Albert SL08SE - D1ERYCK Hotel Splendid Britannique Kolen en Bouwmaterialen Raph. Coulier-Jonckheere STOORS GORDIINEN MATTEN TAPIjTEN I. - NOG EEN MOOI TOERISTISCH BOEK Grote Markt II. - HET TOERISTISCH SEIZOEN 1948 DE BESTE REKLAAM IS GOEDE KWALITEIT! Elverdingestraat 1 1 IEPER Tel. 384 Leergangen van de School voor Best-uursrecht, te Brugge KOLONIALE LOTERIJ Lening tot Wederopbouw Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS HET YPERSCH NIEUWS» BU. 1* 13-11-1948 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG: Opgevulde Hesp met Selderij Bonensoep Kalfsgebraad Schorseneren Gekookte Aardappe len Caramelvla- MAANDAGVleescroquetten Bonen soep Gebraden Konijn Appel moes Gekookte Aardappelen Ha- vermoutkoekjes fijn aroma geeft, om hun hoog gehalte aan vitaminen C, maar ook omdat ze in het huishouden vele diensten kunnen bewijzen. We zorgen daarom steeds enkele ci troenen in huis te hebben Bij het kopen letten we er op de vruchten te kiezen met een fijne gladde schil en bleekgele kleur. In de keuken wordt de citroen gebruikt voor de smaak te verhogen van vlees, vis, oesters en groenten, terwijl hij ook voor DINSDAGSchelvissoufflé met Macaroni het bereiden van sommige sausen onont- Fruit. heerlijk is, en ook gebruikt wordt voor WOENSDAG Frankforter - Worstjes verschillende zoete gerechten. Zuurkool Aardappelpuree Kar nemelk pap. DONDERDAG Lamscoteletten Spruit jes Gekookte Aardappelen Mal- zenapudding met Rozijnen In het huishouden kunnen we de citroen gebruiken voor het reinigen van voor werpen in koper en stro. We snijden hiervoor een citroen in tweeën en wrijven er vlug mee over het te reinigen voor werp. Het koper wordt daarna met een VRIJDAGGebakken Pladijs Frites ^roge doek opgepoetst- Vooral voor be- Fruit. t werkt koper is dit een uitstekend middel, ZATERDAGVarkensnieren Savoye- daar het citroensap tot in de kleinste kool Gekookte Aardappelen i hoekjes doordringt. Een vuile spons, die Appelbeignets. we enkele uren te weken leggen in water. VOOR DE LEKKERBEKKEN. waarbij enkele schijfjes citroen zijn ge- Opgevulde Hesp met Selderij Beno- voegd en die we dan in proper water digd 10 sneden hesp. 3 dikke, witte sel- goed uitspoelen, zal weer helemaal zuiver den,planten. 50 gr gruyèrekaas. 50 gr. zijn Een papje van citroensap en zout boter 50 gr bloem 1/2 1. melk, peper en verwijdert roest- en inktvlekken uit lin- zout. een ei. paneermeel. nengoed. WerkwijzeDe buitenste selderijstelen j A's geneesmiddel tegen keelontstekin- langs de buitenkant met een mes afschrab- hoofdpijn en borstvallingen zullen ben. daardoor komen de draden los, die t we citroensap gebruiken, verdund met een de selderij anders hard maken De sel- weinig water Het liefst gebruiken we dan derij spoelen en in zoutwater afkoken. dit saP zonder suiker, daar de genees- In elke snede hesp enige selderijstelen kracht dan sterker is rollen en deze schikken in een vuurvaste Een gelei, gekookt van citroensap en schotel, overgieten met de kaassaus, be- suiker, is bloedzuiverend en een voorbe- strooien met paneermeel en in de oven hoedmiddel tegen koorts, laten bruin bakken. Voor uw handen, die door het werk be- Boonsocp. Benodigd: 350 gr. bonen vuild en gehavend zijn. is citroensap een 4 preien, 1 selder, 2 ajuinen, 1 peterselie- echte uitkomst. Nadat ge de handen in wortel, enkele aardappelen, een wortel een zacht zeepsopje hebt gewassen en de peper. zout. een laurierblad en een takje nagels flink hebt geborsteld, wrijft ge de tijm beschadigde