Een Engeltje wil... t N Kerstmis ...naar de aarde WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 3 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 24 DECEMBER 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS A Kerstmis Over veld en weiden. Over stad en over land, Over wit besneeuwde bergen, over zee en over strand Galmen uit aloude torens Klokkenklanken 'n statig lied. Plechtig bei'eren klokgeluiden 't Vredefeest en anders niet... Kerstmis Nu de klokken luiden Moet het vrede dan ook zijn Laat kanonnen eeuwig zwijgen Viert het schone Kerstfestijn... ELDERT VAN ELK ABONNENTEN AANDACHT HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT. YPER TeL 5<W Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. ONS KERSTVERHAAL i OG nooit had Cherubijntje, het kleine engeltje zo naar Kerstmis verlangd als dit jaar. Niet om de lekker nijen. die er ook in Wolkenland volop uitgedeeld worden ieder Kerstfeest, niet om het prettige feest, dat de enge- lenkindertjes mogen vieren van hun moeder de zon. Waarom dan wel Om dat te kunnen begrijpen, moeten jullie eerst we ten, dat er ieder jaar uit de engelenkindertjes verschil lende gekozen worden, die dat jaar als kerstengeltje naar de aarde mogen gaan. Cherubijntje nu, had tot diegenen behoord, die het jaar daarvoor kerstengeltjes waren geweest. En het was in een heel lief gezin, waar hij, als kerstengeltje hoog boven in een kerstboom had gehangen. Twee kindertjes waren ereen jongetje en een meisje. Ach Hannemanhad het kleine meisje gezegd en haar mollige vingertje omhoog gestoken, kijk eens, wat een allerliefst kerstengeltje we dit jaar heb ben. Ik wou, dat het een kleine broertje van ons was Toen Cherubijntje na afloop van het feest in de doos werd gelegd, (want mensen weten niet, dat kerstengel tjes leven waaruit hij dan 's nachts weg vloog naar Wolkenland, had hij nog aldoor die woorden gehoord Ik wou, dat het een klein broertje van-ons was En daarom verlangde Cherubijntje nu zo naar het kerstfeest, omdat hij hoopte, dat hij weer als kerstengel tje gekozen zou worden en dan zou hij naar hetzelfde huis vliegen, waar het kleine meisje met haar broertje en haar ouders woonde. Het was een paar dagen voor Kerstmis. Moeder Zon verzamelde al haar kleine engeltjes om ich heen en zei: «Lieve kindertjes van me; dit" jaar heb ik besloten de volgende engeltjes als kerstengeltjes naar de aarde te sturen En ze noemde verschillende namen, maar... zijn naam werd niet genoemd. Toen werd het ons kleine Cherubijntje duidelijk dat hij dit jaar niet naar de aarde zou gaan, niet naar het kleine meisje en haar broertje. De tranen sprongen in zijn oogjeswant hij was nog maar een heel klein engeltje. Daar had hij zich 't hele jaar nu zo op verheugd en nu zou een ander in zijn plaats gaan. Snikkend liep hij naar moeder Zon. Die schrok, toen ze de dikke tranen zag, die over zijn gezichtje liepen. Wat is er, klein Cherubijntje Onder snikken vertelde hij haar, hoe graag hij naar de aarde had gegaan. Toen hij eindelijk klaar was met zijn verhaal, streek moeder Zon hem zachtjes over zijn blonde krullen. Maar ze zei niets en haar gezicht stond ernstig. Angstig keek Cherubijntje op. Zou moeder Zon boos zijn Maar needaar begon ze te spreken Ik wist niet, dat ons kleine Cherubijntje zo graag naar de aarde ging, anders had ik er rekening mee ge houden. Ik ben alleen bang, dat er nu niet veel meer aan te veranderen is want Petrus doet de poort alleen open voor de engeltjes wier namen ik genoemd heb. Dan moet je het volgend jaar maar gaan en dit jaar hier blijven om te helpen met het uitdelen van de kerstlekkernijen Bedroefd liep Cherubijntje weg. Een heel jaar wachten. Wie weet waren dan het meisje en haar broertje niet heel ergens anders gaan wonen en kon hij ze niet meer vinden. Nog een jaar zou hij moeten verlangen... Hei was met een heel treurig gezichtje, dat hij de avond voor Kerst hielp met het rondbrengen van *de kerstbroden en andere lek kernijen aan de bewoners van Wolkenland. Tante Maan streek hem Kleine Cherubijn, wat eens onder zijn kin en zei trekt jij een treurig snoetje op deze avond Wat is er met je gebeurd En weer vertelde Cherubijntje