SPROKKELINGEN Huis Jacqueline Dumon GARAGE DEVOS DEWANCKEL Bijvoegsel aan HET YPERSCH N1EDWS 17-12-49 WEEK VAX 18 TOT 24 DECEMBER NAAMDAGEN. Zondag 18 Dec Gratianus Begga. Maandag 19 Dec.Urbain. Timoléon. Noe Dinsdag 20 Dec.Pierre. Amianui. Némésius. Woensdag 21 Dec. Thomas. Donderdag 22 Dec Virginia. Florus. Flavian us. Vrijdag 23 Dec.Victoria. Yves. Zaterdag 24 Dec Irmina Delphina MAANSTANDEN. Nieuwe Maan19 Dec. om 19 u. 55 m. IN DE NATUUR. 19 DecemberDatum van de sterkste windstoten vastgesteld in December (105 kilogr. per vierkante meter). 24 DecemberVan 24 December tot 22 Januari. Wintertijdperk waarop het meest vriest. VOLKSE WEERKUNDE. Indien het op St Thomasdag waait, zal het een goed appeljaar zijn. De nadering van Kerstdag geeft aan leiding tot verschillende volksgezegden, zoals bv. Geeft Kerstmis warme zonneschijn. Dan zal er te Pasen nog houtvuur zijn. Vliegen op Kerstdag de muggen rond. Dan dekt op Pasen het ijs de grond. Een Kerstmis aan de wand. Is Pasen aan de brand. Doorgaans wordt het weder kouder ook de sneeuw en de vorst doen hun in trede. De dagen worden korter. HERDENKDAGEN. 18 December 1831 Overlijden van de Nederlandse Ro- mantieker. Willem Bilderdijk. 1908Afkondiging van de naasting van Kongo. 1908De Engelse pionier van het lucht wezen. Wilbur Wright, verwezen lijkt een vlucht van 1 uur 54 minu ten. in een afstand van 92 km. 1938Dood van de Duitse geestelijke schrijver Peter Lippert- 19 December 1556Overlijden te Brussel, van de ar chitect. Gilbert Van Schoonbeke. 1786Geboorte van de Duitse komponist 1877 1929: 1939: 1939: 1789 1811 1927 1858 1922 1500 1894 1909 1862 1524 1903 1869 1908 Carl Maria Von Weber wiens opera De Vrijschutter s over de ganse wereld beroemd is Ontdekking van de fcnograaf door Charles Cros- Geboorte van de Vlaamse letter kundige Maurice Roelants. 20 December Overlijden te Parijs, van de me- kanieker-elektrieker Ruhmkorfl ontdekker en vervaardiger van de inductie-bobijn. Voor het eerst sinds 1870 verliet de Paus het Vatikaan. De bankinstelling. Crédit Anver- sois sluit haar winketten. De commandant van het Duitse 1 slagschip t Graf von Spee pleegt zelfmoord. 21 December Een dekreet van de Franse Con stituante. schaft de indeling in Pro vincies. van het Franse grondge bied af. en verdeelt het land in de nog bestaande Departementen. Dood van de Franse dichter. M J Chenier. de schepper van het be roemde Franse lied. Le Chant du Depart Dood van de Dokter Lannelongue. Lid van het Franse Instituut voor geneeskunde. 22 December Geboorte van de Italiaanse kompo nist. Giacomo Puccini, de schepper van de beroemde opera's La Bo hème c Tosca en Madame But terfly Z. H Paus PIUS XI zendt Zijne encycliek Urbi arcano Dei s in het licht 23 December De grote ontdekkingsreiziger Chris- toffel Columbus wordt gevangen naar Spanje teruggebracht. Overlijden te Schaarbeek van de beeldhouwer Edward Fiers, de bou- I wer en ontwerper van de fontein op de Brouckèreplaats te Brussel. Koning Albert I legt de grondwet- telijke eed af. Geboorte van de Belgische ge schiedschrijver Henri Pirenne. 24 December Dood van de Portugese ontdek kingsreiziger en zeevaarder Vasco de Gama. Dood van de Vlaamse beeldhouwer Juliaan Dillen. Geboorte van de Nederlandse dich teres Henriette Roland-Holst. Inhuldiging van de eerste tentoon stelling van het Vliegwezen te Pa rijs. (O - P ORDSON Ingevolge de devaluatie van het Pond Sterling, werden de Fordson-Thames vrachtwagens uiterst voordelige vervoermiddelen. Nauwkeurige inlichtingen betredende leveringstermijnen en verkoopprijzen worden U volgaarne verstrekt door de odiciële Ford Verdelers, die steeds tot Uw dienst staan. Zwarte deviezenmarkt. Gouden pond 630.00 Papieren pond 117.50 Gouden dollar 130,50 Papieren dollar 50.50 Zwitserse frank 11,60 1 JU 1 ranse frank 12.85 Gulden 12,10 Duitse mark 7.75 Tr.r'cvcn van de buurtspoorwegen. De nieuwe tarieven worden vanaf 12 Dec van kracht. De prijzen verhogen met 10 de minimumprijs bedraagt i 2.75 fr. De Zondagsbijslag is afgeschaft. Verhoging der gastarieven. De verhoogde gastarieven worden van I kracht vanaf de datum van 30 Novem- 1 ber. De eventueel teveel betaalde som- j men zullen worden terugbetaald. De Belgische