SPROKKELINGEN STEVENS Gebroeders ALIDAS VAN K ALJ BAS De Wonderdoktoor UIT HET BINNENLAND Geen Kerstdag of Nieuwjaar zonder een RADIO in huis Vandenpeereboompl. 7, IEPER - Tel. 249 UIT HET BUITENLAND Tekenverhaal 3 HLT VPLRSCH VIEITTS BU 4 18-U-1M4 S-885 Belgen ra-mist Uit een officieel verslag blijkt dat er aog steeds 6 085 Belgen vermist zijn Daar onder bevinden zich 83 krijgsgevangenen. 1.868 politieke gevangenen. 743 vrijwilli ge arbeiders. 763 verplichte tewerkgestel- den, 1.219 personen, die met geweld in de «Wehrmacht» ingelijfd werden en 1409 andere personen, behorende tot verschil lende categorieën met inbegrip van bur- geron trouwen De bijkredieten 1948 De lijst van de bijkredieten die in de Kamer wordt ingediend voorziet voor de gewone uitgaven een verboging van 1 milliard 700 millicen frank Deze gaan voor een aanzienlijk gedeelte naar de so ciale voorzorg in het bizonder wegens de toename van de werkloosheid. Verder brengt de verhoging van 5 van de wed den van de staatsbedienden eveneens aan zienlijke uitgaven mede. Op de buiten gewone begroting is een vermindering voorzien van ongeveer 4 milliard frank Georges Rodenbach wordt herdacht. Vijftig jaar geleden overleed te Parijs de Franstalige schrijver en dichter Geor ges Rodenbach die te Doornik werd ge boren in 1855 Op meesterlijke wijze werd door hem de stemmige stilte van Brugge de Dode bezongen Rodenbach verbleef te Gent van 1855 tot 1893. Op Zondag 19 December zal hij thans te Brugge en te Gent plechtig herdacht worden. 53 000 grensarbeiders leggen het werk neer De Belgische grensarbeiders zijn maan dagmorgen in staking gegaan, als pro test tegen het besluit van de Franse re gering waarbij het overmaken naar Bel gië van meer dan 50 van hun loon ver boden wordt Men schat dat 53 000 Bel gische grensarbeiders het werk stilge legd hebben, aldus zouden er thans meer dan 200.000 werklozen in ons land zijn. Belgisrhr jeugd in Frankrijk uitgenodigd. Het centrum voor kulturele en sociale samenwerking te Parijs, hier vertegen woordigd door de Nationale Dienst voor de Jeugd. Kunstlaan 22. Brussel, richt van heden tot 12 Januari 1949 te Biarritz- Anglet en te Bayonne. in zijn internatio nale jeugdtehuizen, een gedeeltelijk toe ristisch. gedeeltelijk kultureel verblijf in. waartoe de jongeren der Westerse lan den uitgenodigd worden Be trekking van de 18e schijf der Kolo niale Loterij. De trekking van de 18e schijf der Ko loniale Loterij zal in het Paleis voor Scho ne Kunsten te Brussel plaats hebben op 31 December 1948. te 20 uur. De eerste wereldburgerkomt naar Brussel. Deze week komt Garry Davis, de eerste wereldburger naar Brussel en zal er het woord voeren in het Sportpaleis. De tabaksaccijns. Aangezien de accijns voor sigaren, siga- rillos en kerftabak in België thans nog belangrijk hoger is dan het overeenge komen toekomstige gemeenschappelijk Beneluxtarief. zal België binnenkort de ac cijns op de tabaksproducten verlagen, waardoor de overeenstemming met het thans voorgestelde Nederlandse tarief zal worden verkregen De accijns op sigaret ten zal in België worden verhoogd tot 62 zoals thans ook voor Nederland wordt voorgesteld. De prijzen in België. Staatsminister van Zeeland verklaarde, gedurende een spreekbeurt te Roesela re. dat de Belgische prijzen gemiddeld 20 hoger zijn dan deze van onze gevaarlijke mededingers De sociale lasten zijn even eens te zwaar. Voor de dienstplichtigen van de klasse 49. De oproeping in het selectiecentrum mag door de werkgever niet ingeroepen worden ais oorzaak van verbreking van het werkers- of bediendencontract. De uitrusting van de landbouw Op 30 Oktober 