De Wonderdoktoor Mw Ch. STRUYVE - DUMON SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAG: Witloof met eieren en gewel de boter Preisoep Schapenbout Spruitjes met Kastanjes Aard appelpuree Koffiepudding met Va nillesaus MAANDAGSchapenbout (overschot) met Tomatensaus Witte Bonen Ome- lette met Confituur. DINSDAG: Mosselen Frites Fruit WOENSDAG Varkenscoteletten Schor seneren Gekookte Aardappelen Beschuitpap DONDERDAG Biefstuk Andijvie Gekookte Aardappelen Pannekoe ken. VRIJDAG Opgerolde Stokvis Gebak ken Uien Aardappelpuree Fruit. ZATERDAGGebakken Kalfslever Worteltjes Gekookte Aardappelen Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Witloof met Eieren en Gewelde Boter. Benodigd 2 struikjes witloof per persoon, hard gekookte eieren en 10 gr. boter per persoon WerkwijzeSchrap het loof met een mesje goed af, na de buitenste losse blaad jes verwijderd te hebben. Snijd een klein stukjevan de stronk, maar zorg dat het struikje heel blijft. Was ze en laat ze in zo weinig mogelijk water en zout gaar koken. Neem ze met een schuimspaan uit de pan en laat ze goed verlekken. Leg ze netjes op een verwarmde platte schaal en garneer ze met gehalveerde hardgekookte eieren. Geef er gewelde bo ter bij. Opgerolde Stokvis. Benodigd 1 kilo geweekte stokvis, zout. enige takjes pe terselie. WerkwijzeKnip de stukken stokvis in gelijke vierkante lapjes en rol deze op. Bind de rolletjes met een touwtje vist. Breng intussen water met een lepel zout per liter aan de kook. Leg er de vis, zo dra het water kookt, in en plaats de pan daarna op een heel zacht vuurtje. Zorg er voor. dat het water niet meer kookt en laat de vis ongeveer een uur in hei water trekken. Schep ze er daarna met een schuimspaan uit en verwijder de touwtjes. Leg de vis op een verwarm de schotel, garneer het gerecht met enige takjes peterselie en dien het op met ge bakken uien en aardappelpuree. VOOR ST MAARTEN EN ST NIKLAAS. Met het oog op het in aantocht zijnde Sint Maarten- en Sint Niklaas feest, ge- van we een recept voor dikke speculaas en marsepein. Dikke Speculaas. Benodigd300 gr. bloem. 130 gr. boter, 20 gr. amandelen. 1 eetlepel speculaaskruiden, "10 gr. sucade, 1/2 dl melk, 150 gr. donkerbruine basterd suiker. WerkwijzeMen begint met de suiker in de melk op te lossen. Daarna voegt men de goed fijngehakte amandelen toe. Hierbij komt de boter en de gezeefde bloem en nu kneedt- men alles door el kaar. Nu spreidt men de massa uit op het met boter ingesmeerde bakblik. Dit wordt 15 a 20 minuten in een matig war me oven geplaatst. Men kan in het deeg hier en daar wat grove stukken aman del drukken. Marsepein. Benodigd 250 gr. aman delen, 250 gr. poedersuiker, een ei. enkele druppels oranjebloesem, water of een theelepel rozenwater. Bereiding We beginnen, met de aman delen te broeien, te pellen, daarna te dro gen en malen ze dan met de poedersuiker twee- of driemaal door de amandelmolen Nu kneden we deze massa met het ei en het rozenwater tot een samenhangend ge heel- Nu zetten we het tot de volgende dag weg. om het op te laten stijven. We geven er dan allerlei vormen aan aardappeltjes zijn het eenvoudigste Deze figuurtjes wentelen we om in fijne kaneel. KEL'KEN GEHEIMEN- De voedingswaarde van 3 1/2 kilo mos selen is gelijk aan deze van één kilo mager rundvlees. De prijs van één kilo vlees is echter bijna zesmaal zo hoog als deze van 3 1/2 kilo