DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN ONS IS DE DAAD! ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGiNGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 2e JAARGANG Nr 52 PRIJS 2 Ft. ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS SINT NIKLAAS NOBELE BAAS... breng wat in mijn schoentje... KOLONIALE LOTERIJ Volgende trekking te Brussel op 24 Dec. HET YPE HESTUl'R EN REDACTIE 34. BOTERSTRAAT. YPER TeL 5W Fostcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. In een korte tijdspanne van dertig zijn ons geloof in de toekomst, in jaren hebben twee vreselijke wereld- I een beter leven, moet onwrikbaar oorlogen de ganse wereld in beroe- :ijn. Wij mogen niet versagen om die ring gebracht, zodat men wel eens gedachte bij ons zelf te sterken en zegt en terecht, dat de wereld op I rondom ons te verspreiden, stelten staatDoch woorden alleen missen soms Dit is een vaststelling die iedereen de nodige overtuigingskracht, om kan doen. als hij maar ogen wil heb-1 een zaak tot een goed einde te bren- ben. Ja, de wereld staat werkelijk op stelten en soms krijgt men wel ben. We moeten daden stellen, die meer nog dan het welsprekendste be de indruk dat er niet veel nodig is toog, naar het hart gaan. De jeugd om de goede aarde uit haar wankele behoeft leiding, wij moeten ze haar evenwichtstoestand ten val te bren- geven, opdat ze nog eens zou kunnen geneen lichte onevenheid in de bo- geloven dat de wereld goed is, dat dem, een duwtje dat wat minder zc eens zal leven in een toekomst zacht aankomt dan bedoeld was en dit beter en mooier is, gesteund op daar kunnen de poppen opnieuw aan samenhorigheid onder de mensen het dansen gaan. En deze samenhorigheid is niet al- Thans, vijf jaren na het officiëleleen mogelijk, maar ze ligt in de stopzetten der vijandelijkheden heeft natuur zelf der zaken, omdat we al- de wereld nog de verschrikking van len mensen zijn en leven op dezelf de oorlog niet van zich kunnen af-1 de wereld. zetten. Nog altoos gaat de mensheid gebukt onder de naweeën en de toe komst is duister. De goede orde der dingen, waarin Mens zijn, sluit altijd in zich dat we trachten naar mooier en beter. Ieder mens, hoe verdorven ook. draagt deze kiem in zich. Door deze alleen een degelijke werking moge- zelfde drang, dit zelfde trachten, voe- lijk is, werd uit haar verband gerukt en met haar de millioenen mensen, die er een onderdeel van uitmaken. Het is niet zo heel moeilijk vast te stellen dat veel veranderd is. De mensen zijn niet meer dezelfde als len wij ons als door een onzichtbare band verbonden. Uit onze natuur zelf voelen wij ons verenigdde me ningsverschillen, die tot grote wereld branden zijn uitgegroeid, konden slechts ontstaan doordat de leidende vijf jaren geleden. Toenmalige vrien- machten de mensen wetens en wil den zijn vijanden geworden en om gekeerd, alhoewel dit laatste jam mer genoeg niet zoveel voorkomt. De mensen zelf zijn in wezen ver anderd. Hoe vaak horen wc. ..«t van de generatie, die ons allen het dichtst bij ligt, deze van rond de eerste we reldoorlog, de opmerking dat de jeugd veel veranderd is En wer kelijk, wat wij in onze tijd die dan nog zo dicht bij is nooit had den durven doen, zelfs niet er aan denken, is nu schering en inslag. Er heerst een ongebondenheid, die ver ontrustend is en die tot nadenken stemt. Immers het voorbeeld is niet uniek, want de uitzonderingen zij die de oude zeden en gewoonten trouw zijn gebleven kunnen wel op de vingers van één hand geteld worden. Hier kan ter verontschuldiging niet ingeroepen worden dat. nieuwe tij den, nieuwe zeden meebrengen, want de verwildering, die heden ten dage hoogtij viert, kan wel moeilijk als goede zeden doorgaan Het