Wereld Zonder Honger Bert AUWERA ADERSPATKOUSEN J: df NAAR ST SIXTUS TE WESTVLETEREN Drukkerij DUMORTIER vedette Nr 1 op de CATCHGALA van 1 November te IEPER A LA CONFIANcT SABIN LEGEIN E. DE P0NTHIERE De Monfstraaf' 1 3 Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY m eve PF Si TOMISMOIM H£T 1TERSCH NIEUWS» Biz. 4 15-10-1949 Op ruim 20 km. van Antwerpen in de richting van Turnhout, op enkele hon derden meter van de prachtige baan be- zoomd met oude eiken, rijst een prach tig torentje, een soort Italiaans campa nile, boven de bomen uit. Het is het to rentje van de abdijkerk van Westmalle Dit torentje dagtekent niet van bij de bouw van het hele klooster, maar van na de wereldoorlog De abdijkerk zelf is uit 1886 In tegenstelling met wat sommigen dik wijls menen is deze abdij niet zo oud. En toch is er reeds eeuwen spraak van inderdaad reeds in 1233 had de Brabant se vorst Hendrik I het inzicht om te Westmalle een klooster van Cisterciën zers op te richten, maar na heel wat we derwaardigheden kwam dit klooster tot stand te Hemiksem aan de Schelde, waar het bleef bestaan tot aan de Franse Re volutie. Westmalle zelf echter ontstond slechts op het einde der XVIIIe eeuw. toen op 6 Juni 1793 de eerste monniken bezit na men van een hoeve, die later tot de nu zo bekende abdij zou uitgroeien. Deze jonge abdij bloeide en na enkele jaren kon men er zelfs aan denken, lo ten aan de reeds sterke stam te ontne men om ze elders te gaan planten. En zo komen we aan de geschiedenis van het ontstaan van de St Sixtus-abdij te West- Vleteren. Oo de oudst bekende kaarten van Vlaanderen staat in het noorden van Po- peringe het St Sixtusbos aangetekend, alsook een hermitage. Welnu, nog steeds in het begin van de XlXe eeuw woonde in dat bos een hermiet. met name Lebbe. Deze godvruchtige man kreeg echter geen volgelingen en eindelijk in 1832 verzocht hij de abt van het onlangs op de Kats- berg gestichte klooster enkele klooster lingen naar Westvleteren te zenden. De abt ging hier op in. maar toen de kloos terlingen Westvleteren bereikten, vonden zij er veel minder dan hun eerst was voorgespiegeld. De moeilijkheden bleven duren en de hulp van de jonge abdij van Westmalle werd ingeroepen. Toch duurde het nog tot in 1836, toen de prior van Westmalle verheven werd tot de waardigheid van abt en het toezicht kreeg van alle Trap pistenkloosters in België, dat de stichting van St Sixtus werd ter hulp gekomen. Door de Abt van Westmalle voor de keus gesteld, ofwel naar de Katsberg terug te keren, ofwel te Westvleteren de strenge kloostertucht te onderhouden, vroegen slechts twee kloosterlingen naar hun oud tehuis op de Katsberg terug te keren. Dadelijk na dit besluit liet de Abt van Westmalle. Dom Martinus. twee paters uit Westmalle komen, die te Westvlete ren respectievelijk tot prior en tot novi cemeester werden aangesteld, onder het hogere gezag van de abt van Westmalle. Zo ontstond dus. deels met gezanten van de Abdij van de Katsberg. deels met de steun van de abdij van West malle. dit klooster dat velen van ons bij naam alleen kennen. De nieuwe stich ting bloeide, want reeds in 1857 kon zij naar Amerika, waar een oude stichting was vernieuwd geworden, twintig kloos terlingen zenden. Voordien reeds, in 1850. hadden de Paters van St Sixtus een nieu we