DE DOLLE JACK e n Jules CASIER Zoon PLANTEN DIEREN Albert SLOSSE - DIERYCK Ad. CLAEYSSENS-TITECA Onze Reportage door HENK SMEDEMANS MAAND NOVEMBER STOORS CORDIINEN MATTEN TAPIITEN Boomkwekerij DE TOEKOMST Fruit-, Bos-, Sieraadbomen en Rozen Komense steenwegY P E R Vervoer Verhuizingen 120, Dikkebuschsfeenweg IEPER - Tel. 189 Bijvoegsel aan HET YPER8CH NIEDWS 6-11-48 (VERVOLG) Maar naast Jack. de dichter, leefde Ze hadden de president der Verenigde "steedc een onstuimige avonturier. En Staten, dat was toen Theodore Roosevelt, kala lairATi ic finlr het ireteleorafeerH en nm ziin inmenSinff ver- ^mantisch als zijn hele leven is ook het avontuur van zijn eerste huwelijk geweest. jack had juist, in het jaar 1900 een reed' »ezocht auteur, voor zich, zijn moe- Her en neef een huis gehuurd, waarin -ven kamers ter beschikking stonden. Het buis werd ingericht door zijn zuster Eliza en haar vriendin Elizabeth Mad- dern Jack lag in een kamer languit op de grond, in een boek verdiept, terwijl «in zuster en haar vriendin zijn kleine, maar steeds groeiende bibliotheek op een boekenplank rangschikten. Toen zijn zus ter onverwacht terzijde keek. zag ze, dat Jack haar vriendin aandachtig gadesloeg, hoe ze ruimde. Toen voelde ze reeds, wat op dat ogenblik in de impulsieve avontu rier om moest gaan En waarachtig nog diezelfde avond zei hij tegen zijn zuster «Weet je wat? Plaats is er genoeg in hui' dus zal ik maar met je vriendin trouwen Zonder naar verdere redenering te luis teren. rende hij weg, viel de niets ver- moedende familie Maddern binnen, deed Elizabeth een huwelijksaanzoek, ontving een verlegen ja en was drie dagen la ter een goed gesitueerde echtgenoot... Werd ooit in zulk een luim een vrouw l gevrijd Werd ooit in zulk een luim een vrouw 1 gewonnen Ik wil haar hebben, doch niet lang I behouden. Deze Shakespeariaanse woorden kon men het beste boven dit zeldzame huwe lijk plaatsen. Want Jack heeft zijn vrouw ook niet lang gehouden De saamhorigheid was on mogelijk. steeds weer ging Jack op avon tuur uit of begon met enige vrienden in de wouden een vrijgezelachtig kampleven naar zijn eigen smaak en zo was de schei ding onvermijdelijk... De ware levensgezellin vond hij eerst later in Charmian, die zijn trouwste ka meraad. zijn biografe en behoedster van zijn nalatenschap en roem werd. De jaren gingen voorbij. Jack door kruiste Amerika en Europa, zijn roem groeide, zijn honoraria klommen omhoog en ondanks dat. bezat hij in die tijd niet veel meer dan zijn aanzienlijke schulden. Dan brak de tijd aan, waarin ieder ogenblik de oorlog tussen Japan en Rus land dreigde uit te breken. De Hearst- persdienst deed Jack het voorstel zich als oorlogscorrespondent naar Azië te bege ven, en Jack, die in geldnood verkeerde nam het onmiddellijk aan. Eerst voer hij naar Japan, waar hij enige malen in hech tenis genomen werd, had de grootste moei lijkheden, om weer uit dat land weg te komen en charterde tenslotte, kort beslo ten een kleine Japanse boot, waarmee hij zich tot Korea er door heenslóeg. Het gelukte hem zelfs met slechts zes andere correspondenten van grote we reldbladen, door het Japanse leger tot aan het front te worden toegelaten. Hier vloog hij in grote stijl heen en weerhij doortrok het oorlogsgebied met drie last paarden, twee rijpaarden, een Japanse tolk. een Koreaanse kok en twee Kore aanse paardenjongens, z. g. n. Mapoes. Maar de hele zaak begon hem al spoe dig te vervelenhij was veel meer op het méé-vechten ingesteld, dan op het niets-doend gadeslaan, zijn hele ambt als oorlogsreporter kreeg voor hem ras weer enige aantrekkingskracht toen het slechts een haar scheelde of hij was doodge schoten. En dat kwam zo Iedere wéék gingen de Mapoe's, de paar denjongens van de correspondent, naar de Japanse kwartiermeester om voer voor de dieren van hun