Wereld Zonder Honger e n HET WEER IN OKTOBER PLANTEN DIEREN ADERSPATKOUSEN hen de 5? b-—1 del M MAAND OKTOBER WEERKUNDE VOLKSE WEERKUNDE E. DE P0NTHIERE De Montstraaf 13 I E P E R Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY HET VPERSCH NIEUWS» Blz 4 8-10-1M9 xfl l 1 or Dl iu :iac. |aa.; KAMERPLANTEN. 1) De geraniums worden binnenge haald ze moeten overwinteren in een koel. licht, luchtig en tevens vorstvrij vertrek. 2) Ook de Azalea en Hortensia moe ten nu naar de kamer. 3) De bladplanten Araucaria excelsa, Aralia Sieboldii, Aucuba japonica en Begonia Rex worden eveneens binnenge bracht. Van nu af aan mogen die plan ten nog slechts heel matig begoten wor den. en dit tot April toe. Wij zullen aan deze planten nooit geen papieren of linnen strikjes binden. 4) De palmen Chamerops excelsa en Ficus elastica worden in een koele plaats gehouden, vrij van alle komende vorst Zij vragen weinig vorst in de winter. 5) Wij wijden een speciale plaats aan de Chrysanten, die gedurende de ganse herfst en winter de kamers prachtig kun nen versieren. Zij zijn gemakkelijk om kweken, bloeien overvloedig en behouden lang een fris uitzicht in niet al te war me plaatsen. 6) Zo wij geen Solanum pseudo-capsi cum (Kriekjes van over Zee) vruchtge- vende kamerplantjes bezitten, trachten wij er ons één te bemachtigen. Want de ze houtachtige plant geeft, met haar witte bloempjes, waarop koraalrode bessen vol gen. gedurende de wintermaanden een sierlijk zicht aan de kamers. 7) Van nu af krijgt ook de Clivia wei nig water. BLOEMENTUIN. 1) In Oktober moeten wij ons weinig bezighouden met het zaaien van bloe men, tenzij enkele speciale die in de serre gezaaid worden, voor vroegtijdige kweek, zoals bijvoorbeeld de welrieken de lathyrus. 2) Wij halen alle planten binnen, die voor de zomerbloemperken hebben ge diend. 3) Wij ontruimen de bloemperken en de mozaïekvakken 4) Wij bemesten de vrijgekomen bloem bedden en spitten ze om. 5) De bolgewassen van Hyacinthen. Narcissen, Tulpen en Krokussen worden geplant. Vooraf moet het perk zorgvul dig gereed gemaakt worden. De bollen worden enige centimeters diep in de losse grond geduwd. 6) De bol- en knolgewassen, die niet winterhard zijn (Canna's, Dahlia's, Zwaardlelies, Gladiolen, Begonia's, enz...) worden verzameld Men laat ze een tijd opdrogen Daarna worden ze schoon ge maakt en ter bewaring op een vorstvrije plaats gebracht 7) De overblijvende planten, met vroeg tijdige bloei, worden gescheurd en her plant. 8) Het planten van harsachtige en groene bomen wordt geëindigd 9) Delikate struiken en heesters, die ter plaatse moeten overwinteren worden met strooi beschermd. 10) De bloemstokken. welke men nu niet langer nodig heeft, worden zuiver gemaakt, en onder dak gebracht. GROENTENTLTN. 1) Wij zaaien nu knolloof voor Mei- Juli. asperges voor over drie jaar. ker vel voor de Lente. Kersplanten voor November - Januari. Winterspinazie voor de Lente, veldsla voor Januari - Maart. Ook de laatste zaaiïng van half harde bloemkolen en radijzen 2) De bloemkolen worden in plant- grond verpoot. 3) De grond voor het witloof wordt bereid 4) Er wordt begonnen met 't bleken van de wilde chicorei. daarna met de chicoreisla- 5) De selderij wordt met stro bedeKt. 6) De stammen der artisjoken en as perges snijden. 7) De salade uitdunnen. 8) De wortels worden uitgedaan, en aleer ze naar de bewaarplaats worden gebracht, laat men ze een paar dagen opdrogen. 9) Bemesten en spitten van ledig ge raakte bedden wordt voortgezet. 10) Bewaarkuilen voor wortels en aardappelen worden op een droge plaats uitgegraven, ter diepte van 20 tot 30 cm. tenware men over ruime kelders beschikt. 