GENOEG WOORDEN... DE POLITIEKE TOESTAND r OcVR»» ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. De Stedelijke Derby 2e JAARGANG Nr 45 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS -r KOLONIALE LOTERIJ HET YPERSCH NIEUWS V -» -J-&TT .je. 4 f - BESTUUR EN REDACTIE 34. BOTERSTRAAT, YPER TeL 500 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTTER ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 160 FR. Reeds meer dan vier jaar geleden kwam de wereld uit een zware en vreselijke oorlog, waar de besten onder ons hun leven gaven, opdat we weer vrij hadden kunnen ade men, en van een vrede genieten die voortaan voor de verdere tijden on verwoestbaar zou blijken. We schreven toen 1945, thans staan we op de drempel van 1950, en rond om ons heerst een verwarring, waar bij die van Babel bitter eenvoudig moet geleken hebben. Want iedereen gebruikt dezelfde woordenvrij heid, vrede, democratieEn met een heilige overtuiging worden deze principes verdedigd, tracht men de mensen ervan te overtuigen... elk op zijn manierNuchter en wel be schouwd. zijn het slechts de woor den die gelijkenis vertonen, terwijl het principe dat ze moeten om schrijven heel en al in zijn uitvoe ring verschilt, er geen gelijkenis mee heeft. Hoe zal de eenvoudige mens dan zijn houding moeten bepalen, hij die aangewezen is op sterkere geesten, om de weg voor hem uit te stippelen en te belichten Op eminente poli tiekers, vooraanstaande personalitei ten Och kom, de laatste gebeurte nissen betreffende de devaluatie over bijna gans de wereld liggen ons nog te fris in het geheugen, om hun verklaringen al te zwaartillend op te nemen. Want meestal heet hetLuister wel naar hetgeen mijn mond zegt, maar let niet op mijn daden En toch, deze persona liteiten werden door het volk aan gesteld in vrije verkiezingen, het geen betekent dat ze het vertrou wen van deze mensen op dat ogen blik genoten en ook insluit dat ze dat vertrouwen niet mogen bescha men, willen ze hun opdracht naar de geest vervullen. De grote menigte heeft hun de macht gegeven op te treden in haar naam, zich er op vertrouwende dat ze die macht in haar belang zouden aanwenden, om haar een grotere voorspoed te verzekeren. Het is dus klaar en duidelijk dat het vertrouwen hier de basis vormt, waarop het verdere huis stevig moet opgebouwd worden. En waar is dat vertrouwen Spreek om het even wie aan, uw naaste gebuur, een verre vriend, de meest onbekende persoon op tram of bus en ge zult ondervin- tien dat er geen vertrouwen is, dat de onzekerheid over de dag van mor gen hoogtij viert. Vijf jaar lang werd er voor de vrede gevochten, geen stopzetten alleen van de vijandelijk heden en het oorlogsrumoer, maar een vrede, waar iedereen innerlijk weer zichzelf kon worden, zich kon toeleggen op het bouwen aan een betere en mooiere toekomst. Doch niets daarvanWanneer gedurende de oorlog honderden en honderden vliegtuigen voorbijvlogen, had ieder een. spijt het dreigende gevaar, toch het hart licht, omdat men ervan overtuigd was dat hoe meer vlieg tuigen er aan de hemel stonden, de dag van de bevrijding des te spoe diger zou komen. Thans is het een zeldzaamheid geworden, wanneer er ergens één vliegtuig komt voorbij gesneld en toch schijnt die wolken loze lucht soms zwaar om ademen. Prangt ze ons de borst, zodat we een schrijnend gevoel in onze hartstreek voelen en we nooit zo weerloos ston den voor wat komen kan of... zal Het vertrouwen is er niet en daar zullen de belangrijke verklarin gen i die bijna iedere dag ergens in de wereld gedaan worden, wel niet vreemd aan zijn. Sla om het even welk dagblad open en daar vindt ge AU alle hoofdsteden van de wereld r'chten, uitgaande van gekende en gewaardeerde persagentschappen, die eizaar volledig tegenspreken. En de Ogende dag gaat het weer juist omgekeerd. Pas heeft men soms bij hoog en laag verzekerd dat de groot ste geheimhouding rond een zekere uitvinding heerst, of de volgende dag reeds komt men met allerhande details en vaststellingen voor de dag, die de