De Leerling=Verpleegster De DRUKKERIJ DUMORTIER beveelt zich aan 17 ONS FKUlLlajtTON Onuitgegeven Roman vrij naar het Engels door A. L. Breghts SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG: Kaascroquètjes Kervelsoep Gebraden Kip Sla Frites Rijstpudding met Abrikozen MAANDAGStamppot van Zuurkool. Aardappelen en Spek Flensjes DINSDAG: Tong met witte Wijnsaus Gekookte Aardappelen Fruit. WOENSDAG: Roereieren Spinazie Aardappelpuree Havermout met Pruimen. DONDERDAG: Kalfseoteletjes Witloof Gekookte Aardappelen Biscuit pudding. VRIJDAG: Tarbot met Hollandse Saus Gekookte Aardappelen Fruit. ZATERDAG: Gebakken Varkenslever Worteltjes Gekookte Aardappelen Griesmeelpap VOOR DE LEKKERBEKKEN. Rijstpudding met Abrikozen. Benor digd1 liter melk, 150 gr. rijst, wat zout. 1/2 stokje vanille. 125 gr. suiker. 16 gr witte gelatine of 14 gr poedergelatine. 2 eiwitten, 2 1/2 dl slagroom. 1 klein blikje abrikozen of 250 gr abrikozen op de gewone wijze gaargekookt. BereidingKook op de gewone wijze rijstebrij met de vanille. Vermeng deze. even voordat de rijst gaar is, met de sui ker. maar zorg. dat de rijstkorrels niet fijngewreven worden. Week de gelatine 10 15 minuten in koud water, los deze daarna in de rijstebrij, die van het vuur genomen is. op. Laat de massa bekoelen. .Verwijder de vanille. Klop de room en de eiwitten stijf. Voeg er de rijstebrij hij en laat dit mengsel, af en toe roeren de. staan, tot het geleiachtig begint te worden en de rijstkorrels niet meer zak ken. Laat de abrikozen uitlekken, leg ze laag om laag met de rijstebrij in een met ongeklopt eiwit omgespoelde vorm, maar zorg. dat de eerste en laatste laag uit rijstebrij bestaat. Laat de pudding koud en stijf worden, stort hem op een voch tige schotel en dien er abrikozensaus bij. Gebruik het nat van de abrikozen bij de saus. Stamppot van Zuurkool, Aardappelen Spek. Benodigd1 kilo zuurkool, «■derhalve kilo aardappelen. 400 gr. ge zouten spek. zo nodig wat zout. BereidingSchrap het spek of was het met warm water. Kook het met onge veer een halve liter water gedurende een kalf uur. Was de zuurkool en leg ze op het spek. Laat ook de kool een half uur koken en voeg er vervolgens de geschil de en gewassen aardappelen bij. Zorg dat de aardappelen onder in de pan liggen, bedekt door de zuurkool. Laat nu alles verder gaar koken. Neem het spek uit de pan. stamp kool en aardappelen door eikaar en maak het gerecht op smaak af. Dien het gerecht met het spek in p.akken gesneden apart op Tong met Witte Wijnsaus. Benodigd 2 kook tongen 4 dl. witte wijn, 30 gr. bloem. 50 gr boter, peper, zout, peter selie. BereidingMaak op de gewone wijze filets van de tongen, was ze. wrijf ze in met wat zout. kook ze en leg ze in een vuurvast schoteltje, waarin de helft van de boter gesmolten is. Voeg er de wijn bij en laat de vis dichtgedekt in een matig warme oven gaar stoven (ongeveer 20 minuten) Leg ze op een verwarmde schaal Breng de overige boter met de bloem aan de kook. wrijf er de klontjes uit en voeg er langzamerhand het vocht, waarin de filets stoofden, bij. Laat de saus roerende gaar koken (1 min ver meng hem met wat gehakte peterselie en peper en zout naar smaak. Giet hem over de vis. KEUKENGEHEIMEN. Bij het bereiden van groentensoep die nen volgende punten in aanmerking ge nomen te worden 1) Gebruik zoveel mogelijk verse frisse groenten 2) Was de groenten zeer goed en spoel dikwijls na met overvloedig water, zo dat alle zanddeeltjes worden verwij derd 3) Verse jonge en groene groenten wor den opgezet met kokend water en mo gen niet te lang kokenze zouden hierdoor te veel van hun goede smaak en kleur verliezen. 