nederzetting gesticht te Forges bij Chimay. De rustige abdij van St Sixtus bestaat dus reeds meer dan honderd jaar en nog steeds is zij de gastvrije haven waar men altijd welkom is. Reeds voor de laatste oorlog was men begonnen de oude gebouwen te vernieuwen naar de plans van onze stadsgenoot Arch. Coomans. die er 'n prachtig nieuw geheel zou van maken. In hoeverre de vernieuwingswerken gevor derd zijn, kunnen wij niet zeggen, maar voor wie 't klooster nooit zag moet dit een aansporing zijn om er thans eens rustig heen te wandelen of te fietsen. Hij zal er steeds de inwendige vrede versterken. VIATOR Rouwbrieven en rou «gedachtenissen worden in minimum - tijd geleverd door de 34, Boterstraat I E P E B Verzorgde uitvoering van geboorte- er huwelijksaankondigingen. Grote keus van spijskaarten. Het is niet te verwonderen dat ieder een de mond vol heeft over de aanstaan de Catchgala van I November tussen de beste Belgische Catchers en de gekende Franse athleten. Het zou moeilijk anders kunnen, onze sportliefhebbers die tot op heden van de Catch hier in de streek verstoken bleven, geraken over deze eer ste meeting niet uitgepraat, des te meer daar een programma voorgeschoteld wordt dat meer dan de moefte loont, met als hoofdschotel onze Nationale en Europese Kampioen BERT AUWERA te gen de oud Franse Kampioen, de over bekende en 108 kg. zwaarwegende kolos ARTHUR GHEVAERT. Bert AUWERA zal aan oud Kampioen GHEVAERT geen kat hebben om mede te spelenWel integendeel, wie Ghe- vaert kent en aan het werk gezien heeft weet wat hij kan en vermagbij hem is het U of ik en alle onbegrensde mogelijkheden zijn hem welkom om de zege af te dwingen De weinige Catch- kenners uit de streek, weten genoeg dat het tussen deze beide oersterke athleten voor alles of niets is en dat het wel een der beste partijen is die voor het ogen blik aan het sportminnend publiek kan te aanschouwen gegeven wordenGHE VAERT zal niet alleen de eer willen op eisen onze kampioen te kloppen, maar zal tevens op de prachtbeker welke door de Brouwerij Leroy geschonken wordt, erg belust wezenhet wordt dus vast en ze ker een kamp naar het hart van de op sensatie beluste toeschouwers. Er is ech ter meer. BERT AUWERA is op dit ogen blik aan het toppunt van zijn kunnen gekomen, laatst klopte hij nog THE ANGEL terwijl hij een paar weken te rug in Engeland twee opeenvolgende suk- sesser. wist te behalenop het ogenblik is BERT AUWERA op weg naar de we reldtitel en zal zich door GHEVAERT niet van zijn troon laten halen. 4 andere titanen kampen met WOL- BACH. VAN FLETEREN. DIELIS. BOB MARTIN, POLLY, omlijsten op prach tige wijze deze grootse hoofdkamp. Men hoeft slechts een oogopslag op het pro gramma te werpen om overtuigd te zijn van het geweldig sukses dat deze sen sationele Catchgala tegemoet gaat, het is dan ook geraadzaam zijn kaarten op voorhand af te halen of te bestellen, want niet meer dan 2 400 kaarten zijn beschik baar. De inrichters, de les van Fouquet- Delannoit indachtig, zullen in geen geval meer volk dan voorgenoemd getal toe laten ze verzekeren bovendien dat ieder een de plaats zal hebben welke hem vol gens het plan der zaal toekomt, en dit om het even in welk lokatiebureel deze kaart gekocht werd. Buiten al die boven genoemde voorzorgen hebben de plaat selijke inrichters beroep