mosselen. Laat ons dus in de wintermaanden (dan zijn de mosselen op z'n best) meer gebruik maken van dit krachtig en smakelijk voedsel Mosselen schoonmaken. Doe de mos selen in een grote teil met ruim water en roer er dan flink met een stok door heen, zodat het vuil loslaat en zoveel mogelijk verwijderd kan worden, door het water er af te gieten. Laat de mos selen nu in één of meer vergieten uit druipen. en neem ze dan één voor één in de hand. tussen duim en wijsvinger, en druk er krachtig op. Hierdoor wordt onmiddellijk gevoeld of men met een slijkmossel te doen heeft, die dan na tuurlijk weggeworpen wordt- Ook alle mosselen, die opengaan of beschadigd zijn, worden weggedaan Het zogenaamde spinsel, een klein soort draadje dat zich in het midden van de schelp bevindt, wordt verwijderd met een mesje. Nu worden de mosselen nog eens op nieuw gewassen en ze zijn klaar voor de bereiding. Mensen, die zich na het eten van mos selen onpasselijk voelen en bang zijn voor vergiftiging, doen best onmiddel lijk een braakmiddel in te nemen. Ook het drinken van melk is aan te bevelen. Als bij het bereiden van één of ander gerecht alleen het wit van een ei nodig is. dan prikken we met een breinaald, een gaatje aan beide kanten van het ei, en laten het wit er langzaam uit lopen. Zodoende blijft de dooier in de eierschaal nog dagenlang goed. Het wordt kouder, en de keuze der verse groenten is lang zo groot niet meer ala in de zomer. Neem nu echter af en toe eens uw toevlucht tot de gedroogde peulvruchten. Zij hebben een grote voe dingswaarde en zijn voor het koude seizoen zeer aan te bevelen. Kook ze evenwel in zeer weinig water, zodat ze niet afgegoten behoeven te worden en een belangrijke voedingswaarde in de gootsteen verdwijnt. Heeft men echter toch kooknat over, vang het op en doe het door de soep. WEET U DAT ...eksterogen in weinige dagen verwij derd worden als men er een verband op doet van geschilde en fijngemaakte uien ...om ongebruikte postzegels van een brief te halen. U niets anders hoeft te doen, dan er met een niet te heet strijk ijzer over heen te gaan De hitte doet het plaksel opdrogen, zodat men het post zegeltje gemakkelijk af kan halen. ...de randen, die door transpiratie (zwe len) ontstaan in herenhoeden, voorkomen kunnen worden, als men dadelijk na het kopen, onder de rand leer. in dezelfde breedte, enige randjes papier schuift ...om het uitdrogen van kleefstoffen e. d. HET TPERSCH NIEUW SBlz. 10 6-11-1948 te voorkomen, U niets anders behoef: te doen. dan een stukje kamfer in het potje te doen Dan blijft de substantie vloei baar. ...vilthoeden schoongemaakt worden met geest van salmiak, die voor de helft met water verdund is ONS WEKELIJKS PRAATJE. Gezond Speelgoed. Bij het kopen van speelgoed moet men niet alleen rekening houden met het ver langlijstje van zijn kind. maar men moet er ook eens over nadenken, of door het spel geen lichamelijke gebreken of ziek ten genezen kunnen worden. Weet men dit zelf niet. dan doet men het beste de hulp van de huisdokter in te roepen. En men zal verbaasd staan, als men boort in welke mate het spel bijdraagt tot ge nezing en gezondheid. Daar is bijvoorbeeld de autoped (of trotinette) Een begeerd stuk speelgoed een jongen, die er geen heeft, houdt niet op met zeuren. Je kunt er zo heerlijk mee spelenwedstrijden houden, brand- weertje spelen, treintje, ja. wat