SPROKKELINGEN De Borgward „Hansa 1500" Garage M. Compernolle KANTOOR- en ZAK AGENDAS voor 1950 Al DA SEDEYN ANDRE naamdagen. lijzondere dagen. maanstanden. volkse weerkunde. nerdenkdagen. - - HEI YPE SÜH NIEUWS 24-1249 W EEK VAX 25 TOT 31 DECE>IBER Zondag 25 Dec.Kerstdag Eugenie. Maandag 26 Dec Stephanus. Etienne. Dinsdag 27 Dec St Jan. a pc stel. Woensdag 28 Dec.Onnozele Kinderen Donderdag 29 Dec Thomas van Can- Vrijdag 30 Dec.David Sabinus. Roger. Zaterdag 31 Dec.: Silvester. Melanie. Hoogdag van Kerstmis, 25 December. Is in cnze godsdienstige landen van West Europa het Kerkelijk Feest bij uitstek. Samen met de herders, zijn de katho lieken over de ganse wereld ter Nacht mis en ter aanbidding getogen Laat ons gaan. ofschoon hij in 't midden van de duisternis ligt... laat cns gaan. hij is ons licht laat ons gaan en hem aanbidden. De Kerstnacht wordt met vele namen begiftigd. Kerstnacht. Wijnacht. Messe- nacht. Mcederennacht. Joelnacht. maar iedere naam brengt de zelfde betekenis het begin van een Nieuw Tijdperk, van een Nieuw Jaar Tweede Kerstdag: 26 Dec. St Stepha nus. In Nederland, in de plaatsen Drente en Gorssel. rijden de boeren te paard over hun landerijen, zogezegd om de geesten te weren, en de vruchtbaarheid hunner akkers op te wekken. St Jan. de Evangelist. 27 Dec. Een oud gebruik schreef voor dat in de St Jans nacht. voor zonsopgang, het Evangelie van St Jan moest gelezen worden om ratten en muizen uit huis en stal te ver jagen. en alle ongedierte op akkers en wijngaarden te verdelgen. Onnozele Kinderen, 28 Dec. Was vroe ger. en is nu nog op sommige plaatsen, bv. in Limburg en Brabant, de dag waar op de kinderen heersen in de huiskring. Bijzonder 's avonds behoort de straat aan de kinderen. Verkleed en in groepjes trekken ze zingend rond. van huis tot huis. laten hun wijsjes klinken en za melen dankbaar de hun welgegunde giften. Oudejaarsavond, Sylvesternacht, 31 Dec. Ofwel de laatste decennia de gewoonte gebracht hebben, dat op Oudejaarsavond feesten, bals en allerhande andere verma kelijkheden plaats hebben, na het tradi tionele eten en drinken, blijven in onze gewesten onze families gewoonlijk op deze avond thuis, en wordt er in gezellige vrede het oude jaar ter ruste, en het nieuwe jaar tot begin gebracht. Bijzonder bij onze landelijke mensen^ js dit gewoonlijk een smulpartij van wafels, koeken, taarten, enz... die de gang van Oud naar Nieuw vergezelt. Op klokslag 12 uur wordt het licht uitgedraaid, dan wenst men zich het beste voor het Nieuwe .aar. men beschenkt zich. en dan gaat de vreugde eerst recht los. In Nederland is het de gewoonte op klokslag 12 uur. volop lawaai te maken Alles wat maar enigszins lawaai kan veroorzaken wordt er bij ie pas gebracht Ook vuurwerk wordt er afgestcken. klokken beieren, sirenen loeien, iedereen verheugt zich. want... met het Nieuwe jaar gaan alle verlangens naar de dagen die komen, met de hoop op beter, schoner en geluk... Eerste Kwartier27 Dec om 7 u. 31 m. in de natuur. 25 Dec. Normale datum van de eerste hevige vorst. Minstens —5». 26 Dec.Gewoonlijk de koudste dag van December 27 Dec.Verwarming tot op 't laatste der maand. 28 Dec. Van 28 December tot 30 Ja nuari. is de hoogste temperatuur onge veer 14° in de namiddag. 29 Dec Dag van het jaar waarop de barometerdruk gemiddeld het hoogst is. <759 mm.) 30 Dec.Normale datum van de eer ste grote koude (minstens —10®). Kerstmis. Van het midwinterfeest, vroe- ^f.r zeer *n ons land in ere gehouden, biijven er nog veel overblijfselen in ons vo.ksleven, die echter grotendeels geker stend zijn. Over het algemeen heerst er in België e mening dat. als het met Kerstmis goed w^er is. het met Pasen nog zeer slecht "1 rijn. of omgekeerd Vandaar de spreuk: Kerstmis op het balkon. Pasen met vuur. Ook in Duitsland heerst die mening. ant hoort Sir.d die Weihnachten grün. Kannst Du zu Ostern den Pelz anziehn 'Is Kerstmis groen. Kan men met Pasen de pels aandoen). En dan in Frankrijk Quand tu prends a Noël le soleil. A Paques tu te rótiras l'orteil. J_Als ge met Kerstmis van de zon geniet. Zult ge met Pasen uw tenen braden) °ok Stephanusdag heeft een kwade naam. want: Op Sint Stefaan sneeuw op de baan Vuil om te gaan. koud om te staan. 