de geschiedenis, dat hij zo graag naar de aarde was gegaan. Tjazei tante Maan, tja, het is wel eens meer gebeurd, dat engelenkindertjes zo graag naar de aarde gingen en als ze het Petrus vroegen, liet hij ze altijd door gaan Moet ik het dus ook vra gen zei klein Cherubijn tje juichend. Ja knikte tante Maan. Op een drafje ging Cheru bijntje terug. Meteen naar Petrus, die juist, met zijn sleutels rammelend voorbij ging. Petrus, lieve Petrus, laat mij alsjeblieft naar de aar de gaan Met een ruk keerde Petrus zich om. Naar de aarde gaan Engelenkindertjes horen Wolkenland en niet op aarde «Maar tante Maan zei...» Petrus die het verdriet van Cherubijntje zag, keek opeens een beetje vriendelijker Waarom wil Cherubijntje dan zo graag naar de aarde Ik houd zoveel van het kleine mensenkindje en haar broertje Maar het is naar en koud op aarde wil Cherubijntje al zijn broertjes en zusjes dan in de steek laten, om daar naar toe te gaan Weer knikte Cherubijntje. Maar weet je wel, dat je je vleugeltjes kwijt raakt vroeg Petrus opnieuw. Weer knikte het engeltje. Danzei Petrus langzaam zal ik de poort voor je opensluiten. Engeltjes, die eenmaal naar de aarde willen, kunnen in Wolkenland niet meer geluk kig zijn Met een ruk hief Cherubijntje zijn kopje op. Ik mag naar de aarde... Ja, knikte Petrus. Met een grote sleutel opende hij de poort en Cherubijntje stapte met een gelukkig gezichtje naar buiten. Op aarde schitterden de lichtjes, van de kerstbomen, die overal aan gestoken waren. Snel vloog Cherubijntje op het stadje af, waar hij vorig jaar ook geweest was. In de straten was het leeg niemand liep eriedereen was natuurlijk thuis. Maar wat leken alle straten op elkaar... waar was ook weer het huis, waar Cherubijntje het Vorig jaar geweest was... Hij gluurde door de ruiten. Hier was het niet, hier ook niet... In zoveel huizen had Cherubijntje al gekeken, maar het kleine meisje en de kleine jongen nergens gezien. Het laatste huis... daar zouden ze natuurlijk ook niet wonen... misschien waren ze wel naar een heel andere stad... wat moest Cherubijntje dan beginnen... in Wolkenland mocht hij ook niet meer terugkomen... Verdrietig keek hij naar binnen. Wat was dat Daar zaten het meisje en het jongetje en de vader en moeder waren ook in de kamer. Ze zongen kerstliedjes. Wat mooi was dat Aandachtig luisterde Cherubijntje. Zonder dat hij het merkte gleden zijn vleugeltjes op de grond. Hij keek op. Aan de hemel stond tante Maan. Ze lachte vriendelijk tegen hem, ze stak een paar van haar zilveren stralen uit en greep hem voorzichtig vast. Cherubijntje deed zijn oogjes dicht... toen hij ze weer opende, lag hij in een wiegje, dat onder de kerstboom stond, in de kamer waar het meisje en de kleine jongen wa-1 ren. Ach moeder zei de lieve stem I van het meisje. Dit kindje lijkt precies op het kerstengeltje, dat we verleden jaar hadden. Herinnert U zich niet Gelukkig keek Cherubijntje om zich heen door het venster kon hij precies tante Maan zien staan. Ze knipoogde tegen hem en streelde hem met haar zilveren stralen over zijn gezichtje. Toen kon hij zijn oogjes niet langer openhouden en viel in slaap in het warme wiegje. RITA VAN B. De postbode heeft de kwijt schriften voor de hernieuwing van de abonnementen 1950 aan geboden. Wellicht waart U af wezig of werd U bij vergetel heid geen kwijtschrift aangebo den indien U evenwel wenst ons blad verder regelmatig te ontvangen, verzoeken wij U de som van 100 fr. te storten op de postcheckrekening nr 461.73 (L. Dumortier) of een KWIJT SCHRIFT AAN TE VRAGEN OP HET POSTKANTOOR. Hank bij voorbaat Niettegenstaande met groot bazuinge schal aan de wereld werd medegedeeld dat de partners van het Atlantisch Pact in volledige overeenstemming waren ge raakt. vooi wat betreft de uitwisseling en ae stancardisatie van oorlogswapens, schijnt het toch nog niet al te best te bo teren tussen de bedoelde vrienden Immers, voor een paar dagen, verklaar den de Denen, dat het zenden van te tal rijke Amerikaanse missies naar Europa, kal zou zijn op de Russische Propaganda- molen. En meer en meer krijgt men de indruk, dat nog niemand met juiste be paling kan zeggen, hoe en in