SPROKKELINGEN RapH. Coulier - Jonckheere AL I DAS VAN KALIBAS 1 De Wonderdoktoor UIT HET 8INNENLAND UIT HET BUITENLAND WERKHUIS - REGLENNTEN Het Huis KOLEN en BOUWMATERIALEN Elverdingestraat 1 1 IEPER Tekenverhaal 5 HET YPERSCH NIEUWS BH. 1-1-1949 Gevaar voor ijzH verwacht. Oe jongste weerberichten wijzen er op dat we voor ons land een verzachting der temperatuur mogen verwachten, als ook lichte regen. Er zou daarenboven ge vaar voor ijzel bestaan. erge Lijkende cijfers over de werkloosheid. De totale werkloosheid bleef in 1947. vóór de maanden April-Oktober tot onge veer 50 000 beperkt om in December 1947 het totaal 97 000 te overschrijden, hetzij 57.000 volledig en 40.000 gedeeltelijke werklozen In December 1948 zal dit ge middelde 300000 te boven gaan De televisie in Br Uric Naar verluidt, zou er tijdens officiële besprekingen besloten zijn, in ons land drie televisie-zenders op te stellen. Een gemengde kommissie tot het uitwerken van deze plannen werd samengesteld, l'it de kabinetsraad. De weddeverhoging van 5 voor het rijkspersoneel zou thans door de kabi netsraad zijn goedgekeurd en het voor stel zal aan de Raad van State worden voorgelegd. De eerstvolgende kabinets raad zal op Vrijdag 7 Januari 1949 op nieuw vergaderen Zwarte deviezenmarkt te Brussel Goudpond Krans goudstuk Zwitsers goudstuk Gouddollar Dollar Zwitserse Krank Pond 100 Franse Frank Gulden 772.50 605.00 597.50 149.00 52.75 13.00 153.00 10.50 9.80 Aardschokken in ons land waargenomen. Maandag, omstreeks 17.30 u werd een aardschok in de streek van Binche en La Louvière waargenomen Vorige Zaterdag, omstreeks 13 uur. had hetzelfde verschijn sel zich tweemaal voorgedaan te Binche en in de omgeving van de Haine-vallei De Bouwpremie. Een eerste besluit tot vereffening van 100 toegekende premiën werd onderte kend De bedragen der toegekende pre miën. waarvoor thans de uitbetalingsfor mulieren worden vervuld, zullen binnen kort door middel van postassignaties aan de betrokkenen overgemaakt worden. Men voorziet dat de vereffening der premiën zeer binnenkort in een tempo van 100 pc- week zal geschieden. Het stelsel van de kinderbijslagen. Het Verbond van de Belgische Nijver heid acht een overhaastig invoeren van het paritair beheer der kassen voor kin derbijslag ongewenst. De 23e Jaarbeurs te Brussel. De eerstvolgende Internationale Jaar beurs te Brussel zal plaats hebben van 30 April tot 15 Mei 1949 Zij zal een to tale oppervlakte beslaan van 100000 vier kante^-ter In r^^ >enhandel. - .iHjp van schoenen is afgenomen ten gt uTpe van de krisis en het doorgaans droge weer De verkoopscijfers zijn thans lager in waarde dan voor de oorlog. Door de schoenhandelaars wordt ook geklaagd over het feit dat er een te grote stock Amerikaanse schoenen op de Belgische markt gebracht wordt De Huishuurwet. De verlenging van de huishuurwet voor de handelszaken werd goedgekeurd door de Kamerkommissie van Justitie. De invoer van Franse tuinbouwproducten. Het ministerie van Landbouw heeft zo pas besloten de invoer van tuinbouwpro ducten en primeurs stop te zetten. De berichten over een vrije goudmarkt. Er werden drie voorstellen, in verband met de oprichting van een vrije goud- markt. aan de regering voorgelegd. Het vraagstuk werd verwezen naar bet comité voor ekonomiscbe samenordening Het uit eindelijk besluit zal door de kabinets raad zelf worden getroffen Valse bankbiljetten van 100 gulden Tijdens de jongste weken werd in de streek van Maldegem en Eekloo vastge steld dat valse bankbiljetten van 100 gul den tn omloop waren gebracht. Mobilisatie van de tarweoogst 1948- De dienst Ekonomisch Onderzoek en Controlekreeg de bijzondere opdracht er op te letten dat de