IN DE PUPPEN Speciale Verkoopsvoorwaarden Caa"dachtha»; DE H. APOTHEKER SNOECK TEN CRAVE GEDRAGEN meenen textielonderneming yper poperince KORTING naar keus Prachtige keus van allerlei Textiel artikelen ONS NIEUW FEUILLETON HET VPER-SCH NIEUWSBlz. 4 24-12-1949 Zaterdag 11. had alhier de begrafenis plaats van de a lom beminde en alomge- acnte heer apctneker Paul Snoeck. die op 54-jange leeftijd aan de liefde van de zijnen werd ontrukt Aan het sterfhuis op de Grote Markt waren omstreeks 10 uur zijn talrijke vrienden bijeengekomen Namens de apothekers van de streek hield de h R. Van Robaeys volgende toespraak Genekte Familie. Waarde Confraters en toehoorders. Als tolk van de Apothekersvereniging 't Westland kom ik hier een laatste hul de en een eerbiedige groet brengen aan de nagedachtenis van onze diepbetreurde Voor zitter. de Heer Paul Snoeck Groot teas onze verslagenheid en droef heid toen Woensdagmorgen zijn schielijk heengaan ons toekwam. Gedurende meer dan vijf en twintig jaren heeft hij zijn beroep met eer gediend. Altijd stond hij op de bres tn de beweging om onze belan gen te dienen en besprekingen te voeren. Op zijn heldere geest, zijn hoffelijkheid werd er in alle onderhandelingen beroep gedaan en nooit werden wij teleurgesteld. Hij maakte deel van deze apothekers die hun beroep lief hadden en zijn toewijding kende geen grenzen. Om zijn buitengewone verdiensten en uit blijk van onze waardering, was hij reeds lange jaren tot lid gekozen van de Geneeskundige Commissie van Westvlaan- deren. ambt dat hij vol geweten vervulde. Zijn plotseling verscheiden zal in onze rangen een grote leemte maken waar wij nu dikwijls van zijn wijze raadgevingen zullen beroofd worden. Ik moet hier onze welgemeende dank betuigen voor al wat de duurbare afgestorvene voor onze vereniging deed. en zijn aandenken zullen wij lang in eer houden Moge onze tegenwoordigheid op deze plechtigheid een balsem en een troost we zen voor zijn beproefde familie en zijn trouwe vrienden. In naam van de vereniging 't Westland buig ik diep voor zijn stoffelijk overschot en betuig ik de gevoelens van oprechte deelneming en in het bizonder aan zijn zoon. de Heer Jean Snoeck. onze toekom stige Collega. Betreurde Voorzitter en Collega. Vaarwel. In afwezigheid van de heer Aimé Gru- wez. ere-voorzitter van de harmonie Ypriana. wegens een lichte ongesteldheid weerhouden, nam de heer Prosper Craye. ondervoorzitter van de harmonie daarop het woord Achtbare Familie. Een droevige plicht valt mij ten laste. Deze van een laatste vaarwel te zeggen, aan onze beminde Voorzitter en Vriend, de Heer Paul Snoeck. Vóór enkele jaren, als Voorzitter der Harmonie Ypriana uitgeroepen, wist hij weldra de genegenheid van eenieder te veroveren. Minzaam en lieftallig, was hij bereid dienst te bewijzen aan elkeen. Nooit deed men tevergeefs beroep op zijn bereidwil ligheid. Met een kalme fierheid, groeide steeds zijn verkleefdheid voor onze maatschappij, waarvan hij wellicht de grootste steun werd. Voor de minste plaats als klerk op uw kantoor zou ik u dankbaar zijn. Als ik maar een vaste betrek king had, behoorlijk werk en niet iedere dag de angst, dat ik misschien reeds de volgende morgen werkloos op straat sta. Meer verlang ik niet. Nood en honger maken bescheiden Ik ben bang, dat u al te beschei den bent, Mr Horn. De minste be trekking als pennelikker zou het toch niet hoeven te zijn. Met uw ontwik keling acht ik u in staat meer te presteren. Wij zullen het daar later nog eens over hebben. Ik geloof, dat de heren van