N Een Atomisch Nieuwjaar... Yper en haar Waterstelsel WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD 3e JAARGANG Nr 4 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Het fortuin van Yper HET YPERSCH NIEUWS Vier laatste weder- uitrustings bonnen geldig op 10 Januari ABONNENTEN AANDACHT HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE 34, BOTERSTRAAT, YPER TeI 5«o Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. wenst xijn geachte Lezeressen en Lezers een gelukkig en voorspoedig 1950 Het blijft een eerbiedwaardige ge woonte. zich een voorspoedig en ge lukkig Nieuwjaar te wensen. Het doet goed vast te stellen, Bat onze eeuw, zo hard voor de dromers en voor het individu, dat enkel steeds achter geld aast. nog een klein beetje broederlijkheid en genegenheid heeft overgehouden. Weliswaar maakt nie mand zich illusies, aangaande de uit gesproken wensen, maar het ver warmt steeds het hart, deze lieve woorden te boren uitspreken, en daarbij te denken, dat ze voor ons alleen zijn bestemd. Iedereen is trouwens van mening Indien men deze vriendschappelijke leugen moest opzij schuiven, werd ons nog een barricade meer tegen de morele krachten van de vrede opgebouwd. Er zijn noodzakelijke leugener zijn wensen, die men moet uitspre ken, al is het maar met de lippen, om de volledige verdorring van het menselijk hart tegen te gaan. Laat ons dus elkaar, naar oud ge bruik. een voorspoedig, en voor alles een minder ontgoochelend jaar wen sen. dan dit, dat komt te eindigen. We hebben in het voorbije jaar, van 1 Januari tot 31 December, een on afgebroken reeks verwachtingen en teleurstellingen beleefd. Ieder maand heeft ons een hoop zogezegde be langrijke voetstappen voor de vrede of voor de oorlog gebracht, en toch is het leven verder gegaan in zijn gebrekkigheid toch nog relatief ge lukkig, wat ten minste ons West Europa betreft. Het nieuwe jaar 1950, is onder een dubbel teken begonnen de atoom kracht en de heiligheid. Is het mis schien de inleiding tot een betere wereld Laat het ons in ieder geval gelo ven en hopen. En laat de letterkundige groot schreeuwers onzer eeuw maar pre diken. dat men steeds het leven rea listisch moet beschouwenWij wil len in onze verwachtingen naïef zijn en ons op de vervulling daarvan ver heugen. liever dan ons het bestaan met een overdreven pessimisme te verduisteren. Waarom stellen wij ons de atoom kracht steeds voor, onder de hate lijke vorm van oorlog Zij is toch ook de grootste hoop der mensheid sedert de ontdekking van de stoom en zijn toepassing. Zwartkijkers zullen daartegen opwerpen, dat er sinds die tijd een onafgebroken reeks rampen over de wereld is gekomen. Dat valt te bezien. Wij hebben alte neer de neiging, ons het verleden als wn sprookje voor grote mensen in te beelden. Ieder generatie heeft steeds heim wee naar de vorige eeuwen gehad, en zijn tijd vervloekt. De vooruit gang heeft niet stil gestaan, en zich gedurende duizenden jaren, om niet Naar vernomen wordt zullen de 4 laatste huishoudelijke we de ruit rustingsbons, die elk 100 fr. waard zijn, op 10 Januari geldig gemaakt worden. te zeggen, sinds het ontstaan van de wereld, ontwikkeld. Natuurlijk zijn er nog oorlogen, en elke oorlog is verschrikkelijker dan de voorgaande laat ons echter op het actief van de vooruitgangs balans de vredesperioden schrijven, (lie steeds een ware vrede met zich hebben gebracht. En vergeten wij ook niet, de ontelbare massa armoede- lijders. die zich in de goede, oude tijd in West Europa onder de voet liep. Tegenwoordig kennen vele ge westen de gesel der werkloosheid, maar wellicht is de toekomst roos kleuriger. We willen niet de toekomst meten met de maatstaf van een jaar, doch met de maat van generaties. Wij moeten steeds de overtuiging koes teren, dat onze kinderen niet het lijden zullen kennen, dat ons nu treft. De atoomkracht is geroepen, zich in het menselijk leven te doen gelden, en de mens meer rust te brengen. Bijgevolg zal zij meer mo gelijkheden met zich brengen, om een verstandiger