Wereld Zonder Honger WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND G. Cr j. SOETE algemene houthandel bij de Vandenpeereboompl. 7 IEPER Tel. 249 d( 1raanse grenzen bedreigd. Jawel deze week zetten we het over zien'. van het wereldgebeuren in met een bericht over Iran We blijven immers on ze belofte van voor enkele weken ge trouw onze ogen op Iran gevestigd hou den daar aldaar iets gewichtigs kan ge beuren Welnu de Daily Graphic meldt dat de 25 Russische divisies, die aan de Iraanse en Turkse grenzen staan, met drie divisies valschermjagers en verschei dene escadrilles bombar dements- en jacht vliegtuigen versterkt zijn«De lucht afweer en de Zwarte Zee-vloot hebben eveneens versterking gekregenzo voegt het blad er aan toe. dat in verband hier mede een overzicht geeft van de verde ling der Russische strijdkrachten in Euro pa t In het begin der maand zo schrijft de Daily Graphic bedroegen deze strijdkrachten 100 divisies in Oost-Duits- land. Polen en West-Duitsland. 30 divi sies aan de Noorse en Finse grenzen, en 20 divisies in Roemenië Bulgarije. Hon garije en Oostenrijk. We herhalen echter wat wij in een van onze vorige bijdragen reeds hebben ge zegd Rusland zal zich tweemaal be denken alvorens Iran binnen te vallen daar zulks onvermijdelijk een wereld oorlog zou betekenen en Rusland weet dat een nieuwe wereldoorlog een zelf moord zou zijn voor eigen land. er zouden russische stappen- gedaan worden voor de vrede. Het komt ons dan ook zeer logisch voor. dat Rusland nu integendeel nieuwe troe ven op tafel gooit, om wat meer sym pathie in het Westen en over gans de wereld te oogsten, na de talrijke politieke kloppen dat het binnenpalmdehet zou nu heimelijk voorstellen doen om de blok kade en tegenblokkade gelijktijdig op te heffen Volgens uit gewoonlijk goed ingelichte kringen te Lake Success ontvangen be richten. zou een Russische persoonlijkheid, die te Washington wordt verwacht, de volgende voorstellen medebrengen 1) Gelijktijdige opheffing van de Rus sische blokkade van Berlijn en van de geallieerde tegenblokkade 2) Afschaffing van de vier militaire be velhebbers van Berlijn. 3) De vier bezettende mogendheden zul len Berlijn besturen. In verband met deze geruchten wordt in de kringen van de UNO opgemerkt dat Rusland, sedert het begin van de alge mene zitting zich er van heeft onthouden de debatten aan te wakkeren en dat het in zekere mate. heeft vermeden de de- battei. te leiden op een terrein waar de kloof tussen Oost en West dieper zou kunnen worden. ook in china willen de communisten vrede. En dat het werkelijk een algemeen or dewoord der Communisten is. vrede te zoeken moge nog blijken uit het volgen de nieuws uit Nanking De communistische radio heeft enkele bijzonderheden bekendgemaakt over het red es dat Zaterdag aan de re gering vJn Manking is medegedeeld. Dr P'ogram bestaat uit 24 punten en acht artikels gesteund op 8 punten van general. Mao Tsetoeng waarbij onder meer <1, afschaffing wordt geëist van de vCKjrm»4ge verdragen, gesloten door de naüor.a istische regering, met vreemde mogendi-eden. Die verdragen worden door de c°nuriunisten bestempeld als verraad, k erder vordt de afschaffing geëist van de t.