De Leerling=Verpleegster KINDERWAGENS GRAND BAZAR VOOR... JEAN VANDEPITTE - ï-0 Teinturerie de la Poste DE GROOTSTE KEUS DE LAAGSTE PRIJZEN PLOOI WAGENS - KINDERSTOELEN - PARKEN 14, Boterstraat IEPER Tel. 463 VERVEN OP STAAL NIEUWW ASSEN DROOGREINIGEN AMERICAN PRESSING Y P E R Rijselstraat, 26 ei. iji Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40, Elverdingestraat 27 Onuitgegeven Roman vrij naar het Engels door A. L. Breghts O HET YPERSCH N IH "M S Blz. 10 4-6-1949 -■> 'l&M X:J: vto- Wt C" - <3 Vï-Hl SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGTongrolletjes gevuld met As pergepunten Aspergeroomsoep Gevulde Kalfsborst Doperwtjes Gekookte Aardappelen Kersen- taart- MAANDAGSchotse Eieren Koud Viees van vorige dag Worteltjes Gekookte Aardappelen Griesmeel pudding met Bessensap. DINGDAGMakreel in de Oven Kei zerin Aardappelen Fruit. WOENSDAG Gehakt Gestoofde Kom kommers Gekookte Aardappelen Chocoladevla. DONDERDAGSaucijsjes Bloemkool Gekookte Aardappelen Rijstpap VRIJDAGGebakken Pladijs Salade Gebakken Aardappelen Fruit. ZATERDAG: Gekookte Hesp Boter saus Tuinbonen (Lapbonen) Kersenpannekoekjes. 10 minuten). Snijd met een scherp mes de eieren doormidden, schik ze met de doorgesneden kant omhoog op een met wat Irisse slablaadjes belegde schotel en garneer met takjes peterselie. Makreel in de oven. Benodigd 100 gr boter. 30 gr. bloem. 1 citroen. 100 gr- xampernoeljen. kruiden en peterselie BereidingLeg de gekuiste masrelen cp een beboterde bakplaat en strooi tus sen de vissen gehakte sjalotten met ge- ..u—e pe.e.seje vermengd. Kiuiaen en er een glas witte wijn overgieten. Gedurende 10 minuten in de oven. zachtjes gaar la ten komen. Daarna enige klontjes boter toevoegen, alsook wat citroensap en enige gesnipperde kampernoeljen. Dan nog tien minuten zachtjes in de oven gaar laten komen. Leg dan de vis op een dienst- schotel- Bind de saus met wat boter en bloem. De saus over de makreel gieten en met gehakte peterselie bestrooien. Rond de schotel een versiering met Kei zerin-Aardappelen maken. (1385) VOOR DE LEKKERBEKKEN. Schotse Eieren. Benodigd4 hard gekookte eieren. 200 gr. kalfsgehakt, wat peper, zout en nootmuskaat. 1 rauw ei. 1 dun sneetje brood. BereidingPel de eieren en wentel ze door wat bloem Maak het gehakt op de bekende wijze aan met de dooiei van het rauwe ei. het brood, wat peper, zout en nootmuskaat Het brood zonder korst ge bruiken. Verdeel het mengsel in vier ge lijke delen en gebruik telkens één van die delen om er één van de eieren volledig mee te omhullen. Wentel nu de omhulde eieren rond in het overgehouden eiwit, dat met een lepel water wat uit elkaar is geklopthaal ze vervolgens door pa neermeel en laat ze dan voorzichtig in Iheet frituurvet glijden (sla-olie bijvoor beeld) tot ze mooi bruin zijn en het gehakt door en door gaar is (ongeveer Keizerin-Aardappelen. Laat half gaar gekookte aardappelen goed drogen, snijd ze in vieren en dompel ze geduren de vijf minuten in frituurvet. Laten uit druipen en op het ogenblik van opdienen ze nogmaals in zeer heet vet werpen tot ze bruingeel en krakend zijn. Kersenpannekoekjes. Benodigd 1 ei. 175 gr bloem, 1/2 1. melk, wat zout. 80 gr. boter. 