DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN Tekenverhaal 13 week vax 18 TO" 24 september naamdagen. bijzonder; dagen. maanstanden. in de natuur. volkse weerkunde. herdenkdagen. UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Drukkerij DUMORTI1 DE HALLE VAN IEPER Biivoeisel aan HET YPERSÜH N1EDWS 17-9-49 1426 1567 1573: 1719 1572: 1619: Zondag 18 Septet": Sophia. Esther Thomas. Maandag 19 Sef Januarius. Fausta, Sosius Dinsdag 20 Sep Eustachius. Philippa Woensdag 21 SP1 Mattheus. Donderdag 22 iept-Maurits. Phocas. Vrijdag 23 Se*-Thecla Zaterdag 24 <ept-Domina. Woensdag. Tijdag en ZaterdagQua- tertemperdag<>- 21 Septeml»: de Herfst begint. Nieuwe Vaan: 22 Sept. te 13 u. 21 min 19 Sept.: De schoorsteenzwaluw vertrekt 24 Sept; De noten zijn rijp. 21 Sept St Mattheus Is het weder met Mattheus klaar. 't Voorspelt goede oogst het naaste jaar 22 Sept.St Mauritius valt samen met de herfst-evening. die door het volk als een periode van storm beschouwd wordt. Vertoont zich Mauritius klaar. Aan vele stormen verwacht u maar 18 September Hubert Van Eyck sterft. Verordening van de Hertogen van Parma het land te verlaten, een einde te stellen aan de grote uit wijking van Burgers naar Holland en Duitsland voor geloofsredenen. Tevergeefse poging van het Spaanse leger om Alkmaar in te nemen. Het doodvonnis wordt voorgelezen aan Anneessens, die daarop aan zijn familieleden verbiedt genade voor hem te vragen. 19 September Overgave van Bergen aan het Spaanse heir. Edelen en Soldaten, die de stad verdedigden, mogen met hun wapens, het gemeen volk ongewapend de stad verlaten. Spinola doet zijn intrede te Brussel aan het hoofd der Spaanse troepen om het gemeentebestuur te ver plichten de toelagen te stemmen die aan Aelbrecht en Isabella geweigerd waren, omdat zij hun woord niet gehouden hadden de voorrechten te rug te schenken, door Keizer Karei afgeschaft. 1719 Strafvoltrekking van Anneessens op de Stadhuisplaats te Brussel. Vol gens het smadelijk bevel van de markies van Prié wordt de zeven tigjarige deken van de St Niklaas- gilde te Brussel, op een kar naar het schavot gebracht, de armen en benen gebonden. De plaats waar zijn bloed vloeide werd bewaakt tot °s anderendaags, en het was dan eerst dat het volk het bebloede zand kon weghalen. De gouverneur dreigt daarop Anneessens te zullen ont graven de Alexianen. die hem be graven hadden onder de preekstoel van de kerk in de Kapellestraat. halen hem daar weg. Thans weet men nog niet waar hij begraven werd. 20 September 1787 De vrijwilligers en de Brusselse be volking bereiden zich weerstand te bieden aan het Oostenrijks leger Eerstgenoemden hadden zich opge steld op de Grote Markt en de Oos tenrijkers op de Koninklijke plaats. De burgers werpen van af de daken, pannen op de dragonders. De gou verneur Murray bereidt de vernie ling van Brussel voor. maar hertog dUrsel treedt op met wilskracht en de gouverneur geeft zijn plan op. 21 September Dood van Keizer Karei. Willem van Oranje-Nassau wordt te Brussel ingehuldigd als koning van Noord- eil Zuid-Nederland. Proclamatie van prins Frederik, die meldt dat hij Brussel door zijn le ger zal bezetten en de Belgische kleuren door de Koninklijke vlag zal vervangen. Honderden barrika den worden gemaakt3-500 man van de- burgerwacht begeven zich naar de Grote Markt. Groepen vrij willigers trekken langs de steen wegen naar Vlaanderen. Leuven en Schaarbeek het Hollands leger te gemoet. De stormklok van de Ste- Gudulekerk doet zich horen en op alle torens van de omliggende ge meenten wordt eveneens alarm ge luid. Een legermacht 4-000 man sterk, van Maastricht komende wordt te Oreye door een duizend tal vrijwilligers verslagen en tot de terugtocht gedwongen- 22 September 1577: Willem van Oranje «De Zwijger) wordt tot Ruwaert van Vlaanderen gekozen. 