PLANTEN e n DIEREN RIJKSTECHNISCHE «CHOOL met HANDELSAFDELING rs ÏÏV*TkS 175 031 nrs 6 en 20. MAAND AUCUSTUS I KPE It 1. - VOORBEREIDENDE AFDELING 2 jaar 2. - MIDDELBARE AFDELING 3 jaar MODERNE AUTOCURSUS STAATSBREVET Aanvang der lessen op Maandag 5 September te 18 u. Lening tot Wederopbouw Binnenlandse Premielening 1938 gemeentekrediet van België Verwoeste Gewesten 1922 Drukkerij DUMORTIER Ouderdoms- en overlevings pensioenen KOLONIALE LOTERIJ het ypebsch \iei*ws BJz. 4 13-8-1949 ONZE KAMERPLANTEN 1- Zuivere luchtDikwijls is de lucht in de woonkamer verontreinigd door de lange aanwezigheid van personen, drank- of etensgeuren. roken. enz. Daarcm is het voor de kamerplanten nodig, dat er regelmatig behoorlijk ge.ucht worde. Het volstaat de ramen en deuren een tijdje flink open te zetten. 2. Pas op voor tochtBij het luchten van kamers, dient men ook in de zomermaanden zeer voorzichtig te zijn. Immers zeer dikwijls sneuvelen bloemen, door de tochtbijv. planten in een gang. waar als begrijpelijk de deur herhaaldelijk wordt geopend. 3. Geen te droge noch te vochtige luchtDroge lucht is oorzaak dat vele planten een ziekelijk aanzien krijgen, of dat knoppen en bloem zich slechts ten dele of helemaal niet ontwikkelen. Veel gieten verergert de kwaalde potgrond wordt zuur. 4. BelichtingEr zijn schaduw- en zonneplanten. Aldus is het nodig voor elke soort van planten de juiste belich ting te kennen. Een te weinige belich ting is oorzaak van het niet of slecht groeien der planten Wordt het maximum overschreden, dan kenmerkt zich dit door het verkleuren, en in vele gevallen door het ontijdig geel worden der bla deren. 5. Gieten Planten met harde en leer achtige bladeren (palmen. Clivia. Aspi distra. e. a.) hebben minder water no dig, dan die met zachte bladeren (Co- leus Primula, e.a.). De maand Augustus is wel de gevaar lijkste maand voor de kamerplanten. De temperatuur is dan normaal veel hoger en de planten hebben dan ook meer water nodig. Verlofgangers vergeten dan wel eens aan hun kamerplanten te denken, wanneer zij voor enkele dagen weggaan. Ze vinden ze dan bij hun thuiskomst, verwelkt terug. Om dit te voorkomen graaft men de bloempot ten op een lommerige plaats in de volle grond en daar zullen de planten wel het nodige vocht vinden. Het is nu ook de tijd tot het voort- kweken met stekken van geranium, de kamerplant bij uitstek. Men zorgt er voor dat de grond niet te vochtig is om verrotting der stengels te voorkomen en men bedekt tevens de bovenste laag van de grond met een laagje rijnzand om te vlugge verdamping te voorkomen. IN DE BLOEMENTUIN Nu kan men zich ten volle rekenschap geven over wat een zekere soort of va riëteit planten op een bepaalde plaats kan geven, wat betreft kleur en bloemen tal. duur van de bloei, hoogte van het gewas. enz. Het is ook in de maand Augustus dat men het plan van de bedden en perken van het laatste jaar moet bestuderen en die studie zal het opmaken van het versieringsplan voor het volgende jaar bepalen. Bij het opmaken van die ont werpen bedient men zich van de opge tekende nota's en nadien zal men juist weten hoeveel planten men nodig heeft. In de tuin gaat men voort alles zuiver te houden. Men neemt de verwelkte bloemen weg om zaadvorming en uit putting der planten te vermijden en de bloei te verlengen. Op één jarige en andere planten oogst mer. rijp zaad. zoveel mogelijk in de vruchten en als het kan met een deel van de plant of zelfs met de gehele plant, die men te drogen hangt. Als het zaad good droog is zal men slecht weer be nuttigen om het te reinigen. Mer. bewaart het zaad het best in pot jes jf g.aasjes. die open blijven om de lucht toe te laten. Bloemen en grasachtige planten voor droge bloemtuilen worden nu afgesne den en met de kop naar omlaag te dro gen gehangen. Men beschut ze tegen regen en zon. In