DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN De DRUKKERIJ DUMORTIER beveelt zich aan Snoeck's Almanakken 1950 zijn reeds verkrijgbaar ter Drukkerij DUMORT1ER UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND Bijvoegsel aan BET YPERSUH NIEUWS 5-11-49 Tekenverhaal 20 W'LEK VAN 6 TOT 12 NOVEMBER NAAMDAGEN. Zor.oag 6 Nov.Leonard- Maandag 7 Nov.Ernest. Willibrord Dirsd.'g 8 Nov.Govaert- Woensdag 9 Nov.Theodoor. Estella. Donderdag 10 Nov.Triphon. Nymphea Vrijdrg 11 Nov.Martinus Menas. René Zatera; g 12 Nov.Livinus. BIJZONDERE DAGEN. ZoDd.tc 6 Nov.St Leonardus. patroon der gevangenen en fruithandelaars. Vrijdag II Nov.In verscheidene plaat sen van ons land is St Maarten de pa trom der kinderen, in gelijke mate als St Niklaas en ook hij verrast de kinderen met geschenken. Hij is ook de patroon der borstelmakers en kuipers. MAANSTANDEN. Volle Maan5 Nov. te 22 u. 9 min. Laatste Kwartier13 Nov. te 16 u. 47 m. Nieu ve Maan20 Nov.te 8 u. 29 m IN DE NATUUR. 6 Nov Er is voor deze datum nooit een vorst van 5° geweest. 7 Nov.Dag waarop de barometerdruk in November gemiddeld het hoogst is (758 mm (i> Ontbladering van de plataan. 8 Nov.Grote barometrische golving tot 18 December. Ontbladering van de eik. 9 Nov.Ontbladering van de beuk. 10 Nov Normale datum van de eer ste sneeuu Ontbladering van de pere laar. 11 Nov.: Datum waarop in November de hards'e windstoot werd waargenomen (135 kilo per vierkante meter). VOLKSE WEERKUNDE. 11 Nov.: Sint Maarten is een belang rijke lotdag. In veel streken van ons land neemt het volk die datum als het begin van de winter aan. De misse van Sinte Merten. Brengt ons de winter in 't herte. HERDENKDAGEN. 6 November 1771 Geboorte te Praag van Senefelder. uitvinder van de lithografie. 1792: Na de overwinning te Jemappes door de Fransen, komt België onder Frankrijk's juk. Kort daarop volg den de plunderingen. 1836 Dood van Karei X. te Goritz broe der van Lodewijk XVIverjaagd door de Juli-omwenteling. 7 November 1659 De vijandelijkheden tussen de Span jaards en de Fransen eindigen door de slag der Duinen, nabij Duinker- ke alwaar Frankrijk door Enge land werd ondersteund Het grootste deel van Vlaanderen viel in de macht van Frankrijk, en Filip IV haastte zich met Lodewijk XIV de vrede te tekenen, gezegd der Pyre neeën. omdat hij getekend werd op het Fazanteneiland, aan de voet der Pyreneeën. 8 November 1576De 17 Nederlandse Provinciën van Noord en Zuid verenigen zich door De Pacificatie van Genttot ver weer tegen de Spaanse dwinge landij. 1793Opening te Parijs van het Museum du Louvre". 9 November 1799 Napoleon Bonaparte, die geroepen was om later Keizer der Fransen te worden, werd 15 Aug. 1769 te Ajac- cio. op het eiland Corsica, geboren. Nauwelijks 9 jaar oud werd hij in de krijgsschool aanvaard. In Okto ber 1799 kwam hij van Egypte te rug. alwaar hij het geluk en de tegenspoed had leren kennen, en hij besloot het landsbestuur van Frankrijk te veranderen. Op 9 No vember 1799 wierp hij het Direc torium omver, joeg de raad der 5.000 uiteen, die het Directorium bij stonden. en liet zich tot eerste con sul van Frankrijk uitroepen. 10 November 1830De gevolmachtigden van Oosten rijk. Frankrijk. Engeland. Rusland en Duitsland kwamen te Londen bijeen, op verzoek van Willem van Oranje, om de ingewikkelde Bel gische kwestie te regelen (4 Nov.). Zij stelden op 10 November 1830 een bestand voor. dat aanvaard werd door het Voorlopig Bestuur van België. 