Wereld Zonder Honger Teinturerie de ia Poste bij de Vandenpeereboompl. 7 IEPER Tel. 249 Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS»' HLT YPERSCH NIEUWS Bli. 4 21-5-1949 SPU SKA ABT VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGNieuwe Haring op Russische wijze Kervelsoep Rostbeaf Doperwtjes Geboorde aardappel tjes Aardbeien met Slagroom. MAANDAG: Koude Rostbeaf Kom- kommersla Gebakken Aardappelen Spaanse Rijst DINSDAG: Spinazie Harde Eieren Gebruinde Boter Gekookte Aard appelen Fruit WOENSDAG Gehakt in Slakropjes Aardappelpuree Flensjes. DONDERDAG Kalfsbiefstukjes Bloem kool Gekookte Aardappelen Ra- Lia r tier compote VRIJDAG Gebakken Tong Sla Fri tes Fruit ZATERDAGGebakken bever Wor teltjes Gekookte Aardappelen Karnemelk pap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Nieuwe Haring op Russische *lgt Benodigd8 haringen. 4 appels. 1 eet lepel olie. 1/2 dl. witte wijn. fijngehakte peterselie Bereiding Snijd de buik van de haring open en verwijder de ingewanden, snijd het vel aan de rugkant los en trek het voorzichtig van het visvlees af. Verwijder daarna de graat. Was de vissen schoon en snijd de haring in mootjes. Schil de appels, verwijder de klokhuizen en snijd ze in blokjes. Vermeng de olie met de witte wijn en schep de appels en de ha ringmootjes er door. Leg het mengsel op een glazen schaaltje en strooi er de ge hakte peterselie over. Presenteer de ha ring met geroosterd brood. Spaanse Rijst. Benodigdanderhalve liter melk. 225 gr. rijst, wat zout. 120 gr EERSTE en PLECHTICE COMMUNIE GROTE KEUS Kerkboeken (Missalen en andere) Paternosters (witte en gekleurde) Communiegedachtenissen (met of zonder druk) Geschenken (zoals kaders, vulpennen, vul potloden. albums, woordenboeken) ter Drukkerij DU MORTI ER 34, Boterstraat IE PEK Onwillekeurig zocht hij naar zijn revolver. Met een verwensing trok hij zijn hand terug. Zijn zak was leeg. Eerst nu zag hij, dat zijn revolver op dé schrijftafel lag. Maar deze stond bij het raam, waarvan juist het glas ge broken was. Een breedgeschouderde, reusachtige gestalte kwam door het venster naar binnen. Een ogenblik stond de onbe kende dreigend en geheimzinnig voor het raam. Toen hij de revolver zag, stak hij deze rustig in zijn zak. Eerst toen keerde hij zich om naar Weldon. Herkent U me niet. Sir De persoon was niemand anders dan de neger Ali. Ali van Uganda. Ali, de tempeldienaar van de ma- chine-dieren. Ali sprak Qeen vriendelijke ontvangst voor Ali van Uganda. Ali moeten klim men om heren te bezoeken. Ali moe ten ladder in tuin zoeken. Ali snui ven van inspanning... Ali hong°i en dorst... Ali whisky drinken en terugkeren naar Uganda... Dr Yoshi zeggen, Ali veel verdienen... Ali heel Uganda kopen... Maar nu Ali vrese lijk dorstig... Hij stapte, zonder zich om Weldon te bekommeren, naar de bel. Bill verscheen in de deuropening en viel van verbazing bijna achter over. Hij uitte een kreet, toen Ali, de ne ger in het fraaiste Engels zei Vooruit Bill, loop eens hard en haal een fles champagne. Sinds maan den heb ik geen slok wijn meer door mijn keelgat gegoten...» en met een comische zucht liet hij er op vol gen .en ik ben gewend, als ik wat drink, het in homeopatische hoeveel heden te gebruiken... c God. mijn beste kerelzei Weldon en omarmde de neger. Zijn stem was ontroerd. De neger wierp zich in een stoel en strekte zijn benen zo ver mogelijk uit. ...brr... wat heb ik een ellen dige tijd achter de rug. Ook als ne ger-imitator is het niet gemakkelijk. suiker. 2 eieren. 