4) Droge groenten, erwten, bonen. enz... moeten een nacht in koud water wor den geweekt en worden de volgen de dag met ditzelfde water opgezet. Ook gedroogde groene groenten zetten we met koud water op. 5) Bij gebruik van aardappelen wordt de soep. na het doorsteken, nog even goed doorgekookt. 6) Zout wordt bij het opzetten toege voegd. doch niet te veel. Het zout helpt mede tot het oplossen van de mine rale zouten. 7) Het is voordelig soep voor twee dagen te bereiden. Moet men ze om een of andere reden langer bewaren dan la ten we ze nog eens flink doorkoken, en plaatsen ze in de kelder in een kom met koud water OM ONGELUKKEN IN DE HUISHOUDING TE VOORKOMEN Kleine oorzaken hebben dikwijls grote gevolgen Laat ons daarom goed op vol gende zaken letten Stekjes mogen nooit te dicht bij gas- toestel of fornuis liggen, en moeten bui ten het bereik van kinderhanden blijven Hang geen wasgoed te drogen bij kachel of fornuis zonder er voortdurend toe- zicht op te hebben. De kolenas moet voldoende afgekoeld zijn alvorens men ze in de vuilnisbak werpt. Nooit mag U stopcontacten of electri- sche apparaten aanraken, als ge op een vochtige vloer staat of in uw bad zit Met benzine worden vele vlekken ver wijderd, maar we moeten er uiterst voorzichtig mee te werk gaan. Het is een gevaarlijk goedje, omdat het on middellijk verdampt- Gebruik het daarom nooit in de nabijheid van vuur zelfs niet bij een brandende sigaret Steek nooit een stekje aan. daar waar juist met benzine gewerkt is en de lucht nog 'niet is weggetrokken Het schijnt zelfs dat alle zomerhitte of een vonk van de electrische leiding benzine kan doen ontvlammen. Alvorens op een trapleer of ladder te klimmen kijkt of hij goed vast staat- Een goed middel om het wegglijden van ladders te voorkomen is stukjes gum mi onder de poten te spijkeren. Laat nooit schillen of groentenafval op de vloer in uw keuken liggen Het staat niet alleen zeer slordig, maar men kan er ook lelijk over uitglijden SCHOONHEIDSWENNEN. De Verzorging van het Gelaat Met gelaatverzorging bedoelen wij een goede zorg besteden aan het onderhoud van de gezichtsteint en -spieren, en het eventueel lichtjes opmaken van het ge laat. Geenszins wordt hier dus bedoeld het onnatuurlijk opverven en blanketten. wat slechts walging en spot opwekt, en de vrouw er onbeschaafd doet uitzien. Een goed verzorgd vrouwengelaat is prettig om te zien. Hierbij mogen we echter nooit uit het oog verliezen, dat de natuur zelf één geheel heeft samengesteld waarvan alle onderdelen bij elkaar be horen, elkaar aanvullen, en alzo een per soonlijkheid vormen. Ook met de kleur van het haar is dit het geval. Wij hebben allemaal van Moeder Natuur een haardos gekregen in de kleur die het best bij ons uiterlijk past. Het verven van het haar in een andere kleur behoort dan ook tot één der grofste fouten, die een vrouw kan begaan. Hebt U er nooit eens op ge let. dat iemand die donker geboren is, en het haar platinablond heeft laten ble ken, er altijd min of meer onnatuurlijk uitziet Ook het grijzende haar van de wat oudere vrouw zal veel deftiger staan dan een donker geverfd hoofd. Grijs haar doet de gelaatskleur van de oudere dame jonger en zachter schijnen, terwijl het donker geverfde haar een harde uitdruk king aan het gezicht geeft. Wat nu de huid betreftheel wat meer dan een dozijn zalf- en creme-potten, tot het behouden van een mooie teint, worden aangeraden. Wat ieder van ons past, zal men ondervinden door de juiste levens wijze toe te passen. Wees matig op alle gebied. Zorg voor een goede stoelgang en voldoende nachtrust. Vermijdt zoveel voor het leveren van Trouwbrieven. prijskaarten. O boorteaankondigingen. Briefhoofden. Briefomslagen. Rekeningen (los of m boeken). Alle handels- of reclame drukwerk. Rouwbrieven en rouwgedachtenissen in minimum tijd mogelijk sterke dranken en scherp prik kelende kruiden. Eet fruit en drinkt wa ter. En vooralmaakt