de politie daar zijn Er klonken stappen op de gang, er werd geklopt. Op Woodley's krach tig Binnenkwam commissaris Peacetown met een andere heer bin nen. Nadat de heren zich aan elkaar voorgesteld hadden, begon hij Mr Ryder werd plotseling weg geroepen. In Hampstead zijn weer eens een paar oproerkraaiers aan de gang, met alle gevolgen van dien. U kent dat wel. En de Chief wil bij alle gewichtige gebeurtenissen altijd zelf aanwezig zijn. Hij heeft mij opge dragen, vandaag het onderzoek te leiden. De doodsoorzaak is dus nu onomstotelijk vastgesteld. Wat de chef u door de telefoon meedeelde is geheel juist gebleken. Nu verzoek ik u, Mr Horn, ons uw bevindingen te willen mededelen Frank vertelde, terwijl Peacetown zwijgend toehoorde en zijn metgezel nogeens ijverig alles stenografeerde, wat er in die nacht voorgevallen was. Toen hij klaar was, zei Peacetown Dus de indringer kwam door het venster in de parterre «Zeker commissaris, uit het derde venster aan de kant van de privé- woning «We zullen er eens heengaan, mis schien wilt u dan zo goed zijn de weg van de indringer ter plaatse aan te wijzen. Het lijkt mij noodzakelijk, dat ook de concierge daarbij is». Dr Woodley knikte. Men begaf zich naar de ingang tussen de privé- woning en het kantoor. Een bedien de haalde de huismeester. Hier achter deze pilaar stond ik verklaarde Frank uit dit venster ik geloof niet, dat ik mij kan ver gissen kwam de onbekende...» Met raad en daad seist hij na de oorlog. Ypriana tot zijn vroeger luister weer op te bouwen. Daarom wil ik hem hier een laatste dank toesturen. We verliezen »n de Heer Paul Snoeck een waardig man. een goede vriend, een allerbeste Voorzitter. Zijn aandenken zal steeds in ons geheugen bewaard blijven. Weze onze deelneming in de rouw een troost voor zijn beminde Hinders, voor zijn achtbare familie. Beminde Voorzitter, heb dank roor al het goede dat Gij ons deed. Slaap zacht. Rust in vrede. Vaarwel, tot weder ziens hierboven. Ti r.siotte sprak de heer Dr. Ronse. na- ni-ns de Ieperse afdeling van het Rood Kruis volgende rede uit Het genootschap van het Rood Kruis van de Stad Yper komt in zijn werkdadigheid smartelijk getroffen te worden door een rouw die oris allen het gemoed samen- prangt. De dood is plotseling gekomen, op het ogenblik dat men ze niet verwachtte. Hij nochtans voelde ze rondsluipen zonder dat ze nochtans vermocht hem te verschrikken. Zij heeft hem genomen te midden van zijn werkplaats als een soldaat op zijn strijdpost. Met hem verliest ons genootschap dege ne die het best de liefdadigheid met de goedmoedigheid wist te verbinden. Gelijk de voordelen van zijn ojficine he den ten dage kosteloos open waren voor al de ongelukkigen. zo ook was ze open in de bange dagen van Mei 1940 voor al de ellende hier in onze stad samengevlucfit Nog alle leden van het Rood Kruis kun nen getuigen hoe hij dan. als lid van ons Comité, de gekwetsten kosteloos begiftigde met verband en geneesmiddelen. Als geneesheer mocht ik zo dikwerf zijn gaven van fijne vakman waarderen die. van een andere kant. zeer op prijs gesteld werden in de Provinciale Geneeskundige Commissie waar hij sinds ettelijke jaren deel van maakte. Met vurige en schrandere vaderlands liefde bezield had hij steeds voor zijn land en voor zijn stad. al zijn onvermin derde en onverdeelde krachten over. Ge durende de oorlog en daarna stelde hij al zijn invloed, zijn opoffering en zijn naas tenliefde ten dienste van het Rood Kruis, deze vereniging waar ieder mens van goe de wil. zonder bate en onver geld. het