25 December Karei de Grote. Keizer van het besten, werd op Kerstdag van het jaar 800, door de Paus. die hij op de troon had hersteld, tot Keizer van het Westen gekroond. Zijn ri;k omvattede Nederlanden. Duitsland (tot aan de Rijn). Noord- Italië. Noord Soanie en Frankri'k 1635Dood van Samuel de Chsmplain Gouverneur van Canada en stichter der stad Quebec in de zeilde staat- 1789Dood te Parijs van Pastoor de l*Epée. oprichter van de eerste in- stelling voor doofstommen 1914Tengevolge van een herderlijke brief, wordt Kardinaal Mercier door de Duitsers aangehouden. 26 December 1906Eerste opvoering in de Opéra Co- mique te Parijs van de beroemde opéra van Puccini. Madame But terfly. 1916 Maarschalk Joffre wordt tot opper bevelhebber der geallieerde legers benoemd. 1755: Gebcorte van de Vlaamse schilder Balthasar Ommeganck. 27 December 1916: Dood van Emiel Verhaeren. Dich ter en letterkundige, geboren in St Amands in 1855. 1925Dood van de Vlaamse letterkun dige en voorman. Lodewijk Dosfel. 1947Overlijden te Alexandrië, Egypte, van de vroegere Italiaanse Koning. Victor-Emmanuël. 28 December 1908: Een hevige aardbeving teistert de Italiaanse steden Messina en Reg- gio. 1938Dood van de kunstschilder Amédée Lijnen Heeft voornamelijk naam verworven als illustrator, door de verluchting, van zijn hand. van het beroemd werk van Charles Decos- ter Tijl Uilespieghel 29 December 1881Inhuldiging van de alombekende St Gothard-tunnel in Zwitserland, die een lengte heeft van ongeveer 15 km. en een wonder van durf was vcor ,zijn tijd. 30 December 1906Uitvinding door de heer Vaughan. Bestuurder van het Franse Blin- dengesticht van een systeem, om de blinden toe te laten te schrijven 31 December 1803Wederinvoering, bij dekreet van Napoleon, van de gregoriaanse tijd rekening, in de openbare besturen. (O. - P.) Radio liefhebbers wilt U een Radio welke volledige voldoening geeft, wendt U tot het Kuis RADIO - SPECIALIST Rijselstraat 2, IEPER (Grote Markt) Tel. 630 ONZE GRATIS VOORDELEN Overgrote keus van de grootste en bestgekende merken- Altijd de laatste en nieuwste modellen in magazijn. Demonstratie bij U thuis. Groot gemak van betalen. Overname van oude toestellen. Eigen waarborg plus deze van fabriek. Alle Radio onderdelen altijd beschikbaar. Ons atelier Station Radio Techniekwerkt onder toezicht van de grootste Radio-merken van hel land. I« Wij kunnen alle modellen niet in onze annonce plaatsen. Mocht 11 een ander toestel wensen te kiezen, vraagt onze LUXE -KATALOGUSSEN. TYPE: 951 A 5 lampen 3 Golfbanden 2.750 fr. Per maand 116 fr, 1 9 5 0 TYPE 522 A Prachtig en smaakvol Volmaakte weergave 3.950 fr. Per maand 208 fr. TYPE 359 A Kwaliteit en techniek 4 800 fr. Per maand 251 fr. TYPE R. P. 50 Radio Pick-up Prachttoestel 6 950 fr. Per maand 364 fr. BON Aan het Huis SEDEYN André, Rijselstraat 2. (Grote Markt) IEPER. Gelief mij zonder enige verbintenis volledige katalogen te sturen of demonstratie te doen van Radio. NAAM straat nr WOONPLAATS (2601) Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Gouden Pond 626.25 Papieren Pond 119.00 Gcuddollar 129.50 Dollar 50,25 Gulden 11,95 Zwitserse frank 11.75 100 Franse franks 13.00 Duitse Mark 8.45 Hernieuwing der kortingskaarten der Spoorwegen. De geldigheidsduur der thans in om loop zijnde kortingskaarten op de spoor wegen verstrijkt op 31 December 1950. De stand der werkloosheid. In de week van 4 tot 10 December 1949. werden 271 776 werklozen gekontroleerd. wat een vermeerdering uitmaakt van 4.678 tegenover voorgaande week. Invaliditeitsvergoedingen. De invaliditeitsvergoedingen uitgekeerd aan