90.000 4 H. P. RENAULT Garage Hilaire Van Eenaeme ADERSPATKOUSEN E. DE P0NTHIERE BIJ DE VUURKRUISEN De Montstraat 1 3 I E P E R N. S. B.-NIEUWS TOT HEDEN RIJDEN OVER DE BANEN WANNEER DE UWE? De beste wagens voor de laagste prijs 76, Elverdingestr. (bij de gevangenis) YPER - Tel. 109 Lening tot Wederopbouw Binnenlandse Premielening 1932 «A LA CONFIANCE» ONS NIEUW FEUILLETON STAN VAN KAMPEN Snoeck's Almanakken 1950 zijn reeds verkrijgbaar t°r Drukkerij DUMORT1ER HET YPERSCH NIEUWS Blz 4 31-12-1949 Naklank al^emerw rfrpdfrin^ Da; het er zou spannen in de zaal La- piere daarvan was eenieder overtuigd maar dat de opatomsi zo geweldig zou zijr. had niemand kunnen vermoeden Indien het zo voert gaat, zal wellicht in leper geen zaal meer te vinden zijn. groot gen eg om de massa-leden onzer Vuur kruiden bond in Algemene vergadering bij een te roepen en zal men daarbij ge noodzaakt zijn dit in open lucht te doen en nog wel cp de Grote Markt want ruim duizend leden zonder daarbij nog de talrijke nieuwsgierige buitenstaanders te rekenen vulden de zaal tot proppens toe Boven zoals beneden bleef zelfs geen rechtstaande plaatsje onbezet Een on loochenbaar feit van de grootste betekenis- Na de minuut ingetogenheid voor de gesneuvelde en overleden kameraden opende de Voorzitter met de glimlach op bet gelaat en stralend van genoegen de vergadering te 14 40 uur. Vooraf dank te hij de aanwezigen voor de massa op komst bewijs, zegt hij. dat van onver schilligheid geen spraak meer is. niet al leen bij de leden maar ook bij de onin- gewijden die hunkeren naar het recht vaardig woord om zodoende volle steun te kunnen verlenen en sympathie aan te kweken tegenover hen die eens alles betekenden Hij dankte het ganse bestuur om .de ijvervolle werking, de eensgezindheid, de offervaardigheid en tucht hetwelk op die manier de oud-front-kameraden suc cesvol leiden zal naar het beetje recht dat ze zo roemrijk op het slagveld en in de Vuurliniehebben verworven Een bijzonder dankwoord had hij over voor Ere-Voorzitter Lucien Cambier. de stich ter. en nog immer de ziel van onze bond die steeds onafwijkend met zijn'jongens meevoelt en meeleeft. Daarop stelde hij de nieuwe Ere-Voorzitter van Deze van 40-45 voor in de persoon van Dhr Ber nard Steverlynck die uit een Vuurkruisen- familie gesproten dit ambt spontaan heeft aanvaard overtuigd als hij is dat hij daarin thuis hoort. Na hulde te hebben gebracht aan makker Merlevede Eric die noodgedwongen om gezondheidsredenen heeft moeten ontslag nemen als Schat bewaarder, gaf hij het woord aan de nieuwe Schatbewaarder die verslag uit bracht over de algemene vergadering van 10 April LI. waarna hij dan zelf een bon dig overzicht gaf van het nieuwe eisen- kohier op het Federaal Congres te Brus sel aangenomen en goedgekeurd, wat een daverend applaus voor gevolg had Oud Schatbewaarder Merlevede bracht verslag uit over de kastoestand van het verlopen jaar en dankte iedereen voor de hulp tijdens het veertien jarig uitoe fenen van zijn ambt. Op voorstel van Ere-Voorzitter Cambier werd hem als hulde en dank de titel van Ere-Schat- bewaarder aangeboden wat hij ook spon taan heeft aangenomen en waarbij hem een oorverdovende ovatie te beurt viel. Na een korte uiteenzetting over het N. W O S door makker Theo kwam onze V -orzitter Maurice Quaghebeur opnieuw