meester te halen Op zulk een dag nu had Jack's bediende met een andere Mapoe, ook een Japanner, ruzie. Jack ging er naar "toe, om te zien wat er aan de hand was. Zijn knecht ver telde hem dat de andere -hem erin ge hinderd had zijn aandeel in het voer in ontvangst te nemen Jack herkende in deze booswicht dezelfde, die hem enige u)d geleden zijn proviand ontstolen had. "aar hij echter begreep hoe gevaarlijk net zou zijn. wanneer een onwelkome Manke correspondent, een Japanner, wel- rang hij ook mocht hebben, eens flink waarheid zou zeggen had hij er toen Z'Jn sP'jt van af moeten zien. ■aar ditmaal mengde hij zich met enige - erpe woorden in het geval (geduld »a.- nooit zijn sterkste .zijde geweest). rJ?^. dlef nu' die te zeer meende te kun- heiH veftr°uwen op een ingebeelde zeker- k»-- j JaPanner tegenover deze blanke «wam dreigend getelegrafeerd en om zijn inmenging ver zocht. Misschien is dat wel de hoofdreden geweest, waarom de avonturier Jack Lon don aan het standrechtelijk executeren ontkwam... Maar hiermee was het dan ook uit met zijn werkzaamheid als correspondent in het Japanse leger Hij kwam naar zijn vaderland terug. Snel steeg zijn roem tot de sterren, zijn roem als auteur van een groot formaat. De kranten overstelpten hem met op drachten, boek na boek ontstond. In alle grote steden aan alle universiteiten der Verenigde Staten hield Jack London voor drachten. Hij trouwde nu voor de tweede maal, vestigde een tehuis daartóe kocht hii te Californië een stuk land. ongeveer zo groot als 2 Nederlandse provincies te zamen en hierin zette hij zijn sprookjes achtig farmershuis neer. Wat het mate riële betrof, behoefde hij zich geen zor gen te maken. Maar hij bleef koortsachtig werken, zoals hij zijn hele leven lang had gedaanmen weet welk een verbazend belangrijke werken hij heeft nagelaten. En opnieuw lokte hem het grote avon tuur. In April 1906 verbleef hij met me vrouw Charmian op zijn prachtig land goed, en beleefde hier die geweldige aard beving, die het moderne San Francisco verwoestte, als geen tweede moderhe stad ooit verwoest werd. Het was,zo vertelt zijn echtgenote de 18e ApriJ. Daar Jack de gewoonte had 's nachts te lezen, te schrijven, te roken, te hoesten en plotseling op te sprin gen (hij kon zijn pink nog niet bewegen, of hij geraakte van het hoofd tot de voe ten in beweging) en daar dit nu niet di rect een heilzame invloed op mijn slape loosheid was sliepen we in bedden die zo ver mogelijk van elkaar verwijderd stonden. Toen ik op de morgen van de 18e April een paar minuten voor vijf wakker werd, kon ik eerst niet begrijpen, wat me dan Wel kon hebben gewekt. Ik rolde me op, om nog een morgenslaapje te maken, toen- plotseling de aarde gedurende een paar eeuwig-durende seconden op een af grijselijke manier op en neer golvend bewoog Dan, na een plotselinge pauze, scheen het alsof een geweldige kracht de aarde oppakte en deze schudde alsof het een rat was. Het was de langste halve minuut van mijn leven. Ik lag eenzaam in mijn bed en was er* zeker van dat mijn einde met geweldige sprongen na derde. maar ik bleef toch liggen en be keek de boomtoppen die als waren ze krankzinnig op elkaar lossloegen, alsof de winden van alle hemelstreken het niet meer met elkaar eens konden worden. En toen de vreselijke beweging ophield en Jack en ik ons bij onze toen bij ons verblijvende logé's voegden, hadden wij elkaar allen dezelfde geschiedenis te ver téllen hoe wij van ons kussen de waan zinnige kronkelingen der bomen hadden bekeken. Toen Jack en ik naar de stal renden, zagen we dat onze paarden hun halsters kapot gerukt hadden en nog steeds beef den en schuw waren. Willy, de stalknecht, zei dat de reusachtige madrongboom, die dicht bij de stal stond, zich op de grond gelegd en weer opgericht was wij hoor den echter op deze noodlottige