en vuile plekken in met een WerkwijzeMen spoelt de bonen eerst stukje citroen. De huid der hand wordt goed en zet ze dan een nacht in lauw er schoon en zacht van. water te weken. Men zet ze 's anderen de kindervoeding schijnt citröensap daags op met het weekwater en laat ko- eveneens een rol te kunnen spelen. Ame- ken. Zodra het water kookt voegt men rikaanse geneesheren hebben op dit ge- een geut koud water bij eh doet dit drie 1 bied jaren lang proeven genomen, en stel- a viermaal, tötdat men voldoende vocht den hierbij vast dat citroen-melk-nemende voor de soep heeft. Men rekent 2 1. water kinderen minder onderhevig waren aan voor 350 gr. bonen. Dan voegt men er in 1 besmettelijke ziekten en zo die kinderen grove stukken gesneden bij: de preien deze ziekten toch kregen, dan"waren zij de selder, de ajuinen, de peterseliewqrte) er in ieder geval beter tegen bestand, en enkele aardappelen, de wortel, wat peper de ziekte was van kortere duur dan in en zout. en voor wie van gekruide soep andere gevallen Deze citroen-melk was MISffilMW houd^ ook een laurierblad en een takje ti.;m Als de soep gaar is, wordt ze door gestoken. Het wit van de prei wordt fijn gesneden. afzonderlijk in boter gestoofd en bij de doorgestoken soep gevoegd Men laat de soep nog eens doorkoken en voegt er voor het opdienen een tas melk en ge fruite broodkorstjes bij. Vleescroquetten. Benodigd500 gr. kalfsvlees of overschotten van vlees. 3 eieren, 50 gr. boter, 50 gr. bloem, ge raspte beschuit, peper en zout. WerkwijzeMaak een blonde saus van boter en bloem, aangelengd met vlees- nat Kook het kalfsvlees en maal fijn. Bind het met de saus. roer er de eierdooiers, geraspte beschuit, bloem, peper en zout onder. Laat éventjes op het vuur door stoven. goed roerende. Laat verkoelen. Vorm langwerpige balletjes, wentel ze in lichtgeklopt eiwit, daarna in geraspte be schuit en laat ze in warm braadvet brui nen. Men mag ook kampernoeliën. die fijn gesneden zijn, onder het vlees men gen. Dien op met tomatensaus, zure eier- saus. komkommersaus of remouladesaus Schelvis-Soufflé met Macaroni. Beno digd 1/2 kg. schelvis, 2 eieren. 1/4 kilo macaroni, 50 gr. boter, wat geraspte kaas WerkwijzeWe koken de vis op de ge wone wijze, verwijderen dan zorgvuldig de graten, verdelen de vis in zeer kleine stukjes en roeren er de eieren onder. Dan deze laten afkoelen. We breken de maca roni in kleine stukjes, koken deze en la ten ze in een vergiet uitlekken. Vervol gens brengen we in een geboterde vorm afwisselende lagen vis en macaroni, met deze verstande, dat op elke laag macdroni een weinig geraspte kaas wordt gestrooid. Aan de oppervlakte leggen we ook nog enkele klontjes boter. Dit alles laten we in een matig warme oven ongeveer een half uur bakken. Deze soufflé wordt meestal met tomatensaus opgediend, al doet een kaassaus ook goed. KEUKENGEHEIMEN. 1) Bij het braden van worstjes gebeurt het maar al te vaak. dat het vel barst. Veel huisvrouwen denken dit euvel te voorkomen door met een vork in de worstjes te prikken, alvorens ze te bra den Vergeefse moeitehet vel barst toch. Maar legt U de worstjes eens een vijf tal minuten voor het bakken in warm (niet kokend) water. En daarna bakt U ze langzaam in goed warm. doch niet dampend vet. liefst spekvet. Keer de worstjes dikwijls om. na 20 a 30 minuten zullen ze mooi bruin en gaar zijn. zonder te zijn gebarsten 2) Gebeurt het. dat U uw zelfgebakken cake of taart niet in zijn geheel uit de vorm kunt loskrijgen, bedek hem