DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN UIT HET BINNENLAND TOERISME EN FOTOGRAFIE UIT HET BUITENLAND A Bijvoegsel aan HET YPERSCH NIEUWS 10-9- WEEK VAN 11 TOT 17 SEPTEMBER NAAMDAGEN. Zondag 11 September: Prothus, Vincia- na. Patiens. Maandag 12 SeptemberGuido. Dinsdag 13 SeptemberAmatus. Ligo- rius. Woensdag 14 SeptemberKruisverhef fing Donderdag 15 SeptemberNicodemus, Carolina. Vrijdag 16 September: Cornelius. Eu- phemia. Zaterdag 17 SeptemberLambertus. Gustaaf. MAANSTANDEN. Volle Maan7 September te 10 u. 59 m. Laatste Kwartier15 Sept. te 15 u. 29 m. IN DE NATUUR. 11 Sept.Van 11 tot 15 September is het gewoonlijk mooi weder. 14 Sept.De leeuweriken verzamelen xich in troepen. 16 Sept.De vensterzwaluw vertrekt VOLKSE WEERKUNDE. 17 SeptemberSint Lambertus. Droog zal het voorjaar zijn. Is 't met Sint Lambert zonneschijn. Als het op St Lambertus regent. Is het slechts voor de volgende 9 dagen HERDENKDAGEN. Hoe moet ik nou verder vroeg Flap onder het eten. iO.i zei de man. ik zal je de weg wel wijzen, ik breng je naar de stad. daar koop ik een kaartje voor je. en dan ga je met de boot van hier naar Londen. Flap geloofde zijn oren niet. Lon den Dat moet wel erg ver zijn. Hij durfde er haast niet aan te denken, en at verder van de vis. (Levertraan had de man niet. want dat lustte hij niet.) De volgende dag nam Flap afscheid van zijn nieuwe vriend, het paard, en nu I II begon er weer een groot avontuur. De man haalde een prachtige auto en daarmee p< gingen ze weg. Eerst was Flap wel een beetje bang. 't Ging ook zó hard, maar dat ~s*l wende wel. Natuurlijk had Flap nog nooit een auto gezien en er dus helemaal nog nooit ingezeten Na een tijdje hjeld de man stil en zeiKijk Flap, daar is nou een grote fontein van kokend heet water, die komt zo maar uit de grond, geyser noemen ze het hier. Flap keek zijn ogen uit, en klom vóór op de auto om nog beter te kunnen zien. 11 September 1720: 1557 1598 Aanhouding van Anneessens. Se dert de aanhechting van ons land aan Oostenrijk (1713) waren de be lastingen geweldig gerezen, zodat het volk alom opstand maakte. Mar kies van Prié, de alhier verblijven de landvoogd, kon gemakkelijk die van Mechelen en Antwerpen tot be daren brengen, doch de Brusselaars bleven hardnekkigweigering van betalen ging gepaard met de plun dering van een aantal huizen en de verbranding van de papieren der kanselarij. Prié kwam alsdan naar Brusselvijf dekens en meer dan dertig plunderaars werden gevan gen gezet. Onder hen was de zeven tigjarige Frans Anneessens. fabri kant in lederen stoelen en deken van de Sint Niklaas natie. 12 September Inneming der citadel Ham door het zegevierende leger van Filips II. dat de 27 Oogst te voren Sint Quen- tin stormenderhand overmeesterd en deze stad terug bij Vlaanderen gevoegd had. nadat zij er 70 jaar te voren van ontrukt was door Frankrijk. Drie dagen en drie nach ten werd de stad geplunderd en onderging de bevolking de ergste gewelddaden, in tegenwoordigheid van de Spaanse vorst. 13 September Filip II. ziende dat hij door tussen komst van landvoogden, het bestuur van de Nederlanden niet kon waar nemen. nam het besluit onze pro vinciën eigen vorsten te schenken Dit besluit werd een werkelijkheid door het huwelijk van zijn dochter Isabella met Aartshertog Albrecht van Oostenrijk De afstandsbepaling zegde dat. ingeval Albrecht geen kinderen naliet, de Verenigde Ne derlanden aan Spanje terugkwamen Dit geschiedde ook zo. De Aarts hertog was op weg naar Spanje om er het huwelijk aan te gaan. toen hem in Italië de dood van zijn toe komstige schoonvader bericht werd Filip was bezweken aan een lang durige koorts. Hij was 72 jaar oud en had 43 jaar geregeerd. 