aati het woord Deze toespraak stond on der bet motto Het uur H is geslagen Vuurkruisen vooruit nu of nooit»- Wat we daar te horen kregen heeft ons doen oerleven We dachten ons dertig jaar jonger Bruisend stroomde het bloed door onze aderen De strijdlust laaide weer op en we zullen niet versagen tot volledig recht ons is geschied Hij hekelde het na.agen van het vroeger misprezen kaart je toen er nog geen officiële waarde aan gehecht werd en geen financieel voor deel bijbracht. Nu zijn de rollen omge keerd zegt hij en ons enig bezit, dit klein kartonnetje rood-gekleurd door ons bloed en onze verdienstelijke strijd zullen we weten te vrijwaren tegen wat en wie ook- Geen mededinging wordt geduld, want dit komt dertig jaar te laat. Voor uit ten bate van al de Vuurkruisen en in het bijzonder voor al onze weduwen. Een ovatie welke de ganse zaal op haar grondvesten daveren deed was het be sluit van deze gloedvolle rede die een uur lang muizenstil werd aanhoord Mak ker Lucien Cambier bracht daarna zijn woord tot deze van 14-18 en maande hen aan het woord van hun Voorzitter in dachtig te zijn en in volle eendracht steeds achter hun bestuur te staan tot heil van allen en tot verdere bloei van de machtige Ieperse afdeling die weldra de 2 000 leden zal bereiken. Een nieuwe stem werd daarna voorop gebracht, deze van Ere-Voorzitter Ber nard Steverlynck die ten volle de woor den van onze Voorzitter bijtrad en toe gaf dat ook voor de 40-45-ers het uur H geslagen is. Hij beloofde de oudere mak kers volledige steun en na hun strijd van af de Meidagen 1040 aiover deze met de verbondene legers te hebben gekenmerkt, eindigde hij met de verzekering trouw te blijven aan hun gewezen Aanvoerder en Bevelhebber Koning Leopold III. De geweldige toejuichingen die hem te beurt vielen zal hij wellicht nimmer vergeten. De Voorzitter dankte alle sprekers en leden en na nog enkele mededelingen had de prachtige tombola plaats waarvoor aan Ere-Voorzitter Lucien Cambier. de schenker ervan, onze diepgemeende dank. Deze heerlijke vergadering ging uit een te 17 30 uur HET BESTUUR. (Varise kousen) worden op voor schrift van uw Dokter en met mach tiging van de Ziekenbond. door ons kosteloos afgeleverd. Breukmeester-banda giste (Verlenging Paterstraat) (2160) ONS KERSTFEEST Op Zondag 25 December om 15 uur. in Lapiere's zaal greep ons jaarlijks Kerst feest plaats voor de kinderen onzer leden- Het is voor een bomvolle zaal- dat de Voorzitter het feest opent met een zalig Kerstfeest en een hartelijk welkom aan de aanwezigen te wensen. Hij bedankt al diegenen die hun mede werking verleenden tot het wellukken van dit feestje en in de eerste plaats het dames- en feestkemiteit Hij steunt vooral op de bereidwillig heid van Mevrouw en makker Viaene die altijd en in alle omstandigheden ten dienste van N S B. staan en er een hand je aan toesteken opdat al onze onderne mingen goed van stapel zouden lopen Onze innige dankbetuigingen en onze erkentelijkheid richten wij tot de Be stuurder en het onderwijzend personeel van het wezenhuis die ervoor zullen zor gen om, aan onze «kinderen, enige aange name uurtjes te laten doorbrengen - En om te sluften een buitengewone melding ten opzichte van onze Harmonie en haar e chefwaarop nooit te ver geefs beroep wordt gedaan De muzikan ten zijn altijd bereid om om 