DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN wa Mm SPROKKELINGEN Tekenverhaal 15 naamdagen. bijzondere dagen. maanstanden. in de natuur. volkse weerkunde. herdenkdagen. UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND HOTELS EN HOTELIERS Bijvoegsel aan BET YPERSCH NIEUWS 1-10-49 WEEK VAN 2 TOT 8 OCTOBER 1949 Zondag 2 Okt.Leodegarius. Gerinus Maandag 3 Okt.Gerardus. Ewald. Dinsdag 4 OktFranciscus. Aurea. Woensdag 5 Okt.Placidius. Flavia. Constant. Donderdag 6 Okt Bruno. Fidea. Aegi- dia Vrijdag 7 Okt.Sergius. Augustus. Zaterdag 8 Okt.Brigitta. Albertina. Dinsdag 4 Okt.Franciscus. patroon der matrassenmakers. Op 6 en 7 Oktober 1949 is er een totale maansverduistering, zichtbaar te Ukkel en in Belgisch Kongo. Volle Maan 7 Okt te 3 u. 52 m I OktDag waarop in Oktober de he vigste windrukken (86 kilo per vierkante meter) werden vastgesteld. 3 Okt.De kneuter en de vink trekken. 4 Okt-Na deze datum bereikt de ther mometer geen 25* meer. 5 Okt.Datum van de vroegste vorst- 6 Okt-Dag. waarop in Oktober de ba- rometerdruk het hoogst is (757 mm). De beukenootjes worden rijp. 7 Okt-De kraanvogel en de kleine koolmees trekken. 8 Okt.De Ardennese vink trekt. Regen met Sint Denijs (9 Okt Voorspelt natte winter en weinig ijs. Op Sint Denijs Trouwt de wind om middernacht. 2 Oktober 1870: Geboorte van de Duitse maarschalk HINDENBURG, die in 1925 rijks kanselier werd. in welke hoedanig heid hij het nazisme zag geboren worden. 1869Geboorte van Mahatma Gandhi, de leider der nationalisten in Engels- indië. die tot het bereiken van zijn doel vooral een politiek van niet- coöpereren en boycotten aanpredik te. Werd vermoord. 1941Overlijden van Jef Denijn. de on overtroffen Vlaamse beiaardier, die de roem van het Vlaamse klokken spel over de ganse beschaafde we reld verspreidde. 3 Oktober Overlijden van de Franse dichter José-Maria de Hérédia. vermaard voor zijn bundel sonnetten Les Trophées die zijn als koele vorm- volmaakte marmerstukken. Overlijden van de Nederlandse plantenkundige Melchior Voet. die zijn opzoekingen vooral richtte op de kern der planten en de beteke nis ervan voor het celdelingsproces. 4 Oktober Overlijden van de Nederlandse schilder REMBRANDT, de schepper van de NACHTWACHT en «DE ANATOMISCHE LES», de meester die de souvereine beschikking had over het licht en de ongeëvenaarde etser der Honderd Gulden prent. Geboorte van STIJN STREUVELS. de schrijver van Leven en Dood in de Ast». «De Vlaschaard» en De Teleurgang van de Water hoek Verwey getuigde van hem Als de zon kon schrijven zou zij het doen lijk Stijn Streuvels 5 Oktober Geboorte van Louis-Jean Lumière. de uitvinder van de eerste technisch bruikbare cinematograaf. Overlijden van de befaamde kom- ponist Offenbach, schepper van de opera Hoffmansvertellingen 6 Oktober Gedurende een processie te Brussel werden de Capucijnen uitgejouwd, hetgeen enige opgezweepten aan zette een der plichtigen vast te grij per. hem aan een lantaarnpaal op te hangen en hem daarna het hoofd af te zagen. De Franse grondwet van het jaar IU wordt te Brussel uitge roepen. 