DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN Tekenverhaal 5 naamdagen. bijzondere dagen. maanstanden. in de natuur. volkse weerkunde. herdenkdagen. wERKHUIS - REGLEMENTEN Drukkerij DUMORTIER UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND NAAR VEURNE OP 31 JULI h-b £::c;Vv8r;:rd'' Di? he; dan op Bijvoegsel aan HET YPERSCH NIEOWS 23-7-49 WEEK VAN 24 TOT 30 JULI 1949 Zondag 24 Juli: Christina, Nicetas. Maandag 25 JuliJacobus, Claudesindis Dinsdag 26 Juli: Anna. Exuperia. Woensdag 27 JuliPantaleon. Nathalia. Donderdag 28 JuliInnocentius. Victor. Vrijdag 29 JuliMartha, Seraphina. Zaterdag 30 JuliAbdon en Sennen- 1 26 Juli: St Anna. patrones der onder wijzers. meubelmakers, naaisters en lin nenverkopers. Nieuwe Maan: 25 Juli te 20 u. 33 m. 24 Juli: Oogst van de rogge 25 JuliDatum waarop in Juli de groot ste windstoot werd vastgesteld (81 kgr. per m2). 27 Juli De rietlijster vertrekt. 29 JuliDe gierzwaluw vertrekt. 30 Juli: De watersnip trekt voorbij- 25 Juli: St Jacobus. Op Sint Jacob warme dagen. Doen van kou en armoe klagen. Als 't met Sint Jacob regent Loopt de nog niet binnengehaalde oogst [gevaar. 26 JuliSint Anna. Bouwt Sint Anna mierenbergen. Dan zal ons de winter tergen. Als schaapjes aan de hemel staan, Kan men zonder regenscherm uit [wandelen gaan. Vuurrode vederwolken beduiden bin nen de vier en twintig uren regen of een gehele weersverandering. Dwarse wolken kondigen sterke wind aan. Als de wolken de wind tegemoet gaan. Komt er de volgende dag regen. 24 Juli 1857Geboorte, te Fredericia, van de Deense letterkundige Hendrik PON- TOPIDDAN. In zijn romans oefent hij hoofdzakelijk kritiek (soms zeer scherpe) uit op toestanden uit zijn eigen tijd. Deze verdienstelijke schrijver zag in 1917 zijn werk be kroond door de Nobelprijs. 25 Juli 1909De Franse vliegenier Louis BLE- RIOT. in 1872 geboren, in 1936 te Parijs gestorven, overvloog vandaag voor het eerst het Kanaal. Hier mede treedt de pas-geboren lucht vaart in een tijdperk van steeds toe nemende ontwikkelingweldra wordt de Atlantische Oceaan voor het eerst overvlogen. 26 Juli 1932Te St Martens-Latem sterft de Vlaamse letterkundige Cyriel Buys- se, die in 1859 te Nevele geboren werd. Hij schreef een lange reeks realistische romans, o. a «De Bie zenstekker Het Recht van den SterksteHet Leven van Roze- ke van Dalen Bolleken Het EzelkenTantesenz. Buysse beschrijft altijd het Arm Vlaan deren het land met de rijke bo dem maar met de schamele gezich ten. 27 Juli 1857Aartshertog Ferdinand van Oosten rijk. broeder van keizer Frans Jozef van Oostenrijk, huwt met Charlotta van België. Hij liet zich door Na poleon III verleiden om keizer (Maximiliaan) van Mexico te wor den doch kon er de toestand niet meester worden. Hij werd in 1867 verraderlijk gevangen genomen en doodgeschoten. 28 Juli 1750: Dood van Johann Sebastian BACH, de vader der Duitse toonkunst een der allergrootste muzicale ge nieën van alle tijden, directeur der Thomasmuziekschool te Leipzig, op het einde van zijn leven blind ge worden. Zijn vioolstukken worden terecht onvergelijkelijk genoemd. 29 Juli W49Dood te Antwerpen van de Vlaam se schilder David TENIERS de Oude. in 1582 geboren. Hij was een leerling van Rubens en schilderde hoofdzakelijk genrebeelden, waar onder geslaagde boerentaferelen en °ok De Bekoring van de H. Antonius(Museum Antwerpen). 30 Juli 1898: Dood van Otto. vorst van BIS MARCK. de IJzeren Kanselier. wer- kelijke stichter van het Duitse Rijk. De Kulturkampf die hij in 1872 4egen de Katholieke Kerk begon moest hij echter opgeven. Hij sloot '«gen Frankrijk en Rusland de Triple Alliantie (Duitsland-Oosten- rijk-Italië). In 1890 gaf Willem II hem zijn ontslag. (O.