14 September Napoleon te Moskou. Twaalf da gen na de gevangenzetting van Pius VII te Fontainebleau, waar hij de Paus gehoond en bespot had. trok de veroveraar naar Rusland, aan het hoofd van 500 000 man van verschil lende naties. Allerwege verslaat hij de vijand en rukt zegevierend naar Moskou Doch de inwoners waren gevlucht. En toen werd er door hei melijk terugkerende bevolking re gelmatig branden aangestoken zo dat de stad in as werd gelegd. 22 October was de keizer gedwongen de stad te verlaten, maar te laat een vreselijke koude en de aanval len van de vijanden hadden zodanig de legerbenden uitgemoord, dat van 6e 500.000 man slechts 60 000 levend terug kwamen 15 September Van die dag af moesten in Frank rijk en dus ook in België alle beel den van heiligen aan de huizen en ep de wegen weggenomen worden, benevens ook de kruisen op de to rens der kerken. 16 Scotember De oorlog tussen België en Holland verklaard. Te Brussel verbrandde men op de markt het verslag van de eerste zitting van de Sta ten-Ge neraal en het volk liep te wapen. 17 September Dood van Robrecht van Bethune. Robrecht stierf te leper 1112 (O.-P) Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 632.50 Frans goudstuk 20 fr. Zwitsers goudstuk 522.50 Gouddollar 131.50 Dollar 46,75 Gulden 11,45 Zwitserse frank 11.55 100 Franse frank 12.55 Pond 130.00 Westduitse Mark 7.50 Indexcijfer maand Augustus. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen in Augustus 1949 bedraagt 378.3 tegen 378.8 de vorige maand en vertoont aldus een daling van 0.5 punt. De werkloosheid. Tijdens de week van 21 tot 27 Aug. 1949 waren er in ons land per dag gemiddeld 158.102 volledige werklozen benevens 63.960 gedeeltelijke en toevallige werklozen, we- ze in totaal 222.062 per dag. Tegenover de vorige week werd aldus een vermeer dering waargenomen van 14.684 volledig werklozen en van 13.807 gedeeltelijke en toevallige, of in totaal 28491. Het spoorwegverkeer in Juni. In de loop van Juni heeft de spoorweg maatschappij 17 925.883 reizigers vervoerd tegen 17.545.651 in Juni 1948 en 16 720 170 in Juni 1938. Een nieuw middel tegen veldmuizen. Het doeltreffend middel zou er in be staan een kleine hoeveelheid calciumcar- bied, vermengd met water in de muizen holen te gieten. Deze laatste worden daar na dichtgemaakt. De muizen zouden door het voortgebrachte gas verstikt worden. Het is tevens een goedkoop middel. Miliciens in disponibiliteit mogen huwen. De miliciens, ingelijfd door de selectie centra en naar huis teruggezonden in af wachting van hun definitieve oproeping in een korps, mogen in het huwelijk tre den zonder militaire vergunning. De uniformen van het politiepersoneel. Hoewel dat dit vraagstuk in het bestek der gemeentelijke zelfstandigheid thuis hoort. deed de heer minister van Bin nenlandse Zaken beroep op het gezag van de provinciegouverneurs, om te voorko men dat de gemeentebesturen geen re kening zouden houden met een eenvormige dienstkleding bij de politiekorpsen. Duitse militaire begraafplaatsen in België. Op een begraafplaats in de duinen van Lommei. moesten volgens het oorspron kelijk ontwerp 32.000 Duitse gesneuvelden begraven worden. Men zal er echter plaats moeten vinden voor 40.000. daar men tót de bevinding is gekomen, dat talrijke ge meentebesturen de gegevens omtrent de op hun grondgebied begraven Duitse mi litairen laattijdig hebben ingezonden De begraafplaats van Lommei zal omstreeks 1 November klaar komen. 