Öe Ypersche Centrale Brouwerij in feest Feestelijke viering van haar 25-jarig bestaan HET YPERSCH NIEUWS Blz 4 12-2-1949 Maandag 1.1 vierde de Ypersche Cen trale Brouwen de 25e verjaring van haar stichting. Een n iet-alledaagse gebeurtenis voor •nze stad. zo karig met nijverheidsinstel lingen bedeeld, en die de feestvierende brouwerij des te meer tct eer strekt, want waar veel anderen reddeloos ge faald hebben, heeft zij altijd weten het hoofd recht te houden om a.dus succes vol een eerste schijf van 25 jaar te be ëindigen Het is een bewijs te meer van de dege lijkheid van deze instelling, dat zij zich zo bloeiend heeft weten in stand te houden en ieder .aar meer en meer uitbreiding heeft weten te nemen onze stad en onze bevol king ten bate Het beheer kan er enkel om geloofd worden Dat zijn werking door zijn talrijke arbeiders naar waarde wordt geschat werd ons Maandag laatst ruim schoots bewezen Immers, als zoveel le den van een grote familie hebben zij in volle eendracht en gezelligheid hun brouwerij gevierd, hebben zij het bewijs geleverd van de kameraadschapsgeest die er heerst. De feestmaaltijd. Te 13 uur zou in het Hotel du Sultan oen feestmaaltijd opgediend worden en rond dat uur kon men de talrijke schaar arbeiders en bedienden zien. die. accor deon op kop. op de Grote Markt een rond gang deden, om dan in de Sultan aan te landen, waar de prachtig versierde ta fels hen ten dis uitnodigden. Doch vooraleer de rijkvoorziene tafel D! heer Leonce VAN ALLEYNNES, vmizTUer van de beheerraad der brouwerij eer aan te doen zorgde de heer photo- graaf Duhameeuw voor een aandenken in de vorm van een photo van de voltallige beheerraad, het personeel van de brou werij, alsmede de depothouders en voort- verkopers. Waarlijk een indrukwekkende groep Ook de heer burgemeester J Van derghote had er aan gehouden deze vie ring met zijn tegenwoordigheid te ver eren. daardoor de waardering betuigend van de stad voor het werk van onze Yper- se Brouwerij. Daarna kon men het werk van de heer hotelhouder Burgho de nodige eer bewij zen. want dit verdiende het tenvolle. Aan de eretafel hadden samen met de beheerraad, onder voorzitterschap van de heer Leonce Van Alleynnes, de heer Van derghote. Mevrouw Armand Donck-Ver- meulen. Mevrouw Albert Boone-Van Kan. de verschillende aandeelhouders, aange slotenen en bedienden van de Brouwe rij plaats genomen. Als kenners van het vak en vooral van net zoete vocht, viel bij de mannen de heerlijke Roberg Pils. het laatste fijne biertje van de Brouwerij, dat de zozeer geprezen Lager nog komt te overtreffen. Hink in de smaak en zij geraakten dan ook niet uitgepraat overal de kwalitei ten van dit schitterende brouwsel, waar aan... zij maar niet uitgeproefd geraakten Bij het nagerecht nam de heer Leonce Van Alleynnes het woord Mevrouwen, Heer Burgemeester, Mijne Heren, Heden u het voor de leperse Centrale Brouwerij een schone dag. Inderdaad, wil zijn hier samen gekomen om de 25e ver jaardag van het begin der werkzaamheden der c Centrale te vieren. Het is werkelijk in het jaar 1924 dat de eerste brouwsels teerden vervaardigd, en dat we. zoals het past te zeggen, ran waf staken. Alhoewel de stichting onzer samenwer kende Maatschappij plaats greep op 18 Mei 1921. duurde het een lange tijd vooraleer de menigvuldige voetstappen, tot het re gelen der tegemoetkomingen voor oorlogs schade van de aandeelhouders onzer ver eniging konden verwezenlijkt worden. Naderhand hadden wij ons te bekomme ren om de opbouw der nieuwe brouwerij en de montage der veelvuldige werktuigen, alvorens ons met volle moed aan het werk te kunnen zetten. Laat mij toe hier hulde te brengen aan de acht stichters, die op 21 Mei 1921 de statuten onzer Maatschappij onderteken den. Het waren de Heren 1) Albert Boone - Van Kan 2) Armand Donck - Vermeulen 3Jules Gillebert 4) Alphonse Masschelein 5) en ik zelf. allen voor de oorlog brouwers te leper. 