11) Op het einde van deze en het be gin der volgende maand wordt een laag mest op de bedden gebracht, en met een laag grond uit de paden afgedekt Op lichtere gronden wordt de mest onmid dellijk geheel ondergespit- Over het algemeen is de maand Ok tober een uitnemend kalme maand er is zelden wind en de temperatuur is zacht. fris. Deze twee faktoren zijn oorzaak van het ontstaan van MIST Mistbanken zijn wolken, die aan de aardoppervlakte gevormd worden Hoe gebeurt zulks Omdat warme lucht meer water damp kan bevatten dan koudere, moet. wanneer de lucht met waterdamp ver zadigd is. elke temperatuurverlaging mist doen ontstaan. Dit geschiedt eveneens wanneer zi<4i verzadigde luchtmassa's van verschillende tem peratuur mengende mist. waarmee een dooiperiode na vorst zich soms aankondigt, is van deze soort De DAUW is een soort van mist van de eerste soort. Een lichte mist. waarirr het zicht eerst boven 1000 m. beperkt is. heet ook wel NEVEL. Gedurende de maand Oktober laat de mist verscheidene waarnemingen De volkswijsheid bezit enkele weer spreuken. die gebaseerd zijn op de waarneming. Voor de maand Oktober zijn de bijzonderste de volgende Brengt Oktober vorst en sneeuw. Men hoort des winters [klaaggeschreeuw Het slechte weer van het jaar be gint gewoonlijk met 1 Oktober. Regen met St Denijs (9 Okt.) Voorspelt natte winter en weinig ijs In sommige streken van Vlaande ren gelooft het volk. dat omstreeks toe. Dr D. Debot. Hoofd van de Op voedende Dienst aan het Koninklijk Natuurhistorisch Museum van België, wijst op de volgende mogelijke waar- nc mingen a) Buiten heeft de mist soms het uit zicht van een wolk. die zoals rook over de grond bolt of glijdt. b) De mist verdicht zich tot fijne druppeltjes op allerlei voorwerpen (draden van spinnen, haren van kledingsstukken c) Vanaf het ogenblik dat het war mer wordt, wordt de mist ijl en verdwijnt hij. Hieruit valt een be langwekkende weervoorspelling af te leiden. Wanneer het frisser wordt, verdicht de mist en lost hij zich op in regen. d) Stel 's avonds vast hoe de mist zich vormt in vochtige kloven en langsheen waterlopen. e) In zekere bijzondere gevallen kunt ge vaststellen 15 Okt nog enige mooie dagen ko men. die t Zomer van St There- sia worden genaamd Le jour de la Saint-Denis. Le vent se marie a minuit. Op Sint Denijs Trouwt de wind om middernacht. Treedt Gomarus met droogte in [(11 Okt.) De wind zal nat zijn van in 't [begin. In Wallonië gelooft men echter dat de winter eerst op 18 Oktober be- Dat de mist in een vallei kan af dalen en zich aldaar op halve hoogte ophouden. Door in zulke vallei af te dalen, zult ge door die mistlaag moeten trekken, om ten slotte in de diepte aan te komen, waar niets het uitzicht belemmert, maar waar het uitspansel met een witte wolk is afgesloten. Herhaalde malen heb ik dit verschijnsel in de Ardennen waargenomen. Dat de mist tot op een geringe hoogte de grond kan bedekken, zo dat de wandelaar er tot aan het middel insteekt, doch met de borst en het hoofd er boven uit. Dit geeft de indruk dat de gehele natuur onder een reusachtige sneeuwlaag bedolven is. waaruit slechts de hoogste punten steken. Dit geval heb ik in Vlaanderen kunnen waarnemen (O.-P.) gint: Met Sint Lucas Staat de winter voor de deur. Als St Lucas zijn mantel draagt. Vriest het dat het kraakt. De heiligen Severius (23 Okt.). Simon en Judas (28 Okt.) vervul len in Vlaanderen de rol van St Lucas in Wallonië Met Sint Severien Zal men de eerste kou zien Zijn Simon en Judas voorbij, Is de winter kort nabij. VRUCHTENT UIN. Deze maand mag alle winterf plukt worden. Het plukken is delicaat werk. dat met de meesuz gezetheid dient te gebeuren Sfe! 041 er aai, dat appels en peren HJj appelen zijn: ze worden voonZ" ai-~- geplukt en in korven gelegd binnen met zakkengoed bezet '''K minste drukwonde of schilbesevï 01 is een openingsoord voor verrot r men- wu"u«y Na het plukken moeten de vn gesorteerd worden: aangestoken e fruit blijve buiten de bewaarpia?. De bewaarplaats voor het goL gezonde fruit moet rein. droog i' ei: koel zijn De beste gemiddeld^ waringstemperatuur ligt tussen d»' graden Celsius. 