HUIS HOLLEBEKE SPROKK ELI NOEN De Wonderdoktoor AL I DAS VAN KALI 50 o als Kerst= en Nieuwjaarsgeschenk VAN 24 DECEMBER TOT 8 JANUARI GEEFT HET 5, Diksmuidestraat IEPER UIT HÉT BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Tekenverhaal 4 op elke aankoop van ÏOO fr. en meer van al onze artikelen reeds aan uiterst lage prijzen verkocht. (1247) Zwarte deviezenmarkt Ie BrttssH. Goudpond 787.50 Frans Goudstuk 625.00 Zwitsers goudstuk 625.00 Gcuddollar 152.75 Dollar 54.00 Gulden 9.60 Zwitserse Frank 13.25 Pond 163.00 100 Franse fr 1016 De compensaiiebens in lenen met zes maand verlengd. eens de jongste kabinetszitting werd de beslissing genomen de wet van 6 Juli 1948 tot opneming van de vijftig centimes der compensatiebons in de lonen, met zes maand te verlengen De minister heeft de werkgevers en arbeidsafgevaardigden ten zeerste aanbevolen, over te gaan tot het sluiten van collectieve arbeidsovereen komsten waarbij per nijverheidstak de arbeids- en loonsvoorwaarden worden vastgesteld. Zulks zóu een terugkeer tot ae vooroorlogse regeling betekenen. Vrijstelling van de radioiaks. De wet van 20 Juni 1930. die een taks op de radio-electrische ontvangposten in voert voorziet geen gedeeltelijke vrijstel ling Gehele vrijstelling kan worden be komen voor blinden, oorlogsinvaliden met ten minste 50 invaliditeit behoeftige personen die aangedaan zijn door een zwaar en bestendig gebrek dat hen belet uit te gaan. Radiotaks voor auto's. De laatste tijd hebben sommige recht banken. en namelijk het Hof van Beroep te Brussel vonnissen geveld, die houders van in auto's geplaatste radiotoestellen van radiotaks voor hun auto vrijspraken, daar geen tweemaal taks kan geëist wor den voor naar de radio te luisteren. Het ministerie van Verkeerswezen gaat echter met deze opvatting niet akkoord zodat een nieuw onderzoek over deze aangelegen heid bevolen werd Voorschotten op oorlogsschade aan roe rende goederen. Er werden tot nu toe nog nooit voor schotten op oorlogsschade aan roerende .goederen verleend. De Nationale Kas voor Beroepskrediet verleent evenwel mits sommige voorwaarden, kredieten voor het herstel van oorlogsschade aan roerende goederen, welke tot een beloop van 60 millioen frank door de Staat gewaarborgd werden Koude golf vermoedelijk slechts van korte duur. Volgens een mededeling van het Weer kundig Instituut, zal het weder binnen kort minder koud voor ons land zijn Dinsdagavond reeds sneeuwde het lichtjes hoven Brussel Wenstelegrammra voor Kerstmis eu Nieuwjaar. De dienst van de wenstelegrammen ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar (verminderd tarief) wordt van 14 Decem ber tot 6 Januari opnieuw ingericht, tus sen België enerzijds. Kongo. Oeranda- Oeroendi en de Belgische schepen ander zijds Sigaretten worden duurder. Er zullen nieuwe Benelux-accijnsband- jes in gebruik genomen worden, doch men verwacht niet. dat deze maatregelen voor 1 April 1949 zullen van kracht worden. Daaruit vloeit voort, dat de prijs van de sigaretten die nu 5.25 fr. en 6 70 fr. per groot pakje kosten, zullen gebracht wor den op 6.70 fr en 10 fr. per pakje. Ook de sigaren en de kleine sigaartjes zullen hoger getakseerd worden, alleen de ta bak zal 40 taks in plaats van 46 moeten opbrengen. c Laat doktoor Steven genist. En trek er hier uit. Anders.. Doktoor Steven gilt de ben de weer. Doktoor Steven Leve Doktoor Steven «Weg met de gendarmen!» Die Doktoor Steven bedriegt u. Hij is 'n kwakzalverroept de onderzoeksrechter uit. Durft ge dat nog één keer zeg gen van doktoor Steven Hé Hé En met grijpens gerede armen doet de grote boerenkerel opnieuw 'n stap nader. De kommandant verspert hem de weg. «Achteruit, man. Of...» Doktoor Steven is onze wel doener gilt 'n stem uit de hoop. Hij is de braafste man van de wereld