerste dagen van Oktober. Het herstel der oorlogsschade. Tijdens de laatste kabinetszitting werd de minister van Wederopbouw er toe ge machtigd. het besluit betreffende de coëf ficiënten tot volledige vergoeding van de oorlogsschade, ter ondertekening aan de Prins-Regent voor te leggen. Belgische Jeugd in het Buitenland. De stichting De Belgische Jeugd in het Buitenland», 11, Egmontstraat, Brussel die gedurende het akademisch jaar 1947- 1948. meer dan 16.000 jeugdige landgeno ten met elkander of met buitenlanders in schriftelijk contact heeft gebracht, en die ongeveer 1 500 jeugdige Belgen in ander- talige families, in kampen, oogstkampen, tehuizen in het buitenland heeft geplaatst, beschikt over adressen van corresponden ten uit het buitenland, en aanvaardt aan vragen voor een verblijf in andertalige families in 1949. Aanvragen moeten inge zonden worden voor 31 December (brief wisseling en verblijf in de Paasvacantie), voor 30 Maart (verblijf in de zomerva- cantie). Het gelukkige gezin. Het Rode Kruis heeft zijn campagne in gezet voor Het Gelukkige Gezin Alle propaganda- en opvoedende mid delen zullen gebruikt worden om de aan dacht van de bevolking te vestigen op het belang van de problemen voor hygiëne en comfort in de woning en vooral op de krachtinspanningen, die dienen gedaan te worden om het huishoudelijk werk van de huismoeder te vergemakkelijken.'" Het Belgische volk wordt uitgenodigd om de verschillende manifestaties van het Rode Kruis op dit gebied bij te wonen er a te nemen aan de onderzoeken en - strijden, van alleriei aard. georgani^" in het kader van de propaganda «Het Gelukkige Gezin». v->' De strijd tegen de tering in Europa. Het bij de UNO aangesloten interna naal steunfonds voor de jeugd heeft C" sloten, in samenwerking met het r<5.' Kruis van Zweden en Denemarken ewT als de andere organisaties voor de zondheid en de sociale hulpverlening £1' kampagne op touw te zetten tegen de u ring in Europa. Tijdens deze kampagne zullen so lioen kinderen worden onderzocht, h verwacht dat 15 millioen kinderen zuil ingeënt worden. Franz Lehar ernstig ziek. De befaamde toondichter Franz Le-a- heeft thans een zesde bloedtransfusie on dergaan. Hij verblijft in zijn woning J Bad-Ischl. Dr. Emil Ludwig overleden. Dr. Emil Ludwig, de bekende Duitse schrijver, is op 67-jarige leeftijd in zi - slaap te Ascona, doodgebleven. Dr. Luif wig. (jie tijdens de oorlog in de Verenigd de Staten verbleef, keerde in 1945 naa- Zwitserland terug, waar hij aan zijn ge. denkschriften werkte. Onder zijn talrijke boeken waren biografische werken over Jezus Christus. Goethe, Napoleon, Hin denburg. Bismarck en Abraham Lincoln Geslaagde proefnemingen met nieuw ver- dovingsmiddel. Twee geneesheren van het koninklijs college van Edinburg hebben de uitsla, gen bekend gemaakt van de eerste toe- passing op de mens van een nieuw ver dovingsmiddel, de C. B. 1122». Uit hun proefnemingen is gebleken, dat het nieuwe product doelmatiger is dan morphine. Een onderhuidse inspuiting van 10 tot 20 mm.i neemt na een tiental minuten alle pijn weg en zulks gedurende twee of drie uur Wanneer het product in een ader wordt gespoten, doet de uitwerking zich reeds na twee minuten gevoelen. Parijse dagbladen worden duurder. Met ingang van verleden Maandag werd de verkoopprijs van de Parijse dagbladen van 6 op 7 fr. gebracht. Wal de liefde vermag. Men zegt dat de schrijfmachine 75 jaar bestaat. Men heeft echter ook van een Engelse uitvinder gesproken, die reeds in 1714 een brevet zou hebben