SPROKKELINCEN Wat brengt St-Maarten? DRUKKERIJ DUM0RTIER NUTTIGE GESCHENKEN De 1 Novemberherdenking 34, Boterstraat, leper waar hij een GROTE VOORRAAD heeft voorbehouden. DE WATERNOOD VAN IEPER Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS UIT HET BINNENLAND JiT HET BUITENLAND K o m I zien n aar de uitstalling der HET YPERSCH NIEUWS n BH. 4 «-11-1948 i De gewoonte getrouw werd op Aller - heiligendag een passende hulde gebracht aar. de afgestorvenen plechtigheid op touw gezet door het stadsbestuur met de medewerking van het Verstandhoudings- eomüeït der Oudstrijders en gelijkgestel- dec De groepen hadden even voor elf uur op de Vandenpeereboomp'.aats en in de J. CooTT.ans straat tegenover het monument der Ieperse gesneuvelden piaats genomen en de vlaggen van de maatschappijen, aan gesloten bij het Verstandhoudingscomiteit stonden langs weerszijden van het mo nument opgesteld, toen de heer Burge meester J. Vanderghote. met de Heren leden van de gemeenteraad, voorafgegaan door scouts die de prachtige bloemenkran sen van de stad droegen, uit de richting van het stadhuis kwamen aangestapt- Na het blazen van het «Te Velde» leg de de Heer Vanderghote een bloemenkrans neer aan de voet van het monument, waarna de indrukwekkende stoet zich in beweging stelde om op het stedelijk kerk- •hof de Hulde te brengen De scholen waren talrijk vertegenwoor digd in de optocht, evenals de scouts, de stedelijke maatschappijen, met vlaggen en afgevaardigden, waarna de Harmonie Ypriana kwam aangestapt, die met haar flink uitgevoerde treurmarchen de ge- .ïtaitï stemming bracht voor deze inni ge dodenherdenking- De vlaggen van het verstandhcudings- co mi telt met hun afgevaardigden en de overheidspersonen volgden daarop, waar na een afdeling van de brandweer de toet besloot. Een talrijke menigte gaf door haar aan wezigheid blijk van innig medeleven Langs de Grote Markr Meenenstraat en French laan bereikte de optocht het stede lijk kerkhof aan de Zcnnebekesteenweg. Ten einde de moeilijkheden te vermij den, die zich bij vorige plechtigheden voordeden was aan de voet van de Cal varieberg. een catafalk opgesteld, waar de dodeahuide zou plaats grijpen De scholen en de maatschappijen wer den in de zijwegen opgesteld, zodat ieder- een de plechtigheid behoorlijk kon vol- j «en. Nadat E. H Maes een De Profundi» j gelezen had, werd het «Te Velde» gebla zen. waarna de Heer Vanderghote een I bloemenkrans neerlegde Vervolgens werd het Vaderlands Lied. de God Save the Kingen de Mar seillaise door de Ypriana uitgevoerd. Verscheidene maatschappijen brachten daarna een hulde aan het graf van hun i afgestorven leden, waarop deze plechtig heid een einde nam. De overheidspersonen op het kerkhof, tijdens de plechtigheid vóór de catafalk, opgesteld aan de voet van de Calvarieberg. TAw.'4ÓflMKf - ukxn DE HUIDIGE TOESTAND. We werden vorige week in de gelegen heid gesteld een bezoek te brengen aan de filtreerinstallaties van Dikkebuschvijver en ons tevens van de huidige toestand in zake het waterprobleem op de hoogte te stellen- Zeggen we het maar ronduithet zit er slecht voorZo de vijver in de eerst komende weken niet door overvloedige regens gespijsd wordt, zal onze bevolking al de ellenden van de waternood aan den lijve ondervinden. Op het ogenblik van ons bezoek we noteerden toen 25 October was het peil van de vijver gemiddeld 35 cm. Ver gelijk daarbij even dat bij het begin van de maand, nog 60 cm. aangetekend