goede komt doen. Het beeld, dat hij in ons geheugen laat. blijft getooid met de gaven van een veel omvattende en hoogstaande persoonlijkheid getemperd met de gevoeligheid van een innemend hart. Hij is de dood van de rechtschapen man ingegaan, van deze die gewerkt heeft voor de Zaligheden, deze van de recht vaardigen, van de goedertieren, van de vreedzamen. En niet velen zijn er. die zich op zulk een oordeel mogen beroepen. In deemoed buigen wij ons voor dit le ven, voor deze dood. Beiden zijn voor ons een onvergetelijk voorbeeld. Het leven bracht hem harde slagen toe en trof hem in degene die hem het meest duurbaar was en dan moest hij zijn lief de tot zijn beide kinderen samentrekken. Zo wij nu hun droefheid delen hopen wij ze daarmee te kunnen verzachten, te kunnen milderen, op dit uur dat een men senwoord toch zo luttel troost en sterkte geeft. Het Rood Kruis buigt met eerbied voor het stoffelijk overschot ran deze edele burger, de uitnemende vakman, de liefde rijke genoot, de vriend die zij tier is mo gen geteld te hebben in de schoot van haar genootschap. Te 10.30 uur werd dan in St Maartens- kathedraal de plechtige lijkdienst opge dragen Talrijke vrienden en bekenden hrdden er aan gehouden aan de afgestor vene een blijk van hulde te brengen en de offerande, waaraan geen einde scheen te komen, was dan ock indrukwekkend Na de dienst ging de lijkstoet naar het stedelijk kerkhof. Voorop stapten de muzikanten van de harmonie Ypriana in uniform en met vaandel, doch zonder muzieicdan volgde een afvaardiging van het Rcod Kruis met vaandel. De rouwsluiers van de lijkwagen wer den gehouden door de hh. Grimmelprez en Ciaye. namens de Ypriana: Van Ro baeys en Houtekier. namens de apothe kers Vanderghote en Ronse.- namens het Rood Kruis. Na een laatste huldeblijk op het kerk hof. werd het stoffelijk overschot aan zijn laatste rustplaats toevertrouwd. Aan de familie Snoeck biedt Het Ypersch Nieuwszijn innigste deelne ming aan bij het smartelijk verlies dat haar komt te treffen. r VERKOOPS ACTIE Tentoonstelling van de prijzen voor de Reuzetombola van 16 Jan. Sinds de opening van deze Tentoon stelling. verdringen de toeschouwers zich omzeggens voortdurend rond het uitstal raam van de Heer G. Dassonville. Gara ge Central. Grote Markt 35. waar meer dan duizend prijzen in ogenschouw kun nen genomen worden. Het is een onmoge lijk iets. aan een opsomming te begin nen toch is het d^moeite waard enkele grote prijzen op te noemenelektrische koelkast (Frigidaire). buffetstoof. vul- haard (feu continu), lederen provisiezak en aktentas. fijne lederen damessaccoches. zestal wollen dekens, twintigtal paar schoenen voor heren en vrouwen, vier tal damesmantels, mansgabardine, zetel en fantasietafeltje, stukken gezouten vlees, enz ...enz... Wie deze prijzen tentoonstelling nog niet gezien heeft, zal heel zeker verwonderd staan voor deze menigvuldigheid van uit gelezen gebruiksvoorwerpen, kledingsstuk ken en voedingswaren. Het loont werke lijk de moeite eens te komen zien naar de keurig tentoongespreide verscheiden heid van koopwaren, die aldaar bijeen kwamen. dank zij de bereidwillige mede werking van de talrijke handelaars (deel nemers aan de VERKOOPSACTIE), die tot 8 Januari over het algemeen 5 lo ten schenken bij elke aankoop. Sedert de opening van de Verkoops actie werden reeds heel wat loten bijbe steld. zodanig dat we thans over talrijke Gesticht in 1782 Meer dan 150 jaren bestaan. Verjaring van 50 jaren uitbating door AIME GRUWEZ Te dezer gelegenheid: van 19 December tot 