23 September 1567De graven van Egmont en Hoorn worden naar de citadel te Gent ge- bracht- 24 September 1813Dood van Grétry- (O - P.) 1558: 1815: 1830: Maar aan alles komt een eind. en dus ook aan het heerlijke autotochtje. En zo stond Flap alweer voor op het grote schip, waarmee hij naar Londen ging. Nee maar, zo 'n schip was groter dan zijn bootje of de kajak van de Eskimo Ze vaarden heel lang en Flap begon al te twijfelen, of ze nog ooit in Londen zouden komen toen ineens waren ze er. De werkloosheid. Tijdens de week van 28 Augustus tot 3 September waren er in ons land gemiddeld 160 361 volledig werklozen en 57.149 gedeeltelijke en toevallige, weze in totaal 217.510. Tegenover de vorige week Wordt een verhoging waargenomen van 2 259 volledige werklozen en een vermin dering van 6 811 gedeeltelijke en toeval lige werklozen. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Gouden pond 661.50 Gouden dollar 126.00 Vrenelli 510.00 Pond 133.00 Dollar 46.25 Franse fr. (100 fr.) 12.60 Zwitserse fr. 11.40 Gulden 11.35 Mark 7.55 Gevaar voor typhus in de streek van Aar schot. In de ziekenhuizen te Leuven zijn thans twee en twintig aan typhus lijdende per sonen in verpleging. De bewoners van Aarschot, Westerloo en omgeving werden olficieel verzocht niet meer in de rivie ren en de beken van de streek te baden, geen ongekookt water meer te drinken en geen ongeschilde vruchten meer te eten- Ongeldig verklaarde bankbriefjes. De biljetten van 5 en van 10 fr. alsmede de biljetten van 50 fr.. typen 1909. 1927 en 1928 houden op wettelijk gangbaar te zijn van 1 Oktober 1949 af. Ze kunnen tot 1 Januari 1950 ingewisseld worden. 6 000 Belgische arbeiders voor de bieten- oogst in Frankrijk. Krachtens het op 28 Juli tussen België en Frankrijk gesloten akkoord zullen 6.000 Belgische arbeiders aan de bieten- oogst in Frankrijk deelnemen. De zogezegde reis van Prins Boudewijn- In de dagbladpers verschenen geruch ten over een zogezegde reis van Prins Boudewijn naar Kongo. Die reis werd op een gegeven ogenblik overwogen, maar er is nog geen beslissing getroffen Prins Boudewijn gaat overigens, nu het verlof ten einde is. zijn studies hervatten en thans wordt onderzocht welke leden van he; professorenkorps zich naar Pregny zullen begeven om de wetenschappelijke vorming van de kroonprins te voltooien Waals kongres te Luik. Het Nationaal Waals kongres komt op 1 en 2 Oktober te Luik bijeen. Grot ontdekt nabij Charleroi. De archeoloog Mare Gillo heeft op de plaats Socites te Landelies een grot ont dekt. Een gang van vijftien meter geeft toegang tot een grote zaal omgeven van verscheidene met druipsteen versierde ka mers. Rerordpogingen op de weg Oostende-Brus- seL De Britse autorijder kolonel Gardner, houder van verschillende records, tracht te op het vak. Aalter-Jabbeke van de autoweg Brussel-Oostende. verscheidene snelheidsrecords voor auto's te verbeteren. De uitslagen zijn nog niet bekend Wisselkoers van de Belgische frank- Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat de Belgische frank niet overschat wordt- De munt van een land kan slechts gedeva lueerd worden, indien zulks noodzakelijk is om een fundamenteel gebrek aan even wicht in de betalingsbalans van dit land geval in België, waar de handelsbalans gunstig is en waar de betalingsbalans een belangrijk overschot aanwijst- Voor de herbergiers, bote!- en restaura tiehouders- Tijdens een vergadering van de sekre- ta rissen der 59 beroepsverenigingen, aan gesloten bij de nationale Confederatie van Herbergiers. Hotel- en RestauratiehoudeTS werd door de sekretaris-generaal, de heer J. Boon. een uiteenzetting gegeven om te bewijzen dat het aantal drankgelegen heden in België dient beperkt te worden en dat in de toekomst de kandidaten her bergiers blijk zouden moeten geven van vakkennis. Hel vrij technisch onderwijs. De eerste minister heeft beloofd, dat het akkoord van 1948 betreffende de wed den volledig zal toegepast worden. Dit akkoord voorziet, dat van 1 Januari 1948 af 75 der maximum wedde zal uitbe taald worden aan de leerkrachten van het erkend vrij technisch onderwijsdat nieuwe barema's zullen toegepast wor den van 1 September 1947 af. zoals voor het officieel onderwijs. De andere vraag stukken in verband met het technisch onderwijs, zullen eerlang worden onder zocht door het beperkt interministerieel comité, onder voorzitterschap van eerste- minister Eyskens. De ziekteverzekering. Het Rijksfonds tegen ziekte en invali diteit heeft in 1948 ongeveer 4 milliard frank ontvangen aan bijdragen van werk nemers en