BIJSINT MAARTEN WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1948 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS EEN DAC VROEGER ]e JAARGANC Nr 48 HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT. YPLR Tei Postcheckrek.441.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. een reisje Ons Interview... Jawel, een echt interview met de grote Sint. de goede Kinder vriend Voor 11 November hebben wij onze beste lezers en lieve leze ressen iets puiks willen aanbie den en wij hebben dan ook niet geaarzeld Hem persoonlijk een interview te gaan afnemen. Een echt buitenkansje dus. dat de meesten ons zullen benijden, want bij Sint Maarten komt men maar zo niet iedere dag Want daar is veel voorberei ding en last toe nodig Hoe wij bij Sint Maarten kwamen Deze vraag laat zich niet met twee woordjes beant woorden. Want het is wel en goed te lachen Per vliegma chine Per ballon!... Met een speciaal V-raket!...» Maar. die antwoorden zijn alleen goed om aan kleine kinders watwijs te maken. Mensen, die de krant lezen, weten echter, dat derge lijke beweringen sprookjes praat zijn. Wij... wij hadden het nu eens in onze kop gestoken werkelijk naar Sint Maarten te reizen, wezenlijk een onderhoud met de grote Heilige te bekomen, een authentiek Interviewover Sint Maarten te publiceren. Het is ons gelukt!... Op Allerheiligen 1948 was ons reisplan naar de hemel klaar We hadden dagen voordien nog eens de leer der beginselen doorbladerd en onder meer genoteerd De mens moet zijn doel bereiken door per soonlijke daden, die in over eenstemming zijn met de ob jectieve en de subjectieve norm van handelen. Ons verstand zei ons, dat we niet braaf en deugd zaam genoeg waren om met ons vergankelijk lichaam naar de hemel te ondernemen. Het stond dus algauw bij ons vast, dat we alleen onze onsterfelijke ziel die onstoffelijk is op hemeltocht konden sturen. Maar hoe Ja. hoe Deze vraag heeft ons heel wat navraag, studie en hoofdbreken gekost. Tenslotte gingen wij als volgt te werk We verdiepten ons gedurende enkele uren in het mystieke werk van de wonder bare Ruysbroec en in de zonderlinge Ge dichten en Brieven van Zuster Hade- wych. Kwestie, de werkwijze van groot meesters. die gedurende hun aardse le ven hemeltochtjes maakten, frisser in on ze geest te hebben. Daardoor werd het ons opnieuw duidelijk, dat we vooraf de goede meningmoesten bezitten, dat we dan door innige liefde en vurige wil in 'n geheimzinnige sfeer kunnen komen, die ons wonderbare kracht schenkt, wel ke ons. door een buitengewone hemelse gunst, tot een zeldzame uitverkoren ziel maakt, die in een ongemeten klaarheid, hemelse dingen laat beleven en genieten. Dat alles klinkt zeer geleerd en is het ook werkelijk. Kan het anders Een he- meltochtje is toch geen dagelijks gebeu ren. zodat het reisplan evenmin tot het gewone, het gemakkelijke te begrijpen ge beuren kan behoren Onze wil. gelukken in het opzet bracht ons in de daartoe nodige stem ming. We zaten, op ons eentje, rustig in een leunzetel. bij de lekker vlammende baard, in de woonkamer. We verwekten een oprechte akte van liefde voor de goede Sint Maarten, niet uit egoïstische eigenliefde, maar welbewust om in de gunststaat van genade te komen tot heil van onze medemensen, die wij over Sint Maarten, uit plicht en liefde, wilden ver tellen. Alles wat wij vroeger over Sint Maar ten hoorden vertellen en wat wij later over hem lazen kwam weer, eerst vaag. dan helder in onze geest. Zijn wonder- hare leven ontroerde ons diep. De begeer te meer en beter over Hem te weten. *elde krachtig in ons op. Een storm van begeestering en grote ongeduldigheid *°edde weldra in ons hart. Hoe gewel diger de begeerte naar meer Sint Maar ten-kennis in ons opsprong, met des te meer liefde brandde ons gevoelen tot de Gevierde Weldoener Het werden als schokkende electrische vonken, die door heen ons gepijnigd lichaam sprongen en