En de wijste doktoor, die er bestaat Handen gaan omhoog. Vuisten bal len. Ja Ja Laat hem gerust Laat hem los Ahoe Ahoe De onderzoeksrechter is terug ge weken in Steven's kamer. De kommandant kijkt om. «We zullen er moeten op los slaan, meneer. De ander gendarm maakt nu ook z n matrak los. Voorzichtig, wachtmeester De voortbrenging van Nylon-kousen in België. De Belgische kousennijverheid is op dit ogenblik bezig zich in te stellen op het voortbrengen van nylon «-kousen De nijverheid stelt 6 000 arbeiders te werk en zou de 4/5 van de binnenlandse behoef ten kunnen dekken. De nylon- of glas draad is een uitvinding, die toebehoort aan de firma du Pont de Nemours te Wil mington Woning en huisvesting. De Hoge Raad voor woning en huisves ting kwam bijeen en drukte de mening uit. dat de gemeentebesturen en de kom missies van Openbare Onderstand tegen gunstige voorwaarden grond zouden ter beschikking stellen voor woningbouw Ook de aanmoediging van de woningbouw voor de middenstand werd onderzocht. Een wereldfilmfestival te Knokkc. De gemeenteraad van Knokke heeft met 6 stemmen tegen 1 een krediet goedge keurd van 2 millioen frank voor de in richting van een filmfestival. Daarmede staat het thans vrijwel vast. dat deze zomer te Knokke een wereldfilm-festival zal gehouden worden Belgische arbeiders naar Engeland Op het ogenblik worden onderhande lingen tussen de Britse en Belgische re gering gevoerd over de tewerkstelling van Belgische vakarbeiders in de Britse tex tielnijverheid. Volgens een tot nu toe on bevestigd bericht trachten de Britse fir ma's werkkrachten te vinden onder de 60.000 stakende Belgische grensarbeiders, die in de Franse textielnijverheid werkten. Een vrije goudmarkt in België Daar de goudmijnen van Kilo-Moto in Belgisch Kongo niet met winst werken, daar zij verplicht zijn de ganse productie te verkopen tegen de vastgestelde prijs an 39 000 fr het kilogram werd bij de regering een voorstel ingediend, om in aarzelt de onderzoeksrechter. Maar het volk is huilend en tierend tot bij de deur gedrongen. Steven, die al die tijd achteraan bleef, komt nu vooruit. Hij alleen kan nog beletten, dat het op 'n ramp uitloopt. Laat ik eens met die mensen spreken, meneer de Onderzoeksrech ter. En in de deur gaande, heft ie de hand op. Mensen Mensen «Stil!... Stil!... Doktoor Steven spreektStil. Steven is er 'n beetje bleek bij ge worden. Het is ook 'n gewichtig ogenblik in z'n leven. Dat voelt ie. Z'n stem is 'n beetje hees, als ie zegtBlijf kalm mensen. Die heren zullen doktoor Steven niets doen. Gelooft me. Ge zult het zien... En naar z'n werktafel gaande neemt ie er uit de la het perkament, dat ie met zóveel uren harde studie behaald heeft. c Meneer de Onderzoeksrechter, ik ben doktoor in de geneeskunde, ziehier m'n diploma. Meteen reikt ie de onderzoeksrech ter het diploma over. Deze kijkt het in. Wat Met 'n mismoedig gebaar heeft ko zijn Manten zich afgewend. Die ezelzucht ie wan hopig. ons land een vrije goudmarkt op te rich ten. Krachtens dit voorstel zouden jaar- ïijxs 4 ton goud vrij in België worden ver kocht aan de goudverwerkende nijverheid en ook aan particulieren Een beslissing op deze zaak zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. De dubbele vakantievergoeding. De minister van Arbeid en Sociale Voorzorg heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend betreffende de jaarlijk se vakantie der ioontrekkenden Het be treft een definiUeve wettelijke regeling voor de jaarlijkse vakantie, waarbij bet vakantiegeld wordt verdubbeld In het ontwerp is evenwel bepaald, dat de ver hoging van het vakantiegeld der arbei ders. die minder dan 18 jaar oud zijn. slechts 2/3 bedraagt. De bijdrage is vast gesteld op 5 van de arbeidslonen Verhoging der pensioenen voor vrije ver zekerden. De