6) Hippolyte Dejonghe - Dambre 7) Bené Delobel - Maertens. vroeger brouwers te Kemmel. 8) Jules Bouquet, vroeger brouwer te Langemark. Een maand later, op 11 Juni 1921, kwa men de Heren Nestor Depuydt. gewezen brouwer te Kemmel, en Hector Jonckheere, gewezen brouwer te leper, ons vervoegen. Ten slotte op 9 September zagen wij nog Mijnheer Joseph Dewitte, gewezen brou wer te St Juliaan - Langemark. insgelijks bijtreden. Van deze elf stichters zien wij er heden r.og slechts twee hier tegenwoordig De Heer Hippolgte Dejonghe en Uw die naar Het weze mij toegelaten hier aan de deelgenoten Dan het eerste uur, die ons te vroeg verlaten hebben, een welverdiende hulde te brengen en een warm dankwoord uit te spreken. Aan de gewezen beheerders, de Heren Albert Boone - van Kan, Rene Delobel. Ar mand Donck - Vermeulen, Jules Gillebert en Alphonse Masschelein, onze innigste er kentelijkheid. Kwamen naderhand ons vervoegen op 24 Oktober 1925 de Heer Maurice Proot. gewezen brouwer te leper Op 1 Januari 1929 de Heer Charles Bon te. gewezen brouwer te Boezinge. Op 1 Juli 1931 de Heren Jules en Geor ges De Jaegher. gewezen brouwers te ■Vicuwpoort en te De Panne. Intussen beoonnen wij met het stichten van dépótz tn 1928 te Kemmel in 1930 te Veurne in 1934 te De Panne in 1936 zien wij een akkoord tot stand komen met het doel. de levering onzer bieren mogelijk te maken te Wevelgem. in de drankhuizen afhangende »an de gewe zen brouwerij Gheysen. oorspronkelijk ran Roesbrugge. Einde 1939 verkregen wij de leveringen der Brouwerij Thiebaut te Dranouter In 1940 wordt een overeenkomst geslo ten met de Heer Van Eecke, gewezen brou wer te Poperinge. In 1941 wordt ons de levering in de her bergen van Mevrouw Vandenbussche - Peir- iegaele te Veurne toevertrouwd. Nog steeds in 1941 sluiten we een ak koord met de Heer Albert Masschelein, Brouwer te Poperinge. die met het sluiten zijner instelling, aandeelhouder wordt det Centraleterwijl onze brouwerij te Po peringe een welbeklant dépot rijker is ge worden. In 1943 ujgrdt ons de levering toever trouwd Dan een der oudste en gekendste brouwerijen namelijk deze der familie Donck - Tyberghein, thans Mevrouw G. Donck en Heer Joseph Donck. In 1946 leveren we in de drankgelegen heden der gebroeders Peirsegaele en der Brouwerij Dekeuwer te Westouter. In 1948 leveren we in de herbergen van Mevrouw Callens en nu onlangs ook voor rekening van Mevrouw Weduwe Depuydt le Wytschate. Ik verontschuldig me voor deze enigs zins langdradige opsomming, maar ze be wijst ons toch dat we niet bij de pakken bleven zitten, ze getuigt van de dynamische kracht en het wakker initiatief van onze Firma. Daarbij, met voormelde schaar aandeel houders en afnemers moeten we steeds vooruit Ook zien wij de Beheerraad, bekommerd om de uitbreiding van onze jonge Maat schappij overgaan tot het aanwerven van 1) in 1928 De opbouw van het sCafé Centraldaf mef Tuindag 1930 werd ge opend. 2) in 1929 De aankoop der Brouwerij i l'Union te leper. 3) in 1930De aankoop van het Hó- tel de la lune te leper. 