werd. dan wordt men er zich werkelijk bewust van hoe kritiek de toestand wel is Sinds geruime tijd wordt het water verbruik geremd, doch niettegenstaande dat wordt er nog immer te veel wafer verbruikt. De vijver van Dikkebusch le vert nog voortdurend 1 800 m3 per dag. terwijl Ziilebekevijver ongeveer 700 m3 doet. zodat onze stad nog iedere dag van ruim 2.500 m3 water voorzien wordt. Als we daarbij even nagaan dat b v. Meenen. Rekkem en Moeskroen. aange sloten bij de maatschappij voor waterbe deling. samen slechts 2.000 m3 per dag verbruiken, wordt het meteen duidelijk, dat niettegenstaande alles, in onze stad toch nog water verspild wordt. Ten an dere. toen voorgesteld werd onze stad bij de maatschappij voor waterbedeling aan te sluiten, was er ook maar 2.000 m3 per dag voorzien Terwijl wij met alle nood maatregelen toch nog altijd 2 500 m3 ver bruiken en in normale tijden de kolos sale hoeveelheid van 3 500 m3. geleverd, zedat het stadsbestuur in de on mogelijkheid verkeert, daaraan onmiddel lijk te verhelpen. Wel heeft men blijk ge geven van een lofwaardig initiatief, door de bekomen watermeters eerst en vooral te plaatsen bij de erkende grote water- veroruikers als wasserijen, bakkerijen, herbergen, enz. zodat toch reeds een aanzienlijke besparing zal kunnen gedaan worden. De verkwistende waterverbruikers zou den we ook kunnen indelen in categorieën. Eén daarvan is deze der moedwilligen, t. t. z. zij die wetens en willens water verkwisten. Vroeger hadden wij aan het bestaan daarvan niet willen denken, maar aan vernamen we b v. een volgend ge val in een huis met een chasseaan de W C.. was een gewicht gebonden aan de ketting, zodat het water voortdurend iep. En toen men naar de oorzaak daar van vroeg, kwam heel laconiek het ant woord. dat men de kosten niet wilde doen om het defecte mechanisme te herstellen, daar het op deze manier veel goedkoper kwam Kort en goed Ten tweede is er ook het overdadig ge bruik van de chasse Bedenken we eens -oed. dat iedere trek aan de ketting even- ijes 12 liter water laat wegvloeien Dergelijke voorbeelden tonen toch dui delijk aan dat er water verspild wordt. Verder werd ons ook gemeld dat wat nu zonderling mag schijnen des Win ter* het meeste water verbruikt wordt en vooral 's nachts. Dit verklaart zich als volgt Sommige mensen, die in perioden van vorst vrezen voor het bevriezen van hun kraan, wat kosten meebrengt van wege de loodgieter, laten doodeenvoudig het water de ganse nacht lopen, zodat het in beweging niet kan bevriezen zouden wij er geen graten in gevonden hebben, doch erger is het. dat de men sen no nog altijd niet tot het besef willen komen dat bet veranderd is. dat we voor een dringende nood staan geplaatst, een toestand geschapen door twee uitzonder lijk droge jaren. DE VOORZORGSMAATREGELEN Daar het water reeds geruime tijd 's nachts afgesloten wordt, werd reeds te recht 1 de opmerking gemaakt wat er zou gebeuren in geval van brand- In verband daarmee kunnen we onze le zers ge-uststellen Een watervoorraad weid aangelegd in geval van brand, wa tervoorraad die 600 m3 bedraagt te Dik- xpt-usch en 300 te Zillebeke. en 2 brand weerlieden werden aangeduid met de op dracht dadelijk voor de nodige watertoe voer te zorgen, zodat het onheil in een minimum van tijd kan bestreden worden Daar het waterpeil de laatste maanden zo schnkn ekkend daalde in het midden van de vijver bedraagt de grootste diepte i.og amper 50 cm kwamen de oevers op een grote afstand bloot te liggen, en waren weldra bedekt met allerhande on kruid Daar het water voor de filters ta melijk dicht bij de oever aangezogen wordt, bestond het gevaar dat men wei dra nog alt iet- slib zou meekrijgen, n.