leven te leiden, dat niet op het beangstigend plan der zorg voor het dagelijks brood zal gegrond zijn, doch op de honger naar meer geestelijke vreugden. Zich het leven van morgen mooier in te beelden dan dit van heden, kost aan onze verbeelding niet meer moeite, dan te verwijlen bij de ram pen en de verschrikkelijke vizioe- nen van een door haat verscheurde wereld. De kansen zijn gelijk Aldus hangt het enkel van ons af, de boze krach ten te vernietigen. Wij zelf smeden ons geluk of ons ongeluk. Er is geen enkel land ter wereld, zelfs niet in dictatoriale landen, waar de gezag dragers 100 op de bevolking kun nen rekenen. Als wij uit onze gedach ten de angst verbannen, verdwijnt diezelfde angst misschien ook uit het hart van de leiders, en zullen ze ge ruster en serener in hun vergaderin gen optreden. Nieuwjaar 1950. nieuw heilig en atomisch jaar Het komt ons voor, alsof dit ver drag van geestelijkheid en atoom kracht ons een gelukkiger jaar kan brengen. Wensen we dus elkaar, in alle oprechtheid Zalig en geluk kig Nieuwjaar OP. De postbode heeft de kwijt schriften voor de hernieuwing van de abonnementen 1950 aan geboden. Wellicht waart U af wezig of werd U bij vergetel heid geen kwijtschrift aangebo den indien U evenwel wenst ons blad verder regelmatig te ontvangen, verzoeken wij U de som van 100 fr. te storten op de postcheckrekening nr 461.73 (L. Dumortier) of een KWIJT SCHRIFT AAN TE VRAGEN OP HET POSTKANTOOR. Dank bij voorbaat Op 4 Juni 1949 bespraken wij in Het Ypersch Nieuwsde gevaar lijke toestand waarin zich onze wa terbevoorrading bevond en wij zeg den dat het een kwestie van solida riteit was onder de Yperlingen, met het stadswater spaarzaam om te gaan. Dank zij het pompen van water uit de verdronken weiden naar Zil- lebekevijver en de beperkingen aan de bevolking opgelegd, hebben wij het jaar 1949 zonder totale water- nood kunnen eindigen. Maar wat bereidt ons 1950 Nog nooit was het peil der vijvers zo laag en. in de gemeenteraadszitting van 16 December weerklonken daarom de noodkreten van de gemeente raadsleden. Het voornaamste dat wij uit het verslag van deze zitting ge put hebben is, dat de gemeenteraad besloten heeft een bezoek aan de waterfilters te brengen, om aldus kennis te maken met deze schat van Yper. Het is nooit te laat om wel te doen en ten einde de taak van onze bestuurders te verlichten hebben wij allen, nu voor de tweede maal, onze brochuur over dit -fortuin van Yper gezonden. Wij hopen, dat dit bezoek de beste resultaten zal hebben en dat eindelijk het watervraagstuk van Yper op een ernstige wijze zal aan gepakt worden. Twee jaar geleden werd ons water stelsel in onze gemeenteraad becri- tiseerd en wij hebben op 1 Februari 1948 een brochuur tot eerherstel van het beste erfdeel door onze grote voorouders nagelaten, laten verschij nen. Verleden zomer hebben wij sa men met de Heer schepene Muiier de filters van Dikkebusch bezocht, door hem hersteld, en wij waren ge lukkig hem onze beste gelukwensen voor de schone uitslag aan te bieden. Maar is de kwestie der waterfil ters opgelost, het vraagstuk der wa- terspijzing en de aanpassing der vij vers aan de noodwendigheid der behoeften blijft onopgelost. Wij zullen niet herhalen wat wij daarover in onze brochuur schreven, alle Yperlingen hebben er een ont vangen, maar wij zullen ons veroor loven aan de Heren van de gemeen teraad te vragen ook dit gedeelte aandachtig te herlezen. Thans is de waterkom van Dikke- buschvijver 1076 Ha. en deze van Zillebekevijver 556, 't zij te za- men 1632 Ha. Maar met wat goede wil kan het water van de beek die de verdronken weiden spijst en waarvan de kom 3000 Ha. groot is, naar Zillebekevijver gepompt wor den en het water van de Scherpe- berg dat 336 Ha. kom heeft in Dik- kebuschvijver gepompt worden, het geen aan Yper een waterkom zou geven van 1632 -F 3336 4968 Ha., 't zij driemaal zo uitgebreid als nu. Men heeft verleden winter gezien hoeveel water er uit de verdronken weiden naar Zillebekevijver ge pompt werd met een