Wereld Zonder Honger SPROKKELINGEN Hotel Splendid Britannique UIT HET BINNENLAND ER ROERT ENTWAT.. UIT HET BUITENLAND Drukkerij DUMORTIER Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 8*5 Frans goudstuk 635 Zwitsers goudstuk 625 Gouddollar 157 Pond 157 Dollar 54.75 Zwitserse Frank 13.35 100 Franse Frank 11 Gulden 11 Ia de gas- en elevtnriteitsbednjven De arbeiderssyndicaten uit het gas- en electriciteitsbedrijf hebben Maandag aan zegging gegeven voor de werkstaking van 31 Januari De televisie in België. De regeringsafgevaardigden uit België Frankrijk en Nederland, bijgestaan door conslructeursdeskundigen. zijn te Brussel bijeengekomen om het standaardaantal lijnen per beeld voor de televisie te bepa len De afgevaardigden zijn het eens ge worden over sommige punten en hebben twee deskundigen per land aangewezen om de technische kwesties nader uit te werken. Er zijn thans twee opvattingen die van Frankrijk met 819 lijnen per beeld en die van Nederland met 625 Meisbroek, nationaal vliegveld. Het verkeer van alle regelmatige lucht lijnen zo Belgische als buitenlandse, is voortaan samengebracht op Meisbroek, het nieuwe nationale vliegveld. Opeentimes op de boëten. De ministers van Justitie en Financiën werden gemachtigd de Raad van State een wetsontwerp ter advies voor te leg gen. strekkende tot verhoging van de op- centimes op de boeten. De decimes zul len op 190 worden gebracht. Belasting voor de landbouwers. De besprekingen tussen de minister van Financiën en de landbouworganisaties zouden geleid hebben tot een overeen komst aangaande het beginsel ener for faitaire belasting der landbouwers naar rato van het aantal hectaren De Belgen aan de Rijn. Zij. die hebben deelgenomen aan de bezetting in Duitsland, worden verzocht zich te doen kennen aan de secretaris generaal van de Nationale Unie der Oud- Gedienden der Bezettingslegers. Van Os- tadestraat 9. te Brussel. Sleepkabels voor autobestuurders- Talrijke autobestuurders stellen vast. wanneer zij defect hebben, en vragen om voortgesleept te worden, dat zij over geen sleepkabel beschikken. De Touring Club van België heeft bijzondere sleepkabels laten vervaardigen, die de gewenste waar borg bieden. Voor nadere inlichtingen Touring Club van België. Wetstraat 44. Brussel. Spaanse IlandelsatLache te Brussel. De heer Minoz Liorente werd thans als handelsattaché van Spanje te Brussel be noemd Het Jaarboek van het Brouwerijbedrijf. Het «Jaarboek van het Brouwersbe- drijf zal weldra voor de 50e maal ver schijnen Nadere inlichtingen Lombard- straat 65-67. Brussel Telefoon 12 9910. Vlaams- en Franstalige militieplichtigen. De klas 1946 omvatte 16.690 militieplich tigen van het Nederlands en 10.249 van hc. Frans taalstelsel. De klas 1947 was samengesteld uit 13.785 Vlaams talige en 9.038 Franstalige militieplichtigen Over de klas 1948 kon de minister van Lands verdediging nog geen inlichtingen ver strekken De werkloosheid in 1948. In vergelijking met 1947 is de werkloos heid tijdens het afgelopen jaar met 91 toegenomen De uitgaven voor werklozen steun beliepen 2 096 millioen fr. wat neer kwam op een gemiddelde van 6 718.000 fr. per dag. Teruggave van ontvreemde effecten. Het Amerikaans militair bestuur ving aan met de teruggave van 650 000 effec ten. welke door de Duitsers tijdens de oor log werden gestolen 800 komen toe aan België De koninklijke Vlaamse Academie. Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan houdt de Kon. VI. Academie voor Wetenschappen. Letteren en Schone Kun sten van België op Zondag 30 Januari, om 15 30 uur. een jubelzitting in het Pa leis der Academiën te Brussel. Koningin Elisabeth zal de plechtigheid bijwonen Congres van de Belgische pers. Op 4. 5 en 6 Juni wordt te Namen het 26e nationaal congres van de Belgische pers gehouden De diensten van de Britse ambassade. Met ingang van verleden Donderdag. 