vek &l De DRUKKERIJ DUMORTIER beveelt zich aan LIEFDESTRIJD ADERSPATKOOSEN E. DE PONTHIERe T'1 STOPPAGE REM Al LLAGE «A LA CON FIANCE De Montstraat 13 voor het leveren van Vrij naar het Engels door A. L. Breghts A. HET YPERSCH MEIWS Biz 12-11-1949 °r,e T°or <ve 1 r' a£jari» Nfcjerd Jpr an ÜC cd to* •t ove PF SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK BONDAGKaasrand met champignon- ragout Vermicellisoep Varkens rollade Schorseneren Gekookte Aardappelen Sinaasappelvla MAANDAGVarkensrollade Sla van Witloof Gebakken Aardappelen Rijst met Rozijnen. DINSDAGGekookte Schelvis Boter saus Gekookte Aardappelen Ma caronischoteltje. WOENSDAGGebakken Niertjes Ge stoofde Peren Gekookte Aardap pelen Chocoladepudding. DONDERDAGLamscoteletten Wor teltjes Gekookte Aardappelen Appelpudding. VRIJDAGGekookte Tongfllets met Mos- selensaus Aardappelpuree Fruit ZATERDAG: Biefstuk Frites Kar- nemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Een smakelijke goedkope Soep. Het vlees is duur, en moeder de vrouw staat hierdoor dikwijls voor een moeilijk pro bleem. want zij moet niet alleen zorgen dat man en kinderen goed gevoed zijn, maar ook dat haar huishoudbudget in evenwicht blijft. Het is echter niet altijd nodig voor het bereiden van soep vlees te gebrui ken. Ook van beenderen kan een heel pikante soep gemaakt worden, wanneer er maar de nodige kruiden bijgevoegd worden. Laat bijvoorbeeld de beenderen eens trekken in water met een ajuin waarin ge een paar kruidnageltjes. een laurier blaadje en een paar takjes peterselie steekt. Ofwel kunt ge de bouillon laten trekken met een stukje foelie of Spaanse peper met een worteltje. Op beide manieren, en voldoende ge- trekken. krijgt men een smakelijke bouil Ion, waarvan we dan de gewenste soep kunnen maken. Alvorens echter deze bouil lon tot soep te verwerken moeten we ze geheel of gedeeltelijk ontvetten, door het vet ei af te gcheppen. Dit vet, dat stolt wanneer het koud wordt kan dan nog best gebruikt wor den in een hutspot of opgestoofde aard appelen. Kaasrand met Champignonragoüt. Benodigd Voor de rand50 gr. boter, 50 gr. bloem. 2 dl. melk, 150 gr. oude zoetemelkse of Parmezaanse kaas. 2 eie ren. peper, zout. Voor de ragout30 gr. boter, 3C gr. bloem, 2 dl. bouillon, 1 dl. room of melk, 1 blikje champignons. 50 gr. kaas, peper, zout. Bereiding: Smeer een rijstrand dik met boter in, paneer hemmaak een dikke saus van boter, bloem en melk en ver meng deze van 't vuur met 150 gr. kaas. peper en zout naar smaak, de eierdooiers en 't laatst 't stijfgeklopte eiwit. Vul er de rand voor 3/4 mee. sluit hem met een deksel en laat hem 30 a 35 minuten au bain marie koken. Laat hem zonder dek sel voor de open ovendeur drogen en stort hem op een warme schotel. Bereid op de gewone wijze champignon ragout, roer er 50 gr. kaas door en vul er de rand mee of giet hem er overheen. Sinaasappelvla. BenodigdSap van 4 sinaasappelen en 1 citroen (ongeveer 2 1/2 dl.). 8 gr. witte gelatine of pceder- gelatine. ongeveer 100 a 125 gr. suiker. 1/4 L slagroom. BereidingVermeng het gezeefde vruch tensap met de suiker en de gelatine, die 10 a 15 minuten in koud water geweekt heeft. Maak het warm, tot suiker en ge latine opgelost zijn en laat het bekoelen Klop de room stijf, roer er het mengsel dcor en dien de vla na bekoeling met biscuits op. vi»in»i>iPinn»i»inwai>nPi»i> het raam bedekt is. Deze rollen kunnen eveneens gebruikt worden voor deuren, die op de vloer tocht doorlaten. Onder de tapijten kunnen oude kran ten gelegd worden, zij houden de koude tegen, die uit de vloer optrekt. Om het huis in de winter te verluch ten, doen we best om slechts even de vensters tegenover elkaar open te zet ten. zodat de frisse lucht flink door de woning stroomt. Lang luchten is dan niet nodig. is ONZICHTBAAR. zijden, nylon en kristal kousen. Verzorgd