't even welke plechtigheid of feest, door N. S B ingericht, op te luisteren Na deze rede door een daverend ap plaus onthaald, speelt de Harmonie de Brabanconne t. Het programma door de wezen uitge voerd is vol verscheidenheid en omvat een aantal nummertjes welke in aller smaak vallen en vreugde verwekken, zo wel bij groot als bij klein, en bovendien de algemene bewondering uitlokken Het optreden van de clownsgenoot veel bijval. De reis in de auto Ford en het op sommen der onderdelen en der gebreken, dit alles al zingende gezegd, verwekte veel belangstelling en het refrein werd door gans de zaal medegezongen. Ook de samenhangende bewegingen met muziekbegeleiding werden naar waarde geschat. Wat gezegd van de Figarodie gans de zaal deed schaterlachen. En om te eindigen hebben de Kabou termannetjes prachtig hun rol afgespeeld tot voldoening van iedereen. Tijdens de tussenpoos werden hoedjes aan de kinders uitgedeeld en de Harmo nie liet ook mooie marchen horen. Na het tweede deel van het program ma werd overgegaan tot de bedeling van snoeperijen. Het feest lukte uitermate. Het werd ook algemeen geprezen Zaterdag 1 Januari zitting in het lo kaal van 10 30 u. tot 11.30 u. Wij zijn in het bezit van de nodige formulieren voor het aanvragen der identiteitskaart rechtgevende op vermindering op het spoor voor de oudstrijders invalieden. HET BESTUUR X 4 H.P. NORMAAL45.500 fr. 4 H.P. LUXE47.500 fr. COMMERCIAL, zes plaatsen 58.500 fr. 300 kg48.750 fr. 1000 kg66.000 fr. 1400 kg68.400 fr. 2000 kg79.000 fr. 7 Ton DIESEL247.000 fr. CAR, 50 plaatsen535.000 fr. LANDBOUWTRACTEUR68.500 fr. Voor demonstratie en kosteloze proef wendt U tot het officieel Agentschap Renault der streek (2670) EERSTE SCHIJF 108ste trekking van 24 December 1949 Bij de 108ste trekking van de Weder- opbouwlening (1ste schijf) is Zaterdag ochtend een lot van 1 millioen toegewe zen aan de obligatie Reeks 2411 Nr 879 De overige obligaties zijn aflosbaar te gen 1000 frank. TWEEDE SCHIJF 48ste trekking van 28 December 1949 Bij de 48ste trekking van de Wederop- bouwlening (2e schijf) is het lot van 1 millioen te beurt gevallen aan Reeks 6881 Nr 761 en het lot van 500 000 fr. aan Reeks 3684 Nr 936 De andere obligaties van deze reeksen zijn terugbetaalbaar aan 1000 frank. 214e trekking van 24 December 1949 De uitslag van de 214e trekking van de Binnenlandse Premielening 1932 luidt 50 000 fr.282.426 11 loten van 25 000 fr. 100570 125665 151516 158967 200613 226422 227828 233914 256067 278984 288661. KLEDEREN, MANTELS, STOFFEN en ZIJDEN VVaastenstr. 27 PLOEGSTEERT (2069) Hoe staat de zaak met Pradly onderbrak Duncker hem geïnteres seerd. «Ja, weet u misschien, dat wij tra lies aan onze kantoorvensters heb ben, die men als een deur open en dicht kan maken Het is belache lijk Wat Wat bedoelt u daarmee Welke tralies «Ja, Duncker! Laat u dat maar eens door onze concierge uitleggen, hoe de mensen van Sinnesfaere wer ken. Verder heeft deze Horn de moor denaar gadegeslagen, toen hij uit het venster klom Uit welk venster «Uit dat met die zware tralies Dat moet ik eens zien. Uit de voorstelling, die u er aan geeft, kan ik niet wijsriep Duncker, naar buiten rennend. De arme kerelIk heb Duncker nog nooit zo opgewonden gezien, als in de laatste dagenzei Woodley, hem nakijkend. Pradly was zijn vriend En mijn toekomstige