27 Januari, is de handelsafdeling van de Britse ambassade van Jozef Il-straat 48. overgebracht naar Spastraat 2. te Brussel. De afdeling der visa en de voorlichtings dienst gaan eveneens over naar hetzelfde adres Veertig Belgische vissers uitgeweken naar Chili. Veertig Belgische vissers uit Oostende zijn verleden week Vrijdag naar Taca huano in Chili vertrokken De vissers zul len zich ih Chili vestigen a HET YFEBSCH NIEUWSBlz. 4 29-1-1949 geslaagd bont in alle kleuren van de I i regenboog te verven. Over twee maan- den zullen nu nieuwe modellen in de Londense winkels tentoongesteld worden. Het verlof van de Belgische kolonisten. Er worden thans besprekingen gevoerd om het verblijf in Kongo van de bedien den van drie op twee jaar te brengen Atoom bepalingen in verzekeringspo lissen- De Franse verzekeringsmaatschappijen hebben een nieuwe bepaling in hun verze keringspolissen ingeschakeld, die betrek king heeft op de atoomkracht. Gezegd lordt dat oorlogsschade rechtstreeks of onrechtstreeks voortspruitend uit wijzi gingen in atomische structuur bij de ver zekeringspolis niet gedekt worden. Te Lon den werd vernomen, dat ook de Scandi navische en Amerikaanse maatschappijen voorstanders zijn van de opneming van een dergelijke bepaling, in alle geval toch voor de scheepvaartverzekeringen. De koeien verering in Boeanda-Oeroendi. In een verslag van de UNO-voogdij- aad wordt er over geklaagd, dat in Roeanda-Oeroendi de koe door haar i maatschappelijke en sentimentele bete kenis een politiek en maatschappelijk vraagstuk van het allergrootste belang is geworden en belet, dat de mens op de voorgrond treedt. Immers voor de inlan ders staat er. behoudens de koning, in Roeanda-Oeroendi niets boven de koe. Oe Belgen in China. Volgens uit Tientsin op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen be richten. verkeren de Belgen, die in de ko lenmijnen in de omtrek der stad werk zaam zijn. in goede welstand. Het werk wordt er normaal voortgezet. Het zilverwerk van de Duitse kroonprins. Het Amerikaanse leger zal aan de stad Berlijn het zilverwerk terugschenken, dat de oudste zoon van Wilhelm II na 1918 te Berlijn had verkocht. Het was gedurende de jongste oorlog in West-Duitsland ver borgen en werd door het Amerikaanse leger in beslag genomen. omscffifon® Kosteloze geneeskundige verpleging in Groot-Bri ttannlë. In Groot-Brittannië is het geneeskundig onderzoek voor alle inwoners, meer dan 40 millioen. reeds een half jaar totaal kosteloos. Alle geneeskundige behandeling en voorziening, brillen, kunsttanden en prulken inbegrepen, is kosteloos. De re gering betaalt met hetgene de bevolking aan belastingen inbrengt. Gekleurde bontmantels. In het voorjaar zal Groot-Brittannië met helgekleurde bontmantels voor de dag komen Scheikundigen zijn er thans in Waarom nog langer zelf bereiden Bij huwelijk of andere maaltijden Wij brengen U thuis een waar festijn. Kan er iets eenvoudiger zijn Geen kpmmer, U hoeft geen materiaal Geen last. en fijn eten 'n ideaal Vraagt voorwaarden voor alle aan gelegenheden in het Grote Markt I E P E R Alom gekend voor zün vermaarde keuken en voordelige prijzen (765) Deze woorden van Hugo Verriesi ko men ons te binnen op het ogenblik dat wij de berichten overlopen die ens de laatste dagen betreffende de toeristische bedrijvigheid onder de ogen zijn gevallen. Er komt inderdaad zo stilaan leven in de brouwerij. Niet aan de zijde van hen die er dit aar zullen op uit trekken, maar •el van hén wier taak het is de toeristen :e ontvangen en het onthaal van de vreem delingen voor te bereiden, uit te lekken en zo goed mogelijk voor te bereiden Ook van officiële zijde bereiken ons af en toe berichten die er op wijzen dat men niet graag nog eens de minder gunstige uitslagen van verleden jaar zou zien En waarin bestaan die