en stevig. Dit alles aan matige prijzen (in een minimum van tijd) bij MERRY G. de Stuersstraat 34 IEPER (2133) iHwewnipUKipnigianwnwg HUISHOUDELIJKE WENKEN. Nu het weer koud wordt, zorgen we ervoor dat de naden van vensters en deuren, die naar buiten leiden, goed dichtgemaakt worden. We kunnen dit doen, door middel van repen toehtvilt, tochtband en vensterrollen. Deze rol len kunnen we zelf maken, door van een overschot gordijnstof een smalle, lange (de breedte van het venster) zak te maken, en deze op te vullen met houtzaagsel. We leggen deze rollen dan in de vensterbank, zodat de naad van KLEDEREN, MANTELS, STOFFEN en ZIJDEN YVaastenstr. 21 PLOEGSTEERT (2069) Werpt sigarenas niet weg. Het is een zeer goed poetsmiddel voor metalen, spiegels en vensterglas. Het bevat potas. waardoor de vuile vlekken gemakke lijk verdwijnen, en doordat het zo fijn is behoeft men nooit te vrezen krassen te krijgen op de voorwerpen, die er mede behandeld worden. Uw blouse in witte zijde, crêpe de chine, crêpe Georgette of satijn is heel mooi zolang zij smetteloos wit is. Door het wassen worden zij dikwijls geel. Dit kunt ge echter voorkomen door in het laatste spoelwater enige druppels zuurstofwater te voegen en hierin het kledingstuk enkele minuten te laten rusten. Zijn uw meubelen U meer waard dan Uw longen? De «goede kamer» moet in de eerste plaats een gezonde kamer zijn. Dikke gordijnen, pluchen meube len. kleedjes en andere vodden zijn verzamelplaatsen van stof en bacteriën. En men behoeft tegen het schoon ma ken van al deze overbodige rommel ook niet op te zien, als ze er niet meer zijn. HANDIGE DINGEN MAKEN. Weet U. dat U op lange winteravonden, gezellig in een warme kamer, met de oude lappenmand naast U, zoveel leuke en handige dingen kunt maken Hier volgen enige aanwijzingen Stroken cretonne, overblijfselen van slaapkamergordijnen, of warandagordij nen, leveren alleraardigst materiaal voor aanpakkertjes, die om het oor van de theepot of om het hengsel van de water ketel worden geslagen. Cretonne laat zich ook. met een beetje vaardigheid, uitste kend verwerken om kartonnen dozen te beplakken, die op de toilettafel voor al lerlei doeleinden kunnen worden neer gezet. Lapjes van baai, saai of flanel kunnen desnoods in de meest verschillende en scherp tegen elkaar afstekende kleuren, worden verwerkt tot eierwarmertjes. Aan de ontbijt- of koffietafel krijgt elk ei. staande in een dop, zijn eigen mutsje dat volgens de fantaisie van de vervaardig- ster, met een paar steekjes, wat kraaltjes of lovertjes kan worden gegarneerd. Van oude zijden of tricot handschoenen kunnen poppekousen worden gemaakt. van oude glacé, castoor en wildieren handschoenen kan iedere moeder poppe- schoentjes en pantoffeltjes knutselen. SCHOONHEIDSTIPJE. Als U natuurlijk blond bent. Mevrouw, blijf het dan rustig Maar als U, of lie ver uw coiffeuse tot nu toe heldhaftige pogingen heeft gedaan om uw haar lich ter van kleur te maken, laten we U dan meteen vertellen dat U een fout beging Het mooist en het best is het haar in de natuurlijke kleur te houden, en het slechts zo natuurgetrouw te laten krullen Overdrijving is nooit goed en getuigt evenmin van goede smaak. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Modesnufjes. Naast de lange warme mantel, die we in de winter nu eenmaal niet kunnen missen, blijft ook het mantelpak een plaats opeisen in de damesgarderobe. Geen macht ter wereld schijnt in staat te zijn het mantelkostuum te onttronen. Bij elk seizoen, zien we het terug verschijnen en aan ieder figuur past het zich aan. De vrouw, die een tailleur draagt, mees terlijk gesneden uit prachtige soepele stof. mag er zeker van zijn. dat zij er keurig en correct uitziet, en dat dit kos tuum haar onder verschillende omstan digheden goede diensten zal bewijzen. Deze herfst en winter heeft