aangevraagd doch anderen wijzen de Italiaan Pelle- grino Tuvri als uitvinder aan. Deze uur werkmaker leefde onistreeks 1600 in het Italiaanse dorpje Viaroggio. Toen hij ver liefd werd op een beeldschoon, doch blind meisje, zocht hij naar een middel om zijn uitverkorene in de mogelijkheid te stellen zelf haar brieven te schrijven, zonder dat iemand anders zich daar maar enigszins mee moest bemoeien. Hij vond voor haar de eerste schrijfmachine uit, met holle lettertoetsen. Het verhaal voegt er aan toe, dat de Italiaanse schone wel de ma chine gebruikte, doch nooit om naar hem te schrijven, die ze voor haar had uitge vonden. Wijziging der golflengten der radiostations De Europese radio-conferentie, die thans te Kopenhagen plaats grijpt, heeft be sloten. de golflengten van bijna alle Europese omroepstations voor 15 Maart 1950 te wijzigen. Oostenrijk, Egypte. IJs land. Luxemburg, Zweden, Syrië, Turkije, hebben geweigerd deze overeenkomst te ondertekenen. Vijf en twintig andere Europese landen hebben het akkoord ge parafeerd ©N8 FEUILLETON 40 door Jos. JANSSEN Geen marktdag dooreen geheel 't land gaat voorbij zonder dat een of ander tandentrekker, kruidkundige of zal ven ver koper 'n massa mensen naar z'n woord ziet luisteren en z'n verdachte produkten grif verkocht worden en meegenomen naar 'n ver hofsteedje voor 'n kranke vrouw of kind. Steven weet dat nu, beter dan wie ook. Vroeger kon of wilde ie 't niet ge loven. Maar nu doet men 't hem ge loven, ondervindt ie het ieder dag. Dikwijls wordt ie er wanhopig bij. Temeer omdat ie voelt, dat ie, on danks alles, in het spel speelt van de vele duistere kwakzalvertjes rond om hem, mannen en vrouwen, die zelfs niet altijd door winstbejag ge dreven zijn, maar dikwijls uit ware mensenliefde hun medemensen hun zogenaamde onfaalbare middeltjes aan de hand te doen. Tegen dit alles zou Steven de strijd willen aanbinden, de harde strijd zonder genade. Maar tegenover de vloed van lij dende mensen, die bij hem komen, bij de wonderdoktoor om hulp en he ling, voelt ie zich bijna machteloos. Neen, het ogenblik is nog niet ge komen. Eerst moet z'n gezag zó ge vestigd zijn, z'n invloed zó groot, dat ie zeggen kan Mensen, ik ben geen wonderdoktoor.zonder ge vaar te lopen van z'n zieken terug in de armen van 'n Dokus Geeraert en consoorten te jagen. Hij beseft dat maar al te goed. En mocht ie het soms vergeten, dan is kozijn Manten er rap genoeg bij om z'n geheugen op te frissen en hem tot kalmte te brengen. Kozijn Manten Steven zou hem soms willen uitvloeken. Maar tegen z'n radde tong kan ie niet op. En tel kens heeft ie hem opnieuw nodig om er bij de zieken het geloof en het betrouwen in de wonderdoktoor in te stampen. Na 'n paar dagen heeft Manten het dan ook zoverre gekregen, dat ze sa men bij burgemeester Verkarre 'n tegenbezoek afgelegd hebben. Wat riskeert ge daaraan, jon gen. zei Manten. Verkarre heeft goede wijn in z'n kelder en goede si garen. Bevalt de dochter u niet z'n wijn en z'n^sigaren zijn altijd 'n be zoek weerd. Steven heeft zich laten meetronen. En met z'n drieën, kozijn Manten, de burgemeester en z'n dochter, heb ben ze zachtjes aan 'n net rond de jonge doktoor gespannen, waarin ie tenslotte zó verstrikt geraakt is, dat ie er, zonder er door te stampen, niet meer uit zal geraken. Dat voelt ie nu, als het tè laat is. Hij zou z'n eigen nu kunnen slaan, omdat i,e zich zo naïf in de doeken liet doen. Vannacht heeft ie maar half gesla pen. Met 'n duizelige kop is ie op-» gestaan en de velden ingetrokken. Alles is er zo rustig, zo gezond, dat de goesting hem bekruipt recht door te lopen de gehele dag lang, zonder om te kijken, weg uit de mi serie en het laf gekonkel daarginder. Maar z'n plicht als doktoor roept. Hij moét terug. Langzaam gaat hij het trapje op naar z'n werkkamer, stoot de deur open. Thea is bezig het stof af te nemen. Het valt hem op, dat ze bleek ziet en donkere randen om d'r ogen heeft. Goede morgen, Thea.