Misdadigheid bij de jeugd WERELDGEBEUREN m ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER ]e jAARCANC Nr 44 PRtJS 2 Fr. ZATERDAG 9 OKTOBER 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Een onrustbarend verschijnsel Zijn er nog kinderen Een grondige ommekeer noodzakelijk. De economische toestand van Vlaanderen Officiële uitslag van de volkstelling in Westvlaanderen HET YPERSCH NIEUWS BfcSTliUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTKAAT. YPER 560Postcheckrek. 461.73 (L. DUMÜRTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 1»Ö FR. De gevallen die de laatste tijd door het Assisenhof van Westvlaanderen behandeld werden, hebben onze rus tige bevolking in beroering gebracht, juist omdat ze zich in een vertrouwd kader afspeelden, omdat er namen in voorkwamen die de een of ander kent. Tevens zal het iedereen zijn opge vallen hoe de ergste zaken, die voor kwamen, deze waren van minderja rigen. van kinderen. Zagen we niet een 19-jarige ver schijnen die op 16-jarige leeftijd een moord pleegde met de hulp van 12 en 13-jarigen een jeugdige moorde naar die zich dan verlustigde in de onnoemelijkste feiten met" zijn dode slachtoffer Een volwassen mens zal de aan blik van een lijk al niet onverschil lig laten, laat staan van het te be zoedelen. En dit was dan een knaap, nauwelijks de kinderschoenen Qnt groeid Zagen we niet hoe een 17-jarige leurder zich niet ontzag een oud vrouwtje naar het leven te staan om haar van enkele luttele centen te beroven En telkens poogde men die jon gens te verontschuldigen, trachtte men hun daden te vergoeilijken, om dat hun ouders bij hun opvoeding in gebreke waren gebleven. En zelfs die kinderen aarzelden niet hun eigen ouders openlijk in de zaak te betrek ken om hun schande die al groot genoeg moet zijn, nog zwaarder te maken. Dit zijn gevallen die op ons een diepe indruk laten, omdat ze zich zo dicht in onze omgeving afspeelden. Doch sla het dagblad open en elke dag vindt U de onnoemelijkste zaken, waarvan de daders slechts kinders zijn. Elke dag zijn ze te vinden en nog altijd de geringste niet Gisteren nog zagen wij dat een 17- jarige aangehouden werd, toen hij op het punt stond er met een auto van door te trekken. En tijdens de onder vraging die daarop volgde, kwam aan het licht dat hij reeds niet minder dan twintig wagens gestolen had Dit moet ieder weldenkend mens tot nadenken stemmen Het brengt zelfs bij velen onbe wust de vraag naar voorZijn er nog wel kinderen Want dergelijke feiten zouden op de duur doen twij felen of er nog wel kinderlijkheid bestaat. Toen wij nog klein waren brachten wij onze vrije uren door met een of ander spel, dat daarom niet brutaal moest zijn. Er werd met de knikkers gespeeld, koordje gesprongen, paard je- gereden, en dergelijke kinderspe len meer, waaraan we nu nog soms met weemoed terugdenken, en we moeten ons inspannen om er ons nog f e bijzonderheden van te herinneren, omdat wij ze nu niet meer zien. De kinderen houden niet meer van kal- jne en rustige spelen. Doch de tak- -t-K an aanvallen en verdedigen enr.en ze goed, hoe ze met wapens •moeten omgaan, hoe ze het best hun genstander kunnen raken, hoe ze s hun buitgemaakte vijand kun- ®en folteren, en zo zouden A erder kunnen gaan. er van ons te willen beweren dat oaarop geen uitzonderingen zijn, kh deze zijn dan zo schaars, dat we zijn te spreken van de uit- er;n8en- die alleen de regel be- vestigen. ^Laten wij slechts een klein geval- 'Je aanhalen om de huidige kinder- O tC een 601 m een park zaten oude heer en een nog jonge J.UW- ^le haar kind in zijn rijtuigje C'e vrije lucht en het mooie r -'et genieten. Niet ver van daar arer* enkele bengels aan het spelen, we nog of liever ze waren aan het oorlogen oorlog in 't klein. Een van de kna pen. die waarschijnlijk geen slacht offers meer vond. kwam op zeker ogenblik naar de bank toe, gewapend met zijn speelgoedgeweer. Het