DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN Tekenverhaal 9 DE BESTE RADIO'S bij de Firma STEVENS Cebr. Vanaenptereooompi. 7 IEPER Tel. 249 Vraagt een demonstratie. UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND DE HEIDE BLOEIT Bijvoegsel aan HET YPERSCH NIEUWS 20-8-49 WEEK VAN 21 TOT 27 AUGUSTUS NAAMDAGEN. Zondag 21 Augustus: Anastasius. Pri- vatus. Maandag 22 AugustusPhilibertus. Thi- moteus. Dinsdag 23 Augustus: Lupus, Sidonius. Woensdag 24 AugustusBartholomeus Donderdag 25 AugustusLudovicus Louisa. Vrijdag 26 AugustusZephirinus Adrianus Zaterdag 27 AugustusEuthalia. Cesa- rius. BIJZONDERE DAGEN. 24 Aug-St Bartholomeus. patroon der looiers. 25 Aug.St Ludovicus. patroon der li keurstokers. limonadeverkopers, haarkap- pers en passementmakers. MAANSTANDEN. Nieuwe Maan 24 Augustus te 4 u. 59 m. Eerste Kwartier30 Aug. te 20 u. 16 m IN DE NATUUR. 21 AugustusEinde der Hondsdagen. Rijping van de peren. 22 AugustusRijping van de noten. 23 AugustusDag waarop de barome- terdruk in de maand Augustus gemid deld het hoogst is. (755 mm 4). 24 AugustusDe wulp. griet komt voorbij- 27 AugustusNormale datum van de laatste grote warmte (25* op zijn minst). VOLKSE WEERKUNDE. Een maandagse maan Kan niet zonder wind of regen vergaan De eerste en tweede dag der maan [geeft niets. De derde dag zegt iets. Maar zo de vierde en vijfde zal zijn Zo is de hele maneschijn. Ring om de maan. Regen komt aan. HERDENKDAGEN. 21 Augustus 1567Alva de Bloedhond doet zijn in trede te Brussel. Zijn aandenken leeft in onze landen voort als dat van een monster dat de bevelen van zijn meester, hoe streng ook. getrouw en zonder medelijden uit voerde. Helsche duvel, die tot Bruyssel [sijt. Uwen naam ende faam sij [vermaledijt. (1572) 22 Augustus 1862Geboorte van de Franse toonkun stenaar Claude Debussy, wiens com posities tot de klassieke pianolitte ratuur zijn gaan behoren. Hij be hoorde tot de impressionnistische school en schreef o. a. het lyrisch drama Pelléas et Mélisande 23 Augustus 1668 Overlijden, te Antwerpen, van Ar- tus Quellijn de Oude. de beroemde beeldhouwer van de Vlaamse ba rok. Hij vervaardigde beelden en ornamenten voor het nieuwe stad huis te Amsterdam, verder beelden voor kerken, enz. Zijn zoon volgde de sporen van zijn vader op en hielp hem o. m. bij het versieren van het stadhuis te Amsterdam. 24 Augustus 79De villegiatuuroorden Pompei' en Herculaneum worden door een uit barsting van de Vesuvius vernield. Pompei, sedert 1748 weer blootge legd, geeft een duidelijk beeld van de aanleg en uitzicht van een Grieks-Italiaanse stad. 25 Augustus 1900De grote Duitse wijsgeer Friedrich Nietzsche sterft, krankzinnig, te Weimar. Hij was de schepper van de filosofie van de Uebermensch die zichzelf als middelpunt van zijn bestaan voelt, die de deugd niet boven zichzelf, doch zichzelf boven de deugd stelt, de sterke, dien de zwakkeren moeten dienen. We kre gen dat nog te horen... 26 Augustus 1869Te Antwerpen sterft de Vlaamse historieschilder en etser Hendrik Leys, in 1815 geboren. Zijn groot ste beroemdheid dankt hij aan zijn wandschilderingen in het stadhuis der grote havenstad, waar iedereen se vrij kan bezichtigen, hetgeen de lezers ten zeerste wordt aanbevolen. 27 Augustus 1576Tiziaan sterft, en de wereld verliest een uitzonderlijke kunstfiguur, de voortreffelijkste Italiaanse kolorist. vertegenwoordiger van het door de Vlamingen gehuldigde realisme. Zijn jeugdwerken muntten uit door voorname ernst, uit zijn latere spreekt echter meer hartstocht en kracht. (O. - P.) (1911) Maar de volgende morgen moest hij weer verder; de Eskimo's klommen met hem boven op een grote ijsberg en wezen hem in welke richting hij verder moest gaan. «Ja, zei Flap. ik begrijp het. maar mijn bootje is weg. en mijn geweren, en mijn eten, en ik kan toch niet in mijn reddingsgordel de zee oversteken O,zeiden de Eskimo's in koor. je krijgt van ons wel een bootje, maak je maar niet bezorgd, hoor Flap was de koning te rijk. Gauw stapte hij in. bedankte ze nog eens allemaal hartelijk