de borduren met doorlevende plan ten. zal men deze goed steunen met het oog op de felle herfstwinden. De planten, die nog moeten groeien en bloeien en waarvan de grond meer achterlijk is. krijgen wat scheikundige mes; of bloeimest. De bomen, heesters en planten nazien: moesten die een gedeelte van het zicht wegnemen, dan zal men zoveel weg snoeien dat het gezicht weer vrij komt. Steeds zorg dragen het natuurlijk uitzicht van de planten niet te be derven. De goedgekweekte reukerwten zijn nu hoog geworden, zodat men de steun seis moet verhegenwat mest kan soms de greei en de bloei nog wat verlengen. De dahlia komt in volle bloei en men zal niet verwaarlozen de planten van sterke steunstokken te voorzien. De oor wormen beschadigen meermaals die schone bloemen. Om ze te bestrijden zal men best kleine potjes, gevuld met mos, houtwol, gras of iets dergelijks, omge keerd op de steunstokken plaatsen, 's Morgens zitten de oorwormen daarin verscholenmen doodt ze dan dcor de potten met de inhcud in heet water te dompelen. Van nu af moeten de nodige schikkin gen worden getroffen om de Pelargonium zonale, ook wel eens gezegd Geraniums te vermenigvuldigen- Deze planten heb ben nu goed uitgerijpte scheuten, die als stekken kunnen gebruikt worden. Men neemt daartoe kopscheuten van 7-8 cm. lengte, waarvan de voet best juist onder een oog wordt afgesneden me; een scherp mes. De te zeer ont wikkelde bladeren van onder aan de stek geheel, en van boven gedeeltelijk weg nemen cm een te grote verdamping te gen te gaan. Steek 3 of 4 stekken in een pot van 10 cm. diameter gevuld met zandachtige teeltaarde en plaats de pot ten in een lommerrijke plaats, b- v. on der raam of' latwerk. De ruimte, waar in de stekken worden geplaatst moet warm en vochtig zijn om de in worteling te bevorderen. Luchten is van kapitaal oclang om het beoogde doel te bereiken. Als men oude geraniumplanten wil behouden, die het volgend jaar veel bloemen kunnen geven, snoeit men ze betrekkelijk kort in tijdens de maanden September-October, en plaatst ze in een koude kastweinig water toedienen, juist genoeg om ze in leven te houden Eerst na de winter het gieten hernemen en de planten in een warm vertrek plaatsen. IN DE GROENTENTUIN De ledig gekomen percelen van ide groententuin worden nu benuttigd voor het kweken van de groenten voor herfst en winter. De veldsla, spinazie en ker vel mogen van nu af gezaaid worden, zonrïei gevaar dat ze nog hetzelfde jaar in zaad zullen opschieten. Langzaam maar zeker begint de moes tuin zijn winterzicht aan te nemen door het aanleggen van winterbedden, waar op nog groenten gekweekt worden, voor al spinazie die men schikt te steriliseren. Men gaat daarvoor op de volgende wijze te werk. Men legt de grond op winterbedden en bij regenachtig weder eens goed beiren. Men zaait tamelijk dicht opeen en laat de grond niet te luchtig liggenmen trapt hem lichtjes aah. Bij grote droogte zal men de zaai ing bedekken en een paar maal be sproeien. Eens het zaad gereed om uit te komen, neemt men de bedekking weg. Daar de spinazie heel dicht gezaaid is, zijn de blaadjes naar omhoog geduwd en eens dat ze een zestig centimeter hoog zijn zal men heel de bezaaiing in eens oogsten. De planten zijn dan bui tengewoon jong en zijn zo het best om te steriliseren omdat de bladen nog geen harde draden bevatten. Het is nu het geschikte ogenblik om rubarber en nieuwe aardbezieplantingen aan te leggen. Daarvoor neemt men goed ingewortelde planten en zet ze op rijen van 60 cm. en 30 cm. in de rijen. IN DE FUUITTUIN Bij regelmatig aangekweekte appel en pereboom. zet men de zomerbewer- kingen voort. Daar waar reeds vroeger ingenepen werd, zal men het te vroeg tijdig scheutje, dat ten gevolge van de eerste innijping ontwikkeld werd, op twee bladeren innijpen, daar waar zich twee te vroegtijdige