gedaan voor de ze gelegenheid op de ring van het Gents Coliseum welke niet alleen ijzersterk is maar tevens 1.30 meter hoog. 5 meter lang en 5 m. breed is. In de zaal zelf zullen twee verhogen aangebracht wor den en gezien de ring in het midden der zaal geplaatst wordt zal men om het even in gelijk welke hoek der zaal men zich bevindt op het schouwspel een goed overzicht hebben En daar deze maal over twee ingangen beschikt wordt en men verder vanaf twee uur kaarten aan de ingang der zaal zal kunnen bekomen, kati het niet anders of deze meeting wordt niet alleen een sportieve slager, maar wordt ook wat organisatie betreft een modelinrichting. Ziehier nogmaals het volledig program ma met de prijzen der plaatsen en de verscheidene lokatie burelen. Grote hoofdkamp over 6 x 10 min. 2 reeksen met val of beslissing Beker der Brouwerij Leroy aan de overwinnaar. BERT AUWERA. officieel Kampioen van België en Europa. 105 kg., tegen ARTH GHEVAERT. Ex Kampioen van Frankrijk. 108 kg. 2e Hoofdkamp over 4 x 10 min. JOS WOLBACH. onze grootste Natio nale vedette, 78 kg., tegen VAN FLETEREN, de spektaculairste aller Catchers, 79 kg. 3e Kamp over 4 x 10 min. met val of beslissing POLLY, 73 kg.. Welterkampioen van België, tegen EM. DIELIS. 72 kg.. Kampioen van Noord-Frankrijk. KLEDEREN. MANTELS STOFFEN en ZIJDEN Waastenstr. 27 PLOEGSTEQfl 4e Kamp over 4 x 10 min met val of beslissing Grote Nationale Uitdafineskam BOB MARTIN. 108 kg.. Brusseld van het ogenblik, groot Kampioen""1 wording, tegen ALB. CALLENS. 102 kg.. Gen; a. er op aan Bob Martin te ontmoete- 5e Inleidingskamp over 3 x 10 m GEO DEWILDE. 67 kg.. Gent tT RAY VELTGENS. 68 kg., Luik De prijzen der plaatsen werden danks de grote kosten van dergelijk gramma zo laag mogelijk gehouden Volksplaatsen: 25 fr.Staanplaa-*. ringzijde35 fr.3e Rang genummeV 50 fr.2e Rang genummerd60 le Rang genummerd: 75 fr.Rins- J fr Ring special150 fr. Verscheidene lokatieburelen zijn m. in volle werking. Te leper: bij Berten Lapère. Diksmiz destraat 47. alwaar ook de weging alle- Catchers op 1 Nov. om 12 u. plaats grim Te Langemark: in de herberg Nieuw Gemeentehuisbij A. Vanderper Te Poperinge bij Willy Deglorie, lepe-, straat, Au café Derby Sport Vergeten we ten slotte ook niet et; woordje van dank voor de personen ot wier milde steun en medewerking we voo' deze gala mochten rekenenwe vernoe menHet Ypersch Nieuws Radio's electriciteit Stevens GebroedersReis bureau Ev. Baete, Statiestraat, 29; Hor loger-opticien Jos. Matton. Statie'straa: 13 Zelfwasserij De ZonTempelstr Meubelcentrale Fiers en Marynen. Gr te Markt, 26Etabl. Regojn-Pneus, Van den PeereboomplaatsHostellerie Sir.; Nicolas. G. de StuersstraatImpergup Rijselstraat, 35 en de Brouwerij Leroy Boezinge. (Varise kousen) worden op voor schrift van uw Dokter en met mach tiging van de Ziekenbond. door ons kosteloos afgeleverd. Breukmeester-bandagiste (Verlenging Paterstraat) IEPER (2160) Het meisje was doodsbleek gewor den, maar toch toonde zij een be heersing, die men bij geen andere vrouw had kunnen aantreffen. En wederom overwon op dat mo ment de vrouw in haar. Met een bijna moederlijk gebaar streek ze over Weldon's haar en zei «Arme stakker... we liggen in de armen des doods en niets kan ons meer redden... Maar Weldon rende naar de ka mer van de telegrafist. «S. O. S.... S. O. S....» zo ging hét door de wereld. En aldoor maar S. O. S.... Redt ons... redt ons!...» XXIII RIVALEN De kapitein van de torpedoboot De Meeuwkeek door zijn scher pe verrekijker. Hij zag zeer bleek. Zijn lippen trilden en steeds weer veegde hij met zijn hand over zijn voorhoofd. 