echtge noot vulde Evelyne aan. Bij jul lie gaat het mooi toe. En Sinnesfaere heeft de uitvinding van Pradly te pakken. Ik kan mij voorstellen, dat Duncker zich opwindt. Met deze vin ding staat of valt hij c Die race hangt mij de keel uit. Had Pradly dat ding maar nooit uit gevonden Pradly en zijn uitvinding waren goed. Maar al met al deugde er toch iets niet aan. aan jou niet, en niet aan Duncker en aan nog verschil lende anderen, die op de fabriek iets te zeggen hebben. Dat moet veran deren. Wat is dat bijvoorbeeld nu weer voor een waanzin zo 'n wild vreemde man. een derderangs pianist op kantoor te nemen. Papa. u bent te veel mens en te weinig zaken man Het tijdperk van de jeugdDat moet je je door je kind laten zeg gen zuchtte Woodley. En als deze Frank Horn nu eens een Sinnesfaere-spion was Verrast keek Woodley zijn doch ter aan. Toen zei hijc Nee, dat be staat niet. Dan had hij de zaak met dat venster niet verraden «Wat zou U er echter van zeggen. DOOR 'N>*> NADRUK VERBODEN ONUITGEGEVEN ROMAN UIT DE AUTOWERELD als hij de zaak verraden had, daar zij nu geen waarde meer voor hem heeft en door dit slimme spelletje uw vertrouwen wilde winnen Wel, we kunnen inlichtingen over hem laten inwinnen. Maar laten we hem eerst aan het werk zetten. Ik geloof niet, dat ik mij vergis «Het is mogelijk, dat hij het eer lijk meent. In elk geval is het zaak voorzichtiger te zijn dan vroeger. Want u was niet voorzichtig genoeg, voor Sinnesfaere nog lang niet ge noeg Duncker had Frank Horn nog druk in gesprek met de huismeester aan getroffen en liet zich nu door hen het raam tonen. Hij was sprakeloos van verwondering, toen Frank de haak losmaakte en het tralievenster in zijn scharnieren bewoog. Daarop zei hij tegen Frank Zag u de man, die mijn arme vriend vermoordde Jammer genoeg slechts zeer vaag, Mr Duncker. Ik zag, eerlijk gezegd, alleen een wazige donkere gestalte Het moet een tamelijk krachtige persoon geweest zijn, want Pradly was niet zo gemakkelijk klein te krijgen. Krachtig Tja... begon Frank, terwijl hij nadacht. Groot was hij, iets boven middelmatig, iets langer dan u». Zo U hebt hier op kantoor een betrekking gekregen zult u wel blij zijn, wat De toon waarop Duncker deze woorden uitsprak, klonk wat hoogmoedig. «Ja zeker, zeer blij», antwoordde Frank kort... Toen Frank Horn naar huis ging. was de aanvankelijke vreugderoes over de nieuwe betrekking al half en half bekoeld. Hij betreurde bijna zijn stap. De mensen waren allen zo onoprecht. In Woodley had hij in het begin geloofd een mens te vin den, wie eerlijke hartelijkheid niet vreemd was. En toch, toen de tijd daarvoor gekomen was, had hij moe ten voelen, dat er een muur tussen hem en deze mens stond. Hij had deze muur in de koele handdruk van Dr Woodley, in de koude blik uit de blauwe ogen van Evelyne en uit de zelfbewuste hoogmoed van Dun cker bespeurd. Het leven was niet sentimenteel. Het was duidelijk, dat deze mensen niet veel betekenden. In zijn aard lag echter een sterk ver langen naar waardering bij die klas se waartoe hij zelf behoord zou heb ben. als de oorlog hem niet afhan kelijk van het geld gemaakt had. in welke toestand hij zich nu al jaren voortsleepte. Hij probeerde zich op te richten. In zijn ziel brandde plotseling de be kentenis en het verwijt, dat hij bijna te moe, te willoos