dan eens met een bord of deksel, zodat damp ontstaat. De kans is nu veel groter dat het gebak zal loslaten en in zijn geheel uit de vorm zal glijden 3) Wie de scherpe smaak van zuurkool wat zachter wil maken, voegt één ge raspte aardappel per 1/2 kilo zuurkool toe voordat de kool gekookt wordt- 4) Witte en rode kolen kunnen zeer goed als t saladegegeten worden. Ze worden dan rauw. zeer fijn gesnipperd, en kele uren voor het opdienen met peper en zout bestrooid en met azijn overgoten HET NUT DER CITROENEN. Citroenen zouden in geen enkel huis gezin mogen ontbreken- Zij worden niet alleen gewaardeerd om hun heerlijk ver- frissend sap. om hun schil, die ons een samengesteld uit 3/4 liter melk en 1/3 li ter water, 15 gr. suiker en 2 soeplepels citroensap. Het vitaminenrijke citroensap en de voedende melk zouden een zeer gelukkige combinatie zijn. en het loont zeker de moeite hier eens met uw huis dokter over te spreken. Van den Peereboomplaats 27, IEPER De Grootste Keus Meubelpapier. DE LAAGSTE PRIJS. Rouw versieringen. - Markiezen. (40) ONS WEKELIJKS PRAATJE. Iets over de wintermantel. Degene die dit jaar een nieuwe winter mantel moet kopen is er in ieder geval beter aan toe. dan zij die dit verleden jaar moesten doen. Immers, een winter mantel is een kledingstuk, dat wij bijna allemaal meerdere jaren moeten dragen en daarom hebben we niet graag, dat het jaartal er op staat. En dit is zeker Ret geval met de mantel van verleden jaar, van hen die zich hebben laten verleiden met de New Lookmet al zijn uiter sten toe te passen. De wintermantel 1949 is lang zo uitdagend niet meer. al leen haar lengte bleef dezelfde als deze van haar voorgangster 1948. Maar de overdreven klokkende of gefronste ruimte heeft reeds afgedaan en de heupverbre dingen zijn totaal verdwenen. De nauw sluitende (redingote) modellen van dit jaar vallen glad om de heupen en dan enigszins klokkend naar omlaag. De sportmantel met ceintuur en raglan mouwen is bijna klassiek en zal ongetwij feld wel in de smaak vallen van onze jonge sportieve meisjes en werkende vrou wen. De losse wijde mantel wordt veel met een schouderpas gekozen, maar ver toont verder dezelfde lijn als deze. die we van haar gewoon zijn Zakken ont breken hier nooit, maar we zien meer ingesneden zakken dan opgestikte Zagen we deze mantel de laatste jaren bijna uitsluitend zonder sluiting, thans worden ze gesloten gedragen, wat ons met het oog op het seizoen ook veel praktischer lijkt. Bijna alle mantels worden met pels ge garneerd- Op alle mogelijke manieren wordt met bont gewerktkragen, man chetten. zakken, randen op schouderstuk ken. ja zelfs hele mouwen zien we er van En zowel de kostelijke pels op de ele gante modellen, als de mindere soorten op de eenvoudige mantels bekoren het oog. Zij. die over een oude bontmantel met nog. goede stukken beschikken- heb ben dan ook keus in overvloed, als ze deze stukken willen gebruiken als gar nering op een stoffen mantel. De hoed, meestal klein, wordt dit jaar, in .tegenstelling met het vorige jaar. veel al in een afstekende kleur met de mantel gekozen. Tante DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden WEEK VAN 14 TOT 2t NOV. 1948 NAAMDAGEN. Zondag 14 Nov.Laurent. Maandag 15 Nov.Leopold. Geertruid Dinsdag 16 Nov-Edmond. Woensdag 17 Nov.Hugo. Gregorius. Donderdag 18 Nov.: Oda Basilica. Pie- ter en Paulus. Vrijdag 19 Nov. Elisabeth. Cecilia. Zaterdag 20 Nov.Felix. Oktaaf BIZONDERE DAGEN 18 Nov.St Oda. patrones der uitdra gers 19 Nov.St Cecilia, patrones der mu zikanten. MAANSTANDEN Volle Maan 16 Nov. te 19 u. 31 min. Laatste Kwartier 23 Nov. te 22 u. 22 m. Nieuwe Maan 30 Nov. te 19 u. 44 m. IN DE NATUUR. 