Kamerkommissie voor Arbeid en Sociale Voorzorg heeft het grondbeginsel goedgekeurd van een verhoging van de ouderdomspensioenen voor de vrije ver zekerden. Geen Belgische vis voor Duitsland. Een afvaardiging van de Nationale Bond der Zeevissers heeft zich naar Frankfort begeven, om er de mogelijkhe den te bespreken voor de rechtstreekse verkoop van vis in sommige Duitse ha vens. door Belgische vissers, die uit de IJslandse wateren met hun vangst terug keren Men verneemt te Oostende, dat deze onderhandelingen het verhoopte re sultaat niet hebben opgeleverd Huiskolën zijn volledig vrij. Officieel wordt bericht, dat een beslis sing werd getroffen, waarbij ook de twee soorten huiskolen, die nog aan rantsoe nering waren onderworpen vrij mogen verkocht worden. Aldus zijn van heden alle soorten kolen vrij. KonUngentering van de hopinvoer. Wegens de moeilijkheden waaraan de hopproducenten het hoofd hebben te bie Thea weet niet, of ze huilen of lachen moet. Verbaasd kijken de zieken mekaar aan. Wat Wat fluistert het oud vrouwtje. 'n Doktoor 'n Doktoor lijst de boe renmeid haar na. Wrevelig kijkt de onderzoeksrech ter op. Maar waarom dan die kome die Zacht antwoordt Steven Om dat ik als doktoor geen kans zag om 't vertrouwen van 't volk te winnen. Als kwakzalver wél... De wereld wil bedrogen zijn. Nog zijn de zieken van hun ver bazing niet bekomen en staan me kaar verwezen aan te gapen. Tot de boerenkerel naar Steven opkijkt met 'n oogslag, waarin bene vens verbazing nu 'n beetje boos heid ligtDus... ge zijt gij maar 'n simpel doktoor Steven glimlacht. Dat blijft toch hetzelfde, man. De man schudt het hoofd. Dat is 't zelfde niet Neen 'tNeen 'tBijlange nietkrijst nu ineens 'n ander vrouw. Star kijkt de grote vent Steven in de ogen«Ge heb gij ons belogen en bedrogen Maanden lang En zich ineens tot de ander zieken wendende, roept ie hen toe «Wat zegt ge daarvan, mensen Ja Ja 't Is 'n schanderoept er een. den heeft de minister van Landbouw in overleg met de betrokkenen, maatregelen getroffen ter kontingentering van de hop invoer. rekening houdende met de behoef ten van de brouwerijen De eerste wereldburger heeft volgelingen in België. De Belgische afdeling van de univer sele beweging voor een federale wereld regering deelt mede dat een kring Gary Davisis tot stand gekomen. Voor alle inlichUngen zich wenden tot de Union Fédérale. Grote Markt. 16. te Brussel. Het Engelse Prinsje werd gedoopt. De jonge spruit van de Engelse Prinses Elisabeth en de hertog van Edimburg. is heden in het muzieksalon van Buckingham Palace gedoopt, daar de koninklijke kapel, waar zijn moeder ten doop werd gehou den. door een bom is vernield. De kleine bekwam de naam van Prins Charles van Edimburg. Men geloofde aan een Russische aanval. Door een vergissing van de Amerikaan se Inlichtingsdienst, geloofde men in het voorbije voorjaar, dat het Russische leger in Europa een aanval ging ondernemen. Gelukkig heeft de centrale inlichtings 'n Schande roepen er vijf na. De ontgoocheling kwam zo bruusk, zo geweldig over al die mensen ge spoeld hun hoop en betrouwen wer den ineens zó brutaal vernield, dat de reaktie even sterk uitbarsten moest, als daar straks hun vastberadenheid om voor hun weldoener hun leven te geven, als 't had moeten zijn. Daar kwam geen redeneren bij te pas. Ze voelden als 'n striemende zweep slag, dat ze al die tijd bedrogen wa ren geweest, door die gediplomeerde doktoor. 't Is 'n schandegilt het oud vrouwtje. «En wij die u vertrouwden, gelijk de doodgalmt de kerel. 