moet ons echter niet volstaan deze toestand vast te stellen, om er dan bij neer te zitten en te berus ten, want dan maken wij ons zelf de plichtigen van een gesteldheid die dreigt hopeloos te worden. Neen, de onverschilligheid en het onbegrip dat de hedendaagse jeugd kenmerkt, dient overwonnen te worden. Deze jeugd is de toekomst van morgen, lens op een dwaalspoor gebracht heb ben, omdat het eigen belangen kon dienen Niemand is slecht uit zich zelf, maar wordt alleen slecht door de invloeden die van buiten uit op hem weiivc». Daaruit volgt dat er een grote ver antwoordelijkheid rust op hen, die de leiding in handen hebben. Van hen kan het afhangen hoe de dag van morgen zijn zal. En daarom hoe ven we niet noodgedwongen de lei ding van een land of volksgroep te beduiden, want de gedachte lei ding gaat nog veel verder, reikt tot ieder van ons. Hebben wij soms de leiding niet in handen van onze kinderen, oefe nen wij soms geen invloed uit op on ze onmiddellijke omgeving, die zich door onze voorbeelden laat leiden Daarom moeten wij zelf trachten het goede te beogen, moeten wij met al onze krachten medewerken aan deze essentiële taak, de wereld op betere banen te leiden en dit kunnen we eerst en vooral bij ons zelf, door zelf de levenswijze te huldigen en ir stand te houden, die het meest blijvende gevolgen zal hebben voor de toekomst en dan wel te verstaan, de goede Bij andere gelegenheden reeds hebben wij er de nadruk op gelegd dat wij eerst bij onszelf moeten po lijsten en schaven, om er de ruwe kanten af te nemen en door ons een toekomst die voor het verder voorbeeld een weldoende invloed uit bestaan van de mensheid beslissend kan worden. Als de jeugd thans is, zoals ze is, dan komt het omdat ze niet beter wist, omdat ze de groten heeft willen copiëren, die niets, maar dan ook niets gedaan hebben, om het goede voorbeeld te geven «Wie zonder schuld is, mag de eerste steen werpenEn wie recht zinnig is, zal moeten bekennen dat de jeugd niet de schuldige is, maar slechts de schuld draagt, die de da den der groten op haar geladen heb ben Vijf jaar lang heeft de jeugd moe ten toezien hoe de groten machteloos Waren om de wereld datgene te bren gen. wat als normaal kan beschouwd borden. Bijna zonder leiding hebben ze die jaren moeten doorworstelen. aar de verwarring der geesten al leen richting gaf. Thans staan ze op d" drempel van het werkelijke leven en de meesten zijn reeds oud, oud vóór hun tijd, beroofd van alle idea len. eigen aan de jeugd. Men heeft hij hen het mooiste gedood dat ze haddenbetrouwen in de mensheid, betrouwen in de toekomst En toch mogen we niet hopeloos te oefenen op onze onmiddellijke om geving, ten bate van de gehele ge meenschap De waarheid dwingt ons te schrijven dat de po.itieke toestand in ons land al les behalve rooskleurig is- We weten het welde regering doet mogelijk haar plicht en tracht het optimisme in de be volking te houden De heer Liebaert. mi nister van Financiën heeft Maandagavond nog in het Zwart Huiste Brugge, een uiteenzetting gehouden over de devalua tie en de omstandigheden die daartoe hebben geleid, alsmede over de mone taire en fiscale toestand van ons land. Indien we hem mogen geloven dan zou de heer Frère. gouverneur van de Na tionale Bank. hem onlangs gezegd heb ben. dat de devaluatie-operatie 100 pro cent is geslaagd. Maar de gewone mens ,aat zich niet door cijfers en zeer ge leerde theorieën om de tuin leidenhij constateert en redeneert naaf wat hij zelf vaststelt Hij weet zeer goed. dat het aantal werklozen in ons land van week tot week vermeerdert, dat velen aan het werk kunnen blijven, omdat zij zich met minder preetevreden stellen, dat in plaats van de aangekondigde prijzenda ling