kindje ontwarend legt hij aan, mikt aan dachtig en roept luid Pang, hij is dood De vrouw had dit al die tijd verbaasd en sprakeloos tegelijk aan gestaard en toen de kleine oorlogs man zijn schot had laten weerklin ken, had ze onwillekeurig gerild. En toen ze zich tot de oude heer wend de, die naast haar zat, blonken er tranen in haar ogen. U zult het mis schien dwaas vinden, Mijnheer, zeg de ze, doch toen die knaap op mijn kindje aanlegde, blonk er wraaklust in zijn ogen en toen het schot af ging. meende ik een ogenblik dat mijn kleine werkelijk dood was. Ten minste, zo zag de knaap er uit toen hij geschoten had. Wat moet er toch van die kinderen geworden be sloot ze haar ontboezeming. Wellicht overdreef die jonge moe der. door haar moederinstinct gedre ven, maar school er niet veel waar heid in haar woorden Had die jon ge oorlogsman niet het gevoel gehad dat hij zijn slachtoffer werkelijk ge dood had Wie zal het zeggen Een zaak is zeker de laatste we reldoorlog die wij komen te door worstelen, is wel beëindigd, doch de noodlottige gevolgen ervan zullen wij nog binnen tientallen jaren on dervinden. Onze jeugd werd erdoor aangestoken. Ze hebben de moord lust horen roemen, ze hebben de men sen zien juichen, wanneer een zwa re nederlaag voor de vijand gemeld werd en waar duizenden doden op het slagveld gebleven waren. Zij hebben de haat en de wraak gevoelens gezien bij de wezens, die ze zich als voorbeeld stellen bij hun ouders, bij hun leraars. En zelfs va der is er soms nu nog fier op, dat zoonlief zo mannelijk doet in zijn spel, dat hij met ware kunde een aan val kan leiden, enz... «Och kom, het is slechts spel zullen sommigen zeg gen, wij hebben toch als kind ook gespeeld Ja zeker, wij hebben ook gespeeld, maar dan konden wij ons nog ten minste bezighouden met onschuldig spel, iets waarvan de kin deren nu niet het minste besef heb ben, zelfs het bestaan ervan niet vermoeden. St Maarten en St Niklaas zijn in aantochtdagen vol beloften voor onze kinderen. Zullen wij nogmaals de speelgoedwinkels volgepropt zien met tanks, soldaten, geweren, enz... Zullen wij onze kinderen nogmaals daarmee zien begiftigen Neen niet waar Wij hebben reeds genoeg on dervonden waarheen een gemilitari seerde jeugd leiden kan. Dit speel goed is een eerste stap in die rich ting. Laten wij ons dat altijd voor ogen houden. Doch dat is niet alles. De jeugd voelt zich aangetrokken tot de sport. En in hun jeugdige verbeelding zien hun uitverkoren sportfiguren er als wondermensen uit en elk van hen koestert de stille hoop ook eenmaal eenzelfde roem te bereiken. De sport huldigt een mooie ge dachte Mens sana in corpore sa ne (Een gezonde geest in een ge zond lichaam). Het blijft echter te genwoordig veelal bij de gedachte al leen. Want nu vooral en bijna in alle sporttakken zegeviert dezelfde geest Overwinnen, zelfs ten koste fan alles». En alle middelen zijn er goed toe. Het begint stilaan veel te gelijken op een treffen tussen we zens uit het oertijdperk, waar de macht van de sterke als enige wet gold. (Zie vervolg onderaan volg kolom) i*>U- s - - V 4 ••V- De heer SPAAK in het vuur van zijn ophefmakende rede voor de UNO. Woensdag, 6 Oktober 1948. NAKLANK VAN DE MEESTERLIJKE UNO-REDE VAN SPAAK. De beschaafde en vredelievende landen uit de ganse wereld geraken niet uitge praat over de meesterlijke rede welke onze eerste minister, de heer Spaak, voor de UNO-vergadering te Parijs heeft ge houden. Zelfs het Franse blad Le Mon de heeft interessante beschouwingen aan deze rede gewijd. Le Monde her innert er aan, dat Rusland lang niet spon taan de strijd tegen het fascisme aange bonden heeft, doch dat het hiertoe ge dwongen is geworden door de Duitse in val van 5 Juni 1941. De Sovjet-Unie had toi dan toe overigens bijgedragen tot de militaire verplettering van de anti-fas cistische landen,, zoals Frankrijk, door de ondertekening