al niet Als wij er bij het kopen maar een beetje op letten, kunnen we van het speelgoed een gymnastiektoestel maken, waar ook het gezonde kind nut van heeft. Het stuur mag namelijk niet te laag en ook niet te hoog zijn. Bij te hoog stuur worden de schouders te veel opgetrokkeneen te laag stuur heeft de gevreesde kromme rug ten gevolge. Het stuur moet ter hoogte van de heup zittendan zonder er iets van te vermoeden, doet het kind goede gymnastiekoefeningen. Hetzelfde geldt voor de poppewagen. Ook daarvan moeten de handgrepen zich op de heuphoogte bevinden. Gedurende het spelen moet de moeder het kind nooit geheel uit het oog verlie zen Ze kan door kleine opmerkingen het spel nog gezonder maken. Bij het rijden op de autoped (trotinette) moet men bij voorbeeld aldoor vermanenNu eens met het ander been afzetten. Het is na melijk van veel belang, dat de spieren van beide benen krachtig gemaakt wor den. Bovendien wordt het kind niet zo gauw moe. Ook moet men er op letten, dat het kind dicht bij de autoped (trotinette) af zet. Anders wordt de heup scheef gehou den en went het kind zich eveneens aan een slechte houding. Een heel gezond stuk speelgoed is de vliegende Hollander. Alle ledematen en spieren worden in beweging gezet. Zoals bij het roeien, worden vooral arm- en buikspieren stevig. De borstkas wordt ver ruimd. Bij het kopen van een vliegende Hollander, moet men ook op de juiste hoogte letten. Het kind moet gemakkelijk -en rechtop kunnen zitten Is de dokter van mening, dat voet- en beenspieren van een kind ontwikkeld moeten worden, geef het kind dan een driewielermen moet het kind echter ten strengste verbieden wedstrijden te willen houden met gewone fietsen. De ge volgen zijn catastrofaal. Afgezien van het feit, dat de driewieler niet gebouwd is voor een hoog tempo, is de krachtin spanning voor het kinderlichaam veel te groot, dus gevaarlijk. Jammer genoeg zijn stelten uit de mode geraakt. Uit gezondheidsoogpunt is dat te betreuren. Ze eisen grote handigheid in evenwichtsoefeningen er. lieten op die manier spieren werken, die anders werk loos bleven. Het hoge optrekken der be nen was bizonder goed voor de spieren van buik en kruis. Het touwtje springen wordt door de meeste jongens verachtDat is alleen voor meisjesGoed is het om hen te vertellen van de beroemde athleten, die allen touwtje springen om lenig te blij ven. Geen enkele jongen zal onder willen doen voor een beroemde bokser. Boven dien bevordert de armbeweging de borst- ademhaling. (Zie vervolg onderaan volg kolom) WEEK VAN 7 TOT 13 NOV. 1948 NAAMDAGEN. Zondag 7 Nov.: Willebrord, Engelbert- Maandag 8 Nov.: Govaart Dinsdag 9 Nov.Theodoor, Estella Woensdag 10 Nov.TTiphon, Nymphea, Andreas. Donderdag 11 Nov.: Martin. Martijn, Mennes. Vrijdag 12 Nov.Lieven. Zaterdag 13 Nov.Stanislas. Kiliaan. BIZONDERE DAGEN. Maandag 8 Nov.Metsenaarsmesdag. Woensdag 10 November: St Maartens- avond. Vierrook te Kortrijk. Sinte Maar- tens gans, Sinte Maartens paard, Sinte Maartens vogel, enzontelbare gebrui ken afkomstig uit de overoude gods dienstzin onzer voorouders, ten dele ge weerd en ten dele geheiligd door het kristendom. Donderdag 11 NovemberFeest van de Wapenstilstand. Schrijnwerkersmesdag. MAANSTANDEN. Eerste Kwartier 8 Nov.te 17 u- 46 m. Volle Maan 16 Nov. te 19 u. 31 m. IN DE NATUUR. 7 Nov.Dag waarop de barometerdruk in November gemiddeld het hoogst is (758 mm Ontbladering van de plantaan. 