verplicht verzekerden, wordt van de honderd een en vijftigste dag der inva liditeit. verhoogd met 4 fr. per dag. Nogmaals de tramtarieven. Het Ministerie voor Economische Za ken heeft medegedeeld dat voorlopig de tarieven der Stadstramwegen, niet zullen verhoogd worden. Koloniale Loterij. Bij Besluit van de Regent, wordt het bedrag der Tranches voor de Koloniale Loterij gebracht op 30 Millioen frank. En nogmaals de werkloosheid. Men kan het bedrag der werklozensteun voor 1949 ramen op 5 milliard frank, waarvan slechts een vijfde, zegge 1 mil liard door de Maatschappelijke Zeker heid wordt gedekt. De andere 4 milliard worden door de Staat bijgevoegd. Vergoedingspensioenen. Het aantal vergoedingspensioenen, ver leend wegens in de oorlog 1940-45 opge lopen lichamelijke letselen. bedroeg op 10 Oktober 1949. 45 073. De nieuwe radiozendtijden. Vanaf 1 Januari zal het I. N. R. zijn uitzendingen verlengen tot middernacht Beetwortelen naar Duitsland- Het Ministerie van Landbouw deelt me de dat er weldra beetwortelen naar Duits land zullen worden uitgevoerd, dit in ver band met de overvloedige oogst in 1949 Dc sloep van Stanley. De sloep waarmede de koene ontdek kingsreiziger Stanley de Kongostroom is opgevaren, zal eerlang van Oostende naar het Koloniaal Museum van Tervueren worden overgebracht. Militiebericht Lichting 1951. De Miliciens 1951. die wensen van mi litaire dienstplicht te worden vrijgesteld moeten hun aanvraag tussen 1 en 20 Ja- Komt niet te laat nuari 1950 richten aan het gemeentebe stuur van de plaats hunner woonplaats. Radio-Omroeptaks. De radio-omroeptaks bedraagt jaarlijks 144 frank en moet overgeschreven wor den op Postcheckrekening nr. 269 van de dienst der Omroeptaksen Reusachtige paddestoelen. In Tavigny, nabij Aarlen, hebben twee schoolkinderen twee reusachtige padde stoelen van onderscheidenlijk 46 en 48 kgr. aangetroffen. De doorsnede overtreft 80 cm. en de dikte 23 cm. Een televisiezender in de Kempen In het Beneluxverband wordt er over wogen in de Kempen een centrale tele visiezender te bouwen, waardoor het mo gelijk zou zijn gemeenschappelijke tele visieuitzendingen tussen de Beneluxpart- ner'- uit te voeren. Voor de Belgische militairen in Duitsland. De vrachtprijs voor collis van 2 kgr. en minder, bestemd voor de Belgische mi litairen in Duitsland, werd van 6 op 7 frank gebracht. Afslag van de benzineprijs. De nieuwe benzineprijs van 5.20 fr. per liter, zal op 15 Januari 1950 toegepast worden Professor Piccard wil het nogmaals wagen. Naar een zijner cojlega's te Johannes burg onthulde, zou Professor Piccard zin nens zijn binnenkort een nieuwe poging te wagen om tot een diepte van 4 000 m in de sub-tropische wateren af te dalen. Albert Van Cot tem onderscheiden. De deken van de luchtvaart. Albert Van Cottem werd tot Commandeur in de orde van Leopold II benoemd. Hij be kwam deze grote onderscheiding voor aan de Belgische Luchtvaart bewezen dien sten. De Rubensfilm kost meer dan 1,5 millioen. Volgens gegeven inlichtingen, heeft de opname van de Rubensfilm. door de HH Storck en Haesaerts. 1.698 623 fr. gekost. Rieds 20 000 Belgen ingeschreven voor de bedevaarten naar Rome. Het Nationaal Comité van het H. Jaar van België heeft bekend gemaakt, dat er reeds meer dan 20 000 Belgen ingeschre ven zijn-voor de Bedevaarten naar Ro me. ter gelegenheid van het H- Jaar. De gewone begroting 1950. De gewone begroting van 1950 voorziet uitgaven, ten belope van 62.349 milliard en vertoont een batig saldo van 88 1 mil lioen frank Een succes voor Garry Davis. Lord Boyd Orr. de Nobelprijswinner vo«r de vrede, heeft zich te Parijs als wereldburger ingeschreven, en is dus dis cipel geworden van Garry Davis. Een koning als orkestleider. Koning Frederik van Denemarken zal op 2' December e. k. het Deense Radio orkest dirigeren in een Grieg-programma, als verjaardagsgeschenk aan zijne moe der. Koningin Alexandrine, die binnen