betrokken produ centen hun oogst leveren zodra bij het dorsen de toegelaten voorafnemingen zijn overschreden en zulks uiterlijk op 28 Fe bruari 1949 Boekenverkoop in Betgie. De jongste statistieken wijzen uit dat er ia België meer Vlaamse en Nederland se dan Franse boeken verkocht worden. Een nieuw wetsontwerp in zake de dienst plicht. Eerlang zouden belangrijke wijzigingen aa i de wet in zake dienstplicht gebracht worden. In de nieuwe wet zouden de dienstplichtigen reeds op 30 of 32-jarige leeftijd van de reserve deel uitmaken. Geen openbare terechtstellingen meer. De Kamerkommissie voor Justitie heeft het wetsontwerp, waarbij de openbaar heid bij terechtstellingen wordt afgeschaft, met algemene stemmen goedgekeurd Verlof voor Kamer en Senaat. De Kamer en de Senaat zijn met verlof tot 11 Januari 1949 Wederuitrusting van de landbouwers- De verenigde Senaatskommissiés van Landbouw en van Openbare Werken heb ben eenparig het wetsontwerp betreffen de het fonds voor wederuitrusting ten be hoeve van de landbouwers goedgekeurd. Wereldkampioen Briek Schot te gehuwd Dinsdag 28 December trad de sympa thieke wereldkampioen Briek Scbotte in het huwelijk met Mej Gilberte Lecoutere Het huwelijk werd ingezegend in de kerk van Molendorp te Breedene. om llu Een petroteum-raffinaderij te Antwerpen. Ir 1949 wordt te Antwerpen met dfe bouw van een moderne petroleum-raffi- naderi. begonnen, die een duizendtal per- sonet zal te werk stellen. De definitieve inbedrijfneming zal in 1952 geschieden. Dr Japanse oorlogsmisdadigers opge knoopt. Tojo en 6 andere Japanse oorlogsmis dadigers werden te Tokio opgeknoopt Konferentie der Benelux-ministers- In Februari 1949 zou een nieuwe kon ferentie der Benelux-ministers plaats heb ben met het doel. nog nieuwe vorderin gen te maken. o. m wat de gelijkmaking van de accijnzen op suiker, benzine, al cohol. enz. betreft De ekonomische unie blijft voor 1 Januari 1950 in het vooruit zicht gesteld Nieuw geneesmiddel tegen de tering. Dihystreptomycine is de naam van een nieuw bijproduct van streptomycine. dat belangrijke voordelen biedt ten opzichte van het vroegere geneesmiddel voor de behandeling van longtering Dit nieuwe produkt wordt als een belangrijke ver betering voor de bestrijding der tering be schouwd. Bank biljet tenomJoop in Engeland ver hoogd. De bankbiljettenomloop in Engeland werd thans met 25 millioen pond ver hoogd. Gouverneur van de bank van Engeland afgetreden. De heer George Gibson, die getuige was bi; een onderzoek naar geruchten omtrent pclitiek geknoei in de labourregering is als gouverneur van de Bank van Engeland afgetreden De ontdekking van radium vijftig jaar geleden. De ontdekking van radium werd in een mededeling van de Akademie der Weten schappen op 26 December 1898 aangekon digd uist vijftig jaar geleden Het duur de nog vier jaar alvorens een zuiver ra- diuir zout door Marie Curie kon beko men worden en radium werd in de vorm van metaal slechts in 1910 afgescheiden van de andere stoffen Dertien millioen gevangenen in Rusland- De Amerikaanse minister van Oorlog, de heer Kenneth RoyalL heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij uit uiterst zekere geheime bron wist. dat er in de concentratiekampen van 'Rusland dertien millioen personen worden vastge houden 9 millioen Russen. 