'n Oud manneke wringt zich tus sen de zieken door om het huilende uit te schreeuwen«En ik, die mij al zoveel beter gevoelde. Bedrog BedrogNu is 't weer te herbegin nen. O, schurk Dreigend steekt het manneke z'n mager vuistje naar Steven uit. De jonge doktoor begrijpt het niet. Hoe komen die mensen er toe om hem nu ineens alle vertrouwen, alle kunde te ontzeggen Maar Manten begrijpt z'n volkske des te beter. Zo 'n gloeiende ezelzucht ie. Ik moest dat diploom al lange verbrand hebben. De jonge boer dringt weer vooruit Ventje, pas op. dat ge nooit in m'n vuisten geraakt. e Slaat hem dood krijt er een uit de hoop. De kwakzalverDe valse doktoor dienst tijdig deze vergissing kunnen goed maken SUatssekretaris Marshall bijna genezea. Uit gezaghebbende bron verneemt men. dat Staatssecretaris Marshall, die zopas aan de nieren is geopereerd, de leiding van de buitenlandse politiek opnieuw in handen heeft genomen en in Januari zij» ambt op het staatsdepartement zal her vatten 65 000 Tsjechische bedienden naar fabrie ken en mijnen. Ingevolge een regeringsbesluit zullen 65.000 bedienden van het overheidsperso neel van hun kantoren naar fabrieken en mijnen worden overgeplaatst. Zij wordt van het hoogste belang geacht voor het verhogen van de industriële productie e» wederinrichting van de openbare admi nistratie. Eerste Franse atoombatterij in werkiag gesteld. De Franse kommissie voor Atoomkracht deelde mede. dat Woensdag 15 December 1948, de eerste Franse atoombatterij in werking werd gesteld Ze heeft een kracht van verscheidene watts ontwikkeld. Deze batterij werd hoofdzakelijk gebouwd om de technici vertrouwd te maken met de oplossing van de vraagstukken, die rijzen bij het vervaardigen van krachtiger bat terijen. n Nieuwe golf van verontwaar diging en haat slaat over de zieken. De kwakzalver «De kwakzalver Ahoe Ahoe Bleek als de dood staat Steven er nu. Is dat de beloning voor al z'n op offeringen Voor al de geleden schande Is dat het einde De Onderzoeksrechter, die nu weer geruster geworden is in het eigen lot. zegt tot de Kommandant Nu is t genoeg. Zet die mensen buiten. Allé, mensen naar buiten. Er is hier niets meer te doen. En met zacht geweld probeert ie de zieken buiten te krijgen. Hem ophangen gaan we, de valse doktoor «Ja. ja! Z'n verdiende straffe moet ie krijgen En in 'n paroxysme van haat en verdriet gilt 'n zieke: «Dood! Dood Verschrikt aarzelt Steven achter uit. Kom, besluit de Komman dant. onze matrak. Achteruit, men sen. En het huis uit. En de twee gendarmen stormen op de zieken in. Daarstraks zou het hen niet gelukt zijn ze buiten te krijgen. Maar de ontgoocheling heeft hun weerstand gebroken. 'k Zal hem tóch vinden, de sloeber huilt de boerenkerel. Dat ie nog op strate komt, als ie durft.krijst 'n ander. (Vervolgt) DA» k Lc 1LLLTO.N 5t door Ju*. JANSSEN Ik vind jou heel leuk Als je me goed te eten geeft, dan blijf ik bij je en zal ik je een geheim verklappen sprak de kat van de torenwachter en zij nestelde zich tegen Alidas Kun jij dan praten vroeg Aiidas verbaasd en keek het dier met grote ogen aan En toen de kat inderdaad een heel verhaal tegen Alidas begon, vond de deugniet 't maar wat fijn een toverkat tot vriend te krijgen. «Kom maar mee» fluisterde de kat. toen ze zowat een half uur gepraat hadden, en zij waarschuwde Alidas voorzichtig achter haar aan te lopen en goed uit te kijken... Vol verwachting liep Alidas achter de kat aan. «Jonge, als 't eens waar is dat die poes de gestolen diamant van de koning weet te liggen peinsde Alidas wat zou ik dèir nog een pret van kunnen beleven en de kat voorzichtig volgend ging hij de toren uit en kwamen ze in de onderaardse gangen van het kasteel aan Zoiets had Alidas nog nooit gezien. Hij bewonderde de dikke marmeren pilaren en had tel kens wel 't een of andere vertrek dat ze passeerden in willen schieten, maar hij moest voorzichtig zijn. hij rfiocht zichzelf en zijn vriendje niet in onverlegenheid brengea (Wordt voortgezet)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1948 | | pagina 4