scheutjes ontwik kelden. Heeft men nu om de een of andere reden het geregeld innijpen niet kunnen toepassen, dan zal men nu de zoge naamde zomersnoei doen. De ontwikkel de scheuten worden op de helft inge kort en de gulzige scheuten neemt men op voet weg en waar er te veel scheuten op elkaar staan, dunt men uit. Door die bewerking krijgen wellicht de blij vende vruchtvoortbrengsels nog voldoen de voedsel om zich te versterken. Het loshouden van de grond is vol strekt nodig om de bomen aan de groei te houden en schoon fruit te bekomen. Vooral na zware regenbuien, als de grond dichtgeslagen is en de bovenlaag zich in een harde korst vervormd heeft, is het schoffelen en hakken hoogst noodzakelijk de zomerwarmte zal dan ook in de los gemaakte bovengrond terug snel in dringen en een zeker goede en onmis bare werking doen gelden. ZIEKTEN EN INSECTEN Men doet een algemeen overzicht om de wormstekige vruchten af te plukken. Men bestrijdt zorgvuldig de wol.ige bloedluis. De aangetaste delen bestrij ken met een Carbolineumoplossing van 7.50 vermijden de bladeren aan te raken, ofwel geeft men een besproeiing met een petroleum en bruine zeep emulsie. De stekelbeziestruiken bespuiten met Bourgondische pap tegen Amerikaanse meeldauwhet is zeer geraadzaam de aangetaste delen het zijn gewoonlijk de uiteinden der twijgen weg te ne men en te verbranden. Men legt nu ook vangbanden om de insecten te vangen, die op zoek zijn naar een schui plaats om zich te verpoppen en te overwinteren IN DE STALLEN Nu de dieren in de weide zijn. zal men zoveel mogelijk van de gelegenheid gebruik maken om de stallen te kalken en volledig te ontsmetten- We zullen zoveel mogelijk het vee tegen de hitte en de vliegen trachten te beschermen. We mogen niet vergeten dat de maand Augustus het tijdstip is waa'in mend en klauwzeer het meest voorkomen. We dienen dus een oogje in het zeil te hcu- denvan zohaast ge iets aan uw dieren bemerkt, moet ge ze op stal of cp de weide houdenloop niet over en weer met uw dieren, maar 'aat ze bij voor keur waar ze zijn. Bij ziektebes'atiging moet ge ogenblikkelijk uw geburen. als ook het gemeentebestuur verwittigen. Ook de kiekenhokken zal men elke dag reinigen om ziekten te voorkomen. OP HET NEERHOF In deze maand begint het ruiven. Om dit te vergemakkelijken geeft men een weinig deeg uit vleesmeel en groen- •-woer. vooral koolbladeren- Het ver- d-ent aanbeveling nu de hennen, die sedert drie jaar leggen te verkopen DUIVEN De oude duiven, die thans een broos en hard gevederte hebben, moeilijkhe den hebben bij de rui. waarvan de jon gen niet zijn opgekomen zoals het be hoorde. waarvan de weinige jongen die we er van hebben, niets verwezenlijkt hebben, deze duiven doet men nu best weg. Voor de jonge duiven hebben de v-uch- ten hun hoogtepunt bereikt. De onder vinding leerde echter dat het geraad zaam is niet te spelen met duifjes, die onregelmatigheden vertonen in de rui van de vleugelmet bloedpennen. ab normale pennen, pennen die langer te- ruggroeien pennen die met 2 a 3 te gelijkertijd vallen, enz Alleen sterke jongen, wier verpluiming normaal vol trekt. blijven op het hok. Het verdient eveneens aanbeveling de jonge duiven nu nog niet te laten pa ren ze moeten nog niet nestelen, ze mo gen niet kweken. Het enigste wat ge duld mag worden is dat duivers de dui- vinnen wat achterna lopen. Het beste is uw jongen op honger te houdenovervoeder ze in geen geval Steek ze in de reismand de Vrijdag zonder eten Wie toch wil of moet kweken, kweke alleen uit gezonde ouders, kweke bij voorkeur uit de koppels die reeds goede jongen gavenjongen, die lichamelijk te wensen laten, worden in geen geval behouden. Oude duiven laten we nu niet meer reizen. Alle ruiproces moet men rustig laten verlopen. DE VISVANGST De maand Augustus is voor de lijn- visser gewoonlijk