op tijd een fikse wandeling in de frisse lucht- Deze enkele belangrijke voorschriften zijn heel wat meer waard dan honderden zalfpotjes. Als U nu de natuur toch een handje wil toesteken, daar waar deze min of meer te kort schoot, doet het dan zeer bescheiden Want, evenals scherp-puntige vuurrood gelakte nagels aan een vrou wenhand een gebrek aan distinctie ver raden. is dit ook het geval met een be schilderd vrouwengelaat. Laat uw ge laat geen masker worden door het over vloedig aanbrengen van poeder, rouge, ogenzwart, enz... Bedenk dat deze pro ducten slechts mogen gebruikt worden als hulpmiddelen, dat ze slechts moeten die nen om iets te verfraaien of in stand te houden En ook hier speelt de kleur weer een grote rol Iedere haarkleur harmo nieert met de huidskleur en vereist een bijpassende kleurpoeder, rouge en lippen stift. die heel bescheiden, bijna onmerk baar. zo natuurgetrouw mogelijk, kunnen opgelegd worden, nadat het gelaat is inge wreven met een droge .creme. Vergeet nooit 's avonds voor het slapen gaan. het gezicht te reinigen en voor de nacht met een vette creme in te wrijven. ONS WEKELIJKS (PRAATJE. Een Kind stapt in de Tram. Een trieste regenachtige namiddag. We zitten allen moe. lusteloos en verveeld in het schokkende voertuig. De meesten van ons ziet men wel aan, dat we van ons werk komen, moe na vele uren kantoor werk en dat we vlug naar huis willen, omdat het bij dit weer onmogelijk is naar huis te lopen. Halte na halte langzaam maar zeker nadert de tram ons eindpunt. Mensen stappen in, mensen stappen uit niemand heeft interesse voor de ander. Maar plotseling schijnt de hele tram een weinig op te helderen. Aan de hand van een knappe jonge vrouw trippelt een l- meisje binnen. Een lief aardig kindje^ blonde krullen en grote blauwe ogen V! zit het heel zoet op moeders schoot de etude heer, die zichtbaar ontevrej. een weinig opzij schuift, opdat de laarsjes zijn donkere jas niet raker. kijkt met grote verwonderde cger. zich heen. Maar plotseling komt e: lach op het lieve snuitje, de dikke htn jes gaan omhoog en worden op wangen gelegd en ze fluistert op de t toon, zoals kleine kinderen dat <i zodat het door heel de tram versa, baar is Mammie, heeft Onze Lieve Heer zo 'n witte baard als die mijnheer da; Als door een toverwoord slaat op on kinderlijke vraag waarop de moed zichtbaar verlegen geen antwoord s» te geven, de stemming in de wagen - De ijzige atmosfeer van ongenaaka. heid. van de geslotenheid tegen anders van het niet-gestoord-willen-woróe ontdooit in een hartelijk lachen, da; een zonnestraal door regenwolken brert De oude heer, die zo juist nog ar.p. probeerde buiten het bereik van de laarsjes te blijven, buigt zich nu vrin delijk naar de kleine krullebol en btga een plagend gesprek met haar en id gezicht van de oude juffrouw in de bod die eerst hautain en ongenaakbaar zich uitkeek, is plotseling overwaasd a een moederlijke uitdrukking. Alle op die onverschillig rondkeken, hebber, rustpunt gevonden, dat hen magnet aantrekt En van het reine kinderger c: gaat een stralen uit, dat door de et ter den met welwillendheid, menselijk: voel, verrukking of moederlijke t«- heid beantwoord wordt Een kind stapt in de tram en alle drietige. moede norse volwassenen plotseling vriendelijke mensen gewoiM TANTE DP (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden Ze stond op «Ik ga terug, zei ze, ze zullen mij nodig hebben. Hij legde een hand op haar schou der en zei teder Nog maar één week, Mary, en het zal gemakkelijker zijn voor u. Ze antwoordde, het hart vol dank baarheid Ik dank het aan u. De volgende Maandag, enige mi nuten voor één, reed een lief meisje per taxi door St Martins Lane. Door het handig opmaken van het haar was er niets van de nog verbonden wonde op haar