Wereld Zonder Honger SPROKKELINGEN RAPH. TAILOR UIT HET BINNENLAND SOLDEN EINDE SEIZOEN UIT HET BUITENLAND Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY HET YFEKSCH NIEUWSBU. 4 5-2-IMS Mn laatste rantsoen ingevoerde boter De laatste hoeveelheid van 200 gr in gevoerde boter, voorzien voor de maand Januari 1349 kan bij de gekozen klein handelaar worden afgehaald tot en met 3 Februari 1949. Dus nu Zaterdag is het de laatste dag Aantal werklozen in Januari Uit officiële statistieken blijkt dat in de week van 16 tot 22 Januari gemiddeld 172.594 volledig werklozen en 69 645 ge deeltelijke en toevallige werklozen per dag gecontroleerd werden liet indexcijfer der kleinhandelsprijzen Het gemiddelde indexcijfer voor het rijk berekend volgens de officiële metho de. viel voor de maand Januari 1949 te rug op 393.4 tegenover 395.2 in December zodat een daling met 1.8 punt werd waar genomen. Oude stukken van 1 fr. nil de omloop De stukken van één frank in zuiver nik kel uitgegeven ter uitvoering van de wet van 21 Dec. 1921. zijn van 1 Februari af niet wettelijk gangbaar meer. Het gaat over de stukken met op de voorzijde, een allegorie verbeeldend het zegepralend, doch gekwetste België en op de keerzijde een slangenstaf die het cijfer 1 afscheidt van de letter F met als opschrift Goed voor 1 frank of Bon pour 1 franc De stukken (kunnen geruild warden voor gangbare munt tot 30 April 1949 aan de loketten van de kantoren van de Poste rijen. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 815.00 Napoleon 645,00 Zwitsers goudstuk 632.00 Gouddollar 159.50 Dollar 56.25 Gulden 11.10 Zwitserse trank 13.50 100 Franse frank 11.50 Pond 156.00 I)e miliciens van de lichting 1958- De zittijd van de werfbureau's voor de keuring van de lichting 1950 vangt aan op 1 April en wordt op 12 Augustus ge sloten D radiobelasting voor auto's. Er werd nog steeds geen definitief be sluit getroffen. De aansluitingen op hei telefooonet- Op 31 December 1948 waren er 438.157 die over 594.987 posten beschikten d. i. 42.224 abonnenten en 66 134 posten meer Het aantal aanvragen om aansluiting waaraan nog geen gevolg kon worden ge geven daalde in een tijdspanne van een iaar van 55 282 tot 42 210 zegge een ver mindering van 13 072. Verzending van pakelten naar Duitsland. Het Rode Kruis van België deelt mede. dat tegen 10 Februari een nieuwe verzen ding van voedingswaren zal gedaan wor den. Inlichtingen bij het Rode Kruis van «België. Carnavalstoet tr Valst. De jaarlijkse «carnavalstoeten en -fees ten zullen dit jaar te Aalst op Zondag 27 Februari plaats hebbes België en Israel De Belgische regering heeft besloten de regering van de Joodse Staat Israël als een feit te erkennen. Naderhand zal de erkenning de jure et de facto rech tens en feitelijk, worden, wanneer de nieu we staat bepaalde grenzen en een regel matige regering zal hebben Dc niet-aangegeven effecten en het geblok keerde geld. In bevoegde kringen beschouwt men de niet aangegeven effecten als een schuld vordering van ongeveer 2 milliard voor de Staat De minister van Financiën zou hiervan gebruik maken om een deel van de geblokkeerde 60 vrij te laten. Men schat, dat er thans nog 35 milliard frank geblokkeerd zijn. zodat dit bedrag na deze operatie zou verminderen tot 33 mil liard frank. De jaarlijkse paard en wedstrijden te Brus sel. Dc jaarlijkse paardenwedstrijden te Brussel zullen dit jaar op 10. 