01 HOENDERTEELT. De hennen zullen weldra opnieuw i gen evenals de poeljen welke 0D goede ogenblik geboren werden enV*' maal opgroeiden. Wie hun leg bevredigend wenst die-, er voor te zorgen 1) dat het hok in goede staat we, volkomen droog, indien het uit hout maakt- is met carbolineum bestre tochtvrij, regelmatig verlucht, koud; er moeten voldoende legnestw zijn 2) dat de ren droog weze: indien ij- ren niet met gras beplant is. moe; :e diep omgespit zijn, om regen en sneeuw water te kunnen opslorpen, ofwel moe ten er greppeltjes in gegraven worde- om 't water gemakkelijk te laten weg. vloeien 3) dat het hok voldoende ruim weze iedere hen moet minstens over een derde kubiekmeter lucht en 40 vierkante dec;, meter oppervlakte beschikken. Het verdient verder aanbeveling dat de hanen niet bij de hennen geduld v/or'. der.ze moeten in een afzonderlijk lo. kaal samen gehouden worden. En de voeding Men geve 's morgen- 20 gram graan (tarwe, gerst, maïs, ha ver) en 's avonds 30 gram. Daarenboven moet degelijk samengesteld legmeel ge. durig in automatische eetbakken te hun ner beschikking gesteld worden. Ook overvloedig groen is eveneens onmisbaar (Nadruk verboden) BOER JAN (Varise kousen) worden op voor schrift van uw Dokter en met mach tiging van de Ziekenbond, door ons kosteloos afgeleverd. Breukmeester-bandagiste (Verlenging Paterstraat) (2160) M; Maar haar leven was geheel ge vuld geweest door die ene wens, Weldon als man te bezitten. Iedere zenuw verlangde naar hem. Slechts één gedachte had ze altijd gehad die man Misschien was die liefde een idee fixe geworden. Maar ze wist, dat haar hele leven door dat idee be heerst werd. Haar leven zou ver nietigd zijn, wanneer die man voor goed voor haar verloren zou zijn. GoedHij hield niet van haar... hij haatte haar misschien. Maar de tijd zou die haat doen verdwijnen. En misschien zou hij eens nog van haar gaan houden. Wie zou het we ten... In ieder geval, ze wilde hem hebben en iedere prijs zou ze voor hem willen betalen Al die gedachten las Weldon in Joan's gelaat, waaruit een geweldige energie en een stalen wil sprak. Hij rilde. Op dat moment zag hij Evelyn voor zich staan. Zij was de vrouw, waarvan hij hield... waarvan hij hield met heel zijn hart. Hij dacht er aan, hoe hij haar in zijn armen gedragen had, haar ge kust had... Nee Nee Neeschreeuw de het in hem, ...nooit... nooit zou hij die prijs betalen Hij keerde zich af. Als een wanhopige liep hij weg. Joan was doodsbleek geworden. Maar onmiddellijk beheerste ze zich weer. We hebben hierover nog niet het laatste woord gesproken fluisterden haar lippen. Ze glimlachte een beetje spottend en ging vervolgens naar haar kabine. Ze liep hoog opgericht, maar om haar lippen lag een pijnlijk lachje. Nie mand zag, dat ze innerlijk huilde, om haar verloren liefde. Weldon stond op de plecht van het schip en staarde voor zich uit. Vre selijke visioenen kwamen voor zijn ogen, de zee was niet meer verlaten. Het water was gevuld met gestalten. De lichamen waren met vreselijke 1 zweren bedekt. De gezichten waren i van pijn, angst en vrees vertrokken i en klagend hieven de mensen him j handen naar Weldon op... OO «Jij had ons kunnen redden... Jij... Jij!» «Jij bent onze moordenaar... Jij Jij Vrouwen, kinderen, jongens, meis jes... zij allen zwommen in een vre selijke processie langs hem heen... en steeds weer hieven- ze smekend hun handen op... MoordenaarMjoordenaar Opgejaagd sprong Weldon van de reling. Uit zijn ogen straalde waanzin, een vreselijke woede had zich van hem meester gemaakt. Hij rende naar zijn hut. Rukte laden open... Gooide de inhoud er van op de grond... Eindelijk vond hij iets glanzends, zwarts... Ik zal de wereld tenminste wre ken !..u» Met zijn revolver in zijn hand en met een vastberaden, geheel ver trokken gelaat ging hij naar de hut van Joan Bighead... ...Maar de vuist, die de revolver vasthield, werd door een onzichtba re hand neergeslagen. Wel allemachtig riep Weldon uit en staarde vol verbazing, on geloof en schrik in het gelaat van Joan, die bij zijn onverwachts bin nentreden, van de canapé opge sprongen was. Joan's gelaat was geheel door weekt van tranen. En voor de eerste maal zag Wel don nu bij deze, bijna