-ondurt en de berechting van de oor- .ossmiviadigers. Doch de Chinese regering heeft beslo ten de door de communisten gestelde ulti matums te verwerpen zodat de hoop op een vredesregeling fel gedaald is. en de burgeru<,riog ginder opnieuw zal losbre ken en verder doorgevoerd worden. Want de nationalisten zouden drie eisen gewei gerd hebben, en wel de volgende 1) de toestemming aan de communisten o-n de Jangtse over te steken en vijf bruggenhoofden en vijf steden op de rui de.ijke oever te bezetten 2) de nationalistische strijdkrachten uit te levei>n aan de communisten voor een reurgar.ijatie 3) dc formatie van een coalitie regering met een communistisch overwicht KORTOM Beknopt samengevat, kunnen we zeg gen dat momenteel wél onderhandeld wordt om tot meer rustige tijden te ko- men. d«t Rusland ingezien heeft dat het met zijn koude oorlogvoering niets be reikt. <iqn wantrouwen en achteruitgang voor zijn partijWat China betreft... we hebben daarover ook vroeger reeds ons standpunt meegedeeldAmerika vreest daar tui^n te komen, daar het met de Chinezenniet weet welk vlees het in de kuip heeft en niet bereid is wapens en ondersteuning te leveren, die uitein de.! k in de handen van de Russen ge speeld tvordt. We hoeven dan ook voor de toesian(j aldaar niet bang te zijner wordt door hogere en gezonde krachten gewaakt dat het Westen, en dus ook onze gewesten tegen vreemde overvallen be veiligd blijven SPECTATOR. de verkiezingen op 36 juni katholieken gelot e volstrekte meerderheid te zullen behalen de socialisten zullen ln dat geval niet langer aa. de regering deelnemen de liberalen denken winsten te zullen boeken de communisten zullen zich eveneens dapper verweren om niel we stemmen bei te winnen verrassend nieuws over de >oc ia- listische leider de heer buset indien we de kranten mogen geloven, dan is het nu meer dan honderd jaar ge leden dat wij in ons land een Paasweer- tje gekend hebben, dat met het jongste mooie Paasweer op één lijn mocht ge steld worden Tienduizenden en tiendui zenden landgenoten hebben die dagen er dan ook bijzonder van geprofileerd om eens prima luilekker van natuur, reizen, zon. bos en water te genieten. Kamer en Senaat waren die dagen ook met vakan tie. zodat we logisch zouden mogen re deneren de jongste week was de politie ke toestand van het land kalm en rustig, er valt niets bizonders te melden, alle politiekers en journalisten waren met ver lof Doch in zake politiek mag nu een maal niet normaal geredeneerd worden, op ieder moment kunnen zich verrassin gen voordoen, en... journalisten blijken nooit geen vakantie te hebben, zonder een plaatsvervanger achter te latenEr is dan ook de jongste week heel wat mel denswaardig nieuws, dat tekenend is voor onze politieke toestand. Inderdaad, uit een mededeling van de voorzitter van de Senaat blijkt, dat de regering haar taak zal opgeven, terwijl nog talrijke belangrijke vraagstukken moeten geregeld worden. In verband daarmee schreef nHet Laatste Nieuws»; De eerste-minister heeft verklaard, dat de verkiezingen voor Kamer en Se naat waarschijnlijk op 26 Juni zullen plaats hebben Op dit ogenblik moet het Parlement nog het Atlantisch Pact goed keuren. alsmede het vervroegd in werking treden van het vrouwenkiesrecht en de aanpassing van het aantal Kamerzetels bij de cijfers van de volkstelling. Vijf begrotingen en verschillende wetsontwer pen staan ook nog op het programma. Bfuggesteenweg 57 - YPER 4 Alle slag eik. 4 Triplex Meubel platen. 4 Isolerende materialen. 4 Alle slag kepers voor landbouwers trj aannemers. 4 SPECIALITEIT VAN KONGOLESE HOUTSOORTEN. (1606) maar het blijkt nu reeds dat daarvan niet vee', zal aan huis komen Er bestaat inderdaad geen eensgezindheid meer on der de ministers, terwijl de parlements leden der regeringspartijen eveneens ver deeld zijn. In Mei zullen Kamer en Senaat ont bonden worden en zal de verkiezings- veldtocbt beginnen Er zal dan geen par- j lemen' meer zetelen om toezicht uit te oefenen en het land zal bestuurd wor den door een regering, die feitelijk uit eengevallen is. In dergelijke omstandig heden mag men zich aan veel willekeur