8 Nov.Grote barometrische golf van 8 Nov. tot 18 Dec. Ontbladering van de eik. 9 Nov.Ontbladering van de beuk. 10 Nov.Normale datum van de eerste vorst. Ontbladering van de perelaar en de druivelaar. 11 Nov.Datum waarop in November de hevigste windruk (135 kilo per vier kante meter) waargenomen werd. 12 Nov.De kwakkels zijn vertrokken. VOLKSE WEERKUNDE. 11 Nov.: Sint Maarten. De misse van Sinte Merten, Brengt ons de winter in 't herte. Zoals St Maartensdag is, Zo zal meestal de winter zijn. HERDENKDAGEN. 7 November 1659 De vijandelijkheden tussen de Span jaarden en de Fransen eindigden door de slag der Duinennabij Duinkerke. alwaar Frankrijk door Engeland werd ondersteund. Het grootste deel van Vlaanderen viel in de macht van Frankrijk en Fi- lip IV verhaastte zich met Lodewijk XIV de vrede te tekenen, gezegd der Pyreneeën, omdat hij getekend werd in het Fazanteneiland, aan de voet van de Pyreneeën. 1822Overlijden van Berthollet, die met Lavoisier en Guyton de nodige om wenteling in de scheikunde bracht. Hij werd geboren in 1748. 8 November 1576De 17 Nederlandse Provinciën van Noord en Zuid verenigen zich door de Pacificatie van Genttot ver weer tegen de Spaanse dwingelandij. 1793Opening te Parijs van het Museum Men kan kinderen van vijf jaar laten beginnen met schaatsenrijden. Merkt men echter, dat de enkels nog te zwak zijn om recht te blijven staan op de ijzers, dan moet men nog een jaartje wachten. Een beetje overleg bij het kopen van speelgoed en men kan spelendde ge zondheid van het kind harden, zonder dat het kind er zelf iets van merkt. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) te Louvre. 1894 Overlijden te Parijs van de Frans» schrijver Louis Figuier, vulgaris-<■_ der wetenschappen. Hij schreef 0 jT cLes Merveilles de la Science, en' L'Année Scientifique 9 November 1803Geboorte te Eekloo van dichter Ka rel Ledeganck. Hij was in de bel ginne spoeler in een linnenweverij daarna hulpklerk op het stadhuis werd voortgeholpen naar de Gen»- se Hogeschool, waar hij in I835 ui de rechten promoveerde. Daaron werd hij vrederechter eerst te Kaprijke, dan te Zomergem en in 1840 lid van de Provinciale Raad waar hij eerst na 1830 het woord in het Nederlands voerde. In 1842 werd hij benoemd tot provinciaal schoolopziener en in 1845 tot hoog leraar te Gent. Hij stierf aldaar op 19 Maart 1847 aan een borst kwaal. Ledeganck vertaalde het eerst de Franse wetboeken in het Nederlands. Hij was een waar dich ter met diep gemoed en scherpe opmerkingsgave, die zich in keurige beeldspraak, in ongedwongen ec meestal zuivere taal uitdrukt Van zijn gedichten is het best gekend De Drie Zusterstedenhet dich terlijk evangelie der Vlaamse Be weging. 10 November 1830: De gevolmachtigden van Oostenrijk, Frankrijk, Engeland, Rusland oc Duitsland kwamen op verzoek van Willem te Londen bijeen om de in gewikkelde Belgische kwestie te re gelen (4 Nov.). Zij stelden een Be stand voor, dat op 10 November 1830 door het Voorlopig Bestuur van België welwillend aanvaard werd. 11 November 1918Te Rethondes werd de Wapenstil stand, van de Grote Wereld-Oorlog 1914-1918, getekend en onderhande lingen voor de Vrede werden aan geknoopt, waarbij President Wilson met 14 punten en zijn Volkenbond op onoverkomelijke moeilijkheden botste. Eerst 28 Juni 1919 werd de Vrede te Versailles gesloten. 