14 Nov.Ontbladering van de kornoelje boom. 15 Nov.Normale datum van de eerste sneeuw. 16 Nov.Ontbladering van de duindoorn. 17 Nov.Ontbladering van de treurwilg. 20 en 21 Nov Het weder verkoudt merkbaar. VOLKSE WEERKUNDE 19 NovemberSt Elisabeth. Sinte Elisabeth doet verstaan. Hoe de winter zal vergaan. HERDENKDAGEN. 14 November 1888Overlijden te Antwerpen van de Vlaamse dichter en opvoedkundige Jan Van Beers. 1936Hitler ziet af van de besluiten van het Verdrag van Versailles, voor wat betreft de internationa lisatie van de Rijn, de Donau, de Oder, de Elbe en de Niemen. 15 November 1831 Het Verdrag der 24 Artikelen wordt te Londen ondertekend. Daardoor wordt België's bevolking met 300.000 inwoners verminderd. Te dien tijde bedroeg onze bevolking, in ronde cijfers uitgedrukt, vier milüoen in woners. nu is zij ruim verdubbeld. 1868Dood van de bekende toondichter Rossini, schrijver van talrijke opera's. 16 November 1792Inneming van Mechelen door de Fransen. De militaire magazijnen vormden aldaar voor de veroveraars een grote buit- Daarna dwong de Franse generaal Dumouriez Ant werpen zich over te geven en kwam aldus in het bezit van een rijke voorraad wapens. 17 November 1865Twee Fransonkundigen, Jan Coucke en Pieter Goethals, worden na Fran se procedure als moordenaars te Charleroi onschuldig onthoofdde ware plichtige bekende later op zijn sterfbed. 1936M. Roger Salengro, minister van Binnenlandse Zaken in Frankrijk, pleegt zelfmoord, door de gaskraan in zijn slaapkamer open te zetten. Ophefmakende zaak. 18 November 1831 Toen op 10 Nov. 1831 het bestand tussen België en Holland werd aanvaard, liet het Voorlopig Bestuur 's Lands Bewiqd aan het Nationaal Kongres over. Deze vergadering betond uit 200 leden. Baron Surlet de Chokier werd tot voorzitter aan gesteld- 18 en 24 November kwam het Kongres bijeen en verklaarde het Huis van Nassau vervallen en riep de onafhankelijkheid van Bel gië uit. 19 November Nationale Feestdag in Brazilië. (Dia da Bandeira). 1806De Schot Mungo Park. eerste ont dekkingsreiziger van de Niger, komt in de stroomversnellingen van Boussa om. 20 November 1789Sluiting van het Seminarie te Leu- F. A. LUYTEN BELGIE EN LUXEM BURG. Nederlandse Keurboekerij N. V. Amsterdam. 248 blz. Prijs145 fr. Na de voortreffelijke gids die we in onze laatste kroniek bespraken wijden wij vandaag onze aandacht aan een niet minder belangrijk werk over ons land en Luxemburg. De schrijver van dit boek is de alge-_ mene vertegenwoordiger te Amsterdam der Belgische Spoorwegen alsmede van het Commissariaat-Generaal voor Toeris me. Sedert jaren, eerst als algemeen se cretaris van de Vlaamse Toeristenbond, daarna als ambtenaar te Brussel en te Amsterdam, heeft de Heer Luyten een buitengewone kennis opgedaan van de toeristische merkwaardigheden van ons land. Die kennis heeft hij thans in het bovenvermelde boek neergeschreven in een taal die de moeilijksten moet bevre digen. Niet dat het boek in ronkende vol zinnen onze toeristische schatten en de schoonheid van ons land wil verkondigen neen, gezapig en zo klaar mogelijk zet de auteur ons uiteen wat er in ons land te zien iswij volgen hem zoals we een veilige gids zouden volgen. Zonder ver moeiende details .vertelt hij over de hon derd en zoveel interessante gebouwen en hoekjes van ons schone land, over geschie