1 Met een zucht legde hij tenslotte - de verrekijker neer en keerde zich naar John Bighead, die naast hem stond. 1 Hij wees naar het jacht Neptu- nusdat op enige afstand onbe- weeglijk op het water lag. 1 «Het is vreselijk!... Een dood kist... Een drijvende doodkist... met levende wezens aan boord, die men niet kan redden... niet redden mag... wanneer men tenminste niet de ge- z hele mensheid in gevaar wil bren gen... 1 Bijna toonloos klonk Bighead's 1 stem «Is de pest zo gevaarlijk?...» e De kapitein riep opgewonden uit 2 Gevaarlijk Ach, Weldon sein- 1: de ons toch immers, dat er geen n redding meer mogelijk was. Wie het h schip betreedt, is verloren. Alleen al de adem van mensen, die aan pest S' lijden, is besmettelijk. Dodelijk si We mogen niet eens dichter bij het o jacht komen, anders zijn wij ook E nog verloren!... En nog is het een E geluk, dat die idiote professor zijn z- pestbacillen niet over het vasteland v uitgestrooid heeft. De gehele wereld e zou vernietigd zijn... door de pest... h De professor heeft die gevaarlijke bacil door kweken nog veel gevaar- - OD lijker gemaakt dan hij al in de Mid deleeuwen was, toen hij landen ge heel verwoestte... «Ik vervloek mijn broer...» schreeuwde Bighead en een vlam mend rood bedekte zijn gelaat... Was hij maar met schip en al verdwenen... Wat zou dat gehinderd hebben... Maar die Weldon... dat die ook mee verdwijnen moet... Die man, die zich voor de mensheid op geofferd heeft... die ons zelfs de formule van de lymphe genoemd heeft... om tegen die vreselijke zwerenziekte te kunnen optreden... Net, het is vreselijk, dat hij mee te gronde moet gaan... De oogleden van de kapitein tril den. «Ach, wat hebben we die Weldon miskend... bromde Bighead bitter. Zijn hart was zwaar als lood. De nachten waren ondraaglijk voor hem. Hij voelde zich haast medeplichtig aan het lot van Weldon. Wat is dat vroeg de kapitein na een ogenblik. Hij wees op een boot, die langzaam op het jacht af gleed. Ook Bighead keek op. «Weldon heeft om morphine gevraagd... als laatste middel... hij wil het lijden van de mensen aan boord verkor ten... Er moet gewoon een hel van koorts aan boord heersen... Gezich ten van smart vertrokken... Bij de gedachte alleen al worden mijn ha ren grijs... «Die roeiboot?...» begon Bighead opnieuw... Merkwaardig, zoals het zien van die boot hem opwond. Die boot, die maar door een slan ke matroos geroeid werd en daar op het schip des doods afvoer. Hij brengt morphine. Ik zei het al. Gaat slechts tot in de nabijheid van hef jacht en gooit dan een kurk. waar de morphine in zit, buiten boord. Let maar op. Direct zal de matroos doen wat ik zeg en terug keren... De kapitein keek weer door zijn verrekijker. Hij uitte een kreet... Allemachtig, maar wie is die ma troos Een onbegrijpelijke angst maakte zich van Bighead meester. Zijn hart klopte heftig in zijn borst en een onzichtbare vuist kneep zijn keel dicht. Hij rukte de kapitein de ver rekijker uit de hand. Hij zocht het bootje, dat op het jacht