7 Oktober O', erlijden van de Amerikaanse let terkundige Edgar Allan Poe. Kind r- toneelspelers, vroegtijdig wees. era aangenomen door een rijk koopman. John Allan, studeerde te ^>rg;nia. was korte tijd op kantoor J>'j zijn pleegvader, bezocht de mi- h.aire akademie. doch werd er weg ge, a a gd -.vegens zijn indisciplinair gedrag Daarna verdiende hij het en het ander met journalistiek. In 183.3 i geboren in 1809) werd hij jneens bekend als schrijver van een Pekroond verhaal (M. S. Found in B:ttle). dat hem 50 dollar op bracht Poe behoort tot de wereld- -i.era tuur hij is een letterkundige sctor var. de allereerste rang. Reeds uit de eerste zin van bijvoor beeld een verhaal als «The Fall of toe House of Usherspreekt een geboren stylist. Zijn fantasie en verbeeidingslogica zijn enorm. Hij i,. de picnier van Jules Veine en e*-5 Hij schreef de eerste detec- uve-stones (The Purloined Letter) hij was de eerste die een verhaal *P°r. om de ontcijfering van een ge- m-chnf: Als dichter beïnvloedde vooral Fransen als Mallarmé en •erlaine. - p.) Maar gelukkig stond het kamertje gauw weer stil en de portier liet Flap er weer uit. Toch gemakkelijk dacht Flap. toen hij wat van de schrik bekomen was. dat moesten ze bij ons in Noordpoolland ook hebben, als je boven op een ijsberg wou komen Maar de portier duwde Flap alweer in een andere kamer, en deed de deur achter hem dicht. Flap keek eens om zich heen een bed. een stoel, een tafel met een mooie spiegel, nog een stoel, en nog een stoel. 1905 1910 .669 871 164 180 f90 »5 4 De prijs der kolen. Er werd nog geen definitieve beslis sing bekend gemaakt. De ministerraad zou besloten hebben de gemiddelde prijs van 685 fr. te handhaven als spil van de schaal van kolenprijzen. Dit zou voor ge volg hebben dat zekere prijzen zouden dalen en andere stijgen. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 655.00 Zwitsers goudstuk 527.50 Gouddollar 135.00 Dollar 50.00 Gulden 11.70 Zwitserse frank 11.10 100 Franse fr^nk 12.75 Pond 134 00 Westduitse Mark 7.40 De grensarbeiders in Frankrijk. De Belgische seizoenarbeiders in Frank rijk zullen door de devaluatie van de Franse frank niet worden getroffen Hun zal een vergoeding worden betaald, die overeenstemt met het verschil tussen de Franse lonen en de in België door de na tionale paritaire kommissie voor de land bouw vastgestelde lonen. Prijsverhoging van de sigaretten. Zodra het Parlement de nieuwe accijns rechten zal hebben goedgekeurd, zullen de sigaretten, die thans 8.70 fr. per pakje verkocht worden. 10 fr. kosten. Daarente gen echter zullen rooktabak, sigaren en sigarillos in prijs verminderen. Geen prijsverhoging van het bier voor de verbruiker. Er bestaat wel een ontwerp, dat de ac cijnzen op het bier verhogen zal. maar de verkoopprijs van het bier zal echter geen verandering ondergaan. De accijnsrechten op het water zullen volledig wegvallen. De vader van minister Lilar overleden. De heer Albert Lilar. vader van de mi nister van Justitie, is te Antwerpen over leden. Hij was geboren op 15 Juli 1867 Openstaande betrekkingen. Voor alle inlichtingen kunnen de belang stellenden zich wenden tot het Vast Se- kretariaat voor Werving, Middaglijnstraat 29 te Brussel 3 Er zijn thans verschei dene staatsbetrekkingen te begeven. Het nieuwe treinboek. De Officiële Reisgidsvan de Belgi sche Spoorwegen voor het tijdperk 2 Okt. 1949 - 13 Mei 1950 is verschenen. Voor de eerste maal werd gezorgd voor een kaart die ook de autobuslijnen aangeeft. Het inkomen van de bedienden. Volgens een officieel onderzoek bedraagt het gemiddeld jaarlijks inkomen van de bedienden 92.055 fr-. dit is een maand- wedde van 7.671 fr. Het tegenonderzoek van de bediendencentrale wijst op een gemiddeld jaarlijks inkomen van 75.192 fr of 6.266 fr. per maand. Dit is natuur lijk het bedrag van het leidend personeel. Het lager personeel, of uitvoerend perso neel boven de 