voorbereidingen '7 Het is duidelijk dat er op dit ogenblik nog niet zo heel veel uitlekt van wat men stilte bezig is met klaar te maken. Maar een zaak is zeker, dat men aller wegen hoopt tegen Pasen, dus over drie maanden, zijn stellingen te hebben inge nomen. zodat dan de eerste slag kan aan vangen. met de hoop op een roemrijke overwinning Het Commissariaat-Gene raal voor Toerisme werkt zijn initiatieven uitgunstige uitslagen zijn in het voor uitzicht, vooral wat betreft het toeristisch verkeer met Engeland, zoals in dit blad verleden week. op een andere plaats dan in deze rubriek, reeds werd gewezen. Wij vragen niet beter dan dat de onderhan delingen volledig mogen slagen, want een deel dezer Engelse cliënteel is dan toch ook nog voor leper bestemd. Naast het Commissariaat zijn de pro vinciale federaties eveneens aan het werk om hun propaganda te organiseren. Kon den wij enkele dagen geleden niet lezen dat die van Oostvlaanderen een oproep deed om fotografische documenten over haar provincie, ter illustratie van folders, vouwbladen, prospectussen, en dergelijke. Brabant, wij zegden het reeds vroeger, richt voordrachten in met een rijke col lectie van kleurdiapositieven. Antwerpen eveneens werkt aan een belangrijke toe ristische uitgave. Westvlaanderen schijnt nog niet helemaal uit zijn rustte zijn gewekt, maar zal dan toch misschien nog wat presteren. Van de andere kant zijn ook de plaat selijke verenigingen voor vreemdelingen verkeer druk aan 't werk om hun nieuw propagandamateriaal samen te stellen. Zoals men weet genieten deze vanwege het Commissariaat-Generaal voor Toeris me van een jaarlijkse toelage, ten minste indien ze ernstig werk leveren. Wij weten niet of de verenigingen voor Vreemdelingenverkeer van leper en deze van de Westvlaamse Bergen al aan he werk getogen zijn. maar in elk geval is het ook voor hen hoogtijd, willen ze no' voor deze zomer iets verwezenlijken. Me- kan natuurlijk van standpunt versehUles wat betreft het belang van propaganda voor een stad als leper, maar dat deg^ r.ea die zich voor de zaak hebben laten aanstellendan ook hun standpunt u. ten kennen Dan is er middel tot discus, sie. De locaje pers wacht nog steeds 0p hun jaarverslag Buitfr de reeds vermelde organismen blijkt er ook van andere zijden belang, stelling te zijn voor de zaak van het toe. risme. Vernamen wij niet onlangs dat de Belgische parlementairen besloten haddes een Parlementaire Groep voor Toeris. me op te richten en dat het bureau van deze groep onder het voorzitterschap stond van de Heer Marck. oud-minister van Verkeerswezen, die in zijn tijd aan de zaak van het toerisme buitengewone dien- sten heeft bewezen. Dit bureau zal eer lang aangevuld worden door leden van de Senaat Een ander blijk van belangstelling ligt in het feit dat de toeristische schrijvers de noodzakelijkheid hebben aangevoeld zich te verenigen. Onder de bescherming van de Touring Club van België wordt eerlang overgegaan tot de stichting van een Vereniging van Toeristische Schrij. vers. Ook op dit gebied is er nog wat te doen. al was het dan maar alleen om a: te voortvarende schrijvers te beletter zonder blikken noch blozen het werk van anderen onder eigen naam te publiceren, wat helaas nog maar al te dikwijls ge beurt. Zijn al deze hierboven aangehaalde fei ten geen tekens van leven en belangstel ling Bewijzen zij niet dat er dit jaar op het gebied van het receptief toerisme een grote inspanning zal worden gedaan1 Hoe groter die inspanning is, hoe meer aans er is dat het toeristisch seizoen slage Wat dan ook de innige wens is van on dergetekende... VIATOR CONTROLEBOEKEN rwr BEEN HOUWERS REGISTERS voor dt verkoop van ALCOHOL (nieuw mo del) zijn steeds te verkrijgen ter KOKTE INHOUD VAN WAT VOORAF GING Woedend om een stak, getiteld He>t geheim van de zwarte kogelsdat Zijne Excellentie Bran