1/2 stokje vanille of de schil van een citroen BereidingKook op de gewone wijze rijstebrij, maar laat er de vanille of ci troenschil in meetrekken. Roer in een vuurvaste schotel de eierdooiers glad met de helft van de suiker. Voeg hierbij voor zichtig de hete rijstebrij, waaruit de va nille of citroenschil verwijderd en waarin de overige suiker opgelost is. Roer er dan zo luchtig mogelijk het stijfgeklopte ei wit door. maak de rand van de schotel schoon en laat het schoteltje in een matig warme oven rijzen en bruin worden. Dien het. zodra het uit de oven komt. op. Flensjes. Benodigd 3 eieren. 125 gr bloem, een snuifje zout. 1/2 liter melk boter om te bakken. Bereiding Doe de bloem in een beslag kom met het zout. Breek de eieren er een voor een in en roer ze door de bloem tot ze gelijkmatig vermengd zijn. Giet er vervolgens de melk bij en roer het deeg om tot het geheel glad is en er geen klon tje is achtergebleven. Smelt een kluitje boter in een kleine koekenpan en giet er zoveel deeg in tot de bodem van de pan bedekt is. Laat het flensje aan een kant lichtbruin worden en schuif het vervol gens op het deksel, leg het daarna omge keerd in de pan terug en bak het aan de andere kant bruin en gaar. Schuif het flensje op een verwarmde schaal en strooi er suiker over Wordt het niet gekeerd, bak het flensje dan aan een kant licht bruin en zorg dat het goed gaar is. Strooi er in de pan.wat suiker op en rol het vervolgens met een vork op. Leg de op gerolde flensjes kruisgewijze over elkaar op een schotel. KEUKENGEHEIMEN. 1. Asperges worden slechts korte tijd voor we ze gaan bereiden, aangekocht. Zijn we echter verplicht ze toch een poos je voordien te kopen, dan bewaren we ze het best in enigszins vochtig gras. of in een vochtige doek. 2. Groene groenten behouden hun mooie kleur, als we bij het kookwater een snuifje soda-bicarbonaat voegen. 3. Witte groenten daarentegen blijven mooi wit door bij het kookwater een paar druppels azijn te doen. 4. Bij het bereiden van rabarbercom- pote kunt U suiker besparen door deze er pas door te doen als de compote min of meer is afgekoeld. Op deze manier hebt U maar 2/3 van de hoeveelheid suiker no dig als die ge anders zoudt gebruiken als ge ze met de compote mee laat koken. 5. Zelfs bij de beste huisvrouw ge beurt het wel eens. dat er iets aanbrandt. In de meeste gevallen is het slechts het onderste gedeelte uit de pan, wat niet meer bruikbaar is. en is het bovenste wel te redden- We mceten dan echter vlug it werk gaan Begin nooit met in de aan gebrande spijs te roeren, want dan be derft u alles. Neem echter dadelijk een propere pan en giet hierin de spijs, voor zover zij niet is aangebrand, en laat het onder toevoeging van wat vocht verder gaar koken. WENKEN VOOR DE HUISVROUW Een uitstekend middel om vazen die poreus zijn. ondoordringbaar te maken isde vaas omspoelen met waterglas en deze bewerking, na droging, nog eens te herhalen Het is volstrekt geen be zwaar als de vaas reeds met lak of ver nis bestreken is Rieten tuin- of warandameubelen maakt men schoon met water en wrijft ze des gewenst op met dunne witte was. Zijn ze zeer vuil. dan gebruikt men zeepsop spoelt met schoen water na en vernist ze in het uiterste geval met blanke spi- ritusvernis. Wie rieten meubelen zelf een donkerder kleur wil geven, kan daarvoor bij de drogist of verfwaren- handelaar de benodigheden verkrijgen Om pitriet te reinigen kan men zout water of een boraxoplossing nemen. Daarna heel goed naspoelen Een Keulse pot. die gebarsten is en daardoor lek. kan men zelf repareren en dan nog jarenlang gebruiken, door de barst aan de buitenzijde dik met kaarsvet in te smeren. Zwarte kant drukt men uit in spiritus of azijnwater en spant ze dan uit op een plank, die men eerst met een scho ne doek heeft bedekt. LEER AUTO RIJDEN LEER UW AUTO DEPANNEREN Inschrijvingen Autoschool ELITE Statiestr. 