21 jaar. verdient gemid deld 4.696 fr. per maand. Werkloosheid. Tijdens de week van 11 tot 17 Septem ber waren er per dag gemiddeld 163 581 volledige werklozen en 61 920 gedeelte lijke en toevallige, weze in totaal 225 501 werklozen Tegenover de vorige week be tekent dit een vermeerdering van 1.173 voiledig werklozen en een vermindering van 6.045 gedeeltelijke en toevallige. Prijsverhoging verboden. In het Staatsblad van 23 September ver scheen een ministerieel besluit waarbij het aan de voortbrengers, invoerders en verdelers verboden is de op 20 September 1949 toegepaste prijzen te verhogen voor alle producten, eet- of koopwaren, die op 23 September 1949 in voorraad waren. Nieuwe postzegel van 4 frank. Van 1 tot 31 Oktober wordt in alle post kantoren van het Rijk een nieuwe post zegel van 4 fr. verkocht, ter gelegenheid van de 75e verjaring van de Stichting der Wercldpostvereniging te Bern De melkprijs. Van 16 September werd de melkprijs met 50 centiem per liter verhoogd. Thans wordt meegedeeld, dat van 1 Oktober af de melkprijs 25 centiem zou verlagen. Wedstrijd uitgeschreven door De Stu derende jeugd In 1950 wordt een wedstrijd ingericht voor de toekenning van een Interfacul taire Wetenschappelijke Prijs Louis Em- pain en van vier Louis Empain-prijzen. De inschrijvingstermijn eindigt op 31 De cember 1949 Voor alle inlichtingen wen de men zich tot het Sekretariaat van De Studerende JeugdEgmontstraat 11. Brussel. Het Internationaal Geneeskundig Kongres. Het internationaal geneeskundig kon gres zal te New-Orleans van 10 tot 15 Ok tober plaats hebben. Partijkongres der Socialisten. Het partijkongres der socialisten wordt op 5 en 6 November 1949 gehouden. Bij de Liberalen. De heer Victor Sabbe. volksvertegen woordiger en eerste onder-voorzitter neemt tijdelijk het voorzitterschap der liberale partij waar. daar de heer Motz zich naar Amerika begeven heeft om aan de werk zaamheden van de UNO deel te nemen. Belgische vrouwen die met Fransen trou wen. De Belgische vrouw, die een Fransman huwt krijgt automatisch de Franse na tionaliteit. zonder hiertoe vooraf een ver klaring van nationaliteitskeuze te moeten afleggen. De Belgische vrouwen, die hun oorspronkelijke nationaliteit wensen te bewaren moeten voor het huwelijk hier toe een verzoek richten tot de vrederech ter van hun woonplaats. Bijeenroeping van de Senaat. Er zou een politiek akkoord bestaan om de Senaat op 18 Oktober bijeen te roepen. De prijs van de ingevoerde boter. De ingevoerde Nederlandse boter is met 4.50 fr. per kilo verminderd. Voor de lijders aan maagkanker. De slachtoffers wan maagkanker kunnen een nieuwe hoop op genezing hebben. In derdaad. Dr Jesse P. Greenstein. biochi- mist van het Nationaal Kankerinstituut in de Verenigde Staten deed een nieuwe ontdekking. Het betreft een nieuwe sa menstelling van proteïneverbindingen, die op eenvoudige wijze onderhuids worden ingespoten. Naturalisatie van Belgen in Nederland. In Nederland wonen talrijke Beigen. wier ouders en grootouders reeds op Ne derlandse bodem geboren zijn en die zich volkomen Nederlander gevoelen, zonder het nochtans te zijn. Te Middelburg wordt thans een onderzoek ingesteld bij de Zeeuwse gemeentebesturen ten einde vast te stellen, hoeveel en welke personen in dit geval zijn. In- en uitvoer van postzegels in Frankrijk. Krachtens een besluit, dat in het Fran se Staatsblad is verschenen, mag de in- en uitvoer van postzegels slechts over de douanecontroleposten van Parijs. Bor deaux