11 November 1918Te Rethondes werd de wapenstil stand, van de Grote Wereldoorlog 1914-1918. getekend, en onderhan delingen voor de vrede werden aan geknoopt. waarbij President Wil son met zijn 14 Punten en zijn Vol kenbond op onoverkomelijke moei lijkheden botste 12 November 1863Vcor het eerst wordt in de Belgi sche Kamer de grondwettelijke eed afgelegd in het Vlaams, door de Antwerpse afgevaardigde Johan- A1 fred De Laet- (O. - P I nJS. Achter op de opgevouwen kap stond Flap. Hij haalde eens diep adem t Hè. hè. hij was blij. dat hij dat grote deftige hotel uit was. Dat was hem niet goed bekomen. Eerst zo 'n grote kamer, met allemaal griezelige meubels, en toen die val... Nee. zo 'n hapje frisse lucht deed hem goed!... ■qo Nadat ze een tijd e gereden hadden, stopte de auto en de mensen stapten uit. Fl^ sprong van de kap op de achterste zitting, van de zitting op de vloer, van daar op de treeplank en toen op de grond- Toen holde hij gauw achter de mensen aan en kwam. op het vliegveld! Korting voor kinderen van 4 tot 16 jaar. Tol nog toe werd een korting van 50 op de prijs van de spoorwegbiljetten toegestaan voor de kinderen van 4 tot 10 jaar oud. Die korting zal voortaan verleend worden tot de ouderdom van 16 jaar. Gecombineerd goederenvervoer per spoor en vliegtuig- Er bestaat, bij de Belgische Spoorwegen, een dienst voor gecombineerd vervoer van goederen per spoor en vliegtuig. De zen dingen worden in al de stations van het net aangenomen en in het station Brus sel-Noord aan de Sabena overgedragen. Belangrijke kortingen worden toegestaan op de vervoerprijzen van zendingen van 45 kg. en meer. Dodelijke surprise-praline. Te Opwijk was een feest. Er werd goed geëten en gedronken. Daarna werden, voor het plezier, surprise-pralines uitgedeeld, welke in een winkel waren gekocht. De meesten waren wellicht snel op de hoogte, dat de lekkernij mostaard of peper be vatte- Maar de 65-jarige Frans Bieze- mans at ze op. en overleed in ontzetten de pijnen. Een gerechterlijk onderzoek werd ingesteld. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Papieren dollar 49.75 Gulden 11.85 Zwitserse frank 11.50 100 Franse frank 13.35 Papieren Pond 129.00 Duitse Mark 7.70 Belgen die de Hollandse grens willen overschrijden. Voortaan wordt van iedereen, die naar Nederland gaat en iets wil meebrengen, een invoervergunning vereist, die 10 fr. kost en slechts één dag geldig is. Ingeval men voor meer dan 200 fr. invoert, wordt een omzetbelasting geëist van 4.5 De werklozensteun voor vrouwen. In het Staatsblad van 31 Oktober-1 No vember verscheen een Regentsbesluit. waardoor het Voorlopig Steunfonds voor Onvrijwillige Werklozen wordt gewijzigd Het betreft hier vooral de vrouwelijke werklozen. GSen paspoort voor de voetbalmatch Hol- land-België. De Belgen, die Zondag 6 November de voetbalmatch Holland-België wensen bij te wonen, kunnen op eenvoudig vertoon var. de identiteitskaart en het toegangs kaartje voor het stadion. Nederland bin nengaan en in België terugkeren. Het is de sportliefhebbers aangeraden het kaartje na de wedstrijd te bewaren, om het Ne derlands gebied te kunnen verlaten- Wie wordt voorzitter van de C. V. P. Op 26 en 27 November wordt een nieu we voorzitter gekozen voor de C V. P. Onder de meest geschikte kan didaten worden de namen voorgezet van de heren Harmei. Struye. De Bruyne en Var der Straten-Waillet. Maar ook de naam van P. W. Segers wordt genoemd Postdienst gedeeltelijk geschorst op 15 No vember. De postkantoren zullen Dinsdag 15 No vember "s middags gesloten zijn. De uit reiking van de briefwisseling zal op die dagen 's middags afgeschaft zijn. Eerste sprot aangekomen. Maandag is te Oostende en te Nieuw- poort de eerste gevangen hoeveelheid sprot aan wal gezet De primeurprijs be droeg 20 fr per kilo. Floralies 1950- De Floralieste Gent hebben steeds een belangstelling van 600 000 a 700.000 bezoekers gekend. Voor 1950 worden één millioen bezoekers verwacht. Bijna twee millioen Belgen bezochten Frankrijk- Tijdens de afgelopen Zomer hebben millioen 700 duizend toeristen- onder wie I mi'.".:er. 800 duizend Be'.gen Frankrijk bezocht Voorstel tot terugbetaling van geldboeten- Door verschillende senatoren is een wetsvoorstel ingediend tot terugbetaling vai. geldboeten, die geïnd zijn voor niet- betaüng van de fiscale rechten op