dag nog veel meer griezeliger verhalen. Een half uur na afloop van de aardbe ving reden we naar de ranch en konden vanuit de verte reeds twee machtige rook zuilen zien. De ene in de richting van tantè Rosa, de andere in de richting waar San Francisco moest liggen. Onmiddellijk voor onze voeten verduisterde een ge weldige stofwolk het dal, iedere boom. Het zou me niets verwonderen, als San Francisco in de aarde gezonken was zei Jack, de ogen wijd open van ont zetting. Dat was een aardbeving Mis schien omspoelt nu de oceaan de voet van de Rocky Mountains Wij namen de laatste veerpont, die passagiers aan land mocht zetten, en lie pen met gevoelens, die zich niet beschrij ven laten de gehele nacht in de heuvel- stad rond. Steeds weer moesten wij naar het Wes ten, naar een zekerder omgeving terug wijken en steeds opnieuw hoorden we doffe geluiden, wanneer het ene trotse handelspaleis na het andere in de stalen, knieën knikte, terwijl de burgers wan hopig pogingen deden de vernietigende KAMERPLANTEN. 1) Hun bladeren met zuiver water af wassen. 2) Het begieten nu verminderen. 3) Ze behoeden tegen alle vorst en tocht- BLOEMENTUIN. 1) Alle onkruiden en plantenresten wegruimen. 2) De grasperken, corbeillen en droge gronden bemesten en omspitten alle scha delijke voorwerpen (stenen, onkruidwor tels, enz) worden zorgvuldig verwijderd men mag nu de ruwe aardklompen on- verbrijzeld laten liggen. 3) De niet-wiriterharde planten worden tegen de naderende vorst beschutHor tensia's, Gyneriums, Gunnera's, enz... 4) Anemonen. Krokussen. Jacinthen. Narcissen. Tulpen en andere bloembollen worden geplant. 5) Ook jonge rozelaars worden geplant Op de rozenperken worden droge bla deren gebrachtde hoogstammige en tengere rozelaars worden met stro om wonden. 6) De Chrysanthemen worden gegroe peerd. 7) De laatste Dahlia's worden binnen gehaald. 8) Lentebloemperken met giroffels, myo- soten, bloembollen, enz., worden aange legd. 9) De mugüets worden geforceerd. 10) Het toilet der sierplanten wordt verzorgd: heesters snoeien, enz... schup diep de grond wegnemen, en het blootgelegde grondgedeelte met tabakstof bestrooien, en dan de weggenomen aarde terugleggen. Aldus werkt men krachtdadig de bloedluizen tegen. 4) Alle knobbels worden van de bomen weggesneden, en bestreken met lijnolie, waarin 50 gram naphtalien per liter is opgelost. 5) Alle onkruiden en plantenresten worden opgeruimd en verbrand. VELDWERKEN. 1) De nog braakliggende velden be mesten en omploegen. 2) Beten, rapen en beetwortels oogsten. 3) De koren-zaaiïngen beëindigenhet zaad een beetje forceren. 4) Bij droog weder de gronden bekal- ken. die arm zijn aan kalk. 5) De weiden verbeteren met metaal schuim en kruisgewijze egging de droge weilanden omspitten. 6) Loopvoren openen in de graanvel den. 7) Bij slecht weder de graangewassen dofsen, de granen triëren, enz... STALLEN. 1) Laat uw stallen nazien door een rijks- landbouwkundige het kost U niets, en U hebt er veel bij te winnen, doordat uw beesten meer renderend zullen worden. 2) De temperatuur moet er overal 15 a 16 graden Celsius bedragenslechte lucht moet kunnen ontwijken, zonder daarom tochtgaten te maken. 3) De paarden werken nu minder Van den Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouw versieringen. - Markiezen. (40) EEN STEMMIG HERFSTBEELD ureigend naar hem toe. Jack sloeg ucuen ae vermeiigenae Oem aandachtig gade vlammenzee in te tomen. En geen water «Mijn hemel», vertelde hij later, «ik neo hem werkelijk slechts mijn vuist on- de neus gehouden. Ik heb hem niet hem angeraakt ock wel neen, ik heb (O.. een maar m'n vuist voorgehou- _,U "f1. namelijk juist aan, wel. en U1C te- zèlf er tegenaan. Twee we- i?ng hii jammerend ir Af en toe scheen het, alsof we op één plaats ingesloten waren, nadat de vierde zijde reeds begonnen was te