grensarbeiders. De Belgische grensarbeiders, wier ge- I zin in België verblijft, zullen een buiten- gewone eenheidspremie van 3.000 fr. ont- i vangen. Eveneens zullen ze recht hebben i op een verhoging van 20 op de kinder- I bijslag Nieuwe eenheid der Belgische oorlogsvloot Zaterdag werd een nieuwe eenheid der Belgische Oorlogsvloot gedoopt, en ont ving de naam Barones de Gerlache de Gomery Belgen ontvangen de Prijs van Rome. De heer Marcel Notebaert. kunstschil- I der uit Bellegem. bij Kortrijk. ontving de I Prijs van Rome voor schilderkunst Finse proefballon in België geland- In de omstreken van Gougnies. in He- I negouwen vonden rijkswachters een proefballon met het merkteken van het Fins Observatorium van Helsinki. Graven uit de XVIIe eeuw in Wervik. I Onder het puin van de ziekenhuis kapel te Wervik. hebben arbeiders gra ven uit de XVIIe eeuw blootgelegd. Monument voor Lode Zielens te Antwer pen. Te Antwerpen zal een gedenkteken voor de overleden Vlaamse schrijver, Lode Zielens worden opgericht, op de plaats waar de schrijver door een V-bom werd gedood. Propagandaweek voor inlands fruit- Van 22 tot 31 December zal te Brussel. Luik. Hoeilaart. Overrijsche. en in de steden van Limburg een grote verkoop van uitgelezen Belgisch fruit plaats heb ben. dit om de verkoop van inlands fruit te bevorderen. Een fabriek van synthetische rubberban den te Oostende. In het voorjaar 1950. zal er te Oostende een fabriek van synthetische rubberban den worden opgericht. Nieuwe badinrichting te Brussel. Begin van het jaar 1950. zal er te Brus sel. in de Capucijnenstraat, een nieuwe zwemkom worden gebouwd. De werken zullen twee jaar duren en 62 millioen kosten, waarvan een gedeelte door de Staat gedragen zal worden. De huurovereenkomsten- Het wetsontwerp behoudende de ver lenging van de uitzonderingsmaatregelen inzake huurovereenkomsten, werd door de Kamercommissie van Justitie goedge keurd De wedden in het Technisch Onderwijs. De wedden in het Technisch Onderwijs worden met 5 verhoogd. Geldigmaking van wederuitrustingsbons. De laatste wederuitrustingsbons. van B 17 tot B 20. zullen vanaf 10 Januari worden geldig gemaakt. Militievergoedingen afgeschaft. Aangezien het leger op vredesvoet werd teruggebracht, mag sedert 15 Juni 1949. geen militievergoeding meer worden uit gekeerd Doorslaande karakterisiieken Uitgebreide keuze van modellen, nuttig laadvermogen van 2000 tot 5000 kgr. Chassis met torpedofronl, chassis met cabine, vrachtwagen met bak, bestelwagen 2 Ton, vrachtwagen met hydraulische kipbak, kort tractorchassis. Drie wielbasissen. Fordson V-8 motor, 85 Rem 8. K. Sommige zware typen worden ook geleverd met een "Perkins" Dieselmoler, 70 rem P. K. Hydraulische remmen. Vanal 3 Ton onderdrukrem. Gans zwevende achteras met omzettingsverhoudingen volgens de noodwendigheden van elk 75 T-291 GROTE KEUS VAN KERSTARTIKELEN Glazen bollen en boomtoppen Zilveren kransen, sterren, enz. Stalletjes, beeldjes en toebehoren Specialiteit van grote en kleine Kerstbomen Depot D'Hondtstraat 6, IEPER Alle Kerst- en Nieuwjaargeschenken als (2552) vazen en fantasiekorfjes met de mooiste kunstmatige bloemen Maarschalk Frenchlaan IEPER Rendement der Belgische mijnwerkers. De gemiddelde productie der Belgische mijnen, heeft gedurende de week van 21 tot 27 November de 100 000 ton daags overschreden. (100816 ton per dag). Werkloosheid nog gestegen. In de week van 27 November tot 3 De cember. werden er dagelijks 267 098 werk lozen gekontroleerd. wat een vermeerde ring uitmaakt van 7.600 tegenover de voor gaande week. Onze suikervoortbrengst. In het afgelopen jaar werden in Bel gië meer dan 300 000 ton suiker geprodu ceerd. Het Belgisch suikerverbruik be draagt ongeveer 250.000 ton. en er wordt naar een oplossing gezocht om het over schot uit te voeren. Een Penirilinefabriek in België. Te Genval zal over vier maand een be langrijke fabriek in werking treden, die de Belgische behoefte $an Peniciline, Streptomicine. enz... volledig zal kun nen dekken en zelfs tot export zal kun nen overgaan. Slachtoffers van de koude in de verenig de Staten. De buitengewone koude in de Verenig de Staten heeft gedurende het week einde 36 slachtoffers gevergd. Roekeloze