50 kersen. Bereiding Bereid een beslag op dezelf de wijze als voor gewone pannekoeken. Smelt wat boter in de koekenpan en giet er een paar lepels beslag op, leg er da delijk enige in vieren verdeelde kersen, die van pitten en stelen ontdaan zijn, op. Druk ze wat in het beslag en bedek ze met wat beslag. Bak de pannekoekjes aan beide kanten lichtbruin gaar. Dien ze op met poedersuiker. Maak deze pannekoek jes niet te dun KEUKENGEHEIMEN- Het gebeurt U natuurlijk ook wel eens. dat ge van de beenhouwer taai braad- vlees krijgt. Braad: dan met dit vlees eens een gesnipperde zure appel mede. het zal hierdoor veel malser worden, terwijl de appel tevens een fijne smaak aan de saus geeft. Spek krult tijdens het bakken dikwijls en gaat er onooglijk uitzien. Dit kan U echter voorkomen door het zwoertje op enkele plaatsen in te snijden Zo doende zal de plak spek mooi plat blij ven en U zal een lekker knappend zwoertje krijgen. Bij warm weder krijgen we boter, die we in plakjes kopen niet gemakkelijk uit het papier, zonder dat er wat ver loren gaat. Als U echter de nog inge pakte boter enige tijd in een schaal met koud water plaatst wordt ze weer hard en kan U ze gemakkelijk uit het pa pier halen zonder boterver.ies, De melk is aangebrand Giet ze vlug over in een andere pan en blijft totdat de melk kookt er voortdurend in roeren met een zilveren lepel. De onaangename smaak zal hierdoor wel niet geheel ver dwijnen. maar toch voor een groot ge deelte. Fruit is lekkerEn het is nog lekkerder met geslagen room. Deze room moet zo koud mogelijk geslagen worden. Plaatst daarom de pot. waarin U de room klopt, op een paar stukken ijs. Voegt er voor het kloppen de suiker bij (75 gr. sui ker per liter room is voldoende) en blijft zolang kloppen tot de room aan een draad van de klopper blijft hangen HUISHOUDELIJKE WENKEN. Moddervlekken Over 't algemeen kan men uit donkere wollen weefsels moddervlekken verwijde ren door de vlekjes in houtzeep te wassen Lichte kleuren behandelt men met een oplossing van een of andere zachte zeep of. zo dit niet helpt, met een borsteltje gedoopt in terpentijn. Heeft de morsige straat kwaad gedaan aan een fluwelen of zijden japon, dan is het 't beste, de vuile spatten eerst rustig te laten drogen. Daarna borstelt men ze zo goed mogelijk uit. om eindelijk de laatste sporen te verwijderen met behulp van zuivere alcohol. Om modderspatten uit mantels te ver wijderen, geven we de raad. eerst eens te proberen, om de spatten, zodra die goed zijn opgedroogd, uit te borstelen. Lukt dit niet. blijven er lelijke sporen achter, dan moet men zijn toevlucht nemen tot een afwasbeurt met heet water. In de meeste gevallen is elk spatje dan wel ver dwenen. In geval van nood borstelt men •de vlekjes weg met warm zeepsop. Ze moeten in dat geval worden nagespoeld en de hele plek moet opgestreken wor den. Natuurlijk past men deze methode alleen toe waar het stoffen betreft, die legen water kunnen. En dat is bij man tels bijna altijd het geval. Heeft de modder vettige sporen achter gelaten, dan wrijve men nog eens na met een lapje of watje, gedrenkt in tetra of benzine. Spoedig en verzorgd werk ter plaats uitgevoerd! Rouw- en sneldienst in enkele uren Kosteloze inlichtingen over alle werken, zonder verbintenis! (1579) ONS WEKELIJKS PRAATJE. GezeUige vertrekken. Een vertrek kan goed, kostbaar en zelfs voornaam ingericht zijn en toch kan de gezelligheid ontbreken, terwijl een andere kamer, die naar verhouding «goedkoop» gemeubeld is. niet alleen gezellig is voor zijn bewoner, maar ook voor de toeval lige bezoeker, die er voor de eerste maal oinnentreedt. Hieruit kunnen we dus concluderen, dat gezelligheid en kostbaarheid niet sa men behoeven te gaan. Ja. bij nadere beschouwing moeten we inzien, dat zelfs stijleenheid van de meubels of van de andere voorwerpen in het vertrek niet noodzakelijk isal zal natuurlijk een goe de stijl van de