welke vorm Amerika militaire hulp zal verschaffen aan Europa, in het raam van hetzelfde Atlantisch Pact- Want zie eens. Frankrijk en Engeland bijvoorbeeld zijn zeer ont stemd over het feit. dat Amerika verlangt, dat de verleende hulp binnen het Noord- Atlanliscb grondgebied zou moeten blij ven En met reden. want. Frankrijk en Engeland hebben koloniale interessen te verdedigen, zowel in Azië. als in Afri ka. en beide gebieden liggen evenzozeer onder de bedreiging der Russen, bij een eventueel conflict als de moederlanden. Sterker r.og. zij geloven, dat juist deze piaatsen van essentieel belang zijn voor het hardhaven van de wereldvrede. En een Franse overheid meende te kunnen verklare.i in verband met de wapenhulp aai: Azië. dat. indien Indo-China com munistisch werd. de weerslag daarvan ze ker in Europa zou worden gevoeld Niet tegenstaande dit alles, verklaarde daar entegen een Brits woordvoerder, dat niets hun zou afleiden van hun beslistheid, het Nooro Atlantisch Pact ten uitvoer te bren gen Uit dit alles komt klaar tot uiting, aai oe vrees voor het Russisch gevaar nog steeds de internationale politiek beheerst, en zelfs in de laatste pleniaire vergade ring der U N O is dit klaar tot uiting gekomen De verklaring van een ander Belgisch zegsman verkrijgt dus absolute waarde als hij beweert dat de U. N. O op een verdedigingsstelling zal moeten blijven, zolang de vrees voor oorlog de debatten en de verstandhouding tussen de volkeren zal blijven beïnvloeden. Ondertussen heeft Stalin in de persoon van Mao Tsetoeng. de Chinese communis tische leider een trouw bondgenoot ge vonden Het bezoek van deze laatste aan het Kremlin heeft in Amerika en niet minder in onze Europese landen bezorgd heid gewekt. En met reden. want. als Mao Tsetoeng weldra het enorme Chinese grondgebied gans zal veroverd hebben, en dit zal niet lang meer duren, komt een nieuw potentieel van mensen en grond stoffen ten dienste te staan van Rusland. dat in het geheel niet te versmaden is in het raam der oorlogsvoering. Doch ook onze direkte gebuur. Frank rijk heeft nog steeds met moeilijkheden te kampen. Nadat de heer Bidault er in extremis in geslaagd is een ministerie samen te stellen, zal hij echter zich reeds genoodzaakt zien de vertrouwenskwestie te stellen bij de bespreking van de be groting die de huidige regering heeft op- gestc.d en die 43 milliard bezuinigingen voorziet. Weliswaar is de oppositie zeer verzwakt door het feit. dat de Franse communisten het blijkbaar niet te best met elkaar kunnen stellen, en er ernstig van een scheuring in de schoot der com munistische partij sprake is. doch er is in de Franse regeringskringen enige be zorgdheid te bespeuren aangaande de aanvaarding van dit regeringsontwerp door het Franse Parlement. Ook Generaal de Gaulle schijnt ernstig ontstemd te zijn door de politiek, tot nog toe gevolgd door zijn partij. En men beweert althans vol- f gt irgni n_ gens zogezegde bevoegde informatiebron nen, dat er ook daar sprake zou zijn van omvorming en zelfs van ontbinding. Wat er ook van zij, we kunnen niet geloven, dat er eindelijk rust zou zijn gekomen in de Franse politieke toestand^ en men zich nog aan allerhande verrassingen, kan ver wachten. In Engeland schijnt men zich onder tussen meer zorgen te maken voor de af loop van de verkiezingen, die in het voorjaar 1950 zullen worden gehouden. De liberalen hopen bij de volgende verkie zing zetels te kunnen inwinnen, en heb ben te dien einde geprobeerd kartel te sluiten met de conservatieven, die na tuurlijk niets beters wensen. Een deel der liberale partij echter, schijnt niet erg enthousiast over deze conservatieve lief desverklaring, zodat we de verkiezingen zelf zullen moeten afwachten, om te we ten. of de liberalen zich sterk genoeg voe len. om alleen de verkiezingsstrijd aan te gaan tegen de Arbeiderspartij. Ook daar is er enige onenigheid gerezen, in verband met het verwijt van sommige leden, dat de Arbeiderspartij niet genoeg de nationalistischekaart heeft ge speeld. niettegenstaande hun overwegen de meerderheid sinds de vorige verkiezin- 'zie vervolg volg bfeóa

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1