4) in 1930De aankoop van een Hotel op de hoek der Statieplaats te Veurne en het bouwen van magazijnen dienstig als lépot alsmede van een herberg. 5) in 1932De aankoop van een grond te De Panne, waarop volgt het bouwen van :en Hotel met twaalf kamers en van een gerieflijk dépot voor de Brouwerij. 6) in 1934 De aankoop van twee hec- •gren grond op de Kemmelberg. 7) in 1935 De aankoop van de Herberg i Café Voetballistfe De Panne. Hetzelfde jaar De overname en aankoop .an het dépot te Langemark, thans dien- •tig als drankhuis. 8) in 1938 De aankoop in onverdeeld heid der Herberg De Laarze te Kemmel. 9) in 1941 De aankoop van het Hótel tu Sultanwaar wij ons heden bevinden. 10) in 1942 De aankoop van het Hotel Royal en Normandie te Diksmuide. Grote Markt. 11) in 1947 De aankoop van het Hótel lu Nord Statiestraat te leper. Terzelfdertijd werden steeds uitbreidin- ten en verfraaiingen aan de gebouwen der trouwerij zelf aangebracht en nieuwe tijhuizen en dépots aangeworven zodanig -af we op dit ogenblik vier dépots zelf litbaten en 18 dépothouders in de twee Vlaanderen onze bieren afzetten. Van de uitslagen bekomen op het gebied an verkoop zal ik enkel aanstippen, dat lank zij de goede kwaliteit onzer produk- ten en het uitbreiden onzer kliinteel. wij mmoedigende verhogingen kunnen boe ken. Dit laat ons toe vandaag werk te ver schaffen aan ongeveer 65 bedienden en cerklieden. De viering Dan heden gaat echter ge sard met de uitdrukking van onze dank betuigingen aan af onze bedienden en werklieden, die ons terzijde staan en met riptheid en verkleefdheid hun dagelijkse taak volbrengen. n speciale en wel verdiende melding dient echter wel gepast voor vier onzer trouwe dienaars, die sedert 25 jaar in onze Maatschappij, elk in zijn bediening, het beste van zichzelf geven in de uitoefening van hun taak. ik noem Mijnheer Isaï Gru- wez, rekenplichtige. Mejuffer Baeyen Vic- :oire. bediende. Mijnheer Léon Notebaert, brouwer, en Mijnheer Beun Gaston, mouter. Zijne Koninklijke Hoogheid, de Prins Re gent. heeft ter dier gelegenheid hun ver diensten willen erkennen met hun, aan de eerst-genoemde het nijverheidsereteken van ie Klas, aan de drie andere hetzelfde nij verheidsereteken van 2e Klas, toe te ken nen. Ik bied dan ook aan alle vier de beste en hartelijkste gelukwensen ran de Be heerraad aan. Ik wil deze toespraak niet eindigen zon der aan de huidige en verkleefde leden van de algemene Raad. de Heren Albert Boone, afgevaardigde Beheerder, Henri Delobel, Omer Depuydt en Paul Donck, beheerders, alsmede de Heren Albert Masschelein en Valère Masschelein, Commissarissen, mijn beste dank en waardering te betuigen voor hun hooggeprezen en dagelijkse medewer king. Aan hen komt toe een merkelijk deel der uitmuntende uitslagen, waarover we ons thans verheugen kunnen. Ik mag niet nalaten hier in 't bijzonder te vermelden de grote toewijding van onze Bestuurder, ik noem. de Heer Roger Fas- seur. die ons dagelijks weet een lekkere Lagerte laten proeven en onlangs ons Vier verdienstelijke leden van de Ypersche Centrale Brouwerij, na hun huldiging. Van links naar rechts: de heer Isaï GRUWEZ, Mej. Victoire BAEYEN" en de heren I.eon NOTEBAERT en Gaston BEUN. ia komen vergasten op een Roberg-Pils waarvan de roem de grenzen der beide Vlaanders overschrijdt. Aan hem onze beste en welgemeende dank en hartelijke felicitaties. Om te besluiten heb ik de eer en het genoegen de aanwezigheid te begroeten van de