was geworden in het nachtbedrijf van zijn onzekere muzikantenbes taan om met succes een nieuw leven te beginnen. Kracht, kracht en nogeens kracht... had hij nodig om zich weer omhoog te wor stelen. Was de chaos waarin zich de Woodley-Works bevonden, door het onvermogen van zijn leidende per sonen, niet juist geschikt om een jon ge kracht, die zijn ellebogen wrist te gebruiken, gelegenheid te geven, zich omhoog te werken Zeker, dus aan het werk. Zijn worsteling en strijd gold een plaats onder de zon ZWART OF BLOND In een van die armelijke gemeu bileerde kamers met het bekende ge bloemde behang, dat hier en daar reeds begint los te laten, woonde de Russische studente Sonja Alfieri. Een dergelijke kamer kan door hel derheid en ordelijkheid, gordijnen en wandversiering wel enigszins be woonbaar gemaakt worden maar men zal moeten toegeven, dat het burgerlijke aanzien hierdoor nog meer geaccentueerd wordt. Zo dacht Sonja er ook over en zij deed dan ook slechts het allernoodzakelijkste om enige orde in de chaos te houden. Kleren lagen op de stoelen, op de tafel lagen broodkruimels en in het kopje zonder oor bevond zich een drabbig restjeof het thee, koffie of chocolade geweest was, zou men niet kunnen uitmaken. Gordijnen en wandversiering waren overbodige luxe. Een brede, nog tamelijk toon bare divan stond in een hoek van de kamer. Hierop lag ze, als iedere morgen, lui uitgestrekt, Dostojewski te lezen. Het gladde korte haar ver ward om haar hoofd. Ze bewoog zich niet. toen Frank binnen trad, die juist van Woodley terugkeerde. Zon der zich te laten storen, las zij de gedachten van de dichter, die haar boeiden, ten einde, legde vervolgens het boek weg en ging rechtop zitten. Met een gesluierde diepe stem vroeg ze hem «Was je vanochtend al weg. Frank «Ja. Sonja. ik was al weg», ant woordde de jonge man bijna verle gen. Ik heb een gewichtige stap gedaan. Eindelijk heb ik een be hoorlijke baan Waar was je dan Aan de overkant bij Woodley.». I Bij de automagnaat Ja. Ik heb daar een betrekking gekregen, op kantoor De studente zweeg lang en dacht na. Frank speelde nerveus met de halfgebroken kop, die op de kale ta fel stond. Vind je het niet prettig Sonja Met een merkwaardige blik stelde zij op haar beurt een vraag. Hoe kwam je aan Dr Woodley Ik heb, toen ik laat in de nacht naar huis kwam, de moordenaar van de ingenieur uit het raam zien klink men. Dat heb ik Woodley verteld. En toen vroeg ik gelijk om een be trekking. Ik geloof, dat ik in zijn smaak viel Sonja scheen verrast. Zag jij de moordenaar Heeft men hem al Nee, het moet een geraffineerde vent zijn, die niet gemakkelijk te pakken valt Hij vertelde Sonja van de merk waardige tralies en de andere bij zondere omstandigheden van de mis daad. Zij hoorde opmerkzaam toe. Toen hij klaar was met zijn ver haal. vroeg ze met bewogen stem Frank, waren we niet gelukkig De jonge man streed zichtbaar met zich zelf. Alsof hij bang was voor zijn eigen woorden, stootte hij half luid uit Ik niet. Sonja Ineenkrimpend vroeg ze zacht Heb ik je niet alles gegeven Jij wel, Sonja, maar het leven niet. Ik wil niet in vuil en armoe on dergaan Het gehele leven is vuil en ar moede, Frank Neen lieveling, o neenDat kan niet waar zijn. Dan zou ons nog slechts zelfmoord overblijven (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4