kleine pomp had men er een geplaatst die drie of vier maal zo sterk was dan had men Zillebekevijver op peil kunnen krij gen zodanig is deze waterkom rijk aan winterwater en dan had men nu niet zo in de verlegenheid ge zeten. Ook valt het zeer te betreuren dat van hoger hand de kredieten gewei gerd werden voor het plaatsen van een pompstelsel om het water der vestingen aap de Rijselpoort naar Zillebeke te pompen. Men zou bijna geneigd zijn te denken dat men bij zekere instanties zoekt Yper te ver plichten gans bij de Nationale Maat schappij aan te sluiten. Het is vanzelfsprekend, als men zoekt om over meer water te be schikken, dat men tevens ook moet zorgen dat de vijvers die deze meer dere hoeveelheid moeten kunnen in houden, ontslijkt en aangepast wor den. De Heer Buisseret, minister van Openbare Werken, gaf verleden week een uiteenzetting van de tal rijke werken die in 1950 zullen aan gevangen worden en die ongeveer 8 milliard zullen kosten met het doel de werkloosheid te bestrijden. Is er iemand die zou durven beweren dat er in deze fabelachtige som geen 10 of 20 millioen zou kunnen gevonden worden om het waterstelsel van Yper in orde te brengen Immers waar is de werkloosheid nijpender dan hier en hoe gemakkelijk zouden de wer- We zuilen het Nieuwe Jaar 1950 in zetten Wat zal het ons brengen Nie mand kan het ons zeggen. En toch. in het teken der Heiligheid, zou het nieuwe jaar ons de vrede moet&i verzekerenals ten minste de staatslieden de wenk van de Paus en van de Kerk mochten begrij pen. Want. een oorlog met zijn noodlot tige uitwerking, zou toch ieder welden kend politieker moeten afschrikken. Na tuurlijk boft Oost en West met de atoom bom. Moet echter de atoomkracht, dan voor niets anders dan voor vernieling dienen Neen. nietwaar. De atoom kracht kan de mensheid dienen, nog meer dan de stoom het sinds zijn ontdekking heeft gedaan Laat ons dan ook hopen, dat alle mensen van goede wil de vrede wensen en het hunne daartoe zullen bij dragen. de zaak van de vrede te dienen. Voorlopig althans schijnen Rusland en Amerika, de vredelievende doeleinden van de atoomkracht nog niet te hebben doorzien. Weliswaar heeft generaal Mars hall in een Kerstboodschap uiting gegeven aan zijn hoop op vrede en een verstan dige samenwerking tussen de partners van het Atlantisch Pact Het neemt echter niet weg dat de 200 Amerikaanse deskundi gen die naar Europa werden gezonden, de Europese legers bereid moeten houden, in geval van oorlog, onmiddellijk in te grijpen, of op te treden. Rusland meldt echter dat binnenkort electrische atoom- centrales. in gebruik zullen worden ge nomen. wat aan Amerika de bekentenis heeft ontlokt dat de Verenigde Staten over voldoende grondstoffen beschikken, om hun productieplannen, in zake atoom energie uit te werken. En zo gaat het spelletje steeds verder. Frankrijk heeft zich deze week niet gestoord aan de Atoomkwestie. Eerste minister Bidault heeft op het juiste nip pertje de klip der regeringscrisis kun nen omzeilen, en met zes stemmen het vertrouwen van de Franse Assemblee be komen. Wat niet wegneemt, dat zijn be grotingswet nog vol voetangels en schiet geweren zit. wat ook Bidault begrepen heeftIn extremis heeft hij besloten de belastingsvoorstellen te wijzigen, zodat deze struikelblok uit de weg is geruimd, en de lucht van het Franse Parlement serener wordt. Gans anders is het toege gaan in Nederland, waar Koningin Ju liana de wet op de souvereiniteit van In donesië ondertekend heeft. In een radio boodschap aan het Nederlandse volk, ver klaarde de vorstin Nederland is steeds bereid om Indonesië te helpen Moge een durende vrede in Indonesië onze gemeen schappelijke wens zijn voor de jonge broedernatieIn de jonge staat zelf, heeft de menigte op luidruchtige aard zijn vreugde te kennen gegeven, over hun verworven onafhankelijkheid, en grote feestelijkheden zijn voorzien bij de aan komst van President Soekarno. te Bata via. thans Djakarta. In Engeland is de industriële productie met zes punten, ten opzichte