8 Januari in bons der Middenstandstombola, of in bons waarde 5 geldig in onze onderneming. Te dezer gelegenheid aan bijzonder genadige prijzen. Een bezoek loont de moeite. POPERINGE Gasthuisstraat 39 YPER Boterstraat 2-4 MEENEN Grote Markt 27 (2553) prijzen meer beschikken, die, bij gemis aan plaats, niet kunnen worden tentoon gesteld. Ook beschikken we nog over een 200-tal bons (eveneens in prijzen), die goed zijn voor reizen per autocar, eet malen in spijshuizen, af te halen taar ten. koekebroden. stukken vers vlees, kiekens, konijnen, bons voor het ver wen en kuisen van kledingsstukken, enz... De tentoonstelling van de prijzen in de GARAGE CENTRAL gaat door tot 4 Januari inbegrepen. Daarop wordt al les genummerd in voorbereiding van de Reuzetombola van 16 Januari. Sommige prijzen zullen bestaan uit twee of meer zaken, zodat de kleinste prijzen een waar de van 75 5 100 fr. zullen hebben. PRIJSKAMP VOOR DE JEUGD Op Woensdag 21 Dec. kwamen de eer ste oplossingen reeds binnen. Jongens er. meisjes, geeft dus de moed niet op! He' aantal geldende letters is zeer juist be- paald. Indien gij denkt het spreekwoo:: te hebben gevonden op enkele letters na gelief er mede rekening te houden, da: het juiste aantal letters zal in aanmer Jóng komen. Onnodig uw oplossing mei de post op te sturen, aangezien er op' 29 en 30 Dec. een speciale bus aan de inrijpoort van het Hotel 't Zweerd hangen, van 9 tot 18 uur. DOOR STAN VAN KAMPEN Concierge, was dit niet het ven ster, dat zo vuil was Ja zeker, officier Uitstekend, dat klopt dus Frank ging verder Daarna haast te hij zich dwars over de binnen plaats door de poort, voorbij de rech ter pilaar in de richting van de stad «Wat kunt u over het uiterlijk van de man meedelen Nu, hij was van middelbare grootte en vertoonde geen uiterlijke kentekenen. Hij droeg een sportpet met een grote klep. Zijn gezicht kon ik niet zien. Het was 's nachts tus sen twee en drie uur en de regen viel bij stromen neer Hm, ja. Nu is het echter het ge val, dat het raam, waardoor de mis dadiger gekomen zou zijn, sterk ge tralied is. Zoudt U zich toch niet ver gist kunnen hebben U bedoelt, dat ik een angstige natuur ben En 's nachts graag spo ken zie Ik ben niet bang. Ik leg deze weg dagelijks af en heb nog nooit aan hallucinaties geleden. Aan geesten geloof ik ook niet en daarom is uw vermoeden dat aan mijn ver klaringen iets niet zou moeten klop pen niet juist. Draait u de zaak gerust om. Aan het getraliede ven ster moet iets niet in orde zijn. daar er een man doorheen kan klimmen Dr Woodley knikte toestemmend. Frank beviel hem steeds beter. De criminalist onderzocht het ven ster en zijn afsluiting. Hij rammelde aan elke dwarsstang. maar daar het raam tamelijk hoog aangebracht was, zonder succes. Nadat er een ladder bijgehaald was. begon hij zijn werk opnieuw. Doch de staven hielden goed stand. Zijn blik viel nu op de plaats waar de tralies links in de muur bevestigd waren. Snel keek hij naar rechts. Toen klom hij van de ladder. Woodley en Frank keken hem vol verwachting aan. Mr Woodley, uw concurrent heeft schrandere mensen in zijn dienst, mensen zeg ik, want dat dit alles door een man gedaan zou zijn, kan ik niet aannemen. En de men sen van uw concurrent werken voor zichtig en nemen de tijd. Past u op. U zult verbaasd staan. Mijnheer Horn had gelijk Hij liep weer naar'het raam toe, klom op de ladder en deed iets aan de rechterkant van de tralies. Plot seling bewoog het gehele traliewerk als een openslaand raam. Peacetown draaide zich om en zijn