1948 waren 7850 aan vragen van landbouwers tot losmaking van geblokkeerde gelden aangenomen Het bedrag beloopt 137623.100 fr De ooriogsschade. Op 30 September 1948 werden voor 6281 537.062 fr. kredieten toegestaan op 38 693 aanvragen De Nationale Maat schappij voor Krediet aan de nijverheid heeft op datum 30 September 1948 een bedrag van 2.120137600 fr toegestaan op 912 aanvragen. Het Nationaal Instituut voor landbouwkrediet was op 30 Septem ber 1948 ingegaan op 2.624 aanvragen ten belope van 174 376.610 fr. Alles samen be tekent dit een bedrag aan voorschotten en kredieten ten belope van 10 965.381638 frank. De leur handel De leurhandel wordt in ons land door ongeveer 50 000 personen beoefend Weddetoelagen voor onderwijzers. In December wordt een voorschot van 500 fr verleend, geldend op de achter stallige wedde voor Juli tot December. Met ingang van Januari en voor zover het nodig mocht blijken, zullen de wed den van het wereldlijk onderwijzend per soneel met 200 fr. per maand worden verhoogd. Deze van de geestelijke leer krachten met 100 fr. Zwarte deviezenhandH te Brussel. Goudpond Gouddollar Zwitsers goudstuk Dollar 100 Franse frank Zwitserse frank Pond Gulden 770.00 fr. 150.50 fr. 596.25 fr 52.50 fr. 10.40 fr 12.87 fr. 150.00 fr 9 60 fr. fr-ecemetide werkleosbeid. Tijdens de week van 28 November tot 4 December waren er gemiddeld 122 965 volledig werklozen en 77.143 gedeeltelijke of toevallige, weze in totaal meer dan 200 000 per dag. weze ruim 35600 meer dar de voorgaande week. Daarbij die nen nu nog de grensarbeiders gevoegd te worden aldus zouden we momenteel ruim 250 000 werklozen in ons land tellen Het nieuwjaars verlof in de scholen- Het nieuwjaarsverlof in de staatsscho len is vastgesteld van 23 December 's mid dags. tot 4 Januari Vrije verkoop van toiletzeep en confituur. Bij ministeriële besluiten zijn thans de artikelen in gleiswerk toiletzeep en con ti tuur aan het stelsel van de normale prijs onderworpen. Voor rekenplichtigen. De examens voor het diploma van re- kenplichtige. hulprekenplichtige, deskun dige en leraar in boekhouding, zullen plaats gri.pen op 10 April en 9 Oktober 1949 Inlichtingen te bekomenLechar- lierlaan. 138 Jette-Brussel. (Tel. 26 24 64) Schuilhokken voor dieren op de weiden. Volgens een parlementslid zouden in ze kere streken van ons land. door de rijks wacht processen-verbaal opgesteld worden ten laste van landbouwers, omdat zij op hun weide geen schuilhok hebben opge richt voor hun dieren, wat dient be schouwd te worden als een daad van wreedheid jegens de dieren. De loterij Het Gelukkig Gezin »- Het Rode Kruis van België ziet zich verplicht de datum der trekking van de loterij Het Gelukkig Gezindie voor zien was op 30 December, te verdagen tot op 15 Januari 1949 Vrouwenarbeid in ons land. In 1947 waren in België aan het werk 306 069 arbeidsters tegen 1.185 480 man nen en 119.494 vrouwelijke bedienden te gen 257.542. De grootst* keas Modernste toestellen Laagste prijzen KWALITEIT KEUS KOMPTANT KREDIET (12*6) Marshall ondergaat heelkundige bewer king. Staats se kreta ris Marshall heeft in het Walter Reed ziekenhuis, te Washington een heelkundige bewerking aan de nie ren ondergaan De heelkundige bewer king is geslaagd Marshall zal op 31 De cember 68 jaar worden. Fen en veertig jaar Koning. Koning Gustaaf van Zweden de de ken van al de staatshoofden vierde op 8 December de 4ie verjaardag van zijn troonsbeklimming. Öe vorst werd op 16 Juni 1858 geboren. Stilgelegd postverkeer. Het postverkeer tussen de Sovjet-sector en de Westerse sectoren van Berlijn werd stilgelegd. waardoor de afzondering van beide