11 en 12 Juni. in de Eeuwfeestpaleizen, op de Heizeiplaats hebben Ter herinnering kan aangestipt worden, dat ons land on geveer 254 000 Iandbouwpaarden telt. als mede 27.000 gebruikt in de handel en de nijverheid. Het Vaderlands Lied. De heer minister van Openbaar Onder wijs vestigde er de aandacht op. dat men niet overhaastig mag te werk gaan om een hernieuwde of nieuwe tekst voor het va derlands lied te zien geboren worden. Vervaardiging van cellulose in België. Onlangs werd in de bladen melding ge maakt van de oprichting, in het Kortrijk- se. van een cellulosefabriek. met vlasaf- val ais hoofdgrondstof. Te dezer gelegen heid werd verklaard, dat België geen fa briek van cellulose bezat. Deze verklaring blijkt echter onjuist te zijn. daar er nu op gewezen wordt, dat Willebroek sinds 1880 ongebleekte en gebleekte bisulffiet- cellulose produceert. De films eu de jeugd. De minister van Justitie kondigde tij dens een vergadering van de fllmkeurings- kommissie. die hij persoonlijk voorzat, zijn voornemen aan zekere bestuurlijke en strafrechterlijke maatregelen te tref fen. die de actiemiddelen van de kommis sie moeten versterken. De minister is van oordeel, dat alles in het werk moet gesteld" worden om de Belgische jeugd In een ze delijk en gezond klimaat te laten op groeien Generaal K eed er nog steeds in België. Generaal Reeder. tijdens de bezetting Regierungspresident. d i. hoofd van de Duitse administratie in België, staat nog steeds ter beschikking van het gerecht en werd onder aanhoudingsmandaat ge plaatst. Het onderzoek in de zaak Reeder vordert op normale wijze en men voor ziet. dat het proces met dit van von Fal- kenhausen op het einde van het gerech- terlijk jaar za! behandeld worden. Een tegenspraak De privé-secretarie van Koning Leopold III heeft officieel het bericht gelogen - straf volgens hetwelk de Vorst het voor nemen zou hebben te scheiden van prinses de Rethjr. De zaak Depoorter- Het parket te Brussel onderzoekt de omstandigheden van de tragische dood. tijdens de laatste ronde van Zwitserland, var. de Belgische renner Richard De poor tor Er wordt vermoed, dat de renner door een volgauto gevat en overreden werd In dc trein achtergelaten voorwerpen. Geregeld wordt aan de pers medege deeld dat de voorwerpen in de trein ach tergelaten en door hun eigenaar niet te ruggevraagd werden in het openbaar ver kocht worden. De spoorwegmaatschappij wijst er ech ter op. dat in dit verband schikkingen werden getroffen, die de eigenaars in staat stellen, verleren voorwerpen terug te krijgen, op voorwaarde dat deze laat ste niet door oneerlijke reizigers werden meegenomen De rijtuigen die ter bestemming zijn aangekomen, of die in een tussenstation uit een trein worden gezet, worden onmid dellijk doorzocht De aldus gevonden voor werpen worden aan het stationshoofd over handigd De voorwerpen die onderweg aan de wachters worden ter hand gesteld, worden op het eindstation van de trein of op het laatste stopstation op Belgisch gebied af gegeven. tenzij ze in een tussenstation worden opgevraagd. Na een termijn van 48 uur. worden ze door het stationshoofd naar de stapelplaats voor gevonden voorwerpen te Brussel. Leopoldswijk gezonden. De reizigers kunnen dus telefonisch ot telegrafisch hun navraag doen op het eind station of op een station dat nog niet door de trein is bereikt. Op verzoek van de be langhebbende kan het antwoord over de zelfde weg worden gegevende kosten van die navragen zijn ten laste van de aanvrager zelf. Na verloop van de termijn van 48 uren. moeten de reizigers zich persoonlijk of schriftelijk richten tot het depot voor ver loren voorwerpen te Brussel. Leopolds wijk. De gevonden voorwerpen worden in de stapelplaats zes maanden lang bewaard. Nadien worden ze aan het bestuur der Do meinen overgemaakt om verkocht te wor den. i; Weer