voorhoofd te zien. Ze was zo gelukkig als ze eruit zag. Het gevecht, dat ze twee dagen geleden had moeten leveren was evengoed vergeten als de ziekenzaal, waar ze negen en twintig bedden had te ver zorgen. Ze was op weg om hetgeen voor haar een fortuin betekende te rug te geven op weg om vaarwel te zeggen aan een gedeelte van haar leven, dat haar niet toebehoorde. De taxi draaide het Strand op. Hier was het verkeer zó druk dat de taxi ieder ogenblik moest stoppen, en, terwijl ze naar het geronk van de motor zat te luisteren kreeg ze het gevoel, als of ze zich voor een groot avontuur inscheepte. Op haar bestemming ge komen, stapte ze uit en betaalde ze ging door een draaideur het grote restaurant binnen. En zo, zonder het te weten, ging Mary Vernon een nieuw leven in. Ze keek rond en zocht Charley, doch wie ze om zo te zeggen het eerst van al zag. was George Latimer. Hij droeg een grijs pak en rookte een sigaret, zag er uit alsof hij op iemand wachtte. Het kwam niet in haar op te denken, dat hij op haar wachtte. Haar ziende wuifde hij haar toe en ze bloosdeIk gebruik hier het middagmaal met Charley,zei hij. Dat kan niet,zei Mary. hij rad hier een afspraak met mij.» Het was nutteloos te proberen haar verwondering te verbergen, doch ze verborg het doel van haar komst. Ze was kwaad op Charley, omdat hij haar in de steek liet. Het zou voor hem veel gemakkelijker geweest zijn het geschenk aan George Latimer terug te geven. Werkelijk,hernam ze, wij had den een afspraak. Ge moet dat niet erg vinden, zei hij. In werkelijkheid wilde ik eens met u spreken.Hij raakte haar arm even aan, zeggendKom mede, ik heb een tafel in een stil hoekje laten voorbehouden. Ze begreep, dat het natuurlijk over Alice zou gaan, en dan kwam het teruggeven van zijn geschenk vanzelf ter sprake, en het was aan niets an ders dan dit dat ze gedurende het maal kon denken, ze kon zelfs geen acht slaan op hetgeen rondom hen gebeurde. Ze voelde het zachte kar pet onder haar voeten, zag de bloe men en de kristallen vazen, doch het heerlijk nieuwe was eraf. Ze gingen door de grote zaal naar een kleinere en schenen van kel ners omringd. Ze gingen zitten en hij vroeg haar wat ze verlangde, doch zij verzocht hem voor haar te kiezen. Ze keek door het raam naar een paar bladerloze bomen waar enige mussen zaten te krakelen en dacht eraan hoeveel eenvoudiger het leven voor hen was. En, door iets in zijn stem, wist ze, dat George even veel als zij aan Alice dacht. Dat is Goddank klaar,zei hij, alsof eten bestellen voor hem iets onaangenaams was. «Wilt ge een sigaret roken bij uw cocktail Met verwondering keek ze naar een glas met lange steel, dat voor haar werd gezet schudde het hoofd en glimlachte «Neen, dank u. Ik dacht, dat jullie ziekenver pleegsters rookten als schoorstenen, zei hij. Ze lachte zenuwachtig, opende haar tasje, haalde er een enveloppe uit en reikte ze hem over zeggendMr Latimer, dit moet eerst en vooral van mijn geweten, het spijt mij. Hij bekeek het pakje onwetend. «Wat is dat Het is een gedeelte van mijn Kerstmisgeschenk ik kan het niet aannemen. Heeft Charley het u niet verteld Charley Nee, hij zei alleen, dat u mij over Alice wilde spreken. Ze herinnerde zich hoe Charley haar eens gevraagd had, of ze zich zorgen over Alice maakte. Ik heb hem daar niets van ge zegd, antwoordde ze. Ik denk niet, dat ik u over Alice wil spreken, het is nutteloos. «Neen, dat geloof ik juist niet.» Ze hield nog steeds de enveloppe in haar hand. Het bankbiljet zit er in,zei ze, neem het aan. Maar het was alleen een kleinig heid voor ieder van ju.iie, om wat parfum te kopen,zei hij. Ik stel uw vrijgevigheid op prijs, antwoordde ze. Ik wil niet onaan genaam zijn of verwaand. «Je bent noch het één noch het ander, maar ik wenste, dat je niet de