verwachten, terwijl levens het gevaar be- staat voer verrassingen, die aan de wer king van het democratisch regiem maar weinig goed zouden doen Uit de laatste lijnen van deze aanha ling blijkt overduidelijk het verwijt dat de Liberalen aan de huidige regering ma ken een regering, die feitelijk uit eengevallen is., het gevaar bestaat voor verrassingen. die maar weinig goed zou den doen. Het is duidelijk deze taal klinkt reeds in verkiezingsstijlDoch zulks hoeft U niet te verbazenalle politieke bladen van ons land. en in Vlaanderen hebben we momenteel geen andere dagbladen, hebben de verkiezingsstrijd reeds scherp ingezet De Katholieken verkondigen over luid. én in hun dagbladen én in hun po litieke redevoeringen dat de C V. P. met de nieuwe verkiezingen de volstrekte meerderheid zal behalen In de veronderstelling, dat de C. V. P. werkelijk de meerderheid zou behalen, wat zou er daarna gebeuren Zouden de socialisten dan in de oppositie gaan De «VOLKSGAZET», het socialistisch dag blad van Antwerpen, beantwoordt deze vraag als volgt Wij zeggen het aan M. Orban en wij zeggen het aan M. Struye. zoals wij het zeggen aan al degenen die oordelen dat het land met rust en evenwicht is gebaat meerderheid van de C. V. P., dat bete kent de socialisten in de oppositie... en wat voor een oppositiedat betekent geen Spaak meer als Premier, maar ook geen Spaak meer aan Buitenlandse Zaken. Men kan het dan in de ingewikkelde wereld van Benelux, van de Westerse Vijf. van het Atlantisch Pact eens probe ren met graaf Capelle of Jacques Pirenne. de twee felle helden van de C. V. P. Ten zij men in de plaats van de grootste staatsman, die België ooit naar interna tionale conferenties zond. de heer Orban daarvoor wilde benuttigen, op gevaar af dat deze het Marshall-plan voor een over eenkomst ter bestrijding van de colorado- I DE BESTE RADIO'S Ii] Firma STEVENS Gebr. Vraagt een demonstratie. (1298) kever, de E. O E S voor een nieuwe kunstmatige meststof en de U. N O. voor de Boerenbond zou houden Uit dat antwoord blijkt andermaal over duidelijk. dat wij reeds volop in de ver kiezingsstijl zitten, dat rustige en hoffe lijke taal tot het verleden behoren, dat de tijd van vinnige en venijnige woorden weer aangebroken is. Uit het bovenstaand socialistisch antwoord zou men ook kun nen afleidenpartijbelangen gaan boven de belangen van de Staat, doch dat doen we niet. integendeel we wijzen er onze lezers op. dat we van heden af de taal van de politiekers niet met een goud schaaltje mogen meten, dat niet steeds precies bedoeld wordt wat door hen wordt gezegd. Dit is momenteel voor alle poli tieke partijen waarer wordt thans door allen aangestuurd op effecten daar om wordt er meer gezegd dan kan verant woord worden En de communisten Alles laat nu reeds voorzien, dat zij geenszins van plan zijn er het bijltje bij neer te leggen Immers alhoewel de algemene indruk nu reeds luidtDe Communisten zullen met de nieuwe verkiezingen fel achteruitgaan toch zullen zij voor de verkiezingen wél bijzonder van zich laten horen. Voorlopig is er nog niets merkwaardigs van hen te rapporteren, maar zodra er nieuws van deze zijde komt, zullen wij onze lezers on vooringenomen inlichten De Liberalen die bij de vorige verkie zingen een lelijke deuk kregen hopen op aanzienlijke winst. Zij zijn nu reeds voor zichtig en zo onopvallend mogelijk hun verkiezingscampagne aan het uitwerken, in allerlei mededelingen en kleine com mentaren. Indien wij een Brussels dagblad mogen geloven, dan zouden de pollver richtingen bi) de socialisten een zeer verrassende uit slag hebben opgeleverd. Te Luik zou de heer Merlot. thans minister, die er bij de vorige