OVER PATROONSHEILIGEN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. s 1950-^; 2e JAARGANG Nr 51 PRIJS 2 Fr. ZATERDAC 26 NOVEMBER 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar: 100 fr. APPELbt dan al onze mu- 'lefhebbers belo- in werkelijk- MANDARINnziek is als m alle om- I A rte. huwe- en de beste KANTOOR- en 's te verkrijgen «n dumortie' I E P E i r'il HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER Tcl je® Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTTER De maanden November en Decem ber brengen ons telkens een reeks patroonsheiligen, die allen met veel luister gevierd worden. We moeten bekennen dat ze op de goede tijd ko men. want het weder en de natuur komen dan in een sukkelstraatje te verzeilenstormen, regen, rukwin den, ijzel. sneeuw, enz... zodat we ze wel als een zekere compensatie mogen beschouwen, voor hetgeen de natuur ons niet meer bieden kan en als een welkome afleiding in deze droeve wintermaanden. Het moet ons tevens tot vreugde stemmen dat deze feesten langza merhand opnieuw hun oude burger rechten verkrijgen, want lazen we onlangs niet dat kleermakers en naaisters hun patrones Ste Catherina dit jaar met de vooroorlogse luister willen vieren We zegden reeds, dit moet ons tot vreugde stemmen, want het is het bewijs, dat de wonden door de laatste wereldoorlog gesla gen. langzaam aan het helen gaan ons volk kan weer lachen, zijn oude, gezonde deugddoende lach, die Breu ghel reeds honderden jaren geleden op het doek wist vast te leggen. Nochtans, de toestand is nog lang niet rooskleurig en de getrouwe le zers van ons Wereldgebeuren zul len er wel alles van weten, doch het is tevens een feit dat de man van eike dag, de man van de straat er larie aan heeft, hij begint er genoeg van te krijgen. En met een zekere galgenhumor houdt hij zich liever bij het fluiten van Steek al je zor gen in je plunjezak...dan zpsh nog v er die zwaarwichtige wereldpro blemen het hoofd te breken. En ten slotte kunnen we hem daarin moeilijk ongelijk gevenWant als we nu toch de lasten van onze tijd moeten dragen, dan zal een weinig optimisme ons nog altijd veel voor uit kunnen helpen. De reeks van deze patroonsheili gen werd reeds door Sint Maarten ingezet, het feest voor onze kleinen. Maai is het in werkelijkheid ook niet het feest van de grotenvan de oudets, die wellicht meer nog dan de kleinen, ongeduldig deze dag af wachten, niet om met het mooie speelgoed te spelen en dan nog maar om te genieten van de vreugde van hun kinderen Want daarin ligt «vel een waar genot en zij die kin- Ej snebben, zullen dat ten volle muziek aarlijk ,tren- ivan. GOUDEN BRUILOFT in In alle intimiteit werd Zondag 1L louden bruiloft gevierd van het ech ier" Dujtaaf Verhaeghe-Sylvie Truwan Ser.de in De PaternosterRijse Gustaaf Verhaeghe werd geta^^^^n En enkele dagen daarna komen dan kleermakers, naaisters en... ook de jonge meisjes aan de beurt, want het is Sinte Catherine Wellicht is dit wel de feestdag die het meest de sympathie wegdraagt, want voor velen raakt deze dag een tere en gevoelige snaar aan, die mooie herinneringen doet achterna trillen. Want door de ganse jeugd wordt dit feest als dit der jonge meisjes gevierd en wie denkt er niet met welgevallen terug aan de eer ste kaart, die hij op die dag met man nelijke heldenmoed en... doodsver achting aan zijn geliefde stuurde. Er hoefde immers moed toe, niet voor wat de geliefde betreft, maar voor de daarbijhorende verklaringen en commentaar thuis. Deze kaart is voor velen wellicht de eerste stap gewor den van een grote beslissing