Hotel Splendid Britannique WISJACKA, DE WONDERHOND TOERISTISCHE NIEUWSJES Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS Grote Markt I E P E R Bijvoegsel aan HEI YPERSCH NIEUWS 22-1-49 - 'jnfflisusCHtlffiOniffi WEEK VAN 23 TOT 29 JAN. 1949 NAAMDAGEN. Zondag 23 Jan Emerencia, Raymundis Maandag 24 Jan.: Timotheus Babylas Dinsdag 25 Jan.: Paulus. Woensdag 26 Jan Polycarpus. Paula Donderdag 27 Jan.Johannes. Chrysos- tomus. Vrijdag 28 Jan.: Carolus, Julianus Zaterdag 29 Jan.: Franciscus. BIZONDERE DAGEN. Dinsdag 25 Jan. De bekering van de H- Paulus is in onze gewesten een der allereerste lentefeesten Te Galmaarden worden vandaag de pauwelbroodjes ge wijd. De boeren geven deze aan hun die ren of stoppen ze in de grond op hun vel den om het kwaad ervan te weren en de zegen des Heren er op te doen rusten. Te Opwijk wordt St Paulus gediend tegen oogziekten, veldmuizen en wormen. Elders is hij de patroon der zeeldraaiers. Donderdag 27 Jan. Chrysostomus wil zeggen Gulden MondHij werd aldus genoemd om zijn hemelse welsprekendheid De overlevering wil, dat een bij in de mond van de heilige kwam rusten, toen hij nog een kind was. Hierdoor werd zijn woord zoet als honing. Thans wordt hij door de bijenhouders en redenaars als patroon gevierd. Vrijdag 28 Jan. St Carolus. patroon der scholieren Vandaag wordt eveneens St Juliaan van de reizigers gevierd, die ook de patroon is van talrijke gast- en godshuizen. MAANSTANDEN. Laatste Kwartier21 Jan. te 15 u. 7 m. Nieuwe Maan 29 Jan. te 3 u 42 m. IN DE NATUUR. 23 Jan. Datum waarop de geweldig ste windruk in Januari werd vastgesteld <108 kilo per vierkante meter). 24 Jan. Het dondert dikwijls tus sen 24 en 28 Januari. 25 Jan. Datum waarop te Brussel de laagste temperatuur werd vastgesteld 20-2 in 1881. 26 Jan. Van 26 tot 31 Jan. heeft men veelal sterke winden. 30 Jan. Gemiddeld de dag waarop het het warmst is in de maand Januari. VOLKSE WEERKUNDE. 25 Jan. Het volk wil dat het weer op die dag helder weze. Sint Pauwelsbekeringe Met de zonneschijn. Is goed voor vruchten Koren en wijn. Als het met St Paul vriest, heeft de vorst gedurende het jaar geen slechte in vloed. Is Paulus' bekering hel en klaar. Dan hoopt men op een gunstig jaar. HERDENKDAGEN. 23 Januari Op de bijeenkomst van het Natio naal Congres wordt een brief van Bresson voorgelezen waarin ver klaard wordt, dat de Franse rege ring de hertog van Leuchtenberg in het voorkomend geval niet als ko ning van België zou erkennen. Overlijden van Prins Boudewijn van België, zoon van Filips. graaf van Vlaanderen. Hij was geboren op 3 Juni 1869. Overlijden van Z. H Em. Kardi naal Mercier, aartsbisschop van Mechelen. primaat van België, ge boren in 1851 te Eigenbrakel, gewe zen hoogleraar en directeur van het Instituut Leo XIII te Leuven. 24 Januari In de heide van Thielen wordt het Spaanse leger, aangevoerd door de graaf van Varas, verslagen door het leger van Maurits van Nassau. Va- ras was een der generaals van de aartshertog kardinaal Albrecht. Geboorte te Zoutleeuw van de Vlaamse rechtskundige Jan-Emiel Vliebergh. advokaat en hoogleraar te Leuven, waar hij op 6 Jan. 1925 overleed. Hij schreef o. m Land huishoudkunde 25 Januari Geboorte van Robert Boyle, grond legger van de chemische analyse. Geboorte van de kanunnik David, tot wiens nagedachtenis later het Davidsfonds zou gesticht worden, door Katholieke leden van het Wil lemsfonds. Hij werd te Lier gebo ren. Samen met Frans Willems ijverde hij voor de eenparigheid van de spelling Geboorte van Emile J'an der Velde, leider der Belgische Werklieden Partij, die te Brussel overleed in 1938. 26 Januari Overlijden van Daniel Huet. een der vermaardste vertalers van de Latijnse klassieken. Geboorte van W. A. Mozart te Salz burg. Op 5-jarige leeftijd kompo- neerde hij reeds kleine muziek werkjes Amper zes jaar treedt hij voor de eerste maal in het publiek op als violonist. Hij reist doorheen Frankrijk. Oostenrijk. Nederland en Duitsland om zich tenslotte op ver- z-c-c >.an heirs..