gezicht was vuurrood. Daar, twee scharnierenHij wees naar de linkerkant van het venster. daar een haak en alle ver bindingen met de muur doorgezaagd, dat is de oplossing van het raadsel. Open de dichtgaande tralies, U zult wel de eerste zijn, Mr Woodley, die in het bezit is van een dergelijke luxe Woodley hapte naar adem. Ook Frank was zeer verrast. Zo had hij zich de zaak niet voorgesteld. Hij was er van overtuigd, dat er een staaf uitgenomen had kunnen wor den. «De man. die dergelijke kunst werken bedenkt, moet met de situa tie vrij goed bekend zijn. Hij heeft hiervoor heel wat nachten nodig ge had. Hebt u nooit iets verdachts op gemerkt vroeg de ambtenaar. Nooit. Wie zou ook de tralies gaan controleren antwoordde Woodley. Nu. dan is dit voor vandaag ge noeg. We zijn weer een stukje ver der. Ik verzoek u nu niet direct deze tralies te laten repareren. Het zou kunnen zijn, dat de indringer terug komt. Waarschijnlijk niet op dit moment Pradly is dood en de plan nen heeft hij. Maar we zullen voor lopig deze kwestie laten zoals ze is. Hij stapte in zijn wagen en reed weg. Woodley vroeg Frank: «Komt u nog eens met me mee, mijnheer Hom Hij liep in gedachten vooruit. Toen ze in de werkkamer van Dr Woodley waren gekomen, bood de directeur zijn gast een stoel en een dikke sigaar aan. n" S' dw hebbTen we gehad- Ik dank Mr Horn. Uw opmerkzaamheid tnt f m dCZe raadselachtige zaak tenminste een goed stuk verder ge bracht. En nu ter zake. U zoekt een werkkring? Nu, hoe staat het me uw kennis van boekhouden''» «Ik hoop, aan uw eisen, als zij te kunnen M°g g6Steld WOrd2n' Frank S voIdoen antwoordde Frank zonder na te denken. Hij had vroeger eens boekhouden gestudeerd «Best. u bevalt me en ik geloof Sbb^n'van^e werkt u bij ons». V°lgende week raJtrank antwoordde aangenaam ver- Mijnheer Woodley, u kunt u niet voorstellen, hoezeer u zich aan mj verplicht. Ik hoop het vertrouwa dat u in mij stelt, niet te zullen bi schamen Woodley wilde van geen dank w ten. Hij had er werkelijk geen ide van, welk een grote dienst hij de: jonge man bewees, dat hij de mog* lijkheid voor hem opende, in de we reld van de arbeid terug te kere:. De deur ging open en Duncker ve: scheen in de deuropening. We krijgen bezoek, Mr Woodley Hij trad binnen en achter hen stond Evelyne op de drempel. Zi. rende op haar vader, die opgesp re gen was, toe en kuste hem op beid* wangen. Maar Evelyne, ik ben toch niet alleen Ze keek verwonderd op. Ook Frar. was opgestaan en maakte een licht buiging. 31 Vlug stelde hij zich voor. &i Woodley maakte hem bekend met 5 aangekomenen. Mijn dochter, onze renner Du®-! cker. Misschien hebt u weieens co- hem gehoord «Ja zeker. Het is mij een gr00 genoegen Engeland's beroemds-* renner persoonlijk te leren kenne- Doch ik wil niet langer storen c- wens u goedendag J Met een lichte handdruk liet 1* Woodley hem uit. Het was teve® voor hem. Eerst de geschiedenis het raam, dan deze Horn, en nu kw* men Evelyne en Duncker er nog t Waarom zond de hemel hem dit a- les tegelijk J Wat een geschiedenis2110 hij. Evelyne lachte. J U schijnt niet in uw beste^^ Wie was deze heer Horn ze, terwijl ze haar hoed afzette. «Wat? O. ja. Och. niets bijzond^ een nieuwe bediende. Kantoor® Aan lager wal geraakt. Heeft tot toe in een of andere kroeg pi3110 wat anders gespeeld JaJ Waarom hebt u op kantoor een aan lager wal geraakte P'y^j nodig vroeg Duncker laco11^' Och, hij beviel me en hee een gewichtige aanwijzing in moordzaak gegeven (Vers'1 olgt' t

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4