van het Duits-Russisch ver drag. Le Monde brengt verder de vol gende lijst van de door Rusland aange hechte gebieden, die de heer Spaak ver geten heeft te vermelden, namelijk Lit- tauwen. Letland. Estland, de Oostprovin cies van Polen, Bessarabië, Noord-Boe- kovina. De Subkarpatische Oekrajiena. Koningsbergen, het Noordelijk gedeelte van Oost-Pruisen, Fins Karelië, Petsamo, Tannoe-Toeva. Zuid-Sachalin en de Koe- rillen Hoe zou men dan willen dat deze sportbeoefening een heilzame invloed zou hebben op onze jeugd. Zien ze soms niet hoe na een wedstrijd de mensen handgemeen worden, hoe ze elkaar de meest zware woorden naar het hoofd slingeren Zal de gezonde geest die het oorspronkelijke doel was, niet veeleer een geraffineerde geest worden En dan hebben we nog niets gezegd van de cinema, waar een moord in het lang en het breed uitgelegd wordt, waar aangetoond wordt hoe de wetsdienaars kunnen verschalkt worden. Wij klagen over onze hedendaagse jeugd, maar doen wij er wel iets voor Iedereen is er mede eens een grondige ommekeer is noodzake lijk, maar dan moeten wij er voor zorgen om die ommekeer eerst bij ons zelf door te voeren. Wij, die als voorbeeld voor onze jeugd moeten dienen, moeten leren onze daden be heersen, moeten ons doen en laten er zo op richten dat het geen aan stoot kan geven. Onze jeugd op het goede spoor te rugbrengen zal niet in een handom draai kunnen gebeuren, doch als wij onszelf in acht nemen, zal er al een heel eind op de goede weg afgelegd zijn ATOOMPROEFNEMINGEN IN SOVJET-RULAND? Terwijl men het in de Veiligheidsraad niet eens kan worden over de atoomkon- trole. bereiken ons thans berichten die er op wijzen dat het best mogelijk is. dat Rusland gedurende de jongste 24 uur atoomproefnemingen zou doen. ergens in Siberië. Niet alleen het Zwitsers weer kundig instituut te Zurich, maar ook Duit se weerkundige diensten te Stuttgart heb ben nu een reeks zware schokken opge tekend. waarvan het epicentrum op 9 tot 10.000 km. ligt- In de loop van de afge lopen week werden reeds achtmaal der gelijke verschijnselen opgetekend, en men is niet zeker waar deze plaats grepen tussen Siberië en Alaska of in de ^treken in dt nabijheid van de Noordpool. Deze hevige ontploffingen zouden door atoom bommen kunnen veroorzaakt zijn. Aldus wordt nu opnieuw de vraag gesteld Be zit Rusland de atoombom DE BERLUNSE KWESTIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Alles wijst er op dat de Veiligheids raad weer een sisser van belang zal wor den, inzake «Wereldvrede». Inderdaad, nu de Berlijnse kwestie op de agenda ge plaatst werd, vertelde de Russische ver tegenwoordiger. dat Rusland niet verder aan de besprekingen zal deelnemen,- om even later te vertellenMorgen zal ik wellicht toch de vergadering bijwonen maar... dat zal van mijn humeur afhan gen Op een vraag, of Rusland het voor nemen koesterde de UNO te verlaten, ant woordde Visjinsky ontkennend, doch voeg de erbijWij zullen echter niet aan het debat van de Berlijnse kwestie in de Vei ligheidsraad deelnemen. Heden ochtend is de Russische afgevaardigde dan toch op de vergadering verschenen. Als eer ste spreker trad de Amerikaanse afge vaardigde, dr. Jessup, op. Hij bevestig de dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- taimic en Frankrijk het recht hebben te Berlijn te blijven, en dat zij alles in het werk zullen stellen om te beletten dat de Sovjet-Unie deze rechten zou trachten te vernietigen. KOMEN DE «VIER» BIJEEN? Rusland wil dat de VIER de kwestie van Berlijn zouden bespreken. Doch Marshall, Bevin en Robert Schumann zou den in geheime vergadering besloten heb ben dat geen conferentie van de Vier kan gehouden worden, zolang de Russen dè blokkade van Berlijn handhaven. DE YERDEDIGINGSRAAD DER WESTERSE UNIE. Alsof de gebeurtenissen thans in wed loop afgehandeld worden, werd nu ook de verdedigingsraad der Westerse Unie definitief