Britse toeristen naar België. Voor de oorlog kwamen jaarlijks 750.000 Britten naar België. Dit jaar zouden er 32.000 Britten hun verlof in België kunnen doorbrengen. Ieder zou 35 pond sterling mogen meebrengen. Douanecontrole. Var Mei af. zou de douanecontrole op de internationale lijn Amsterdam-Brussel- Parijs gedeeltelijk in de rijdende treinen en gedeeltelijk tijdens het stationnement te Roosendaal gebeuren. De Nederlandse douaneambtenaren zouden meereizen tus- Boterstraat 12 1 E PER PARDESSUS laatste model LODENS sportmodel BROEKEN in halve wol golf. voor kinderen 8, 10, 12 j fantasie 1658 fr. in plaats van 2050 fr. 1375 fr. in plaats van 1675 fr. enz 1595 fr. in plaats van 1895 fr. 1475 fr. in plaats van 1595 fr. eflz 75 fr. in plaats van 145 fr. 60 fr. in plaats van 120 fr. in plaats van 145 fr. in plaats van 250 fr. in plaats van VESTEN in blauwe hydron aan 85 fr. BROEKEN in blauwe hydron aan 85 fr. GABARDINE waterdicht in dubbel stof 35# fr. Het huis aanvaardt ook de stof, fatsoen naar maat vanaf 1254 fr. OPGELET Liquidatie van een stock damenstoffen aan heel speciale prijie». zuiver wol in 140 voor mantels aan 100 fr. de meter. Waarde 225 fr zuiver wol in 140 voor klederen aan 75 fr. de meter. Waarde 175 fr <1381) 125 fr 150 fr. 175 fr. 325 fr. enz. sen Rotterdam en Roosendaal of omge keerd Nieuw Brits pijnstillend middel. Britse scheikundigen hebben een pijn stillend middel, de zogenaamde heptal- gir.eontdekt, die zesmaal doeltreffen der dan morphine Is. De Vlaamse bevolking van Noord-Frank rijk. Steeds hébben in Noord-Frankrijk een grjot aantal Vlamingen gewoond, die. al hoewel gevestigd op Franse bodem, hun eigen zeden en gebruiken bewaarden. Ge schat wordt, dat in de departementen, staande onder de rechtsbevoegdheid van de Belgische consul te Rijsel. ten minste 140 000 Vlamingen leven. Perszuivering in Nederland. De raad van beroep voor de perszuive ring heeft de heruitgave van het pers orgaan Dagblad de Telegraaftoege laten vou Papen in vrijheid. De gewezen vice-kanselier van het Der de Rijk en voormalig ambassadeur van Duitsland te Ankara. Franz von Papen, werd door de zuiveringsrechtbank in vrij hei gesteld. Hij werd ingeschreven als «Nazi van tweede rang» Hij verbleef vier jaar in de gevangenis. Een nieuw Schots bedrijf. Een ingenieur uit Glasgow heeft een firma opgericht, die zich zal bezig houden met de uitbating van de overblijfselen van een klein zeegewas, dat men op de bodem van een zeemeer op het eiland Skye aantreft. Uit dit gewas zal thans diatomlet ge trokken worden, een stof die van grote waarde is in bedrijven waar chemische plastiekverven. poetspommaden en derge lijke vervaardigd worden, en waarva» de invoerprijs tot ongeveer 50 pond (9 000 Belg. fr.) per ton bedraagt. Koningin Juliana naar Oostenrijk. Op 7 Februari vertrekt het Nederlands Koninklijk gezin op verlof naar Oosten rijk het zal drie weken doorbrengen te St Ar.ton in Oostenrijks Hoog-Tirol. Strenge winter in de Verenigde State». Sneeuw en sneeuwvlagen hebben in het Zuiden van de Verenigde Staten het leven gekost aan zeventien personen. Naar schatting zijn meer dan vijf millioen stuks vee van honger omgekomen. Koude golf in de Soedan. In Soedan heerst een buitengewone koude golf. In Darfoer worden zware sneeuwstormen gemeld, tot verrassing van de bevolking der streek, die sedert men- sengeheugenis nimmer sneeuw heeft ge zien. Voor gebrekkigen. In een centrum voor kunstledematen te Londen, worden de laatste uitvindingen op dit gebied tentoongesteld. Men ziet er uiterst vervolmaakte toestellen, waarin de ontbrekende ledematen natuurgetrouw