een prijzenstijging zich doet gevoe len Want niet alleen de koffie, de boter en andere huishoudelijke benodigheden stijgen in prijs, ook de staat keurt prijs verhogingen goed, liet zojuist de treinen voor een tweede maal opslaan, laat reeds praten over een vermoedelijke opslag van de trambiljetten, de posttarieven. enz De slogan Laat U niet beetne men en «10 verminderingis nog alleen een komische herinneringEr go, alle winkels, alle fabrikanten, alle vertegenwoordigers, alle zakenlieden kla gen stenen uit de grond Nog deze mor gen vertelde mij een handelsreiziger, die reeds ruim twintig jaar zijn beroep uit oefent Nog nooit is het zo slecht ge gaan Er valt werkelijk niets meer te ver dienen. Het is praktisch onmogelijk nog langer op procenten alleen te reizen. En het ergste is nog wel. dat wat verkocht werd niet betaald wordt. Als er niet gauw verandering in de ekonomische toe stand komt. dan zullen vele grote zaken kapitaal Het valt dan ook geenszins te verwon deren. dat de regering zich in feite on gerust maakt over de huidige ekonomi sche toestand van het land en vlug maat regelen neemt om een gunstige wijziging in de algemene koopkrachtmogelijkhe den te brengen. Zij kondigde thans aan dat de laatste vier wederuitrustingsbons in de eerste helft van Januari zullen gel dig gemaakt worden Waarom in Janu ari en niet 'nu. onmiddellijk, kan men zich afvragen. Wel. daarin heeft de re gering wel zeer verstandig gehandeld. Im mers zij wil daardoor voorkomen, dat de waarde der bons zou besteed worden aan minder noodzakelijke goederen en voorwerpen in verband met de Sinter klaas. Kerst- en Nieuwjaarsfeesten. Ook werd thans in bevoegde kringen verze kerd. dat het besteden van de wederuit rustingsbons niet zal beperkt blijven tot zekere artikelen, zoals vroeger het ge val was. maar voor alle verbruiksgoede- ren mogelijk zal gemaakt worden. Ook werd andermaal de aandacht van onze bevolking gevestigd op de stellige belof te der regering, die vast besloten is al les in het werk te stellen, om op zijn vlugst een honderdduizend werklozen aan de arbeid te zetten, door het uitvoeren van grote openbare werken. Hopelijk ge lukt de regering in haar ekonomisch op zet. zodat er meer geld onder de arbei dende klasse komt. er opnieuw een gro ter verteer mogelijk is. dat de handel en nijverheid ten goede komt. Maar... «eerst zienblijft nog steeds een verstandig parool, daar de lichtgelovige gemakkelijk bedrogen uitkomt, en door allerlei illu sies nog dieper in de mizerie kan verzin ken. De minister van Financiën beeft thans in de Kamerkommissie een uiteenzetting gegeven over de begrotingen voor 1950. De minister begon met er aan te herin neren. dat de begrotingen voor 1949 wer den goedgekeurd met een tekort van on geveer 1 milliard. Onmiddellijk vertelde hij dan daarop dat het tekort nog ge groeid is. door een meeruitgave van de Staat van 1.5 milliard frank Onnodig hier op zijn argumentering te wijzen, daar het feit blijftEr werd meer uit gegeven dan eigenlijk mocht Ergo. het dienstjaar 1949 werd thans zelf verlengd tot 30 Juni 1950. gezien... er achterstand is in het innen .van be lastingen». Welke zakenman zou zich zo iets kunnen permitteren, zou van de staat toelating bekomen om zijn dienst jaar ook over de zes eerste maanden van 1950 te verlengen? Maar... de staats begrotingen voor 1950 <6 maanden dan?) zullen in evenwicht worden voorgelegd aan het parlement, en de uitgaven en inkomsten zullen ongeveer 62 milliard fr. bedragen, weze ongeveer 8000 frank per inwoner! EN het voornaamste: de be lastingverminderingen zullen in 1950 on geveer 1400 millioen bedragen. En hoever staat het nu met de volks raadpleging? Het staat nu wél vast. dat die er