meubelstukken en een een voudige vorm van de vertrekken de ge zelligheid slechts ten goede komenwant uit verkeerde overdaad of ondeskundig verwerkt materiaal kan men nooit een gezellig vertrek maken. Wanneer is nu een kamer gezellig Ge zellig is een vertrek, waarvan de sfeer de bewoner omvat, waarin hij ongestoord opgenomen wordt en waarvan de meubel stukken ieder op hun beurt bevredigen. Daarmee bedoelen we, dat een stoel of zetei mooi en gemakkelijk is en men er bij de aanblik al zeker van is. goed er in te kunnen zittendat het leeshoekje voldoende belicht is en dat het van 't boek opdwalend oog nergens op een storende afleiding blijft rusten dat de eettafel de herinnering aan de behaaglijkheid van de maaltijden weer wakker roept, de schrijftafel meedeelt, dat men er prettig en goed aan werken kan. Kortom wan neer het vertrek tweegesprekken houdt met de bezoeker en deze uitnodigt zich er behaaglijk in te voelen. Het is natuurlijk de vrouw, die de schepster en verbreidster is van het ele ment der gezelligheid Ze begri.p' de zin en 't wezen der voorwerpen beter dan de man (gezelligheid is een gevoel) en leeft in groter verbondenheid met de din gen. die haar omringen. Ze kiest instinct matiger uit dan de man, zodat deze zon der meer, de inrichting van het huis aan haar moet over,aienZe verwijdt eigen lijk met ieder ding. waarmee ze zich bevriend maakt en dat ze zich aanschaft de kring van haar persoonlijkheid. De sfeer van een huis is dus altijd ge lijk aan de persoonlijkheid der huis vrouw. Ze leeft en streeft in het huis, zij schept de stemming. Zij is vrouw des huizesen heeft om dit volmaakt te zijn een uitstekende opleiding nodig Daarom is het moeilijker een goede huis vrouw te zijn dan een goede steno-typiste bijvoorbeeld. De werkkamer van de man mag vol doen aan diens eigen wensen. Hier mag hij inrichten, zoals hij denkt dat voor zijn werk het beste is. Maar ook hier tovert de hand van de vrouw des huizes het nuchtere en zakelijke om in gezel ligheid. Het doelmatige moet hier in de eerste plaats betracht wordenmaar het moet tevens voldoen aan alle eisen van smaakvolheid. En dat is toch wel het werk der huisvrouw. Zij alleen verstaat het om de doelmatige inrichting der kamers die sfeer van gezelligheid te geven, die ons dadelijk thuis doet voelen. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). IEPER (807) uNa JüUiL.LJKTON Uw Green Mijn Goduw ureen was een held. Ze toonde haar arm en zeiDit heb ik opgelopen met tegen een deur te vallen. Mary zat te luisteren, indien ge Margriet geloven wilde, had ze het Tiaar voor de lol gedaan, en toch zat re daar nu met haar arm in splinters, ?n hield zich goed. Dat was de waar- ïeid. Vanmorgen hebben ze de zieken, lie geen koorts hadden, ontslagen om plaats te kunnen maken voor die van irr.eline. Ze hebben ze zowat overal •erdeeld. Gaat ge werkelijk weg, pp iet eind van de maand, Vernon Hoe kan ik dat nu zeggen Het was vreselijk voor haar te be ienken. dat ze aan het dansen was erwijl dit alles plaats greep. Natuur- ijk was ze vrij, indien ze thuis bij iaar moeder had gezeten ware het etzelfde geweest. Om één uur moest e in haar kamer zijn, ze moest naar ed. dat was haar plicht, doch geen »licht was in staat haar te doen lapen. Ze begon zich bezig te houden met waze gedachten, begon te wensen iij de brand geweest te zijn, niet oor hetgeen ze had kunnen doen, iaar omdat Green het haar zou zien oen hebben. Zij had beslist nooit eluk Zuster Judith moest haar toe- allig in Savoy zien. George moest aar de schouwburg van