Heer Vanderghote. Burgemeester der stad. Ik meen de tolk te zijn van ons allen, wanneer ifc hem hier van harte welkom heet en dank zeg. dat het hem behaagd heeft ons feest door zijn vererende en aan moedigende aanwezigheid op te luisteren. Ik betwijfel het geenszins of deze aan wezigheid zelf. is de sprekendste hulde var dankbaarheid en hoge waardering voor de lead die onze stedelijke t Centrale Brou werij s doorheen al deze jaren heeft ge steld. Ik dank U allen zeer. Kei toegejuicht, spelde hij vervolgens de vier vereremerkten het toegekende ereteken op de borst, waarna hen een prachtig geschenk werd overhandigd. De tonen van het Vaderlands Lied besloten deze korte, doch roerende plechtigheid Daarop nam de heer A. Bcone. afge vaardigde-beheerder. in naam van de Be heerraad het woord Mevrouwen, Heer Burgemeester. Mijne Heren. Onze geachte Voorzitter, de Heer Van Alleynnes, heeft zoéven aan ieder ran ons zijn deel van lof toegezwaaid. Hij weze bedanktDoch, van de persoon aan wie ons aller erkentelijkheid in deze gedenk waardige dag moet gaan, werd nog geen gewag gemaakt en indien ik het woord neem. is het hoofdzakelijk opdat ik U al len voor ogen stelle het reuzenwerk in onze onderneming verricht door de Voorzitter van onze Beheerraad, de Heer Léonce Van Alleynnes. De geschiedenis van de Brouwerij werd door hem breedvoerig uiteengezet. U hebt kunnen vaststellen dat wij van niets in 1921, in 1948 gekomen zijn tot een iets dat op commercieel en nijverheidsgebied een der belangrijkste factoren van ons ar rondissement uitmaakt. En ik aarzel niet te verklaren dat, indien wij deze uitslag bereikt hebben, het grotelijks te wijten is aan de held van ons feest. De Heer Van Alleynnes heeft U onze vooruitgangen en aankopen opgesomd. Hij heeft U om zo le zeggen, het mooie van de zaak laten uitschijnen. Zijn gedurig zwoegen, de moei lijkheden van alle mogelijke aard die hij doorstaan moest, heeft hij verzuimd te ver melden. De eerste jaren van het leven van ie Centrale Brouwerij zijn heel lastig ge weest. en ik zal U niet wegsteken dat b. v. de finantiële toestand van de zaak in 1926- 1927 ernstige bekommernissen aan de toen malige Beheerders veroorzaakte. Eveneens, de oorlogsjaren 1940 - 1944, toen wij ge dwongen waren een soort drank te ver vaardigen die waarlijk de naam van bier niet meer verdiende, hebben ons ook meer dan eens in bijna onoplosbare toestanden gewikkeld, zowel tegenover de vijand als tegenover de schier even verfoeide controle diensten. En nog steeds, blijven wij bloot gesteld aan de voortdurende verdrukking die de fiscus op ons doet wegen. En het is op deze moeilijke ogenblikken dat mijn voorgangers, mijn collegae in de Beheerraad en ik zelf. het best hebben kunnen beseffen, en steeds ondervinden, van welk nut de wijze raden en de werking van de Heer Van Alleynnes voor ons zijn. Zijn werkvermogen is buitengewoon, en wanneer hij aan zijn schrijftafel zit. kent lij geen uur. noch voor maaltijden, noch voor afspraken, noch bijna voor het slapen gaan. Hij rekent en kribbelt maar voort, tot het werk dat hij ondernomen heeft, gedaan is. en wanneer hij op zich genomen heeft een taak te voleindigen, ik mag U verzekeren dat alles tot in de minste bij zonderheden volmaakt geregeld is. indien onze Voorzitter dit reuzenwerk heeft kunnen volbrengen, dan is het ook omdat de natuur hem begaafd heeft met een schranderheid van geest en een onver gelijkbare inrichtingszin die wij moeilijk bij om het