jjensterden. Deze bliksem ontketende al **1 aardse dat in ons leefde, deed ons- en al het stoffelijke, dat om ons heen *is- uit het oog en uit het hart verliezen, "itste onze willende en begerende ziel op waarts de onzichtbare ruimten en de stilstand der tijden in... Toen gebeurde het wonderbare We bevonden ons vóór Sint Maarteh. We zagen Hem in het schitterend ornaat van een katholieke bisschop, met de mij ter op het hoofd en de herderlijke staf in de hand Om Hem heen is een hemels aureool. Hij is een heerlijkheid uit hemel rijk en aardrijk. Hij is goedheid. Hij is vreugde. Hij is mildheid. Hij is liefde. Hij is edelheid. Zaten we eerbiedig voor Hem neerge knield Stonden we in extase voor Hem •recht Waren we toen zwevende geesten We weten het niet. We herinneren ons niets over onszelf, tenzij dat Hij. Sint Maarten, ons toesprak en dat zijn woor den als antwoorden waren op vragen, die we wellicht stelden, maar waarvan we het bestaan niet kennen. Doch ieder van zi;r. zoetgevooisde woorden, klinkt ons nu nog helder in de oren. Hij sprak Wie zijn evennaaste lief heeft, niet om zichzelf maar om God, zal in het Eeu wig Leven beloond worden. Laat echter ,;e linkerhand niet weten welke aalmoe zen je rechterhand wegschenkt. Vooral de ze twee goddelijke uitspraken hebben mijn leven op aarde geleid. Mijn leven Ruim zestienhonderd jaar geleden werd ik in Hongarije geboren, namelijk te Sabaria. het huidige Szom- bathely. Mijn vader was een Romeins tribuun uit Pavia, die mij als vijftien- .arige bij de ruiterij dienst deed nemen Mijn moeder was een brave vrouw, die mii mijn evennaaste deed liefhebben Ik werd met mijn legioen naar Gallië ge zonden. Toen een bedelaar me eens. aan de stadspoort van Amiens, op een win terdag. een aalmoes vroeg, sneed ik daar ik niets meer' bij me had met mijn zwaard mijn mantel in tweeën en gaf een stuk aan de bedelaar- 's Nachts daarop zag ik in een droom Chris- tus zelf met dat stuk mantel bekleed, en ik hoorde Hem tot de engelen zeggen Hiermede heeft Marttnus. de geloofs- leerling. Mij bekleed.Toen was ik acht tien jaarik liet me dan dopen en zegde vaarwel aan het krijgsleven en stelde me onder de leiding van bisschop Hila- rius van Poitiers, die mij een paar jaar later in de geestelijke stand opnam Ik kwam terug in mijn geboortestreek en kon mijn moeder tot het christendom overha len. Doch kort daarop moest ik vluchten voor de Arianen de volgelingen van de Alexandrijnse priesteT Arius, welke de wezenseenheid van Christus met God de Vader loochenden. Omstreeks 360 was ik opnieuw bij mijn leermeester te Poitiers en stichtte mijn eerste klooster te Ligugé. In 372 werd ik bisschop te Tours, doch bleef mijn een voudig monniksleven voortzetten Later nog richtte ik het klooster van Marmon- a. u. b. Daar er op Donderdag a. s. 11 November in onze Drukkerij niet gewerkt wordt, vragen wij onze medewerkers vriendelijk doch dringend hun kopij voor ons volgend nummer EEN DAG VROEGER IN TE STUREN. Aan de heren Notarissen vra gen wij mogelijks hun aankon digingen één dag vroeger te willen inzenden. Aan allen bij voorbaat dank tiers op. dat een centrum van studie en apostolaat werd. Op 8 November 397 stierf ik te Candes, in de ouderdom van 81 jaar. Mijn lijk werd naar Tours overgebracht en op 11 November bijgezet De Heilige Severinus. Bisschop van Keulen, was ge tuige hoe ik door jubelende engelen de nemel werd binnengevoerd. Jawel, ik was een hevig bestrijder van het heidendom en de ketterij. Doch ik was steeds een vijand van geweld. Waardoor mijn leven in Vlaanderen, Nederland. Frankrijk, Duitsland en ook in andere katholieke Gewesten een buitenge wone bekendheid heeft verworven Mijn leven werd het eerst door Sculpicus Seve- rus beschreven, die zijn vita reeds tij dens mijn leven was begonnen. Door een ruime verspreiding van deze vita werd mijn leven weldra in geheel het christelijk Westen bekend en geëerd. Met