werkgevers, doch het heeft 5.5 tot 6 milliard uitgegeven Voor 1949 verwacht men zich aan een nieuw te kort van 750 millioen tot 1 milliard frank. De electriciteitsproductic in ons land. De totale productie van electrische drijfkracht in België bedraagt voor het eerste semester van het jaar 1949 niet minder dan 4.100.310 duizend Kilowatt-uur. Dit betekent een toeneming van 237.125 Kwu vergeleken bij het eerste semester van 1948. Wichtjes van 900 gram in leven gehouden. In een hospitaal te Birmingham is men er in gelaagd een pas geboren kind dat slechts 840 gram woog in het leven te houden. Het wichtje werd gedurende drie dagen zonder voedsel in een incubator geplaatst. Eerst de vierde dag ontving het borstvoeding Nadat het gedurende 18 da gen aan de beste zorgen van het perso neel was vertrouwd geweest, verklaarden de artsen het gered. Ook te Brussel, in het Instituut Cordier. wordt getracht boorlingen van 800 gr. te redden. De Bel gische instelling geniet op dat gebied zulke goede faam. dat zelfs vanuit Scan dinavië kleine kinderen per vliegtuig er worden naar toe gebracht. In Duitsland overleden Belgen worden gerepatrieerd. Een tweede convooi met het stoffelijk overschot van in Duitsland overleden Bel gen is thans dit het Franse bezettingsge- bieö op weg naar België. Het betreft de lijken van 20 politieke gevangenen. 23 tewerkgestelde arbeiders en 18 krijgsge vangenen. Naar een automatisch telegraafverkeer in Nederland. In de toekomst zal het Morse-stelsel uit het Nederlandse telegraafverkeer verdwij nen De Morse-toestellen zullen plaats ma ken voor moderne zgn. teletype »-toestel- len. verreschrijvers. Dit hangt samen met het besluit om het telegraafverkeer in ons land te automatiseren 13 millioen oorlogswezen. Europa bezit, ten gevolge van de jong ste wereldoorlog, ongeveer 13 millioen we zen. Een onverwachte vangst. Ter hoogte van de Noorse Zuidkust heeft een haringvisser in zijn netten een levende inktvis bovengehaald, met een diameter van twee meter en vangarmen van vijf meter lengte. Dit is de grootste inktvis die sinds vier eeuwen in de Scan dinavische wateren is bovengehaald Hij is naar een Kopenhaags aquarium ge zonden. Smokkel in trouwringen. Volgens een beslissing van het Hon gaarse hogere gerechtshof stellen de per- tzie vervolg onderaan volg. kolom> Enkele maanden geleden brachten wij u een artikel waarin wij vertelden over de reis die de Nederlandse schrijver Bus ken Huet naar leper deed in de loop van de verleden eeuw. Te dier gelegenheid gaven wij een uittr|ksel uit zijn bekend werk «Het land van Rubens» waarin hij ons een uiterst diepzinnige studie gaf ove- de Lakenhalle van leper. Ir. de loop van de latere jaren onder namen nog veel andere schrijvers, schil ders e i kunstenaars de tocht naar onze zo beroemde stad Af en toe. naar gelang van onze opzoekingen, krijgen wij de gelegen heid ktnnis te maken met de geschriften van deze reizigers. Vandaag bieden wij u een prachtig stuk aan over leper en in het bijzonder over de Hallehet is van de nog levende en gunstig bekende kunst criticus Jozef Muls. Het stukje dat enkele jaren geleden verscheen in zijn bundel opstellen Werk werd reeds geschreven vóór de eerste wereldoorlog en beeldt dan ook de halle uit in haar oude glorie. Nu de werken aan ons schoonste kunst gebouw flink opschieten, is het ons een genoegen deze mooie brok literatuur, die werkelijk getuigt van een waarachtige dichterlijke bezieling, te kunnen over drukken Wij nemen het stuk letterlijk over. na alleen de nieuwe spelling toe gepast te hebben. Hier volgt nu de tekst De lakenhalle was het allerschoonste wat ooit door een vrije gemeente werd bedacht en tot stand gebracht in de Ne derlanden De weidspralende grijze muren met de spitsboogramen en de beeldenrijen, onder het scherp-hellende hoge schaliën- dak. vertoonden een stenen pracht die voor geen Venetiaans paleis hoefde onder soneidie het aandurven de grens over te steken zonder paspoort zich aan een bijkomende straf bloot, indien zij juwelen medenemen Een dagblad van Budapest beschouwt zelfs het dragen bij zulke ge legenheid van een trouwring als juwelen- smokkel. Zeekoe gevangen aan de Italiaanse kust- De Italiaanse