even wie zouden kunnen vinden. Daarom heeft Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Karei. Regent van België. - de buitengewone diensten willen erkennen die aan de gemeenschap en in het bijzonder aan de werkende klas van onze geliefde -iad Yper door onze Jubilaris bewezen werden. Ik zal dan ook de Heer Burge meester verzoeken hem het juweel van Ridder in de Kroonorde te overhandigen, want de Heer Van Alleynnes heeft het ver diend. En zoals een hoofd niet kan werken zonder lidmaten, zo ook kan een onder neming niet ten bloei komen zonder de gene die sedert jaren lang het beste van hun krachten gegund hebben aan het eind doel. Ik bedoel, de uitzonderlijke verdien sten van de Heer Gruwez. Mejuffer Baeyen. en de Heren Léon Notebaert en Gaston Beun. Aan hen, onze hartelijkste geluk wensen. Mogen zij nog lange jaren in volle gezondheid in ons midden medewerken. Ik wil toch niet nalaten op mijn beurt hulde te brengen aan de stichters van on ze Maatschappij, die op twee na. namelijk de Heren Van Alleynnes en Dejonghe, ons helaas, voor eeuwig verlaten hebben Ik spreek van de Heren Boone. mijn vader. René Delobel. Alphonse Masschelein en Armand Donck. Aan laatstgenoemde komt ook een bijzonder woord toe van dank en erkentelijkheid, hij die sedert de stichting van de Maatschapirij tot 1944 de trouwe er. dagelijkse medewerker geweest is van de Heer Van Alleynnes. Aan hem ook is te wijten een groot deel van de bloei onzer firma. Aan allen dus, de stichters, degene die thans de taak op zich genomen hebben en die uitvoeren, en aan degene die datzelfde werk op hun schouders zullen laden, heil cn voorspoed. In naam van het personeel kwam nu nog de heer Directeur Fasseur aan het woord Mevrouwen, Mijne Heren, We vieren vandaag de 25e verjaring van de Ypersche Centrale Brouwerij. In naam van het personeel onzer Brou werij, ben ik gelukkig en tevens zeer ver eerd. aan het Beheer, onze hartelijkste wensen van geluk en voorspoed over te maken. zullen ons heden in het bijzonder richten tot de Heer Voorzitter van de Be heerraad. Mijnheer Leonce Van Alleynnes, Idie sedert reeds 25 jaar zich met ijver toe wijdt aan het bestaan onzer inrichting en tevens een der medestichters der maat- I schappij was. I Iedereen hier tegenwoordig schat naar waarde zijn onvermoeibare bedrijvigheid, i die sinds jaren de bewondering afdwingt van alwie met hem in voeling komt. Aan de leeftijd waar velen zouden aan rusten denken, zien we onze Voorzitter steeds aan de spits van nieuwe initiatieven ,:ie telkens de verdere uitbreiding en op bloei der brouwerij ten doel hebben. Het heeft de regering behaagd de dien sten van Mijnheer Van Alleynnes in te zien en hem tot het Ridderschap in de Kroon orde te verheffen. In naam van het personeel ben ik ge lukkig Ued. te mogen hartelijk gelukwen sen en U tevens nog gedurende vele jaren aan het hoofd der Brouwerij te zien staan. U zult wel dit nederig geschenk willen aanvaarden dat U door alle werkers van de brouwerij, in een eenstemmige gemoeds beweging aangeboden wordt. Ik neem verder deze gelegenheid te baat, om het bestuur van de brouwerij, de ver zekering onzer aller verkleefdheid te ge ven. In de rangen van ons personeel hebben wij vier jubilarissen Mr Gruwez, Juffr. Bay en, de heren Léon Notebaert en Gaston Beun. Het is met genegen vreugde dat we van daag hun 25 jaar goede en trouwe dien sten door de regering zien bekronen. ledereen, prijst de waardevolle mede werking van Mr Gruwez