6.773 Duitse militairen, die tijdens de laatste oorlog in België sneuvelden, zijn begraven te Recogne (tussen Houffalize en Bastenaken) Grote wedstrijd voor Fok vee te Anderlecht Op 20 September zal te Anderlecht de grote wedstrijd voor fokvee. voedkwekerij en tuinbouw doorgaan. Deze traditionele Kermiswedstrijd dateert van 1825 en is een der meest typische van de Brusselse agglomeratie Er zijn afzonderlijke wed strijden voor fokpaarden. stieren, ossen, honden, reisduiven, gevogelte, konijnen, overals eer. afdeling voo-beh"uden aan de tuinoouw. de iandbouwmach-nes, enz... M uziekjury van België- De Muziekjurv van Belgiëgesticht in 1922. zal zijn eerstkomende examenzit tingen houden, te Brussel, van Zaterdag 8 Oktober af De M. V. B. levert diploma's af voor klavier, snaar- en blaasinstru menten. kamermuziek, zang. dictie, noten- leer harmonie muziek pedagogie Voor alle inlichtingen alsook voor de inschrij vingen zich wenden totOscar Delvigne. 54. Klokjeslaan. Boschvoorde-Brussel. Te lefoon 47.06 86. De 4e Internationale Jaarbeurs van Vlaan deren. Op 10 September a. s. wordt te Gent de 4e Internationale Jaarbeurs plechtig ge opend. Verscheidene Belgische ministers zullen aanwezig zijn. Officieren zonder soldaten- Uit het Franse blad Liberationdit leuke stukjeOns landleger telt 238.000 officieren, die het bevel voeren over 222.720 simpele soldaten. Dit betekent dat 15.280 officieren kunnen luieren. De an deren hebben tenminste één soldaat waar over ze het commando voeren. De Belgische afvaardiging op de vierde UNO-zitting. De heer van Zeeland, minister van Bui tenlandse Zaken, zal optreden als voor zitter van de Belgische afvaardiging op de vierde UNO-zitting. die op 20 September te Lake Succes begint. Hoe er in België gespaard wordt. Tijdens de maand Juli werd een batig saldo van 174.8 millioen frank door de particulieren bij de Algemene Spaar- en Lijfrentkas verwezenlijkt. Kongres van electricitei tsbedri jven te Brussel. De internationale Unie van electrici- teitsvoortbrengers en verdelers (Unipede). waarvan de zetel te Parijs is gevestigd, zal te Brussel van 18 tot 24 September a s. haar tweejaarlijks kongres houden. TOffilSTISCMOfM Nieuw geneesmiddel tegen typhus. Dank zij een nieuw product, de chlo- romycetine werden in een ziekenhuis te Parijs. 50 typhuslijders genezen. Mevrouw Kloos 75 jaar. De Nederlandse schrijfster Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe werd op 1 Sep tember 1874 te Soerakarta op Java gebo- ren. Zij vierde dus op 1 September haar V,LT 75e verjaardag. De uniform van de Britse padvinders. Van 1 October af worden zekere wij zigingen aangebracht aan de uniform van de Britse padvinders. De padvindershoed blijft behouden voor alle leden van de beweging, die er recht op hebben. Die genen. die meer dan 15 jaar zijn. mogen een beret dragen bij het kamperen, op wandeltochten en gelijkaardige gelegen heden. Het dragen van de lange broek, ter vervanging van de zogenaamde shorts zal verder aangemoedigd worden, hoewel de korte broek verder in de gunst zal blijven. Modernisering van het Nederlandse tele- graafverkeer. Het Nederlandse bedrijf van pesterijen, telegrafie en