-P.) In een eigen gemaakt klein zeilbootje begon Flap zijn wereldreis. O. wat was hij Want s avonds kwamen plotseling heel grcte donderwoiKen opzetten en uegon gelukkig zo alleen op het water in een heerlijk weer en met het vooruitzicht op heel het ontzettend te sneeuwen Flap werd bang. en dat zegt wat, want Flap was een veel wonderlijke en plezierige belevenissen. Met een roeispaan stuurde hij in de heel dappere Pinguin. maar het werd zo onheilspellend om hem heen en zijn bootje richting van Groenland, want Witbuik had hem verteld, dat daar Pinguins woonden slingerde zó geweldig, dat hij zich zeeziek begon te voelen, zijn reddingsgordel (die dat die dan misschien de weg wel verder wisten. Maar zó gemakkelijk ging het niet hij ook had meegenomen), om deed en helemaal in elkaar gedoken achterop ging zitten, terwijl de wind zijn zeiltje deed scheuren en hem op en neer gooide van belang. nieuwe dru!; ^jn te verkrijgen ter H B« terstraat IEP ER Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 615,00 Frans goudstuk 536.00 Zwitsers goudstuk 510,00 Gouddollar 126,00 Dollar 46.75 Gulden H'85 Zwitserse frank 11.75 100 Franse frank 14,00 Pond 132,00 Westduitse Mark 8.30 Tuinbouwtentoonstelling te Oostende. De tuinbouwveiling De Kustte Oost ende, zal op Zondag 28 Augustus, haar nieuwe veilingsgebouwen inhuldigen, ge legen in de Pycke. Aerdelaan 47. te Stee- ne (Oostende). Ter dezer gelegenheid wordt een tentoonstelling gehouden van allerhande tuinbouwproducten, geteeld In de provincie Westvlaanderen. Steeds valse bankbiljetten- Verscheidene banken hebben valse 100 fr. biljetten ontvangen. Deze biljetten dragen allen het nummer 1547 L 953 en als datum 20 Augustus 1947. Oudheidkundige ontdekking te Tielt. Bij opgravingswerken in het puin van een kapel werd te Tielt een fles ontdekt, die dokumenten bevat uit de dertiende eeuw. betrekking hebbende op de bouw der kapel. De fles was in verguld papier gewikkeld. Oudheidkundige ontdekking te Koksijde. Te Koksijde-Bad werden belangrijke overblijfselen ontdekt van de abdij Ter Duinen i, die tijdens de godsdienstoor logen werd verwoest. De omheiningsmuur werd over verscheidene meter blootge legd, evenals een deel van de poort. Het verbruik van boter. Volgens statistieken zouden thans in België ongeveer 900.000 melkkoeien zijn, wat een voortbrenging van 70 000 ton bo ter betekent. Daar het jaarlijks verbruik 90.000 ton boter bedraagt, zouden er dit jaar 20 000 ton boter moeten ingevoerd worden. De werkloosheid. Tijdens de week van 3 tot 9 Juli 1949 waren er per dag gemiddeld 162.496 vol ledige en 52.639 gedeeltelijke werklozen opgetekend. Reispassen voor het buitenland. Talrijke personen vragen inlichtingen over de reispassen voor het buitenland. De reispassen kunnen bekomen worden op het gemeentehuis, mits voorlegging van 3 pasfoto's. Voor sommige landen is even wel een bijzondere regeling getroffen. Voor Nederland is het voldoende in het bezit te zijn van een reispas of door- gangsbewijs ter vervanging van een pas poort. afgegeven of verlengd na 1 Ok tober 1944. Voor Zwitserland en het Vorstendom Liechtenstein gelden dezelfde regels. Voor Frankrijk is geen paspoort ver eist. De Belgische onderhorige verblijvend in België, mag tussen beide landen rei zen. mits in het bezit te zijn van a) Nationaal paspoort, zelfs vervallen, op voorwaarde dat het na 1 Oktober 1944 is afgeleverd of hernieuwd b) Belgische identiteitskaart, afgeleverd, hernieuwd of geldig verklaard sedert 6 Oktober 1944. Voor Luxemburg is geen paspoort ver eist De Belgiscbe identiteitskaart is vol doende om aldaar te worden toegelaten- Gunstige vooruitzichten voor de fruitoogst Het aleemeen verbond van de fruit kwekers beeft la'en weten da' de fruit oogst zeer overvloedig is en dat de voort- brengst tot 15 Augustus nog zal stijgen. Wonderen te Beauraing door de kerk erkend- Monseigneur Charrue, bisschop van Na men, heeft een dekreet bekend gemaakt waarbij twee genezingen die in 1930 te Beauraing plaats vonden, als mirakuleus worden erkend, en dank zij de voorspraak van O. L. Vr. van Beauraing, aan Gods tussenkomst worden toegeschreven. Bo vendien heeft de bisschop van Namen aan de geestelijkheid van het bisdom een brief gericht, waarin hij verklaart te kunnen zeggen dat de H. Maagd werkelijk in de winter van 1932-33 aan de kinderen te Beauraing is verschenen. Het Lam-Godsspel te Gent. Op het plein tussen het Belfort en de St Baafs-kathedraal te Gent. wordt op 7. 11. 