trouwe lezer hoofdschuddend doen afvragen waar ze dat nu reeds vandaan hebben. Een typisch voorbeeld daarvan is de atoombom, het wapen dat de oor log hielp verkorten, en ons bene vens een gewettigde fierheid, met een heilige vrees vervulde. Alles scheen zo fantastisch aan dat wa pen, dat we goedsmoeds konden aan nemen dat er niets aan te doen was, dat er geen verdediging tegen mo gelijk was. Dan kwamen de Bikini- proeven, die mits een goede ensce nering ons in onze overtuiging kwa men sterken, en zelfs reeds enkele geesten op hol brachten. Het was dus een vaststaand feitwie dat wapen in handen had, zou niets te vrezen hebben. We konden dus op onze twee oren slapen, maar het scheen eerder dat de wereld op een door- nenbed was te ruste gegaan, zodat de minste beweging pijnlijke ge volgen had, en men dus allesbehalve van een verkwikkende en heilzame rust kon gewagen. Sedert de laatste tijden echter schijnt dit wapen gemeen goed ge worden te zijn en thans heet het dat een eenvoudige bedekking met een mantel in een kleine verheven- heifi van het terrein, reeds voldoen de is om een aanval te overleven. Men gaat model-ziekenhuizen tonen, waarin alle gevaar uitgesloten is, zodat we nogeens moeten ervaren, dat veel gewichtige verklaringen louter bluf zijn, die niets anders be ogen dan de goegemeente zand in de ogen te strooien. En de laatste tijd komt nu de meest geruststellende vtiklaring», gedaan door een emi nente persoonlijkheid en waarbij verzekerd wordt dat men nu reeds over een voorraad beschikt om de ganse wereld te vernietigen en men zich dus niet nodeloos ongerust hoeft te makenNoch min, noch meer Wie houdt men nu voor de gek of was het slechts als een grap be doeld In ieder geval, alles heeft zijn grenzen en we menen dat met de gewone mens, niet altijd als met een brave Hendrik zal kunnen gesold worden. De vrijheid van de pers is een mooie zaak, maar hier geeft ze in ieder geval aan het mensdom veel vermaak. We betwijfelen ech ter of de weldenkende mens met dit soort vermaak erg ingenomen is, want intussen staat de ganse wereld op haar kop en schijnen we slechts een overgangsperiode door te maken om een nieuwe wereldoorlog te be ginnen. Van nu af aan werd er genoeg ge praat, werden er genoeg gewichtige vredesconferenties gehouden, waar men na dagenlange en maandenlan ge besprekingen tot het overrompe lende resultaat komt dat er niets gedaan werd en men het zelfs niet eens is om te besluiten dat er niets verwezenlijkt werd. Van nu af aan willen we daden zien. daden die de wereld uit de slijkpoel moeten ha len, waarin ze gesukkeld is. En daar om zal het niet volstaan te bespre ken wat men zal doen. maar zal het beter zijn een bilan te maken van hetgeen gedaan werd en hoe klein dit ook zal zijn, het zal in ieder ge val een stap betekenen op de goede weg naar een volledig herstel De stedelijke derby die Zondag 1L op het terrein van White Star betwist werd. eindigde voor de eerste maal op een puntendeling. waarmede beide partijen vrede konden nemen - cc I u-c DE PLOEG VAN C. S. YPROIS. Staande van links naar rechtsDerous, Dumalin M., Vanbeselaere R., Dumalin C-, Mailliard, Hollebeke en afgevaardigde R. Moniez. Geknield v. 1. n. r.Verschaeve, Carpels, Vanrijckegbetn, Cailliau en Devos. DE PLOEG VAN WHITE STAR. Staande t. 1. n. r.Alleman, Lesage, Verleure, Debruyne, Wallaert. Ackou. Geknield v. 1. n. r. Dewitte, Ennaert, Doolaeghe, Grillet en Ketels. DE KONINGSKWESTIE DOMINEERT DE POLITIEKE TOESTAND Hebt U iets te koop, te buur Zoekt U dienstpersoneel Zoekt U een betrekking? Plaats dan een kleine aankondiging in HET YPERSCH NIEUWS Het liefst zouden we over de Konings kwestie niets meer geschreven hebben daar ieder nieuw woord daarover steeds opnieuw sommige gemoederen nutteloos ophitst. Doch. wie zich eenmaal tot taak stelde, zijn medemensen, via de pers, onvooringenomen in te lichten, ontsnapt er niet aan. deze week. in zijn t Politiek Overzichtde huidige toestand der Ko ningskwestie te schetsen. In een rede van onze Eerste