verkiezingen nog kopman was. deze keer vrede moeten nemen met de vierde plaats op de lijst. En de socialistische voorzitter, de heer Buset. zou door de fe deratie van het arrondissement Thuin. waar hij kandidaat is. in de poll slechts de tweede plaats bekomen hebben. Deze laatste uitslag zou echter door de socia listische partij geheim gehouden worden, en de heer Juste, die de eerste plaats be kwam. zou zijn plaats hebben moeten af staan aan de heer Buset... kwestie van prestige en propaganda TIJL - Weg was de jongen. Hij moest zich haasten, want de vijf minuten waren bijna om. Een beest is... die Bighead dacht Weldon kwaad en hij keek naar de deur, waarop het getal 6089 stond. Het was een zware en donkere ei kenhouten deur. Geheimzinnig flikkerde het getal 6089 in rode lichtletters boven de deur. Achter deze deur dus, loerde kwaadaardig, gigantisch, als een cy cloop de machtige Bighead, de man, die uit het niets voortgekomen was. De man, die door de vertrusting van alle levensmiddelen op weg was, heer en meester van de aarde te worden. Een kleine zwarte kogel komt aanrollen... dacht Weldon... en wan neer die jou alleen vernietigen zou, dan zou ik haar niet willen tegen houden... Toch klopte Weldon's hart wel enigszins, toen hij aan de deur klopte. Hol en geheimzinnig klonk zijn geklop. Binnen bleef alles stil. Niemand antwoordde. Nog eens klopte Weldon, nu wat harder. Het klonk als de doffe roffel van een trommel. Maar de reus Bighead bleef koud en onberoerd en liet Weldon voor de deur staan. Maar op dat moment vlamde dat merkwaardige licht op... IX DE GEHEIMZINNIGE CONFERENTIE Ergens scheen dit licht uit het niets te komen. Daarna verscheen een rood vlammenschrift boven de deur. Schreef en schreef... Onwillekeurig was Weldon achter uit gestapt. Waren hier bovennatuurlijke krach ten aan het werk Nu stonden de letters stil op de deur en Weldon moest hardop lachen, want de nuchtere tekst had hem ge heel tot de werkelijkheid terugge bracht. Hij las niets anders dan «Binnen zonder kloppen». Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY is dat ellendige schemerlicht hier in gang, dat me spoken zien doetdacht hij geërgerd, want hij zag nu, dat boven de deur een smalle matgl<*zen schijf liep, waarop de rode letters verschenen waren. Maai- toen Weldon de kamer bin nengetreden was, overviel hem weer diezelfde beklemming, die hij reeds gekregen had toen hij het gebouw binnengestapt was. Misschien was het dat oivgewone, dat hij ook hier vond. De Warner was leeg. Geen Bighead te zien. Maai- ook geen secretaris, geen ty- ptste. geen bediende, geen livrei- knechtje. «Niets! Niets! Niets!» He banier maakte een zeldzaam dode en iege indruk. Also*" hij sinds jaren door niemand betreden was. Het 20u Weldon niets verwonderd hfebbe.';, wanneer hij op de weinige meubejen, die er stonden, duimdik stof h^d zien liggen. -s*a e-en ogenblik kwam hij er ach ter. d^t het wel die eigenaardige, stoffig©, iucht zou zijn, die in het ver- -rek h ng. Die Sucht maakte vermoeid, duize- Jg er> drukte hem op de borst. Slecht gelucht... dacht Weldon 2n onvy-illekeurig zocht hij naar een raam. Maai» de kamer had geen vensters. "<*en onbekende bron. die Wel don n let ontdekken kon. stroomde een tr^ag ZWaar licht. De \amer was voorts zeer eenvou dig ingericht. Een schrijftafel. Daarvoor een stoel. De schrijftafel was van don ker hout, zwaar eikenhout. Hij stond daar koppig en eigenzinnig in de ka mer. Dood... maar hij scheen toch een gevaarlijk, eigen leventje te leiden. Zo leek het Weldon tenminste. Die kamer is heel eenvoudig en toch doet hij geheimzinnig aan. bromde Weldon bij zich zelf. Een ogenblik dacht hij er