-n •en slotte de waterplas niet m*-*r te berei ken Om daaraan te verhelpen v»erd ee.t d-'.pe geul gegraven en op de plaats waar het water aangezogen wordt, werd een soort praefilter aangelegd, waar het vuil wordt opgehouden, zodat het .vater op nor male wijze naar de filters wordt gebracht. Deze praefilter bevindt zich naast de ge kende Vaubantoren en is geheel in beton gemaakt. De aanleg daarvan kostte zowat een 70 000 fr. Een verbetering is pok het plaatsen sp 17-6-48 van een toestel door het weer kundig instituut van Ukkel. waardoor het ogelijk is iedere dag de regenneerslag na te gaan. Op deze manier kan men vast stellen of de stijging van het waterpeil in de vijver, werkelijk beantwoordt aan de genoteerde regenval HET FILTREERSTELSEL Hoe het water in de filters gezuiverd wordt, daarover hoeven we niet veel te zeggen, want in de reeks artikelen van de hand van Mr. Hector Vermeulen, in vroe gere nummers verschenen, werd wel de gelijk aangetoond dat wij over een goed fiitreerstelsel beschikken dat alle waar borgen biedt. Wij persoonlijk konden ons van de wer king ervan overtuigen en o. i. is het wa ter dat na de verschillende bewerkingen bekomen wordt, zuiver en zeer geschikt voor het gebruik, alhoewel wij daarmee de vaststellingen niet willen in twijfel trek ken. die door verschillende personen ge daan werden en die in de zittingen van de gemeenteraad ter sprake kwamen, want het is een feit dat de leiding doorheen on ze stad uit ijzeren buizen bestaat en dit wel Be grootste struikelsteen uitmaakt. Het enige middel om daaraan te verhel pen. ware de buizen te vervangen door eternitbuizen. die ten huidigen dage ge maakt worden, en die aan dit euvel vol ledig zouden verhelpen. Wellicht wordt dat nog in een nabije toekomst werkelijkheid. ZUINIGHEID AANGERADEN Om nu te eindigen, herhalen wij nog maals onze oproep tot de bevolking weest zuinig met het waterBedenkt dat uit het watergebrek de meest noodlottige gevol gen kunnen voortvloeien Er is nog altijd water voor het ogenblik. Laten we ons best doen om zolang mogelijk de voorraad te rekken. Want het wéder zal niet altijd ongunstig zijn en wellicht kunnen zware regens in de eerstkomende dagen ons van alle zorgen verlossen. Telefoondienst. De automatische tussengemeentelijke dienst bij vertrek uit Gent en de voor- steedse netten met Brussel. Antwerpen. Brugge en Oostende werd in bedrijf ge steld De aanvragende abonnent kan aldus eenvoudig door middel van de oproep- schijf. rechtstreeks de abonnenten van voormelde steden oproepen. Een internationale tentoonstelling van het boek te Brussel. In het Instituut voor Kunsten en Am bachten te Brussel, zal een internationale tentoonstelling van het boek en de gra fische kunsten ingericht worden De ope ning van de tentoonstelling heeft op 13 November plaats. Valse briefjes van duizend frank- In de Brusselse agglomeratie zijn valse bankbriefjes van duizend frank in om loop. De suiker nog niet vrij. De suiker wordt in België nog niet vrij gegeven, wel in Nederland Zwarte deviezenmarkt te Brussel- Goudpond 780.00 Gouddollar 147.50 Zwits. goudstuk 590.00 Dollar 50.25 100 Franse fr. 11,00 Zwitserse fr. 12.75 Pond 139.00 Gulden 9.60 Indexcijfer. Het indexcijfer