voor hun gastvrijheid en verder ging het weer. (Jullie zullen wel begrepen hebben, dat Flap op Groenland is geweest en dat hij nu op weg was naar IJsland.) Na een paar dagen kwam dan ook inderdaad weer land in zicht en Flap stuurde er op aan. Examen van handel en boekhouden voor de Centrale Jury De examens voor het diploma van hulp- rekenplichtige. expert en leraar der zit tingen van de centrale jury zullen op 9 Oktober 1949 en 9 April 1950 plaats heb ben. Inlichtingen worden verstrekt op het volgend adresLecharlierlaan, 138. Jette- Brussel. Tel. 26.24.84. Examen kandidaten-verplegers. Een maturiteitsexamen voor kandidaat verplegers en verpleegsters zal op 5 Sep tember te 9.30 uur plaats hebben. Voor de Vlaamstalige kandidaten zullen exa mencommissies zetelen te Brussel, Leu ven. Antwerpen. Duffel, Gent en Kort- rijk. Men moet zich voor 22 Augustus la ten inschrijven bij het Ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin. Dienst van het verplegingswezen. Leuvense- weg. 38. te Brussel, waar men ook alle gewenste inlichtingen kan bekomen. Het Lam Gods&pel te Gent. Op 21 en 28 Augustus wordt andermaal het Lam Godsspel te Gent vertoond. Everzwfjnenplaag in de Ardennen. In sommige afgelegen Ardeense dorpen, in de streek van Stavelot, zijn benden uitgehongerde everzwijnen ongewoon stoutmoedig geworden. Zij vernielen de veldvruchten en naderen de woningen tot op 50 meter. De boeren hebben er nachtpatrouilles ingericht. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 616.25 Frans goudstuk 20 fr- Zwitsers goudstuk 20 fr. 506.25 Gouddollar 125,00 Dollar 46.25 Gulden 12.00 Zwitserse frank 11.40 100 Franse frank 12.55 Pond 127,00 Westduitse Mark 7.75 Het kuuroord van ,/Chaudfontaine bestaat 700 jaar. Het kuuroord van Chaudfontaine. in de nabijheid van Luik. bereidt zich voor om in 1950 de 700ste verjaring van zijn be staan te vieren. De viering zal gepaard gaar. met allerlei feestelijkheden. De bevolkingsevolutie. Tijdens de maand Mei 1949 werden 12575 levende geboorten aangegeven, waarvan 6 531 jongens en 6 044 meisjes. Van deze geboorten waren 345 onwettig. Er werden tijdens deze periode 8.510 sterfgevallen geboekt4.548 mannen en 3.962 vrouwen. Er zijn 7.024 huwelijken gesloten. Prutske is getrouwd Woensdag 17 Augustus, trad Mej. Dina Lateur. dochter van Stijn Streuvels. in de Parochiale kerk van Ingooigem. in het huwelijk met de heer Frank Demey. van Oostende, dr. in Wijsbegeerte en Lette ren. Werkloosheid. Tijdens de week van 31 Juli tot 6 Au gustus waren er in ons land per dag ge middeld 161.183 volledige en 64.634 ge deeltelijke, weze in totaal 225.817 werklo zen. Ontwerp van een kanaal Antwerpen- Dusseldorf. Naar verluidt beeft een Luiks inge nieur. de heer Paul Collignon. zo pas de laatste hand gelegd aan een ontwerp tot het graven van een kanaal Antwerpen- Dusseldorf. Dit kanaal zou vertrekken aan stand 60 van het Albert-kanaal. Het uüaa. zou een mnumumoreedle van 32 meter hebben en in het midden vijf me ter diep zijn. De Ruhr zou het nodige waterdebiet verschaffen. Voor de seizoenarbeiders. Daar de meeste landbouw-seizoenarbei ders ten minste 18 dagen per kwartaal bij één of meer werkgevers werken, moet voor alle seizoenarbeid bijdrage betaald worden aan de Rijksdienst voor Maat schappelijke Zekerheid. Door seizoenarbeid verstaat men bieten hakken, vlas wieden, hooien, oogsten, vlas slijten, hop plukken, hulp bij tabak- kweek. aardappeloogst, bieten rooien en alle andere landbouwwerken. gebonden aan een bijzonder tijdstip van het jaar. De plaatselijke sociale Hulpdienst is in het bezit van de nodige formulieren en kan verder alle nuttige inlichtingen ver strekken. Druk Brits bezoek aan België. In Juli zijn 77.993 passagiers, 2.840 auto's en 865 ton reisgoed van Oostende naar Dover of omgekeerd vervoerd. De ze cijfers overtreffen nagenoeg 60 die var. Juli 1948. De heer Spaak tot staatsminister benoemd. De heer P. H. Spaak, oud eerste minis ter en oud minister van buitenlandse Za ken is benoemd tot minister van Staat. Waarom twee