een uitstekende maand. Alle witvissen bijten nog even vinnig door en wel op alle mogelijke soorten van aas. Karper wordt het best gevangen met patat, vleesmaaien. ja zelfs met mosse len. in de wateren die met de Schelde of onrechtstreeks met de zee in ver binding staan. Regent het, maar komt de wind uit het Zuidwesten, laat U dan niet ontmoe digen Ga gerust op karpervangst en ge zult er niet slechter bij varen. Schone rietvoorns, welke zich bij warm weder onder het kruid verbergen en daar genieten van de frisheid en het lommer, worden met vliegjes, motten en kleine sprinkhanen in het ondiep water, zonder lood gevangen. In Augustus komt de snoek naar de boorden, waar hij op de buit loert tus sen het riet en achter de waterplanten. Daar moet men hem opzoeken. Bijt hij echter niet ondiep, dan vist men diep. Daar nu ook de grote paling op jacht gaat, is het goed steeds met kleine dub bele haken en kleine levende visjes te vissen. Dan heeft men twee kansen om een goede vangst te slaan. Blijft uw lijn gedurende een paar minuten onbeweeglijk, nadat de dobber verdwenen is, dan hebt ge met een snoek te doen. De paling, integendeel, haalt de lijn nog zoveel mogelijk verder, om ze ten slotte nog eens duchtig bij te trekken. Dit is het gewenste ogenblik om aan te slaan. Middelmatige paling wordt met pier en mossel het best gevangen. Louw krijgt men nog wel eens aan de haak met pier en mossel als aas. Eindelijk blijft ons de baars overde grote begint nu flink te bijten; hem vangt men in het diep en met levende kleine baarsjes of voorntjes van dit jaar. OP HET VELD Alle graangewassen worden deze maand afgepikt en binnengehaald. De vrijgekomen plaatsen worden op ver schillende wijzen bewerktnaar de aard van de grond. In lichte zandgronden wordt na het afdoen van de oogst het 'toppelveld ondiep omgeploegd, nien beirt goed en zaait er winterrapen als vee voeder. In de zware kleigronden wordt ■lit stoppelveld dieper omgeploegd om de groei van het onkruid tegen te werken °n om een lossere grond te bekomen voor het ploegen in het najaar. BOER JAN. 'Nadruk verbodén). VUNlitJUS I-N lu.1 u- Miss Margaret Sihe.-baum u.t Ne -York heeft een handel in t groot van vilnd rs. Haar collect.e bedraagt niet minder dm 15-000 exemplaren. waarvoor grete vraag bestaat en die dan ook voor tea goede prijs aan de man worden gebracht. Men ziet baar hier met de Drurya Anti machusdie als de gr;otst.' bestaande vlinder wordt beschouwd. ORIGINELE INSCHEPING Weer iets origineels uit Amerika. Emil Meyer benuttigde een oude badkuip, welke hij van een motor voorzag, voor uitstapjes over het water. (AVONDLEERGANGEN) a) Technische leergangen: industrieel en bouwkundig tekenen, patroon tekenen voor schoenmakers, houtbewerking, metselwerk, electriciteit, mechanica, radio. b) Handelsleergangenboekhouden, steno- en dactylographie, handels correspondentie. c) Moderne talen Frans. Engels. Om toegelaten te worden tot de Middelbare afdeling moet men 14 jaar zijn Inschrijvingen en inlichtingen: De Montstraat 11, iedere Zaterdag van 9.30 tot 11.30 u. en op 29. 30 en 31 Oogst, de ganse dag. (2009) Eerste gedeelte PREMIEN VAN VIJF, TWEE EN EEN MILLIOEN FRANK Zaterdag had de 88ste trekking plaats van het eerste gedeelte van de lening voor wederopbouw. Zijn betaalbaar met Vijf millioen frankreeks 2.903 nr 498. Twee millioen frankreeks 1.742 nr 124. Een millioen frank reeks 41 nr 719. 1.000 frankde andere obligaties van die drie reeksen. Tweede gedeelte EEN PREMIE VAN EEN MILLIOEN Woensdag had de 28ste trekking plaats van het tweede gedeelte van de lening voor wederopbouw. Zijn betaalbaar met Een millioen frankreeks 5.170 nr. 520. 500-000 frankreeks 5.419 nr 203. 1 000 frankde andere obligaties van die twee reeksen. 1 LOT VAN 50 000 FRANK Trekking van 5 Augustus De uitslag van de 130ste trekking van de Binnenlandse Premielening 1938. luidt- 50.000 fr.194 547. 