Horsey aan op de dag, dat zij er was en iet Green. Ziekte of brand, daar on men ten minste tegen strijden, -.gen onkans was niets te doen. Ein- elijk raakte ze toch in slaap, en het fas nog steeds daglicht toen dp kenstbode haar riep. Eens te meer >ok ze sajetten sokken aan. terwijl eeeuwde. ze was vermoeider dan yen ze naar bed ging. Beneden spra- en ze allemaal van de brand, ze aren er immers allen bij geweest. De brandreuk was sterker dan ooif; toen ze met de lift naar boven gin gen. Ze traden de Victoriazaal binnen, die geheel veranderd was. De eerste drie bedden waren van scher men voorzien, ze wisten wat het be duidde. Zo, Mary rook weer eens chloroform, en haar geest dwaalde naar zaal Judith. Het werd een vre selijke nacht. Mary pastte op de zie ken. De andere zuster deed het op- ruimwerk. Moeder Overste kwam een enkele maal zien, en verschillende malen werd Mary van de ene zijde der zaal naar de andere geroepen, door zieken, die haar hulp nodig hadden, of om iemand te kalmeren, die wakker schoot roepend, dat er brand was. Ze hoorde een voetstap achter haar. keerde zich om en daar stond Mr Green. Ze was haar ontroering niet mees ter. z;j waren niets dan een dokter en een verpleegster, hij hier om haar vragen te stellen, zij om hem te ver tellen wat ze gezien en opgemerkt had, opdat hij beter in staat zou zijn maatregelen te nemen. Doch toen hij verder ging om de patiënten te on derzoeken. klopte haar verpleegsters- hart wild onder haar uniform. Nu was het alsof de verpleegster weg was, en Miss Vernon alleen was overgebleven. Er was nog slechts een meisje, dat zich haar voorgevoelen herinnerde. Ze had voor hem willen uitblin ken. hoe vurig verlangde ze het thans te kunnen doenZe hoorde een vrouw, dicht bij haar. in haar bed liggen bidden. De Dokter hoorde het eveneens en vroeg Hoe lang doet ze dat reeds Min of meer. sedert ik in dienst ben gekomen Hij sprak met de wouw. als een man die vele dingen begrijpt, als een man die tot zijn kind spreekthij vertelde haar dat haar gebeden zou den verhoord worden ook indien ze stil bad. Hardop bidden hield de an deren wakker. Ik zal braaf zijn zei de oude dame. En ze was braafhoeveel ze ook de verdere nacht nog bad, niemand hoorde er iets van. Toen kwam de dokter naar de ver pleegster en gaf haar zijn orders, doch het was de man en niet de dokter, die naar haar keek, en het was het meisje, niet de verpleegster, die haar hem keek. Z'n ogen vertelden haar, dat hij geen slaap had gehad ge durende twee nachten, en ze wenste dat ze zijn brief niet verscheurd had en hem de stukken teruggezonden. Hij, hij zag haar jeugd en haar lief talligheid in de halfduistere zaal. en hij wenste uit het diepst van zijn hart, dat ze George Latimer nooit gezien had. Dan zou hij haar nim mer iets gezegd hebben, dat geen van beiden ooit zou vergeten of vergeven. Hij wenste haar goede nacht en verliet de zaal. Zijt ge bijna klaar vroeg ze de andere zuster. God zij dank. ja antwoordde deze. De meesten van hen slapen ein delijk. doch ze zijn onrustig alsof ze van de brand dromen. Dat doen ze vermoedelijk ook. Is er iets bijzonders Neen. Mijn rug doet pijn zei de an dere zuster. Dat is, omdat je niet genoeg ge traind bent,zei Mary, hoewel het met mij ook iedere nacht hetzelf de is. Mary ging de zaal in en keek naar de zieken, terwijl de andere zuster zat te eten. Toen deze er mede klaar was. was het haar beurt om te eten. Ze zat evenwel nog niet goed of de bel ging. Een dringend geval ze moest dus naar beneden. Ze zette haar bord op zij. ging naar de