14, 15, 21 en 28 Augustus a. s. het groots mysterie-spel Het Lam-Gods opgevoerd. Het staat onder de algemene leiding van Herman Van Overbeke en werd getoonzet door de Gentse komponist en Rome-prijs. Robert Herberigs. De bij belteksten, die het spel binden, zijn van E. H. Hulpiau. terwijl de regie in han den is van Anton Van de Velde. Er zijn 5804 zitplaatsen, respectievelijk van 150, 100. 75, 50 en 30 frank. Er zijn eveneens staanplaatsen aan 10 fr. Groepen van ten minste 20 personen genieten 10 ver mindering. Staatsbetrekkingen. Wie een staatsbetrekking wenst dient zijn aanvraag te doen aan het Vast Sekretariaat voor werving van het Rijks personeel29. Middaglijnstraat. Brussel St Margareta-viering te Licbtervelde. De alom-bekende eeuwenoude St Mar gareta-viering zal dit jaar op Zondag 24 Juli plaats hebben. Vooraf zal Radio- Kortrijk twee uitzendingen besteden aan deze historische plechtigheid. Het eerste maanschip in 1960 De Canadese Rocket Societyheeft het plan opgevat tegen het jaar 1960 een raket met volledige bemanning naar de maan te sturen en vandaar eventueel nog enkele bijkomstige uitstapjes naar andere planeten in te richten. De tocht zal wor den uitgevoerd in een maanschip dat de vorm heeft van een kanonprojectiel, met een lengte van 60 meter, een door snee van 25 m. en een gewicht van 1000 ton, wanneer het volledig bemand en van brandstof en voorraden voorzien is. De totale uitgaven zouden 500 millioen dol lar bedragen. Er worden thans twee reis routes ter studie genomen de ene para bolisch. die de snelste zou zijn en slechts ongeveer 15 uur zou durende andere elleptisch, die echter vier dagen heen en vier dagen terug zou vergen. Blinden zullen kleuren kunnen onder scheiden. Twee ingenieurs van Sverdlovsk hebben een apparaat geconstrueerd, dat de blin den zal mogelijk maken kleuren te on derscheiden. Een foto-electrische cel, die ongeveer een pond weegt, vangt licht stralen op. die worden omgezet in ge- luidgolven, die door een overgevoelig te lefonisch draadje aan het oor van de blinde, grager van het toestel worden meegedeeld. De verschillende kleuren zenden verschillende stralen uit en leve ren diensvolgens ook verschillende sterke geluidsgolven op. Luidens de jongste be richten werden er reeds proefnemingen met zeer bevredigende resultaten geno men. De hitte brengt kinderverlamming. Ingevolge de grote hitte heeft men ne gen gevallen van kinderverlamming in de noorderlijke wijken van Londen vast gesteld, terwijl ook op het platteland sporen van deze ziekte werden vastge steld. Belgen in het Rijnland. In Rijnland-Westfalen zouden er 3 893 Belgen verblijven, die geen deel uitmaken van het bezettingsleger. Kippen zonder vleugels- Na twaalf jaar opzoekingen is het een landbouwer van Iowa gelukt kippen zonder vleugelste kweken Deze opzoe kingen hebben hem 15.000 dollar (660 000 fr.) gekost. Aan deze kippen is meer vlees, daar de beendervorming van de vleugels uitgeschakeld is. Twee Turken vonden de ark van Noach. Twee Turken, die op zoek waren naar de overblijfsels van de ark van Noach. hebben verklaard deze gevonden te heb ben. De een noemt evenwel een andere plaats dan de andere en beiden gaven de meest uiteenlopende beschrijvingen over hun zogenaamde ontdekking. Wereldburger Garry Davis trekt zich terug. Garry Davis heeft verklaard, dat hij zich tijdelijk uit de beweging der wereld burgers terugtrekt. Hij verklaarde, er enige tijd tussen uit te willen trekken, om te kunnen studeren en mediteren. Davis was van oordeel, dat zijn be kwaamheden op het ogenblik onvoldoen de warenen zei te willen denken over de volgende stap voor het verkrijgen van een wereldregering. TOEMSMOIK In het Westland weet iedereen dat op de laatste Zondag van Juli de beroemde Boetprocessie te Veurne uitgaat. Voor wie het mocht vergeten hebben schrijven wij vandaag deze titel boven ons opstelook echter voor diegenen die van hun tocht naar Veurne eens een echt toeristisch uitstapje willen maken, waarin ontspan ning en leren een schoon geheel zullen vormen. Als er in heel West-Vlaanderen één stad is die wij boven Veurne verkiezen dan is het Brugge, maar na Brugge