delen van de Duitse hoofd stad weer iets scherper tot uiting kwam. Het virus valt de herseuTlie^owtateking. De hoofdarts van een Tsjechisch zie kenhuis. Dr Krecji. zou het virus van de hersenvliesontsteking hebben ontdekt. De ze ziekte zou in hoofdzaak worden over gezet door mijtsoorten. die op loofbomen wonen Cognac die geen cognac is. De Italiaanse fabrikanten van sterke arank megen krachtens een nieuwe Ita- liasnse-Franse handelsovereenkomst hun cognac geen cognac meer noemen De- zo drank wordt thans in de handel ge bracht onder de naam ArzentoAr- ze.nto is dus de Italiaanse cognac. Een Siamese slang. In een houtvesterij van Stockholm leeft een adder met twee koppen. Het dier zou zonder hulp van de mens niet Kunnen bestaan, daar zijn twee koppen het niet met elkaar eens kunnen worden Het dór werd enkele maanden geleden geboren. Naar beneden gilde de minister en hij greep naar z'n grote dikke wandelstok Doch Alidas was helemaal niet bang uitgevallen. Heel geheimzinnig haalde hij n matje onder zijn jasje uit en vroeg of de minister daar eens op wilde gaan staan Deze werd daarop verschrikkelijk boos Hij wilde Alidas bij de arm pakken en stond plotseling op het matje. En toen gebeurde er iets vreselijks zelfs Alidas had zoiets niet kun nen denken... Want toen de minister op het matje stond, trok Alidas het pardoes onder zijn voeten weg en viel de arme man achterover van de toren. Gelukkig dat de minister zich nog net op tijd aan een dik touw wist vast te klemmen, anders waren de ram pen niet te overzien geweest. Gelukkig zuchtte Alidas toen hij zag dat de minis ter langs het touw naar beneden gleed en hij zijn mutsje met het lange kwastje weer recht op zijn hoofd zette. «Ja. zeer gelukkig!» hoorde Alidas nu zeggen, zodat hij zich met een ruk omdraaide.. ©NS FEUILLETON 52 door Jeu. JANSSEN Voor de instrumenten kast staat ie stil, opent ze. «En hier... allerhande medische instrumenten 'n Stethoscoop ook al En ontleedmessen Enne... scha ren?... Enne naalden. En kramme tjes Uw zaakje is fijn gemonteerd, me neer Steven. Stilaan begint Steven zich op te winden om het spottend en verne derend toontje van de onderzoeks rechter. Hij zal er 'n eind aan maken. 'n Ander uitweg is er niet meer. En tenslotte... verlangt ie niet be ter, dan te kunnen ophouden met dat leugen-leven. Meneer de onderzoeksrechter, de grap heeft nu lang genoeg ge duurd. Laat me... Maar de onderzoeksrechter ver staat het zó niet. Weer flikkeren twee lichtjes in z'n ogen. «De grap heeft inderdaad maar. al te lang geduurd, doktoor Steven. Wrevelig haalt Steven nu de schou ders op. Als die onderzoeksrechter niet luis teren wil, dat ie dan z'n gang ga. Kalm wandelt de onderzoeksrech ter weer verder. «En hier 'n gehele apotheek. Prachtig In Manten's huisplekke klinkt ru- moer van stemmen. Eerst was het 'n zacht gebrom, dat stilaan gestegen is en nu doordringt tot in Steven's werkkamer. Even kijkt de onderzoeksrechter om, haalt dan de schouders op en gaat verder. «Ik geloof, dat we niet veel moeite zullen hebben om u in vei ligheid te brengen, jonge man. Ke reltjes gelijk gij met zulk gevaarlijk goedje langer laten omgaan ware on verantwoordelijk. Gelooft ge 't ook niet,... doktoor Steven Het sarcastisch toontje van de on derzoeksrechter windt Steven op. c Als ge vijf minuten naar mij wilt luisteren dan...» Bijna snauwt de onderzoeksrechter hem nu" toe Wacht watGeduld, man We zullen u straks de gelegenheid ge ven om alles te vertellen wat ge op uw geweten hebt. Nu gaan we ons wandelingetje eerst eventjes voortzetten. En tergend langzaam gaat ie ver der de kamer rond. 