deze ver maardheid ontstonden echter in West- Europa allerlei legenden, volksgebruiken en liederen die heden ten dage nog op vele plaatsen heel levendig worden ge houden. «De ezelhistorie uit mijn leven De ze gebeurtenis kan als volgt samengevat worden. Ik was in een dorpje van de kuststreek het geloof aan het prediken. Het volk kwam van te allen kante toe gelopen. om het wonderwoord van de kluizenaar te aanhoren. Ik sprak lang en gemotdelijk met de mensen en liet in tussen mijn ezel, waarmee ik verre toch ten ondernam, grazen. Maar na mijn ser moen was mijn ezel niet meer te zien. Ve len trokken op zoek. Het werd avond en men moest fakkels ontsteken. Eindelijk werd de ezel gevondenhij stond duin distels te grazen. Toen ontstak de geest driftige menigte een groot vreugdevuur en de vrouwen bakten koeken in de houtas... en er werd rond het vuur gedanst tot laat in de nacht. Wat mijn militaire overste me zei, toen hij me met mijn stukgesneden man tel zag Militairen waren ook in mijn tijd uiterst streng. Mijn overste bestrafte me met de volgende woorden Als u het te warm hebt. zullen wij u voor een dagje uw andere kleren ontnemenIk moest naakt in de koude buitenlucht staan. Maar God veropenbaarde mij toen reeds op bij zondere wijze zijn machtHij liet het zon netje geweldig over de aarde schijnen, zo dat de winterkoude verdween en ik geen koude te verduren had. Zeker Wat verteld wordt over mijn groot wit paard dat ik later als bis schop bereed is ook echt gebeurd. Ik liet het arme boeren gebruiken om eerst hun hooigras af te maaien en daarna het mijne. Maar zeker jaar gebeurde het, dat toen de boeren met hun eigen werk klaar waren het reeds te laat in het jaar was om eigen gras tot hooi te laten drogen... Doch ook dan kwam God er tussen met drie echte zomerdagen. Door deze enkele wonderbare ge beurtenissen uit mijn aardse leven is het te begrijpen hoe de bedelaars en armen en kleintjes me tot hun patroon namen. Daardoor is het'ook verstaanbaar waarom velen zich op 11 November verkleden waarom er die dag in mijn naam ge schenken aan de kinderen en de hulpbe- hoeftigen worden gegeven waarom er op die dag feestvuren worden aangelegd om er rond te dansenwaarom er die dag met fakkels en lantaarns volksoptochten worden gehoudenwaarom er op die dag in vele huishoudens koeken worden ge bakken om de honger te stillen waarom er op die dag door de kinderen ezeltje wordt gerederi en gespeeld. Daardoor is het ook wel verantwoord, dat de boeren die dag hét weder bizonder gadeslaan Autogetoet. tramgerinkel en andere stadsgeluiden drongen plots weer tot me door Ik zag me opnieuw in de huiskamer bij het haardvuur zitten Het Sint Maar- tenvizioen was verdwenen. Het was me alsof ik uit een wondere droom ontwaak te en de materiële natuur bezit op mijn hele wezen legde... Ik wilde opnieuw mijn omgeving vergeten, om andermaal in on stoffelijke hemelse sfeer te genieten... ver der wondere verhalen uit het leven van Sint Maarten te vernemen. Doch tevergeefs... J. v. W Woensdag, 3 November 1948- TRUMAN OPNIEUW PRESIDENT VAN DE U. S. A. De grote wereldgebeurtenis van deze week was wel de verkiezing van de pre sident voor de Verenigde Staten van Ame rika. Niettegenstaande algemeen verwacht werd dat de kandidaat der republikeinen. Thomas Dewey. de overwinning zou be halen op zijn grote rivaal Truman, kan didaat der democraten, wezen de eerste uitslagen op een harde strijd, die licht in het voordeel van president Truman was Het zag er zelfs lange tijd naar uit. dat de strijd onbeslist zou eindigen, daar om gekozen te worden, men 266 stemmen in bezit en er elke vijf dagen een nieuwe vervaardigt. Laurence verzekert verder, dat het vrij wel zeker nog vier jaar zal duren, voor aleer Rusland atoombommen zal kunnen vervaardigen. Indien deze gegevens wer kelijk waar zijn. dan moet ook geenszins gevreesd 'worden dat er in de eerste ja ren een oorlog