de ta bak. Wijziging in het stelsel der compensatie vergoedingen. Voortaan zal een haardvergoeding van 100 fr per maand toegekend worden aan de moeders, die geen loonarbeid verrich ten Rekening houdend met de huidige toe stand zal het stelsel der compensatie- bijslager voorlopig ongewijzigd blijven voor de grensarbeiders. Hun vrouwen en kinderen zullen van het algemeen stel sel profiteren. Anderzijds komt er wij ziging voor de gepensionneerden van de maatschappelijke zekerheid, de werklo zen. de vrouwen zonder kinderen en de dienstplichtigen. Internationale jaarbeurs te Luik. De tweede Internationale Jaarbeurs te Luik zal volgend jaar gehouden worden van 29 April tot 14 Mei. Het vervoer van duiven. Voer het duivenvervoer in 1949 waren er ons land 14.954 spoorwagens nodig, namelijk 4.573 voor loslatingen in Bel gië en 10 381 voor Frankrijk. dï oprichting aan van een Europees Re servefonds om de wisselkoersschomme lingen. die tijdelijk veroorzaakt worden te verhelpen. Marnix Gijsen te New-York. Dokter J A. GORIS (Marnix Gijsen). directeur bij de Belgische Inlichtings dienst te New-York zou aanbevolen zijn. om aan de universiteit van voornoemde stad een leergang te geven in de kuituur- geschiedenis der Beneluxlanden. Letterkundige prijs voor Kongolese schrij vers. Er werden zeven werken door Kon golese schrijvers ingezonden. Het bekroon de boek zal uitgegeven worden door de Koloniale Jaarbeurs. De dienstplicht in Groot-Brittannië- In Engeland zal de dienstplicht van 18 maand op 2 jaar gebracht worden. Er zouden elk jaar slechts ongeveer 100 000 man van een klasse van 300 000 man on der de wapens worden geroepen. Voor evenwichtige munten in Europa. In een te Londen uitgegeven memo randum beveelt de Europese Beweging Tien millioen inwoners in Nederland. Het Nederlandse bureel voor de statis tiek meldt, dat Nederland thans tien mil- ioen inwoners telt. Dit nieuws werd in het land met gemengde gevoelens ont vangen. daar Nederland thans overbe volkt is en talrijke jonge boeren er geen land en vele intellectuelen er geen werk kunnen vinden. Was Shakespeare in het leger De gewezen Britse minister Sir Duff Cooper heeft een belangwekkend boekje geschreven Sergeant Shakespeare waarin aangetoond wordt, dat de beroem de Engolec toneelschrijver ook soldaat was en zelfs in Vlaanderen diende. Het bevolkingscijfer van Israël. Het bevolkingscijfer van de jonge staat Israël zaS voor Kerstdag méér dan één miffioen bedragen. Tijdens de laatste maande i zijn 305.000 Israëlieten uit vijf tig verschillende landen Israël binnen gekomen. Nieuwe Duitse kleine auto's- In West-Duitsland worden nieuwe klei ne auto's voorbereid. De constructie van een two-seater, met het benzineverbruik van een motorfiets, voor een prijs van 2 500 DM. (min dan 20 000 Belgische fr.) wordt mogelijk geacht. Jonge auteur. De zesjarige Axel d'Etter, uit Londen, zou zijn eerste boek gepubliceerd heb ben. er; wel in het Frans. Thans zou hij aan ziir. tweede boek werken, dat hij in het Engels schrijft, en daarna in het Frans zal vertalen. De toneelschrijver Clifford Bax, de toezichter van de jon gen, verklaarde dat de jongen al het werk aa-i zijn boek zelf heeft verricht en dat er niets aan veranderd of her schreven werd. Een nieuw voedingsmiddel voor babies. In de Verenigde Staten, zal een nieuw voedingsmiddel voor babies in de handel worden gebracht, dat vooral van beteke nis zal zijn voor kinderen, die aan bloed armoede lijden. Het is een soort stroop, die met koude of warme melk kan ver mengd worden. voor het leveren van Trouwbrieven. Spijskaarten. Geboorteaankondigingen. Briefhoofden. Briefomslagen. Rekeningen (los of in boeken). Alle handels- of reclame drukwerk. Rouwbrieven en rouwgedachtenissen in minimum tijd Een eerste vrijgegeven feto ever het uitzicht van Londen na Dnitse bombardementen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5