bedroeg, voor de maand Oktober, rekening houdende met de kom- pensatievergoedingen 355 tegen 363 voor de maand September. Wanneer geen re kening gehouden wordt met de kompen- satievergoedingen bedroeg het cijfer 395.5 tegenover 402,8 in September. Een regeling voor de grensarbeiders. Voortaan zal ook werklozensteun uitbe taald worden aan grensarbeiders die ten gevolge van verschillende omstandigheden slechts één dag per week werkloos zijn. Montgomery in België verwacht. Maarschalk Montgomery, voorzitter van het comité der opperbevelhebbers van de Westerse Unie. zal in het begin van No vember het Britse bezettingsgebied in Duitsland bezoeken. Hij zal in België van 12 tot 14 November verblijven. Voor samenordening van het vervoer in België. De minister van Verkeerswezen heeft thans een kommissie aangesteld voor sa menordening van het vervoer. Bruggeling wint de derde prijs in een wedstrijd van de UNO. De derde prijs in de wedstrijd ingericht door de Verenigde Naties voor het ont werp van een plakkaat werd aan de Brug geling Albert Setola toegekend. Hij be kwam een prijs van 500 dollar. <22 000 fr.) De plakbrief zal met de twee andere be kroonde ontwerpen over de ganse wereld worden verspreid. Nieuwe parlementaire zittijd. De zitting 1948-1949 van de Kamer van Volksvertegenwoordigers begon op 2 No vember. Een reuzebiet. In de suikerfabriek te Tienen werd thans een biet aangetroffen, die 10 kg. 500 gr. weegt. Deze biet heeft een lengte van 0.75 m. en een omtrek van 0.55 m Geestelijke radio-causeries. Op elk van de vier Zondagen in No vember. houdt Mgr. Cruysberghs de gees telijke radio-causerie, telkens te 18 30 u. Herziening van de kiezerslijsten. Van 21 November 1948 af tot 31 Januari 1949. zal er in de gemeenten worden over gegaan tot de herziening van de Rijks- (voor Kamer- en Provincieraadsverkie zingen) en gemeenteraadsverkiezingslijs ten, zowel voor vrouwen als voor man nen. De voorwaarden om kiezer te zijnn Op 21 November 1948 Belg zijn of <je grote naturalisatie verkregen hebben en op die datum ten minste zes maanden woonverblijf hebben in de gemeente; 2, Op 21 Juli 1949 de leeftijd van 21 ;aar bereikt hebben of bereiken. De belanghebbenden, die niet ingeschre. ven staan op de in voege zijnde kiezers lijsten. kunnen zich voor 21 November aanbieden op het bevolkingsbureel. Komt Prinses Josephine-Charlotte naar Brussel Geruchten doen de ronde, dat prinse» Josephine-Charlotte, dochter van Z. u Koning Leopold III. eed bezoek van en kele dagen zou brengen aan H. M Kck ningin Elisabeth. Dat bezoek zou plaats hebben in November. Boerenhulp aan Stadskinderen. De trekking van de grote Liefdadig heidstombola. ten bate van Boerenhuln aan Stadskinderen zal gehouden worden op 20 December Loten. 5 fr. per stuk kunnen per brief besteld worden aan het adresBoerenhulp aan Stadskinderen Molenmeersch 60 te Brugge Vrije visa voor Belgen. Belgische onderdanen, die zich voor za ken of ontspanning naar de Verenigde Staten van Amerika begeven, zullen gra tis paspoortvisa ontvangen met een gel- digheidsduur van 24 maanden (in plaats var. 12) bij wijze van wederkerigheid, ver mits de Belgische regering de visa-forma liteiten voor Amerikanen, op bezoek in België heeft afgeschaft. Nieuw toestel voor atoomsplitsing io de Verenigde Staten. Het technologisch instituut in Massachu setts (Ver. Staten), heeft de bouw van een electro-statische generator van 12 millioen volt aangekondigd, die in staat zal