vanaf het bestaan en tijdens de opbloei der brouwerij. We vonden steeds in hem de trouwe en bereidwillige vriend en raadgever. Deze gelegenheid gebruik ik ook om hem hier. een openbare en welverdiende hulde te brengen Juffrouw Bayen, de stille en verdoken klavierspeelster die jarenlang reeds de teugels van de reizende brouwerij in han ded heeft, bieden we hier de uitdrukking onzer waardering. Aan Léon Notebaert, onze zeer bevoegde en bedrijvige brouwmeester, die steeds af wisselt tussen blonde en zwarte, bieren natuurlijk, gaan ook onze beste gelukwen sen. met de hoop, dat hij door het bier niet vergaat. Ook nog een aanmoedigingswoordje aan de pronostieker een beetje meer geluk in het opstellen van zijn bulletijntjes. Wat Gaston Beun betreft, wij kunnen hem niet meer wensen, daar hij zo pas eigenaar geworden is. en eigen haard is goud waard. De gedecoreerden van vandaag verdienen al onze lofwe wensen voor hen dat ze nog lang in ons midden blijven, ter ere van de inrichting waarvan wij hier ook vandaag het 25 jarig bestaan vieren Zij zullen wel willen deze kleine geschenken aanvaarden aangeboden door hun mede werkers. Wij reiken hier het groot ver leden en denken terug aan de koene stich- ters onzer brouwerij. Onder diegenen denken we eerst aan hen, die sindsdien ons voor eeuwig ver lieten. Aan hen. hier tegenwoordig gaat de ver zekering onzer verkleefdheid en innige trouw aan de Ypersche Centrale Brouwerij. Moge dit het sein zijn van deze heil dronk. Nadat de prachtige geschenken ovér- handigd werden, nam de heer Isaï Gru wez. hoofdboekhouder, in naam van de revierden, het woord In naam van hen die vandaag gehul- digd werden, richt ik een woerd van dank :et de beheerraad en tot al de werklieden an de brouwerij. Het was ons uiterst aangenaam dit prachtig geschenk en nog prachtiger eremetaal te ontvangen, voor 25 jaar dienst in de brouwerij. Als we nu 25 .aar terug, een blik ach- teruitwerpen en we op de Dikkebusch- s teen weg de brouwerij bekijken dan her- neren we ons nog de opbouw in 1923 herinneren ons nog deze modderpoel herinneren ons ook nog de eerste o rouws te van Augustus 1924. en dan later :-t> aatsen an de filters, zodat we ein- tiaar bier mochten drinken herinneren ens ook het plaatsen a i de appareils Victoria, het bouwen van de nieuwe etage en van de nieuwe kel ners .an dit ;aar Dit alles is grotendeels I«er.-, geweest van onze voorzitter de heer an Alleynnes. die altijd en op alle uren var. de dag paraat stond Ik moet "l, °a" °°k aansluiten bij de woorden van de heer Boone. afgevaardigde-beheer der en in aller naam hulde brengen vow zijn werk. Laten wij ons nu omdraaien en voorzitter van de huidige beheerraad WeL sen deze jaren nog te zien verdubbeW tot heil en voorspoed van de Brouwerij^ welvaart voor iedereen van ons Tot slot nam de heer burgemeester j Vanderghote nog het woord. In treffend, bewoordingen sloot hij zich aan bij 4 feeststemming van de dag. Hij erkend! de grote diensten bewezen door de Hee- Van Alleynnes, niet alleen in de Bron»,' rij, doch ook in menige andere insteilin. gen van de stad. Hij bracht hulde aan he» werk van de brouwerij en bedankte voor de grote dienten die deze instelling aar de stad bewezen had Daarna spelde de H. Burgemeester hej ereteken van Ridder in de Kroonorde q- de borst van Voorzitter Van Alleynn^ hetgeen op een daverend applaus werd onthaald In de beste stemming werd vervolgens de viering voortgezet, waar ook het vro. lijke element