men voor het mantelkostuum wondere kleuren bedacht zwart, rood, olijfgroen, pauwblauw, geel achtig groen, grijsachtig geel en een on bepaald bruin. Kleine randjes bont zor gen voor de garnering. Zelfs voor 's avonds, en hierbij den ken we vooral aan een bezoek aan schouwburg, restaurant of eenvoudig feestje, zien we veel tailleurs. Als mate riaal hiervoor gebruikt men zijde of flu weel. Deze pakjes zijn minder streng van lijn dan de gewone tailleurs, en gelijken eigenlijk meer op een geklede deux-pièces. Nog iemand, die zich niet laat onttronen is het korte manteltje. Hoe het ons ook doet huiveren, als we denken aan de koude dagen, die ons te wachten staan, toch is deze dracht ons sympathiek Wel doen we verstandig, als we tot zo'n kort jasje besluiten, de rok, die meest recht en zeer nauw is, te kiezen in een zware laken stof, waar de wind niet doorheen gaat. Geribd fluweel en zachte wollen (Varise kousen) wor^en op Vo schrift van uw Dokter e>.met maetj tiging van de Ziekenfond, do^ ons kosteloos afgeleverd. Breukmeester-banda giste (Verlenging Paterstraat) IEPER - (2160) IWlHPIPI»l»IP)(HPIHHW^ ^NPIPIPIPIPIPIPIPIPIP stoffen zijn het gewenste materiaal, ter wijl zeer zeker veel lange mantels en bontjassen, die gedemodeerd zijn of slij tage vertonen, omgetoverd zullen worden in zo 'n jasje, dat met een zwierige eenvoud het figuur omcirkelt. Dikwijls lopen de revers door tot ze brede gapen de zakken vormen. Voor jonge meisjes en vrouwen werkelijk een ideale dracht, praktisch en bekoorlijk en... warm, als het manteltje gevoerd wordt met een goedkope bontsoort. Anders is het gesteld met_ de mof. Deze tracht men nu al jaren vruchteloos een plaatsje te bezorgen. Men ziet hem in de etalages en op de mode-shows, maar hem werkelijk zien dragen, behoort nog steeds tot de zeldzaamheden. Men vraagt zich onwillekeurig af, of het enigszins bedeesde mofje nog wel bij de sportieve houding der moderne vrouw past. En heeft de dame reeds niet genoeg aan haar paraplu en tas om daarbij nog een mof te dragen Misschien dat sommige dames toch de verleiding niet kunnen weerstaan, om bij koud weder de handen in een zachte mof te warmen Laten we hen dan meteen vertellen, dat de moei lijkheid met de tas is opgelost, want de meeste moderne moffen zijn tevens hand tas geworden. Ook is het niet langer noodzakelijk de ganse mof uit bont ta,, vervaardigener zijn nu modellen uit laken of andere wollen stof, afgeboord met bont, ofwel gegarneerd met een vos. of met een paar martertjes. TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) I'rouwbrieven. Spijskaarten. Geboorteaankondigingen. Briefhoofden. Briefomslagen. Rekeningen (los of in boeken). Alle handels- of reclame drukwerk. Rouwbrieven en rouw gedachtenissen in minimum tijd 19 Linda had wel een vaag vermoe den, doch kon zich toch niet ten volle rekenschap geven van hetgeen het aan haar zorgen toevertrouwd kind meemaakte, ze stelde geen pogingen in het werk om haar vertrouwen te winnen, dat was immers de eerste maal al te smadelijk mislukt, doch ze was buitengewoon vriendelijk te gen haar. Sybil evenwel deed niet de minste poging toenadering te zoe ken, en hoewel Linda langzamerhand enig begrip van die koude natuur had gekregen, stond ze nu toch voor een raadsel. Het scheen dat Sybil werkelijk jaloers van haar was ten zij ze zich sterk vergiste was er iets nieuws in de maifieren van het meis je. iets persoonlijks, daar waar ze tot hier niets dan onverschillig heid, onvriendelijkheid, onaangenaam soms, doch toch nooit geen recht streekse tegenwerking, had ontmoet. Wat kan ik haar misdaan hebben, vroeg Linda zich af, het was haar onmogelijk iets te vinden, dat het meisje aanleiding zou kunnen geven tot een dergelijke verandering in haar optreden. In Abou Abbas waren de thee visites, danspartijtjes en diners, nu schering