Staatsministers die geen portefeuille hebben Zij werden in de nieuwe regering op genomen in verband met de Konings kwestie. Men weet dat de beide rege rende partijen zich verbonden hebben de modaliteiten te bepalen van een oplos sing van het Koningsvraagstuk. Men heeft gemeehd, dat dit best kon gebeuren door twee personaliteiten, die wel deel uit maken van de regering, maar zich niet om het actieve beheer van een departe ment moeten bekommeren. Er werd hier toe beroep gedaan op een staatsminister uit iedere partijde heren Carton de Wiart en Dierckx. De handelsbalans in Juli. In Juli had de invoer een gewicht van 2.245.350 ton en een waarde van 6.257 milliard frank. De uitvoer bedroeg 1.238.403 ton voor 6.792 milliard frank. Het uitvoeroverschot is 534 435 millioen frank. Daardoor is de handelsbalans over Juli opnieuw actief. De groothandelsindex. Hel indexcijfer der groothandelsprijzen vastgesteld door het Ministerie van Eko- nomische Zaken en Middenstand, bedroeg 366 in Juni, tegen 372 in Mei 1949. Er is eer neiging tot prijsdaling in alle sec toren. uitgezonderd voor de bouwmate rialen. die verklaren dat zij er lichamelijk wel gedaan uitzien. Deze oorspronkelijke he ren bieden aan. om in ruil vcor een week gratis verblijf in een pension aan zee zich voor de vensters te kijk te stellen, om op deze wijze passerende kamerzoe kers de indruk te geven, dat men in de aldus geadverteerde woning uitstekend te eten krijgt. Er is zelfs een man. die beweert, dat zijn hele gezin bereid is zich te lenen voor een dergelijke re clamecampagne. Naar de Engelse kranten beweren, hebben de dikke mannen echter tot heden weinig sukses, daar de pen sions toch wel dank het mooie weer wel vol raken, ondanks het gruwelijk slechte eten. Aardbevingen en hun dodelijke gevolgen. Volgens de laatste berichten zou de aardbeving in Ecuador 6.000 slachtoffers gemaakt hebben. Het ls de zwaarste ramp die Zuid-Amerika treft, sedert de aard beving van 1923 in Chili, waarbij 30.000 personen omkwamen. De jongste twintig jaar werd de aarde herhaaldelijk door aardbevingen geteis terd. We herinneren slechts aan Managua (Nicaragua) 7.500 doden in 1931Kansoe (China) 70.000 in 1932 Hondo (Japan) 1.534 in 1933; Toekoei (Japan) 21.948 in 1943; Erzingan (Tur kije) 23.000 in 1939; Quette (Indië) 62.000 in 1935. De vreselijkste aardbeving van de twin tigste eeuw had plaats in 1920 in China en veroorzaakte de dood van 180.000 per sonen. Nieuw insectenpoeder roeit alleen scha delijke insecten uit. Men heeft een nieuw insectenpoeder bereid, dat de muggen en luizen verdelgt maar de bijen en de vlinders niet kan deren. Het poeder doodt niet door aan raking, zoals het befaamde DDT, maar dringt doorheen de bladporiën tot het plantensap door. Het poeder bereikt zijn maximumdodend effect een tiental dagen na de besproeiing. Te Leipzig trouwt men tweemaal. Omdat de archieven van het Leipziger stadhuis gedurende de talrijke oorlogs bombardementen deerlijk gehavend wer den, moet meer dan een derde van de te Leipzig getrouwde paren hertrouwen. Tal rijken hebben hier een zeer gemakkelijke methode tot echtscheiding in gevonden zij vergeten zich doodeenvoudig voor deze tweede trouw aan te bieden. OfflSTOTMIK Bavianen-terreur. Sedert verscheidene weken terroriseren benden bavianen Noord-Kenia. Reeds driemaal hebben de apen. die buitenge woon stoutmoedig en wreed zijn. inlan dersdorpen aangevallen, waar zij kinde ren meesleepten en doodden. De inlanders verdedigen zich met voor hun hutten vergiftigde Masi te strooien. Nabij een dorp heeft men in twee dagen tijds 30 lijken gevonden van bavianen, die aldus vergiftigd werden. Kongolese bevolking. Op 31 December jl. bestond de Kongo- bevolking van Belgisch Kongo uit 10.914 208 inwoners, zegge een dichtheid van 4.66 per km2 tegen 10 76125? (4.59) op bet einde van 1947. De niet-inlandse bevolking bedroeg op hetzelfde tijdstip 51.630 (tegen 44.305 op het einde van 1947). Hiertoe behoorden 36.510 Belgen (70.8 3 092 Portugezen. 2.396 Britten. 1744 Italianen. 