denis en folklore en dies meer. Het werk, dat een voorwoord bevat van de Heer Haulot. commissaris-generaal voor Toerisme, telt naast een woordje ter inleiding, zes hoofdstukken over België en vier over Luxemburg. Wat ons land betreft, worden achtereenvolgens behan deld De Belgische Kunststeden. De Kem pen, Het Zuid- en het Westvlaamse Heu vellandschap. De Kust, De Ardennen, Tussen Samber en Maas. Over het gedeelte dat ons speciaal in teresseert willen we even uitweiden. Het Zuid- en Westvlaamse heuvellandschap en ven 1869Inhuldiging van het Kanaal van Suez, te Port-Saïd160 kilometer lang, 75 meter breed. 1910: Dood van de grote Russische schrij ver Leon Tolstoi. Hij werd in 1828 te Isnaïa Poliana (Rusland) gebo ren. 1932In ons land en ook in Nederland worden op vele plaatsen aardschok ken waargenomen. (O. - P Waarom nog langer zelf bereiden Bij huwelijk of andere maaltijden Wij brengen U thnis een waar festijn. Kan er iets eenvoudiger zijn Geen kommer, U hoeft geen materiaal Geen last, en fijn eten 'n ideaal Vraagt voorwaarden voor alle aan gelegenheden in het IEPER Alom gekend voor zijn vermaarde keuken en voordelige prijzen (765) het gebied tussen Samber en MaasTer- dienen meer bekendheid te genieten £o staat het in de inleiding en wij kuni*^ niets anders dan deze regelen beamen H<* heeft de auteur dan deze streek aangt. pakt? Van leper geeft hij ons twee een halve bladzijde, terwijl twee blad zijden worden gewijd aan de Westvlaamse Bergen. Kort, maar goed. En dat is geei geringe verdienste. Wij zijn de schrijver dankbaar omdat hij onze Westhoek niet vergeten heeft. Een paar kleine opmerkingen hebben wij echter te maken in verband met deze onze streek. Het Oorlogsmuseum wordt vermeld als nog steeds bestaande, en ook de ongelukkige vernieling van het Monu ment van de Gasaanval te Steenstrate is de schrijver waarschijnlijk ontsnapt. Ver der vinden we het ook spijtig dat van de Halle van leper geen recente foto werd gereproduceerd. Maar dat zijn kleinig. heden waar we overheen moeten stap pen. om alleen het goede in dit boek te waarderen. De illustraties, 23 in getal, beslaan telkens een volledige bladzijde en zijn buitengewoon verzorgd. Voeg daar bij dat voor België alleen meer dan 25» plaatsen behandeld worden, dan krijgt ge rTieteen een juiste indruk van dit mooie werk. Alhoewel het boek meer dan waarschijn lijk in de eerste plaats is uitgegeven om de Nederlanders de toeristische schoon heid van ons land te doen kennen, hebben wij zelf van dit schone boek veel, zeer veel genoten. In de wintermaanden, die aan de deur staat: kan het ons van groot nut zijn om het belangrijke van het minder interes sante te leren onderscheiden. De mooie klare druk, het zware papier en het fijne linnen kaft verhogen nog de waarde van dit kostbare boek. Sedert een paar maanden is het toeris tisch seizoen afgelopen. Wat het geweest is. weet iedereen die van het toerisme te leven heeft. Wij bezitten nog geen vol ledige toeristische statistieken over het verlopen jaar, maar toch kwamen ons reeds enkele cijfers ten gehore, waaruit blijkt dat het bezoek der vreemdelingen slechts de helft was yan het aantal van vorig jaar, terwijl het bezoek van de binnenlandse toeristen ongeveer 75 is vergeleken bij vprig jaar. Juistere en vol lediger cijfers zullen ons waarschijnlijk maar binnen enkele weken bereiken, maar de gevolgtrekking ligt reeds voor de hand. Wij zegden het reeds verleden jaar pro paganda en nog eens propaganda. leper heeft