toegleed. Nu had hij het bootje vorr de lens. Bighead zag de slanke gestalte van de matroos. De man roeide slecht en kwam slechts lang zaam voorwaarts. Wcldor keek van zijn kant ook naar de boot, die langzaam naderde. «Wil die man nu helemaal onge lukkig worden riep Weldon met een koortsachtig rood gelaat uit. Trenton stond naast hem. Een lan ge stang had hij in de hand om de kurk naderbij te trekken. Ook zijn gelaat gloeide van de koorts. «Terug!... Terug!...» riep Weldon wanhopig. «Man, ga terug... Ik zeg, ga te rug... Maar de matroos in de boot be kommerde zich om niets en met langzame slagen roeide hij steeds meer naderbij... Hij is krankzinnigMaar kijk, er komt al een motorboot achter aan Zijn die mensen van de Meeuwdan allemaal gek gewor den De matroos had zijn pet diep in het gelaat getrokken, zodat Weldon zijn gezicht niet herkennen kon. «Waarachtig, hij legt aan de val reep aan!...» schreeuwde Weldon ontsteld en hij rende naar de val reep, waar Joan Bighead vlak bij zat. Ook in haar ogen brandde reeds een koortsachtig vuur. Nieuwsgierig keek ze op... «Gek, die U bent!...» schreeuwde Weldon. Nu klom de gestalte de trap op... Nu was de persoon boven... De pet woei af... Een massa goudblond haar schit terde in het zonlicht... Een gelukkig gelaat werd zicht baar... Weldon uitte een kreet. Hij week achteruit, alsof hij een spook zag... Was hij gek geworden?... Had de koorts hem aangetast Zag hij een fata morgana Maar daar hing de fata morgana al om zijn hals met beide armen Wilde kussen brandden op zijn ge zicht. Een stem klonk als een melo die in zijn hart. «Ik houd van je... Ik houd van je!... Met jou wil ik dood gaan!» Walter snikte. «Evelyn... Lieveling... Liefste.. En ook zijn kussen brandden op haar gelaat. Maar tegelijkertijd maakte eei vreselijke ontzetting zich van hen meester. Hij sprong achteruit ei keek het meisje met ontstelde ogei aan, ogen, waaruit een vreselijk ver driet sprak. Je hebt de dood omhelsd, Eve lyn. Je hebt de dood omarmd!» Tranen sprongen in zijn ogen. Hi snikte hardop. Maar triomphantelijk riep Evelyi uit Als de dood er zo uit ziet, zal ii hem nog eens kussen En weer hing ze met haar beidt armen om zijn hals en kuste hen hartstochtelijk. Maar plotseling weerklonk er eei scherpe, honende stem en werden d< beide mensen ruw van elkaar ge trokken. Joan Bighead was van haar stoe opgesprongen. Ze stond nu tussen beiden in. Dwaas, die U bentHij behoor aan mij Hij is mijn verloofde1 bent hier voor niets naar toe geko men Evelyn keerde zich om. Ze wai hevig ontsteld door die stem. Haar hart brak bijna... Dat is niet waarDat kan nie waai zijn!...» riep ze met trillen"' stem uit. Het geluk was uit ha3 ogcr. verdwenen. Tranen liepen oves haai wangen. Haar ogen hadden eej uitdrukking als van een doden.1- getroffen dier... Het is waarzei Joan hard ei triomphantelijk. Weldon was verstijfd. De gehele wereld scheen van een duivels gelach. De ëe wereld scheen hem op dat ogen te verachten. Er weerklonk een scheepsklok. Bong... bong... bom... En ieder bongwas een lijke slag. die zijn hoofd trof- Maar nog erger was Zeg, dat ze niet de waarhei spreekt. Zeg, dat ze liegt Ze klemde zich als een wan" aan hem vast. Ze vocht bijna met hem om woorden. 1<rti (Vervols- ahop**

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4