63 IEPER (HOTEL DU NORD) (1695) TAFELDIENEN. Handig tafeldienen is iets. dat men elk dienstmeisje kan leren De spijzen worden de gasten van links af aangereikt, van rechts neemt het meis je borden, lepels en vorken weg. Heeft de gast niet zelf de gebruikte le pel en vork op zijn bord gelegd, dan doet het meisje dit, voordat zij het bord weg neemt. Schone borden en couverts moet zij weer van rechts neerzetten. Bij het wegnemen zet het meisje de borden op elkaar en houdt de stapel in de linkerhand vastlepels, vorken en mes sen legt zij in het mandje, dat aan haar linkerarm hangt. Koppen met bouillon, koffie of thee, dient men rond bij hoogstens drie tege lijk. Dit gebeurt op kleine blaadjes. Men neemt de koppen af. zonder ze in elkaar te zetten. Dit geschiedt pas op het buf fet of dressoir. Dan worden ze op een groot blad of op de dienbak mee naar de keuken genomen. Grote bladen of dienbakken mogen «PU llU* EHt HUP m VERVEN OP STAAL DROOCREINIGEN NIEUWWASSEN AMERICAN PRESSING YPER, Rijselstraat, 26 iel, 353 Spoedig en verzorgd werk ter plaats uitgevoerd! Kosteloze Rouw- en sneldienst in enkele uren inlichtingen over alle werken, zonder verbintenis'. '137») nooit cp tafel worden gezet; ook m°gen geen bladen worden geplaatst op stoel n of andere meubelstukken, behalve op het buffet. Als een lepel vork of mes op de grond valt neemt het meisje onmiddellijk een reservestuk en brengt dat op blaadje of bord. Eerst daarna raapt zij het gevallen voorwerp op Sauskommen, groente- en aardappel schalen worden links bij de vrouw des huizes neergezet Dranken behoren van rechts af ingeschonken te worden. Het verdient aanbeveling, de dienstbo den. ook als er geen gasten zijn, keurig te laten tafeldienen ONS WEKELIJKS PRAATJE. Modeflitsen Evenals de vorige jaren is de tailleur ook dit jaar weer favoriet. Geen wonder ook want in ons land. waar de echte zo merse dagen helaas zo schaars zijn. is dit kledingsstuk werkelijk onontbeerlijk in de zomergarderobe der vrouw. Daarbij komt ook. dat de tailleur graag gedragen wordt, ons nimmer verveelt, omdat er zo veel afwisseling in gebracht kan worden door er verschillende mooie of vrolijke blouses onder te dragen. Diegene die zich de luxe kunnen permiteren. bij het man telpak ook nog een bijpassende wijde mantel aan te schaffen, beschikken wer kelijk over de ideale zomerkleding. Im mers dezelfde mantel kan dan ook afzon derlijk over een luchtig zomerkleedje ge dragen worden. De grote concurrente van de tailleur is wel het twee-stuks-kleed. Gemaakt van fijne wollen stof. effen linnen of bedruk te zijde blijft het een geliefde dracht der hedendaagse vrouw. Dergelijke kleedjes, die veel weg hebben van een mantelpak, kunnen dan ook met sukses gedragen wor den als wandelcostuum. dus zonder man tel. zonder we daarom het gevoel hebben niet gekleed te zijn. Ook het korte losse manteltje wil niet van het modetoneel verdwijnen. Het schijnt ons zelfs toe. dat dit jasje nog meer populair is dan verleden jaar. Is dit eigenlijk te verwonderen Gekozen in een neutrale kleur of in een of andere pastel tint kan het op bijna alle zomerkleedjes of rokken gedragen worden. En hoeveel uit de mode geraakte mantels, die anders in een hoek van de kleerkast blijven han gen. zijn er weer niet