op de voorgrond trad. Het was wel geweest Het Ypersch Nieuwsbiedt aan de gevierden zijn beste gelukwensen en sim- zich aan bij de woorden van de feestre. denaarsMoge de Centrale Brouwerij immer meer en meer bloeien, onze stad en onze bevolking ten bate. WEEK VAN 13 TOT 19 FEBR. 1949 VAAMDAGEN. Zondag 13 Febr. Jordanus. Maandag 14 Febr. Valentinus, Abraham Dinsdag 15 Febr. Jovita. Faustinus. Woensdag 16 Febr.Juliana. Maxima Donderdag 17 Febr.Sylvinus, Mariana Vrijdag 18 Febr.Simeon. Constantia Zaterdag 19 Febr. Eleonora, Gabinius Lea VlAANSTANDEN Volle Maan 13 Febr. te 10 u 8 m Laatste Kwartier 20 Febr. te 1 u. 20 a VOLKSE WEERKUNDE. 12 Febr.Als het op deze dag lelijk v/eer is, zal het zes weken achtereen re- genen Quand il fait laid le douze de février. II pleut six semaines en entier. De MaanMen is er in ons land van overtuigd, dat de maan invloed op het weder uitoefent. De nieuwe maan maakt het weder: Heeft de verandering van het weer terzelfdertijd plaats als die van de maan dan zal dit weer van lange duur zijn Als de maan nieuw is en zich moo. laat aanzien, zal het binnen de drie dager: regenen .{ERDENKDAGEN. 13 Februari 1457Geboorte van Maria van Burgon- dië. dochter van Karei de Stoute hertog van Burgondië. Zij huwde Maximiliaan van Oostenrijk en bij haar dood in 1482. liet zij haar rijk na aan Oostenrijk, vermits het haar bruidschat was. Alhoewel haar maa haar niet mocht opvolgen nam hij toch het bestuur in handen, maar niet zonder tegenstand van de ste den 1833Overlijden te Venetië (Italië) van de beroemde Duitse komponist Ri chard Wagner. Zijn wereldberoem de opera's zijn: «Tannhauser» «Tristan en Isolde», «Lohengrin» «Ring der Nibelungen». Parsifal 14 Februari 1923Overlijden van Pastoor Denijs, de geliefde aalmoezenier der Frans mans Vlaamse seizoenarbeiders die naar Frankrijk gingen om er de oogst af te doen. Veel heeft Pas toor Denijs gedaan niet alleen voor het zieleheil, maar ook voor de stof felijke welvaart van zijn mannen. 15 Februari 1790Dood van generaal d'Alton. aan voerder der Oostenrijkse legermach: in België gedurende de Brabants* omwenteling. 1809Geboorte van de aardkundige An dre Dumont. Werd hoogleraar ea overleed te Leuven in 1857. Hij gaj in 1849 de eerste geologische kaar: van België uit en liet het Limburgs* steenkolenbekken ontdekkeneeB der voornaamste dezer mijnen draagt zijn naam. Door die ont dekking heeft André Dumont ee' onschatbare dienst aan zijn la0" bewezen. 16 Februari 1464Overlijden te Brussel van de schilder Rogier van der Weyden geboren omstreeks 1600 te Doorn» waarschijnlijk uit Leuvense °uderï Hij schilderde vooral godsdienst:?^ stukken en portretten, welke me;' aantreft in de musea van Brusse. Antwerpen, 's Gravenhage Mun chen. Madrid, enz... 17 Februari 1169 Overlijden te Brugge van de 8ra. van Vlaanderen. Diederich van Elzas, die op 3 Mei 1148 het bare bloed van O. L. Heer uit Heilige Land meebracht Hij begraven in het klooster te "a,". en opgevolgd door zijn zoon FuiP* 1934De droeve mare bereikte ons^ Koning Albert bij een ongeluk- Marche-les-Dames, veronge.us-e - er het leven bij inschoot. Kon ,f Albert was de eerste vorst. grondwettelijke eed ook in bet derlands aflegde, waardoor bewijs leverde, ook tegenover Vlamingen van een ruim inzien begrip te getuigen. 18 Februari 1948: Nieuw Iers parlement geopend Costello tot ministerpresident kozen. De Valera met 5 st!*Ip in minderheid

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4