zijn de zwaarste atomen te splitsen. De deken van het instituut. George Harrison, heeft .verklaard, dat het vermogen van de ma chine enkele malen groter is dan eender welk bestaand toestel van dit type. Een rechter mathematicus. In de rechtbank van St Louis (Missou ri) in de Verenigde Staten, moest de rech ter Hicks vonnis vellen in de zaak van een persoon beschuldigd van een diefstal van twee dollar. Gezien, besloot de rech ter. de voorzitter van de Stock Exchange tot vi;f jaar gevangenis werd veroordeeld voor een diefstal van 225.000 dollar, gezien dit een jaaf gevangenisstraf is voor 45 000 dollar, een dag voor 120 dollar, veroordeel ik de beschuldigde tot 24 minuten gevan genisstraf voor 2 dollar. De officiële vlag van Israël. De raad van State van Israël heeft de officiële vlag van Israël goedgekeurd, nl. twee blauwe strepen op een wit veld. aan weerszijden van een blauwe Davidster. Sartre en het Vatikaan. De boeken van de Franse schrijver Jean Paul Sartre, zijn door het Vatikaan op de lijst van de verboden boeken geplaatst Een bioscoop waar het licht niet hoeft uitgedraaid. Thans wordt in Groot-Brittannië een nieuw projectie-apparaat op de markt gebracht, waardoor het mogelijk is films te projecteren, zonder dat de zaal hoeft verduisterd te worden. 10-000 Sovjet-vaandelvluchtigen. De persdienst van de sociaal-demokra- tische partij meldt, dat gedurende de laat ste maanden ongeveer 10.000 vaandelvluch- tigen uit het Russisch gebied ontsnapt zijn. Onder deze personen zouden zich naar de persdienst verklaart, 25 generaals bevinden, evenals een aantal personali teiten, zoals Molotodowski, gewezen di recteur van de ekonomische dienst van het Russisch instituut der noordelijke volken en Brailovski, de beroemde Russi sche natuurkundige. fl 3: Pi *•11 s-' 0 I 1 g 1 b 2 c h Onze foto geeft U een beeld van het verste gedeelte van de vijver, dat ongeveer over een oppervlakte van 8 Ha. droog ligt. Duidelijk kan men het droogliggende land ont waren, waar eertijds alles water was, tot aan de oever op de voorgrond. Typisch is wel hèt kleine af voer beek je rechts op de foto dat nog een verbinding zoekt te verwe zenlijken met de grote plas- DE OORZAKEN. Waaraan moeten we dit uitzonderlijk waterverbruik dan wijten De grootste oorzaak zal wel te vinden zijn in het feit dat het waterverbruik naar het aantal kranen aangerekend wordt, zodat maar al te dikwijls gebruik wordt gemaakt van het kraantje, zonder dat het werkelijk nodig is. Moest de Ga- zelec op dezelfde manier te werk gaan voor het berekenen van het verbruik van gas of eiectriciteit. dan zou het deficiet welhaast fabelachtige vormen aannemen. Daartegen bestaat er slechts één mid del het plaatsen van compteurs Naar we echter uit bevoegde bron konden ver nemen worden ze slechts zeer schaars Commentaar overbodig E' i dan ook nog een andere categorie zij die het water verspillen door onoplet tendheid en dat zullen wel de meesten zijn. Wij hebben altiïd onze stad inzake wa terbedeling in een bevoorrechte positie gekend, zodat we de grote waarde van het water nooit voldoende hebben weten te waarderen. Hit werd ons ook aan een scnappelijke prils aan de hand gedaan, en wanneer er wat meer verbruikt werd. dan had dat geer invloed op onze geld beugel op het einde van de maand, zodat cok de prikkel niet bestond, wat spaar zamer ermee om te springen Dat was zo voor het verleden en toen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4