aan, dat dit misschien opzettelijk gedaan was. om de bezoekers in verlegenheid te brengen. Neemt U alstublieft plaatszei een diepe, sonore stem. Met een schok keek Weldon op. Allemachtig nog aan toe. Wie had hier gesproken De kamer was toch leeg Helemaal leeg Daar in die stoel, wanneer ik U verzoeken mag...ging de diepe, sonore stem voort. De geweldige leren stoel voor de schrijftafel was inderdaad het enige meubelstuk in de ruimte. Weldon draaide zich nog eens hele maal rond.' maar een menselijk we zen kon hij niet ontdekken. U zou me een genoegen doen, wanneer u uw tovermantel eens wilde afleggen, mijnheer Bighead!» zei Weldon. Zijn stem moest spottend klinken, maar ze klonk eerder ruw. Er is hier iets in die kamer, dat me verandert, me slaperig maakt, al mijn energie verlamt, me drukt...» dacht Weldon geërgerd. Hij hief zijn vuist in de lucht, als of hij voor een tegenstander stond. Maar rustig en zakelijk ging de stem verder «Neemt u alstublieft plaats. Hier spreekt niet Bighead, maar het Big- head-Informatie-secretariaatOnze vertrekken zijn op de 31e verdieping Maar deze zijn voor vreemden on toegankelijk. Wij spreken door de luidspreker tot u. Die staat op de tafel... Even hield de stem op. Waarschijn lijk om Weldon tijd te geven, te gaan zitten. Inderdaad ontdekte Weldon nu op de schrijftafel een klein gecompli ceerd apparaatje. Hij ging nu zitten en keek woe dend naar het toestelletje, waaruit nu klonk U wenst de heer Bighead te spre ken. Het is natuurlijk, gezien de ge weldig drukke bezigheden van de heer Bighead bijna onmogelijk, aan de vele verzoeken, hem persoonlijk te spreken te krijgen, te voldoen... Maar de kwestie, die ik te be spreken heb. is buitengewoon drin gend Zegt u tegen de heer Bighead, dat ik... Opeens hield hij op... Hij sprak immers tegen een ma chine. Zou men hem op de 31e verdie ping wel horen... :iar het leek. of men zijn gedach ten raadde... De stem uit de luidspreker be gon onmiddellijk weer Ja, we horen u wel. In het toe stel zit een microfoon...» Het klonk brjna spottend. .v ieder zegt, dat zijn aangelegenheden buitengewoon dringend zijn. Op het ogenblik wach ten er in de audientie-zaal 74 men sen, die ook iets belangrijks mee te delen hebben. Dagelijks moeten we honderden mensen afwijzen. De heer Bighead heeft zeer weinig tijd. We geloven niet, dat u kans... Woedend sprong Weldon op. Hij sloeg met zijn vuist op tafel, dat het apparaat trilde. «Wat drommelIk moet met hem spreken. Hoort u het niet... moet!!! moetmoetHet gaat om het bestaan van die hele vervl... boel hier. De stem bleef volkomen beheerst en kalm. Er zijn veel mensen aanvankelijk zeer opgewonden. Maar spoedig kal meren ze wel. Ik heb een persoonlijk schrijven van de minister bij mij. Jou onzicht bare gekHier is het... Tover het maar naar boven, naar de 31e ver dieping. En leg het de heer B ghead dan maar voor zijn neus. Maar on middellijk alstublieft Weldon smeet de brief op tafel. Bijna verwachtte hij, dat er er gens een spookhand te voorschijn zou komen, om de brief weg te ne men. Maar dat gebeurde niet. De brief bleef rustig op tafel lig gen. Weldon voelde zich bijna teleur gesteld. Maar daar sprak de stem al weer Op aanbevelingsbrieven mogen we niet ingaan. Er zijn al zo veel vervalsingen voorgekomen. Mees'ai waren het toch maar verzoekschrif ten, en zeer vaak ook geschriften van spionnên en personen, die een aanslag wensten te plegen. Het zal U misschien interesseren te verne men, dat er in verloop van drie jaar 97 pogingen tot moord op dé heer Bighead plaats gevonden hebben. Woede, ergernis en wanhoop de den Weldon koken. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4