-r- zegt ie zacht. Zonder opkijken antwoordt het meisje Goede morgen. En ietwat nerveus werkt ze voort. Langzaam gaat Steven zich achter z'n werktafel zetten, strijkt de hand over 't voorhoofd, kijkt doelloos z'n tafel rond, neemt 'n notaboekje op, bladert er even in, legt het dan weer op zij. Stil werkt Thea verder. Steven volgt haar met de blik. Hij zou willen, dat ze hem even aankeek, met haar blijde gulle lach, zoals eertijds. Maar ze doet het niet. Thea Het doet hem pijn, dat ze zo stug is. Telken kere, dat ie naar Verkarre's geweest was, heeft ie Thea's gezichtje 'n beetje strakker zien staan. En telkens ook heeft het hem meer moeite gekost haar recht in de ogen te kijken. De intimiteit van vroeger is weg. Nu lopen ze naast elkaar, elk z'n eigen gang. Maar allebei voelen ze, dat ze op het punt staan iets te verliezen. Nog steeds volgen Steven's ogen het bedrijvige meisje. Nu staat ze bij 't venster. Haar haren zijn van goud, met dat enkel straaltje zonne, dat er in speelt. Even houdt, ze op, kijkt door 't venster over de velden. Dan laat ze langzaam het hoofd weer zakken en werkt door. Ge zijt zo stil vandaag, Thea merkt de jonge doktoor op. Vluchtig kijkt ze naar hem om, kleurt, glimlachtIk Steven kniktJa, gij. L.chtjes haalt ze haar schouders op Dat peist ge maar. Nee, dat peins ik niet. Dat merk ik. En dat zeg ik.» Nerveus gaat ze door met afstoffen. «Slecht... geslapen?» infor meert ie. Opnieuw haalt ze de schouders op Och *s a^ paar daSen. dat ge niet zijt gelijk gewoonlijk. Het meisje antwoordt niet. Langzaam staat Steven recht, gaat tot bij haar: «Kom. Thea, zeg het. wat is er Zonder spreken wendt het meisje zich af. «Wilt ge 't niet zeggen Nerveus gaat ze door met werken Zacht vraagt ieWat is er in eens tussen ons Even kijkt ze naar hem op, heel vlug. Haar ogen kijken droef, 0, zo droef. Haar stemme stoktg Mwt ge dat vragen Meteen loopt ze verder. Onbeholpen kijkt ie haar na, aar zelt, vraagt dan langzaam, zacht If. 't misschien,... omdat ik zo dik wijls naar burgemeester Verkarre's ga 'n Ogenblik houdt het meisje op met. werken, sluit de ogen dicht. Is 't daarom, Thea Zonder te antwoorden, vat ze ner veus haar stofdoek weer op. Nü weet Steven. Langzaam gaat ie terug aan z'n ta fel zitten, strijkt met 'n zucht weer over" z'n voorhoofd, aarzelt. Dan zegt ie moeizaam «tl* best,... dat ik het u maar zegge. 11* mcgelijk,... dat ik... met juffrouw Margriete trouw. Het is Thea, of haar hart zal stil staan. Ze kijkt niet op, knijpt de stofdoek tussen haar vingers. «Als ik het niet doe,.'., dan klaagt Verkarre me aan.ver" volgt Steven, terwijl ie 't hoofd in de handen laat zakken. «Maar... ge hebt toch uw "l" ploma.kreunt het meisje bijna- Dat is waar. Maar als de men sen dat weten, zegt uw vader. daD kan ik hier opkramen. En daar om... Hij heeft de moed niet z'n zin voleindigen. Het heeft ook geen doei meer. Het grote woord is uitgesproken- Thea begrijpt het. Haar handen beven, terwijl Werktuigelijk voortwerkt. Steven zou wel kunnen huilen- (Vervolg1'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4