De «Hostellerie St Nicolas» MEUBELEN We Mylle-Markey Zonen V - U L P E N LIEFDESTRIJD HUWELIJKSMALEN, BANKETTEN en ALLE ANDERE FEESTELIJKHEDEN. Verzorgde KeukenMatige Prijzen Drukkerij DUMORÏIER Vrij naar het Engels door A. L. Breghts SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGGevulde Tomaten Sago- KerveUoep Ragout van vers ge braden vlees Aardappelcroquetjes Rode Amandeipudding. MAANDAG: Biefstukjes Princess e- bocntjes Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding met verse vruchten DINSDAGKomkommersla Garnalen met gekookte Eieren Gebakken Aardappelen FTuit- WOENSDAG: Gebakken Lever Tuin bonen met Peterseliesaus Gekook te Aardappelen Ri.stepap. DONDERDAG: Varkenslapjes Mei raapjes Gekookte Aardappelen Appelcompote. VRIJDAGGebakken Schol of Tcng Sla Frites Fruit. ZATERDAGGehakt Andijvie Ge kookte Aardappelen Karnemelk- pap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Sagokervelsoep. Benodigd60 gr. parelsago. 100 gr kervel, een klompje boter. 2 uitjes. 2 eieren en water. BereidingDe sago met 1 liter water een uurtje zacht laten koken, daarbij voe gen de kervel even met boter en de paar uitjes opgestoofd de soep aanlengen tot twee liter, nog even laten doorkoken en afmaken met een paar eieren. Ragout van vers gebraden vlees. Be nodigd 500 gr. kalfsvlees, wat boter, foe lie. thijm, peterselie, een worteltje, een lepel bloem of maïzena, wat citroensap BereidingHet kalfsvlees in stukjes snijden, wassen, zouten en in boter bruin braden Er een paar kopjes kokend water bijvoegen, wat foelie, thijm. peterselie en een worteltje Hiermee het vlees gaar stoven. Zo nodig, af en toe een scheutje water bijvoegen en op het laatst wat ci troensap dan de saus binden met een lepel bloem of maïzena. Het vlees op brengen met aardappelcroquetjes. In de saus kunnen wat gehaktballetjes meege- stoofd en deze in een kring om de ragout heen geplaatst worden. Rode Amandelpudding. 1 liter melk met een citroenschilletje en een paar le pels suiker laten koken, er 100 gr. gar nalen of gehakte amandelen (waarbij een paar bittere), door roeren en. van het vuur. 40 gr. rode gelatine. Bij deze pud ding citroensaus geven. KEUKENGEHEIMEN. Eieren inleggen Als we eieren willen inleggen voor de komende winter, moeten we dat nu doen. Vele huisvrouwen menen djt reeds in de maand April te moeten doen de tijd dus. dat de eieren op zijn goedkoopst zijn. Dit is echter verkeerd Weliswaar beta len we nu de eieren wat meer dan in het voorjaar, maar het risico, dat we ge durende de winter slechte eieren zullen hebben, is nu veel kleiner. Denk eens aaneieren, in April opgelegd, moeten reeds de warme zomermaanden door staan. en lopen dus veel meer kans slecht te worden dan de eieren, die we nu in zuilen maken en die reeds binnen 2 a 3 maanden worden gebruikt. Gebruik voor de inmaak uitsluitend zeer verse eieren. Maak er niet meer in dan de hoe veelheid welke ge gedurende de winter maanden denkt te gebruiken Ingemaakte eieren laten staan tot de volgende winter is werkelijk niet aan te raden De beste inmaakmethode blijkt deze van het bewaren onder waterglas te zijn Hiervoor giet men op 1 liter water glas 9 liter kokend water. We roeren dit mengsel goed door elkaar en laten het staan tot het kcud is. Deze hoeveelheid is voldoende voor het inleggen van 100 a 125 eieren. Intussen wassen we de eieren zorgvuldig schoon en schikken ze in een uitgekookte, zuivere Keulse pot. Nu gieten we de koude waterglas-vloei stof er op. zo dat de eieren volledig ge dekt zijn. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Voor babykleedjes, die opgeborgen HET YPERSCH NIEUWS BIz- 10 13-8-1949 worden, moet men de volgende voorschrif ten in acht nemen Was het gesteven goed uit. Anders vergeelt bet weefsel Houd linten en gaas boven de stoom van kokend water en trek de kreukels er uit. Leg. om al te erg kreukelen te voor komen. proper dun vloeipapier in de holtes. Worden zijden gordijntjes, spreitjes of dergelijke voorwerpen bij het opber gen scherp omgevouwen, plaats dan een rolletje vloeipapier tussen de plooien. Pak witte goederen in geblauwde doeken Ze blijven dan wit. Om inkt voor schimmel te bewaren, giet men er enkele druppels creosoot bij Het schoonhouden van de inhoud van een open boekenkast gaat het best met behulp van een ganzenwiek of met een stevige kwast. Als men dit werkje op ge- rtge.de tijden doet en er de ramen bij open zet. vliegt het stof voor het grootste gedeelte de wijde wereld in. Ook een der onderdelen van de stofzuiger kan daar voor uitstekende diensten bewijzen. WAAROM LIEGEN KINDEREN Er zijn verscheidene redenen, waarom een kind liegt In de eerste plaats kan dat angst zijn. voor een standje, een be risping. straf. Dat is gemakkelijk te ver klaren. De schuld voor dit jokken ligt dan niet bij het kind zelf. maar bij de ouders en opvoeders. Soms liegt het kind uit een gevoel van minderwaardigheid, van schaamte. Vooral tegen zijn school vriendjes en leeftijdgenootjes zal dat het geval zijn En dan is er nog een soort lie- 6, G. de Stuersstr. - IEPER - Tel. 622 houdt haar feest- en vergaderzalen te uwer beschikking voor In uw eigen belang, voor DE BESTE KWALITEIT DE VOORDELIGSTE PRIJZEN DE TROUWSTE BEDIENING Koopt in het Huis Zonnebekestw. 129, IEPER (Rechtover de Cité Ligy) Grote keus in SLAAPKAMERS vanaf 4.950 fr. tot 17.750 fr. EETPLAATSEN vanaf 7.500 fr. tot 11.150 fr. VOLLEDIGE KEUKENS vanaf 3.175 fr. of 275 fr. per maand. KEUKENBUFFETTEN - KLEERKASTEN - TAFELS - STOELEN - MATRASSEN - ZETELS en ALLE KLEINMEUBELEN Schone keus in IJZEREN BEDDEN KOSTELOZE THUISBESTELLING - VERZORGD WERK Gemak van betaling in 6, 9 of 12 maandstortingen (1970) gen. dat eigenlijk geen liegen is. Klinkt paradox, maar als ik u verklaard heb. wat ik er mee bedoel, zult u het met mij eens zijn. Ik bedoel n.l. het liegen, dat de uiting is van een grote fantasie. Een kind komt uit de schoolonder weg heeft het een beetje lopen fantaseren. Thuis gekomen, vertelt het een opgewonden ver haal. dat het een hond gezien heeft, zo groot, zo groot... Later blijkt, dat er niets van waar is. Verdient het kind straf voor deze leugen Mijns inziens nietwant dit is geen liegen geweest, om straf te ontlopen. Het kind heeft onderweg de geschiedenis ge fantaseerd en thuis als waar verteld. Er behoort zeer veel liefde en tact toe. om het kind aan het verstand te brengen, dat dit soort vertelsels voor an dere mensen op liegen lijkt. Maar zoals reeds gezegd, heel veel liefde en begrij pen is daarvoor nodig Een kinderziel is zeer gauw gekwetst. Een enkel woord is soms al voldoende, om ons het mooiste, dat een kind te geven heeft, zijn ver trouwen. te onthouden. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Moederkesdag Alhoewel het meer en meer de gewoon te wordt Moederkesdag op de tweede Zondag van de Meimaand te vieren, blijkt toch in onze Vlaamse gewesten de voor keur naar 15 Augustus te blijven gaan. Met recht menen velen de Feestdag der Hemelmoeder ook de aangewezen feest dag voor onze Aardse Moeder te vinden Het is mooi en aangrijpend dit Moe- derfeestIn elk gezin doet groot en klein zijn best om moeder die dag een uiting van dankbaarheid en een blijk van hulde te brengen. Moeder zelf is soms wel een beetje in de war bij al die drukte om haar. Ze vindt alles wat ze voor kinderen en huisgezin doet zo gewoon en vanzelf sprekend. dat ze zich afvraagtwaarom dit alles Maar als ze dan de dankbare blikken uit de ogen van haar kinderen opvangt, als ze haar een klein geschenkje of bosje bloemen aanbieden, of wanneer een der kleintjes een versje ter hare ere opzegt ja, dan springt haar moederT hart van geluk bijna uiteen. Geen grote kostbare geschenken zijn het, die moeder gelukkig maken. maar wel liefde en dankbaarheid. En dat kan een kind nooit té veel aan zijn moeder tonen. Moeder immers is de spil, het middenpunt van het gezin. Hoe vreemd en anders is het (1699) in het huis als moeder niet thuis is hoe stil en triestig is iedereen als zij een* ziek te bed ligt... Laatst hoorde ik ee grote jongen, van zeventien jaar deze woorden uiten Ik heb geen thuis meer Moeder is dood Dus als moeder er niet meer is. is er veel kans dat het huisge zin uiteenvalt Daarom dient de moeder hoog gewaardeerd te worden. Daarom is de dag van Moeder zo mooi. en zou ik iedereen willen aanmoedigenindien uw lieve moeder nog hebt, brengt haar dan een hulde op deze MOEDERDAG Ook de volwassenen, die zelf reeds een huisgezin hebben gesticht en hun moeder nog hebben, zuüen deze dag voor haar niet onopgemerkt voorbij laten gaan Brengt haar vandaag een bezoek. Neem voor uw oude moeder de schoonste bloe. men mee... volgend jaar hebt ge er mis schien geen gelegenheid meer voor. Woont ge te ver van moeder af om haar te kunnen bezoeken, schrijf haar dan eeh hartelijke spontane brief, en ik ben er zeker van. dat ook uw moeder deze dsz vertederd en gelukkig zal zijn. omdat ook haar kinderen aan haar hebben gedacht (Alle nadruk voorbehouden) TANTE DINA. EEN steeds het ideale geschenk De grootste keus vindt U steeds ter 34, Boterstraat, IEPER 6 Nu eerst begrepen Linda en Sybil wat Tony bedoelde toen hij hen zei ge zult het wel begrijpen, zodra ge de weg ziet. Kaye was een goed chauffeur en blijkbaar iemand die er, in gewone omstandigheden, van hield er een goede vaart in te zetten. Nu reed hij met de grootste voorzichtigheid, en wat blijkbaar niet in stemming om veel te zeggen. Plotseling verliet de wagen de grote weg en zwenkte een zijweg in. Aan beide zijden, zo ver het oog reikte, wargn niets dan velden te zien waarop de mensen nog werkten. Het diepe groen der gewassen werd telkens gebroken door kleine afwa teringskanalen, die in de laatste stralen der zon lagen te schitteren. Hier was het kalm en tevens koel. Linda voelde zich na het gewirwar en de drukte van de grote weg op gelucht. Zij vond het landschap bui tengewoon mooi. De werklieden in hun lange gewaden leken wel op figuren uit net Oude Testament. Hier en daar. ver weg. juist boven de maïSr velden uitstekend, lagen kleine brui ne dorpen tussen palmbomen. Ik ga van dit land houden, dacht Belinda, en hield de adem in. Plotseling, zonder enige overgang, baadde alles in een donkerrood licht, dat vlug naar roze overgingde zon was weg en de arbeiders spoedden zich naar hun dorpjes. De weg ver smalde. liep door een bos dadel bomen. Ze sloegen weer af en kre gen iets. dat op een laan geleek, in zicht. Grote mimosabomen stonden aan weerskanten van de laan, het schemerde reeds en een diepe stilte lag op heel de omgevingde