Rijsel. Lyon. Marseille. Nice en Saarbrücken geschieden. De strijd tegen Giuliano op Sicilië. Spijt de groots opgevatte regeringsmaat regelen om de opstandige of bandiet Giuliano gevangen te nemen, is Giuliano nog steeds in vrijheid en onvindbaar. De Benelux-Konferentie. Op 13 Oktober zal te Luxemburg een ministeriële Benelux-conferentie plaats grijpen. Wellicht zal dan besloten worden welke goederen vrij zullen mogen inge voerd worden Ja zei Flap tegen zichzelf. nu zal ik me maar eens netjes gaan maken en dan het hotel eens rustig gaan bekijken. Hij ging voor de spiegel zitten, en begon zijn glimmend gezichtje te poeieren, net als een echte juffrouw... en hij was toch een echte jongen... Toen Flap klaar was, liep hij zijn mooie kamer uit en sloot de deur achter zich. Twee nieuwe Britse vliegtuigen bekend gemaakt. Het bestaan wordt bekend gemaakt van twee nieuwe vliegtuigtypen voor de duik- bootjacht. die op de geheime Britse lijst stonden. Rusland bezit de atoombom. President Truman gaf in de Verenigde Staten bekend, dat Rusland thans ook het geheim van de atoombom bezit en reeds proefontploffingen deed. Ingrid Bergman wil scheiden- De Zweedse fllmaktrice Ingrid Bergman is bereid de helft van haar fortuin aan haar echtgenoot Dr Peter Lindstrom af te staan, zo deze instemt hun huwelijk te doen ontbinden. De star heeft de intentie te huwen met een Italiaanse filmregisseur, een zekere Roberto Rossellini. De wereldburger aangehouden. Garry Davis, de Amerikaan die zijn identiteitspapieren en paspoort kapot- scheurde en zich tot eerste wereldburger uitriep, protesteerde thans te Parijs tegen de aanhouding van een Fransman, die wei gerde soldaat te worden. De Franse rege ring heeft Garry Davis als landloper doen aanhouden. mMHl1^mmW^mm ^ram- TOCfllSTISfHEfiROflffl ngen en Het hotelwezen is een uiterst belang rijke, zo niet de belangrijkste factor van het toerisme. Het stelt dan ook zovele eisen aan degenen die er zich mee bezig houden dat we van een specialiteit kun nen gewagen. Inderdaad de hotelnijver heid. in haar geheel overschouwd. is een bedrijf dat men niet in een handomdraai leert en het is dus totaal uitgesloten dat mensen die er zich niet van jongs af heb ben ingewerkt een leidende rol zouden kunnen spelen. Het is niet onze bedoeling hier 't hele vraagstuk van de hotelindustrie te gaan bespreken. Daarom zijn we heel eenvoudig niet bevoegd, maar wij willen toch een paar aspecten belichten, die wel de moeite waard zijn besproken te wor den in verband met het toerisme in onze streek. Een eerste vaststelling is dat heel wat inrichtingen die zich in onze streek hotel heten eenvoudig niet geëkipeerd zijn om die naam te dragen, omdat zij de eenvou digste principes van comfort niet S9hijnen te kennen. Gebrekkige inrichting van ge zondheidsinstallaties is een dier kenmer kende tekortkomingenhet is soms erger lijk te moeten vaststellen hoe sommige, vocral kleinere inrichtingen niet de min ste moeite doen om op dat gebied enige verbetering te bewerkstelligen. Verder is er een ander punt: namelijk de netheid en de zorg waarmede de toerist ontvan gen wordt. Het is een absolute noodza kelijkheid dat de toerist, om het even tot welke categorie hij behoort, ten minste met evenveel zorg wordt bediend als hij dat in zijn eigen huis gewoon is. Krijgt hij minder dan hij gewoon is, dan zal zijn eerste reactie zijnom het minder te hebben dan thuis moet ik niet op reis gaan. En hij zal gelijk hebben Dat de hotelier gerust weze. de