1689 Grie ken. 1.426 Fransen en 941 Amerikanen. Vrnüinrri "ke verrierreclsme. Gewoonlijk komen ongelooflijke nieuws- jes uit Amerika naar ons land overge waaid. Thans echter zou het volgende zich in Engeland afgespeeld hebben. Een aantal hospita's in badplaatsen aan de Engelse kust krijgt de jongste tijd schrif telijke aanbiedingen van manspersonen. Door haar rauwe schoonheid door haar talrijke eigenaardigheden, door haar rijk dom aan weidse vlakten, omzoomd door verre donkere bossen, bezit de heide een bijzonder karakter. Ai zullen sommigen de heide ontvluch ten om haar schijnbaar troosteloos, een tonig en verlaten uitzicht en voorkomen, toch is juist de heide voor velen een bron van diepere belevingen en zielsontroerin gen. De heide ontsluit zich niet gemak kelijk De heide moet men léren kennen pas dan kan men van haar schoonheid ten voile genieten. Wal een wonderbaar wisselend spel van lijn en kleur biedt dit heerlijke land schap in zijn strelende golvingen van jonge duinvormingen of in zijn hoekige afgebroken lijnen van oude. verweerde duinenruïnes. Hier krijgt men een spre kend beeld van de gestadige en gewel dige strijd die de plantenwereld er om zijn bestaan te voeren heeft, want de natuurelementen, en vooral de wind. heersen er als grootmeesters. Lage kruipwilgen, schots en scheef ge groeide berken en hier en daar een een zame pijnboom triomferen er over wind en weer. Stille vennen liggen er te glan zen en te glinsteren en het wolkenspel te weerspiegelen De flora en de fauna zijn er rijk in hun ogenschijnlijke schraal heid en armoede. Er gaat een eigenaar dige betovering van de heide uitde eenzame met berken omzoomde zandwe gen leiden door de verre heidevelden, waarin soms nog schapenkudden weiden en in de zomermaanden de bieënkorven geplaatst worden, langs uitgestrekte bos sen. voorbij spiegelende vennen en ook door vruchtbaar gemaakte landouwen Men moet de heide te voet doorkruisen wil men haar schoonheid volledig beleven. De heide is schoon in elk jaargetijde In het voorjaar als het jonge groen der slanke berken afsteekt tegen het don ker der bruine heide, of in de zomer als de gele brem er gloeit en schettert Maar hei schoonst is zij nu in de late zomer, verrassend mooi, nu het heidekruid bloeit in rood-paarse feestkledij. De armelijk- ste streek schrijft Jozef Muls, ligt dan onder een Salamon's mantel van pur per... De heide onder haar koningskleed is nu in harmonie met de blauwe hemel er boven, met het goud van het zand in. de daverende zon. met het zwart van de bossen aan de verre kim. Er spreekt een voldaanheid uit al wat leeft en groeit, uit de lucht en uit de grond... En dan vergeet men de eenzaamheid van de ten onrechte verschopte heide. Die heide moeten we léren kennen, wil len we dieper in haar geheimen door dringen, maar ook pas dan zal ze ons haar schoonheid ontvouwen. In die heide waarboven de wijde hemel zich hoog welft, gevoelt men zich vrijer en ook in niger met de natuur verbonden- De heide heeft onze dichters, proza schrijvers en vooral onze schilders ge ïnspireerd. In alle musea treft men kunst werken aan van hen die zich één heb ben gevoeld met dat heerlijke landschap dat nog in uitgestrekte oneindigheden te bewonderen is in onze Vlaamse provin ciën vooral in het Limburgse en in het Antwerpse. Nu, op het einde der vacantie, tussen de twee O. L. V. dagen O. L V. He melvaart en O. L. V. Geboorte (8 Sept.) is de heide in volle bloei. Nu moet men ze gaan zien en bewonderen Onlangs werd te Antwerpen een ten toonstelling gehouden, welke aan de hei de gewijd was- Wel kon men er zich een beeld vormen van dat schone, levend ge heel dat echter ook aan de moderne tijd zijn tol heeft moeten betalen- Maar de werkelijk levende heide, in haar oor spronkelijke. ongeschonden schoonheid is alleen maar thans te zien. Bezoek thans daarom de verborgen schatten van deze onvergelijkelijk schone oorden en ge zult ik ben er van overtuigd met mij de heide hebben leren liefhebben VIATOR.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5