zeevaarders- De 63-jarige Paul Muller en zijn 18 jarige dochter zijn uit Cornwales met een amper 5 meter metend zeilbootje, met bestemming naar Zuid Amerika ver trokken. Garry Davis, de onverbeterlijke. De eerste wereldburger Garry Davis werd nogmaals door de politie te Parijs aangehouden. Hij weigerde het gebouw der geallieerde controlecommissie te ver laten. die hem een visa voor Duitsland weigerde. Hij werd later terug in vrij heid gesteld Of hij voldoetiing kreeg weten we niet. Erger dan de atoombom. De Britse minister Chuter Ede ver klaarde verleden week, dat de bombar dementen op Hamburg erger waren, dan deze op Hirosjima en Nagasaki Tel. 55 Een Henriette Roland Holst-stichting. Ter gelegenheid van de tachtigste ver jaardag van Henriette Roland Holst, de beroemde Nederlandse dichteres, zal er in Nederland een Stichting die haar naam draagt, ter intentie der jeugd, opgericht worden. Nederland herstelt zich langzaam. Gedurende de maand Oktober 1949. werd de Nederlandse Invoer, voor 86.8 door de uitvoer gedekt. Esperanto in de Duitse scholen. De Regering van Nederfranken (Rijn land) heeft besloten het Esperanto als vrije taal in het onderwijs in te lassen. Goudzoekers voor Zuid Afrika gevraagd. In de loop der maand Januari 1950. zullen er 150 leerlingen-goudzoekers voor Zuid-Afrika. in België aangeworven wor den. Een eerste contingent van 150 vrij willigers zijn reeds te Johannesburg aangekomen. Rantsoenering van ruwe diamant. In de Londense City loopt het gerucht dat eerstdaags de verkoop van ruwe diamant zal gerantsoeneerd worden, aan gezien de aanzienlijke vraag, veroorzaakt door de devaluatie van het Pond Sterling. Werkloosheid in Finland. Het Finse Ministerie van Arbeid maakt bekend, dat er in Finland op de 4 millioen inwoners. 50 000 werklozen zijn. Canada zal radioactieve Isotopen uitvoe ren. Canada zal weldra radioactieve Isoto pen uitvoeren naar landen die zulks nodig hebben voor medische of industriële op zoekingen. Gebrek aan water te New-York. Het waterverbruik te New-York werd beperkt tot 35 van het normaal ver bruik wat de 8 millioen inwoners der stad zeer in verlegenheid brengt De eerste sneeuw in Groot-Brittannië. Vrijdag avond viel in Groot-Brittannië de eerste sneeuw. In Schotland en Noord Engeland was de sneeuw 30 cm. dik. Nobelprijs voor de vrede aan Sir John Boyd. Sir John Boyd. Voorzitter van de We- (2562) reldraad voor Voedselvoorziening heeft de Nobelprijs voor de vrede bekomen. Hij zal de prijs aanwenden om te Londen een Instituut te stichten, tot onderzoek van de levensmiddelenbehoefte. In 4 dagen 23 uren 47 minuten de wereld rond. Tom Panphier Junior is aan boord van vliegtuigen van normale handelslijnen in 4 dagen 23 uren 47 minuten, de wereld rondgevlogen. Staking in de atoomstad Oak Ridge. In de atoomstad Oak Ridge was een staking onder de arbeiders van het bouw bedrijf, die er een nieuwe fabriek bou wen. uitgebroken. Na vier dagen hebben ze het werk hervat. Automatisch valscherm. Een nieuw valscherm, dat zich auto matisch op een zekere hoogte opent, zal door de Amerikaanse Luchtmacht in ge bruik worden genomen. Atomische elektriciteitscentrales binnen tien jaar. De President van de Amerikaanse Com missie voor Atoomonderzoek, verklaarde dat er tussen dit en tien jaar elektrische centrales zullen gebouwd worden die door atoomkracht zullen aangedreven worden. De kostprijs zou echter zeer hoog zijn. Werkloosheid in West Duitsland. Op 30 November 1. 1. waren in West Duitsland 387.513 werklozen, wat een ver meerdering betekent van 70.947 eenheden tegenover Oktober. Nieuw Frans Legèrchef. Majoor-generaal Clement Blanc is tot Stafchef der Franse oorlogsstrijdkrachten benoemd, in vervanging van Gen. Revers, die tot een hoger ambt geroepen werd. in het kader van het Atlantisch Pact. Koningin Elisabeth van België naar Rome Koningin Elisabeth van België zal op de vooravond van Kerstmis de plechtige opening bijwonen van het Heilig Jaar. door Zijne Heiligheid Paus Pius XII. 85 millioen voor Radar-net. Het Amerikaanse congres heeft 85 000 000 dollar credieten goedgekeurd voor de aanleg van een Radarnet in Alaska en de Verenigde Staten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 13