Minister, de heer Eyskens. te Leuven gehouden, werd verzekerd Ik hoop eerstdaags een oplossing te vinden voor de Konings kwestie Deze uitlating, van de pre mier. is van zeer grote betekenis, wan neer men ze aan de huidige politieke ac tiviteit der diverse politieke groeperingen toetst Want inderdaad, alles doet gelo ven. dat er nu uiteindelijk een oplos sing in de Koningskwestie zal komen. Daar is vooreerst het officiële feit. dat de Senaatskommissies van Justitie en Binnenlandse Zaken vergaderd hebben om over dit hangend probleem te spre ken. met het resultaat dat zij de volks raadpleging hebben goedgekeurd en zich uitspraken om de stemopneming per ar rondissement te laten gebeuren, om aldus een zo juist mogelijke statistiek, van de opinie in ons land over het Konings- vraagstuk. te bekomen. Daar is vervolgens het bijzonder druk geschrijfen c gepalaberover het Kcningsvraagstuk iedere politieke partij wijdt er momenteel haar bijzonderste en grootste tijd aan. Het standpunt van de C VP. is vol doende gekend- om er niet opnieuw te moeten bij stilstaan de CVP wil thans zo vlug mogelijk een volksraadpleging houden, om daarna de Koning over de uitslagen in te lichten en Hem een vrije beslissing te laten nemen. Zij willen er niets van horen, dat vooraf een procen- tage zou vastgesteld worden, dat zou be palen over hoeveel stemmen de Koning eventueel zou moeten beschikken om terug zijn taak als Vorst te kunnen her nemen De liberalen blijven verdeeld enkelen willen de onvoorwaardelijke terugkeer van de Vorst, anderen willen van Zijn terugkeer helemaal niets meer weten. Een liberale zegsman, die niet nader be kend gemaakt wordt, zou het volgende verklaard hebbenIngeval de heer Eys kens moest mislukken in zijn poging om. volgens de regeringsverklaring, een op lossing te zoeken, die de drie partijen zou bevredigen, dan zouden de liberale mi nisters hun vrijheid hernemen. In zulk geval zou onderzocht worden of de li berale ministers in de regering zouden moeten blijven of aftreden. Thans moest men bij de liberalen de grond van de zaak onderzoeken, en de modaliteiten als bijkomstigheden beschouwen. Aangezien echter sommige liberalen, tegenover hun kiezers beloften hebben afgelegd, en zich naar eigen geweten wensen te gedragen, zou een dergelijk onderzoek tot verdeeld heid kunnen leiden. Deze verklaring verscheen in het liberale dagblad HET LAATSTE NIEUWSIn hetzelfde Brus selse dagblad wordt nog verklaard, dat een ander liberaal lid zou verklaard heb ben Degenen, die aansturen op een spoedige crisis, zullen teleurgesteld wor den. Het hoofdbestuur van de Belgische So cialistische Partij vergaderde eveneens, om over de koningskwestie te beraadsla gen en publiceerde na de bijeenkomst een communiqué, waaruit we het volgende onderlijnenHet hoofdbestuur van de B.SP. stelt vast. dat in weerwil van de huidige ernstige ekonomische en finan- tiële problemen, de regeringsmeerderheid niet aarzelt de Koningskwestie weer te berde te brengen en aldus een nieuwe zuiver politieke agitatie uit te lokken. Het herinnert er aan. dat de partij zich steeds als één man en uit alle kracht verzet heeft tegen het principe zelf van de volksraadpleging, die ongrondwette lijk is en die talrijke gevaren oplevert voor de meest essentiële nationale belan gen Het hoofdbestuur is van oordeel, dat meer dan ooit en op de meest absolute wijze de volksraadpleging moet bestreden worden Het stelt de politieke mannen aan de kaak. die zich voorbereiden om de verantwoordelijkheid op te nemen voor een beslissing, die de Koningskwes tie niet zal oplossen, doch veel kans loopt de morele eenheid van de natie een do delijke slag toe te brengen In DE GAZET VAN ANTWERPEN schrijft de hoofdredacteur o. m. het vol gende dat het overwegen overwaard is Welke ook de rechten en plichten zijn, die een grondwettelijk Vorst bezit, ieder een zal geredelijk toegeven dat een in stelling beter werkt naar gelang de per sonen die er zich moeten van bedienen beter zijn Ik wil nu niet afwegen welke de intellectuele