bomen stonden roerloos, geen takje, geen bladje bewoog. Opeens zag Linda een grote pcort. in een gele muur, en i boven de poort het opschrift i La Tranquillité De sensatie, de werkelijke sensatie van die enige, lieflijke naam! De levende gewaarwording van heel het domein. Ineens Onverwachts Ver van alles wegVerdolken in het groenBelinda's hart scheen een ogenblik stil te staan. Neen. niet hier, niet hier schreeuwde het, niet hier met Kaye alleen, zuchtte ze, dat is werkelijk te veel Sybil verbrak de stilte. O wat een prachtig huisWoont u hier Majoor Kaye Kaye reed door de poort naar het huis, dat langs drie kanten van een veranda voorzien was. Ik houd van die naam, zei Be linda, toen haar gastheer haar de hand reikte om haar bij het uitstap pen behulpzaam te zijn. Werkelijk Ik heb die naam niet gegeven, doch hij hoort bij het huis. Hij zei het luchtjes, maar verborg een zekere prikkelbaarheid, die Linda niet ontsnapte. Was hij vermoeid Of Ze keek naar hem op en zag zijn droevige grijze ogen... Die wee moedige ogen, die ze zestien jaren geleden heel lief had gehad, en nu nog met al de liefde van haar hart bemindeZe meende in die ogen een prikkelbaarheid te ontdekken, en haar eigen blijde verwachting, nsar liefdesextase was meteen stuk ze zweeg en ging met Sybil het huis in. Ze trad het homevan Kaye binnen, en ze wist, ze was er van overtuigd, dat men er niet verlan gend naar haar uitzag. «La TranquillitéWas het misschien niet beter die naam te veranderen vroeg ze zich af, en ze probeerde te glimlachen. Die enkele, onuitgesproken woorden waren een voorspelling. Met de komst van Belinda was de rust van «La Tranquillité» weg. verdwenen uit het leven van de drie personen, die er hun home hadden. Gelukkig waren ze er alle drie even onbewust van... Het was heerlijk koel in de hal. slechts schaars verlicht door een en kele hanglamp. Laat ons naar het salon gaan, zei Majoor Kaye. Wij hebben voor alles behoefte aan iets te drinken. Voorafgegaan door hun gastheer, begaven Linda en Sybil zich door de hal naar een grote kamer, die aan de rechterzijde was gelegen. Het was eerder een zaal, groot en ruim, over de gehele breedte van het huis en zeer hoog. Op de vloer, uit groene rn blauwe tegels, lag hier en daar een Assiutikleedje. De muren van plaaster en kalk, waren erg ruw doch hagelwit. De meubelen waren in donker eikenhout. Enige rode krui ken, een paar antieke kandelabers, enkele wandborden gaven stemmige kleureffekten. Aan het ene eind was een open haardvuur, er omheen ston den enige gemakkelijke zetelshet leek een oase in de kale schoonheid van het andere gedeelte van de ka mer. Olielampen op consoles langs de muren zorgden voor de verlich ting. Wat een eigenaardige kamer, mopperde Sybil. Hebt ge geen elec- trisch licht Kaye's glimlach had niet de gewo ne zachtheid, toen hij 'n ontkennend antwoord op die vraag moest geven Dat hebben wij nog niet, zei hij. Ik heb wel gemeend het aan te laten leggen, doch het kwam mij tenslotte overbodig voor. Electrisch licht zou de stemming bederven, zei Linda, het zou een wanklank geven. Deze verklaring deed Kaye's ge zicht ontspannen. Hij wendde zich vlug naar haar en zei tevreden Ge schijnt dus tegen een beetje ongemak te kunnen Indien U deze kamer als «een ongemak beschouwt, zal ik er zeer goed tegen kunnen, antwoordde ze hem met hartelijke lach. Zo. ge houdt dus van deze ka mer Ze zaten bij de haard en Kaye schonk, op een laag tafeltje naast hen. dranken m. Het is een wonder schone