- Jrnf II te Wenen te vestigen Na een reis door Italië vestigde hij zich terug te Salzburg. Dan eerst kwam zijn waar talent tZie vervolg onderaan volg kolom) 1831 1891 1926 1597 1872 1627 1801 1866 1721 1756 Volhouden Jim Deze kreet kwam uit een groep cow boys. die, sommige op hun paarden, toe keken hoe een andere cow-boy zich pro beerde zittend te houden op een grote zwarte hengst. Geef eens suiker, jongens, anders bijt ik in het stofriep de cow-boy op het paard, die als Jim was aangespro ken. Grijnzend stapte een van de cow-boys naar vorenin zijn uitgestrekte hand. la gen enige suikerklontjes, die hij onder de wijd openstaande neusgaten van het hijgende dier hield. En hoe vreemd het ook moge klinken, ogenblikkelijk werd het paard rustig toen het de klontjes opat Ofschoon niemand Bliksem had kunnen berijden, was het algemeen op de farm bekend, dat het paard dadelijk rustig werd. wanneer het suiker te eten kreeg. Behalve de ców-boys waren nog twee an dere getuige geweest van dit toneeltje dat waren Harry Best. zoon van de dokter en Wisjacka. de prairiehond. die Harry's beste vriendje was. Toen gingen ze weg, want Harry had een boodschap aan de farmer afgegeven. Het was de volgende dag dat Bessy Tod op de farm zou komen logeren. Ze kwam uit de stad en was een nichtje van de farmer. Ik heb een tam paard voor je gekocht. Bessy, zei haar oom, dan kun je hier overal rond rijden en rond kijken want mijn mannen en ik hebben het veel te druk. Heerlijk, zei het meisje, ik heb rij les gehad. De volgende dag was ze, behalve de oude negerin, alleen op de farm. -Het i Het is de hond van mijn zoon. Een vreemde prairiehond. Hij moet hem met een weg doen. Ga maar mee, hond. Een ogenbiix aarzelde Wis;acka hij was bang dat wanneer hij wegging het meis je toch het paard zou berijden. Maar daar scheen weinig kans op. Door de schrik was Bessy haar voornemen, het zwarte paard te berijden, vergeten- Ze liep tenminste naar het huis toe. Toen sprong Wisjacka in de afeto naast Dr Best- Ze waren misschien een paar honderd meter doorgereden, toen ze plotseling ach ter zich hoefgetrappel hoorden en kreten om hulp. Gelijktijdig keerden de hond en de man zich om. Waar Wisjacka bang voor geweest was, was gebeurd. Bessy had toch Bliksem beklommen en deze. wild als hij was. was er ogenblikkelijk in een woeste ren van door gegaan, alle po gingen in het werk stellend om zijn kleine berijdster van zijn rug te gooien. Deze had haar armen om de nek van het paard geslagen en hing nu meer dan zi; zat op de rug van het hollende paard. Dr Best floot zachtjes tussen de tan den inderdaad was de positie van het meisje heel gevaarlijk langs de weg liep ni. een afgrond en het paard was zo door het dolle heen, dat het geen gevaren meer zag. Eén misstap en het zou met be rijdster en al in de afgrond storten. Dr Best gooide zijn stuur om. zodat de auto zo ver mogelijk van de afgrond kwam te rijden. Toen viel zijn blik op de hond. Die zat op het uiterste puntje van de autode kop gespitst. Op dat ogenblik begreep de dokter nog niet wat de hond in de zin had. Dat zou hem pas enige ogenblikken later duidelijk worden. »1 v De Federatie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen welke de meeste toeristische organisaties en steden in de provincie Oostvlaanderen verenigt, heeft in de loop van de maand December haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden en wij kregen thans het jaarverslag te lezen. Het bevat heel wat nuttige inlichtingen om trent de flinke vlucht welke deze federatie heeft genomen sedert haar stichting in het begin van het jaar 1948. Veel van wat deze vereniging zich bij de aanvang van haar werking ten doel gesteld had kon natuurlijk nog niet verwezenlijkt worden, maar wat inderdaad reeds uitgevoerd werd. mag als een mooi resultaat worden beschouwdde uitgave van een serie toeristische sluitzegels van de hand van de knappe tekenaar Herman Verbaere, de inrichting van een persbezoek in de loop van de maand Augustus, waarbij een dertigtal journalisten aanwezig waren, het aanplakken van toeristische affiches in de grote bedrijven van de provincie, deel name aan twee salons voor toerisme, en andere minder belangrijke dingen. Voor het volgend jaar staat de uitwerking van een grote film over