en morele waarde is van Koning Leopold ten overstaan van zijn zoon prins Boudewijn. maar het valt toch in het oog dat iemand met de talenten en de ondervinding van Koning Leopold veruit te verkiezen is boven een jonge man. al is deze dan ook volgens de grond wet meerderjarig. Moet het z. g. onbe sproken zijn van deze laatste ten over staan van zijn vader opwegen tegen de bezwaren van grondwettelijkheid en van technische aard Moet het sentimentele het halen op het juridische en het doelmatige Want daar komt alles op neerHet is in een opwelling van z. g. vaderlandse weerstand dat sommige land genoten partij kozen tegen de Koning. Het is in een opwelling van partij-eigen liefde dat sommige liberalen en socialis ten menen tegen de Konii^ te moeten gekant blijven. Het feit is er echter nu welop 25 Ok tober zal uiteindelijk in de Senaat het voorstel Struye tot inrichting van een volksraadpleging besproken worden en... vooraf zal de eerste-minister. de heer Eyskens. nog even een bespreking hebben met Koning Leopold te Pregny. Maar c LE SOIR merkt op. dat de po litieke kringen van oordeel zijn dat de Koningskwestie niet de enige struikel steen is voor de huidige regering, maar dat sommige ekonomische en finantiële vraagstukken aanleiding kunnen geven tot bezorgdheid. Over die kwesties zal de oppositie de regering bij de aanvang van de nieuwe zittijd interpelleren. En... het staat nu reeds vast. dat in overeenstem ming met de voorzitter van Kamer en Senaat, de regering er mee akkoord gaat. zich op Woensdag 19 Oktober, voor de Kamer te verantwoorden over de finan tiële politiek. Besluitwe gaan zeer woelige poli tieke tijden tegemoet, waarin het land beslist zijn kalmte zal moeten behouden, om dwaasheden te vermijden. TIJL TEGENSTELLINGEN. Heinrieh Behrans, 55 jaar, is de kleinste man ter wereld. Hij meet hoop en al 90 em. en weegt 15 kgr. Hij is evenwel nor maal gebouwd. We zien hem hier de weg vragend aan een Londense Bobby, waar van de benen alleen reeds 90 cm. meten. Behrans, die van de Verenigde Staten komt, treedt thans op in een music-hall nummer te Blackpool. De winners der grote loten van de (14e schijf 1949 getrokken op 1 Oktober) Werden gewonnen door gehele biljetten: het supergroot lot van een millioen een groot lot van een half millioen een van een kwart millloetM vijf van 100.000 fr.; vijf van 50.000 fr.; zeven van 20.000 fr. Het groot lot van een millioen werd ge ïnd door bemiddeling van een bank. Werden gewonnen door biljetten ver deeld in tiendenhet supergroot lot van twee en een half millioen; een groot lot van een half millioen: twee van een kwart millioen. zeven van 100.000 fr.; zeven van 50.000 fr.. acht van 20.000 fr. Op datum van 6 October, waren vijf tienden van de twee en een half millioen geïnd De winners wonen te Aarlen. Far- ciennes. Luxemburg, Oostende, Opllnter, Tienen. Een der tienden hoort toe aan een korporaal van het bezettingsleger in Duitsland. Plaatsen waar grote loten werden ver kocht of gewonnen (minstens 20.000 fr.): Aalst. Antwerpen (3 loten). Athus. Berg. Bergen-bij-Lulk. Brussel (10 loten). Bous- su. Bouillon. Brasschaat. Charleroi. Den derleeuw, Dlest. Doornik. Droogenbosch, Esschen. Ganshoren. Gent. Gullegem. Hal. Jupille. Kortrijk, Leuven. Luik. Marchien- ne-au-Pont. Merksem. Namen. Opwijck, Peutle. Solgnles, Vilvoorde. Twee loten, een van 20.000 fr. en een van 250.000 fr. werden gewonnen door Kolonialen. Bijzonderheden over zekere winners men vindt; een groentekweker, een limo nadeverkoper. een juwelier, een steenkap per, een dlamantsnljder, een vervoerder, twee melk ver kopers (voor verschillende loten), een dactylo. een schilder, een smid. een rekenplichtige. groothandelaars, han delaars en winkeliers, werklieden waar onder een vader van 6 kinderen, personen uit de burgerij, een corsettenmaakster, een konvooitoezichter. potjeseen werk vrouw. een soldaat, een hersteller, twee caféhouders, een makelaar in onroerende goederen. (2256)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1