an dere zuster, die zat te schrijven en zei Ze bellen voor niets. Het is niet mogelijk nog iemand toe te laten, er is beslist geen plaats meer. Ze ging de gang in en een brandweer man vertelde haar dat de lift niet werkteze ging dus langs de trap naar beneden, deed de buitendeur open, en daar stond een politieman Het gewone geval, zuster, een autoongeluk, twee gewonden. «Wij kunnen hen eerste hulp ver lenen, doch het is onmogelijk ze hier te houden er is brand geweest en wij hebben geen plaats meer. Is het niet beter het in een ander zieken huis te proberen Ze zullen dood zijn voor wij er aankomen. Is het zo erg Werkelijk, zuster. Breng ze dan binnen. Ze stak het licht aan, waarschuw de de dienstdoende dokter, en bracht alles in gereedheid. Toen ze er mede gereed was hoorde ze een klagen en gestommel. Ze hadden een man op een tafel gelegd, en waren bezig een vrouw op een andere tafel te leggen. Ze keek naar de manhaar hart dreigde stil te staan. Zijn gelaat was nog steeds dat van een schoonheids god doch zijn ogen waren nu ge sloten. Voelt ge u niet goed, zuster De ze ongelukken brengen een mens soms van streek. Ja, dat is zo. Neen, ik voel mij goed, dank u. Ze had een vreselijk voorgevoel van hetgeen ze op de andere tafel ging zien, als de mannen zich zou den terugtrekkende vrouw... het meisje «God zegene haar... God zegene haar. Euston road, een vrachtwagen is op hen ingereden. Een vrachtwagen had op hen in gereden. haar mond beefde, ze had den van weg veranderd om langs het z.ekenhuis te rijden, om haar een kus toe te werpen. Schoon als een zwaluw met een geweer uit de blau we hemel geschotengekwetst en hulpeloos, niet wetend hoe het ge komen was, daar liggend verdoofd van de pijn. «Mijn zuster!...» kreet Mary. Mijn zuster De jonge dokter keerde zich om. van een gewoon ongeluk was het plotseling iets bijzonders geworden. Een oogopslag op de man was vol doende geweest om hem te zeggen, dat hij verloren was, reeds dood, eer. onderzoek van het meisje vertelde hem, dat zij geen hulp van dokters meer behoefde. Nu hij de leerling-verpleegster hoorde roepen Mijn zuster ken de zijn medelijden geen grenzen. Het stervende meisje was door een nood lottige samenloop van omstandighe den de zuster van een der zusters hier, het stervende meisje was dus voor hem niet meer een uit millioe- nen onbekenden. Ze had zijn eigen zuster kunnen zijn Wat dan Zou hij niet doen zoals de verpleegster nu deed Zou ook hij zijn armen niet rond haar geslagen hebben, haar gekust, zoete woorden tegen haar ge fluisterd hebben Alice, mijn liefste. Ik ben het. Mary. Kent ge mij Een hoestbui bracht bloed op haar lippen, Mary veegde het af. Waar is George fluisterde de gewonde. Die is in orde,zei Mary. Hij is hier ook in het ziekenhuis. Mary, ik sterf. Is het niet Neen NeenIk zal u een be<^ bezorgen en blijf bij u. c Sterven Dat is misschien nog het besteHet was al voor niets. Toen overmeesterden de gevoelens Mary en ze zonk snikkend naast haar zuster. De ogen van de gekwetste waren reeds glazig... Ze was dus in een zie kenhuis... Het ziekenhuis van Mary... Iemand boog over haar. Zijt gij Mr Green Neen. «Ik wil hem zien... Ik moet hem spreken... Vlug...» Ze gaf andermaal bloed op. De dokter en de nachtzuster, met haar arm rond Mary, deden wat ze kon den voor Alice, de andere tafel was reeds ledig. Ze spraken fluisterend tot elkaar. De moeder moet gewaarschuwd worden.(Vervolgt) Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER. 34 Boterstraat Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 10