gevormd. Veldmaarschalk Mont gomery werd benoemd tot bestendig voor- zittei van de verdedigingsraad der Wes terse Unie. Generaal de Lattre (Frank rijk) is benoemd tot opperbevelhebber der landstrijdkrachten in West-Europa luchtmaarschalk Sir James Robb (Groot Brittarnië) is benoemd tot bevelhebber der luchtmachten, en vice - admiraal Jaujard (Frankrijk) tot marine-adviseur der zeestrijdkrachten. De verdedigingsraad nam tot taak, het bestuderen van tactische en technische vraagstukken in verband met de verdediging van West-Europa Washington beschouwt de benoeming van de opperbevelhebber van de strijdkrach ten van West-Europa als de belangrijkste stap. die totnogtoe werd gedaan voor de coördinatie van de Europese verdediging in vredestijd. Verder wordt gemeld dat de stafhoof- den van de Westerse Unie reeds zijn bij eengekomen om de eerste noodzakelijke beslissingen te bespreken. V.trRDT ER IN FRANKRIJK EEN STAATSGREEP VOORBEREID In Frankrijk gaat het nog steeds niet zoals het hoort. Nu zijn er opnieuw werk- stakigen losgebroken, die op sommige plaatsen tot erge relletjes aanleiding ga ven. Sommige goedgeplaatste politieke personen menen dan ook dat er in Frank rijk een staatsgreep wordt voorbereid, en dat de groep de Gaulle op het gepaste moment deze greep zou verhinderen. De huidige stakingen kosten aan Frankrijk dagelijks grote verliezen en leveren daa renboven het gevaar op dat h« West- Europese herstelprogramma in het gedrang zou komen. OVER ATOOMBOMMEN GESPROKEN He* ene bericht tracht het andere te overvleugelen Heeft Rusland de atoom bom Misschien!?... Maar meteen wordt he!> bericht gepubliceerd dat Amerika nu twee. ja twee nieuwe soorten bommen beziteen atoombom, die honderdmaal geweldiger is dan deze die het eerst wer den geworpen en... lacht niet. een bom die zelf haar objectief zoekt en raakt Dat laatste snufje wordt als volgt ver klaard het is een bom dié de warmte op zoekt. er door wordt aangetrokken, en die dus steeds raak zou zijn. als ze boven smeltovens, fabrieken, enz... uitgeworpen •wordt. Er valt eigenlijk niet mee te lachen, maar een makker van me zei. toen ik er hem over sprakStraks zullen ze nog bommen uitvinden, die ofwel de blondi- net'en ofwel de brunettes ofwel de zwart- harigen alleen zullen raken!...» Ricr.s done Paillasse!... SPECTATOR. De Waalse Economische Raad heeft vanwege de regering een toelage be komen van 900.000 fr. ten einde toe te laten een studie op te maken der economische behoeften van het Wa lenland. Thans heeft de Regering een even belangrijke toelage toegestaan aan het Vlaams Economisch Verbond voor het opstellen van een verslag over de economische toestand in Vlaanderen, alwaar de werkloosheid het ergst is. Yper, de martelaarstad van 1914- 1918, wier economisch herstel nog nooit werd voltooid, moet een voor name plaats bekleden in dit verslag. Het vraagstuk Yper moet een der voornaamste hoofdstukken van het verslag over Vlaanderen zijn. Wie belast zich daarmede De bevolking van Westvlaanderen be droeg op de datum van de telling, 996 449 inwoners, hetzij een vermeerdering van 94 861 eenheden of 10,52 sedert de tel ling van 1930. De onderverdeling per administratief arrondissement ziet er uit als volgtBrug ge, 199 396 inwonersDiksmuide, 48 252 inwoners leper, 123.278 inwonersKort- rijk, 274.263 inwonersOostende. 107.654 inwonersRoeselare. 125 649 inwoners Tielt, 74.237 inwonersVeurne, 44.720 in woners. Deze cijfers betekenen een ac cres van respectievelijk 13.90, 527. 3.76, 1193, 1010, 14.21, 7.01 en 10.32 t. o. v. 1930. In 1846 telde de provincie West vlaanderen 641.720 inwoners, in 1900 805.236 inwoners. Tc Pariji hadden ernstige cps tootjes plaats, ter gelegenheid ran het nitroepen ran een nieuwe werkstaking. De politie moest talrijk en krachtdadig optreden. Gelukkig- lijk waren er geen gekwetsten te betreuren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1