telefonie heeft het besluit genomen, om in de toekomst het tele- graafverkeer in Nederland te modernise ren. Het Morsestelsel zal dan uit het Ne derlandse telegraafverkeer verdwijnen, en plaats maken voor teletype »-toestellen. Verwacht wordt, dat over 4 jaar de vol ledige modernisering een feit zal zijn. Tsjechische paspoorten ongeldig gewor den. De Tsjechische regering heeft bekend gemaakt, dat alle Tsjechische paspoorten, met inbegrip van de diplomatieke, met ireang van 30 November ongeldig wor den en door nieuwe vervangen zullen worden. Richard Strauss ernstig ziek. In de toestand van Richard Strauss, die aan een hartkwaal lijdt is een verslech ting ingetreden. Zijn schoondochter ver klaarde dat hij in stervensgevaar verkeert Deblokkering vaa gelden te Luxemburg. In Luxemburg zijn de bedragen bene den 60 000 frank op de geblokkeerde re- Alhoewel het misschien reeds wat laat is om nog over fotografie te spreken in verband met toerisme kunnen wij toen niet aan de lust weerstaan om een kro niek aan dit zo belangrijk onderdeel van het toerisme te besteden. Ik ben al dik wijls in de gelegenheid geweest om foto's te mogen inzien van mensen die op reis geweest waren en die ook hun fotoappa raat hadden meegedaan. Hoe staat men in dergelijke momenten versteld en onthutst te kijken naar wat ze van de schoonste streken hebben meegebracht. O ja. ze weten wel waar ze die en die foto hebben gemaakt, met een beetje goede wil kun nen ze zichzelf en hun vrienden er wel op herkennen, maar het eindresultaat is dat de foto's in een of andere lade ver zeild geraken en ze er soms nooit meer uitkomen. Soms blijven ze zelfs in het mapje van de fotograaf rondrijden en geraken ze na een zekere tijd helemaal zoek Dit alles om de eenvoudige reden dat de foto's genomen zijn zonder geesU drift, dat er geen echt genot bij het op nemen was, omdat in de meeste gevallen het fotograferen slechts als een verza melen van een souvenirtje bijwerd beschouwd. En tochhoe kan een schone foto het plezier van een reis verhogen en doen duren Hoe kan men soms jaren nadien nog hetzelfde genot beleven dat men eens had in de werkelijkheid, toen de foto genomen Maar dat zal alleen het geval zijn wanneer men goedgeslaagde op namen heeft naar huis gebracht. Het is niet onze bedoeling hier een cursus, zelfs maar een enkele les aan het fotograferen te gaan wijden. Wij willen er onze toeristen alleen op wijzen dat de moeite die men zich getroost, de tijd die men aan een goede opname besteedt, la ter dubbel en dik zal vergoed worden door dc voldoening die men aan het be kijken van de prentjes zal hebben. keningen vrijgegeven. Toeristisch verkeer met Frankrijk verge makkelijkt. Door de tussenkomst van het Belgisch Commissariaat-Generaal voor Toerisme, heeft de bevoegde Franse overheid beslo ten dat de Belgische deviezen op vertoon van een vervallen paspoort, hetwelk se dert minder dan vijf jaar. werd afgeleverd of hernieuwd, mogen toegekend worden. Plaatsbewijs voor vijf ledige flessen. De toegangsprijs voor een revue in de «Volksschouwburg» te Praag bedraagt 5 ledige flessen. Deze revue wordt thans vertoond onder de auspiciën van het natio naal bedrijf voor de inzameling van grondstoffen Verjon gangspillen. Een wijze oude Japanner, uit een klein vissersdorpje Toba in Japan, heeft de -r,.