11 loten van 25.000 fr. 101.956 111 645 139.101 152 344 208 526 237.866 248.435 253.320 255.891 260.642 274 906 204.341 238-000 253 889 321.509 207831 242 949 256.100 325.846 PREMIEN VAN 100.000 FRANK Donderdag had de 129ste trekking plaats van de Lening van het Belgisch Gemeentekrediet 1938. Zijn betaalbaar met 100 000 frank reeksen 113 029 en 263 957 10-000 frank reeksen 155.247 182.022 185 303 222.377 227.067 233530 243.422 250.779 253.350 26HJ4 291 209 293.212 E .he obligatie heeft recht op een vijfde van de aan haar reeks toegewezen pre- mie. PREMIEN VAN 250.000 EN 100 000 FR -aT°d^ag had,de 3136 trekking p'aats 1922 Lemng der Verwoeste Gewesten Ziin betaalbaar met 250.000 fr.reeks 173.528 nr 17 312.50 fr. op 300 fr.de andere ob'iga- -es van die twee reeksen en alle obli- aties van reeks 182.363. CONTROLEBOEKEN voor BEEN HOUWERS - REGISTERS voor de •erkoop van ALCOHOL (nieuw mc^ -el) zon steeds te verkrijgen ter Koterstraat S4 - IEPER UITBETALINGSMODALITEITEN In het Staatsblad van 1 en 2 Augustus verscheen een besluit van de Regent waardoor zekere beschikkingen in ver band met de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van ouderdom en vroegtij dige dood gewijzigd worden. Dit besluit bepaalt, dat de ouderdoms rentetoeslag per maand verworven wordt De termijnen ervan, worden maandelijks uitbetaald aan de gerechtigden, wanneer zij eveneens een aanvullend ouderdoms- of overlevingspensioen genieten, dat bij toepassing van het besluit van de Regent van 10 Mei 1948 is toegekend. Die termijnen worden driemaandelijks uitbetaald aan de andere gerechtigden Zij zijn voor de eerste maal verschuldigd bij het begin van de verjaringsmaand van hun geboorte of van de daarop volgende derde, zesde of negende maand. Het betaalde bedrag is gelijk aan bet vierde gedeelte van het jaarlijks bedrag van de ouderdomsrentetoeslag en beheist de termijnen betreffende de maand van de vervaldag en van de twee daaraan voorafgaande maanden. De eerste maandelijkse betaling voor zien bij artikel 89 van het besluit van ie Regent van 14 September 1946. geschiedt in de loop van Mei 1949 wat betreft de in Januari, April. Juli of October ge boren gerechtigden in de loop van Juni 1949. wat betreft de in Februari. Mei, Augustus of No vember geboren gerechtigden. De grote winners van de (lie schijf 1949) Het supergroot lot van twee en een Mj' millioen werd gewonnen door een duj«* verdeeld in tienden. Op datum-van Zaterdag 6 Aiipistus, ren zes van deze tienden geïnd. De ners wonen te Antwerpen, Brussel, t.--- ken. Lessen, Moeskroen. Het zijn een *c- vrouw, een student, een electriclen. j werktuigkundige, een invalide, een pow* van tien personen. Het groot lot van een millioen. ge f nen door een geheel biljet, werd verx; te Luik en gewonnen door een han0 Vielen ook ten deel aan gehele ten een lot van een half millioen een een kwart millioen: vijf van 1000?" vijf van 50.000 fr.zes van 20W- Biljetten verdeeld in tienden hebben L, wonnen een van een half mllUoen loten van een kwart millioen zevein van 100.000 fr. zeven loten van 50.0W negen loten van 20.000 fr. Andere plaatsen waar belangrijke werden verkocht of gewonn-n 'piin- 20000 fr.) Bressoux, Charleroi. D-ksm- ^j Herk-de-Stad, Hoegaerde. Kalmthouv ;e l-rvivière. Leuven. Mechpl°n, Mon_- Tilleul, Namen. Mons Crotteux. Ven Een winner verblijft In Congo. Büzonderheden over zekere winners—^ per.sionneerd mljnw<"-ker. rentenier den. handelaars, vederbereider. werkt handelsreizieers en handelsvertegen gers ouderling van 73 jaar. in' «potjes» van familie en café Cmac winners bevinden z1ph epn Deen. ee° -pd len-ler en e»n Italiaan In B-Mé ve L..-rs, Men vermeldt bovendien nog verkoop-^j een adjudant en een beheerder.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4