kort zeventig jaar wordt. Machtige televisiezender in Groot-Brit- tannië. Bij Birmingham, Engeland, werd een televisiezender ingehuldigd, die aan een bevolking van 5 millioen mensen de vreugden der Televisie-ontvangst zal brengen. De Aquilania deed haar laatste reis. De Engelse paketboot Aquitania eens het vlaggeschip der Engelse Han delsvloot. heeft de laatste reis van haar 35 jarig bestaan ondernomen. Marcel Cerdan's leven verfilmd. Filmdirecteur John Brahm zal in 1950 met de opnamen beginnen van een film over het leven van de overleden Franse bokskampioen Marcel Cerdan. Walvis in de Middellandse zee. bunkers te hebben gebouwd, die bestand zijn tegen de atoombommen. Er zouden twee typen bestaaneen voor acht en een voor twintig personen. De huidige toestand in Venezuela. De grondwettelijke waarborgen, die se dert 24 November in Venezuela waren opgeschorst, zijn over het hele grondge bied van het land weer hersteld. Voortrekkersmonument in Pretoria. Het Voortrekkersmonument te Pretoria, waaraan 11 jaar werd gewerkt, is door de President der Zuid Afrikaanse Unie onthuld. Trygve Lie verlaat de O.N.U. j De Secretaris-Generaal der O N U. de heer Trygve Lie, zou zijn candidatuur niet meer voordragen, na zijn mandaat, dat in 1951 verstrijkt- Nieuwe Sabenalijn op Nürenberg en Mün- chen. De Sabena opent, in samenwerking met de K. L. M. vanaf 24 Januari e. k. een nieuwe luchtlijn op Nürenberg en Mün- chen. De verbinding zal tweemaal per week plaats hebben. is DE NIEUWE AUTO - TECHNIEK in hef feken der Zuinigheid Sterke bouw - Minim, sleet - Klein verbruik - Geringe taksen (9 P!K) Inlichtingen bij Bruggesfeenweg 113 YPER Tel. 105 (2578) Doet NU uw keus van fer Drukkerij DUMORTIER 34, Boferstraaf IEPER Bij de haven van Tarente in Italië heeft de bemanning van een politieboot. met handmitrailletten en granaten een 15 meter lange walvis gedood. Wie wil er 25.000 mark winnen Een ingenieur uit Osnabrück. Duitsland, looft een prijs uit van 25.000 mark voor wie kan bewijzen dat de sterren onbe woonbaar zijn. en de zon enkel uit gas sen bestaat. Hevige koude in Europa. In Portugal zijn vijf personen bezwe ken ten gevolge van een koudegolf die het land teistert. Ook in Zwitserland is er hevige koude en overvloedige sneeuwval vastgesteld Rotterdam leeft op. Dat Rotterdam weer opleeft, wordt be wezen door het feit dat zopas het elf duizendste schip de haven van Rotterdam binnenliep, tegenover 8.433 schepen vorig jaar. Voortbrenging van opium. De vier voornaamste opium-voortbren gende landenIndia. Iran. Turkije en Zuid-Slavië. hebben besloten de ganse voortbrengst te wijden aan geneeskundige en wetenschappelijke behoeften. Wet op de dienstplicht in de U. S. A. De Amerikaanse Minister van Lands verdediging heeft voorgesteld de wet op de dienstplicht met 3 jaar te verlengen. Aardschokken in Chili. Volgens uit Chili ontvangen berichten, zijn aldaar aardschokken vastgesteld. Atoomvrije bunkers. Twee Duitse ingenieurs hebben beweerd De grootste oplage. De Londense Daily Express heeft een dagelijkse oplage van 4.102.754 exempla ren per dag. terwijl het Zondagsblad. News of the World het tot 8 000.000 exem plaren bij elke uitgave brengt. Strand Magazine verdwijnt. Het sedert 1891 bestaande Engels Tijd schrift Strand Magazine waarin voor de eerste maal over Sherlock Holmes werd geschreven en waarmede Conan Dovle beroemdheid verwierf, zal ophou den te bestaan. Ook H. G. Wells en Rud- yard Kipling waren trouwe medewerkers van het blad. ten tijde van hun leven. Franse Pater terug uit Thibet Pater Datry, een kanunnik van St Ber nard. is zopas in Frankrijk weergekeerd na een voetreis door Thibet van 3 900 km De moedige pater heeft die tocht gans alleen te voet ondernomen Voor hij kloosterling werd. was Pater Datry bokser en vlieger. Eisf bij uw winkelier de APPELSIENEN en MANDARINEN de beste (2463)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 13