dan e, minister van Bai- tenlandse Zaken, tussen zijn paperassen vindt en dat hij als een ongeoorloofde grap beschouwt, laat hij zijn afdelings chef Dr Cunning bij zicb komen. Op zijn woedende uitval blijft deze eek- ter onverstoorbaar en geeft uitleg QTer deze geheimzinnige zaak, uitleg die de minister in hoge mate doet ontstellen. Dr Cunning verklaart tevens dat Wal ter Weldon, een bekwame attaché, op deze zaak afgestuurd werd. Juist worden telegrammen van Weldon binnengebracht, waarin gemeld wordt dat hij de geheimzinnige fabriek van zwarte kogels beeft ontdekt, doch tevens dat het reeds te laat is om met succes in te grijpen. Dr Cunning krijgt dan opdracht naar alle bevriende regeringen alarmtelegram men te zenden. II De fabriek is een wonderlijk spinneweb van ontelbare glasbuizen, waarin stromen zilverachtig licht vloeien. Als een aanhou dende hagelbui spuwen geheimzinnige metalen wezens uit bun zingende muilen, zwarte kogels op een goudachtig meialen bekken. Het lijkt wel een of andere af godendienst. waar geheimzinnige offers worden gebracht- Maar ook een tempeldienaar ont brak bij deze afgodendienst niet. Een herculisch gebouwde neger, die slechts een rood broekje en vil ten schoenen aanhad, gleed als een tovenaar door de machine-hal. Al za gen de machinerieën er nog zo merk waardig en gevaarlijk uit, hij was er niet bevreesd voor. Hij lachte, ■wanneer ze hem spottend met hun rode ogen aankeken of kwaadaardig tegen hem floten. Wie zou hier nu onaardig kunnen zijn Jij toch zeker niet, mijn hart lapje, mijn poppetje, mijn blazend ventje vleide hij. Zonder inspanning gooide hij een hefboom om en het blazende ven tje sloot weer zijn rood. boos oog. Hij slofte nu naar een andere ma chine en dreigde haar met zijn wijs vinger c Jou luilak, jou zwart onnutWil jij wel eens gauw wat vlijtiger wor den Moet Ali eerst stokje nemen Ali draaide aan een rad en de ma chine begop nu een dolle hagel van Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY zwarte korrels in het gouden bekken te slingeren. Steeds wilder raasde de machine, totdat plotseling haar rode oog opvlamde en zij woedend tegen hem siste. Ohdie luilak worden dadelijk boos, wanneer werkenbromde de neger en draaide het rad weer terug, tot de machine langzamer werkte. Toen sloop Ali naar een andere dikbuikige machine. Mijn hemel, dat was nog eens een vraatzuchtig, dik buikig monster Iedere vijf minuten namelijk keer de het gouden bekken zich om en wierp honderdduizenden zwarte ko gels in de onverzadigbare muil van de grote machine. En deze machine at en at maar. Haar reusachtige zuigers maalden als geweldige kaakbeenderen. Zij smek- te en smekte. Olie liep als zweet over haar reusachtig lichaam. Ze was heb zuchtig, onverzadigbaar en boosaar dig. Ze schreeuwde en jammerde, ieder ogenblik lichtte haar rood oog. terwijl Ali voortdurend aan het rad moest draaien. «Jij niet goed functionneren... zegt Dr. Yoshi bromde Ali voor zich heen, c maar jij wel goed kunnen eten... en weer eten... Ik zoveel eten als jij. ik ook niet goed function neren. Ik pijn in mijn buik krijgen en springen... waar jij laten al dat eten...» Ali krabde eens aan zijn hoofd, en dacht diepzinnig na over deze machine-dieren. Deze geweldige machine verpakte in haar binnenste de zwarte kogel tjes in kleine pakjes. Door een dikke buis vielen de doosjes naar beneden om langs een lopende band weer om hoog gebracht te worden naar een andere ruimte, waar ze bij duizen den opgestapeld werden. Op dit ogenblik weerklonk in een hoek van de machine-hal het geluid van een lift, die naar beneden kwam, en waarin maar één persoon zat. Dr. Yoshi!» riep Ali uit, en ging de kleine Japanner tegemoet, die uit de lift gestapt was. Deze ging auto matisch weer omhoog en verdween uit het gezicht. Ali zeer eenzaam hier begon de neger zijn dagelijkse