komt en dan nog wel in de eerst volgende weken. Want de bijzondere kom missie heeft alle voorstellen van de so cialisten verworpen, de liberalen blijven verdeeld, doch zullen naar eigen gewe ten hun stem mogen uitbrengen en de C V.P. blijft aandringen op een vlugge behandeling van het vraagstuk. De heer Dorlodot heeft thans zelf bij de Senaat een wetsvoorstel ingediend tot opheffing van de wet van 19 Juli 1945, die een gebeurlijke terugkeer van de Koning aan de voorafgaandelijke goedkeuring van de Verenigde Kamers onderwerpt Men weet dat. moest dit wetsontwerp een meerderheid van stemmen bekomen, wat mogelijk is. er dan geen volksraadpleging r.odig zou zijn en de Koning zonder meer terug de troon zou kunnen bestijgen. We denken echter, dat de C V P. op dit wets voorstel geen gunstig gevolg zal geven, uitspreekt! Aldus mogen we herhalen wat we reeds schrevende volksraadpleging komt er Wanneer we de jongste politieke week samenvatten, dan moet toegegeven wor den. dat ons land thans niet alleen poli tieke maar ook ekonomische moeilijkhe den heeft te overwinnen, dat over het al gemeen genomen de toestand niet zeer rooskleurig is en dat er zelf moeili;'ke tij den in het vooruitzicht blijven. TIJL. Aldus hadden de meest armen geen reserve om zich die 24-urenstaking te kunnen per mitteren. Een ander, zeer verrassend punt is het mislukken van de staking in de open bare diensten. Met uitzondering van de straatreinigers, kan men zeggen dat in alle overheidsdiensten voldoende personeel aanwezig was om de werkzaamheden op dreef te houden. Een derde verrassing was. dat men te Parijs bijvoorbeeld, reeds bij de eerste gewone bestelling zijn brieven kreeg. Ook telefoon en telegraaf bleven normaal werken. Alleen de dag bladen zijn niet verschenen Parijs be hield dan ook zijn gewone uitzicht. Al dus werd bewezen, dat de Franse rege ring zich ditmaal van de moeilijke toe stand meester heeft gehouden- En het laat zich dan ook verwachten dat in de toekomst andere regeringen dit moedige voorbeeld zullen volgen. Gij ruit alle wensen Uwer kinderen kunnen voldoen indien gij. met een beetje geluk een der schone loten wint bij de 34 426 loten voor slechts 300.000 biljetten, waaronder twaalf van honderdduizend drie van tweehonderd vijftig duizend twee van vijfhonderd duizend een van een millioen een van twee en 1/2 millioen Bovendien 34 407 loten van 200 frank tot 50 000 frank Het biljet100 fr. Het tiende 11 fr. (2481) De Kalherinetjes hebben hun Patrones lustig gevierd. Hierboven het beeld van een ongehuwde schoonheid, die de eerste prijs behaalde met haar originele hoed een controleuurwerk in karton. Wie een daverende kroniek over het wereldgebeuren van de jongste week zcu wensen te schrijven, zcu daar zeer goed kunnen in gelukken, daar er voldoende elementen daartoe voorhanden zijn. Het zou volstaan te wijzen op de onlusten in Zuid-Itaiië. waar stakingen uitbraken en de politie genoodzaakt was van haar wa pens gebriiflc te maken, waarbij doden vielen en zelf twaalf politieagenten ver wendingen opliepen Men zou dan kunnen een relaas geven over de zeer gespannen toestand in de hoofdstad van Panama waar een algemene staking voortduurt en de voedselvoorziening van dag tot dag moeilijker wordt. Men zou... Doch er zijn ook mensen, die de inter nationale toestand in een optimistisch daglicht pogen te zetten. Aldus verzeker de Woensdag de heer Georges Marshall gewezen Amerikaans Minister van Bui tenlandse zaken, dat de twee eerste jaren van het Marshallplan vruchten hadden afgeworpen, die zijn oorspronkelijke ver wachtingen hadden overtroffen Hij acht te de toestand in Europa thans veel gun stiger. ondanks de huidige vraagstukken en gevaren. Er zijn dus