12 November 1863 Voor het eerst wordt in de Belgi sche Kamer de grondwettelijke eed in het Nederlands afgelegd, name lijk door de Antwerpse afgevaardig de Johan-Alfred De Laet. 1935De Amerikaanse stratosfeerballon Emplorer II bereikt in 4 u. 25 m een hoogte van 22.570 meter, en stelt daarmede een nieuw hoogte- wereldrecord op. Kommandant' van de ballon was Kapitein C. A. An derson. 13 November 1868Gambetta spreekt voor de journa list Delescluze zijn pleidooi uit, die zijn roem vestigde. (O. - P Voor het KLEDEN van UW KLEIN TJES. GEEN ZORGEN MEER WENDT U TOT HET HUIS VOOR KINDER ARTIKELEN 35, Rijselstraat IEPER Manteltjes Kinderkleedjes Voorschootjes Barboteusen K inderkostu umpj es Doopartikelen Verven - Nieuw wassen - Droogkuisen - Rouw in 12 uren (150) ONS FEUILLETON 46 door Jos. JANSSEN Maar Dokus heeft hem nóg meer te vertellen. Weer klopt ie hem gemoedelijk op de schouder, terwijl ie bijna fluistert Gepasseerde Zondag hebben we weer 'n vergadering gehad. En daar hebben we besloten van u ook in ons syndikaat op te nemen, als ge dat geerne zoudt hebben. Mij gilt Steven bijna. Het kwakzalvertje grijnslacht nog steeds: «Ja ja. En... onder vier ogen gezeid. kollega, ze zouden u wel 'n keer president van ons syndikaat kunnen benoemen. Ja ja Steven vraagt zich af, of ie 't in Keulen niet hoort donderen. Ik President van 't syndikaat van de wonderdoktoors Maar dat is om te barsten van 't lachen. Kozijn Manten schijnt er evenwel geheel anders over te denken. «Wat 'n ere! Wat 'n ere! roept ie uit. Kerdjie Dokus wrijft voldaan in z'n han den «Ja ja. Dat heb ik gearran geerd. Manten kan niet laten van enthou siast in de pollen te kletsen Bravo. DokusDa s 'n excellent ge dacht, man. Radeloos grijpt Steven het hoofd tussen de handen, zucht«We zijn er wèl mee Want hij weet bij ondervinding, dat. als kozijn Manten er zich mee gaat bemoeien, er met hand en tand zal te vechten vallen om zich niet te laten overrompelen. «En nu, nu kom ik 'n keer in formeren, wat dat ge daarvan peist, kollega. Dat ie aanveerdt, natuurlijk. roept Manten. Zülk 'n ere Maar Steven kijkt hem aan, of ie hem verwurgen wilMaar ko zijn Manten. wordt ge stapelzot Manten, stapelzot Ik grijnslacht ie. Mijn kop en was nooit zo helder als op dit moment, 'k Zou haast zeggen, dat ik mij kapabel gevoele om 'n geheel land te bestieren. Als ik niet wist... hoe weinig verstand, dat ge daarvoor maar en moet hebben. Dokus schoklacht van plezier om Manten Boone's gezegde. MantenManten Ge zijt 'n rappe tonge. Enne... 'k late de bood schap aan u over. Ge gaat gij dat wel in orde brengen met doktoor Steven. «Zij gerust. Dokus. dat komt in orde, vriend. Hij zou moeten zo dom zijn als 't peerd van Kristus... «En dat was 'n ezelvol tooit Dokus. «...om die erepost niet te aan- veerden.verzekert Manten. Maar. Dokus, 't zal best zijn van daar aan 't volk niks van te zeggen. Want we weten nü al niet meer waar met onze zieken beland. Wat zou het toens zijn. als ze horen, dat mijn ko zijn president van 't syndikaat ge bombardeerd is. 't Spreekt vanzelf, dat Manten pre cies va"n plan is aan dat president schap de nodige ruchtbaarheid te geven, om nog méér zieken naar Ste ven te lokken. Maar ditmaal zal Steven zich niet laten begaan. Neen Kozijn Manten, nu is 't ge noeg. bijt ie het boertje toe. In géén geval zal ik zoiets aanveerden. Nooit Bijna spottend antwoordt Manten hem: «Maar... dat is overdreven nederigheid van u. kozijn. Zeker Zeker stemt Do kus in. 