in hun leven, de aanvang van een idylle die bewerkte dat ze later het leven als man en vrouw zouden ingaan. Daar om zijn we haast geneigd, deze dag als de sympathieke feestdag te be stempelen, om al de zoete herinne ringen die er aan verbonden zijn en de geur van liefde die er altijd ver der zal omheen hangen. Dit voor wat November betreft. De maand December wil er echter niet voor onderdoen, want de eerste dag reeds komt Sint Elooi aan de beurt, feest van allen en alles wat met me taal te maken heeft, en dat zijn er velenEen dag die wel als een twee de feest van de arbeid kan be schouwd, om het volkjse karakter dat eraan verbonden is, en een viering die alle tijden en moeilijkheden heeft getrotseerd. Spijt oorlog en rampen, werd hij ononderbroken in ere ge houden, wellicht ook omdat het een heilige betreft, die het eerst de weg naar onze gewesten heeft gevonden en misschien ook omdat zijn feest de verpersoonlijking is van de man nelijke kracht, het feest van gesier de smeden en metaalbewerkers. Enkele dagen daarna komen de pompiers aan de beurt met Sinte Barbara, gelegenheid om aan deze mannen, die vaak ten koste van hun leven het onze moeten redden of be veiligen, onze welgemeende dank te betuigen. En tenslotte is het Sint Niklaas, die waardig deze reeks besluit. Want naast het kinderfeest in veel gewes ten, vormt hij een flinke tegenhan ger van Sinte Catherine, omdat hij het feest der jongelingen is. Voor velen worden op die dag de gevoe lens bevestigd, die door de kaart van Sinte Catherine tot uiting kwamen en een aanmoediging om op de in geslagen weg voort te gaan. De meis jes dienen dit dan ook niet te ver geten Op die manier komt dan vlug Kerstdag en het Nieuwe Jaar in het zicht en gaan we haast ongemerkt een kleurloze tijd voorbij, wat we aan onze mooie volksgebruiken te danken hebben. Lar.gemark op 8 Mei 1874 en zT Wo ten op 5 Decern E D C I I D E Ik I luweüjk werd gezegend r K H ^1 er thans 3 k Wn. Te dezer gelegenheid werd« versc^nt 'c- var. het Nazareth bedacht der in'er~ •o'.erhammen. waarvoor ze ^ant Aan enkers langs deze weg van^e^^ 'dee «anken. de wél [Yan onze kant wensen we aar. 'l^tieve •rissen eer. goede gezondheid g goed- jarenT" ber in hed s*4gt t dui- ilvo- de 5 L" - - I I 1 :^rrstraat 24-uren staking heeft de regering verder verklaard, dat de stakers die dag niet zullen betaald worden en dat strenge sancties zullen worden getroffen tegen de leiders en de leden van de veiligheids diensten. indien zij hun post verlaten om aan de staking deel te nemen. Men wacht nu de uitslagen af. Wie zal het halende regering of de werklieden Het antwoord hierop is niet enkel van be lang voor Frankrijk, maar ook voor veel andere landen, waar meer dan eens een strijd tussen arbeiders en regering wordt gestreden. Daarom juist staat de aange kondigde 24-urenstaking in Frankrijk in de branding der internationale belangstel ling. Temeer daar de strijd tussen Dala- dier en Queuille scherper vormen heeft aangenomen. Immers tijdens het jongste congres der ra dika al-socialisten te Tou louse kwam het duidelijk tot uiting dat de Franse radikalen hun weg zoeken ze HET NIEUWE STATION TE BERGEN (MONS). De werken aan het nieuwe station te Bergen vorderen snel. Links bemerkt men een vleugei van het oude gebouw, dat nog steeds in gebruik is. weten niet goed welke houding ze dienen aan te nemen in het parlement. De vraag stelt zich of zij de regering Bidault moe ten blijven steunen ofwel een ontbinding moeten eisen en nieuwe verkiezingen desnoods nog onder het oude kiesstelsel. En hoe