productief gemaakt U l li h kon door ze om te toveren in zo'n jasje Naast het korte manteltje heeft dit i ook de bolero weer een plaatsje gevra^ en gekregen. Vooral voor de jongere il neratie is zo'n bolero-pakje, bestaa V uit een brelellenrok met bolero, waaro-? der dan een leuke blouse gedragen wordt zeer aantrekkelijk. De bolero kan even. eens dienst doen op een licht kleedje al. de temperatuur eens wat koeler is. Werd er in het begin van het lente seizoen gefluisterd, dat het bedrukte ma teriaal deze zomer zou afgedaan hebben de werkelijkheid heeft het ons anders la ten zien. We zien wel meer effen mate" riaal dan de vorige jaren, maar het be drukte heeft toch de bovenhand Men schijnt er nu eenmaal de voorkeur aan te geven, dat de vrouw zich 's zomers toon in vrolijk bedrukte kleedjes. Zowel grote als kleine motieven zijn modern, en daar naast zien we ook heel veel bollen ei streepjes. Van dit laatste materiaal, hoe eenvoudig het zo op de hand ook ma? lijken, kunnen door een aparte streept*, werking, zeer elegante japonnen gemaakt worden. Hoewel de kleurencombinatie Marine blauw met wit» nog steeds op de voor grond treedt mogen we dit toch niet be schouwen als DE modekleur. Welke kleu ren eigenlijk mode zijn. kunnen we on mogelijk zeggen. Bijna zouden we moe ten bewerenalle kleurenElke vrouw kan inderdaad, met een gerust hart. die kleur kiezen welke haar het voordeligst staat en die het best bij haar persoonlijk- heid en ouderdom past- TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). DE BESTE RADIO'S Firma STEVENS Gabr. Vraagt een demonstratie. (1298) Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY gedurende lange tijd een neger na te doen. Die ellendige zwarte kleur. Ik heb me al die maanden niet ge wassen, omdat ik niet wist, hoe lang die grap zou duren. Ik was doods benauwd, dat mijn prachtige kleur in de loop van de tijd vaal zou wor den. Wanneer die Dr Yoshi iets ge merkt zou hebben, nou, dan kraaide er nu geen haan meer naar me.Een mooie bende is het daar... Dat kan -k je op een briefje geven... Ik was alleen meer uiterlijk zwart en dan was het nog maar kleurstof, maar die mensen... Hart en ziel, zwart als de zonde en was-echtOp jouw ver langen heb is destijds die betrekking bij de professor aanvaard. En waar achtig, tot het laatste moment heb ben ze me voor een neger gehouden. Maar enfin, ik heb dan ook goed toneel gespeeld. Ik heb gedaan en gedaan als een echte neger, als Ali van Uganda... Maar toch zou ik er nooit aan be gonnen zijn, wanneer ik geweten had. dat ik gewoon een gevangene geweest was. Erger dan een gevan genis. Ik werd maar niet uit die kel der gelaten- En je hadt van die hele comedie geen nut gehad, wanneer ik niet die postduif naar binnen gesmokkeld had. Ik liet het dier door de ventilator naar buiten. Hij is blijkbaar keurig bij je aangekomen «Ja zeker, beste kerel...» riep Weldon enthousiast uit en hij schonk zijn vriend een heerlijk glas schui mende champagne in. Deze goot het vocht ineens naar binnen. «Ach... een verkwikking is dat voor me... Maar ik was werkelijk verbaasd, toen ik je in die lift naar beneden komen zag. Je bent maar net aan de dood ontsnapt... Weldon glimlachte. Ja, het was net op het kantje... En heb je alles ontdekt Ja, genoeg om te begrijpen, dat ze van de wereld een gekkenhuis willen maken...zei Weldon bitter. Ja, die Dr Yoshi is een echte dui vel. Ik was werkelijk stom verbaasd, toen ze een paar uur geleden, de gehele geheimhouding opzij-zetten. Zij lieten mij naar boven gaan, waar ik vrij door het huis