'n Beetje verwezen is Manten met Dokus het voutetrapje afgeklauterd. Als 'n donderslag in 'n blauwe hemel is 't gebeurd, wat ie al 'n tijdje vreesde. Geen twijfel, daar zit Verkarre tussen. Manten wist dat Steven het afge maakt had met Verkarre's dochter en ook dat de burgemeester het on der geen stoelen of banken stak. dat ie dat doktoortje wel 'n broekske zou passen. En nu waren ze daar met dat broekske. Kerdjie vloekt Manten. Nieuwsgierig drummen de zieken naaf hem toe. Wat gebeurt er Wat gebeurt er Dat ziet ge toch wel. Doktoor Steven, die ze aangeklaagd hebben. En die ze nu, als ie niet oppast, gaan meepakken natuurlijk Kerdjie Ker djie En in machteloze woede vloekt Manten. dat 'n paar vrouwen er 'n kruis bij slaan. Hem meepakken bromt de grote boerenkerel. Maar dat gaan we nog eerst 'n keer zien. Manten kijkt hem aan. Zouden die mensen misschien de redding kunnen brengen Dat ware 'n schande, men sen sist ie de zieken toe. Zeker, ware dat 'n schande knikt 'n oud wijveke. Zo 'n brave mens.beaamt 'n stevige boerenmeid. Wie of wat misdoet is oppert er een. «Da's waar. Die man en doet niks dan goed. slingert het oud wijveke er tussen. Als ik 'n man ware, hé dat en zou alzo niet af lopen. 'n Paar mannen kijken naar de grote boerenkerel om. Met hun ogen meten ze mekaars besluitvaardig heid. Manten heeft dit gezien. «We zijn toch volk genoeg om te beletten, dat ze hier met hem bui ten geraken j Als ik 'n man ware, hé herhaalt het wijveke. 'k Zou wel weten wat gedaan. Weer kijken de mannen mekaar aan. De vrouwen kakelen dooreen. Zulk 'n brave vent Die me zo schoné geneest Plots vliegt de deur van Doktoor Steven's kamer open. De wachtmees ter komt buiten gesprongen, met ach ter hem aan de onderzoeksrechter. Wilt ge daar 'n keer zwijgen dreigt de onderzoeksrechter. En wilt gij onze weldoener 'n keer gerust laten, gij gilt het oude wijveke. Uw fameuze weldoener heeft 'n beetje vakantie nodig. zegt ie. Wij zullen hem die vakantie be zorgen. Wat Wat gilt de boe renmeid. Zult ge dat laten gebeuren, mensen roept Manten achter aan. Nee Nooitgillen ineens de zieken. En dreigend drummen ze naar de onderzoeksrechter toe. «We gaan hem uit uw handen halen, levend of dood, als 't moet tiert 'n oud ventje, terwijl z'n vuist in de hoogte gaat Achteraan maakt 'n lange magere vrouw 'n hoorn van haar handen om te roepen c Ahoe De schurken In koor valt geheel de bende in Ahoe Ahoe De onderzoeksrechter heeft z'n grijnslachje laten varen en is 'n stap achteruit getrokken. De wachtmeester komt vooruit en grijpt naar z'n matrak. Stilte, mensenEn hier bui ten Of ik sla er in met m'n ma trak De man schijnt niet te beseffen, dat ie hiermee olie op het vuur giet. De stevige boerenkerel dringt lang zaam naar voor, schouder aan schou der met n half dozijn ander kerels. Probeer dat 'n keerbromt de vent. «Ja, probeer dat 'n keer tiert de bende hem na. Dat ie dat 'n keer probere Hier buiten, gij sloebers gilt de dikke meid, rood als 'n pioen. Smijt ze door 't venster, de schobbejakken huilt het lange wijf. En uitdagend gaat het oud ventje voor de kommandant staan om te roepen Leve doktoor Steven Als 'n donder rolt het door Man ten's huisplekke. BravoLeve Doktoor Ste ven Weg met de gendarmen Ahoe Thea. die ergens buiten was. komt binnengelopen. «Wat is er toch, vadere Stil, kind. Laat ze maar doen. De onderzoeksrechter wil er nog even tussen komen. Mensen, pas op. 't Zou u kun nen berouwen. Als ge de hand durft leggen op een van ons... De boerenkerel gaat recht op hem af. (Vervolgt) Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER. 34 Boterstraat Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4