staat het met de oprichting van een FRITALUX. een ekonomische en een toluniewaarin Frankrijk, Italië. Neder land. het Groot Hertogdom Luxemburg en België zouden worden opgenomen Be gin December zullen dienaangaande te Parijs besprekingen worden gevoerd, tij dens welke de mogelijkheden, de voorde len en de bezwaren zullen worden onder zocht. Inmiddels zijn de onderscheiden regèringen met de studie van dit pro bleem begonnen. In België spreken de deskundigen zich zeer gunstig ervoor uit zij menen dat de volkshuishoudingen el kaar veel beter aanvullen dan die van de Beneluxlanden. Aldus gaat thans onze belangstelling ook weer bijzonder naar Italië en interes seert het ens te weten hoe het aldaar gaat en draait Momenteel wofdt er Öën grote strijd gestreden, door de Gasperi, om een einde te maken aan de middeleeuwse feo dale toestanden, die in Zuid-Italië en Si cilië nog bestaan. Immers minder dan één procent van de Italiaanse grondeige naars zijn in het bezit van een derde van het totale, private grondbezit. Aldus is de Gasperi een overtuigd voorstander van grondverdeling. In 1948 legde hij dien aangaande formele beloften af. Er verliep echter één jaar vooraleer een concreet plan werd uitgewerkt, waarbij iets meer dan één millioen Ha zou verkaveld wor den. Want de eerste-minister dient af te rekenen met de groot-grondbezitters, die niet alleen finantieel machtig zijn. doch ook politiekMillioenen dagloners kun nen nu amper genoeg bijeen krijgen om een schamel bestaan te leiden. Er dient aldaar dus vlug iets ondernomen te wor den. Over Duitsland wordt de jongste dagen weeral zeer veel geschreven. De vraag stelt zich nu meer dan vroegerdient West-Duitsland weer sterk en rijk ge maakt te worden om het Westers Blok te versterken, of moet het aan zijn lot overgelaten worden en in de macht der Sovjets verspeeld worden Men weet, dat er nu aldaar ook een groep van Prof. Noack bestaat, die een neutraal Duits land wil oprichten, en dat die groep door de Engelsen bekampt wordt. In verband daarmede wordt nu geschrevenMaar als men de Duitsers verhinderen wil in volle vrijheid over de door hun regering (of zelfs door de pseudo-regering die ze thans hebben) te volgen weg te beraad slagen. dan prate men niet langer over opvoeding tot demokratie. Als West- Duitsland geheel voor een bepaalde bui tenlandse politiek gelijkgeschakeld moet worden, dan wordt het werk van Hitier voortgezet, zij het dan ook met ruimere middelen... Maar gelijkschakeling is ge lijkschakeling en dat men met een verbod als dit. hetwelk thans tegen de groep Noack is uitgevaardigd, de ware groei van de demokratie bevordert, zal wel niemand beweren. Er stelt zich echter nog een ander pro bleem. dat door de gewezen onderkoning van Indië. burggraaf Wavell. als volgt werd geformuleerdDe wettelijke ge allieerden in Duitsland staan voor een geducht probleemzal men een politiek van dwang toepassen en het gevaar lo pen dat de Duitsers trachten samen te werken met Rusland met het oog op het herstel van de Duitse eenheid of daaren tegen de Duitsers hun land laten herstel len en gevaar lopen dat Rusland zich be dreigt voelt en tot het initiatief over gaat In Griekenland vlot het evenminde standpunten in de Algemene Vergadering hebben andermaal Oost en West tegen elkaar gesteld. Frankrijk en Engeland hadden een ontwerp gestemd, waarbij de waakzaamheid van de Balkankommissie werd verlengdhaar taak bestaat erin aan de buurlanden van Griekenland te verzoeken hun steun aan de partisanen stop te zetten. Visjinsky heeft daarente gen het Russisch voorstel