van Octo ber 1948 gestegen, wat een gunstig ge volg is van de tot nog toe gevoerde Aus terity politiek Wat echter niet wegneemt, dat het ganse Engelse politiek leven, be heerst wordt door de onzekerheid aan gaande de verkiezingen, die in Februari, naar alle waarschijnlijkheid, zullen plaats vinden. En meer dan een parle mentslid. zal zich gedurende de verlof dagen afvragen hoe de bevolking weer te winner. In ieder geval bezit de La- bourpartij een sterke troef in het feit. dat zi; de volledige tewerkstelling heeft kunnen handhaven Feit. dat ook nun te genstrevers moeten bekennen. Het schijnt thans, dat de amnestiege dachte over een groot deel van Europa vaste vormen begint aan te nemen. De JAA ugr-V-v- Paus Pius Xlt klopt op de Heilige Poort der St Pieters Basiliek, en huldigt aldus het Heilig jaar in. ken kunnen uitgevoerd worden, nu de vijvers bijna droog zijn Men spreekt van de afdamming der Gileppe met verscheidene meter te verhogen ten einde de waterin-' houd te vermeerderen. Men zal in de provincie Luxemburg twee grote af dammingen bouwen en dus grote vijvers maken ten einde het groot ste gedeelte dezer provincie va* goed bovengronds water te voorzien. Het is zeer interessant de beweeg redenen te lezen van de Heer Guil- laume, Hoofdingenieur dezer provin cie en ontwerper der werken De noodwendigheid aan water, zowel voor de bevolking als voor de nijverheid is zeer toegenomen. De ondergrondse watervoorrade*. dikwijls zonder orde of omzichtig- heid gebruikt, putten zich snel uit. Weldra zal het evenwicht tusse* aanvoer en verbruik verbroken zij* met al de pijnlijke gevolgen daar- aan verbonden.En hij verklaart zich voorstander van het verbruik van bovengronds water dat bij sterke waterval verzameld wordt in vijvers, om dan naarmate de noodwendig heden onder de bevolking bedeeld te worden. In een woord, het stelsel van de vijvers van Zillebeke en Dikkebusch, dat hier reeds sedert meer dan zes honderd jaar bestaat, zal in Luxem burg toegepast worden!... Waarom dan te Yper, de bakermat van dit waterstelsel in België, dit te misprijzen en te verwaarlozen H. VERMEULEN-MEYNNE. Paus in zijn Kerstboodschap, heeft op de verrechtvaardiging en wedergoedmaking der straffen, na de oorlog in sommige lan den uitgesproken voor politieke misdrij ven. de nadruk gelegd. Italië en Frank rijk hebben ook reeds vast omlijnde am- nestievoorstellen ingediend, en de toepas sing daarvan is enkel nog een kwestie van maanden. Ook Zuid-Slavië heeft zich bij dit Amnestiefront aangesloten, en ge nade verleend aan ongeveer 7.000 poli tieke tegenstanders. Als voorloper daar van, hebben de Westerse mogendheden, de Duitse bevolking kond gedaan, dat thans alle Duitse krijgsgevangenen uit de Westerse landen, terug naar huis werden gestuurd. In China schijnt men de Kerstdagen niet door wapengeweld te hebben willen storer. aangezien op alle fronten een wa penstilstand werd vastgesteld. Men vraagt zich af hoe lang Chang Kai Tsjek het nog zal kunnen bolwerken tegen de steeds verder oprukkende communistische le gers. Bijzonder nu. dat Amerika geen steun meer verlenen kan. aangezien som mige landen, onder wie Frankrijk en Engeland de jurede nieuwe Chinese V olksregering erkennen Zodat er daar misschien, na zoveel jaren bloedvergieten, eindelijk een opbouwende, ware vrede tot stand zal komen. Dit is ook de wens van de jonge Duitse Westelijke Staat Rusland schi;nt echter het plan te koesteren een afzonderlijke vrede te sluiten met Oost Duitsland, zodat er wel een dubbelzin nige toestand zou kunnen ontstaan, die Engeland. Amerika en Frankrijk er toe zullen dwingen, dezelfde maatregel te treffen voor West Duitsland, tenzij er een compromis wordt gerealiseerd, dat ook Oost Duitsland betreft In ieder geval zullen ze moeten stelling nemen om de Russische invloed te keer te gaan. Ook het vreemdelingen- en vluchtelingen vraagstuk stelt grote eisen aan West- Duitsland Immers lopen er daar nog een (zie vervolg Toig blsöz

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1