2 millioen Duitsers en 2 millioen personen van ver schillende nationaliteit. Onderhandelingen over het vredesverdrag van Oostenrijk. Omstreeks 7 Februari 1949 zouden de onderhandelingen over het vredesverdrag van Oostenrijk hervat worden Wonderv3rken in Ameri B; er Archie Hand uita-Walla ia de Verenigde Staten zaj zijn hoeve een wendervarken gebor orden het heeft twee lijven tot aan lidden. twee voorpoten, een kop. vietn en vier achterpoten. Geboorte op zee. Mevr. Ydes Van Pachtee uit Win- gene (België), die aan booxn de cEr nie Pyle» onderweg is vanmershaven naar de Verenigde Sta ten. jp zee be vallen van een zoon Het kind weegt zes pond. Kerstmis in de Verenigde iten vergt 500 doden. Ti;dens de Kerstfeesten zip de Ver enigde Staten bijna 500 ptnen door ongevallen om het leven amen. 269 van hen verloren het leven '(verkeers ongevallen. 70 bij branden, trijten aan Kerstbomen, terwijl 94 anderen diverse ongevallen ten offer vielen. nieuwe druk bijgewerkt volgens de laate wet bepalingen zijn te verkrij Drukkerij DUMORTIER Boterstraat 34 - IEPEJj jaar biedt aan haar geachte klienteel haar beste wensen voor het nieuwe en dankt voor het vertrouwen. (1092) Langzamerhand werd 't hoe langer hoe griezeliger Ze waren nu in 'n klein don ker keldert;e gekomen, Blijf even stil staan riep de kat Alidas toe en zij wreef met haar zwarte pootjes over de ijzeren deuren, wist die toen zonder sleutels zó maar ineens open te maken Weer wenkte de kat en ging men verder, na de ijzeren deur netjes dichtgetrokken te hebben. De gevaarlijkste tocht was nu achter de rug. want in het gedeelte waar ze nu kwamen, daar was sinds jaren geen sterveling meer geweest en dat kon Alidas heel goed merken... Want grote dikke spinnen vluchtten haastig weg toen ze de vreemde bezoeker; in de verlaten gang zagen aankomen c Blijf in mijn nabijheid, wie weet wat voor rare beesten hier rondkruipen waarschuwde de kat en de slakken en padden ver drijvend liep zij met flinke passen naar het einde van de gang. zodat Alidas alle moeite had haar bij te houden En toen ze helemaal bij het donkere venster gekomen waren en Alidas eens links en rechts keek. toen zag hij eensklaps een vertrex waar een heleboel dingen lagen en daarachter in de muur een groot donker gat... O.N.N FEUILLETON door Jus. JANSSEN We slaan hem doodDe schurk De bedrieger «De Charlatangilt 'n zwa re stemme. Als uit eén mond gillen allen mee «De CharlatanDe Char latan Tenslotte hebben de gendarmen de zieken buiten gekregen en de deur op slot gedraaid. Huilend is Thea op 'n stoel neerge zonken. En spinnijdig is Manten dan langs de keuken naar achter gelopen. Buiten staan de zieken nog 'n tijdje te huilen en dreigend te tieren. Maar langzamerhand druipen ze toch af. Steven staat wezenloos voor zich heen te kijken, bleek als de dood. Met 'n spotlachje neemt de onder zoeksrechter hem op. 'n Gevaarlijk spelletje, doktoor Martens. Dat had ik niet gedacht fluistert Steven, terwijl ie met de hand over het klamme voorhoofd wrijft. De Onderzoeksrechter haalt even de schouders op. «Ik zal m'n mannen nog 'n paar uur de wacht laten houden. Dat zal "t* voorzichtigste zijn. En als ik u 'n goede raad mag ge ven ik zou m'n geluk maar liever elders beproeven. En dit spelletje niet meer herbeginnen. De goede dag. Met 'n hoofdknikje wendt de On derzoeksrechter zich van Steven af. Zwijmelend, of ie dronken is, gaat Steven z'n kamer binnen en sluit de deur achter zich dicht. Reeds 'n uur zit Steven voor z'n werktafel, het hoofd in de handen, in bittere gedachten verzonken. Nog altijd kan ie zich niet inden ken hoe die mensen die op 'n gege ven ogenblik voor hem door 'n vuur zouden gelopen zijn, hem 'n paar mi nuten later zouden gestenigd hebben, alleen maar, omdat ie hen... niet lan ger bedriegen kon. De wereld wil bedrogen zijn. zegt het spreekwoord. Zou dat dan tóch waarheid spre ken Steven ondervond het maar al te goed. Nóg tuiten z'n oren van het wraak - gegil van de zieken. Nóg hoort ie het spottoontje van de Onderzoeksrechter. Vijandschap en misprijzen langs beide kanten. Tot daar