verdedigd tot het verlenen van amnestie en het houden van algemene verkiezingen in Grieken land. onder het toezicht van een inter nationale kommissie. Tsaldaris. de Griek se minister van Buitenlandse Zaken, heeft echter geweigerd op het Russisch voor stel in te gaan. Aldus is men het er nog niet eens over welke politiek in Grieken land thans moet gevolgd worden. Turkije liet deze week ook van zich spreken. Er werden namelijk een paar arrestaties gedaan van leiders der na tionalistische partij, beschuldigd van sa menzwering tegen de staat. De beide beklaagden ontkennen echter de hen ten laste gelegde feiten. De algemene sekre- taris van de nationalistische partij heeft van zijn- kant aan de journalisten ver klaard. dat zijn partij er nooit aan ge dacht heeft de wettelijke weg te verlaten. Aldus weet het buitenland niet wat over deze Turkse aangelegenheid moet ge loofd werdenof men werkelijk voor ee-i samenzwering staat ofwel of de Turk se regering, nil enkele maanden voor de nieuwe verkiezingen een verkiezings manoeuvre deed Nee. de internationale vredesweg wordt nog niet bewandeldnu weer kwam er een splitsing tussen Oost en WestEn wel in de radiowereldelf westeuropese landen, waaronder ook België, traden uit de internationale organisatie O. I. R. (In ternationale Radio-Organisatie), daar de ze volledig onder de willekeur van de Russen stond de oprichting van een nieu we organisatie wordt overwogen door de West-Europese landen, die geen rekening zou houden met die der Russen. Aldus zullen in de radiowereld eveneens twee organisaties zijneen in het Oosten en een in het Westen. De Atlantische Raad kwam te Washing ton bijeen. Er werd besloten het sekre- tariaat van de finantiële en ekonomische kommissie te Londen te vestigen. Deze beide kommissies bekwamen thans tot taak 1) de algemene finantiële en ekonomi sche richtlijnen te bepalen van het toe komstige verdedigingsprogramma 2) de finantiële en ekonomische weer slag van de voornaamste verdedigings- or.twerpen van de lidstaten te bepalen 3) finantiële beschikkingen te bevelen voor de uitvoer van militaire verdedi gingsplannen ■j'^k -u 4) maatregelen aan te bevelen voor het verkrijgen ,van buitenlandse devie zen. voor de invoer van grondstoffen en materieel uit de niet-lidstaten 5) de plannen te onderzoeken, voor de mobilisatie van de economische en finan tiële hulpbronnen in tijd van nood. Aldus blijft het Westen zich op een ge beurlijke derde wereldoorlog degelijk voorbereiden. Moge het nutteloos zijn. doordat wereldvrede weldra heerse SPECTATOR. De maand December staat voor de deur en nog is er geen uiteindelijke beslissing over het feit of er wel dan niet een volks raadpleging zal gehouden worden. Im mers zoals we reeds vorige week mede deelden blijven de anti-Leopoldisten al het mogelijke doen om de beslissing te verdagen. Thans zijn evenwel opnieuw li berale stemmen opgegaan die aandringen op een spoedige oplossing van het ko- ningsvraagstuk. Aldus heeft de heer Sab- be. voorzitter van de Vlaamse liberale fractie, met zijn Vlaamse vrienden uit drukkelijk verklaard, dat zij bij een even tuele stemming over het koningsvraag- stuk hun gewetensvrijheid willen behou den. Ook de liberale volksvertegenwoor diger, de heer Lahaye, verklaarde thans Mijn loyale vrienden en ikzelf veroor delen de vertragingsmaneuvers, die ge ïnspireerd zijn door mensen, welke heb ben deelgenomen aan de vroegere com binaties met socialisten en kommunisten. De volksraadpleging moet onzes inziens de overeenstemming bevestigen tussen de opinie van het land