branden. Maar Jack had juist precies het goede moment gevoeld, óm weg te, komen, na dat we alles gezien hadden wat we zon- „v- der gevaar zien konden. Wij moeten in - -.. ,,.j jöiiiutcrena in verband nacht meer dan 50 mijlen gelopen heb- r;le. ^at *s toch zeker mijn schuld ^en' Jacks voeten vertoonden blaren en mijn enkels weigerden de dienst bijna, aviT ieder geval kwam de onbeheerste toen de volgende dag op de hoek van makk irier Jack er nu niet zo heel ge- de Sevehth Street en de Broadway op een hoofHtÜ^ an af' De JaPanners stelden hèt vuilnisemmer zaten en op een tram wacht- he- vlart'er onmiddellijk in kennis van ten die ons naar de voorstad Oakland r.e:/urde en Juck werd in arrest ge- moest brengen. Hier was naar verhouding weinig schade door de aardbeving ver- .c°bega's sloten zich aaneen en be- °°rzaakt en Jack kon er zich van over- Per.cen zich. vastbesloten als het moest tuigen dat het huis van zijn moeder er h„ e" e'e gele leger te vechten nm nog stond, hoewel daar in de buurt een •camt-- i GROENTENTUIN. 1) De nog braakliggende bedden wor den nu met stalmest bemest. 2) Alle onkruiden en plantenresten worden uit de tuin weggeruimd en ver brand, om aldus alle zwammen en win- terwormen, die erop huizen, te vernie tigen. In geen geval mogen die resten op mesthopen gegooid worden. 3) Het onkruid tussen de winterspinazie nog voorlopig laten groeien, om aldus de jonge spinazieplantjes tegen, het uitvrie- zen te beschermentoch er voor zorgen dat de spinazie steeds de bovenhand op het onkruid behoude, en er niet door ge stikt worde. 4) De Lentekolen worden nu op hun plaats geplant. 5) Michauw-erwten kweken. 6) Wortel- en aardappelhopen worden met bladeren bedekt. Alleen het bovenste van de hopen blijft nog voorlopig open liggen, totdat de vorst zich laat gevoelen. 7) Rode kolen omgekeerd in de grond graven, zodat de kroppen 4n de grond ge dolven zijn, en de wortels en stengels uit de grond steken. 8) In de broeikassenradijs, salaad, kervel, wortels, kers en erwten kweken. VRUCHTENTUIN. 1) De bomeij snoeien, kalken en met rupsenlijmbanden, tegen de kleine winter- vlinders beschermen De notebomen worden bij voorkeur in de zomer gesnoeid. 2) Al de snoeiwonden met entwas af strijken. om te beletten dat kiemen van ziekten of boomzwammen binnendringen. 3) Rond de appelboomstammen een daarom wordt het rantsoen hooi en haver langzaam verminderd, en er wordt een weinig meer stro gegeven. 4) De koeien .krijgen zwaarder voeder. 5) De schapen komen minder buiten. 6; Wij kweken de zeugen liever met meel op dan met aardappelen, daar ze door te veel aardappelen te diklijvig wor den. 7) Iedere morgen en avond de paarden verzorgen. 8) Geiten en schapen en konijnen niet te veel koude laten lijden. KLEINE KWEKERIJ. 1) De leegstaande kuiken- en opfok - huizen worden nagezien, en zonodig her steld, geverfd en gekarbolineerd. Ook het inzetten van ruiten en het herstellen van de daken moet vóór de winter gebeuren. 2) In de bewoonde hokken wordt het strooisel verdubbeld, en er wordt wat graan ingeworpen. 3) Het vetmesten der ganzen en kal koentjes bevorderense gehakt groen in overvloed geven. 4) Men slacht de volwassen konijnen. 5) Waakt op de rustigheid der bijen. 6) De duivenjongen van einde jaar niet voor voortteling behouden. ANDERE DIEREN. 1) Het is het moment om in de weiden de mollen te vangen. 2) Nu kunstmatige vogelnestjes plaat sen, om goede helpsters te kweken om in het voorjaar de insekten .te bestrijden. 3) Nu in de kruin van sommige bomen een stuk spek hangen, om meesjes te lokken, die in het voorjaar zullen terug komen om insekten en rupsen te vangen. PLANTENWERELD. De gehele winter door zijn de volgen de bloeiende planten te vinden 1) Paarse dovenetel. Lamium purpureum. 2) Kruiskruid, Senecio vulgaris. 3) Madeliefje, Bellis perennis. 