mocht rond lopen. Ze schijnen de slag te willen beginnen en het masker te laten val len. Maar toch... ik ben er van over tuigd. dat ze aan die John Bighead geen gemakkelijke zullen hebben. De slag is nog niet beslist. Ik mag toch aannemen, dat je hem er van op de hoogte gebracht hebt. Weldon sprong op. Die man is een dwaas Weldon vertelde nu in het kort, wat hem bij Bighead overkomen was. Ali. die in het dagelijkse leven Charles Trenton heette, zette met een slag zijn glas op tafel. «Allemachtig!... En ik heb nog iets ontdekt, voor ik verdween. Die kerels konden natuurlijk niet weten, dat ik wat Japans kende en daarom gaf Dr Yoshi zijn bevelen heel rustig in het Japans. De zaak zit nl. zo. Ze zijn natuur lijk slechts bevreesd voor één man. Voor John Bighead. Die zou ook mor gen nog wel in staat zijn, een af weermiddel tegen hen te maken. Maar voor alles is geld nodig. Ze weten, dat zijn papieren morgen geen cent waarde meer zullen hebben. Daarvoor zorgen de agenten van de professor en van Dr Yoshi morgen wel. Ik geloof, dat ze met de gehele wereld in verbinding staan. Maar natuurlijk steekt Japan er ook ach ter en dat weten de professor en Joan waarschijnlijk niet. De «Organisatie der 1000 de grote Japanse geheime organisatie, zit er zelf achterheen. Ze zullen morgen een mooi oproer op touw zetten Weldon streek zijn haar naar ach ter. Morgen zal Bighead ook wat toe gankelijker zijn. Na de grote beurs- catastrophe zal ik me nog eens tot hem wenden. Hij heeft toch altijd nog een müliardenvermogen aan or.lhanten en andere edelstenen. Het was toch een hobby van hem gedu rende de laatste jaren, Indische kroonjuwelen te kopen. Die hebben morgen ook nog waarde. Die worden door die pillen niet bedreigd...» Charles Trenton sprong 0p «Ja, beste jongen, maar jij hebt met op die ellendige Japanner gere- den^t He itmfer uitgeslaPen dan je fnK "1J J\eeft dan ook een duivels °m J°hn Blghead neg op het laatste moment zijn laatste wapen afhandig te maken «Zo 'n kerel... maar hoe?...» Weldon's gezicht was geheel ver wrongen van spanning. Kleine zweetdruppeltjes parelden op zijn voorhoofd. Hij laat vannacht door een ben de gele apen de gehele schat stelen Weldon sloeg met zijn vuist op tafel. Zie je, daar heb je het nuDaar mee heeft hij Bighead zijn laatste wapen uit handen genomen. We zul len Bighead zo gauw mogelijk moe ten waarschuwen 'Weldon maakte een afwerende handbeweging en ging voort Maar er valt niet met hem te spreken. Hij zal ons niet geloven en we zullen niets dan spot oogsten Charles Trenton knarsetandde. Een ellendige gek... Dat helpt ons weinig... zei Wel don schouderophalend. Toen ging hij echter voort: Maar die schat wordt toch be waard. Ik heb zelfs gehoord op bij zonder geraffineerde wijze. Bgheaa heeft die schat immers nog nooit uit het oog verloren. Hij bevindt z'ch in zijn paleis, waar hij met alle moge lijke middelen bewaakt wordt. Ik denk, dat die Japanners er met vee plezier van zullen beleven Trenton glimlachte maar. Die schat zal gestolen worden Die Dr Yoshi is een genie. En ik za' je ook zeggen, hoe Het gebouw zelf wordt door een geweldige muur omgeven. Het is een electrische muur en overal staan grote borden met als opschrift trische hoogspanningAanraken be tekent de dood Men voelt zicb om zo te zeggen al dood, wanneer men die waarschuwingen leest. En het i* ook een feitEr is geen centimeter van die muur, of hij is in staat een regiment soldaten te doden. Ook de toegang is 's nachts gehee bewaakt. (Vervolg1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4