tirade. Je hebt toch je dierenant woordde Dr. Yoshi, terwijl hij on derzoekend naar de machinerieën keek. «Ali hier leven met dieren in ge vangenschap. Ali hier in machine hal slapen, eten. leven. Ali nooit uit gaan. Nooit weg mogen. Hier in ge hele ruimte geen deur. geen raam. geen uitgang. Slechts lift gaan en komen. En dieren boos..., geven nooit rust... sissen, blazen, met vurige ogen... Oh. Ali van Uganda treurig lot... Ali rolde met zijn ogen en knarste met zijn tanden. c Jou ondankbare jongen. Verdien je niet een massa geld. Op een goede keer zul je heel Uganda kunnen ko pen... Wanneer die dag komen zal zuchtte Ali. Dr. Yoshi had intussen zijn rond gang beëindigd en stond nu voor het gouden bekken, waarin, als een voort durende regenval, de zwarte kogels neervielen. Die dag zal spoedig komen. Mis schien nog maar een paar dagen. De professor heeft zijn veldtochtsplan ontworpen. We hebben genoeg mu nitie om de gehele aarde in de lucht te laten springen... Dr. Yoshi lachtè zachtjes voor zich heen en Ali wist niet of hij schert ste of de waarheid sprak. Aarde in de lucht springen herhaalde de neger, terwijl zijn gro te. schitterende tanden gevaarlijk '.ussen zijn dikke lippen blonken. Waarom niet Vertrouw je dat de professor niet toe Iedere keer, als Ali de naam van de professor hoorde noemen, kromp hij van angst in elkaar, terwijl een uitdrukking van vrees over zijn ge- .aat gleed. Inderdaad ging er een ril ling over All's rug, wanneer hij de professor zag. maar gelukkig kwam deze weinig naar beneden. Alleen Dr Yoshi. de ingenieur. Professor boze demon bromde Ali zachtjes. «Wat brom je «Niets! Professor niet goede Ali in de lucht laten springen. Neen, heel zeker niet!» jammerde de neger. DwaasDenk je nu werkelijk, dat hij jou eerst naar een andere pla neet zal laten gaan. om daar aan ouderdomszwakte te sterven...» Dr. Yoshi lachte en hield een paar zwarte kogeltjes in zijn hand. Dit toch geen kruit vroeg Ah nadrukkelijk. Dr. Yoshi zweeg. Het lachje om zijn mond was niet aardig. Dit toch geen dynamiet, waarmee springen vroeg de neger nog na drukkelijker. Er stonden zweetdrup pels op Ali's voorhoofd. Inderdaad had hij er nog nooit over nagedacht, waarvoor die kogeltjes eigenlijk dienden. Men kan de wereld op de mees' verschillende manieren in de lucht laten springen. Het behoeft niet di rect dynamiet te zijn. Er zal drukte genoeg in de wereld komen, wanneer onze zwarte kogeltjes er over heen rollen. Zoveel lawaai, Ali, dat het zelfs door jou dikke schedel zal heen dringen. Zo stilletjes en geheimzin nig, als wij hier nu werken, zo groot zal het leven zijn, wanneer de men sen leren kennen wat hier gefabr- ceerd wordt, mijn beste Ali. Tronen zullen omvallen, alsof ze van lucifers houtjes gemaakt waren, geldzakken zullen uit elkaar springen, alsof ze kinderballons waren. Ha, ik geloof dat we op onze oude, verschrompel de aarde nog eens een aardige hek sensabbat zullen beleven...» Dr. Yoshi pakte Ali bij zijn schou ders en schudde hem kwaadaardig heen en weer, voor hij verder ging ...voor wij ze nemen en samen met onze Ali in de lucht laten springen Oh, ik dieren doden zal. °P^a ze niet zullen aanrichten nog rnetf zwart onheil!» riep de neger uit en hij balde zijn machtige vuisten. HU zag er werkelijk uit, alsof hij z° zijn vuisten de machines zou willen vernielen. Zijn gezicht was verwron gen. Zijn kaken gingen op en ne€r Zweetdruppels liepen over zijn v0°r" hoofd. Dr. Yoshi werd een beetje maar hij behield zijn kalmte. Opc^ zag Ali in de hand van Dr. Yoshi kleine revolver. Jou dwaas, eigenlijk zou ik Ij"* nu maar vast in de lucht moeten - ten springen... zei Dr. Yoshi en kal® richtte hij de revolver op Ali's hoofs Ali liet zijn handen zakken staarde de man tegenover zich bluft aan. (Vervolg11

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4