mogelijk is, daar tenslotte door de Westerse mogendheden alleen een oorlog van Rusland gevreesd wordt. STALIN AAN HET WOORD. Staiin heeft vrij onverwacht een inter view aan het hoofdorgaan van de Sovjet pers. de Russische Pravda toegestaan, dat vrijwel in alle landen echo's van uit- In dc leep van zijn verkiezingstournee nam President Truman ook het woord te Cleveland, in de Staat Ohio. Een grote massa vulde de zaal van de schouwburg waar de politieke man zijn rede uitsprak, die hem de overwinning hielp verzekeren. het kieskollege moest bekomen, zodat het Huis van Afgevaardigden uiteindelijk de nieuwe president zou moeten kiezen. De laatste uitslagen gaven echter de doorslag en nog vóór de definitieve uit slag gekend was Truman had toen reeds 304 stemmen zond Dewey hem een te legram met gelukwensen voor zijn over winning. tevens het Amerikaanse volk aan sporend zich achter de president te scha ren. HET KOMMUNISTISCHE GEVAAR IN CHINA Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de in neming door de kommunistische troepen van de stad Moekden en hun beheersen van vrijwel geheel Mandsjoerije een ern stig gevaar voor de vrede in het Verre Oosten betekent. Volgens de laatste be richten bereiden de kommunistische le gers thans een nieuwe stoot voor naar de stad Soetsjou in Midden-China, waar door zij een belangrijk spoorwegknoop punt in handen zouden krijgen, dat hun omsingeling van Peking en de hoofdstad Nanking zou vergemakkelijken. Sommige waarnemers verklaarden, dat de regering Tsang Kai Sjek moeilijke da gen meemaakt en het geenszins uitgeslo ten is dat ze valt. Slechts een onmiddellijke militaire en ekonomische hulp der Verenigde Staten, zoals dit tijdens de oorlog met Japan werd verleend, zou een volledige nederlaag van Tsang Kai Sjeks troepen kunnen voor komen. ELKE VIJF DAGEN EEN NIEUWE ATOOMBOM In een artikel verschenen in het veel gelezen Amerikaans blad Saturday Eve ning Postverklaart L. Laurence, weten schappelijk medewerker van de New York Timesdat Amerika op het ogen blik ongeveer 200 a 300 atoombommen eenlopende aard heeft verwekt. Algemeen is men verontwaardigd over de barse en grove toon van het onderhoud. Immers Stalin heeft thans de kwetsende aantij gingen van Molotov en Visjinsky tegen de Anglo-Saksische oorlogsstokers her haald. Op het einde van zijn interview uit hij grove verwensingen aan het adres van Chu-chill. Men is echter algemeen van oordeel dat Stalin's interview op de eer ste plaats bestemd was om de Russische massa's gerust te stellen over zijn vre delievende inzichten Daarom juist wordt beweerd zou Stalin er deze maal de voorkeur aan gegeven hebben zijn verklaringen rechtstreeks aan een Russi sche krant toe te vertrouwen in plaats van zoals voordien beroep te doen op een vreemd persagentschap. Ondanks alles geloven internationale waarnemers, dat de twistende partijen om Berlijn het nog enkel oneens zijn over de technische uitvoering van een beginsel akkoord. In feite zou de ganse Berlijnse kwestie thans tot de volgende vraag kun nen herleid wordenIs het mogelijk een aantal maatregelen uit te werken, die met de nodige waarborgen voorzien zijn om binnen betrekkelijk korte tijd zowel de opheffing van de Berlijnse bloccade als het invoeren van de Oostelijke mark te verzekeren De huidig gespannen in ternationale toestand maakt echter elke stap in de richting van een oplossing prak tisch onuitvoerbaar. Zolang de koude oorlog voortduurt is een duurzame rege ling van de Berlijnse en Duitse kwestie onmogelijk. DE BALKANSTATEN OP DE DAGORDE. In Griekenland gaat het evenmin bi- zonder goed. De staat van beleg werd er afgekondigd en er dreigt een régerings- crisis. SPECTATOR. In Frankrijk herneemt het werk meer en meer. Thans zijn alle koolmijnen door de mili- aire macht bezet. Hier ziet l soldaten, die in de mf^i. kolenwagentjes voortduwen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 1