spant Veurne stellig de kroon. Het oude stadje van Veurne-Ambacht dat gedurende we ken en maanden ligt te sluimeren in zijn rust van stille straten en vaarten is bij na iets enigs in ons land. Ook hier geldt weerom wat wij verleden week nog neer schreven de schoonheid ligt aan onze eigen deur en wij zien ze niet. Wij trek ken honderden, soms duizenden kilome ters ver om naar schoonheid te zoeken, die wij in ons eigen huis hebben. Veurne zal volgende week weer eens het levendige stadje worden, voor een dag of zowat (de kermisdagen uitgezon derd!). waarna het opnieuw zal inslui meren in zijn kalme rust. Maar nu het dan toch zal weerklinken van zang en klokkengeluid zullen ook wij er heen trek ken. om die zo indrukwekkende stoet van bruine boetelingen te gaan bekijken. Ouderen van dagen of moeders met jonge kinderen zullen de tram verkiezen en rechtstreeks naar het doel afreizen om ook nog de gelegenheid te hebben een uurtje of wat aan zee door te brengen. Hoe zouden wij anders kunnen dan hun dat genot te gunnen. En dan nog van har te Maar voor de jongeren zij weten het al langer dan vandaag is er de fiets weggelegd of beter staat de fiets al klaar. En dat die tocht van een dertigtal kilo meter werkelijk een heerlijke tocht kan worden hoeft zeker niet meer gezegd Er is over heel de weg steeds iets te zien Om met een bezoek aan Brielen-kerk te beginnen. Want wie onzer deed zich reeds de moeite om het interessante moderne kerkje van Brielen. werk van arch Du- gardijn. eens binnen te gaan Hebt u reeds E'.verdinge. zijn zeer schone kerk aan St Pieter en Paulus toegewijd, al met die heuglijke vacantiedag dat uw tocht zal leiden naar de veie streek van Veurne- Ambacht. Komt ge dan Woesten voorbij sla dan even verder af naar de abdij van de Trappisten van Westvleteren riid dan verder door naar Westvleteren zelf en doe eens de moeite om de werkelijke schatten van de kerk te gaan leren ken nen. Als ge terug komt binnen acht da gen zult ge mij stellig gelijk geven En dan komen wij in de typische streek van Veurne-Ambacht. Reeds even vóór Elzendamme voelen we reeds de lucht van de weidse streek der weiden en der Pol ders, ruiken wij reeds de zilte lucht die ons tegenwaait van uit de zee. Is het nog te vroeg om recht door te steken naar Veurne Daar in 't Noord-Oosten ligt Loo. dat schattig stadje waar ge met vreugde zult ontvangen worden. En krijgt ge er de Z. E. Heer Pastoor Van Dromme te pakken, dan krijgt ge aan hem de beste gids die ge misschien ooit in uw leven zult gehad hebben. Hij zal u ver tellen en bewijzen dat Loo een echt kunst stadje en zijn kerk een juweel is, die vooral niet gekend zijn. Onze ontdekkingsreis is werkelijk nog niet ten eindeEr wachten ons nog zo vele heerlijkheden even voorbij de Nieu we Herberg lokt ons de rustige weg naar inkem. met zijn gedeeltelijke Romaanse St Omaarskerk. met zijn Kasteelhoeve Het Blauwe Huisuit de 16de eeuw. »okt ons de toren van de O. L. Vrouw- kerk van Wulveringem, het prachtige omwalde kasteel van Beauvoorde (16de eeuw), dat zoals sommigen misschien wel weten eigendom is van de Koninklijke laamse Academie- Hebt u nog een ogen blik tijd vooraleer de processie begint 7 De pastorij van Houtem. die historische bekendheid verwierf tijdens de eerste we reldoorlog, moet u toch ook eens gezien hebben En als er dan nóg wat tijd overblijft met de fiets is men toch gauw overal laat dan Bulskamp maar liggen en rijd vlak door de uitgestrekte vlakte van de Moeren, niet langs de grote baan. maar langs de kleinere misschien wel hobbelige banen, en ge zult te Adinkerke uitkomen van waar in een kwartiertje Veurne te bereiken is net op tijd om uw fiets te gaan stallen en een ander historisch stuk. de heerlijke boetprocessie te gaan bijwo nen. Had ik bij de aanvang van dit artikel geen gelijk te zeggen dat de schoonheid aan eigen deur ligt. Zo ge er nog niet van overtuigd zijt. trek er dan maar eens onder mijn leiding heen, volgende zon dag, en vertel mij dan eens in een open hartig briefje of 't meegevallen is of nietVIATOR

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5