en die van de par lementaire meerderheid, voortgesproten uit de verkiezingen van Juni. Wij heb ben verklaard, dat wij die raadpleging nutteloos vinden, maar wij hebben er ons bij aangesloten. Zo zij echter slechts kan tot stand komen na aanzienlijke ver traging. waardoor 's lands hogere belan gen zouden in het gedrang komen, ben ik besloten te eisen, dat een wetsvoorstel in overweging wordt genomen houdende eenvoudige intrekking van de wet van 19 Juli 1945. Het staat vast, dat de in- cverwegingneming van" dat wetsvoorstel zou worden aanvaard en dat er in de Kamer en Senaat een meerderheid voor handen is, die bereid is de afschaffing van die wet goed te keuren. Dientenge volge menen wij. dat het hoog tijd is dat zij. die bovenbedoelde maneuvers in het schild voeren, tot bezinning komen.Dit schrijven heeft een diepe indruk gemaakt over het ganse land. daar het de beves tiging is van het gerucht dat er wellicht geen volksraadpleging zou gehouden wor den. doeh Kamer en Senaat eenvoudig de opheffing van de wet van 19 Juli 1945 zouden stemmen, waardoor de koning zonder meer gerechtigd zou worden te rug de troon te bestijgen en aldus een einde zou gesteld worden aan het regent schap. In de VOLKSGAZET van Woens dag lezen weNa de Vlaamse liberalen genre Sabbe. hebben nu ook de kommu nisten Leopold III een handje toegesto ken... De Kommunistische partij heeft namelijk Dinsdag haar vertegenwoordi ger in de Kamerkommissie, Dipsy, verbod opgelegd om de zittingen bij te wonen. Hierdoor vervalt automatisch de meer derheid die, voor bepaalde aspecten van de te bespreken volksraadpleging, door socialisten, liberalen en kommunisten zou kunnen worden gevormd. De C VP. zal het nu maar voor het zeggen hebben en in alles haar wil kunnen opdringen. En verderAlles bij elkaar krijgt men de indruk, dat de kommunisten de volks raadpleging wensen en misschien zelfs de terugkeer van de koning. Zij hopen waarschijnlijk, dat er dan herrie in het lar.d zal ontstaan, waarvan zij wellicht kunnen profiteren. Daaruit blijkt wél, dat de C. V. P. haar wil, de «volksraadpleging», er uitein delijk zal doorkrijgen, of dat zij wellicht de koning zonder volksraadpleging te rug op de troon krijgt. Het moet echter waarheidshalve gezegd, dat de kommunis ten eigenlijk de terugkeer van de koning geenszins wensen. Want het politiek bu reau van de kommunistische partij heeft vorige Dinsoag in een resolutie aan de pers meegedeeld, dat het een beroep doet «op alle arbeiders en demokratische krachten van het land om de volksrepu bliek te proclameren.» Kort en duidelijk gezegd weg met de koning, weg met het koninkrijk, leve de Belgische republiek! Het verleden leerde ons echter, dat wij de gebeurtenissen niet mogen voorbijlo pen. en aldus is het wijs de vraag te stel len Wat zou er gebeuren, indien op he. .aatste moment, voor de oplossing van dt koningskwestie er weer moeilijkheden opdaagden? «DE NIEUWE GIDS» be antwoordt deze vraag als volgtMoest het huidig experiment dat, na de verkie zingen nodig is gebleken, wegens de stel selmatige aktie van de B S P.-leiders om de regeringsloosheid te bestendigen, op een failliet uitlopen over een procedure kwestie in of een modaliteit van de Volks raadpleging. dan zijn er maar twee uit wegen open: CVJ> - B.SP. regering of de ontbinding. Het is deze laatste eventu aliteit die het meest waarschijnlijk is Want schrijft hetzelfde blad wat hoger Men moge de zaken draaien, of keren, zoals men wil. wij staan voor het feit. (zie vervolg volg. bladz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1