4) Herderstasje, Capsella Bursa pastoris. De Hulst vertoont reeds rode vruchten. Beuk en eik hebben verdorde bladeren en behouden die grotendeels de gehele winter. VOGELS. Ongeveer alle trekvogels zijn thans heen. De zwerfvogels trekken 't land door. Er wordt door de vinkersop lijster en leeuwerik jacht gemaakt. Ook de jacht op wilde eenden en op hazen -is nu in volle gang. INSECTEN. Enkele vlinders, die overwinteren, ver tonen zich nog wel eens op een mooie dag. Ook zijn er soms nog enkele libellen te zien. Eierhoopjes van de ringelrupsvlinder zijn nu goed zichtbaar ze kleven in rin getjes om de takken. Ook de bloedluis valt nu goed in 't oog en moet verwijderd worden. WAT KUNNEN DE KINDEREN, DIE VAN PLANTEN EN DIEREN HOU DEN, GEDURENDE DE MAAND NOVEMBER DOEN? We raden de wenken van P. Teunis- sen Jr. aan 1) Wie nog geen bloembollen heeft ge zet, moet het nu spoedig doen. 2) Vergelijk een lang-stijlige en kort- stijlige Primula chinensis of Primula ob- conica en ga er de bestuiving van na. 3) Ga eens na, hoe het met de vruchten van de klimop staat. 4) Pluk enige z. g. vruchten van Taxus en zaai die in huis uittel dan de zaad lobben. Doe dit ook met 't zaad van een Pinus... en tel de zaadlobben. 5) Beproef eens of je reeds vrouwelijke katjes van de berk kan vinden en ga eens na, hpe 't met de katjes van wilg en populier staat. 6) Tracht waar te nemenwinter koninkje, koolmees, pimpelmees, boom kruiper en goudhaantje. 7) Verzamel en teken takjes. 8) Zoek naar eieren van de ringelrups vlinder en zonderling, naar poppen van 't koolwitje. 9) Let eens op de spreeuwen en merels. 10) Vernietig de nesten van boomwitjes en bastaardsatijnvlinders, benevens wil genroosjes en schijngallen van de kleine popiilierenboktor. Verzorgd werk Matige prijzen (38) aantal huizen een varen geworden. g. w aad te Krijgen. JaPan.^er; verhoor- ReeJs vergadert de C'-rres- jn'"raad' -kiaar °°k de blanke Copyright by Omnium-Press denten hadden niet stil gezeten. prooi der vlammen P. C. R. 40275 (Vervolgt) H. R. Yper 4382 Tengevolge wijziging van kweek, grote afslag op alle boom- en (1108) struikgewassen. 'JV MERKWAARDIGE PLANT. In het botanisch instituut te Gent, ei gendom der Universiteit, kweekt men alle mogelijke planten die hier kunnen ge teeld worden. In een grote en mooie vij ver treft men er een even eigenaardige als zeldzame soort aan, de Victoria Regia. Deze plant heeft een bloem die de eerste dag wit is, de tweede dag rood en 's an derendaags verdwijnt. Deze bloem heeft een diameter, die schommelt tussen 50 en 75 centimeterde zaadknop bevat 275 zaden ter grootte van een dikke erwt. Het zaad steekt vol zetmeel en wordt in Ame rika, alwaar het bekend staat als het bes te meel. zeer gezocht door fijnproevers om de lekkerste gebakjes te maken. De bladeren van de Victoria Regia zijn schotelvormig en drijven op het water. Hun diameter varieert tussen 1.25 m. en 1.75 m.. de dikte van het blad is hoog stens een halve millimeterde rechtop staande randen van de schotel eveneens en zijn 20, 30 tot 40 centimeter hoog. Zo men nu op de bodem van de schotel een gelijk groot stuk zwaar karton of triplex legt. dan kan een mens van nor maal gewicht er op wandelen zonder dat het blad merkelijk dieper gaat. Het is nu ongeveer honderd jaar gele den, aldus de annalen van het botanisch instituut, dat men er een blad aantrof met 2.75 m. doorsnee. Men kon er tot 240 kg., stenen op plaatsen vooraleer het blad zonk BOOM VAN 700 JAAR OUD. Een zevenhonderd jaar oude boom uit het park van het kasteel van Chimay werd geveld. De boom, die een hoogte bereikte van 30 meter en een omtrek had van 6 meter en waarvan takken waren verstevigd met gewapend beton, is gevallen nadat twee mannen er twee voile dagen hun werk van gemaakt hadden- BOER JAN. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9