na gemaakt werden. Met deze kunstledema ten kan de hinder, die de gebrekkigen en verminkten, door hun verminking on dervinden, tot een minimum herleid wor den Daardoor kan een man, die zijn handen verloor, zelfs vogelpikspelen i-eest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS «Je bent een dwaas, Ali...» ging Dr. Yoshi voort ...begrijp je dan niet, dat ik maar een grap maakte... Dit zijn heel ongevaarlijke kogel tjes... We zouden ze purgeerpillen kunnen noemen... Maar in Ali's gelaat bleef wantrou wen. Thans eerst was hem een hele boel duideljk geworden. «Waarom hier dan alles zo ge heimzinnig Waarom Ali niet ma chinezaal mogen verlaten Waarom heeft zaal geen deur, geen raam, geen uitgang Overal alleen maar dikke muren... overal, erger dan in ge vangenis. Geen mens hier komen be halve U en professor. ...Ik geloven dat het hier is boze negervergadering... en ijzerdieren hier zijn boze beesten, zij maken on heil voor de gehele wereld... Ali liever weg naar Uganda... Dr. Yoshi lachte. Je hebt gelijk, een boze verga dering, wanneer men hier ontijdig ons geheimzinnig bedrijf zou ontdek ken. Dan zou het lijken of de wereld zou vergaan. Maar maak je maar niet bezorgd. We zitten hier zo vei lig als in Abraham's schoot. Niemand zal er enig vermoeden van hebben, wat wij hier aan het brouwen zijn... ha, ha... Maar plotseling hield Dr. Yoshi op met lachen. De lift snorde en daalde naar be neden. De professor vroeg Dr. Yoshi en hij keerde zich naar de lift. Maar plotseling uitte hij een luide kreet. De man, die met de lift naar beneden gekomen was. was niet de professor. Het was een vreemdeling. Een man. die met wijd opengesper de ogen en grote verbazing naar de merkwaardige machines en de gloei ende zon staarde. Dr Yoshi trilde van woede. De vreemde man droeg in zijn ene hand een revolver, terwijl hij in de andere hand een bos lopers had. c Er uit», schreeuwde Dr. Yoshi en rukte aan de deur van de lift. Nu eerst wendde de vreemdeling zijn blik van de merkwaardige machines af Hij deed de deur niet open. Hij schudde eventjes zijn hoofd en maak te een wat ironische buiging voor de Japanner. Als een bezetene rukte de doctor aan de deur. Kom er uit, jou spion, jou in breker De man antwoordde iets. wat niet te verstaan was. Maar zeker waren het geen vleiende woorden. Inder daad had de vreemdeling zo iets van ellendige gele adder gemompeld. Maar hij bleef vriendelijk glim lachen. «Wel allemachtig doe open of...» schreeuwde Dr. Yoshi en richtte zijn revolver op de vreemde. Maar eer hij nog schieten kon. had de indringer de stroom weer inge schakeld en snel suisde de lift naar boven. Beduusd en woedend keek Dr. Yoshi hem na. Als een tijger sprong hij naar een hefboom, die hij omtrok. En bijna op hetzelfde ogenblik leek het of duizend beesten gilden. Een oorverdovend gehuil weerklonk door de ruimte. Dat was het waarschuwingssignaal Toen dit gebrul weerklonk, glim lachte Dr. Yoshi. c Ha, haNu zullen ze boven wel op hun post zijn. Ze zullen die kerel wel vangen. En wat drommel, een ge vangenis zullen we ook nog wel voor hem vinden, zodat hij onschadelijk wordt... totdat... zijn wetenschap ons niet meer schaadt...bromde hij voor zich heen. Dat was een vreemdelachte Ali een beetje spottend. Dat zal hij niet lang meer voor ons zijn... maar het zal hem spijten, kennis met ons gemaakt te heb ben... glimlachte de Japanner kwaadaardig. En hij scheen gelijk te hebben, want nu hoorden ze beiden duidelijk geschreeuw, schieten en het razende en weerzinwekkende geblaf van een troep honden. Ja. de honden, de honden zullen hem grijpen... mompelde