toerist zal stellig geen hotel gaan uitkiezen dat boven zijn stand en zijn beurs ligt. maar eens dat hij zijn keuze gedaan heeft en die wordt gewoonlijk gedaan na onderzoek der gangbare prijzen dan eist hij ook waar voor zijn geld. Dat onze hoteliers er voor zorgen wij schrijven dit niet voor allen dat hun tafellakens zui ver en zindelijk zijn. dat zij de vliegen uit hun eetzaal houden, dat zij hun bor den en glazen in een uitstekende staat aR netheid aan de klant voorzetten, dat zij hun kamers na gebruik weer in een buitengewone staat van zindelijkheid plaatsen, zodat de nieuwe klant niet de indruk krijge dat zijn kamer met de gro ve borstel werd schoongemaakt. In het hotelbedrijf zijn er zovele zaken die ae voortdurende aandacht vergen van de chef. dat het uitgesloten is dat hij zi:n dag in ledigheid doorbrengt met zijn klar. ten af te wachten. Het oog van de meester rngakf he: paard vet. zegt een Vlaams spreekwoord, en wij menen te mogen zeggen dat zulks in de eerste plaats toe passelijk is op het hotelbedrijf. O. wij weten het. de klant moet vrien delijk ontvangen worden, maar dat mag niet zijn ten koste van de degelijke in richting en uitbating van de zaak. En indien hij dan nog altijd vriendelijk en met voorkomendheid ontvangen werd. dan zouden wij deze opmerking niet moeten neerschrijven. In hoevele inrichtingen uit onze streek moet de klant zijn valiezen niet alleen naar binnen brengen, maar ook zeif naar zijn kamer dragen. In hoe vee i pensions, en hier bedoelen wij de plaatsen waar pensiongasten komen, moe ten de aankomenden hun bagage niet zelf aanbrengen van tram of autobus Men weet soms heel juist wanneer de nieuwe gast aankomt, met welke tram of auto bus, maar men doet zich niet eens de moeite om een loopjongen te sturen die gaat kijken of de klant geen pakkage bij zich heeft, die hij moeilijk kan dra gen. De manier waarop de toerist wordt ontvangen, de hartelijkheid van de ont vangst. zijn punten van het aller grootste belang die maar al te dikwijls worden over het hoofd gezien. Uit slor- f'g,heid °f u,t onwetendheid, of door bei- fit. er °ok van weze. het besluit g voor de hand: wie zich met toerisme of met het hotelwezen wil bezig houden. V3t moet leven' moet ook kunnen beseffen, dat dergelijke zaak, zowel als elk ander bedrijf zijn eisen stelt en dat ff! als eerste PUcht heeft zijn kufff Ate doen om aan deze eisen te voldoen £n is men niet op de van vak. maar toch met goede lngen bezield, dat men zich dan dode seizoen, de moeite ge- art nW? 6611 degeU->ke inrichting te w en er wijze lessen op te doen. Men kan immers altijd iets leren ni~, tn al degenen die iets met de hotel- J te- maken hebben, goed over- t__ Z1J zijn die de klant moe- ontt«eVrf !n stelien. en dat een goede nê5' de klant zal doen weerkeren. Cr an. misschien in zijn plaats wat "er 'e z'en dan in een andere. Niet ,c°' er in andere plaatsen van het land Ij/. €n sohonere dingen te zien zijn. bepaalde plaats meer «succes. 'aa- dikwijls omdat men er meer dan eiders de kneep vastheeft m ae gasten op een degelijke, vriende- 1J e en vooral voorkomende manier te ontvangen. Dat onze hoteliers het beste geven, niet Keen van wat ze in hun keuken klaar maken maar ook het beste van wat ze aan Dereidwilligheid. aan hoffelijkheid en aan vriendelijkheid in zich hebben! Hun eigen zaak zal er mee gediend worden, maar ook de zaak van het algemene toe- »isme in hua stad en in het Jan-"

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5