en inslag in al de uitno digingen, die naar La Tranquillité kwamen, was Linda eveneens inbe grepen, en de dames waren, opper vlakkig beschouwd, hartelijk tegen haar. doch onder al hun vriendelijke manieren verborgen ze iets dat alles behalve aangenaam voor Linda was. Spijt al hun vriendelijkheid stonden ze, ten minste de jongeren onder hen dat is te zeggen de speciale ken nissen van Mrs Lacy als in slag orde tegenover haar. Ze hielden niet van haar, beschouwden haar niet van hun rang. Ze lieten haar dan ook geen ogenblik vergeten dat ze slechts een betaalde gouvernante was. Het werd op gerafineerde wijze gedaan, ze waren altijd heel lief, te gen hun mannen spraken ze steeds van arme Miss Summers of de gouvernanteHun vriendelijkheid nam de vorm van een conventie aan. Ze namen het op zich, ieder op beurt, enige ogenblikken tot haar te spre ken, als ze haar in het huis van an deren ontmoetten. Eve's appreciatie was immers ook de hunne, en Eve had uiteengezet dat het een vrouw van goeden huize was, doch zonder middelen van bestaan. Als dat tegen mannen verteld werd, voelden deze onmiddellijk de behoefte zich voor de vreemdelinge te hoeden, want van alle treurige dingen in deze wereld is wel het treurigste een vrouw van goede doch arme familie te zijn. Bij haar vriendinnen moest Eve er natuurlijk iets aan toevoegen Ik ben een beetje bang van het geen Kaye over haar denktze is er natuurlijk alleen op uit een man te vinden, of wie weet die van een ander in de wacht te slepen. Haar leeftijd Men zegt vier en dertig, maar het heeft meer de schijn van veertig. Van waar Ze woont er gens in een klein dorpje in Enge land, en Sybil vertelt, dat ze al het huiswerk doet, ik geloof zelfs dat ze de keuken op La Tranquillité doet... Nu, een vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. Dat was een nieuwtje, en Linda's charme ten spijt moesten deze dom me vrouwen, haar wel door de ogen van Mrs Lacy zien. en de mannen een beetje angstig bij de eerste ken nismaking, verlangden er niet naar deze verder door te zetten. Tengevolge van dit licht of be ter gezegd deze schaduw die Mrs Lacy over haar wierp, werd Linda geheel op de achtergrond gedrongen ze was als een plant die geen vol doende sappen krijgt, niet kwijnt doch haar frisheid verliest. Het amuseerde haar nog steeds, ze was geen zwakke vrouw, niet van een klein gerucht vervaard, doch deze handig verborgen manier van handelen was moeilijk te bestrijden. Daarenboven, geamuseerd of niet, ze was Sybil's gouvernante, en een aanvallende houding aannemen, pro beren haar persoonlijkheid aan deze mensen op te dringen, zou een ge brek aan tact zijn. Haar houding liet niets te wensen, maar ze nam zonder veel enthousiasme de tweede rangsplaats, die men haar opdrong in. Ze werd, hetgeen ze in alle eer lijkheid was, of moest zijn, de vol maakt bescheiden, niet op de voor grond tredende gouvernante. Het maakte haar niet ongelukkig, doch het was onrechtvaardig. Kaye, die onbewust de verandering in haar gewaar werd, voelde dat hij iets miste, dat iets voor hem verlo ren ging. De warmte, de charme van Miss Summers' tegenwoordigheid, waarvan hij zich goed bewust ge voeld had, alles scheen voor goed verdwenen. Hij was opgelucht niet meer door dat gevoel gestoord te worden, en toch, toch betreurde hij het. Natuurlijk moest ook La Tran quillité een deel van de feestelijk heden voor haar rekenirig nemen. Sybil wilde een cocktail-partij, doch Linda, daarin gesteund door de Ma joor. gaf de voorkeur aan een thee visite, dan konden ze 's avonds, als de heren kwamen, cocktails opdie nen, doch de dames zou men alleen thee schenken. Sybil gaf na deze uiteenzetting toe en haar negentiende verjaardag die op komst was, werd voor de gelegen heid gekozen. Twee dagen voordien kwam een telegram voor Miss Summers op La Tranquillitéaan. Majoor