visser Pasquala Cardoni heeft in zijn netten een Noord-Atlantische zeekoe gevangen, die slechts zelden in de wateren van de Middellandse Zee aange troffen wordt De zeekoe was 3.60 m. lang en woog 88 kg- 200 gr. van een product zou de mensheid kunnen vernietigen. Dr Raymond Gautier (Zwitserland), ad junct-directeur van de wereldorganisatie voor de volksgezondheid heeft verklaard dat zijn chef Dr Chisholm een toespeling heeft gemaakt op de mogelijkheden van een bacteriologische oorlog, toen hij zei- de dat 200 gr van een bekend product de mensheid kan vernietigen. Richard Strauss verast. Richard Strauss is overleden en werd «.e.. .e rc;:wp.schtfg.-.Cid in de werk kamer waar hij gedurende 25 jaar zijn meesterwerken heeft gecomponeerd naar Munchen overgebracht, waar hij. in het bijzijn van enkele intieme vrienden en verwanten werd verast. De urne wed be graven in de grote tuin van de aflijvige. Cripps rookt niet meer. Sir Stafford Cripps heeft aan de Ame rikanen gezegd, dat hij en Bevin er van afzien te roken wegens de in Groot-Brit- tannie heersende dollarschaarste. iai Alle Handels- en Famiüedrakwt wordt met zeeg uitgevoerd 34. Boterstraat IEP Niet in Londen zelf. maar in een havenplaatsje. Met een grote bus werden ze naar Londen gebracht, en daar ging Flap maar weer aan het wandelen. Wat voelde hij zich klein tussen al die grote huizenNa een half uurtje lopen zag hij een hotel. «Ha», dacht Flap. «daar zal ik maar eens naar binnen gaan...» TMSTISMOnKK te doen. Het belfort, dat. van uit het midden van de trotse voorgevel, vierkant omhoog groeide, en- tussen vier slanke! weelderige pinakels de pyramide van zijn dak met het klokketorentje op de lucht verhief, had de afmetingen en de strer"f majesteit van een kathedraaltoren. De goó den draak en de gouden arenden, me wijd-open vleugels vuurvonkten des zo mers op de tinnen in de zon. Halle. belfort, stadhuis, die in andere steden zovele afzonderlijke gebouwen vormen, waren hier vereend tot één ont zaglijk monument, dat heel een kant van een der grootste stadspleinen van VlaanT deren volbouwde. Daarnaast verdween a| les. De kathedraal zelve lag verdoken e weggezonken achter het overheersend burgerlijk gebouw, en de top van haa toren en de nok van haar koor wars maar nauwelijks zichtbaar boven het a machtig dak. dat als een berghelling tegd de hemel stond geschoord. Tot in de laatste tijden werd er gewerl om van dit gebouw het juweel te makl. van den lande- Eerst'in de zeventiendlj- eeuw. als de luister der stad reeds taand^,j werd het nieuwwerkof stadhuis i Spaanse renaissance-stijl. als rechtervla gel der halle afgebouwd. En toen brai het geslacht van heden er die kleurj fresco's aan van de historieschilders Pi wels. Delbeke. de Grouxhet beleg Ieptren door de Gentenaars en de gelsen in 1383 de verschrikkelijkste pl van 1347. bekend als de dood van lepere® de terugtocht der zegevierende IeperaaiJ na Groeningen. In het licht der lange sterrij boven de Schepenkamer, tusl de bruine houtpanelen, onder het zwarl balkwerk der zoldering, ontwikkelden X de rijke bonte stoeten van graven ed( vrouwen schepenen prelaten, kooplui d- vreemde vorsten, die de historie hielp! maken dezer stad die eens de ziel was v* heel Vlaanderen. j En langs de grijze gevels, buitenwaj werd de glorie van het land verb! Tussen de spitsboogramen. twee aan t| .'.onder de standbeelden der graven! :aanderenBoudewijn met de IJfl Arm. Philips van de Elzas, Guidef Dampierre. Robrecht van Bethune. ïA wijk van Nevers. Lodewijk van Maf allen waren zij daar met hun kronel helmen, met hun maliënkolders en j rassen, met hun zwaarden en schild Dit gebouw was het eeuwig syr_ der kracht van het land Het stondU wrikbaar in zijn massieve rechthei grootheid. Zijn voorgevel met het f honderd-voet-hoge belfort scheen t iocs, onafzienbaar door het ontelbaa tal van altijd-herhaalde orname spitsboogramen en beeldengroepen de getande kroonlijst. De nok va dak lijnde als een horizon op de i en. in de gloeiende stilte van een noen zag ik eens hoe de zon er ove rleed. met gouden licht en traa| schuivende schaduw, als over de ro van een bergland. Vli

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5