de provincie op het getouw, een vouwblad en het uitgeven van een aahtal tekeningen met de schoonste gebouwen en landschappen uit de pro vincie. steun aan de plaatselijke vereni gingen voor vreemdelingenverkeer, enz. Uit dit alles, een korte opsomming, blijkt reeds voldoende dat deze federatie niet bij de pakken blijft zitten en dat van haar toeristische werking in de loop van dit jaar nog heel wat mag verwacht worden. Misschien ontvangen wij ook- wel een verslag van de Westvlaamse Provinciale Vereniging voor Toerismein elk geval delen wij het dan ook aan onze lezers mede. Nationale leergangen voor kunst en toe risme Door de zorgen van het Commis sariaat-Generaal voor Toerisme en met de medewerking van de Opvoedkundige Dienst der Koninklijke Musea voor Kunst en Kunstgeschiedenis worden in de loop van de maanden Maart en April- te Brus sel leergangen ingericht ten behoeve van toekomstige gidsen, erkend door het Com missariaat-generaal voor Toerisme. Een examen zal de volgers van deze cursus toelaten de officiële titel van gids er kend door het Commissariaat-Generaal voor Toerisme» te bekomen. Voor alle inlichtingen kunnen de belangstellenden zich wenden tot de Directie van de Na tionale Leergangen voor Kunst en Toe risme, Belliardstraat, lb te Brussel. Radiospreekbeurten over Westvlaande- renDrie vertegenwoordigers van de V. T. B. houden de volgende radiocauseries op de volgende data Op Maandag 24 Ja nuari de Hr Mommerency over «Wervik. de oude Leiestadop Maandag 28 Fe bruari de Hr De Clercq over t Roeselare. de Rodenbachstedeop Maandag 28 Maart, de Hr Vervaeke over Oostende, koningin der BadstedenVoor de drie spreekbeurten telkens te 20.15 uur over Zender Kortrijk. Het Provinciaal Verbond voor Toerisme in Limburg heeft zopas het eerste num mer uitgegeven van een Toeristisch In formatiebulletin dat wel is waar in de eerste plaats is uitgegeven om de band tussen de Limburgse verenigingen voor vreemdelingenverkeer stevig toe te snoe ren, maar dat toch ook voor de leek in teressante mededelingen bevat. Te gepas- ten tijde zullen wij niet nalaten voor on ze lezers uit dit bulletin wetenswaardig heden over te nemen. De reizigers naar Nederland mogen van 1 Januari 1949 af nog slechts een bedrag van 30 gulden over de grens brengen, in plaats van 50, zoals het voor die datum was. VIATOR. ZE WAREN GENEZEN paard, dat haar oom voor haar gekocht had, was nog niet aangekomen. Vervelend, dacht ze, ik heb net zo 'n trek in paardrijden. Maar misschien is er nog een ander paard. Ze keek in de stallen. Ja, er was er nog een. een zwart. Toevallig zwierf Wisjacka in de buurt van de farm en toen hij Bessy een zadel naar de stallen zag dragen, bedacht hij met schrik, dat hel enige paard dat er nog stond, Bliksem was, het paard dat hij gisteren de dolste sprongen had zien maken met Jim op zijn rug. Luid blaf fend sprong hij naar voren, waardoor Bes sy zo schrok, dat ze het zadel uit haar handen liet vallen. Snel greep Wisjacka het en rende er mee weg. Maar dat was juist genoeg om Bessy nog vastbeslotener te maken. Zo 'n lelijke wilde hond. bromde ze in zichzelf, dan zal ik het paard ongezadeld berijden. Ze liep naar de stallen en wilde de klink al oplichten, om de zware deur te openen, toen Wisjacka haar aan de man tel pakte en achteruit trok. Ditmaal schrok Bessy heel erg. Help riep ze. Op dat ogenblik was er geknars van remmen en een stem vroeg Wat is er Het was de vader van Harry, Dr Best die in zijn auto langs kwam. Die hond. stotterde Bessy. c Heeft hij je aangevallen Ze knikte. Briesend passeerde het paard met Bes sy op zijn rug hangend, de auto. Wan hopig zag de dokter toe. want hij wist niet wat te doen. om het ongeluk te voor komen. De hond had zich echter geen ogenblik bedacht. Met één sprong hing hij in de teugels, die Bessy al lang uit haar handen had laten glippen. Het ge wicht van de grote hond aan de teugels dwotlg het paard zijn vaart te vermin deren. De dokter, die dit tafereeltje met stom me verbazing had aangestaard, kreeg op dat.ogenblik zijn bezinning terug en riep tegen Bessy Glijdt er af 1 Enige ogenblikken later stond Bessy, trillend