kamer, betuigde Linda. Eigenaardig zo iets in Egypte te vinden. Het doet mij aan oude schilderijen uit Hollandse en Vlaamse interieurs denken. Ja, gaf Kaye toe, het lijkt er wel wat op, hoewel het een Norman- disch interieur is. De Ridder bracht alles uit zijn kasteel, dat ginder er gens in Normandië staat, mede, en het is nog al goed behouden. De Ridder Ja, een Fransman, die het huis liet bouwen en het bemeubelde. Dit gedeelte van de meubels komt van hem, het ander is mijn werk ik weet, dat het afbreuk doet aan het geheel, doch men moet toch wat als comfort hebben. Kon de Ridder het zien, hij zou zich in zijn graf omdraaien Is er een badkamer? vroeg Sy bil. Dat is ten minste van meer be lang dan die stomme oude meube len Maar ik vrees dat er geen is. Er staan er u twee ter beschik king, gaf Kaye kort ten antwoord. In dat geval had ik gaarne on middellijk een warm bad, zei Sybil. Ze had een gemelijke trek op haar vermoeid gezicht en zag er alles be- nalve leuk uit. Jullie kunt de kamer verder zitten bewonderen, zei ze, ik ga een bad nemen. Ge zult uw bad hebben, zodra Miss Summers gereed is, zei Kaye op bevelende toon. Linda zette haar glas neder en zei kalm Ik ben klaar. Majoor Kaye. Dan zal ik u de kamers aan wijzen, zei Kaye en ging hen voor, door de hal, de trap op. Hier is uw kamer, Miss Sum mers, en daar is die van Sybil. De badkamer ligt er juist achter. Ik hoor de vrachtauto. Ik zal uw bagage onmiddellijk boven laten brengen vVij souperen te acht uur. Ge hebt EvenaltijH T beetje te "sten. c?na!S de kamer beneden, waren de slaapkamers groot en luchtig met v,«ren en ruwe mJL otdden waren smal en met een groot net overtrokken. i iede,re kamer st°nd een witge lakte toilettafel, met enkele schut ven. en een hangkleerkast. Een paar rechte eveneens witte stoelen, vormden het verdere meubilair. Het scheen dat de Ridder, eens aan de slaapkamers gekomen, alle interesse in het huis had verloren, tenzij dit enkel kamers waren, die toen alleen in tijd van nood werden gebruikt. Ze waren hel der, fris en koel. en dat was toch het voornaamste hier in dit land. Grote glazendeuren gaven toegang tot het balkon, een geur van bloemen steeg uit de tuin op, en men keek op een massa groen en hoge bomen, iets verder Er was geen geluid, behalve de droevige zang van een late vogel en het zachte ruisen van de wind in de bomen, en geen licht, buiten de kring van het lamplicht voor de ra men van het huis. Het scheen Linda, dat ze aan het eind van de wereld zat, en in zekere zin was het ook zo, immers de onme telijke woestijn paalde aan de bezit tingen van La Tranquillité wonderbare avond, de sterke geuren die uit de tuin opstegen, het nieuwe, het vreemde, en boven alles, of hu het wilde of niet, het feit dat ze m de onmiddellijke nabijheid van Ka> - was. overweldigde haar. Spijt koude en vormelijke van zijn ont vangst, welde de vreugde weder m haai op. «Wat er ook gebeuren mocht, wat er ook het einde van 20 zijn ik ben hier juichte het in ha binnenste. Bedienden brachten de bagage nen en Linda ging eens kijken Sybil het stelde. Het was blijk allerminst naar haar zin. Deze afschuwelijke kamer ze, zij lijkt wel op iets uit een beteringsgesticht. Linda trachtte Sybil op te ren, en zei,t. Het zal er heel wat beter zien. als ge uitgepakt hebt en eigen dingen om u heen zieta Het zal er nooit beter ui onmogelijk met die hoge meesmuilde Sybil. monte- Verantwoordelijke uitgv: er L. DUM OR"HE R34 Boterstraat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 10