mannelijke ▼rouw. het gelaat van een... vrouw... Een wanhopige, gekwelde vrouw, die slechts verdriet en smart kende. Onwillekeurig riep Weldon uit «Waarom En al was Joan nog zo trots, nog zo heerszuchtig, op dit ogenblik was ze geheel... vrouw. Ze snikte hardop... Om UWaarom kunt U niet van me houden... Waarom niet?... Waar om niet En met een sprong was ze bij hem en raapte de revolver van de grond op. Hoogopgericht stond ze voor hem. Ze hijgde. Afwisselend werd ze rood en bleek. Dood me dan Weldon wierp het wapen op de grond. Hij voelde medelijden met de jon ge vrouw. Echt, diep medelijden. Want hij dacht aan zijn eigen ver driet. Hij wist, dat Evelyn voor hem verloren was. Hoe had Bighead hem ook weer genoemdmisdadigerHij steunde. Zwaar... diep... smartelijk... En plotseling zei hij vastbesloten «Ik wil de prijs betalen, die U verlangt... ja, ik wil hem betalen... Opeens begon de kamer razend snel om hem heen te draaien. Hij had een gevoel, alsof hij zijn eigen doodvonnis uitgesproken had. Het doodvonnis van zijn hart. Geweldige golven schenen het jacht heen en weer te slingeren en er een wild spel mee te spelen. Weldon moest zich vasthouden om niet te vallen. En toch wist hij, dat het slechts zijn eigen verdriet was, dat hem zo aangreep. Joan zag de vreselijke strijd, die de man voor haar streed. Ze wist, dat hij zich voor de mens heid opofferde. Op dat ogenblik scheen de vrouw in haar te over winnen. Liefde, medelijden maakten zich van haar egoïstische gedachten meester. Ze wilde hem omarmen, kussen,... en zeggen Ik geef jou het recept... ik geef het je voor niets... je hoeft het niet met jezelf te betalen... ik geef het je ten geschenke... ten geschenke!» En reeds wilde ze hem beetpak ken... Reeds gingen haar lippen van el kaar... Toen ze plotseling buiten de stem van haar vader hoorde. Een hysterische, krijsende stem van een waanzinnige... «Het uur is gekomen... ze roepen me... mijn dieren roepen me... Ze willen de vrijheid... ze verlangen de vrijheid... Zc- hoorde, hoe haar vader door de gangen rende. Toen sloeg ergens een deur. Hij wordt steeds gekker... dacht Joan. Ze vermoedde niet, wat haar va der met die dieren bedoelde. Een of ander idee fixe Maar de stemming rondom haar was verbroken. De overwinning van haar hart was verdwenen. Haar verstand overwon weer. NeeNee! Ze wilde hem behou- Dus U geeft mij uw woord En bijna steunend klonk Weldon's antwoord «Ja... ik geef U... mijn woord... U te zullen... trouwen... wanneer U mij het middel geeft... om de mens heid te redden!...» Joan ging nu op een klein kastje toe, dat in de hoek van haar hut stond. Ze opende het. Hier Een wit, met formules bedekt stukje papier kwam in Weldons hand. De formule ter vervaardiging van de lymphe Met trillende handen hield Wel don het papier vast. Hij zag het nauwelijks. Witte nevels kwamen er voor zijn oger. en zijn hart klopte zwaar en dreunend. De dood van zijn hart De dood van zijn hart Ja, met de dood van zijn hart had hij de gezondheid der mensheid g^ kocht Maar op het zelfde ogenblik weerklonk er een ontzettend lawaai en geschreeuw. Zware stappen weerklonken °P het dek. Trenton's gebrul weerklonk- Daartussen door hoorde men he gillende, triomfantelijke geschreeuw van de professor... «Mijn dieren... ha... ha... nBJ® dieren... ze vliegen... ze fladderen— ze zijn vrij... en ze zullen alles ver nietigen... het schip..- de beman ning... de gehele wereld!...» Weldon en Joan keerden zich t gelijkertijd naar de deur. Op dat moment werd deze ne door Dr Yoshi geopend. Zijn gelaat was geheel vertrokken. Het zweet stroomde van zijn g laat... Hij moest zich aan de deur vas «houden, om niet om te vallen. Hij hijgde: «De professor... he« zijn pestcultuur op het schip osg laten... op het schip... losgela en-- zijn pestcultuur...» Hij sloeg de handen voor zijn g. zicht en snikte... «De pest... de vreselijke pes Weldon steunde «Wat betekent dat?.. Hij keek naar Joan. (Vervolg*)-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4