uiteenlopende standpunten mogelijk. Wij houden ons echter bij de koude vast stellingen van wat wij het meest interes sant vinden Vooreerst was daar de werkstaking in Frankrijk Nuchter bekeken zou de aange kondigde werkstaking van één dag op een mislukking zijn uitgelopen Immers het beeld van de dag was er een van een wed strijd om maar aan het werk te blijven, al hebben de socialistiiehe en de kommunis tische vakbonden afgekondigd, dat de al gemene staking is gelukt Het is wel een feit. dat in de metaal- en de scheikundige nijverheid, in het mijnbedrijf, in de ha vens. in de bouwbedrijven de staking bij na algemeen was. Maar in de andere tak ken viel het op dat over het algemeen de arbeiders die onbegrijpelijk lage lonen bekomen, de stakingsbevelen niet hebben opgevolgd. De oorzaak is echter daarvan gemakkelijk te begrijpen Immers de re gering had toch vooraf verwittigd, dat de ze stakingsdag niet zou uitbetaald worden isjinsky, de Russische minister van Bui- sprèken iffefoovcfl ziet meh twee typiscne houdingen van hem. Visjinsky. Russisch minister van Bui- tenlandze Zaken, die de heer Molotov op volgde, zou thans in de UNO een alge meen vredesoffensief hebben uiteen gezet en aan de Westerse mogendheden hebben aangeboden. Maar de heer Chau- vel. de Franse afgevaardigde, zou ver klaard hebben, dat dit voorstel niet de minste kans heeft om aangenomen te worden, daar het verward en onaan vaardbaar is. De Franse vertegenwoordi ger voegde er aan toe. dat dit vredes aanbod dient beschouwd te worden als een Russisch politiek maneuver, dat tegen de Westerse mogendheden in de toekomst moet kunnen uitgespeeld worden. Ook de Belgische afgevaardigde, de heer Van Langenhoven. verklaarde dat de Russi sche taktiek aan de kaak dient gesteld te worden, inzake kolonisatiede Russen wensen zich als vredesapostelen te doen doorgaan, maar zij bewapenen in ver scheidene landen de opstandelingen, die in het binnenland de regering ten val wensen te brengen. Amerika gelooft dan ook geen zier aan mogelijke vrede en werkt in ver sneld tempo verder, om zifh degelijk te bewapenen en strijdvaardig te maken, tegen het moment dat een derde wereld oorlog losbarst. Thans zullen andermaal proefnemingen met atoomwapens worden gehouden. Ditmaal op Eniwetok, een ko raaleiland in de Stille Oceaan Een woordvoerder van de Amerikaanse kom missie zegde, dat geen buitenlandse waarnemers bij de proeven zullen toe gelaten worden. Hek oogmerk van de nieuwe proefnemingen is de doeltreffend heid vast te stellen van de atoomwapens, die vervaardigd werden sedert de laatste proefnemingen in het begin van 1948 te Eniwetok. De nieuwe atoomproefnemin gen zullen de derde zijn, die sedert hét einde van de oorlog worden gehouden. Ook Europa maakt zich gereed tegen een nieuwe wereldoorlog. Immers de stafhoofden van de twaalf landen van het Atlantisch Pact hebben thans te Pa rijs gedurende twee dagen beraadslaagd over de militaire verdediging van Europa in geval van oorlog. Er werd een plan opgemaakt waarbij de Westeuropese lan den zich kunnen verdedigen tegen een aanvaller en daarvoor materiaal van de V erenigde Staten ontvangen- Aan des kundigen werd overgelaten alle techni sche bijzonderheden hiervoor te regelen. En Rusland blijft in de oppositie. Want thans heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken in de voltallige UNO- vergadering verklaard, dat zijn regering de laatste verklaring van de Chinese kommunisten. dat de huidige Chinese af vaardiging in de UNO geenszins het Chi nese volk vertegenwoordigt, bijvalt Kortom er blijft nog steeds wat roeren en tegenspartelen, dat de algemene we reldvrede verhindert. SPECTATOR.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1