„Fcb„n v.edPr Pntdf>kt er dp ve_ jongingspiüen van Mikimoto zo is de naam van deze wijze. Deze pillen zijn ten dele vervaardigd uit vergruisde pa rels deze stof zou de liefde opwekken en terzelfdertijd een bron van ieugd zijn In Japan kosten deze pillen 7 fr. voor een doos van 300 Zelfs als de kosten van ver roer tol en de winst van de voortverkoper er worden bijgeteld zouden deze pillen in het bereik van eenieder zijn. Daarom een goede raad. Wie maar de eerste regelen van de fotografie kent. spanne zich in om er een klein beetje meer over te vernemen. Hij zal voor zijn inspanning beloond worden. En nu nog een paar woorden over het landschap, dat tijdons onze reizen zo 'n grote rol speelt. Fotografeer slechts dat landschap dat zich ia sterke mate onderscheidt van het land schap dat ge gewoon zijt onder ogen té hebben. Zoek naar de karakteristieken en leg die vast op uw film. Breng af wisseling in het landschap, vermijd sym metrie. laat een grillige lijn van een of andere weg door uw beeld lopen, vermijd een groot voorplan dat ge liever zult bre ken door een of ander voorwerp (een boom. een kruis langs de weg, een per soon. een hek, enz.). Zo zult ge trouwens in uw landschap diepte krijgen, zullen de verschillende plans van het landschap beter tot hun recht komen. Verder zal uw zorg gaan naar het licht; vermijd de zon direct achter uzet u liever zo dat de zonnestralen van links of van rechts ko men. Durf het ook wel eens aan een te- genlicht-opname te doen, maar gebruik dan een zonnekap over de lens. Vergeet ook de wolken nietGe weet hoe de wolken, vooral de stapelwolken een rr.inder goed beeld tot een genot voor het oog kunnen maken. Ge weet hoe doods een foto is waar alleen van de lucht een grote witte vlek te zien is. Ver mijd dat alles met u een geelfllter aan te schaffen, die de heerlijke wolken op uw film zullen doen verschijnen. De doorsnee-toerist zal mij antwoorden mijn beste Viator, ik fotografeer geen landschappen, het is er mij maar alleen om te doen enkele mijner vrienden op de filir. vast te leggen. Akkoord, maar neem ze dan ten minste in een schone omgeving, zodat ge later een groter ple zier zult beleven bij het aanschouwen %an uw reisherinneringen. Neem ze zo- danig dat ge op uw plaat de karakteris tieker) kunt zien van de streek die eens bereisd hebt. Een portret op zichzelf kunt ge thuis ïr. uw tuin ook maken, en een zeer ^choon landschap alleen is toch ook maar eer min of meer dood document. Breng de twee samen en ge zult een levendig document mee naar huis brengen, dat u nog dikwijls vreugde zal verschaffen. Straks komt de Herfst en dan zijn er werkelijk nog schone opnamen te doen maak nog gebruik van de laatste schone dagm om enkele filmen te besteden aan de eigenaardige zichten van dit seizoen. Ook het licht, dat veel minder sterk is zal u toelaten prachtige effecten te bekomen. Probeer het eens. steek uw licht eens op bij uw fotograaf, schaf u een degelijk handboekje aan dat handelt over het landschap in de fotografie en ik ben er van overtuigd dat uw laatste opnamen u Vff1 «yppnf 7U?]^n Vf?*"SCh P ffTl - V ooral besteed uw tijd aan uw opnamen wacht tot de zon er is. wacht tot een schone wolk in uw gezichtsveld is. kom eens op een schone plaats terug als de lichtvoorwaarden gunstiger zijn. Bederf geen film onnodig. Doe alles met veel zorg er. ge zult aldus, samen met de vol maaktheid in het toerisme ook de vol maaktheid in de fotografie. benaderen W- nt volmaakt zijn we nooit VIATOR. 11 ir tr Al ïi5: li ge

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5