uitgedaan wat het bezoek betreft van het buitenland, enkele Fransen en En gelsen niet té na gesproken. Heeft onze plaatselijke vereniging voor vreemdelin genverkeer alles gedaan wat zij had kun nen doen Wij willen het graag aannemen en daarom verwachten wij binnen kort én het jaarlijks verslag dezer vereniging én het verslag van het gemeentebestuur inzake bezoek van belfort en museum Aan de hand van deze gegevens zullen de han delaars zich een juiste gedachte kunnen vormen van het vreemdelingenbezoek tij dens het afgelopen seizoen. VIATOR. Daarom wendt U voor alle in volle vertrouwen tot het oudgekend huis: (1092) BERICHT Begin Januari e. k. hervat de School voor Bestuursrecht te Brugge haar leer gangen. welke zullen gegeven worden op de Zaterdagnamiddag, van 14 tot 17 u., te Brugge, (voor het le. 2e en het 3e jaar) en te Kortrijk (voor het le en het 2e jaar). De cursussen van het eerste jaar zijn toegankelijk voor dames en heren, die aan de volgende voorwaarden voldoen a) ten minste 17 jaar oud zijn bij de aanvang van het schooljaar, d. i. op 1 Ja nuari 1949. bi ten minste middelbaar onderwijs van de lagere graad of daarmede gelijkge stelde studiën hebben gedaan, ofwel als voor vast benoemd klerk in dienst zijn van een gemeentebestuur. c) slagen in een ingangsexamen, be staande uit een Nederlands opstel en vraagstukken van gewone rekenkunde. Zij die wensen deel te nemen aan be doeld ingangsexamen, hetwelk in de loop van de maand December a. s. te Brugge zal afgenomen worden, dienen daartoe uiterlijk tegen 4 December a. s. een aan vraag te richten aan de School voor Be stuursrecht (Provinciaal Bestuur, Burg. Brugge), met nauwkeurige opgave van de plaats en datum van hun geboorte, de stad waar ze de leergangen wensen te volgen en hun juist adres. Zij behoren daarbij een afschrift te voegen van een getuigschrift van gedane studiën of van hun benoeming tot gemeenteklerk. Bij dé- zelfde gelegenheid zal een inschrijvings- recht van 50 fr. moeten gestort worden op de postrekening Nr 1213.64 van de School voor Bestuursrecht te Brugge. Onafhankelijk van deze storting moeten de in het ingangsexamen geslaagde can didates net als de reeds aangenomen leerlingen, nog een lesgeld betalen, vast gesteld op 150 fr. per studiejaar. De uitslagen van de trekking der Ko loniale Loterij, die Zaterdagavond te Se- raing plaats had, luiden Winnen 200 fr. de biljetten die eindigen op 7. Winnen 500 fr. de biljetten die eindigen op 06. Winnen 1.000 fr. de biljetten die eindi gen op 187, 089, 129. Winnen 2.500 fr. de biljetten die eindi gen op 6471, 4997, 4133, 8289, 5425, 5983 7988, 5433. Winnen 5.000 fr. de biljetten die eindi gen up 9039, 7626, 3792, 6645. 9495. Winnen 10-000 fr. de biljetten die ein digen op 3961, 9255, 4355. Winnen 20.000 fr. de biljetten die ein digen op 85059, 68377, 41420. 13242, 21*71' Winnen 50.000 fr. de biljetten die ein digen op 56545, 19503, 77617, 05677. Winnen 160.000 fr. de biljetten die ein digen op 32785, 49656. 72778, 26265. Wint 250.000 fr. het biljet dat ein digt op 68423. Winnen 560.660 fr. de biljetten die ein digen op 232711, 144266. Wint 1.660.000 fr. het biljet dat eine:;. op 144674. Wint 2.560.000 fr. het biljet dat eindif op 291115. LOTEN VAN 2 EN 1 MILLIOEN FB De uitslag van de 49e trekking van Lening van de Wederopbouw luidt 2.000.600 fr.Reeks 1022 nr 336 1.000.000 fr.Reeks 2732 nr 986 De andere nummers van die reek'48 zijn betaalbaar met 1000 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 9