Kaye die het van de postbediende in ontvangst had genomen vond haar in de keu ken aan het werk met Tewfik. die intussen haar slaaf was geworden Ze droeg een geel kleedje zonder mouwen, het haar was zorgvuldig onder een doek van rozig gele mous seline weggestoken, haar naakte ar men zaten vol bloem, en de kok en zij waren als eksters aan het bab belen. Kaye had het telegram in de hand. doch hij bleef niettemin een ogenblik bij de deur staan die war me, aanstekelijke, verrukkelijke blijdschap, die Miss Summers nooit meer in zijn tegenwoordigheid ten toon spreidde, werd hier kwistig over de oude Tewfik uitgestort. Er was blijkbaar een debat gaande dat te gen het eind liep. Zoals de Majoor daar onopgemerkt stond toe te kij ken, zag hij plotseling het gelaat van de koppige kok ontspannen, de ogen schitterden, en met een lach, die zijn mond tot achter zijn oren opentrok, riep de oude half in het Engels half in het Araabs Zo gaan wij het doen u maakt de suiker op uw manier koud, en de koekjes zijn in Allah's handen. Waarop Linda in een luide lach uitschoot - De koekjes branden in de oven, vlug Tewfik haal ze er uit, oef Toen de oude Tewfik daarop in zijn dialect, half binnensmonds, te gen zichzelf aan het praten ging, zag zij plotseling Kaye in de deurope ning staan Verlangt ge iets van mij, Ma joor Kaye Ze liep naar hem toe, haar gezicht nog een en al lach, de verschansing, die ze tussen hen op geworpen had was een ogenblik ver geten. Het spijt mij, begon hij, dat ge mij gezien hebt, ik had gaarne iets meer van uw gesprek met Tewfik gehoord. Hoe is het mogelijk, dat ge elkaar verstaat? Hij kent zo wat geen Engels, ik dacht dat Khalil hier steeds was om alles voor u te ver talen. kom mij niet vertellen dat ge Araabs leert. Ik ben het een en ander aan het oppikken, een beetje met een keer, ik weet ten minste al dat awam vlug betekent en dat is veel waard. Over het algemeen ge nomen verstaan Tewfik en ik elkaar best. eenvoudig instinktmatig, wij zijn beiden vlugge mensen. Voor uw geval stem ik er ten volle mede in, zei de Majoor, voor wat Tewfik betreft, is het wat an ders. O. maar u is geen vrouw. Ma joor Kaye. God zij dank, neen, zei hij vurig. Zo, niets dan een man zijnde, vervolgde Linda, ziet ge, zoals men gewoonlijk zegt, niet Verder dan uw neus lang is. Dat is een leuk verwijt, lachte Kaye. Hij genootWaarom kon die Miss Summers niet altijd zo vriendelijk zijn Ik waag het in overweging te ge ven, Madame... wel almachtig, riep hij plotseling, hij haalde het tele gram, dat in zijn zak terecht was gekomen, te voorschijn en gaf het Linda. Linda nam het aan, trok het open en las Kom heden Port Saïd aan stop verrassing helemaal Michels dacht stop overnachten shepherd stop verzoeken twee kamers met bad te bestellen in Abou Abbas komen morgen aan. Alberta. Maar er is geen hotel in Abou Abbas, zei Linda. Mag ik even lezen, vroeg Kaye - Wie is Alberta Mijn schoonzuster, de vrou* van mijn broer. Er was sprake van dat ze zouden komen, de dokter heeft hem de raad gegeven naar hier te komen, maar ik had nooit gedacht- dat ze zonder waarschuwing zouden komen. .J Dat schijnt het idee van Mich geweest te zijn, zei Kaye, zijn vrou* werpt alle verantwoordelijkheid Ja, het is net iets voor hem- berta zou meer verstand hebben. sc kunt gerust geloven, dat ze het niet mede eens is. Ik ga van Alberta houden. Kaye plotseling met een glim a die zelfs nu dat Linda alle hoop loren had, haar knieën deed kn--^. Dat zult ge zeker, antwoor^ ze, tenzij zij niet van u houdt- berta kent geen halve maatrege - Majoor Kaye. ik moet hier °P A be dJ woordenze kunnen niet naar Abbas komen, er is niets ^an,- vreselijk Grieks hotel en daar nen ze toch niet verblijven. (Vervol Verantwoordelijke uitgever g DUMORTIER 34 BoterstTaat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 10