Dr. Yoshi vol leedvermaak. Ali sidderde. «De honden...» rilde hij. Onophoudelijk spuwden de reus achtige machinerieën uit hun ijzeren muilen de zwarte kogels in het gou den metalen bekken. Onophoudelijk vrat de ijzeren gi gant de zwarte kogels. Onophoudelijk draaide de aarde haar eigen ongeluk tegemoet. Hl PAS OP. EEN SPION! De vreemdeling moest onwillekeurig glimlachen, toen hij het verblufte gezicht van Dr. Yoshi zag. Maar met een bijna angstwekkende snelheid trok de lift hem weer omhoog. Het gezicht van Dr. Yoshi was vcor de vreemdeling verdwenen. Toen hij evenwel het plotselinge gehuil van de sirenes hoorde, begreep hij, dat het voor hem om leven of dood ging. Alarm Alarm Alarm huilden de sirenes. VluchtVluchtVluchthamer den de polsen van de man in de lift. Het bloed klopte hem in de aderen, toen hij de deur van de lift open rukte. Allemachtig, het lijkt hier wel een negerkraalvloekte de vreemdeling, toen een neger hem de weg ver sperde. Met een bliksemsnelle beweging -'■'as hij echter op zij gesprongen, en de neger struikelde in de lift. De vreemdeling wierp de deur d.cht en het ijzeren hek er voor. Vaarwelen met geweldige sprongen vloog hij de trap af, wierp met een enkele armbeweging een rachtig uitgedoste knecht op zij, die hem tegen wilde houden en ren- e door de gang. Als ik maar eerst in het park ben, dan zal ik me wel kunnen redden ::acht hij en eerst nu drong het tot hem door. wat een reusachtige ont dekking hij gedaan had. Daar was de deur. die toegang tot het park gaf. Gered Oh hemel, de deur was gesloten Een paar minuten geleden was ze zeker nog open geweest. Misschien wel een paar seconden geleden. Maar automatisch was ze van uit de cen trale gesloten. Een ellendig voorzichtige bende vloekte hij en wierp zich tevergeefs uit alle macht met zijn schouders te gen de deur. Handen hoogVervloekte schreeuwde er plotseling achter hem een hoge gillende stem. Verschrikt keerde de indringer zich om. Hij zag een fantastisch magere ge stalte in een witte linnen jas. Een bijna mummie-achtig hoofd keek hem aan^ Slechts de ogen brandden als kleine, boze vlammen in dit gezicht De professor zei de vreemdeling en zijn stem klonk niet bijzonder zeker. Hij wist, dat deze man hem zonder mededogen zou neerschieten. Handen omhoog gilde de stem nogmaals. Ogenblikkelijk deed hij zijn han den nu omhoog. Maar net op het moment, dat de professor op hem toe wilde treden, gingen zijn handen weer omlaag. Een schot weerklonk. De merkwaardige professor lag plotseling op de grond, terwijl de in dringer er van door ging, om een an dere uitgang te zoeken. «John, laat de honden los», huilde de geleerde van af de grond. Ergens rammelde een ketting. Onmiddellijk kwam iemand met een troep honden aan een ketting toe gelopen. Een knarsende stem gaf be velen. Juist op dit moment had de vreem deling een openstaand venster ont dekt en was in de diepte verdwenen Naar buiten, in de tuin met de hondenbrulde de professor. Zij® witte jas fladderde spookachtig ach ter hem aan. Hij greep een hefboom die de vreemdeling niet gezien had. draaide hem om en de deur naar dc tuin vloog open. Met een woedend ge" huil vlogen de honden, langs de pr0 fessor de tuin in, terwijl John er achteraan rende. Dwaas, laat de honden los. Zt pakken hem wel zelfriep de P1^ fessor hem na. Het werd een geweldige jacht- Ver vooruit rende de vreemdeling Daarachter een troep woedende honden. En daarachter weer John met ce® knuppel in zijn hand. En tenslotte kwam geheel achter aan hinkend, de professor, met ee® revolver in de hand. (Vervolg

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4