en met tranen van de doorstane angst in haar ogen. op de veilige grond Nu weet ik waarom die hond mij straks ook niet op het paard wilde laten klim men Hij wist natuurlijk, dat het een wild paard was. Op dat ogenblik kwam Harry er aan. Toen zijn vader en Bessy hem de hele zaak verteld hadden, vroeg hij schertsend aan zijn vader En. vader, moet Wisjacka nu nog weg Zwijgend schudde Dr Best het hoofd en Bessy wist niets anders te doen. dan de hond te omhelzen en hem een zoen op zijn natte snuit te geven. Piet en Jan, twee zotten, waren op wan del. De ene zowel als de andere beweerde dat hij genezen was. Laat horen, zei Piet tegen Jan, vertel me iets, dan zal ik zien of ge normaal zijt of niet. Daarop begint Jan een verschrikkelijke geschiedenis op de dissenhij rijdt per fiets, komt onder een auto terecht en wordt de kop afgereden. Niet wetende wat doen, raapt hij zijn kop op, loopt naar de apotheker om een fles, deze zet de kop terug op zijn plaats... Wacht eens, roept Piet, welke dag was dat Natuurlijk op een Zondag, zegt Jan. op ander dagen mogen we toch niet gaan wandelen... Ewel. zegt Piet. dat zijt ge, hihi, naha. nog zotter dan ik. want 's Zondags zijn de apothekers gesloten. DE EEUWIGE PROFESSOR De eeuwig verstrooide professor zocht en zocht naar wat hij vergeten was. Ein delijk om 2 uur 's nachts ging hij slapen. En had hij het toen gevonden Ja, hij had zich voorgenomen van vroeg naar bed te gaan. tot ontplooiing. 27 Januari 1669Overlijden te Gent van de Vlaamse schilder Casper de Crayer, geboren in 1584 te Antwerpen. Hij schilder de in de trant van Rubens veel stukken voor kerken en genoot schappen. alsmede voor het Brus sels Hof. 1901Overlijden van de Italiaanse kom- ponist Verdi- 28 Januari 814Dood van Karei de Groote- 1749Het Frans leger ontruimt Brussel. Gedurende drie dagen wordt ge feest en vreugde gemaakt. 23 Januari 1819Geboorte van de Engelse werktuig kundige James Watt. uitvinder van de stoommachine. (O. - P Waarom nog langer zelf bereiden Bij huwelijk of andere maaltijden Wij brengen U thuis een waar festijn. Kan er iets eenvoudiger zijn 7 Geen kommer, U hoeft geen materiaal Geen last, en fijn eten 'n ideaal Vraagt voorwaarden voor alle aan gelegenheden in het A-om scxeua voor zijn vermaarde g keuken en voordelige prijzen <765 1 I Ja. waarom zou voor de verandering een brandweerman eens niet door een dame gered worden MISLUKT Jan en Piet waren onafscheidelijke vrienden. Jan had echter een groot ge brek, hij kon namelijk vreselijk opschep pen, wat. in gezelschap, soms de ganse stemming bedierf. Toen kwamen ze over een dat Piet. op elk ogenblik dat Jan zich zelf vergat, hem een trap tegen de benen zou geven. Zekere dag waren ze weer bij een fa milie uitgenodigd en Jan diste het vol gende verhaal op Ik was aan 't wandelen op de kade en wou een kaartje nemen om naar de andere kant te varen. Plots kwam er een rukwindhet briefje werd uit mijn han den gerukt... Ik üep er natuurlijk achter na en daar vloog het de Schelde in. Da delijk schoot ik mijn vest uit. nam een spr - ..t- - - (Op dit ogenblik ontving hij van Piet een duchtige stamp tegen de schenen.) Nu ja, ik nam een sprong en haalde toch nog2.50 fr. boven! Ik kan zo machtig mooi kraaien, dat de hanen me antwoorden. En ik kraai nóg mooier Als ik kraai komt de zon op. DE THUISKOMST VAN DE F UI VER an Boemmelgem komt in de vroege uurkensal waggelend naar huis. Na heel wat moeilijkheden overwonnen te hebben, geraakt hij tenslotte in de slaap kamer. Plotseling krijgt hij een idee, die hem de uitbrander en het bedsermoen moet besparen. Hij kleedt zich snel uit en gaat het wiegje van zijn zoontje over en weer duwen. Ha Zijn vrouw wordt wakker Zeg eens, ezel, wat zijt ge van zin Van Boemmelgem: St... st... lieveling.' De kleine schreeuwde en ik ben er wak ker van geworden... Nu slaapt hij ein delijk weer in... Waarop zijn vrouw: Idioot, toen ge zijt weggegaan heb ik de kleine bij mij in 't bed genomen. En is die hazenpeper niet voor mijn heer Ik werk al als een paard zweet als een os, moet ik nu nog gaan miauwen als een kat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5