't Is natuurlijk heel schoon, streelt Manten, van uw... ouder kollega's de voorrang te laten. Maar als zij dat nu alzo verlangen. En dat ge 'r hen 'n plezier kurtf mee doen, zonder dat ge 'r scha om lijdt, toens moet ge toch... Maar Steven laat hem niet vol einden. Woedend roept ie Manten toe Zwijg of ik loop de kamer uit. Manten voelt, dat ie op dit ogen blik niet verder mag gaan. Hoofdschuddend zegt ie zachtjes tot DokusNederigheid is 'n deugd, zeggen ze. Maar 't kan ook tè verre gaan. Da 's waar. knikt Dokus. En in dit geval... 1 Driftig doet Steven 'n stap om naar buiten te lopen, als die twee kerels niet ophouden. c Sst, sstdoet Manten teken naar Dokus. Laat maar, vriend. En zachtjes luistert ie hem in 't oor Doktoor Steven zal daar nog 'n keer op peizen. Enne... zij maar gerust, Dokus. Met 'n betekenisvol gebaar beduidt ie het kwakzalvertje, dat het wel in orde komt. Begrijpend knikt Dokus Manten toe. In zoete gepeinzen verzonken zit juffrouw Margriete voor 't venster van 's burgemeesters herewoonst. Meelnie, de meid. heeft het spion netje aan 't venster vastgemaakt en zo overschouwt Margriete, gelijk uit "n observatiepost, geheel de dorps plaats. Ze heeft de kinders van uit de kerke onder streng geleide van zus- ter Ursula naar de school zien gaan. Ze heeft meneer de Pastoor z'n pastorie zien binnentreden, de kos ter de kerkdeur zien sluiten en met haastige stappen naar huis gaan. Daarna is Sander Bekaert z'n huis uitgekomen, gespoord en geleersd voor de commercie en bij ieder stap n knik dooT. z'n knieën gevende is ie de bane op getrokken. Floor, de kleine, dikke beenhou wer. is met z'n wreed gerief van messen en zagen en kapmessen de plaatse overgestoken, 't veld in, ievers 'n varken gaan slachten. Daarmee is het voornaamste voor de ochtend weer gebeurd en kan juffrouw Margriete weer voortdoen aan de bedsprei waaraan ze nu al n paar jaar aan t crocheren is. Nu is ze bijna af. Het eerste stuk in haar menage. In haar menage Er kriebelt entwat aan haar herte, als ze daaraan denkt. Nü zal 't er van komen. Vader heeft het gezeid Steven moet er nu maar komaf van maken en 't nodige doen voor de trouw. Hij kan bij de burgemeester in- trouwen en daar z'n praktijk voort zetten. Alles is gereed. De beste kamer zal Steven's werk kamer worden. Dat zal wat anders zijn, dan op Manten Boone's schamel voutje. En als 't nodig is, zal de burge meester 'n grote spreekkamer laten aanbouwen. M'n schoonzoon moet z'n vler ken kunnen uitslaan. heeft vader Verkarre gezeid. Nu is 't winter en voor 'n schone trouw is dat nu precies de geschikte tijd niet. Maar straks is de Vasten daar. En Pasen Na Pasen moet het dan maar ge beuren. Zij, de vrouw van die knappe i°n' ge man. Dat is toch heel wat beter dan ergens 'n boerenzoon, al ware t dan ook de rijkste uit de streke. n Boer is toch maar 'n boer. Dan zou zij weer boerin moeten spelen En daar heeft juffrouw Margriet hoe langer hoe minder zin m. Met Steven zal ze de Madam mogen spelen, geen slag moeten werken. gc heel haar leven niet. Wat 'n gelukJ Jammer dat Steven altijd zo s is met haar. Altijd even beleefd en vriendelijk, ja. Maar ze zou h toch anders willen. (Vervolg1 Verantwoordelijke L. DUMORTIZR 34 B«ter»4r»«t- W

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 10