is ie gekomen. Kon ie nu maar weg van hier, op staanae voet. Terug naar de miserie in Brussel, als 't moest. Maar vrij. En zichzelf respecterend. Want zelfs dit kan ie bijna niet meer. Hij heeft zich door kozijn Manten laten begoochelen. Hij mocht nooit naar hem geluisterd hebben. Thea»! Ja, goddank, zij is er nog. Zij En met haar is alles nog niet ver loren. Hij zal weggaan, met haar. En elders 'n nieuw geluk opbou wen. Met haar Langzaam heft ie het hoofd weer op. Neen, er is nog niets verloren. Nu kan ie zichzelf zijn. Dat is, ten slotte, nog 't best. En als zij 't wil, dan... Iemand klimt het voutetrapje op. Zou zij 't zijn Nee 't Is kozijn Manten, met 'n gezicht van 'n el lang. Men zou zeggen, dat de vlage bij hem nog niet over is. Want blazend als 'n kater komt ie op Steven af. Ge hebt daar weer 'n schone toer uitgemeten, hé Hoezo Steven moet onwillekeurig lachen om z'n kozijn's nijdig gezicht. c Welja. Waarom moest ge sef fens met dat fameus diploom voor de dag komen 'k Moest dat dingen al lang verbrand hebben.» En dan. kozijn Die Onder zoeksrechter Die gendarmen Die had het volk wel buiten gekregen. Nog twee minuten en ze I lagen alle drie door 't venster in de boomgaard te spartelen. Nu kan Steven zich niet meer goed houden. «En dan Denkt ge dat ik daar mee gered was Had ze toens 'n proces laten maken, 'n Paar maanden uitrusten op de kosten van de Staat was dat zo erg geweest Lachend keert de jonge doktoor zich om. Uw name was voor altijd ge maakt. En achteraf pakten we er 'n andere gediplomeerde bij. 't Gerecht mocht dan alle dagen komen, ze kon den ons niks meer doen. Manten had waarachtig weer de goede oplossing gevonden. «Ja ja. zucht het ventje mis troostig. Met al dat zitten we hier nu met onze gebakken peren. En m'n zaken, die zo goed gingen...» Wanhopig laat Manten zich op 'n stoel neervallen. Steven gaat tot bij hem. klopt hem op de schouder. Luister eens. kozijn. Ik heb in die zes maanden 'n flink somme tje verdiend. Nu ga 'k weer naar de stad en ik installeer me daar. zoals de anderen. Dat kan ik nu. En nu zou de duivel er moeten tus sen zitten, zo ik er niet kwam. Maar dan moet ge me Thea mee geven.» Als door 'n wesp geprikt vliegt Manten overeind. Thea «Ja. Thea. knikt Steven. Ze houdt van mij. Jammerend en met de handen bo ven 't hoofd vliegt Manten de kamer op en neer. 'n Ongeluk en komt nooit al leenweeklaagt ie. M'n fijn zaakske en m'n dochter, ge pakt het al mee. Steven lacht. Dat maakt Manten nog nijdiger. Dreigend komt ie voor de jonge doktoor staan. Jongen, jongen, 'k heb er bij kans spijt van, dat ze u geen ramme ling gedraaid hebben. Toens waart ge misschien nu al in Ballegem statie en ik hield tenminste m'n dochter over. En nu Weeklagend loopt ie weer 'n poosje rond. Ineens blijft ie voor de jonge dok toor staan Maar ik late ze niet los of... ge pakt er mij bij. Hoofl ge 't?.„. Hier ben ik ook uitgeboerd. En wie- weet hoeveel diensten ik u ginder nog kan bewijzen. k Ben nu op de hoogte vafi 't vakke enne... 'li Dank u. kozijn. lacht SteJ ver. Meegaan moogt ge. Geerny Maar ik heb liever, dat g' u *'«- m n zaken niets meer aantrekt. Wanhopig loopt Manten naar bet tafeltje met de instrumenten, waarin ie met zenuwachtige vingers Saat woelen. Maar ik kan daar niet meer buiten. Ik leef daarin, gelijk 'n v- in 't watere. Steven moet het bijna uitproesten om Manten's komische wanhoop- 't Is gelijk, kozijn. Ik zal n huis pachten met 'n Srote hof. Daar kunt ge dan kolen P^aD* ten en... kleine kindertjes in kwe ken. Manten zou hem de ogen kunnen uitkrabben, die kwakzalver Maar op 't zelfde ogenblik kom1 Thea binnen. (Vervolg-1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4