zuster van Alice waart. Toen brachten de bedienden de oesters, die hij besteld had, en Alice zowel als de enveloppe en al het ove rige waren vergeten. Men kan im mers niet met vreemden om zich heen spreken. Het was een aange name maaltijdmuziek drong van ver tot hen door. Latimer sprak over theaters en auto's, over vreemde lan den, terwijl ze verder aten, en ze voelde, dat hij eruit zou moeten zien als iemand die ze kon haten, een kerel met een grote snor, dikke bij elkaar komende wenkbrauwen, in plaats van er als een grote jongen uit te zien. Tweemaal zag ze, dat hij naar haar voorhoofd keek, en de derde maal vroeg hij haar hoe ze aan die wonde kwam, en natuurlijk moest ze het hem vertellen. Dat is het dus wat ge van het leven krijgthard werken, steeds gehoorzamen en dan als beloning uw voorhoofd opengehaald. Nr 7 wist niet wat hij deed, zei ze. Dan hadden ze hem door een zie kenoppasser moeten laten verzor gen. «Ziekenoppasser? Maar die heb ben wij niet. Toen kwamen weer kelners en de enveloppe lag nog steeds op tafel. Het moeilijkste kwam, wanneer de kelners ten lange laatste verdwenen. Koffie, sigaretten, zij en George, en het schone schaduwbeeld van Alice, dat als het ware over hen hing. Zij wist dat hij over de enveloppe als over het kleinste kwaad sprak, toen hij vroeg Wat zullen wij er mede doen Zoudt u ze niet in uw zak willen steken «Wilt ge het werkelijk?» Ja, als het u belieft. Het was voor haar een opluchting, toen hij het werkelijk deed en zei «Wat moeten wij met het andere doen Met Alice, en haar stem beefde, daar is niets aan te doen, is het niet Hij zweeg. «U moet weten, ge kunt haar niet alles geven wat ze wenst, daar is niets aan te doen Ge zoudt even goed kunnen verlangen, dat een vo gel niet vliegt.» Haar stem daalde tot een gefluister Daar is trouwens mijn moeder en dan Alice zelf.» W at moet ik doen vroeg hij. Er is niets tussen ons, ik heb het haar reeds lang geleden gezegd, dat het beter was voor haar mij niét te kennen. Zij kon het niet helpen, doch ze moest het zeggen: Hadt ge daar niet eerder kunnen aan denken, toen ge haar voor het eerst ont moette Ik weet, dat het mijn schuld is. Ik vermoed, dat het de schuld is van het leven zelfAlice heeft bui tengewone smaken en behoeften, de natuur heeft haar zeer schoon ge- 32 ze maakte u een man en u zag haar. «Er is tot hiertoe niets gesch: dat niet mag. Ze vroeg hem op de man af:1 het waar over haar vacantie?» Ze zag onmiddellijk op zijn zicht, dat het zo was. Wat kor. doen Zelfs indien ze hem kon ov-: tuigen Alice op te geven. Zou A er haar dankbaar voor zijn? Al-- die schulden had... Haar elk3-1 rustte op tafel en een sigaret sme- cie in haar hand. lk ben onmachtig u en Ahce doen ophouden. Geen van de twee sprak. Doore samenloop van omstandigheden sf de het orkest een stuk van Brat het riep de Kerstnacht in het gtó- gen op, toen zij en Mr Green - zelfde stuk met de overige zust- in de feestzaal van het z ekt- - gehoord hadden. Toen had de ®u- haar diep ontroerd, nu scheen haar de keel toe te wringen. liefde en geluk dan immer vei één Bemint ge haar Ja, Mary Is het fair, nu ge weet - haar niet kunt huwen Het is mogelijk, cai j gaan,zei hij. Het beste verlangt misschien met te te blijven, zoals w-j u reden vraag ik steeds een am zeischap, als ze naar Foxfieid ko® Hrj aarzelde enige ogenblik* j vroeg dan: «Wilt ge nog Neen,antwoordde ze, geen goed doen, en het pa® Ik heb vóór mij drie jaar ho- leven, Mr Latimer. Ik ga na wel zeggen, aan u, aan Char e jullie allen.» «Omwille van mij en «Neen, dat juist niet, doch geen goed doen,herhaalde jj heeft mij niet eens verteld. f lie plannen hadden samen gaan-8 (Verr» Verantwoordelijke uitÉe%^. y L. DUMORTIER. 34 Boters:»"

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 8